рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Нормальні напруження при чистому згинанні.

Нормальні напруження при чистому згинанні. - раздел Образование, Навчально-методичний посібник з розділу курсу „Опір матеріалів” для студентів машинобудівних спеціальностей Розглянемо Випадок Чистого Згинання, Коли В Перерізі Виникає Тільки Згинальни...

Розглянемо випадок чистого згинання, коли в перерізі виникає тільки згинальний момент.

Покажемо стержень до деформації (рис.2.1а) та після (рис.2.1б) навантаження згинальними моментами .

Рис 2.1.

 

Спостерігаючи за деформацією ортогональної сітки, попередньо нанесеної на бічну поверхню балки до навантаження (рис.2.1а) і після (рис 2.1б), відзначимо, що подовжні лінії при чистому згинанні викривляються по дузі кола, контури поперечних перерізів залишаються плоскими , сліди яких перетинають подовжні лінії під прямими кутами. У стиснутій області (у даному випадку внизу) волокна коротшають, у зоні розтягання (угорі) подовжуються.

Існує подовжній шар, довжина якого при чистому згинанні залишається незмінною. Цей шар називається нейтральним. Зона розтягання та зона стискання в балці розділяються нейтральним шаром з радіусом кривизни .

Відзначені обставини дозволяють ввести наступні гіпотези. При чистому згинанні дотримується гіпотеза плоских перерізів. Усі поперечні перерізи стержня при чистому згинанні не викривляються, а лише повертаються один відносно одного навколо осі X. Подовжні волокна не тиснуть одне на одне. По ширині перерізу нормальні напруження не змінюються.

Логічно припустити, що в точках поперечного перерізу при чистому згинанні виникають тільки нормальні напруження, що приводять до інтегрального внутрішнього силового фактора – згинального моменту .

Через відсутність поперечних сил у напрямку осі Y, очевидно, що в точках перерізу дотичні напруження відсутні.

Розглянемо прямолінійний стержень довільного поперечного перерізу з віссю симетрії Y при чистому згинанні (рис.2.2а). В перерізі з координатою z застосуємо метод перерізів і одержимо: (рис.2.2б).

В цьому перерізі момент виникає як сума моментів від розподілених внутрішніх зусиль (нормальних напружень ). Виділимо елементарну площадку з координатами (рис.2.2в). Нехай вісь Y – головна вісь, а вісь X збігається з нейтральним подовжнім шаром.

Задача про визначення внутрішніх зусиль відноситься до класу статично невизначених задач, тому далі застосовуємо схему рішення статично невизначених задач.

 

Рис.2.2.

Статична сторона задачі.Із шести рівнянь статичної рівноваги три рівняння виконуються тотожно. Елементарна сила в осьовому напрямку, що діє на площадку dA результуюча сила Елементарний момент сили щодо осей X і Y запишеться як і Відповідно згинаючі моменти: ; .

Таким чином, умови статики приймуть вигляд:

; ; (2.1)

;; (2.2)

;. (2.3)

Відзначимо невідомі: нормальне напруження – величина та закон розподілу; радіус кривизни r нейтрального шару; положення

нейтрального шару.

Геометрична сторона задачі. Розглянемо деформацію елемента довжиною . Нехай волокно збігається з нейтральним шаром, виділимо на відстані y від нього волокно (рис.2.3).

Рис.2.3.

Первісна довжина волокна , тому що волокно не деформується. У процесі деформації довжина волокна складе довжину дуги: . Визначимо відносну деформацію волокна . Так як подовжні волокна не давлять одне на одне, то, мабуть, така залежність справедлива для будь-якого волокна:

. (2.4)

Це і є додаткова умова – рівняння сумісності деформації при чистому згинанні.

Фізична сторона задачі.При чистому згинанні подовжні волокна піддаються розтяганню-стисканню, тому справедливий закон Гука для одновісного напруженого стану .

Після підстановки значення e з виразу (2.4) маємо:

. (2.5)

Підставляючи (2.5) послідовно в рівняння (2.1), (2.2), (2.3), одержимо наступне.

1. . Модуль подовжньої пружності для матеріалу ненульова константа; радіус кривизни r нейтрального шару є кінцевою величиною. Таким чином, статичний момент площі . Отже, нейтральний шар при чистому згинанні збігається з центральною віссю перерізу, тобто координата y відраховується від нейтральної лінії перерізу – геометричного місця точок, у яких нормальні напруження при згинанні дорівнюють нулю.

2. . Якщо відцентровий момент інерції щодо центральних осей дорівнює нулю, то ці осі є головними осями інерції. Таким чином, осі ХУ є головними осями інерції і нейтральна лінія є головною центральною віссю інерції, вона перпендикулярна площині дії навантаження.

3. , відкіля кривизна нейтрального подовжнього шару визначається виразом:

, (2.6)

яке називається рівнянням Навье. Тут – осьовий момент інерції перерізу, а EIxжорсткість стержня при згинанні.

Порівнюючи значення кривизни з рівнянь (2.5) і (2.6) одержимо:

.

Формула для визначення нормальних напружень прийме вигляд:

. (2.7)

З отриманої формули випливає, що нормальні напруження по висоті перерізу змінюються лінійно, тому що згинальний момент та момент інерції Ix перерізу величини постійні. На рис 2.4 показані розподіли нормальних напружень по висоті для різних за формою перерізів.

Максимальні напруження виникають у найбільш віддалених точках від нейтральної лінії при, тобто

 

Рис.2.4.

, що повинні зіставлятися з допустимим напруженням .

Таким чином умова міцності при згинанні прийме вигляд:

 

. (2.8)

 

На практиці цей вигляд використовується для розрахунку перерізів, що мають одну вісь симетрії (рис. 2.4б). З обліком того, що - осьовий момент опору, то для перерізів із двома осями симетрії (рис. 2.4а) зручніше використовувати умову міцності при згинанні у вигляді:

 

. (2.9)

 

У випадку поперечного згинання, коли поперечна сила не дорівнює нулю, відбувається скривлення поперечних перерізів, і гіпотеза плоских перерізів не дотримується. Як показують дослідження, при відношенні довжини стержня до висоти hпоперечного перерізу (для більшості балок) можна вважати, що поперечний переріз практично не скривляється, тоді формула (2.7) для визначення нормальних напружень справедлива і при поперечному згинанні.

Приклад.Визначити розміри різних форм поперечних перерізів, якщо згинальний момент в перерізі кНм, допустиме напруження при згинанні МПа.

З умови міцності осьовий момент опору перерізу = 500 см3. Далі проектуємо переріз (рис.2.5).

1. Прямокутний переріз (рис.2.5а), для якого повинне задаватися відношення (візьмемо ). Осьовий момент опору см3 , відкіля см. Висота перерізу см, площа поперечного перерізу см2.

2. Прямокутний переріз з відношенням (рис.2.5б). За аналогією: осьовий момент опорусм3 , відкіля см, см, см2.

 

Рис.2.5.

3. Круглий суцільній переріз діаметром d (рис.2.5в). Осьовий момент опору см3, відкіля діаметр перерізу: см, площа см2.

4. Кільцевий переріз(рис.2.5г). Задаються відношенням діаметрів , осьовий момент опору:см3. Нехай , тоді см, см. Площа перерізу см2.

 

5. Двотавровий переріз(рис.2.5д). За ДСТ 8239-72 підбираємо номер двотавра з найближчим більшим значенням осьового моменту опору до розрахункового. Так, для двотавра №30а: см3, см2.

6. Швелерний переріз(рис.2.5е). За ДСТ 8240-72 підбираємо номер швелера з найближчим більшим значенням осьового моменту опору до розрахункового. Так, для швелера №33 см3, см2.

Узявши відношення окремих площ до площі раціонального поперечного перерізу (двотавр, швелер), одержимо коефіцієнт перевитрати матеріалу. Складемо таблицю (рис.2.5), з якої випливає, що самими раціональними є двотавровий і швелерний перерізи, y яких найменша площа поперечного перерізу та найменша витрата матеріалу.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Навчально-методичний посібник з розділу курсу „Опір матеріалів” для студентів машинобудівних спеціальностей

НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... ХАРКІВСЬКИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ... Конкін В М...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Нормальні напруження при чистому згинанні.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Кравцова Н.В.
„РОЗРАХУНКИ НА міцність та жорсткість при згинанні”   Навчально-методичний посібник з розділу курсу „Опір матеріалів” для студентів машинобудівних с

Класифікація згинання та типи опор
Згинанням називається тип деформування стержня, при якому в його поперечних перерізах виникають згинальні моменти. Класифікація згинання.Згинання підрозділяється на по

Поперечна сила та згинальний момент , як внутрішні силові фактори при згинанні.
Проаналізуємо внутрішні силові фактори у поперечному перерізі балки при прямому поперечному згинанні, а потім сформулюємо основні правила побудови епюр

Диференціальні залежності при згинанні
Розглянемо балку, навантажену довільним розподіленим навантаженням q(z) (рис.1.6а). В перерізі на відстані виділимо елемент довжиною dz (рис

Приклад 1.
Показуємо поточний переріз з координатою (рис. 1.7), межі її зміни, записуємо функції

З огляду на симетрію задачі реакції однакові та рівні половині зовнішнього навантаження.
2.Показуємо поточний переріз з координатою , межі її зміни та записуємо функції

Приклад 3.
Рис. 1.9.   1. У зв’язку з симетрією задачі

Приклад 4.
Рис. 1.10.   1. Опорні реакції.

Дотичні напруження при поперечному згинанні.
Дія в перерізі поперечної сили викликає дотичні напруження t, що збігаються по напрямку з нею, по ширині перерізу не змінюються та визначают

Розподіл дотичних напружень для прямокутного перерізу.
В перерізі діють Мх момент і поперечна сила, спрямовані, як показано на рис.2.6. Поперечна сила

Порядок виконання проектувального розрахунку при згинанні.
1.З умови міцності по нормальним напруженням визначаємо осьовий момент опору поперечного перерізу, тобто , та проектуємо переріз. 2

Переміщення при прямому згинанні. Розрахунки на жорсТкість при згинанні.
3.1 Диференціальне рівняння вигнутої осі. Одержимодиференціальне рівняння вигнутої осі при прямому згинанні (площина дії навантажень збігається з однією з головних осей ін

Інтеграл Максвелла-Мора.
Розглянемо балку довжиною , навантажену в точці 1 силою (рис. 3.3). Визначимо перем

Геометричний спосіб обчислення інтеграла Максвела-Мора. Спосіб перемножування епюр.
  Рис. 3.5.   Правило Верещагіна. Використовуючи геометричну інтерпретацію в

План розв¢язання
1) Відповідно до заданого варіанта накреслити розрахункові схеми балок разом з їх навантаженням, додержуючись певного масштабу. 2) Для кожної балки визначити опорні реакції (чисельно або в

Послідовність виконання завдання
По-перше, треба побудувати епюри внутрішніх силових факторів при згинанні для усіх балок свого варіанту завдання. Умова міцності за нормальними напруженнями повинна виконуватись у найбільш

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги