рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Види шкал та припустимі математичні операції з ними

Види шкал та припустимі математичні операції з ними - раздел Философия, Методологія та методи соціальних досліджень У Великому Різноманітті Видів Шкал, Які Призначені Для Вимірювання Тих Чи Інш...

У великому різноманітті видів шкал, які призначені для вимірювання тих чи інших властивостей досліджуваних об’єктів, можна умовно виділити чотири основні групи, кожна з яких відповідає конкретному рівню вимірювання, - від найбільш низького до найвищого, а саме: номінальні, порядкові, інтервальні, шкали відношень (пропорційні).

Першу групу створюють номінальні шкали, які за своїми вимірювальними здатностями є найслабкішими. Номінальні шкали дозволяють здійснювати якісну класифікацію об’єктів та їх властивостей; вони тільки “називають” ці класи (від лат. nomen – ім’я, назва), не встановлюючи між ними відношення “>”, “<”. Наприклад, питання “Ваша стать” та варіанти відповідей на нього є номінальною шкалою, яка поділяє всіх респондентів на дві групи – чоловіків та жінок; те, що першим слідує варіант “чоловіча” не означає надання відповідному класу об’єктів (чоловіки) якийсь переваги у порівнянні з другим класом об’єктів (жінки). Таким чином, у номінальних шкалах всі класи об’єктів є рівними між собою, та порядок їх слідування за пунктами шкали можна змінювати.

Незважаючи на вузькі математико-статистичні можливості, номінальні шкали дозволяють здійснювати з одержаними даними певне коло операцій, зокрема, визначати моду. Модальним називають значення ознаки, якому у одержаному масиві відповідає найбільша частота.

 

Наприклад, варіантам відповідей на питання “Ваш сімейний стан” відповідають наступні частоти:

1. Холостий (незаміжня) 21%

2. Жонатий (заміжня) 49%

3. Розлучений, у шлюбі не перебуваю 10%

4. Розлучений, зараз перебуваю у шлюбі 14%

5. Вдівець (вдова) 6%

 

В нашому випадку найбільш представленою у вибірці є група респондентів, які перебувають у шлюбі; цьому значенню ознаки “сімейний стан” відповідає найбільша частота (49%), саме тому це значення є модальним.

 

Результати номінальних вимірювань можна представити у вигляді частотних розподілень по пунктах шкали, як у вищенаведеному прикладі. Крім одномірних розподілень (в нашому прикладі враховувалася тільки одна ознака – “сімейний стан”), можна також одержати розподілення за двома та більше ознаками одночасно (їх називають багатомірними), представляючи дані у табличному вигляді (таблиці перехресної класифікації, чи кростабуляції). За допомогою даних, відображених у таблицях перехресної класифікації, можна підрахувати наступні коефіцієнти зв’язку між номінальними ознаками: Хи-квадрат, коефіцієнти Чупрова та Крамера, коефіцієнт асоціації Юла, контингенції Фи та деякі інші (дивись 4.9).

На відміну від номінальних, у шкалах другої групипорядкових – класи об’єктів розташовані за певним принципом – зростання чи убування ступеню вираженості конкретної ознаки (наприклад, рівня освіти, кваліфікації, ступеню задоволеності чимось і т.п.).

 

Наприклад: “До яких людей Ви себе відносите?”

1. До багатих, заможних

2. До забезпечених

3. До не дуже забезпечених

4. До бідних

5. До практично злиденних

Числові позначення порядкової шкали можна перейменувати із збереженням послідовності:

 

1...2...3...4...5 ® -2...-1...0...1...2 ® 2...4...6...8...10 і т.д.

 

Різновидом порядкових шкал є рангові шкали. В даному випадку респонденту пропонують ранжувати (розташувати у певній послідовності) сукупність об’єктів. Бажано, щоб кількість об’єктів ранжування не була занадто великою, у противному випадку результати процедури виявлятимуться ненадійними, нестійкими: у разі її повторення респондент присвоюватиме тим самим об’єктам інші ранги. До того ж, завдання ранжувати значну кількість об’єктів є занадто складним для респондента. Як правило, найбільшу стійкість демонструють перші та останні ранги (вони відповідають найбільшим чи найменшим перевагам респондента).

Тип шкали дослідник визначає заздалегідь, на етапі складання анкети чи іншого інструментарію збирання даних, бо від цього залежать способи опрацювання інформації та її статистичного аналізу: чим більш високим є рівень вимірювання, тим “сильнішою” за своїми математико-статистичними здатностями буде шкала. Так, порядкова шкала дозволяє здійснити більш широке коло процедур та операцій, ніж номінальна. Водночас, вже на етапі підготування одержаних даних до опрацювання та аналізу можна здійснювати перетворення шкал. Наприклад, якщо у опитувальнику шкала містить п’ять пунктів, їх можна звести до трьох, об’єднавши сусідні градації.

 

Наприклад: “В якому ступені Ви задоволені (не задоволені) умовами праці?”

+ 1. Повністю задоволений

+ 2. Скоріше задоволеній + 1. Задоволений

0 3. Важко відповісти ® 0 2. Важко відповісти

- 4. Скоріше не задоволений - 3. Не задоволений

- 5. Зовсім не задоволений

 

Якщо варіант відповіді “важко відповісти” знаходиться у середині шкали, вона має характер порядкової, якщо наприкінці – номінальної (в даному випадку порушується послідовність розташування “підказок” на шкалі – від “+” через “0” до “-“, чи навпаки). Якщо перед тим, як почати опрацювання даних, пересунути нейтральну позицію у середину континууму, можна одержати з номінальної шкали порядкову. Це збільшує кількість математичних процедур, які можна здійснити з отриманими даними. Якщо умовно прийняти порядкову шкалу за інтервальну (тобто припустити, що між градаціями шкали відстані є рівними, хоча це насправді не відповідає дійсності) можна розрахувати такі показники, як середнє арифметичне та коефіцієнти, які його включають.

На розрахунку середнього арифметичного засновується багато індексів, які дозволяють “стиснути”, агрегувати дані.

 

Наприклад, розрахуємо індекс задоволеності робітників умовами праці, якщо було одержано оцінки 100 осіб, а значенням ознаки “задоволеність умовами праці” відповідали наступні частоти:

 

1. Повністю задоволений 24 особи

2. Скоріше задоволеній 37 осіб

3. Важко відповісти 11 осіб

4. Скоріше не задоволений 19 осіб

5. Зовсім не задоволений 10 осіб

 

Для одержання значення індексу задоволеності умовами праці застосуємо формулу для розрахунку середнього арифметичного (точніше, середньозваженого, тому що частоти, що відповідають значенням ознаки, відрізняються від 0 та 1):

_

х = х1n1 + х2n2 + х3n3 + … + хknk / n , де

 

х1 ... хk - варіанти значень ознаки (в даному випадку, числові коди, які їм приписані – від 1 до 5), n1 ... nk - частоти, які відповідають кожному з варіантів відповідей, n – кількість спостережень (респондентів).

 

Iз = 1х24 + 2х37 + 3х11 + 4х19 + 5х10 / 100 = 257 / 100 = 2,57

 

Область коливання індексу при даному принципі розрахунку – від 1 до 5; її можна варіювати, змінюючи числові коди, що приписуються варіантам відповідей (наприклад, від –1 до 1, чи від 0 до 1 і т.д.).

 

Для розрахунку мір зв’язку між порядковими ознаками застосовують коефіцієнти рангової кореляції Кендалла, Спірмена та інші. Треба відзначити, що коли встановлюється зв’язок між ознаками, вимірюваними на різних рівнях - наприклад, номінальному та порядковому (скажімо, між ознаками “місце проживання” та “рівень освіти”) використовують коефіцієнти, придатні для більш “низького” рівня вимірювання (в даному випадку, для номінального).

Проміжною між номінальними та порядковими (повністю упорядкованими номінальними) шкалами є підгрупа частково упорядкованих номінальних шкал. У таких шкалах ранжовані тільки декілька (більше двох) об’єктів.

 

Наприклад: “До якої соціальної групи Ви належите?”

1. Керівник підприємства, фірми

2. Керівник середньої ланки, менеджер

3. Спеціаліст

4. Робітник обслуговуючого персоналу

5. Робочий

6. Підприємець

7. Військовослужбовець

8. Безробітний

9. Домогосподарка

10. Пенсіонер

11. Інше

 

Як можна бачити, тільки у першій частині наведеного переліку об’єкти є упорядкованими за професійним рівнем. Для цього відрізку шкали правомірно використовувати ж математичні та статистичні операції, що й для порядкових шкал.

Номінальні та порядкові шкали є найбільш активно застосовуваними у соціальних дослідженнях. Різні модифікації порядкових шкал були у свій час запропоновані Богардусом, Лайкертом, Гуттманом, Терстоуном та іншими Докладніше про принципи їх побудови йдеться у [44, с.131-192; 28, с.227-231; 7, с.123-134; 30, с.236-274].

Номінальні та порядкові шкали створюють підклас дискретних шкал, тому що вони спрямовані на вимірювання якісних ознак об’єктів, які не створюють безперервного континууму. Таке вимірювання не можна вважати у повному смислі математичним. Між позиціями шкал не досягається рівності інтервалів, що не дозволяє оперувати з ними як з числами. Наприклад, відстань між градаціями “1. повністю задоволений” та “2. скоріше задоволений” може значно відрізнятися від відстані між градаціями “4. скоріше не задоволений” та “5. зовсім не задоволений”. Таким чином, різниця у числах не аналогічна різниці у властивостях об’єктів, хоча цей факт не завжди є очевидним. В зв’язку з цим виділяють окремий підклас дискретних шкал – псевдоінтервальні (відстані між градаціями ознак у таких шкалах суб’єктивно сприймають як рівні), прикладом яких є шкали оцінювання знань учнів - п’яти - , дванадцяти -, стобальні, “термометр громадської думки” – 100-бальна шкала, де 100о означає категоричну згоду з судженням, 0о – категоричну незгоду з ним.

Третю групу створюють інтервальні шкали – шкали з рівними значеннями інтервалів між позиціями відповідей. Відстань між градаціями таких шкал вимірюється за допомогою спеціальних одиниць (рік, грошова одиниця та ін.). Точка відліку на шкалі встановлюється довільно. Наприклад, у температурній шкалі Цельсія за нульову відмітку прийнято температуру таїння криги.

Четверта група шкал, які застосовують у соціальних дослідженнях, - шкали відношень. На відміну від шкал інтервалів, нульова відмітка на них встановлюється досвідним шляхом, тобто має об’єктивний характер. Це дозволяє, наприклад, говорити, що людина у віці 50 років у два рази старша за 25-літню [28, с.226].

Коло математико-статистичних операцій, які застосовують щодо обох груп неперервних шкал, є достатньо широким. Воно включає визначення мінімуму та максимуму (відповідно, мінімального та максимального значень кількісної ознаки у масиві, наприклад, віку респондентів), варіаційного розмаху (різниця між максимумом та мінімумом), розрахунок мір центральної тенденції - моди, медіани, середньоарифметичного та коефіцієнтів, які засновані на ньому (дисперсія, середньоквадратичне відхилення, коефіцієнт варіації).

 

Наприклад, в результаті вимірювання кількісної ознаки – стаж роботи респондентів – було одержане наступне частотне розподілення значень цієї ознаки:

 

Значення ознаки Абсолютні частоти Відносні частоти Відносні накопичені частоти

 

1. 1 рік 5 осіб 11% 11%

2. 2 роки 8 осіб 18% 29%

3. 3 роки 10 осіб 23% 52%

4. 4 роки 9 осіб 21% 73%

5. 5 років 12 осіб 27% 100%

 

Модальним є значення ознаки “стаж”, яке дорівнює 5 рокам (воно найбільш представлене у масиві). Визначимо середньоарифметичне та медіанне значення ознаки, дисперсію, середньоквадратичне відхилення, коефіцієнт варіації.

_

х = 1х5 + 2х8 + 3х10 + 4х9 + 5х12 /44 » 3 роки

Медіанним називають значення ознаки, яке поділяє ранжований ряд навпіл: у першій відрізок влучають значення ознаки, які притаманні до 50% опитаних, іншім 50% респондентів притаманні значення, розташовані у другому відрізку. Медіана розраховується тільки щодо кількісних ознак, тому що їм притаманна властивість накопичуватися внаслідок своєї неперервності, кумулятивності (на відміну від номінальних та порядкових ознак). В нашому випадку частота ознаки накопичується до 50%-відмітки (50-й процентіль) до значення “3 роки”, тому це значення є медіанним.

 

Дисперсія, середньоквадратичне відхилення, коефіцієнт варіації, варіаційний розмах є мірами розсіювання ознаки у досліджуваній сукупності (дивись 2.4). Дисперсія показує середню величину відхилення значень ознаки від її середнього значення. Вона позначається символом s2 та розраховується наступним чином[1]:

k _

s2 = S ( хі – х )2 ni / n , де

i=1

_

хі – і-те значення ознаки, х – її середнє значення, ni – частота і-того значення ознаки, k – кількість значень ознаки, n – кількість респондентів

 

s2 = (1- 3)2 5 + (2-3)2 8 + (3-3)2 10 + (4-3)2 9 + (5-3)2 12 / 44 = 20+8+0+9+48 / 44 » 2

 

Середньоквадратичне (стандартне) відхилення є коренем квадратним з дисперсії та виражається у тих самих одиницях, що й вимірювана ознака:

__ _

s = Ö s2 s = Ö2 » 1,4

 

Коефіцієнт варіації дозволяє судити про ступінь розсіювання будь-яких ознак, в тому числі й вимірюваних на номінальному рівні, тобто якісних. Цей показник можна одержати декількома способами, зокрема, наступним:

_

V = s / х V = 1,4 / 3 » 0,5

 

Для встановлення та вимірювання інтенсивності зв’язку між інтервальними ознаками (вимірюваними за допомогою шкал рівних інтервалів та шкал відношень) застосовують коефіцієнт кореляції Пірсона, коефіцієнти множинної кореляції.

Якщо дві ознаки вимірюються в одних й тих самих одиницях (скажімо, у роках), то характеристики їх розподілення можна порівнювати, застосовуючи показник стандартного відхилення. Але порівняння ускладнюється, якщо одиниці вимірювання ознак принципово різняться. Однак це завдання можна вирішити, особливо у випадку, якщо значення ознак розподіляються нормально чи розподілення наближене до нормального, тобто має одну моду у центрі розподілення, а частоти симетрично убувають по направленню від центру. Графічне зображення нормального розподілення є колоколоподібною кривою. Відомо, для нормального розподілення 68,3% всіх випадків знаходяться у межах одного стандартного відхилення від середнього (`х + s ), 95,5% - у межах двох стандартних відхилень від середнього (`х + 2 s ), 99,7% - у межах трьох стандартних відхилень від середнього (`х + 3 s )[2].

 

Наприклад, для сукупності респондентів (які, скажімо, репрезентують населення конкретного міста) було підраховане середнє значення величини заробітної плати та стандартне відхилення. Нехай воно дорівнюють, відповідно, 400 та 20 гривнам. Можна стверджувати, що не менш 68% спостережень знаходитимуться між значеннями 380 та 420 гривень (тобто 400+20).

 

За умови нормального розподілення ознаки для будь-якого її значення можна визначити, на скільки стандартних відхилень вище чи нижче середнього воно знаходиться, а потім застосувати цю інформацію для з’ясування відносного положення значень двох різних ознак. Дозволяє це зробити стандартна оцінка (z), яка розраховується за наступною формулою:

_

z = (хі – х) / s

 

Наприклад, нам відомі обсяги соціальних витрат держави на душу населення по декількох країнах та кількість соціальних працівників на 1000 мешканців, а також те, що значення цих ознак розподілені нормально. Припустимо, що нам необхідно застосувати ці дані для порівняльного аналізу ефективності соціальної політики цих держав. Підрахувавши середнє значення та стандартне відхилення для кожної змінної по всіх країнах, визначимо їх стандартні оцінки. Результатом будуть набори значень у стандартних одиницях (не в грошових одиницях та не в людях), які забезпечать можливість порівняння досліджуваних об’єктів за рядом ознак.

 

Питання та завдання до теми

 

1. Чим обумовлена необхідність застосування процедури вимірювання у науковому пізнанні? Окресліть специфіку вимірювання характеристик соціальних об’єктів.

2. Яким чином пов’язані рівні вимірювання та типи шкал, що застосовують у соціальних дослідженнях?

3. Порівняйте вимірювальні можливості номінальної та порядкової шкал. Що таке частково упорядкована номінальна шкала? Наведіть приклади.

4. Опишіть специфіку інтервального вимірювання та назвіть припустимі математико-статистичні операції щодо результатів вимірювання на інтервальному рівні.

5. Підрахуйте індекс задоволеності житловими умовами серед групи опитаних, яка нараховує 23 особи, якщо 8 респондентів відповіли, що вони абсолютно не задоволені своїми житловими умовами, 5 осіб далі відповідь, що скоріше не задоволені, 2 не визначилися з відповіддю, 2 відповіли, що скоріше задоволені, а 6 - що цілком задоволені умовами свого мешкання. Область коливання індексу – від –1 до 1.

6. У складі одного з відділів установи працюють 6 осіб, серед них 1 особа - 24-річна, 2 – 30-річні, 2 – 39-річні, 1 – 44-річна. Підрахуйте дисперсію, середньоквадратичне відхилення, коефіцієнт варіації ознаки “вік” для даної сукупності.

7. У вибірці обсягом 1000 чоловік 60% висловилися проти призову студентів на військову службу, 40% - за. Визначить довірчий інтервал вибіркової оцінки з довірчою ймовірністю 95%.

 

3.2. НАДІЙНІСТЬ ВИМІРЮВАННЯ

СОЦІАЛЬНИХ ХАРАКТЕРИСТИК

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Методологія та методи соціальних досліджень

Рецензенти В А Полторак доктор філософських наук професор... В І Судаков доктор соціологічних наук професор...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Види шкал та припустимі математичні операції з ними

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

У СИСТЕМІ СОЦІАЛЬНИХ СЛУЖБ ДЛЯ МОЛОДІ
2.1. Загальна характеристика, види, функції соціальних досліджень у сфері соціальної роботи з молоддю 2.2. Програма соціального дослідження 2.3. Планування соціального досліджен

Поняття методу та методології
Кожний дослідник, розробляючи свою стратегію наукового пошуку, визначає, яким чином можна досягти кінцевої мети дослідження, тобто одержати нове теоретичне знання або практичний результат. Можливим

Роль загальнонаукових методів у соціальному пізнанні
Основу загальнонаукової методології створює методологія логіки та філософії. Загальні філософські принципи та закони логіки організують процес мислення, сприяють вдосконаленню, оптимізації наукової

Класифікація методів досліджень у сфері соціальної роботи
Критерії класифікації Методи За рівнем знання Теоретичні та емпіричні В залежності від стратегії

Методика, техніка, процедури соціального дослідження
У соціальних науках існують різні способи визначення поняття “методика дослідження”. У вузькому розумінні методика соціального дослідження – це сукупність методичних засобів, пов’язаних з ре

Список літератури
  1. Бутенко И.А. Социальное познание и мир повседневности. - М., 1987. 2. Голенкова З.Т., Филиппов Ф.Р. Социологическая теория и социальная практика // Социол. исслед. - 198

Поняття, специфіка, функції соціального дослідження
Сучасне соціальне дослідження – це система узгоджених теоретико-методологічних та організаційно-технічних процедур, які спрямовані на досягнення мети дослідження. Необхідність проведення дос

Етапи соціального дослідження
Наукові дослідження, які здійснюються у сфері соціальної роботи з молоддю, суттєво відрізняються між собою залежно від масштабів та складності досліджуваних проблем, строків проведення та наявних р

Поняття, функції, структура програми соціально дослідження
Будь-який комплексний вид діяльності спирається на заздалегідь розроблений план дій, що здатний логічно організувати роботу, та, внаслідок цього, заощадити вкладені ресурси, тобто зробити роботу бі

Етапи розробки програми соціального дослідження
Вихідним пунктом будь-якого дослідницького процесу та першим кроком у розробці програми дослідження є конкретизація проблеми дослідження. У свою чергу, чітке визначення меж проблемної ситуац

Питання та завдання до теми
1. Що таке програма соціального дослідження та які функції виконує цей документ? 2. Чому якість програми впливає на змістовність результатів соціального дослідження? 3. Розкрийте

Сутність та складові організації соціального дослідження
Організація та планування є невід’ємними складовими підготовки та реалізації будь-якого наукового дослідження. За допомогою елементів організації та планування здійснюється визначення та роз

Елементи планування соціального дослідження. Види планів
Значно впливає на рівень організації дослідження та сприяє оптимізації дослідницького процесу наявність обґрунтованого плану дослідження. План дослідження–це науково змістов

Структура плану соціального дослідження
  №п/п Етапи Види робіт Терміни (у % від загальної тривалості дослідження) Вартість

Визначення, витоки та основні категорії вибіркової процедури
Більшість соціальних досліджень, об’єктом яких є молодь як велика соціальна група чи її окремі категорії, передбачає застосування вибірки. Необхідність побудови вибірки диктується тим, що дослідник

Характеристики випадкової вибірки різного обсягу
Припустима помилка вибірки Довірча ймовірність 0,95 0,99 Обсяг вибірки

Формули для розрахунку обсягу простої випадкової вибірки
Відбір за якісною ознакою Відбір за кількісною ознакою безповторний повторний безповторний повт

Таблиця для визначення члена сім’ї, якій підлягатиме опитуванню
Кількість членів сім’ї № 6 та більше Обв

Деякі принципи розрахунку обсягу вибірки
Питання про оптимальний обсяг вибіркової сукупності є достатньо спірним. Вище вже були розглянуті деякі принципи визначення обсягу вибірки, тому зупинимо увагу на інших аспектах цієї проблеми.

Питання та завдання до теми
  1. В чому полягає призначення вибіркової процедури у дослідженні з молодіжної проблематики? 2. Розкрийте сутність понять “генеральна та вибіркова сукупності”, “репрезентати

Список літератури
1. Батыгин Г.С. Лекции по методологии социологических исследований. - М.: Аспект-Пресс, 1995. - 286 с. 2. Бутенко И.А. Организация прикладного социологического исследования. - М.: Тривола,

Сутність процедури вимірювання
Вимірювання є універсальним прийомом одержання емпіричної інформації щодо процесів, об’єктів, явищ навколишньої дійсності. Застосовується цей прийом і в процесі соціального дослідження, дозволяючи

Обґрунтованість вимірювання
Як вже зазначалося вище, обґрунтованість (її ще називають валідністю) є важливим показником надійності шкали як інструменту вимірювання та безпосередньо самої вимірювальної процедури. Обґ

Стійкість вимірювання
Стійкістю називають здатність результатів вимірювань відтворюватися при повторних замірах. Ступінь відповідності даних попереднього та послідуючого замірів встановлюється за допомогою спеціа

Досліджуваних характеристик
  Пункт шкали Респонденти (n = 100) Всього А Б В Г ...

Точність та правильність вимірювання
Точність та правильність як показники надійності вимірювання залежать не тільки від “якості” вимірювального засобу, але й безпосередньо від характеристик об’єкту, які фіксуються за допомогою цього

Список літератури
  1. Белоконный П.Г. Модели и методы социальных измерений и устойчивость децентрализованной производственной системы. - К., 1991. 2. Білосвіт К.Д., Паниотто В.І. Вимірювання

Сутність та пізнавальні можливості методу аналізу документів
Протягом тривалого періоду свого існування людство створило велику кількість документальних свідоцтв, в яких відображені різні аспекти його життєдіяльності. До виникнення писемних форм фіксації інф

Види документів
Документ у дослідженнях проблем молоді виступає джерелом інформації про явища та процеси, які відбуваються у молодіжному середовищі, факти життя різних категорій молоді. Документи,

Відбір документів для вивчення
Після того, як розроблена програма дослідження, в якій уточнено його об’єкт, предмет, мету, завдання, необхідно визначити сукупність документів, що підлягатимуть безпосередньому аналізу, тобто сфор

Види аналізу документів
Всі різновиди методу аналізу документів, які застосовуватися у діяльності ЦССМ, можуть бути умовно розділені на дві основні групи – неформалізований (традиційний, якісний, змістовний)

Таблиця 8
Зразок класифікатора контент-аналіза публікацій з молодіжної проблематики  

Сутність, переваги та недоліки методу спостереження
Важливу роль у методологічному забезпеченні соціальних досліджень у сфері соціальної роботи з молоддю відіграє метод спостереження. Він належить до категорії загальнонаукових, але спостереження як

Види спостережень та їх особливості
В залежності від положення спостерігача щодо досліджуваного об’єкту спостереження може бути включеним та невключеним. Включене спостереження передбачає входження спостерігача до складу дослі

Специфіка реалізації стандартизованого спостереження
За умов стандартизованого спостереженняподія, що є об’єктом аналізу, дробиться на елементи, які можна безпосередньо спостерігати та реєструвати за допомогою спеціального інструментарію чи те

Зразок протоколу спостереження
Тривалість події Ознаки ситуації Примітки (особисті враження) спостерігача …… мін. …… мін. …… мін. ........ мін.

Методом спостереження
Досліджуване явище Поведінкові ознаки Мовні ознаки   Асоціальна поведінка   Антисоціальна поведінка &nb

Питання та завдання до теми
1. Назвіть особливості та основні різновиди методу спостереження. Чим обумовлена необхідність застосування методу спостереження у дослідженнях в сфері соціальної роботи з молоддю? 2. Які ч

Види соціального експериментування та їх особливості
Соціальний експеримент дозволяє одержати інформацію стосовно, мабуть, будь-якої соціальної проблеми. Це обумовлює різноманіття видів соціальних експериментів, які застосовуються для вивчення діяльн

З однією контрольною групою
Група Момент часу 1 Момент часу 2 Момент часу 3 Результат (Р) Експериментальна Поп

З двома контрольними групами
  Група Момент часу 1 Момент часу 2 Момент часу 3 Результат (Р) Експериментальна

Структура соціального експерименту
Як й будь-яке наукове дослідження, соціальний експеримент реалізується у декілька етапів. На підготовчому етапі обґрунтовується необхідність проведення експерименту, яка може бути п

Поняття, генезис, основні види опитування
Опитування – метод збирання первинної соціальної інформації, що заснований на соціально-психологічній взаємодії анкетера (інтерв’юера) та респондента, яка відбувається із застосуванням перел

Види опитувань у соціальних дослідженнях в мережі ЦССМ
  Критерії класифікації Види опитування Спосіб відбору респондентів Суцільні та вибіркові

Усні опитування. Вимоги до інтерв’юерів
Найбільш активно застосовуваним у практиці соціальних досліджень різновидом усних опитувань є інтерв’ю. Інтерв’ю (від англ. interview – зустріч, бесіда) – вид опитування, що засновани

Анкетне опитування
Реалізація методу анкетного опитування передбачає застосування спеціального опитувальника – анкети, що самостійно заповнюється респондентом. Анкета (від фр. enquete - “розслідування”)

Структура опитувальника. Види питань анкети
Логіка побудови анкети повинна враховувати, перш за все, психологію респондента, аніж послідовність завдань, що вирішуються з допомогою опитування. Треба також брати до уваги те, що питання

Скажіть, будь ласка, як Ви ставитеся до наступних форм поведінки
  Форми поведінки Ухвалюю Не ухвалюю, але в деяких випадках допускаю Ставлюся нейтрально Засуджую

Питання та завдання до теми
1. Охарактеризуйте особливості опитування як засобу одержання достовірної соціальної інформації. 2. Які чинники визначають якість усних форм опитування? 3. Для вирішення яких завд

Сутність, генезис та характерні особливості метода фокус-груп
Під методом фокус-груп, як правило, розуміють групову дискусію, яка спрямована на з’ясування реакції членів групи на ту чи іншу проблему, об’єкт, ситуацію, явище. Водночас, фокусоване інтерв

Узагальнення результатів фокусованого інтерв’ю та можливості їх застосування у дослідницькій діяльності та практичній соціальній роботі
Аналіз інформації, отриманою за допомогою фокусованих групових інтерв’ю, передбачає якісно-змістовну її інтерпретацію у зв’язку із сформульованими гіпотезами. “Якісні” дані упорядковуються, об’єдну

Виникнення, розвиток та сутність тестів
Тест (від англ. test - “випробування, дослідження”) – метод вимірювання та оцінки різних психологічних якостей та станів індивіда (інтелект, здатності, темперамент, мотиви та ін.) [11

Основні групи тестів
У всьому різноманітті існуючих на сьогодні тестових методик можна умовно виділити такі групи: 1.“Об’єктивні” тести, до яких відносять, перш за все, апаратурні вимірювання (те

Критерії надійності та складові тестових методик
Як вже зазначалося вище, тест, якій використовується як засіб одержання науково спроможної інформації, повинен відповідати критерію надійності. Цей критерій містить багато складових, але до

Процедурні особливості застосування деяких тестових методик
Розглянемо особливості застосування однієї з тестових процедур – теста семантичного диференціала. Ця шкальна техніка була запропонована у 1957 р. Ч.Осгудом та має за мету одержання від респо

Питання та завдання до теми
1. Розкрийте зміст, особливості та функції тестових процедур у соціальних дослідженнях. 2. Назвіть основні групи тестових процедур. 3. Виділіть компоненти стандартизованих тестови

Сутність, специфіка, сфера застосування експертних опитувань
У традиційних масових опитуваннях, які проводяться у сфері соціальної роботи, джерелом інформації щодо об’єкта дослідження виступають безпосередньо представники цього об’єкта (наприклад, молоді сім

Основні різновиди методу та їх процедурні особливості
Опитування експертів можуть здійснюватися у різних формах, вибір яких залежіть від мети дослідження, термінів його проведення, а також від обсягів наявних ресурсів (матеріально-технічних, інформаці

Питання та завдання до теми
1. Визначте сутність та специфіку методу експертних опитувань. На вирішення яких завдань спрямований даний метод соціальних досліджень? 2. Перелічіть критерії відбору кандидатів у експертн

Сутність, призначення, основні поняття соціометричного опитування
Значна кількість дослідницьких завдань у сфері соціальної роботи з дітьми та молоддю пов’язана з вивченням процесів, що відбуваються в малих групах. Це процеси становлення колективів, формування та

Етапи, процедури, інструментарій соціометричного опитування
Як й будь-яке наукове дослідження, соціометричне опитування включає декілька послідовних етапів. На підготовчому етапі з’ясовується дослідницька проблема, визначається об’єкт дослід

Зразок соціоматриці
Хто вибирає Кого вибирають   Разом

Питання та завдання до теми
1. Розкрийте сутність та призначення соціометричних методів. 2. Що таке соціометричний критерій? Якою повинна бути оптимальна кількість критеріїв у соціометричній анкеті? 3. Охара

Поняття та види класифікації емпіричних даних
В зв’язку з тим, що емпіричний базис будь-якої системи знання, в тому числі й соціально-гуманітарного, складають факти та залежності між ними, основним завданням етапу опрацювання та аналізу дан

Таблиця одномірного розподілення
Ознака № ___“Чи задовольнить Вас статус безробітного у тому випадку, якщо розмір виплати по безробіттю Вас повнію влаштовуватиме?”   Всього 600. Відповіли 600 (100%)

Способи графічного представлення емпіричної інформації
Графічне представлення атрибутивних чи варіаційних рядків розподілення робить дані доступними для безпосереднього сприйняття та аналізу. Розглянемо основні види графіків, які застосовуються для від

Таблиця 2х2
Задоволеність навчанням Показники успішності навчання Всього високі низькі Висока

Розрахунок коефіцієнту Спірмена
Цінності Ранги цінностей в залежності від освіти респондентів | di | di2 ви

Міри зв’язку для інтервальних змінних
Для аналізу зв’язку між змінними, які вимірюються на інтервальному рівні, часто застосовують графічне представлення такого зв’язку – діаграму розсіювання. На діаграмі кожне спостереження (ко

Кластерний та факторний види статистичного аналізу даних
Кластерний аналіз полягає у розбиванні сукупності об’єктів на групи (кластери) за рядом (k) ознак. Крім поняття “кластерний аналіз” також застосовують терміни “таксономія”, “автокласифікація

Комп’ютерні програми опрацювання даних соціального дослідження
Розглянуті види математичних процедур та статистичного аналізу даних дослідники зазвичай здійснюють, використовуючи можливості розповсюджених пакетів комп’ютерних програм (ОСА, SPSS, STATISTICA

Та ефективністю їх праці в залежності від характеру праці
Рівень задоволеності професією Характер праці Творча рутинна, малоцікава ефективність праці

Оформлення результатів дослідження
Основними формами представлення результатів соціального дослідження є інформаційна записка, звіт, наукові публікації та публікації у ЗМІ, доповіді, виступи, лекції, повідомлення на наукових

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги