рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Контрольні питання

Контрольні питання - раздел Образование, Епідеміологія туберкульозу в Україні та світі 1. Визначення Поняття “Амілоїдоз Внутрішніх Органів”. 2. Частота Зус...

1. Визначення поняття “амілоїдоз внутрішніх органів”.

2. Частота зустрічаємості амілоїдозу у хворих на туберкульоз.

3. Етіологія та патогенез амілоїдозу при туберкульозі.

4. Діагностика амілоїдозу.

5. Клініка безнабрякового періоду амілоїдозу нирок.

6. Клініка набрякового періоду амілоїдозу нирок.

7. Клініка азотемічного періоду амілоїдозу нирок.

8. Лікування амілоїдозу.

9. Особливості призначення хіміопрепаратів.

10. Особливості призначення діуретиків.

11. Дієтотерапія при амілоїдозі внутрішніх органів.

 

Література:

1. Белиндер Э.Н. О поражении почек при различных формах и локализациях туберкулёза //

Нефрология. – 1999. - № 3. – С.33-35.

2. Ранняя диагностика и особенности неспецифического поражения почек у больных

туберкулёзом лёгких / Ефремовцева М.А. и др. // Клиническая медицина. – 2003. - № 2. –

С.45-48.

РОЗДІЛ 16. ТУБЕРКУЛЬОЗ В ПОЄДНАННІ З ІНШИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ

Туберкульоз і цукровий діабет

При сполученні туберкульозу і цукрового діабету часто різко погіршується протікання цих захворювань. Результати епідеміологічних досліджень показують, що сполучення туберкульозу і діабету навіть на даний час нерідко призводить до прогресування захворювання, що закінчується смертю хворого. Середньорічна смертність хворих на туберкульоз і діабет перевищує смертність тільки від туберкульозу в декілька разів.

Результати аналізу причин тяжкого і нерідко прогресуючого перебігу туберкульозу в хворих на цукровий діабет свідчать про те, що, крім негативного впливу діабету на перебіг туберкульозу, велике значення мають порушення режиму і помилки в лікуванні хворих з нерозпізнаним захворюванням. Негативний вплив діабету, зокрема, може бути компенсований правильним режимом і лікуванням, якщо в хворого ще не розвинулися незворотні зміни. У зв'язку з цим у програмах організації науково обґрунтованої медичної допомоги таким хворим основне місце займають заходи, спрямовані на раннє виявлення і лікування як діабету, так і туберкульозу.

У залежності від часу виникнення туберкульозу і діабету хворі можуть бути розподілені на три групи:

1) обидва захворювання виявляють одночасно або протягом дуже короткого періоду часу з інтервалом у 1-2 міс;

2) туберкульоз виявляють у хворих на діабет , який протікає як у тяжкій, так і у легкій формі;

3) у хворих на туберкульоз діагностують цукровий діабет різного ступеня тяжкості, у тому числі так звані порушення толерантності до глюкози і "асимптомний" діабет.

Туберкульоз і цукровий діабет одночасно виявляють у 25-27% хворих зі сполученням цих хвороб. Найчастіше поєднання захворювань діагностували одночасно при порівняно невеликій тривалості діабету - не більш 1 року. Зі збільшенням тривалості захворювання діабетом число таких хворих помітно зменшувалося. При великій тривалості діабету туберкульоз розвивався у хворих при наявності порушень вуглеводного обміну, тобто некомпенсованому цукровому діабеті.

Встановлено, що захворюваність на туберкульоз хворих з тяжкою, середньої тяжкості і легкою формою цукрового діабету складала 5,6, 2 і 0,9%, що перевищувало захворюваність туберкульозом приблизно в 13, 5,2 і 2 рази відповідно. Таким чином, результати проведених епідеміологічних досліджень свідчать про великий ризик розвитку туберкульозу в хворих некомпенсованим цукровим діабетом.

Виникнення туберкульозу може бути пов’язане зі свіжим зараженням (суперінфекція) або реактивацією старих туберкульозних вогнищ, що зберігаються після первинного зараження в дитинстві або в юнацькі роки. Розвиток туберкульозу в результаті свіжого зараження, або суперінфекції, може бути доведено при вивченні захворюваності туберкульозом в умовах внутрішньосімейного контакту. Захворюваність туберкульозом серед хворих діабетом у 7,1 рази вище при встановленому внутрішньосімейному контакті, ніж поза ним.

Роль старих туберкульозних вогнищ при реактивації туберкульозу доказана у хворих на цукровий діабет.

Дотепер у значної кількості хворих на цукровий діабет, особливо старше 50 років, виявляються рентгенологічні залишкові зміни після перенесеного раніше туберкульозу. Успіхи, досягнуті в лікуванні діабету, а також проведення протитуберкульозних профілактичних заходів, головним чином хіміопрофілактики, дозволили знизити захворюваність туберкульозом серед хворих на цукровий діабет. Разом з тим відзначається збільшення числа хворих на цукровий діабет, у тому числі асимптомним і латентним, серед хворих на туберкульоз. Темпи росту захворюваності діабетом серед хворих на туберкульоз були в 5 разів вищі, ніж серед населення в цілому.

Серед хворих на туберкульоз виявляється велика кількість осіб з порушенням вуглеводного обміну і прихованою інсулярною недостатністю підшлункової залози, а також з асимтоматичною формою цукрового діабету. Частота виявлення цієї форми цукрового діабету залежить від тяжкості і поширеності туберкульозного процесу, наявності або відсутності прогресуючих деструктивних змін з утворенням каверни. Найчастіше порушення вуглеводного обміну і асимптомний цукровий діабет діагностували у хворих на фіброзно-кавернозний, розповсюджений інфільтративний і дисемінований туберкульоз легень з наявністю сформованої каверни. Асимптомний діабет найчастіше виявляли протягом перших місяців після виникнення туберкульозу, тоді як на наступних етапах, у міру згасання туберкульозного процесу, частота його виявлення зменшувалася.

Перебіг захворювання у хворих на туберкульоз в поєднанні з цукровим діабетом характеризується деякими особливостями, найбільш значними з яких є прогресуючий перебіг з вираженими інфільтративними змінами в легенях і швидкому утворенні деструкції.

У хворих інсулінозалежним діабетом, особливо при його важкому перебігу, найчастіше виникає інфільтративний туберкульоз, що характеризується великою ексудативною запальною реакцією і швидким розвитком казеозного некрозу з наступним швидким утворенням великих каверн. У деяких хворих спостерігається дуже важкий перебіг туберкульозу по типу казеозної та інфільтративно-казеозної пневмонії.

Лікування хворих при сполученні туберкульозу і діабету - дуже важка задача і, як з погляду компенсації цукрового діабету, перебіг якого, як правило, стає більш важким при наявності туберкульозу, так і з погляду лікування туберкульозу хіміотерапевтичними препаратами. Нерідко в таких хворих на превелику силу вдається домогтися компенсації діабету і зниження рівня цукру в крові, у них нерідко розвивається гіпоглікемія при збільшенні дози препаратів, що зменшують вміст цукру в крові. Застосування комбінованої протитуберкульозної терапії викликає труднощі через наявність різних ускладнень і порушень функції печінки.

Клінічні прояви туберкульозу в хворих на цукровий діабет різноманітні й у значній мірі залежать від форми і тяжкості діабету. У хворих на інсулінонезалежний діабет, насамперед, при легкому і середньої тяжкості протіканні, як правило, спостерігаються більш обмежені форми туберкульозу (інфільтрати невеликих розмірів, туберкульоми і вогнищеві зміни) без розпаду або з наявністю обмежених деструктивних змін.

Характер туберкульозних змін, природно, у великій мірі залежить від своєчасності діагностики туберкульозу. При ранньому виявленні захворювання, на початковому етапі розвитку, воно характеризується відносно обмеженим ураженням. При пізній діагностиці і , отже, значній тривалості туберкульозу, зміни можуть бути більш вираженими - у вигляді вже сформованих каверн, іноді із бронхогеною дисемінацією і перифокальним запаленням навколо них.

Сучасні методи бактеріологічної діагностики (мікроскопія мокротиння, посів її на живильні середовища), дослідження бронхоальвеолярних аспіратів і змивів, як правило, дозволяють знайти мікобактерії туберкульозу, особливо при наявності деструктивних змін. У тих хворих, у яких за допомогою цих методів мікобактерії туберкульозу знайти не вдається, необхідно виконувати діагностичну бронхоскопію, цитологічне і гістологічне дослідження біоптату, результати яких вірогідно підтверджують діагноз туберкульозу.

У 30-40% вперше виявлених хворих на туберкульоз і діабет не вдається діагностувати туберкульоз на підставі даних, отриманих при бактеріологічному, цитологічному і гістологічному дослідженнях. У таких хворих діагноз туберкульозу встановлюють за результатами клініко-рентгенологічного дослідження, причому нерідко потрібно досить тривале спостереження за хворими в процесі етіотропного лікування. Найбільш перспективний метод виявлення туберкульозу в таких хворих - імунологічне дослідження, спрямоване на виявлення специфічних протитуберкульозних антитіл або антигенів у сироватці крові. В даний час у нашій країні і за кордоном проводять розробку подібних методів, у тому числі з використанням імуноферментного аналізу.

Необхідність розробки сучасних методів діагностики туберкульозу обумовлена подібністю клініко-рентгенологічних проявів легеневого туберкульозу та інших захворювань легень, у зв'язку з чим нерідко потрібне проведення диференційної діагностики.

Крім ознак туберкульозу, у симптомокомплексі, виявленого у хворого, іноді відзначаються явища, зумовлені змішаною інфекцією, що приєдналася. При інтоксикації в деяких хворих відзначаються виражені симптоми декомпенсованного діабету (слабість, схуднення, спрага, сухість у роті й ін.), що домінують у клінічній картині хвороби.

Варто підкреслити, що клінічна картина поєднаного захворювання може визначатися наявністю ускладнень цукрового діабету, з яких клінічно найчастіше виявляються ураження судин нижніх кінцівок (діабетичний артериїт), ретинопатія, нефропатія, остеоартропатія. При тяжкому протіканні діабету іноді спостерігається також гепатомегалія, що не стільки впливає на клінічний перебіг захворювання, скільки в значній мірі ускладнює проведення хіміотерапії протитуберкульозними антибактеріальними препаратами, які дають особливий побічний гепатотропний ефект.

У зв'язку з наявністю складного комплексу патологічних проявів у хворих на туберкульоз і цукровий діабет лікування їх повинне бути багатоплановим. При тяжкому або середньої тяжкості протікання діабету необхідно застосовувати антидіабетичні препарати, насамперед інсулін, для компенсації стану хворого і зниження рівня цукру в крові. Одночасно проводять протитуберкульозну терапію, у першу чергу хіміотерапію.

В даний час доведено, що для проведення хіміотерапії у хворих на туберкульоз і діабет найбільш ефективні хіміотерапевтичні протитуберкульозні препарати: ізоніазид, рифампіцин, етамбутол та ін.

При лікуванні хворих, у яких поєднується діабет і туберкульоз, крім хіміопрепаратів, як правило, застосовують інші медикоментозні засоби патогенетичного впливу, найчастіше імуностимулятори (левамізол, нуклеїнат натрію і Т-активін) і антиоксиданти (а - токоферол, тіосульфат натрію та ін.). При легкому і середньої тяжкості протіканні діабету можна використовувати кортикостероїди за умови проведення контролю за рівнем цукру в крові і збільшенні дози антидіабетичних засобів у тих випадках, коли під впливом кортикостероїдів збільшується вираженість гіперглікемії.

При уповільненій регресії туберкульозного процесу можна застосовувати різні стимулятори, переважно немедикаментозні: ультразвук, індуктотерапію, лазерну терапію, відповідно до вироблених показань щодо застосування цих методів, що доповнюють протитуберкульозну терапію.

Великим досягненням останніх років у лікуванні хворих на діабет і туберкульоз є розробка лікувальної тактики, що дозволяє в разі потреби проводити хірургічне лікування туберкульозу. Важливими методами підготовки хворих до операції стали гемосорбція і плазмофорез, що дозволяють не тільки домогтися поліпшення перебігу діабету, але також зменшити побічну дію хіміопрепаратів, усунути явища туберкульозної інтоксикації та медикаментозної сенсибілізації.

У цілому ефективність лікування туберкульозу в хворих на діабет значно нижча, ніж у хворих без нього. Як відзначалося вище, у частини хворих на туберкульоз і діабет навіть при сприятливих результатах лікування формуються виражені залишкові зміни типу туберкульом, що обумовлює високий ризик рецидиву туберкульозу. У зв'язку з цим при лікуванні хворих на діабет, у яких велика ймовірність розвитку туберкульозу (важкі форми, наявність залишкових туберкульозних змін, висока чутливість до туберкуліну, контакт із хворим заразною формою туберкульозу та ін.), а також хворих на туберкульоз, у яких порушена толерантність до глюкози, необхідно застосовувати міри, що дозволяють запобігти виникненню туберкульозу, зокрема провести хіміопрофілактику і санаторне лікування, а головне - ретельний контроль за перебігом діабету і вираженістю порушень толерантності до глюкози.

 

Контрольні питання:

1. Патогенетичні взаємовідношення між туберкульозом і цукровим діабетом.

2. Причини виникнення туберкульозу у хворих на цукровий діабет, вплив туберкульозу на

можливості розвитку цукрового діабету.

3. Стадії цукрового діабету, характеристика кожної з них.

4. Особливості клінічного перебігу туберкульозу у хворих на цукровий діабет.

5. Взаємний вплив туберкульозу і цукрового діабету на розвиток ускладнень обох захворювань.

6. Особливості лікування активного туберкульозу у хворих на цукровий діабет.

7. Особливості лікування цукрового діабету у хворих на активний туберкульоз.

8. Особливості профілактичного лікування хворих на цукровий діабет з туберкульозом в стадії

ремісії.

Література:

1. Яблоков Д.Д., Галибина А.И. Туберкулёз лёгких с внутренними болезнями. – Томск,1977.

2. Коровкин В.С. Туберкулёз лёгких у больных сахарным диабетом.– Минск, 1985.

3. Рання діагностика, профілактика, диспансерний нагляд та лікування хворих на туберкульоз,

поєднаний з цукровим діабетом. Методичні рекомендації. – Харків,1999.

4. Совершенствование технологии химиотерапии туберкулёза лёгких, отягощённого сопутствую-

щими заболеваниями / Гаврильев С.С. и др. // Проблемы туберкулёза. – 2001. - № 2. – С.8-11.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Епідеміологія туберкульозу в Україні та світі

Н С Пухальська О М Разнатовська Ю С Солодовник... ФТИЗІАТРІЯ... Підручник для студентів...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Контрольні питання

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ПЕРЕДМОВА
Існують переконливі підстави відносити туберкульоз до числа найбільш загрозливих і розповсюджених інфекційних захворювань людини. Зайнявши в далекому минулому цю позицію, він не втратив її й донині

Розділ 1. ЕТАПИ РОЗВИТКУ ВЧЕННЯ ПРО ТУБЕРКУЛЬОЗ
На туберкульоз хворіють із часів появи людства. Туберкульозні ураження хребта виявлено під час дослідження останків людини періоду неоліту (близько 5 тис. років до н.е.), їх також знаходили у єгипе

РОЗДІЛ 2. Епідеміологія туберкульозу в Україні та світі
Епідеміологія туберкульозу, яка є розділом, складовою частиною фтизіатрії, вивчає джерела зараження туберкульозом, шляхи передачі інфекції, поширеність туберкульозу як інфекційного захворювання сер

Україна 77,8
  Показник більше 100   Показник від 100 до 80   Показник від 80 до 60

Захворюваність на туберкульоз та ВІЛ-інфекцію в Україні
(на 100 тисяч населення) У 2008 році відсоток мультирезистентного туберкульозу серед нових випадків захворювання коливається в різних областя

РОЗДІЛ 3. Організація і система боротьби з туберкульозом в Україні
  Організація боротьби з з туберкульозом в Україні є загальнодержавним завданням. Насамперед її виконують протитуберкульозні диспансери різних рівнів – обласні, міські, міжрайонні й р

Міський ПТД Районий ПТД чи тубкабінет
  Основні напрямки роботи протитуберкульозного диспансеру: - профілактика туберкульозу – систематичний аналіз епідеміологічної ситуації з туберкульозу, планування заходів по

Облікова медична документація протитуберкульозної служби
Медичний облік протитуберкульозної служби – це єдина державна система реєстрації, оброблення й аналізу даних про епідемічну ситуацію з туберкульозу, обсяги і характер діяльності про­титуберкульозни

РОЗДІЛ 4. Етіологія туберкульозу
  Збудником туберкульозу в людини більш ніж у 90% випадків є мікобактерія туберкульозу (Mycobacterium tuberculosis) – грампозитивні кислотостійки мікроорганізми. Роберт Кох 24 березня

РОЗДІЛ 5. Патогенез І ПАТОМОРФОЛОГІЯ туберкульозу
Патогенез туберкульозу як інфекційного захворювання вивчається з часу відкриття Р.Кохом специфічного збудника хвороби – мікобактерії туберкульозу. Найбільш частий шлях зараження туберкульо

Основні етапи запального процесу при туберкульозі
(за Перельман М.І., Корякіним В.А, 1996) Фіброзно-вогнищевий туберкульоз з’являється тоді, коли після затухання і загоєння (інкапсуляції і петрифікації) вогнищ Абрикосовап

Патоморфологія туберкульозу
Морфологічні зміни під час туберкульозу різноманітні. Вони зумовлені особливостями мікобактерій туберкульозу, імунологіч­ним станом організму, факторами зовнішнього середовища, впливом на перебіг п

РОЗДІЛ 6. Імунологія і генетика туберкульозу
Туберкульозна інфекція – класичний приклад різних проявів алергії та імунітету. Вивчення імунологічного статусу хворих на туберкульоз необхідне для вирішення ряду практичних задач: 1) діаг

РОЗДІЛ 7. Методика та організація раннього і cвоєчасного виявлення туберкульозу у дітей, підлітків і дорослих
  Важливою умовою ефективної протиепідемічної боротьби з ростом захворюваності на туберкульоз є своєчасне виявлення, ізоляція і лікування хворих. Необхідність своєчасного виявлення ту

Збір скарг і анамнезу захворювання
Виявлення туберкульозу при зверненні за медичною допомогою зі скаргами, подібними при туберкульозі, потребує насторожуваності від лікарів загальної лікувально-профілактичної мережі по відношенню до

Ретельно зібраний анамнез полегшує встановлення діагнозу туберкульозу.
Вміння лікаря загальної практики запідозрити туберкульоз, поставити це захворювання в диференційно-діагностичний ряд, дозволяє до мінімуму скоротити строки діагностичного процесу, що, безумовно, по

Бактеріоскопічне дослідження харкотиння – метод виявлення туберкульозу
Туберкульоз не є висококонтагіозним захворюванням – при тривалому контакті із бактеріовиділювачем інфікується до 50% людей, а з них занедужують 10-15%, інші набувають імунітет і залишаються здорови

Правила обстеження харкотиння для виявлення туберкульозу.
При клінічному обстеженні у всіх пацієнтів, що звернулися до медпрацівника з підозрою на туберкульоз, навіть при відсутності патологічних змін на рентгенограмі, проводять збір трьох окремих зразків

АЛГОРИТМ ВИЯВЛЕННЯ ТА ДІАГНОСТИКИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ
ЛЕГЕНЬ (ТБ)в закладах загальної медичної мережі та протитуберкульозних установах Пацієнт зі скаргами або особи з групи ризику

Техніка проведення проби Манту
  Для проведення проби Манту застосовують тільки однограмові шприци одноразового використання. Ампулу з препаратом обтирають марлею, змоченою 70°С етиловим с

Приклади «віража» туберкулінової реакції за результатами проби Манту з 2 ТО.
- 1-й варіант: 1-й рік життя – негативна реакцяя, 2-й рік - негативна, 3-й рік – 6 мм папула; - 2-й варіант: 1-й рік життя – 10 мм папула, 2-й рік – 5 мм

Відмінності між післявакцинальною і інфекційною алергіями
При вирішення питання про те, чи пов’язана дана позитивна реакція Манту в дитини (підлітка) з зараженням інфекцією (інфікуванням мікобактеріями, МБТ), чи вона відображає післявакцинальну алергію (п

Центральна районна лікарня (міська районна лікарня або територіальне медичне об’єднання).
1. Поліклінічне відділення будь-якого профілю організовує і проводить протитуберкульозні заходи: - Організовує профілактичні огляди (туберкулінодіагностика, флюорограф

РОЗДІЛ 9. Діагностика туберкульозу
При діагностиці туберкульозу завжди виникали певні труднощі через його поліморфність й атиповий плин. За довгі роки боротьби з туберкульозом у нашій країні склалася струнка система його виявлення,

Особливості об’єктивної симптоматики хворих на туберкульоз
Об’єктивне обстеження починають з зовнішнього огляду хворого і оцінки загального стану, який при ранньому виявленні туберкульозу може не мати змін. Розвиток хвороби з роповсюдженням вражень може об

БАКТЕРІОЛОГІЧНА ДІАГНОСТИКА ТУБЕРКУЛЬОЗУ
Виявлення мікобактерій туберкульозу в біологічних матеріалах є найважливішим і єдиним абсолютним критерієм діагностики цієї хвороби, оскільки туберкульоз є моно етіологічним захворюванням. Пошук МБ

Тести ампліфікації нуклеїнових кислот
Тести ампліфікації нуклеїнових кислот дозволяють знайти дуже невелику кількість мікроорганізмів. Метод дозволяє виявляти збудника туберкульозу навіть при вмісті десятків чи сотень мікроорганізмів у

Симптом “патологічно зміненого легеневого малюнка”.
Даний симптом проявляється в виді декількох варіантів: - посилення і збагачення малюнка (при запальних процесах та їх виходах, колагенозах, пухлинних процесах, пневмоконіозах, саркоідозі,

Інші рентгенологічні методики
Прицільну рентгенографію проводять на обмеженій ділянці легень і в такому положенні хворого, щоб отримати найбільш оптимальне зображення патологічних змін, прихованих за кістковими утворення

Туберкулінодіагностика – як метод діагностики туберкульозу
Туберкулінодіагностикагрунтується на визначенні туберкулінової алергії організму до туберкуліну, що є гаптеном мікобактерій туберкульозу. За допомогою туберкулінової проби визначає

НЕСПЕЦИФІЧНА ПРОФІЛАКТИКА
Соціальна профілактика включає заходи державного характеру і повинна бути спрямована на підвищення життєвого рівня населення, розвинуту і загальнодоступну лікувальну мер

Ускладнення
Ускладнення після вакцинації, ревакцинації БЦЖ звичайно носять місцевий характер і бувають порівняно рідко (приблизно у 0,02% випадків). Ускладненнями вважаються: підшкірні холодні абсцеси

Спосіб застосування і дозування вакцини БЦЖ-М
Вакцину БЦЖ-М застосовують внутрішньошкірно в дозі 0,025 мг у 0,1 мл розчину. Вакциною БЦЖ-М прищеплюють: 1. У пологовому будинку недоношених немовлят з масою тіла при народженні

Заходи у вогнищі туберкульозної інфекції
Вогнище туберкульозу – це місце перебування джерела мікобактерій туберкульозу разом з оточуючими його людьми та середовищем в тих межах простору і часу, в яких можливе виникнення нових випадків інф

Протиепідемічні заходи у вогнищах туберкульозу
Метою протиепідемічних заходів у вогнищах є попередження нових випадків інфікування і захворювання контактних осіб. Протиепідемічні заходи у вогнищі складаються з 3 етапів: І етап.

За місцем проживання хворого
Епідеміологічне обстеження вогнища хворого з встановленим виділенням мікобактерій туберкульозу або у стадії розпаду проводять сумісно фахівці санітарно-епідеміологічної служби з фтизіатричною служб

Епідеміологічне обстеження вогнища та протиепідемічні заходи за місцем роботи або навчання хворого
Небезпека зараження та захворювання на туберкульоз зростає не тільки при побутовому, але й при контакті з бактеріовиділювачами на виробництві. Після виявлення хворого на туберкульоз, одержання пові

Методи, засоби та режими знезараження окремих об’єктів при туберкульозі
Найменування об’єкту знезараження При поточній дезінфекції Методи і засоби дезінфекції Концентрація розчину, %

Та хіміопрофілактика контактних осіб
Категорії вогнищ Характеристика джерела мікобактерій туберкульозу і вогнища туберкульозу Хіміопрофілактика контактних осіб  

Контрольні питання
1. Задачі профілактики туберкульозу. 2. Значення соціальної профілактики в запобіганні виникнення туберкульозу. 3. Напрямки санітарної профілактики туберкульозу. 4. Принц

II. КЛІНІЧНІ ФОРМИ ТУБЕРКУЛЬОЗУ
(шифри МКХ-10 перегляду) А15.- А16.- Туберкульоз легень (ТБЛ)(із факультативним зазначенням форми ура­ження): А15. - А16.- Первинний туберкульозний комплекс

Наявність деструкції.
Деструкція – це патологічний специфічний запальний процес будь-якого органу, що характеризується змертвінням і розпадом ураженої тканини під впливом МБТ. На місці деструкції рентгенологічно визнача

Етіологічне підтвердження діагнозу туберкульозу.
Етіологічне підтвердження туберкульозу є основою основ сучасної клінічної фтизіатрії. Існують лише 2 достовірних методи підтвердження туберкульозу – бактеріологічний і гістологічний. Звичайно, якщо

Ефективне лікування
1.1. Вилікування – завершений повний курс лікування (у тому числі, за показаннями, хірургічного), в результаті якого припинилося бактеріовиділення, загоїлися каверни, розсмо

ВДТБ (15.03.2006) верхніх часток легенів (дисемінований), Дестр +, МБТ + М+ К+ Резист -, ГІСТ 0, легенева кровотеча, Кат 1, Ког 1 (2006).
2. ХТБ (10.11.2003) верхньої частки лівої легені (фіброзно-кавернозний), Дестр +, МБТ + М+ К+ Резист + (H,R,S), Резист II+ (K,Eth,Amic), ГІСТ 0, ДН ІІ, Кат 4, Ког 4 (2003). 3. В 20, ВДТБ (

Основні терміни та питання диспансерної тактики
  Згідно Закону України „Про боротьбу з туберкульозом” від 5.07.2001 р. № 2586-Ш, сформульовані такі поняття щодо туберкульозної інфекції: - хворий на активну форму т

Визначення випадку
Новий випадок(вперше діагностований): - пацієнти, яким раніше ніколи не встановлювали діагноз туберкульозу; - пацієнти, які приймали протитуберкульозні препар

Бактеріовиділювачі
Хворі з вперше діагностованим туберкульозом, у яких виявлені МБТ, а також ті, що знаходяться на обліку протитуберкульозного закладу: -хворі, у яких МБТ виявлені будь яким методом досліджен

Контрольні питання.
1. Основні складові частини сучасної клінічної класифікації туберкульозу. Принципи поєднання клінічних форм туберкульозу з вимогами до диспансерного спостереження й лікування. 2.

Первинний туберкульозний комплекс з лімфогенною і гематогенною дисемінацією
  Клінічні прояви первинного туберкульозного комплексу залежать від фази процесу, особливостей його перебігу та реактивності організму. Його перебіг може бути малосимптомним, але част

Дисемінований туберкульоз
Дисемінований туберкульоз легень – це клінічна форма туберкульозу, яка характеризується наявністю множинних, звичайно в обох легенях, вогнищ дисемінації гематогенного, лімфогенного або змішаного ге

Вогнищевий туберкульоз легень
Вогнищевий туберкульоз легень– це клінічна форма туберкульозу, яка характеризується малосимптомним перебігом та наявністю різного генезу та давності невеликих (до 10 мм у діаметрі) переважно продук

Інфільтративний туберкульоз легень
Інфільтративний туберкульоз легень– це специфічний ексудативно-пневмонічний процес протяжністю більше 10 мм зі схильністю до прогресуючого перебігу. Клінічні прояви інфільтративног

Казеозна пневмонія
Казеозна пневмонія– це гостра специфічна пневмонія, яка характеризується швидко наростаючими казеозно-некротичними змінами та тяжким перебігом, нерідко швидко прогресуючим, що приз

Туберкульома легень
Туберкульома легень – клінічна форма легеневого туберкульозу, що об’єднує субстрати різного походження, для яких характерна наявність округлого казеозного утворення в легенях більше 1 см у діаметрі

Фіброзно-кавернозний туберкульоз легень
Фіброзно-кавернозний туберкульоз легеньхарактеризується наявністю фіброзної каверни, розвитком фіброзних змін в легеневій тканині, вогнищ бронхогенного відсіву різної давнини у тій же та/або протил

Циротичний туберкульоз легень
Циротичний туберкульоз легеньхарактеризується значним розростанням рубцевої тканини, серед якої зберігаються активні туберкульозні вогнища, що обумовлюють періодичні загострення та можливе мізерне

Носа, порожнини рота, глотки).
Всі ці локалізації туберкульозу зустрічаються як ускладнення перебігу інших форм первинного і вторинного туберкульозу легень і внутрішньогрудних лімфатичних вузлів. Лише іноді ці ураження бувають і

Туберкульозне ураження порожнини рота
1. Туберкульоз слизуватої оболонки рота Ураження слизуватої оболонки рота специфічним процесом виникає при ендогенній інфекції у хворих, що страждають на різні фор

Туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів
Туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузліввиникає в результаті первинного зараження туберкульозом дітей, підлітків і дорослих молодого віку. Рідше він виникає в результаті ендогенної реактива

Туберкульозний плеврит
Туберкульозний плеврит (в тому числі емпієма)найчастіше супроводжує легеневий і позалегеневий туберкульоз. Плеврит – запалення плеври з утворенням на її поверхні фібрина чи накопичення у п

Методика проведення плевральної пункції.
Вона проводиться з діагностичною і терапевтичною цілями. Діагностична або пробна пункція плевральної порожнини проводиться для підтвердження діагнозу ексудативного плевриту, а також для визначення

Туберкульоз мозкових оболон та центральної нервової системи у дітей
Туберкульозний менінгіт у дітей розвивається поступово, спостерігають продромальний період. Тривалість його – близько 2 тижнів або довше. Захворювання розвивається поволі. З'являються нездужання, з

Туберкульоз кісток та суглобів
Туберкульоз кісток і суглобів хребта: "Первинний" остит характеризується ураженням тіла хребця без поширення процесу за його межі й проявляється невизначе

Туберкульоз сечово-статевої системи
Туберкульоз нирок. Початкова стадія захворю­вання пов'язана з гематогенним поширенням інфекції з активних вогнищ первинного або вторинного характеру в інших органах.

Туберкульоз периферичних лімфатичних вузлів
У фазі інфільтрації характеризується запальною інфільтрацією лімфатичного вузла (одного або декількох), проявляється збільшенням вузлів без значних перифокальних явищ і симптомів інтоксикації; у фа

Туберкульоз шкіри та підшкірної клітковини
  До первинних форм відноситься “первинний афект”, що виникає у випадку інфікування через шкіру. До цієї групи відноситься гострий міліарний туберкульоз

Туберкульоз вуха
Специфічне туберкульозне ураження будь-якої анатомічної частини вуха: зовнішнього, середнього і внутрішнього вуха. Туберкульоз зовнішнього вуха (вушної раковини

Міліарний туберкульоз
Міліарний туберкульоз– гематогенна, майже завжди генералізована форма туберкульозу, що характеризується рівномірним густим висипом дрібних, з просяне зерно, туберкульозних пагорбкі

Туберкульоз без встановленої локалізації
(у попередніх клінічних класифікаціях – “туберкульозна інтоксикація у дітей”)   Туберкульоз невстановленої локалізації у дітей виникає при інфікув

РОЗДІЛ 14. Диференційна діагностика внутрішньогрудного туберкульозу
Туберкульоз органів дихання характеризується поліморфізмом і різноманітністю клінічних проявів, що зумовлює труднощі його диференційної діагностики з іншими бронхо-легеневими захворюваннями. Складн

Рентгенологічні синдроми при захворюваннях органів дихання
Синдром дисемінації Синдром інфільтративного затемнення Синдром округлої тіні Синдром кільцевидної тіні

Кровохаркання і легенева кровотеча
Кровохаркання і легеневу кровотечу відносять до найбільш частих і грізних ускладнень внутрішньогрудного туберкульозу, у першу чергу хронічного, деструктивного і циротичного. По механізму виникнення

Патологічний пневмоторакс
Патологічний пневмоторакс характеризується проникненням у плевральну порожнину повітря в результаті порушення цілісності вісцеральної плеври з наступним розвитком колапсу легені. Стиск легені може

Дихальна недостатність
Дихальна недостатність – це патологічний стан, при якому не забезпечується нормальне насичення крові киснем і виведення вуглекислого газу внаслідок порушень вентиляції, газообіну, транспорту кисня,

Легеневе серце
Легеневе серце – це гіпертрофія і (або) дилатація правого шлуночка, що розви­ваються внаслідок захворювань (за винятком серця), які уражують структуру або функцію легень. За часом розвитку

Амілоїдоз внутрішніх органів
Амілоїдоз – це системне захворювання з ураженням багатьох органів і тканин організму. Він характеризується порушенням білкового обміну з позаклітинним відкладенням в органах скла­дного білково-полі

Туберкульоз і неспецифічні захворювання легень
Сполучення туберкульозу і неспецифічних захворювань легень (НЗЛ) у клінічній практиці зустрічається досить часто. Після лікування туберкульозу легень можуть залишитися бронхоектази, у результаті чо

Туберкульоз у дітей
У дітей більш часто, ніж в осіб старшого віку, виявляються первинні форми туберкульозу: первинна туберкульозна інтоксикація, первинний туберкульозний комплекс, туберкульоз лімфатичних вузлів (периф

Протитуберкульозні препарати
На даний час в Україні дозволено до застосування більш двох десятків протитуберкульозних препаратів. Вони класифікуються в залежності від дії на МБТ. Найбільш поширена клінічна класифікація протиту

Класифікація протитуберкульозних препаратів
Назва препарату Стандартна добова доза для дорослих вагою більше 50 кг (г) Анти-мікотична активність українська

Фармакологічна характеристика антимікобактеріальних препаратів
1. Ізоніазид (Н)– гідразид ізонікотинової кислоти (ГІНК). До препаратів групи ГІНК також належать флуренізид, метазид, фтивазид, ларусан, салюзид.

Шляхи і методи введення антимікобактеріальних препаратів
Основні методи антибактеріальної терапії: звичайний, одноразовий прийом добової дози препарату, інтермітуючий. Звичайний метод – щоденне призначення 2-3 рази на день індивідуальних

Раннє або, як менш,своєчасне лікування - лікування повинно розпочинатися безпосередньо після виявлення хворого на туберкульоз.
2. Тривале лікування – проведення лікування до припинення бактеріовилілення, загоєння порожнин, розсмоктування інфільтратів і ущільнення вогнищ. Після досягнення цих явищ не

Категорії та схеми лікування
Категорія лікування Початкова фаза (шоденно) Фаза про-довження (щоденно, або інтермітуюче) 4-к

Стандартні режими хіміотерапії
У пацієнтів з високим ризиком мультирезистентного туберкульозу (невдача 1 та 2 курсу хіміотерапії) без даних ТМЧ, а також у хворих з хронічним процесом без даних ТМЧ призначають стандартні режими х

Індивідуальні режими хіміотерапії
Індивідуальні режими ХТ призначають пацієнтам, у яких отриманий результат ТМЧ. Формування індивідуального режиму ХТ відбувається на підставі (табл. 3.4.3.1): · даних ТМЧ;

Характеристика.
2. Сучасні підходи до стаціонарного лікування хворих на туберкульоз і до стадійності хіміотерапії – інтенсивна і підтримуюча фази лікування. 3. Сучасні підходи до лікування хворих

Непереносимість протитуберкульозних препаратів і її усунення
У сучасних умовах широкого застосування лікарських засобів нерідко спостерігається їх негативний вплив на організм пацієнта, так звана побічна дія ліків (ПДЛ). Проблема побічної дії ліків особливо

Контрольні питання.
1. Загальна характеристика побічної дії протитуберкульозних препаратів. 2. Види побічної дії препаратів – алергічна, токсична, токсико-алергічна. 3. Прояви побічної дії різних про

Патогенетична і симптоматична терапія
Неспецифічне лікування полягає в проведенні гігієно-дієтичного режиму, пато­генетичної та симптоматичної терапії. Використання патогенетичних засобів підвищує ефективність антимікоб

Штучний пневмоторакс
Штучний пневмоторакс – це введення повітря в плевральну порожнину з лікувальною метою. Позитивний вплив штучного пневмотораксу на перебіг туберкульозного процес

Пневмоперитонеум
Пневмоперитонеум – це введення повітря в черевну порожнину, зокрема в піддіафрагмовий простір, з лікувальною метою, щоб обмежити екскурсію діафрагми й здавити уражену ле

ХІРУРГІЧНЕ ЛІКУВАННЯ ХВОРИХ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ ЛЕГЕНЬ
Хірургічне лікування хворих на туберкульоз легенів – складова комплексного лікування. У сучасних умовах епідемії туберкульозу роль хірургічного лікування зростає. Хірургічне лікування у поєднанні з

Кавернотомія і кавернопластика
Кавернотомія – це розкриття і наступне відкрите лікування каверни. Кавернопластика – це ліквідація внутрішньолегеневої порожнини за рахунок її заповнення м’язовим, шк

Інші методи хірургічного лікування
Дренаж каверни застосовують для оздоровлення її стінки розчином антибактеріальних препаратів. Рекомендується хворим з великими і гігантськими кавернами, коли неможливі інші види хірургічного

Санаторно-курортне лікування хворих на туберкульоз
Потреба в санаторно-курортному лікуванні хворих на туберкульоз, як дорослих, так і дітей, має тенденцію до зростання. Це обумовлено, з одного боку, несприятливою епідеміологічною ситуацією з туберк

ЕКСПЕРТИЗА ПРАЦЕЗДАТНОСТІ ХВОРИХ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ
Порушення працездатності наступає, коли людина не може виконувати свої професійні обов’язки з середньою, типовою для більшості осіб даної професії, продуктивністю праці. Порушення працездатності пр

РЕАБІЛІТАЦІЯ ХВОРИХ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ
  Реабілітація у медицині – це комплекс медичних, професійних і юридичних заходів, спрямованих на відновлення порушень функцій організму, працездатності хворих та інвалідів.

РОЗДІЛ 20. ОСНОВНІ ПОЛОЖЕННЯ DOTS-стратегії в Україні
  Зважаючи на стрімке зростання захворюваності на туберкульоз та смертності від нього в усьому світі, поширення медикаментозної резистентності мікобактерії туберкульозу до основних пр

Концепція адаптованої DOTS-стратегії в Україні
І. Політичну та фінансову підтримку програми боротьби з ТБ забезпечувати на рівні Уряду та адміністративних територій країни. ІІ. Виявлення хворих на активні форми

ВИЯВЛЕННЯ ТА ДІАГНОСТИКА ТУБЕРКУЛЬОЗУ
Виявлення хворих на туберкульоз проводиться в лікувальних установах загальної медичної мережі персоналом цих установ. Діагноз туберкульозу підтверджується в спеціалізованих протитуберкульозних уста

Діагностика туберкульозу та встановлення випадку захворювання
Діагноз туберкульозу виставляють на підставі: - позитивного результату мікроскопії мазку мокротиння або матеріалу біоптатів (при виявлені змін при рентгенологічному або бр

Лікування хворих на туберкульоз по DOTS-програмі
Лікування розпочинають зразу ж після встановлення діагнозу туберкульозу. На початку лікування на хворого заповнюється „Медична картка лікування хворого на туберкульоз” (ТБ 01). Далі

Режими лікування хворих
Категорія Режим лікування   Інтенсивна фаза Підтримуюча фаза Категорія 1

Графік моніторингу лікування хворих І, ІІ ІІІ категорії
Календар моніторингу лікування для проведення мікроскопії мазка мокротиння Місяць

Амбулаторне лікування
Під час фази продовження (4 місяці для нових хворих на туберкульоз і 5 місяців для повторних хворих) лікування буде проводитися амбулаторно під безпосереднім спостереженням медичного працівника (лі

Щоденно чи 3 рази на тиждень 4 міс. Щоденно чи 3 рази на тиждень 5 міс. Щоденно чи 3 рази на тиждень 4 міс.
ПТП, що застосовуються для лікування в підтримуючу фазу: Прийом добових доз, підтримуюча фаза д

ДОТ кабінет
  ДОТ кабінет — кабінет контрольованого лікування створюється в містах та районних центрах за рішенням обласного управляння охорони здоров’я. Його розташування та кількість кабінетів

Прихильність хворих до лікування
За формування прихильності до лікування відповідальний обласний координатор НТП. В області має складатися план заходів по формуванню прихильності до лікування і складатись щоквартальний звіт по йог

ЛІКУВАННЯ ЗА DOTS-ПЛЮС ПРОГРАМОЮ
Здійснюється шляхом проведення стандартизованого п’яти-, шестикомпонентного режиму антимікобактеріальної терапії хворим на мультирезистентний туберкульоз (туберкульоз з множинною медикаментозною ст

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Александровский Б.П., Баренбойм А.М. Дифференциальная диагностика туберкулеза легких. – Киев, 1979. 2. Виноградов А.В. Дифференциальный диагноз внутренних болезней: Справочное руководст

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги