рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Практичні заняття із загальної фізики

Практичні заняття із загальної фізики - раздел Образование, САМОСТІЙНА РОБОТА СТУДЕНТІВ З ВИВЧЕННЯ МЕХАНІКИ У Ході Вивчення Загального Курсу Фізики, Крім Засвоєння Основних Теоретичних ...

У ході вивчення загального курсу фізики, крім засвоєння основних теоретичних знань, які складають зміст цієї навчальної дисципліни, студенти повинні навчитись використовувати ці знання на практиці для розв’язування практичних завдань. Цій меті, зокрема, підпорядковані аудиторні практичні заняття, а також самостійна робота студентів з виконання домашніх та індивідуальних завдань з розв’язування фізичних задач та тестових завдань.

Практичні заняття – це вид навчальних занять, на яких студенти під керівництвом викладача набувають вмінь і практичних навичок застосовувати одержані теоретичні знання і, перш за все, опановують методику розв’язування фізичних задач. При підготовці до практичних занять, а також при їх проведенні, студенти вивчають лекційний матеріал, опрацьовують рекомендовану літературу, виконують домашні завдання з розв’язування задач.

Фізику не можна вивчити, якщо не навчитись розв’язувати фізичні задачі. Фізична задача – це фізичне явище, точніше його словесна модель з деякими відомими фізичними величинами, які це явище характеризують. Розв’язати фізичну задачу означає знайти (встановити) невідомі зв’язки між фізичними величинами або ж визначити шукані фізичні величини. На практичних заняттях із загального курсу фізики і вдома студенти розв’язують текстові кількісні теоретичні задачі. Теоретичною фізичною задачею називають фізичне явище (або сукупність явищ) з деякими невідомими і відомими фізичними величинами, які характеризують це явище, якщо таку задачу розв’язують, не використовуючи фізичних вимірювань.

Розв’язування фізичних задач сприяє розвитку логічного мислення. В ході розв’язування задач студенти набувають умінь і навичок практичного застосування наукових знань. Розв’язування кожної задачі вимагає подолання певних труднощів, пов’язаних з розкриттям причинно-наслідкових зв’язків між фізичними явищами і величинами, які їх визначають. Набуті уміння і навички в розв’язуванні задач стимулюють студентів до самостійного набуття нових знань і прояву творчих здібностей. У них утверджуються вольові риси характеру, відбувається активізація розумових сил, приходить усвідомлення того, що розв’язування задач потребує цілеспрямованості, зосередженості і повної самовіддачі.

При розв’язуванні теоретичних кількісних задач з механіки доцільно дотримуватись такої послідовності дій:

1. Уважно прочитати задачу і зрозуміти її зміст.

2. У конспект необхідно записати повний текст умови задачі, оскільки у будь-якій задачі з фізики кожне слово є інформативним, тобто часто в певних словах виражена так звана «прихована умова задачі». Наявність в конспекті повного тексту умови задачі дає можливість студенту більш ефективно здійснювати самостійну роботу щодо повторення навчального матеріалу, спрямовану на підготовку до контрольної роботи, модульного контролю чи семестрового іспиту.

3. Записати коротко в «Дано» умову задачі, включаючи і табличні дані. У лаконічній формі необхідно записати характеристики руху. Наприклад, якщо в умовах задачі сказано, що тіло рухається рівномірно і прямолінійно, то в «Дано» потрібно записати . Якщо ж за умовою задачі на тіло діє постійна сила, то треба записати . Якщо ж в умові задачі сказано, що тіло рухається без тертя, то треба записати, що коефіцієнт тертя дорівнює нулю, тобто .

4. Перевести значення фізичних величин у систему одиниць СI. У тому випадку, коли ці величини задані в літерних виразах, у «Дано» достатньо лише вказати, що вони виражені в СI.

5. Зробити рисунок або схему, яка прояснює умову задачі. При розв’язуванні задач з механіки, в яких часто використовуються векторні величини, це є дуже важливим.

6. Продумати теоретичну базу розв’язування задачі, тобто вияснити, якими фізичними законами, правилами, співвідношеннями між величинами, поданими в умові задачі, треба скористатись. У разі необхідності треба звернутись до тих розділів підручника, довідника чи конспектів лекцій, в яких розглянуто теоретичний матеріал, що відповідає змісту задачі.

7. Розв’язати задачу в загальному вигляді (у літерних виразах) і одержати робочу формулу, тобто виразити шукану величину через величини, які є в умові задачі.

8. Перевірити одержаний розв’язок задачі за допомогою аналізу розмірності фізичних величин. Для цього потрібно, записавши шукану величину в квадратні дужки, виразити всі величини в правій частині формули в одиницях вимірювань цих величин в СI. При правильному розв’язуванні задачі ви одержите одиницю вимірювання шуканої величини у вибраній системі одиниць.

9. Підставити числові значення та одержати відповідь.

10. Зробити аналіз одержаної відповіді і оцінити її правдоподібність.

Розв’язування задач, в певному сенсі, є гімнастикою для розуму. Тому якщо ви вирішили навчитись розв’язувати задачі з механіки, то налаштовуйтесь на систематичну роботу. Не відкладайте все на останній день. Якщо задача не виходить, то не відкидайте її, не опускайте руки і не розслабляйтесь. Уміння розв’язувати задачі досягається багаторазовими вправами. Не забувайте при розв’язуванні задач використовувати свої знання з математики. Дуже часто студенти-першокурсники навіть уявляючи хід розв’язування задачі не можуть довести її до кінця через свою слабку математичну підготовку. У цьому випадку доведеться попрацювати над повторенням і засвоєнням математичного апарату механіки.

З методикою і прикладами розв’язування задач з різних розділів механіки та інших курсів загальної фізики можна детально ознайомитись в задачниках і в навчальних посібниках [47-60]. На сайті «Образовательный проект А.Н. Варгина» (http://www.physics-vargin.net/zadathi_1.html) усі бажаючі можуть у вільному доступі знайти заархівовані класичні задачники з усіх розділів загальної фізики, які мають детальні розв’язки з поясненнями. На нашу думку, у разі потреби краще ознайомитись і розібратись з ходом розв’язування задачі в цих книгах, ніж бездумно списувати в сусіда по парті чи в будь-кого, не вникаючи в суть задачі. На одній із сторінок цього сайту у вільному доступі є, зокрема, написаний англійською мовою посібник із розв’язаними задачами із задачника І.Є. Іродова [47], який є основним при проведенні практичних занять на фізичному та на радіофізичному факультетах. Для оптимізації роботи з цим джерелом, а також з іншими джерелами, написаними іноземними мовами, студентам-першокурсникам доцільно використовувати Порівняльний фізичний словник «Механіка та молекулярна фізика», який є Додатком №4 до цього посібника. Його також можна використовувати і при перекладі наукової літератури з механіки та навчально-тренувальних фізичних текстів, які рекомендують студентам-фізикам для самостійного опрацювання при вивченні іноземних мов.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

САМОСТІЙНА РОБОТА СТУДЕНТІВ З ВИВЧЕННЯ МЕХАНІКИ

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ... ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ В Н КАРАЗІНА...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Практичні заняття із загальної фізики

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Харків - 2010
УДК 531(075.8) ББК 22.2я73 П 41 Рекомендовано Вченою радою фізичного факультету Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна

Передмова
Як відомо, самостійна робота студентів є основним засобом засвоєння студентами навчального матеріалу в час, вільний від обов’язкових навчальних занять, а також у ході різноманітних видів аудиторних

Лекції із загальної фізики
Лекції належить провідне місце у вивченні будь-якої навчальної дисципліни і загальної фізики у тому числі. Лекційні заняття із загальної фізики надають широкі можливості для розвитку самостійності

Тести як один із засобів моніторингу знань із загального курсу фізики
При перевірці рівня компетентності студентів у сучасній вищій школі все активніше впроваджуються тестові технології. Вони дають можливість виявити (діагностувати) рівень знань студентів, ступінь їх

Використання інформаційних технологій у процесі навчання фізики
У зв’язку з приєднанням України до Болонського процесу відбувається подальше реформування технологій навчання у вищих навчальних закладах III-IV рівнів акредитації і суттєво посилюється інформатиза

Віртуальний практикум з фізики
Цей вид практикуму є новим способом виконання лабораторних робіт із загального курсу фізики. Комп’ютерні моделі, які використовуються для проведення віртуальних лабораторних робіт у якості своєрідн

Кінематика матеріальної точки
  Аналітичний запис Що означає , де x, y, z – проекції

Види сил у механіці. Механічна робота. Енергія. Закони збереження
  Аналітичний запис Що означає Другий закон Ньюто

Механіка твердого тіла
  Аналітичний запис Що означає . Момент інерції ма

Елементи механіки рідин і газів
  Аналітичний запис Що означає . Гідростатичний ти

Механічні коливання і пружні хвилі
  Аналітичний запис Що означає де

Елементи релятивістської механіки
  Математичний запис Що означає

КІНЕМАТИКА МАТЕРІАЛЬНОЇ ТОЧКИ
1. Закінчіть речення: «Механічним рухом називається…» а) рух тіла відносно інших тіл; б) зміна положення тіла відносно інших тіл; в) зміна положення тіла відносно інших тіл з часом; г)

КЛАСИЧНА ДИНАМІКА МАТЕРІАЛЬНОЇ ТОЧКИ ТА СИСТЕМИ МАТЕРІАЛЬНИХ ТОЧОК. СИЛИ У МЕХАНІЦІ
1. Що характеризує сила? а) міру інертності тіла; б) міру дії на дане тіло з боку інших тіл; в) швидкість, з якою рухається тіло; г) бистроту зміни швидкості тіла. 2. Відом

РОБОТА ТА ЕНЕРГІЯ. ЗАКОНИ ЗБЕРЕЖЕННЯ ІМПУЛЬСУ І ЕНЕРГІЇ. ПОЛЕ СИЛ
1. Вкажіть, в якому випадку механічна робота не дорівнює нулю: а) якщо сила дорівнює нулю; б) якщо переміщення дорівнює нулю; в) якщо кут між напрямом сили і напрямом переміщення дорівн

НЕІНЕРЦІАЛЬНІ СИСТЕМИ ВІДЛІКУ В КЛАСИЧНІЙ МЕХАНІЦІ
1. Виберіть правильні твердження: «Прискорення вільного падіння на Землі …» а) всюди однакове; б) на полюсі менше, ніж на екваторі; в) на полюсі більше, ніж на екваторі; г) залежить від

ОСНОВНІ ЗАКОНИ КІНЕМАТИКИ ТА ДИНАМІКИ ТВЕРДОГО ТІЛА
1. Закінчіть речення: «Моментом сили матеріальної точки відносно нерухомої точки О називається…» а) час, протягом якого на точку діє сила; б) відношення сили до її плеча; в) векторна ве

ЕЛЕМЕНТИ СТАТИКИ ТВЕРДОГО ТІЛА
1. Закінчіть речення: «Рівновага тіл буде стійкою, якщо …» а) векторна сума всіх сил і всіх моментів сил, що діють на тіло, дорівнює нулю; б) рівнодійна сила буде напрямлена до положенн

МЕХАНІЧНІ КОЛИВАННЯ І ХВИЛІ
1. Як називають відхилення коливної величини від її рівноважного значення? а) амплітуда; б) зміщення; в) частота; г) період. 2. Як називають найбільше відхилення коливної в

ЕЛЕМЕНТИ МЕХАНІКИ РІДИН ТА ГАЗІВ
1. За виконання якої з наведених нижче умов можливим є плавання тіл на поверхні рідини? а) сила тяжіння менша або дорівнює силі Архімеда; б) сила тяжіння менша сили Архімеда; в) сила тя

ЕЛЕМЕНТИ РЕЛЯТИВІСТСЬКОЇ МЕХАНІКИ
1. Що, за твердженням Галілея, однаково формулюється для всіх інерціальних систем відліку? а) закони механіки; б) закони природи; в) закон взаємозв’язку маси та енергії; г) закони Ньюто

Додаток №3
ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «МЕХАНІКА» Додаток №3, який пропонується студентам для самостійно опрацювання, містить питання для самоконтролю до розділу

КІНЕМАТИКА МАТЕРІАЛЬНОЇ ТОЧКИ
1. Що називають матеріальною точкою? 2. Що називають механічним рухом? Як розуміти відносність механічного руху? 3. Які три способи опису руху матеріальної точки використовують у

КЛАСИЧНА ДИНАМІКА МАТЕРІАЛЬНОЇ ТОЧКИ. СИЛИ У МЕХАНІЦІ
1. Сформулюйте перший закон Ньютона. 2. Що є причиною зміни стану спокою або рівномірного прямолінійного руху матеріальної точки (тіла) в інерціальній системі відліку? 3. Що таке

КЛАСИЧНА ДИНАМІКА СИСТЕМИ МАТЕРІАЛЬНИХ ТОЧОК
1. Наведіть приклади рухів, у яких реальні об’єкти можна розглядати як системи матеріальних точок. 2. Що називають центром мас системи матеріальних точок? Запишіть формулу, за якою можна в

РОБОТА ТА ЕНЕРГІЯ
1. Яка фізична величина називається роботою сили? 2. За яких умов сила не здійснює роботи? 3. Чи здійснює роботу сила, яка перпендикулярна до переміщення? 4. За якою форм

НЕІНЕРЦІАЛЬНІ СИСТЕМИ ВІДЛІКУ В КЛАСИЧНІЙ МЕХАНІЦІ
1. Які системи відліку називають неінерціальними? Які сили називають силами інерції? Чим вони відрізняються від ньютонівських сил? 2. Чи існують сили інерції у інерціальних системах відлік

ОСНОВНІ ЗАКОНИ КІНЕМАТИКИ ТА ДИНАМІКИ ТВЕРДОГО ТІЛА. ЕЛЕМЕНТИ МЕХАНІКИ ПРУЖНИХ ТВЕРДИХ ТІЛ. ЕЛЕМЕНТИ СТАТИКИ ТВЕРДОГО ТІЛА
1. Що називають абсолютно твердим тілом? 2. Який рух твердого тіла називається поступальним? Які фізичні величини характеризують кінематику поступального руху твердого тіла? 3. Що

ЕЛЕМЕНТИ МЕХАНІКИ РІДИН ТА ГАЗІВ
1. Чим відрізняються механічні властивості рідин і газів від властивостей твердого тіла? 2. Яка рідина називається ідеальною? За яких умов реальну рідину можна вважати ідеальною?

МЕХАНІЧНІ КОЛИВАННЯ І ПРУЖНІ ХВИЛІ
1. Який вид руху називають механічними коливаннями? Наведіть приклади механічних коливань. 2. Які коливання називаються вільними? За яких умов вільні коливання будуть незгасаючими?

ЕЛЕМЕНТИ РЕЛЯТИВІСТСЬКОЇ МЕХАНІКИ
1. Які обмеження існують для використання законів класичної механіки? 2. Сформулюйте постулати спеціальної теорії відносності Ейнштейна. 3. Запишіть перетворення Лоренца для прост

Механіка та молекулярна фізика
Русский словарь Український словник English dictionary Francais dictionnaire Абсцисса, ж. р.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ І РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Вища освіта в Україні. Нормативно-правове регулювання: збірник нормативно-правових актів / За заг. ред. А.П. Зайця, В.С. Журавського. – К.: ФОРУМ, 2003. – 950 с. 2. Пологрудов В.А. Вопр

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги