рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ТЕМА 5: ЕКОЛОГІЧНА БЕЗПЕКА ВОДОПОСТАЧАННЯ ТА ВОДОВІДВЕДЕННЯ.

ТЕМА 5: ЕКОЛОГІЧНА БЕЗПЕКА ВОДОПОСТАЧАННЯ ТА ВОДОВІДВЕДЕННЯ. - раздел Образование, ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ План Лекції 5.1. Властивості Води. 5.2. Оцінка Якості Води....

План лекції

5.1. Властивості води.

5.2. Оцінка якості води.

5.3. Законодавство про регулювання водних відносин.

5.4. Споживання води в харчовій помисловості.

5.5. Технології очистки води.

5.6. Стічні води, їх класифікація.

5.7. Методи очистки стічних вод.

5.8. Умови скидання стічних вод.

 

5.1. Властивості води.Вода – широко розповсюджена речовина на Земній корі. В природі вода знаходиться в постійному круговороті. Вона присутня не тільки в водоймищах, а й в повітрі, ґрунті, в живих організмах.

Вода має дуже складну будову. Те, що ми називаємо водою, представляє собою 135 ізотопних різновідностей сполук кисню та водню, це також розчинені різні хімічні речовини: дисперсні, коллоїдні, газиоподібні, мікрофлора. До цього часу не вирішено питання про структуру води, як рідини.

По своїм фізичним властивостям вода – аномальна речовина, оскільки вона не відповідає загальноприйнятим властивостям хімічних сполук водню.

Наприклад, летючість – найменша серед сполук водню (повільна втрата вологи відіграє важливу роль у фізіологічних і технологічних процесах).

Питома вага – найбільша при 3,98°С (глибокі водойми взимку не промерзають до дна).

Поверхневий натяг – найбільший з усіх рідин. Нестисненність води дає змогу живим організмам жити на великих глибинах.

Теплопровідність – найбільш висока (перенос тепла; в’язкість зменшується із зростанням тиску).

Одна з найважливіших фізико-хімічних якостей води – це здатність утворювати розчини. Вода – найкращий розчинник. Цим забезпечується різноманітність складу природних вод. З появою життя на Землі кругообіг води став ускладнюватись, оскільки окрім фізичного випаровування з’явився більш складний процес біологічного випаровування. Також в кругообігу води значне місце займає господарська діяльність людини. Схематично кругообіг можна окреслити так: вода поступає на поверхню Землі у вигляді опадів, які утворюються з водяної пари, що потрапляє в атмосферу в результаті випаровування води рослинами та з поверхні водоймищ.

Джерелом прісної води є підземні і поверхневі води, а також атмосферні опади. Склад підземних вод визначається головним чином умовами їх формування. Склад поверхневих вод залежить від кліматичних, ґрунтово-геологічних умов і зв’язаний з агротехнічними факторами.

Опади у вигляді дощу відносяться до атмосферних вод. вони акумулюються в штучних водоймищах і резервуарах. Склад їх визначається чистотою атмосфери, кількістю опадів, що випали.

Для підземних вод характерна значна кількість мінеральних солей і невелика кількість органичних речовин. Поверхневі води навпаки частіше містять разом з неорганічними солями, органічні сполуки. Склад домішок в поверхневих водоймищах залежить від того, якими водами живиться водоймище.

В залежності з природою розчинних солей ріки діляться на кілька класів: гідрокарбонатні (Волга, Дніпро), сульфатні (Дон, Донець), хлоридні і т.д. Вміст органічних речовин в річках 2 – 150 мг. Великі міста в основному споживають в якості питної воду поверхневих водоймищ. В поверхневі водоймища часто потрапляють пестициди та мінеральні добрива, які змиваються з полів. Поверхневі води забруднюються стічними водами, як побутовими, так і прмисловими. З промисловими сиічними водами потрапляють у водоймища важкі метали, велика кількість нафтопродуктів, диполів і т.д. Як правило, природні процеси очищення, які протікають в водоймищах, не можуть забезпечити добру якість води, що використовується для господарсько-питних цілей, а також для промислових потреб. В зв’язку з цим потрібна додаткова обробка води, яка б забезпечила їй потрібну якість.

 

5.2. Оцінка якості води.Споживання води населенням характеризується питомим водоспоживанням, під яким розуміють добовий об'єм води в літрах, необхідний для задоволення всіх потреб одного мешканця міста чи села. Питоме водоспоживання в містах більше, ніж у селах. Воно значною мірою залежить від ступеня благоустрою (наявності водопроводу, каналізації, центрального водяного опалення та ін.). Так, питоме водоспоживання для деяких міст становить, л/добу: Нью-Йорк — 600, Париж — 500, Київ — 500, Лондон — 263. У великих містах з населенням більше ніж З млн осіб добові витрати води сягають 2 млн м3, а річні — близько 1 км3. При цьому вода має бути високої якості, що потребує досить складної технології водопідготовки.

Для оцінки якості води використовують фізичні, хімічні, бактеріологічні і технологічні показники.

Фізичні показники:

1. Температура (залежить від джерела) більш постійна у підземних водах, не постійна – у поверхневих;

2. Прозорість або каламутність води;

3. Колір. В малому об’ємі – без кольору. Товстий шар води має блакитний або зеленавий відтінок. Інші відтінки говорять про забрудненність води. В основному це органічні сполуки, колоїдні залізисті сполуки, гумінові кислоти.

4. Присмак і запах води. Розрізняють чотири смаки: солоний, гіркий, солодкий та кислий. NaCl – солоний, MgSO4 – гіркий, CO2 – кислий. Присмаки мають різні солі. Mn - чорнильний, Fe – зілізистий. Запах спричиняють також хімічні сполуки, розчинні гази.

Хімічні показники якості:

1. Активна реакція рН, або ступінь кислотності чи лужності. Для природних вод інтервал коливань в межах рН 6,5 – 8,5. Постійність рН води забезпечує карбонатна буферна система Н2СО3 - НСО3- - Н+

2. Окисність води – характеризує наявність в воді органічних сполук. Для питної води цей показник повинен бути не більше 2 мг/л О2.

3. Азотисті речовини:

- нітрати;

- аміак;

- нітрити – показник вказує на забрудненість води.

4. Мінералізація характеризує кількість розчинних солей та нелетучих органічних сполук. Для питної води до 1000 мг/дм3.

5. Твердість води – вміст солей кальцію і магнію.

6. Залізо, марганець, алюміній.

7. Сполуки кремнію, фосфору, мікроелементи.

Розчинні гази: діоксид вуглецю, кисень, сірководень, метан.

Кисень О – 14 мг/л, СО2 – 2О – 30 мл/г.

Бактеріологічні показники:

1. Кількість бактерій в 1 мл води.

2. Кількість бактерій групи колі в 1 л води: цей показник називається колі-індекс.

Технологічні показники:

1. фільтруємість – як вода фільтрується;

2. хлорованість – доза хлору;

3. стабільність – не повинна створювати осадків і не розчиняти трубопроводів.

Ці показники допомагають правильно підібрати методи очистки води.

Вода – ідеальний розчинник. В ній у розчинному станы виявлено більше 2000 хімічних сполук. Відомо, що при перевищенні ГДК хімічні сполуки негативно впливають на організм людини і вважаються шкідливими домішками. Якість природної води визначають по наявності та кількості складових: газів, мікроорганізмів, хімічних сполук.

Якщо всі 2000 хімічних сполук у воді знаходилися б у кількостях, які дорівнюють ГДК, така вода була б непридатна для пиття, оскільки багато хімічних сполук мають ефект сумації або підсилення шкідливої дії. В державному стандарті на питну воду для 15 – 20 речовин встановлено показники якості, а для решти сполук визначено обмеження: сума частки відношення концентрації речовини до її ГДК для кожного забруднювача не повинна перевищувати 1. Стандарти для питної води, якщо порівнювати їх з вимогами інших країн та ВООЗ достатньо жорсткі. Низька якість води у водогонах українських міст пояснюється недостатнім контролем та незадовільним станом водопровідних мереж, не відповідністю методів очистки і устаткування рівню забрудненості води поверхневих водойм.

 

5.3. Законодавство про регулювання водних відносин.Усі води (водні об’єкти) на території України є національним надбанням народу України, однією з природних складових його економічного розвитку і соціального добробуту.

Водні ресурси забезпечують існування людей, тваринного і рослинного світу і є уразливими природними об’єктами.

В умовах нарощування антропогенного навантаження на природне середовище, розвитку суспільного виробництва і зростання матеріальних потреб виникає необхідність розробки і додержання особливих правил користування водними ресурсами, раціонального їх використання та екологічно спрямованого захисту.

Завданням водного законодавства є регулювання правових відносин з метою забезпечення збереження, науково обґрунтованого і раціонального використання вод для потреб населення та галузей економіки, відтворення водних ресурсів, охорона вод від забруднення, засмічення та вичерпання, запобігання забрудненню води та ліквідація його наслідків, поліпшення стану водних об’єктів, а також охорона прав підприємств, установ, організацій і громадян при водокористуванні.

Водні відносини в Україні регулюються Водним Кодексом України, Законом України “Про охорону навколишнього природного середовища” та іншими законодавчими актами.

Водний фонд України. Усі води (водні об’єкти ) на території України складають її водний фонд.

До водного фонду України належать:

1) поверхневі води:

- природні водойми (озера);

- водостоки (річки, струмки);

- штучні водойми (водосховища, ставки) і канали;

- інші поверхневі водні об’єкти;

2) підземні води та джерела;

3) внутрішні морські води та територіальне море.

Води (водні об’єкти ) є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.

Народ здійснює право власності на водні об’єкти через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві Ради народних депутатів.

У Водному Кодексі України розглядаються питання щодо державного управління і контролю у галузі використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів.

У гл. 5 розділу 11 Кодексу розглядаються питання державного контролю за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів.

Закон «Про питну воду», визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування систем питного водопостачання і регулює основні положення, спрямовані на забезпечення населення якісною і безпечною питною водою, гарантованим питним водопостачанням.

 

5.4. Споживання води у харчовій помисловості.Вода входить до складу всіх організмів біосфери (50 — 90 % і більше). Вона виконує роль структурного компонента, розчинника і переносника поживних речовин, учасника біохімічних процесів, регулятора теплообміну з навколишнім середовищем. Вода регулює клімат планети, забезпечує господарську та промислову діяльність людей. Від забезпеченості водою залежить життя та здоров'я людей. Щодоби людина споживає близько 2 л води для безпосереднього вживання. Вода потрібна також для приготування продуктів харчування, різноманітних напоїв та задоволення санітарно-гігієнічних потреб (купання, миття приміщень, посуду тощо). Згідно із Законом «Про питну воду», забезпечення населення України високоякісною питною водою в достатній кількості є одним із основних завдань розвитку держави. При цьому проблема якості питної води набула вираженого соціального характеру. Тому постачання населення високоякісною водою є провідним завданням, вирішення якого спрямовано на забезпечення повноцінного і безпечного водопостачання всіх населених пунктів. Обсяг споживаної води в промисловості оцінюють водомісткістю виробництва, під якою розуміють кількість води, необхідної для виробництва однієї тонни готової продукції (м3/т). Водомісткість різних видів продукції коливається в дуже широких межах, м3/т: пива — 25 — 30, цукру – 200. Для роботи ТЕС потужністю 300 тис. кВт потрібно близько 300 км3 води на рік. Отже на одну кіловат-годину витрачається приблизно 120 м3 води.

У харчовій промисловості до якості води висуваються особливі вимоги, оскільки від цього безпосередньо залежить якість продукції. Доброякісну питну воду використовують не тільки для здійснення основних технологічних процесів, а й у багатьох допоміжних. Воду використовують як сировину, реагент, теплоносій, для миття сировини, обладнання, приміщень і тари. Так, під час виробництва 1 л молочних продуктів витрачається до 1 л, 1 банки овочевих консервів -до 40 л води.

Вода у харчовій промисловості використовується для: технологічних потреб; живлення парових котлів; охолодження; санітарних цілей; миття посуду, сировини, обладнання, приміщень; водопостачання лабораторій та побутових потреб.

Вода для технологічних потреб (технологічна вода)- це вода, яку застосовують для виготовлення продукції, оброблення сировини, миття, транспортування, а також вода, яку використовують для кінцевої обробки продукту. В харчовій промисловості технологічна вода має відповідати вимогам до питної води, і господарських потреб, а також додатковим вимогам, зумовленим специфічними умовами галузі.

Підприємства харчової промисловості використовують воду поверхневих та підземних джерел у відповідності до вимог ГОСТ 2874-82 “Вода питна”.

Вода поверхневих джерел водопостачання може бути забруднена речовинами антропогенного походження: органічними сполуками різного походження, важкими металами, радіонуклідами і т. ін. На водопровідних станціях здійснюють очистку води, застосовуючи наступні методи: фільтрацію крізь зернисте завантаження у механічних фільтрах, коагуляцію сполуками алюмінію, знезараження хлором. Проте, така очистка не гарантує від потрапляння у воду антропогенних забруднюючих речовин та утворення шкідливих хлорорганічних сполук. Тому підприємства харчової промисловості намагаються переважно використовувати воду підземних джерел, що гарантовано не забруднена антропогенними речовинами.

До підземних вод належать: верховодка, ґрунтові, міжпластові, артезіанські, тріщинні, карстові води. Склад підземних вод визначається головним чином умовами їх формування. Води підземних джерел мають стабільну температуру. Підземні води класифікуються по характеру водообміну та захищеності в залежності від глибини залягання водоносного горизонту (табл.5.1).

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ОСНОВИ ЕКОЛОГІЇ

ХАрківський державний університет... Харчування та торгівлі... Кафедра товарознавства управління якістю та екологічної безпеки...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ТЕМА 5: ЕКОЛОГІЧНА БЕЗПЕКА ВОДОПОСТАЧАННЯ ТА ВОДОВІДВЕДЕННЯ.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Атмосферного повітря.
4.1. Основні техногенні джерела забруднення атмосфери . . . . . . . . . . . 35 4.2. Класифікація забруднень атмосфери . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 38 4.3. Ха

Шкідливими речовинами.
7.1. Шкідливі речовини, їх класифікація, реакція організму . . . . . . . . .87 7.2. Шляхи потрапляння шкідливих речовин у харчові продукти та сировину. . . . . . . . . . . . . . .

Проектної документації,продукту.
8.1. Сутність екологічної експертизи. Мета та завдання, обєкти екологічної експертизи. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .107 8.2. Порядок дослідження впливу

ТЕМА 1. БІОСФЕРА ТА ОСНОВНІ ЗАКОНОМІРНОСТІ ЇЇ РОЗВИТКУ.
План лекції: 1.1. Визначення науки „Екологія”. Короткий історичний опис. 1.2. Класифікація екологічних наук. 1.3. Біосфера як організація життя. 1.4. Закони та п

Класифікація екологічних наук.
        Ри

Закони та принципи екології.
Емерджентність – один з основних принципів в екології – наявність у системного цілого особливих властивостей, яких не мають його підсистеми та блоки, а також сума елементів, яка не

Закони екології Коммонера.
1. Все пов’язано з усім. 2. Все повинно кудись діватися. 3. Природа “знає” краще. 4. Нічого не дається дарма. Закон мінімуму (Либиха) – винослив

ТЕМА 2. БІОСФЕРА ТА СУСПІЛЬСТВО. СУЧАСНІ ЕКОЛОГІЧНІ ТА СОЦІАЛЬНО ЕКОНОМІЧНІ ПРОБЛЕМИ В УКРАЇНІ
План лекції: 2.1. Антропогенні чинники виникнення несприятливих екологічних ситуацій. 2.2.Антропогенні фактори як ініціатори природних катастрофічних процесів. 2.3. Еколо

Забезпечення ефективності техногенної безпеки біосфери від забруднень унаслідок господарської діяльності людей.
Таким чином, екологічна криза викликана техногенно-науковими причинами, порушенням людиною законів розвитку біосфери. Подальше заглиблення екологічної кризи може призвести до переходу біосфери в як

ТЕМА 3. ЕКОЛОГІЧНЕ ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОРГАНІЗАЦІЯ ПРИРОДООХОРОНИ В УКРАЇНІ.
План лекції: 3.1.Поняття екологічної безпеки 3.2.Правові засади по забезпеченню екологічної безпеки виробництва. 3.3.Організаційний фактор забезпечення охорони довкілля.

ТЕМА 4. АНТРОПОГЕННЕ ЗАБРУДНЕННЯ АТМОСФЕРИ ТА ОХОРОНА АТМОСФЕРНОГО ПОВІТРЯ.
План лекції: 4.1. Основні техногенні джерела забруднення атмосфери. 4.2. Класифікація забруднень атмосфери. 4.3. Характеристика забрудників атмосферного повітря та їх еко

Гранично допустимі концентрації шкідливих речовин в атмосферному повітрі населених пунктів
Речовина Гранично допустима концентрація, мг/м3 Клас небезпеч-ності        

Різні види ГДК в атмосферному повітрі для деяких речовин
  Речовина ГДКС.Д мг/дм3 ГДКм.р мг/дм3 ГДКр.з мг/м3

Класифікація підземних вод
  Глибина залягання води, м Характер залягання Характер циркуляції Гідравлічний зв’язок горизонтів Захище

Стабілізація хімічного складу води.
Оскільки вода – ідеальний розчинник, за певних умов вона може розчиняти матеріал водопровідних труб – сталь. Також при інших умовах з води може випадати осад, який залишається на трубах і поступово

Пом’якшення води.
Під пом'якшенням води розуміють процес видалення із неї катіонів жорсткості – кальцію і магнію. Згідно із державним стандартом ГОСТ 2874-82 „Вода питьевая” жорсткість господарсько-питної води не по

Зниження мінералізації.
Останнім часом найбільш перспективними є так звані мембранні методи очистки води. Методи працюють подібно до роботи мембранної оболонки живої клітини. Метод мембранної фільтрації оснований на викор

ТА УТИЛІЗАЦІЯ ТВЕРДИХ ВІДХОДІВ.
План лекції 6.1. Земельне законодавство України 6.2. Збалансоване використання та відновленн земельних ресурсів. 6.3.Збереження надр і земної поверхні. 6.4. Твер

Відповідальність за порушення земельного законодавства.
Згідно із земельним законодавством України особи винні в: - самовільному зайнятті земельних ділянок; - псуванні сільськогосподарських та інших земель, забрудненні їх хімічними та

ТЕМА 7: ЗАБРУДНЕННЯ ХАРЧОВОЇ СИРОВИНИ І ПРОДУКТІВ ШКІДЛИВИМИ РЕЧОВИНАМИ.
План лекції. 7.1. Шкідливі речовини, їх класифікація, реакція організму. 7.2. Шляхи потрапляння шкідливих речовин у харчові продукти та сировину. 7.3. Вплив хімічних речо

ТЕХНОЛОГІЙ, ПРОЕКТНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ,ПРОДУКТУ
План лекції. 8.1. Сутність екологічної експертизи. Мета та завдання, обєкти екологічної експертизи, 8.2. Порядок дослідження впливу об’єкту на стан довкілля. 8.3. Спеціал

Результати дослідження забруднення атмосфери надають у такому порядку.
1. Назва об'єкту, відомча підпорядкованість, місце розташування. 2. Виробнича характеристика об'єкта (потужність, виробничий цикл, асортимент продукції, характеристика основної сировин

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги