рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Банківська система України: поняття і структура.

Банківська система України: поняття і структура. - раздел Образование, Поняття і класифікація фінансів. Відмінності між публічними і приватними фінансами Поняття Банківської Діяльності На Сьогодні Отримало Своє Легальне Визначення ...

Поняття банківської діяльності на сьогодні отримало своє легальне визначення у законодавстві України. Дефініція банківської діяльності, наведена у ст. 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність" від 7 грудня 2000 р. № 2121-III (далі - Закон про банки) і характеризує точку зору законодавця щодо формального визначення цієї сфери людської діяльності. Оскільки легальні дефініції мають властивість часто змінюватися, ми до того як звернутися до визначень в чинному законодавстві, спробуємо виділити сутнісні характеристики банківської діяльності, якщо можна так сказати, в теоретичному, відверненого від конкретного законодавчого масиву, плані. Проаналізуємо феномен банківської діяльності, застосовуючи такі поняття, як:

а) об'єкт, б) суб'єкт, в) зміст та г) мета.

Об'єктом банківської діяльності є гроші, а також інші цінності, які наділені специфічними функціями грошей - бути засобом платежу та накопичення. Отже, про банківську діяльність слід говорити лише тоді, коли гроші виконують функцію засобу обігу (платежу), збереження й товару (кредит), але не функцію міри вартості. Гроші можуть існувати в готівковій або безготівковій формах. Цінні папери банківської діяльності повинні мати грошове вираження, бути корпоративними або розрахунковими, а не товарними й мати певний мінімальний обіг. Валютні цінності мають відповідати вимогам, що пред'являються валютним законодавством (Про систему валютного регулювання і валютного контролю: Декрет Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 р. № 15-93).

Європейського банківського права, характеризуючи об'єкти банківської діяльності, зупиняється на трьох основних групах:

1. Вклади та інструменти розміщення капіталу ("збереження вартості") - безпосередньо вклади (вклади до запитання, депозитні вклади), банківські цінні папери.

2. Інструменти обігу ("передача вартості") - зовнішні (готівка та безготівкові розрахунки, "електронні гроші"), внутрішні (операції, що виконуються в касі банку, міжбанківські перекази та кліринг).

3. Боргові та гарантійні інструменти ("випередження вартості") - види заборгованості підприємств (кредити на покриття поточних витрат підприємства, кредит на придбання обладнання підприємства, фінансування експорту), надання позик особовому сектору (кредити на споживання, житлові кредити, іпотечні кредити), ксенокредіти ( єврокредит - зобов'язання в силу підпису небанківських агентів, банківські зобов'язання в силу підпису.

Отже, можна стверджувати, що діяльність виключно з фінансовими інструментами надає банківській діяльності специфічного характеру, який є типовим і виключним лише для фінансових установ.

Метою банківської, як і будь-який інший підприємницької діяльності є отримання прибутку. Прибуток утворюється як різниця між відсотками та іншими доходами, одержуваними за активними операціями, і процентами та іншими видатками, що виплачуються банком по залучених грошових ресурсах.

Банківська діяльність як підприємницька діяльність має певну специфіку і певні, притаманні лише їй, особливі риси:

- Отримання прибутку від обороту (за наявності ризиків) не тільки власних, але і залучених коштів;

- Отримання прибутку від обороту фінансових інструментів, є одночасно умовою існування держави і забезпечення його суверенітету;

- Наявність в силу перших двох обставин регламентованого й міцного державного регулювання даного виду підприємницької діяльності, забезпечує в першу чергу публічні інтереси, а потім вже - приватні.

Саме мета отримання прибутку надихала банки на вдосконалення традиційних і впровадження нових банківських операцій і технологій, що створювало можливість підвищення рентабельності банківської діяльності.

Таким чином, банківська діяльність - це діяльність по збереженню, обігу та продажу власних і залучених грошей та цінностей, здатних виконувати функції грошей, яку здійснюють банки з метою отримання прибутку.

Таким чином, банківська операція - це певна дія банку з приводу грошей, здійснюється згідно з правилами, встановленими центральним банком, має на меті отримання прибутку і супроводжується необхідними записами в банківських рахунках та в бухгалтерських документах.

Правове регулювання банківської діяльності України

Нормальне функціонування банківської системи України, налагодження ефективної банківської діяльності багато в чому залежить від організації банківського регулювання і нагляду. Головною метою банківського регулювання і нагляду є забезпечення безпеки та фінансової стабільності банківської системи, захист інтересів вкладників і кредиторів.

Державне регулювання діяльності банків здійснюється Національним банком України у таких формах:

I. Адміністративне регулювання:

1) реєстрація банків і ліцензування їх діяльності;

2) встановлення вимог та обмежень щодо діяльності банків;

3) застосування санкцій адміністративного чи фінансового характеру;

4) нагляд за діяльністю банків;

5) надання рекомендацій щодо діяльності банків.

II. Індикативне регулювання:

1) встановлення обов'язкових економічних нормативів;

2) визначення норм обов'язкових резервів для банків;

3) встановлення норм відрахувань до резервів на покриття ризиків від активних банківських операцій;

4) визначення процентної політики;

5) рефінансування банків;

6) кореспондентських відносин;

7) управління золотовалютними резервами, включаючи валютні інтервенції;

8) операцій з цінними паперами на відкритому ринку;

9) імпорту та експорту капіталу.

Мета, організація, підстави та обсяг нагляду.

Метою банківського нагляду є стабільність банківської системи та захист інтересів вкладників і кредиторів банку щодо безпеки зберігання коштів клієнтів на банківських рахунках.

Наглядова діяльність Національного банку України охоплює всі банки, їх підрозділи, афілійованих та пов'язаних осіб банків на території України та за кордоном, установи іноземних банків в Україні, а також інших юридичних та фізичних осіб у частині дотримання вимог цього Закону щодо здійснення банківської діяльності.

При здійсненні банківського нагляду Національний банк України має право вимагати від банків та їх керівників усунення порушень банківського законодавства, виконання нормативно-правових актів Національного банку України для запобігання або подолання небажаних наслідків, які можуть поставити під загрозу безпеку коштів, довірених таким банкам, або завдати шкоду належному веденню банківської діяльності.

У разі відкликання у банку банківської ліцензії Національний банк України повідомляє про це відповідні органи інших держав, в яких банк мав філії або кореспондентські та інші рахунки.

Національний банк України здійснює банківський нагляд на індивідуальній та консолідованій основі і застосовує заходи впливу за порушення вимог законодавства про банківську діяльність.

При розгляді Національним банком України питань щодо застосування заходів впливу до конкретного банку для надання пояснень запрошується голова правління (ради директорів) або голова спостережної ради цього банку, за винятком випадків призначення тимчасового адміністратора або відкликання ліцензії банку і призначення ліквідатора.

При здійсненні нагляду за установами, що ведуть банківську діяльність в інших державах, Національний банк України співпрацює з відповідними органами цих держав. Повідомлення, надіслане відповідними органами інших держав, може використовуватися тільки в таких цілях:

- Для перевірки ліцензії установи на право ведення діяльності;

- Для перевірки права на здійснення банківської діяльності.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Поняття і класифікація фінансів. Відмінності між публічними і приватними фінансами

Фінансово правові відносини це врегульовані нормами фінансового права суспільні відносини учасники яких виступають як носії юридичних прав і... Особливості фінансово правових відносин їх змістом є діяльність... Функції фінансово правових відносин вказують на коло осіб на яких поширюється дія певної фінансово правової норми...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Банківська система України: поняття і структура.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Поняття і класифікація фінансів. Відмінності між публічними і приватними фінансами.
Поняття «фінанси» походить від фр. finance - поєднання всіх грошових коштів, що знаходяться в розпорядженні підприємства, держави, а також система їх формування, розподілу і перерозподілу.

Фінансова діяльність держави і органів місцевого самоврядування: поняття, мета і правові основи
Реалізація завдань, що стоять перед державою, пов'язана з необхідністю використання відповідних елементів фінансової системи. Тобто фінансова діяльність обумовлена ​​об'єктивною необхід

Методи фінансової діяльності
Методи фінансової діяльності - це сукупність прийомів і засобів, за допомогою яких уповноважені державою органи від свого імені формують, розпоряджаються і використовують фонди гро

Принципи фінансової діяльності.
Принцип плановості. Кожна сфера фінансової діяльності базується на основі фінансово-планових актів, вимоги за якими закріплено в нормативних актах. Цей принцип найбільш повно реалі

Повноваження органів державної влади в сфері фінансової діяльності.
Фінансову діяльність здійснюють усі без винятку органи державної влади та місцевого самоврядування, оскільки виконати покладені на них функції не можна без використання фінансів. Залежно від повнов

Повноваження органів місцевого самоврядування в області фінансової діяльності.
Одна з найважливіших умов побудови демократичної держави - фінансова незалежність органів місцевого самоврядування. Ступінь фінансової незалежності місцевих органів влади характеризує незалежність

Поняття, предмет і метод фінансового права.
Фінансове право є галуззю публічного права, оскільки предмет фінансового права обмежений сферою публічних фінансів, і при здійсненні фінансово-правового регулювання стоїть завдання задоволення перш

Місце фінансового права в національній системі права.
Фінансове право як складова частина системи права України пов'язане з усіма галузями права, однак з окремими з них цей зв'язок є найбільш тісним. До таких галузей права відноситься перш ко

Наука фінансового права
Наука фінансового права є самостійною галуззю публічного права, яке досліджує усі сторони життя держави, оскільки її функціонування неможливе без фінансового забезпечення. Наука фінансовог

Конституційні основи фінансового права.
Серед правових актів, що регулюють фінансові відносини в будь-якій державі, Конституція займає особливе місце. Як справедливо зауважує Ю.М. Тодика, що Конституція є виключним нормативно-правовим ак

Джерела фінансового права.
Джерела фінансового права - це законодавчі та нормативно-правові акти, що містять в собі фінансово-правові норми, що регулюють фінансові відносини. В залежності від того, які органи прийма

Фінансово-правові норми: поняття, структура і види.
Фінансово-правові норми: поняття, структура, види. Фінансово-правові норми - це встановлені державою, загальнообов'язкові приписи щодо мобілізації, розподілу, перерозподілу та використання

Фінансово-правові норми: поняття, структура і види.
Фінансово-правові норми: поняття, структура, види. Фінансово-правові норми - це встановлені державою, загальнообов'язкові приписи щодо мобілізації, розподілу, перерозподілу та використання

Фінанансове правопорушення: поняття і класифікація.
Фінансове правопорушення - це порушення врегульованого фінансово-правовою нормою порядку мобілізації, розподілу і використання централізованих та децентралізованих фондів коштів, за яке законодавст

Фінансово-правова відповідальність.
Основним видом відповідальності за порушення податкового законодавства є фінансово-правова відповідальність. Фінансово-правову відповідальність можна визначити як по-застосування до порушн

Поняття і класифікація фінансового контролю.
Контроль - універсальне явище, яке застосовується в різних сферах суспільного життя. Сутність фінансового контролю розкривається у взаємозв'язку зі сферою застосування й функціонув

Форми і методи фінансового контроля.
Методы финансового контроля - это приемы, способы его осуществления Наблюдение - общее ознакомление с состоянием финансовой деятельности объекта контроля Проверка - проводится на

Повноваження Верховної Ради України у сфері фінансового контроля.
Согласно Конституции Украины Стаття 85. До повноважень Верховної Ради України належить: 4) затвердження Державного бюджету України та внесення змін до нього; контроль за виконання

Рахункова палата1 діє на підставі Закону України "Про Ра¬хункову палату" від 11 липня 1996 р
Стаття 2. Завдання Рахункової палати Завданнями Рахункової палати є: організація і здійснення контролю за своєчасним виконанням видаткової частини Державного бюджету України, витр

Основні завдання та повноваження Державної фінансової інспекції України
Указ ПУ Про Положення про Державну фінансову інспекцію України від 23.04.2011.   1. Державна фінансова інспекція України (Держфінінспекція України) є центральним органом вико

Основні завдання та повноваження державної податкової служби України.
Указ ПУ Про Положення про Державну податкову службу України від 12.05.2011   ДПС України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координуєтьс

Бюджет як економіко-правова категорія. Роль бюджету в забезпеченні виконання функцій держави та місцевих органів публічної влади.
Бюджет як економічна категорія — це сукупність суспіль¬них відносин при формуванні, розподілі та використанні цент¬ралізованого фонду коштів на рівні держави й органів місце¬вого самоврядування, не

Бюджетне право як підгалузь фінансового права.
Бюджет — центральна ланка фінансової системи держави, а фінанси, як відомо, — це система грошових відносин, у про-цесі яких формуються і використовуються централізовані фон¬ди коштів, необхідні для

Бюджетні правовідносини, їх субьекти та особливості
Врегульовані бюджетно-правовими нормами бюджет¬ні відносини набувають форми бюджетних правовідносин. Бюджетні правовідносини — вид фінансово-правових від¬носин. Вони, як і всі фінансово-пр

Бюджетна система України та її структура. Зведений бюджет України та його використання.
Згідно з Стаття 5. Структура бюджетної системи України 1. Бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів. 2. Місцевими бюджетами є бюджет Автономно

Бюджетный кодекс
Стаття 7. Принципи бюджетної системи України 1. Бюджетна система України ґрунтується на таких принципах: 1) принцип єдності бюджетної системи України - єдність бюджетної системи У

Бюджетный кодекс
Стаття 8. Бюджетна класифікація 1. Бюджетна класифікація використовується для складання і виконання державного та місцевих бюджетів, звітування про їх виконання, здійснення контролю за фін

Бюджетні повноваження держави та органів місцевого самоврядування.
Конституція України надала право на власний бюджет як ма¬теріальну фінансову базу функціонування державі та органам місцевого самоврядування всіх рівнів. Важливим положенням Конституції України є т

Бюджетный кодекс
Стаття 13. Складові частини бюджету 1. Бюджет може складатися із загального та спеціального фондів. 2. Складовими частинами загального фонду бюджету є: 1) всі доходи бюдж

Бюджетный кодекс
Основним джерелом отримання і розподілу доходу між територіями є Державний бюджет України. Є три основні моделі бюджетних систем: 1. Пайовий розподіл податків між різними адміністративними

Правові засади розподілу видатків між бюджетами
До основних видатків Державного бюджету України належать видатки на: 1) державне управління: а) законодавчу владу; б) виконавчу владу; в) Президента України;

Джерела покриття дефіциту бюджету. Право на здійснення запозичень
БК дефицит бюджета - превышение расходов бюджета над его доходами (с учетом разницы между предоставлением кредитов из бюджета и возвратом кредитов в бюджет); Джерелами фінансування дефіцит

Міжбюджетні трансферти: поняття, види, порядок надання.
Бюджетні трансферти - це основний інструмент міжбюджетного регулювання, саме на нього покладається завдання досягнення однакової бюджетної забезпеченості всіх регіонів країни.

Розпорядники бюджетних коштів та їх повноваження.
(ЗУ «Держ. Бюджет Укр») Стаття 22. Розпорядники бюджетних коштів 1. Для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядни

Основні напрямки бюджетної політики, порядок їх прийняття та їх роль у формуванні бюджета.
Стаття 33. (ЗУ «Держ. Бюджет Укр») Визначення бюджетної політики на наступний бюджетний період 1. Міністерство фінансів України спільно з іншими центральними органами виконавчої влади розр

Бюджетний процесс та його стадії.
В Конституції Бюджетний процес - це регламентований законодавством порядок: складання, розгляду і затвердження бюджетів, їх виконання і контролю за їх виконанням, затвердження звітів про в

Порядок складання проекта Державного бюджета України.
Право складання проекту бюджетів належить тільки органам виконавчої влади. Кабінет Міністрів розробляє проект закону про Державний бюджет України. Відповідальним за підготовку проекту є міністр фін

Порядок розгляду і прийняття Державного бюджету України.
Не пізніше, ніж через п'ять днів після подання КМУ проекту закону про Державний бюджет до Верховної Ради, міністр фінансів України представляє його на пленарному засіданні Верховної Ради України. К

Виконання Державного бюджету України
Виконання Державного бюджету України є основною третьою статті бюджетного процесу і являє собою практичну реалізацію бюджету по всіх передбачених показниках з його дохідною і видатковою частинами.

Звіт про виконання бюджету.
Зведення, складання та подання звітності про виконання Державного бюджету України здійснюється Державним казначейством України відповідно до статті 58 Бюджетного кодексу України Єдині форм

БКУ Стаття 116. Порушення бюджетного законодавства та способи впливу по Бюджетному кодексу.
1. Порушенням бюджетного законодавства визнається порушення учасником бюджетного процесу встановлених цим Кодексом чи іншим бюджетним законодавством норм щодо складання, розгляду, затвердженню, вне

Податкове право та податкові правовідносини.
Податкове право - це підгалузь фінансового права. Воно містить закони і підзаконні нормативні акти, правові норми, якими закріплюються принципи побудови податкової системи, права,

Податки в системі обов’язкових платежів, їх особливості і функції.
Податок - це узаконена форма відчуження власності юридичних та фізичних осіб до бюджету відповідного рівня (в розмірах і в строки, передбачені в законі) на принципах обов'язковості, безповоротності

Принципи оподаткування в Україні
У новому Законі України "Про систему оподаткування" передбачено, що при визначенні податків, зборів і обов'язкових платежів, а також встановленні обов'язків і відповідальності плетільника

Права і обов’язки платників податків.
Стаття 17. Права платника податків 17.1. Платник податків має право: 17.1.1. безоплатно отримувати в органах державної податкової служби та в органах митної служби, у тому числі і

Види обов’язкових платежів по законодавству України.
Стаття 8. Види податків і зборів 8.1. В Україні установлюються загальнодержавні та місцеві податки і збори. 8.2. До загальнодержавних належать податки та збори, встановлені цим Ко

Правові основи і порядок відшкодування податку на додану вартість
2. Для отримання права на автоматичне бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість (далі - ПДВ) платник податку повинен відповідати одночасно критеріям, визначеним пунктом 200.19 статті 20

Податок на прибуток підприємств
Стаття 133. Платники податків 133.1. Платниками податку з числа резидентів є: 133.1.1. суб'єкти господарювання - юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність як на терит

Акцизний податок.
Акцизному податку в Податковому кодексі України присвячено IV розділ. Він містить діючі на сьогодні норми щодо оподаткування підакцизних товарів (продукції), ставки акцизного податку, в ньому визна

Податок на доходи фізичних осіб
Стаття 162. Платники податків 162.1. Платниками податку є: 162.1.1. фізична особа - резидент, який отримує доходи як з джерел їх походження в Україні, так і іноземні доходи;

Ресурсні платежі
Згідно Бюджетної класифікації, в ресурсних платежів відносять: o Плата за землю. o Збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету. o Збір за

Плата за землю.
Земельний кодекс говорить, що використання землі в Україні є платним. А Податковий кодекс містить норми плати за землю, яка справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні діл

Спрощена система оподаткування по діючову законодавству.
(Спрощена система оподаткування в Україні) Не випадково фізичні та юридичні особи обирають спрощену систему оподаткування (єдиний податок). Спрощена система оподаткування в Україні дає пра

Місцеві податки і збори
10.1. До місцевих податків належать: 10.1.1. податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; 10.1.2. єдиний податок. 10.2. До місцевих зборів належать:

Стаття 63. Загальні положення з обліку платників податків
63.1. Облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінан

Стаття 63. Загальні положення з обліку платників податків
63.1. Облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінан

Апеляційне узгодження суммподаткового обов’язку.
Щодо узгодження податкового зобов'язання у разі звернення платника податків до суду Щодо визнання недійснім Рішення Контролюючим органом Підпунктом 57.3 Статті 57 Податковий кодекс України

Способи забезпечення виконання податкового обов’язку платників податків.
Указ През. «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»   Основними засобами забезпечення виконання

Бюджетне фінансування: поняття і принципи.
Бюджетне фінансування - це безповоротний і безоплатний відпуск коштів з державного та місцевих бюджетів на виконання загальнодержавних функцій і функцій муніципальних органів та забезпечення діяльн

Поняття і порядок кошторисно-бюджетного фінансування.
Кошторисно-бюджетне фінансування - це метод безпово ¬ ротного, безвідплатного відпуску грошових коштів на утримання ¬ ня установ, що перебувають на повному фінансуванні з бюдже ¬ т

Правовий статус Національного банку України
Верхній рівень банківської системи України представлений єдиним органом - Національним банком України. Згідно зі ст. 2 Закону України "Про Національний банк України" від 20.05.1999 р. (да

Характерні особливості правового статусу комерційного банка як структурного елемента банківської системи України.
Основною (базовою) ланкою дворівневої банківської системи України є комерційні банки. Сьогодні в групу комерційних банків у різних країнах відноситься цілий ряд інститутів з різною структу

Особливості правового регулювання порядку створення комерційного банка України та його основні завдання.
Стаття 14. Учасники банків Учасниками банку можут буті юридичні и фізічні особини, резиденти та нерезиденти, а кож держава в особі Кабінету Міністрів України або уповноважених ним органів.

Правові основи банківського контроля та нагляду.
Норми чинного законодавства України прямо не визначають контроль за бан- ківською діяльністю, але їх зміст свідчить, що йдеться саме про банківський конт- роль. Чинний За

Грошова система і її структура.
Грошова система— це форма організації грошового обігу в країні, що склалась історично та закріплена в національному законодавстві.Грошова система складається з двох блоків елементі

Безготівкові розрахунки в фінансово-правових відносинах.
З виникненням необхідності зниження витрат на зберігання й перевезення готівки, а також убезпечення торгівельного обороту від ризиків втрат коштів внаслідок крадіжок виникли безготівкові розрахунки

Поняття,правові основи і принципи валютного регулювання.
Валютне регулювання — діяльність державних органів, спрямована на регламентування порядку здійснення валютних операцій. Основними завданнями здійснення валютного регулюван

Валютний контроль: поняття, мета, правове регулювання.
Валютний контроль є специфічним видом фінансового контролю. Його слід розглядати як комплекс заходів, які здійснюють спеціально уповноважені державні органи та інші суб’єкти. Ці за

Суб’єкти валютного контроля і їх контрольні повноваження.
Суб’єкти, що здійснюють валютний контроль, поділяються на дві групи. До першої групи належать органи валютного контролю. Відповідно до п. 1 ст. 12 Декрету Кабінету Міністрів Україн

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги