рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Щодо характерних особливостей формування людського ресурсного потенціалу України потрібно відзначити наступне.

Щодо характерних особливостей формування людського ресурсного потенціалу України потрібно відзначити наступне. - Конспект, раздел Философия, ОПОРНИЙ Конспект лекцій з дисципліни Регіональна економіка По-Перше, Людський Потенціал України Формується За Рахунок Власних Людських Р...

По-перше, людський потенціал України формується за рахунок власних людських резервів. При цьому активна імміграція в країну – як додатковий засіб залучення робочої сили – не спостерігається в таких масштабах, як у розвинуних країнах світу. Навпаки, еміграція з країни перевищує імміграцію, що є характерною закономірністю для країн у кризовому соціально-економічному стані. Ринок праці поповнюється переважно за рахунок механізму природного відтворення населення, за рахунок молоді, яка переходить у категорію людей працездатного віку.

По-друге, більш значну, ніж у розвинених країнах, частку зайнятого населення становлять особи пенсійного віку, оскільки практично недиференційоване, негнучке пенсійне законодавство в найгіршому сенсі є стимулом до економічної активності людей похилого віку, виставляючи цих осіб на межу виживання малими пенсіями та затримками їхньої виплати, особливо в сільській місцевості.

По-третє, ринок праці характеризується вражаючими масштабами так званої „тіньової” зайнятості та прихованого безробіття. Нормою стають явища, за яких працівника легально зареєстровано на роботі в одному місці (на підприємстві, що реально не працює впродовж 3-5 років), при тому, що він займається офіційно не задекларованою діяльністю.

Четвертою характерною ознакою людського потенціалу України є те, що він значним чином формуєтся під впливом факторів еколого-економічного характеру. Означена проблема стосується не тільки „новоприбулих” працівників, серед яких протягом найближчого десятиріччя дедалі більшатиме людей „чорнобильської” генерації (1980-х років народження). Вона зачіпає й покоління, які зростали на наслідках соціально-екологічної кризи останніх двох-трьох десятиріч ХХ століття і відчули на собі всі пророковані екологами-алармістами наслідки суперурбанізованої цивілізації „індустріального суспільства”.

У підсумку більш ніж десятирічний перехідний період розвитку трудоресурсного потенціалу у вимірі економічних районів і областей можна охарактеризувати кількома взаємопов’язаними тенденціями, тісно пов’язаними з загальним становищем народного гсподрства країни.

Від зростаючого безробіття у країні найбільше потерпають регіони, де впродовж пострадянського періоду спостерігалося найзначніше скорочення виробництва, а саме порівняно малорозвинені території й так звані «депресивні» регіони зі сталими ознаками порушення процесів економічного відтворення. За даними 2010 р., найвищим рівнем безробіття характеризується трудоресурсна ситуація в Подільському, Поліському та Карпатському економічних районах, зокрема в Житомирській (8,1 %), Рівненський (7,2 %) і Тернопільській (7,0 %) областях, а найнижчим – у промислових регіонах і в містах Києві та Севастополі (0,8 %). Для порівняння, у середньому в Україні рівень безробіття офіційно зареєстровано у 4,2 %. За неофіційними даними (обстеження за методологією Міжнародної організації праці в 1999р.) рівень безробіття сягав 14,7 %.

Традиційно проблемними з точки зору зайнятості, залишаються регіони, які й за радянських часів унаслідок надлишку трудових ресурсів були джерелами міграційного руху через значне навантаження на робочі місця. У цих регіонах (в Україні такі процеси характерні для західних областей) природні процеси відтворення робочої сили часто випереджали відповідні відзначалися Рівненська (91), Тернопільська (87), Житомирська (79), Львівська (74) і Закарпатська (58 осіб) бласті.

У більшості регіонів країни спостережуються негативні тенденції звуження демографічної бази формування трудових ресурсів. При цьому зменшуються як чисельність працеспроможного населення у працездатному віці, так і кількісні показники потенційного складника трудоресурсного потенціалу – поколінь, які мають надалі поповнити трудоресурсний контингент (дітей і підлітків). Одночасно спостерігається зростання питомої ваги осіб старшого віку, якісні показники трудоресурсного потенціалу яких є зниженими порівняно з людьми працездатного віку. При збереженні існіючих тенденцій вибуття працездатного населення у працеспроможному віці, щорічне його скорчення в цілому по країні становитиме 185 тис. осіб. При чому, такі тенденції характерні для промислового сходу країни (Донеччина та промислове Придніпров’я) і менш характерними для Центру й Півдня, тим часом як західний регіон відзначається порівняно кращою демографічною базою формування трудового потенціалу.

Важливий фактор формування трудоресурсного потенціалу – соцільно-екологічне середовище функціонування головної продуктивної сили – людини має також регіонально-диференційований характер. Зокрема, частка відносно екологічно чистих, сприятливих для формування повноцінної робочої сили територій становить 10-15 % загальної земельної площі країни. При цьому найбільш напруженою екологічною ситуацією, близькою до катастрофічного стану, характеризуються Донецька, Дніпропетровська, Закарпатська, Запорізька, Луганська та Чернівецька області. Території з ознаками екологічної катастрофи сягають 1,7% території України та спостерігаються переважно у Київській і Житомирській областях. Необхідно також зазначити важке екологічне становище Українського Причономор’я та середнього й нижнього Придніпров’я – АР Крим, Одеська, Херсонська та Миколаївська області, а також Черкащина, у яких соціально-екологічні умови формування трудового потенціалу можна охарактеризувати, які переважно погіршені. Сприятливими ж та помірно сприятливими умовами характеризуються лише території Сумської, Полтавської, Хмельницької та Тернопільської областей.

Не зважаючи на помітні регіональні розбіжності в рівнях безробіття, у країні зберігається тенденція регіонального, секторово та галузевого дефіциту робочої сили для певних професійно-кваліфікаційних категорій робочої сили. Зокрема, для аграрних периферійних регіонів відчутним є дефіцит кадрів працівників соціально-культурної сфери, у наукомісткому виробництві промислово розвинених регіонів – висококваліфікованих працівників, підготовлених згідно з вимогами сучасної науково-дослідної роботи та виробничого процесу. Особливо вказані фактори стосуються низькооплачуваної роботи в державному секторі економіки, для якого характерним явищем є так званий „відтік мізків”.

Із огляду на зростання економічної активності вікових груп поза межами працездатного віку тенденція до збільшення чисельності зайнятих у вказаних вікових групах може посилюватися. У зв’язку з цим імовірним явищем є конкуренція в боротьбі за робочі місця з боку основного трудоресурсного контингенту та резервних вікових груп (дітей, підлітків і пенсіонерів), особливо з урахуванням можливості заниженої оплати праці останніх. Причому вказані процеси, імовірно, зумовлюватимуть, швидше за все, негативними чинниками (невисокі особисті доходи), тому набудуть поширення в регіонах з ознаками економічної депресії й обмеженою регіональною фінансово-економічною базою розвитку. У територіальному вимірі це можуть бути як аграрні регіони (Поділля, Карпатський район), так і промислово розвинуті теритрії, на яких відбуватиметься згортання економічно неефективного виробництва(потенційно ними є шахтарські міста Донбасу, промислові агломерації Придніпров’я).

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ОПОРНИЙ Конспект лекцій з дисципліни Регіональна економіка

ОПОРНИЙ Конспект лекцій... з дисципліни Регіональна економіка... Модуль...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Щодо характерних особливостей формування людського ресурсного потенціалу України потрібно відзначити наступне.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Поняття природно-ресурсного потенціалу та його складових
Економічний потенціал регіону і країни в цілому характеризують 3 його основні складові: 1) природно-ресурсний потенціал; 2) населення і трудові ресурси; 3) виробничий пот

Економічна оцінка природних ресурсів
1. Мінеральні ресурси – це сукупність запасів корисних копалин у надрах Землі (району, країни, регіону, планети), придатних для використання в різних галузях господарства. Мінерально-сиров

Характеристика природно-ресурсного потенціалу економічних районів
Розглянемо коротку характеристику мінерально-ресурсного потенціалу економічних районів. Донецький економічний район — це найбільш багатий і унікальний економічн

Демографічна ситуація в Україні
Населення і трудовий потенціал України е складовими економічного потенціалу держави. їх роль особливо зростає в густозаселених регіонах з недостатніми природними ресурсами. Населення і трудовий пот

Міграція населення і її види
Окрім природного руху населення одним із важливих чинників, які зумовлюють зміну чисельності населення країни та впливають на його перерозподіл по регіонах та населених пунктах, є механічне переміщ

Система розселення України
Для характеристики розміщення населення використовують поняття "розселення". Особливості розміщення населення, рівень розвитку господарства, історичні традиції народу формують си

Трудові ресурси та трудовий потенціал України
Сучасне розуміння поняття „людські ресурси”, яке нерідко ототожнюється з поняттям „трудові ресурси” і „людський капітал”, є багато в чому суперечливим. Щодо цього, то слід, насамперед, чітко визнач

Тема 9. Міжгалузеві господарські комплекси та регіональні особливості їх розвитку і розміщення
  9.1. Металургійний комплекс України, його розвиток і розміщення. 9.2. Особливості розміщення і розвитку агропромислового комплексу України. 9.3. Транспортний компл

Хімічний і лісопромисловий комплекси України, їх розвиток і розміщення
Хімічна промисловість – галузь важкої промисловості, що включає виробництво продукції з углеводородної, мінеральної та іншої сировини шляхом її хімічної переробки. Розміщення хімічної пром

Реферати
5. Промисловість України і форми її територіальної організації. 6. Виробництво товарів народного споживання, сучасний стан та особливості розміщення. 7. Харчова промисловість Укра

Регіон як соціально-економічна система
Однією з характерних ознак регіону є територія з усіма природно географічними, історико-демографічними, політико-адміністративними особливостями, що формують ознаки етнічної спільності людей, визна

Особливості розвитку Донецького економічного району.
Господарські комплекси економічних районів України характеризуються значними відмінностями. За потужністю виробничого потенціалу вони розміщуються у такій послідовності: Донецький, Придніп

Особливості розвитку Придніпровського економічного району.
Придніпровський економічний район (Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська області) – це промислово-аграрний район, де промисловість значно переважає над сільським господарством (6:1).

Особливості розвитку Поліського економічного району
До складу Поліського економічного району входять: Волинська, Житомирська, Рівненська та Чернігівська області. Площа району становить майже 102 тис. км2. Район розташований у

Відсутністю розвинутої зовнішньоторгівельної інфраструктури (інформаційної, законодавчої, маркетингової, біржової тощо).
Перспективи та основні напрями подальшого розвитку зовнішніх економічних зв'язків України передбачають: • гармонізацію економічного законодавства відповідно до ста

Поняття міжнародної економічної інтеграції
Зростання міжнародного руху товарів та факторів виробництва обумовило розвиток інтеграційних процесів як України, так і інших країн світу. Але забезпечити надійність виробничо-збутових зв’язків між

До основних науково- і теоретично обґрунтованих і практично ап­робованих форм міжнародної економічної інтеграції відносять
Зони вільної торгівлі - найпростіші форми інтеграції. У таких зонах діє особливий пільговий торговельний режим для країн учас­ниць за рахунок відміни торгових обмежень,

Проблеми та перспективи інтеграції України до ЄС
Європейська інтеграція - це магістральний напрям розвитку континенту, який визначить як ситуацію в самій Європі в третьому тисячолітті, так і її місце у світі. Європейська інтеграція і членство в Є

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги