рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Хімічний і лісопромисловий комплекси України, їх розвиток і розміщення

Хімічний і лісопромисловий комплекси України, їх розвиток і розміщення - Конспект, раздел Философия, ОПОРНИЙ Конспект лекцій з дисципліни Регіональна економіка Хімічна Промисловість – Галузь Важкої Промисловості, Що Включає Виробництво П...

Хімічна промисловість – галузь важкої промисловості, що включає виробництво продукції з углеводородної, мінеральної та іншої сировини шляхом її хімічної переробки.

Розміщення хімічної промисловості має свої особливості, і це у зв'язку з тим, що на нього впливають чинники, про які йтиметься нижче:

Екологічний чинник. Хімічна промисловість - одне з основних джерел техногенної небезпеки й забруднювачів навколишнього середовища.

Невисока трудомісткість – підприємства можна розмістити у малозаселених районах. Виняток становлять виробництва хімічних волокон і фармацевтична промисловість.

Споживчий чинник визначає переважно розміщення підприємств основної хімії (виробництва мінеральних добрив, крім калійних, сірчаної кислоти тощо) і виробництв, що переробляють напівфабрикати хімії органічного синтезу (виробництво хімічних волокон, гумово-технічні вироби тощо).

У міжнародному поділі праці наша країна посідає одне з провідних місць у галузі хімічних виробництв, володіючи потужною сировинною базою для хімічної промисловості. У надрах України є запаси майже всіх видів мінеральної хімічної сировини: вугілля, природного газу, нафти, сірки, карбонатної сировини, кухонної і калійної солей, титанових руд тощо, хоча рівень і якість освоєння родовищ часто залишає бажати кращого. Хімічний комплекс використовує в значних обсягах як сировину, так і промислові відходи. Вони створюються у великих обсягах у деяких галузях промисловості (насамперед, у чорній і кольоровій металургії, нафтопереробці, тепловій електроенерегетиці, лісовій промисловості тощо).

 

При класифікації її підгалузей можна виділити найбільші: гірничу хімію, власне хімічну промисловість (включає неорганічний і органічний синтез), промисловість мінеральних добрив, нафтохімічну промисловість та інші виробництва.

Призначення хімічної промисловості:

1) забезпечує народне господарство новими матеріалами (пластмасами, хімічними волокнами, содою, фарбами, способами боротьби з шкідниками сільського господарства й іншими видами сировини і матеріалів);

2) визначає НТП інших галузей народного господарства (як машинобудування).

3) дозволяє утилізувати виробничі відходи. Впровадження прогресивних хімічних технологій дає можливість звести до мінімуму промислові відходи, забезпечити максимальне очищення стічних вод і викидів у атмосферу.

Більшість підприємств хімічної промисловості зосереджено в трьох районах: Придніпров'ї, Донбасі, Прикарпатті. Сучасне екологічне становище цих районів потребує впровадження нових безвідходних технологій, широкого розвитку ефективних очисних споруд тощо.

Гірничохімія займається видобутком природної хімічної сировини, як-то: калійні солі (Калуш, Стебник), кухонні солі (Слов'янськ, Артемівськ, Солотвина, Сиваш), сірка (Яворів, Новий Розділ), фосфорити (Середнє Придністров'я), озокерит (Борислав).

Тому можна виділити три райони гірничої хімії: Донбас, Прикарпаття, Присивашшя.

Хімія органічного синтезу розвивається на основі переробки нафти, газу, вугілля; орієнтується на сировину, електроенергію, воду: пластмаси (Донецьк, Запоріжжя, Луцьк), хімічні волокна (Київ, Черкаси, Чернігів), лаки і фарби (Київ, Львів, Одеса, Харків, Чернівці, Дніпропетровськ). Фармацевтична (ліки) і мікробіологічна (вітаміни, добавки) промисловості орієнтуються на споживача, вони розміщені в таких містах: Київ, Харків, Горлівка, Одеса, Львів. Хімволокно виробляють у Києві, Черкасах, Житомирі. Виробництво кінофотоплівки зосереджено у Шостці.

Хімія неорганічного синтезу – виробництво соди, кальцію та хімічних реактивів. Так, виробництво соди тяжіє до сировини (до кухонної солі) (Донбас, Крим).

Промисловість мінеральних добрив виробляє кислоти та мінеральні добрива:

  • калійні добрива – виробництво тяжіє до сировини – видобутку калійних добрив (Калуш, Стебник);
  • азотні – виробництво тяжіє до коксохімічних і металургійних підприємств, газопроводів. Центри: Горлівка, Дніпродзержинськ, Черкаси, Рівне;
  • фосфатні – виробництво тяжіє до споживача. Центри: Вінниця, Суми, Одеса;
  • сірчана кислота – сировиною є сірка Прикарпаття та сірчисті гази металургійних підприємств. Центри: Суми, Вінниця, Одеса, Горлівка.

У цілому хімічна промисловість набула розвитку в усіх економічних районах України. Значного ступеню територіальної концентрації її підприємства набули у Донецькому, Придніпровському й Карпатському економічні районах. Найпотужнішим з них є Донецький район (Луганська область із найбільшим у країні Лисичансько-Рубіжанським промисловим вузлом хімічної спеціалізації).

Протягом тривалого періоду хімічні галузі разом із промисловим виробництвом, пов'язаним з добуванням і обробкою деревини, об'єднувалися в один лісохімічний комплекс. Ураховуючи те, що сировина для цієї галузі належить до складу живої природи й цілеспрямовано вирощується людиною як й інша продукція сільського господарства, останнім часом вирощування лісової сировинні для галузей промисловості віднесене до аграрно-промислового комплексу, що з наукової точки зору є цілком обґрунтованим.

Лісова, деревообробна та целюлозно-паперова промисловістьУкраїни є специфічним промисловим підкомплексом, який становить сукупність галузей і виробництв, підприємства яких здійснюють заготівлю деревини, її комплексну механічну, хіміко-механічну й хімічну обробку та переробку. У її галузевій структурі виділяють лісозаготівельну, целюлозно-паперову, лісохімічну, гідролізну промисловість, виробництво деревно-стружкових плит, картонно-паперової тари, а також меблеву промисловість.

Основними районами лісозаготівель є Карпатський (Івано-Франківська і Закарпатська області) і Поліський (Волинська, Житомирська, Київська, Чернігівська області). Традиційно там же розвинене лісопильне виробництво, а також розміщуються підприємства деревообробної промисловості.

Виробництво меблів є галуззю спеціалізації Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької областей. Із відходів лісової й деревообробної промисловості України виробляють деревностружкові і деревоволокнисті плити (Київ, Харків, Донецьк, Дніпропетровськ, Одеса, Свалява, Дрогобич, Малин, Чернігів, Ковель, Сарни й ін.).

Целюлозно-паперова промисловість України об'єднує 25 великих підприємств, серед яких варто відзначити Малинську і Дніпропетровську паперові фабрики, Понінківський паперовий комбінат, Херсонський целюлозно-паперовий та Ізмаїльський целюлозний заводи, Жидачівський картонно-паперовий комбінат, Корюківську фабрику технічного паперу.

Лісохімічна промисловість розташована в Києві, Коростені (Житомирська область), Великому Бичкові, Сваляві (Івано-Франківська область).

Гідролізна промисловість представлена Верхньодніпровським гідролізно-фурфуроловим заводом, цехом із виробництва гідролізних кормових дріжджів із нехарчової сировини на Белгород-Дністровській картонній фабриці. Функціонують Запорізький гідролізно-дріжджовий завод, Вознесенський (Миколаївська область), Вінницький, Слов'янський (Донецька область) та Васильківський (Київська область) дріжджові заводи.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ОПОРНИЙ Конспект лекцій з дисципліни Регіональна економіка

ОПОРНИЙ Конспект лекцій... з дисципліни Регіональна економіка... Модуль...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Хімічний і лісопромисловий комплекси України, їх розвиток і розміщення

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Поняття природно-ресурсного потенціалу та його складових
Економічний потенціал регіону і країни в цілому характеризують 3 його основні складові: 1) природно-ресурсний потенціал; 2) населення і трудові ресурси; 3) виробничий пот

Економічна оцінка природних ресурсів
1. Мінеральні ресурси – це сукупність запасів корисних копалин у надрах Землі (району, країни, регіону, планети), придатних для використання в різних галузях господарства. Мінерально-сиров

Характеристика природно-ресурсного потенціалу економічних районів
Розглянемо коротку характеристику мінерально-ресурсного потенціалу економічних районів. Донецький економічний район — це найбільш багатий і унікальний економічн

Демографічна ситуація в Україні
Населення і трудовий потенціал України е складовими економічного потенціалу держави. їх роль особливо зростає в густозаселених регіонах з недостатніми природними ресурсами. Населення і трудовий пот

Міграція населення і її види
Окрім природного руху населення одним із важливих чинників, які зумовлюють зміну чисельності населення країни та впливають на його перерозподіл по регіонах та населених пунктах, є механічне переміщ

Система розселення України
Для характеристики розміщення населення використовують поняття "розселення". Особливості розміщення населення, рівень розвитку господарства, історичні традиції народу формують си

Трудові ресурси та трудовий потенціал України
Сучасне розуміння поняття „людські ресурси”, яке нерідко ототожнюється з поняттям „трудові ресурси” і „людський капітал”, є багато в чому суперечливим. Щодо цього, то слід, насамперед, чітко визнач

Щодо характерних особливостей формування людського ресурсного потенціалу України потрібно відзначити наступне.
По-перше, людський потенціал України формується за рахунок власних людських резервів. При цьому активна імміграція в країну – як додатковий засіб залучення робочої сили – не спостерігається в таких

Тема 9. Міжгалузеві господарські комплекси та регіональні особливості їх розвитку і розміщення
  9.1. Металургійний комплекс України, його розвиток і розміщення. 9.2. Особливості розміщення і розвитку агропромислового комплексу України. 9.3. Транспортний компл

Реферати
5. Промисловість України і форми її територіальної організації. 6. Виробництво товарів народного споживання, сучасний стан та особливості розміщення. 7. Харчова промисловість Укра

Регіон як соціально-економічна система
Однією з характерних ознак регіону є територія з усіма природно географічними, історико-демографічними, політико-адміністративними особливостями, що формують ознаки етнічної спільності людей, визна

Особливості розвитку Донецького економічного району.
Господарські комплекси економічних районів України характеризуються значними відмінностями. За потужністю виробничого потенціалу вони розміщуються у такій послідовності: Донецький, Придніп

Особливості розвитку Придніпровського економічного району.
Придніпровський економічний район (Дніпропетровська, Запорізька, Кіровоградська області) – це промислово-аграрний район, де промисловість значно переважає над сільським господарством (6:1).

Особливості розвитку Поліського економічного району
До складу Поліського економічного району входять: Волинська, Житомирська, Рівненська та Чернігівська області. Площа району становить майже 102 тис. км2. Район розташований у

Відсутністю розвинутої зовнішньоторгівельної інфраструктури (інформаційної, законодавчої, маркетингової, біржової тощо).
Перспективи та основні напрями подальшого розвитку зовнішніх економічних зв'язків України передбачають: • гармонізацію економічного законодавства відповідно до ста

Поняття міжнародної економічної інтеграції
Зростання міжнародного руху товарів та факторів виробництва обумовило розвиток інтеграційних процесів як України, так і інших країн світу. Але забезпечити надійність виробничо-збутових зв’язків між

До основних науково- і теоретично обґрунтованих і практично ап­робованих форм міжнародної економічної інтеграції відносять
Зони вільної торгівлі - найпростіші форми інтеграції. У таких зонах діє особливий пільговий торговельний режим для країн учас­ниць за рахунок відміни торгових обмежень,

Проблеми та перспективи інтеграції України до ЄС
Європейська інтеграція - це магістральний напрям розвитку континенту, який визначить як ситуацію в самій Європі в третьому тисячолітті, так і її місце у світі. Європейська інтеграція і членство в Є

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги