рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Сучасний монетаризм як напрям розвитку кількісної теорії

Сучасний монетаризм як напрям розвитку кількісної теорії - Конспект, раздел Философия, ГРОШІ ТА КРЕДИТ Сучасний Монетаризм Як Один З Напрямів Економічної Думки Виник У 60-Х Роках X...

Сучасний монетаризм як один з напрямів економічної думки виник у 60-х роках XX ст. у зв'язку з пошуком шляхів подолання інфляції, тривале зростання якої ставилося за провину економічній політиці, що проводилася за кейнсіанськими рецептами. Кейнсіанство сформувалося на межі 20-30-х років, коли потрібно було подолати глибокий спад виробництва та безробіття. А для цього були придатними будь-які способи "накачування" державою ефективного попиту як через фіскально-бюджетну, так і монетарну політику, незважаючи на можливі інфляційні наслідки.

Сучасний монетаризм сформувався в 60-70-ті роки, коли особливо загострилася проблема інфляції, а проблеми безробіття та спаду виробництва відійшли на другий план. Вирішити цю проблему за кейнсіанськими рецептами було неможливо, потрібні були нові підходи.

Разом з тим сучасний монетаризм не є принципово новою теорією. Він, по суті, є відродженою й осучасненою неокласичною кількісною теорією. У процесі розвитку цієї теорії монетаристи спиралися на кейнсіанські дослідження грошового механізму і, безумовно, запозичили з нього те, що не суперечило реальній дійсності. Тому між сучасним монетаризмом і кейнсіанством є певна наступність, тим більше, що і саме кейнсіанство принципово не відкидало кількісної теорії. Якраз остання була методологічним підґрунтям формування обох цих напрямів, що, безперечно, сприятиме їх взаємному зближенню.

Вважається, що формування сучасного монетаризму було започатковано виходом у світ наукових праць представників "чиказької школи" на чолі з М. Фрідманом: "Дослідження в галузі кількісної теорії" (за редакцією М. Фрідмана, 1956) та "Історія грошей Сполучених Штатів. 1868-1960" (автори М. Фрідман та А. Шварц, 1963).

Найбільш вагомими елементами сучасного монетаризму, які стосуються теорії грошей та монетарної політики, є такі положення:

1) Усупереч базовому положенню кейнсіанської теорії, що ринкова економіка внутрішньо не збалансована і її механізм нездатний до саморегулювання, монетаристи дотримуються прямо протилежного погляду - вільна ринкова економіка, що базується на приватній власності, є потенційно гармонійною, здатною до повного саморегулювання, якщо певні зовнішні сили цьому не стануть на заваді. Тому якщо в реальній дійсності в економіці є такі явища, як періодичні кризи, безробіття, інфляція тощо, то це результат дії саме таких зовнішніх сил. Зокрема, в названій вище праці "Історія грошей Сполучених Штатів. 1868-1960" М. Фрідман та А. Шварц довели, що світова економічна криза 1929- 1933 pp., що розпочалася в США, була спровокована помилковою монетарною політикою ФРС, що призвело до надмірного скорочення пропозиції грошей і платоспроможного попиту.

2) Грошова сфера у монетаристів є відносно самостійною, відокремленою від сфери реальної економіки, що означало відродження "класичної дихотомії", яка розглядає грошовий механізм як екзогенний щодо економіки. Оскільки грошова сфера безпосередньо пов'язана з діяльністю держави (через емісію грошей та монетарну політику), то якраз вона не може бути внутрішньо збалансованою і є потужним джерелом дестабілізації для сектора реальної економіки.

3) Оскільки головна загроза дестабілізації для реальної економіки виходить з грошової сфери, то остання повинна бути центральним об'єктом державного регулювання, з тим щоб створити найсприятливіші умови для повної реалізації можливостей ринкового механізму саморегулювання. При цьому держава повинна регулювати грошову сферу переважно економічними методами, Щоб максимально виключити пряме втручання в економічну діяльність суб'єктів ринку. У цю вимогу не вписуються фіскально-бюджетні методи економічного регулювання як надто жорсткі. Тому монетаристи зосередили основну увагу у своїх дослідженнях на методах та інструментах монетарної політики.

4) Аналіз динаміки грошової маси (пропозиції грошей) та динаміки кризових явищ в економіці США приблизно за 100 років, проведений М. Фрідманом та А. Шварц, незаперечно довів, що номінальний обсяг ВВП перебуває у тіснішому кореляційному зв'язку з пропозицією грошей, ніж з інвестиціями та генеруючою їх нормою процента, які визнаються кейнсіанцями вирішальним чинником впливу на економіку. Динаміка ВНП, а значить і цін, чітко, тільки з деяким відставанням, йде за динамікою маси грошей в обороті. Тому монетаристи знову в центр уваги поставили кількісний чинник, який безпосередньо, а не через процент та інвестиції, впливає на кон'юнктуру ринку, ціни і виробництво. На цій підставі вони вважали регулювання пропозиції грошей важливим способом попередження кризових явищ, згладжування коливань ділового циклу.

5) Як послідовні прихильники кількісної теорії, монетаристи спираються у своїх дослідженнях на формулу "рівняння обміну" І. Фішера М·V = Р·Q. Різниця лише в тому, що І. Фішер робить наголос на вплив грошового фактора (кількості грошей) на ціни, а монетаристи - на вплив цього чинника на обсяг номінального валового продукту. Проте ця відмінність не заперечує принципової тотожності їх позицій щодо центрального положення кількісної теорії - про вплив кількості грошей на ціни. Адже величина Р·Q - це фактично обсяг валового національного продукту. Тому рівняння обміну можна записати так:

М · V = ВНП, (23)

де ВНП - номінальний валовий національний продукт. Але суть поданого рівняння і взаємозв'язок його складових від цього не змінюються.

6) Досить близькою до кількісної теорії є й позиція монетаристів щодо швидкості грошей та її впливу на економічні процеси. Вони стверджують, що величина V стабільна на коротких часових інтервалах, а змінюється лише на довготермінових інтервалах, проте зміни ці відбуваються плавно і можуть легко передбачатися. Це дало підстави монетаристам абстрагуватися від чинника V при визначенні впливу M на рівень цін на всіх часових інтервалах, у чому вони повністю солідаризуються з представниками класичної кількісної теорії.

7) Поставивши в центр свого дослідження кількісний фактор (М), монетаристи змушені були по-новому сформулювати і "передавальний механізм", звівши його до формули: М→По→Ц, тобто зміна кількості грошей (М) впливає на попит (По) і через нього на ціни (Ц). Цей механізм видається досить ефективним, оскільки тривалість передатного процесу є короткою і можливість впливу на ціни через регулювання М досить висока. Це дає можливість оперативно регулювати через пропозицію грошей збалансованість попиту і пропозиції на ринку.

Проте такий "передавальний механізм" має й істотний недолік ─ він обмежується лише процесами, що відбуваються у сфері обміну і зовсім не зачіпає сфери виробництва, яка залишається в ньому "чорним ящиком". М. Фрідман спробував пояснити той механізм, що скритий у "чорному ящику", через портфель активів, якими володіють усі економічні суб'єкти. Усі власники таких портфелів звикають до певної структури цих активів, зокрема, до співвідношення грошових запасів і запасів інших активів (фінансових і нефінансових). І якщо пропозиція грошей (М) зростає, звична структура активів порушується, і щоб її відновити, економічні суб'єкти будуть більше купувати інших активів, у тому числі матеріальних, що підвищить попит на товарних ринках і стимулюватиме розширення виробництва. У кейнсіанському аналізі портфель активів містить лише один актив - облігації, що не дає можливості виявити цей шлях впливу М на виробництво.

8) Визнавши регулювання пропозиції грошей (М) головним напрямом регулятивного впливу держави на економіку, монетаристи могли, подібно до кейнсіанців, сповзти на інфляційні позиції. Адже нарощування пропозиції грошей (М), у їх трактуванні, само по собі приводить до зростання платоспроможного попиту, що "тягне" за собою розширення номінального ВНП. Останнє може бути як за рахунок збільшення виробництва реального ВНП, так і за рахунок зростання середнього рівня цін, тобто інфляції.

9) Щоб виключити таку можливість, М. Фрідман запропонував "грошове правило" довгострокової грошової політики, за яким держава повинна не намагатися "накачувати" ефективний попит через довільне нарощування маси грошей, а підтримувати помірне, постійне збільшення пропозиції грошей пропорційно до середньорічних темпів зростання ВНП та очікуваної інфляції. Згідно з цим правилом приріст маси грошей в обороті визначається за формулою, яка дістала назву "рівняння Фрідмана":

, (24)

де - середньорічний темп приросту маси грошей, % за тривалий період;

- середньорічний темп очікуваної інфляції, %;

- середньорічний темп приросту номінального ВНП, %.

Розраховані М. Фрідманом на підставі цього правила темпи стабільного зростання М для США в той період коливалися в межах 3-5% на рік. Якби центральний банк США утримував пропозицію грошей протягом тривалого часу в цих межах, то середній рівень цін залишався б незмінним. У разі перевищення цих меж у країні розпочалося б розкручування інфляції, а за більш низьких темпів зростання пропозиції грошей розпочнеться дефляція, скорочення темпів зростання ВНП і навіть його зменшення.

Монетаристи внесли певні корективи в постулати класичної кількісної теорії:

─ визнали, що на тривалих часових інтервалах V змінюється, що ускладнює зв'язок між М і Р та робить їх динаміку непропорційною;

─ між зміною М та її проявом у сфері цін і виробництва існує певний часовий лаг, який теж ускладнює зв'язок між М та Р і повинен враховуватися в монетарній політиці;

─ ці два явища грошового механізму, по суті, виключають два постулати кількісної теорії - пропорційності й однорідності, і вони замінюються постулатом асинхронності в динаміці М і Р;

─ держава у своїй монетарній політиці повинна орієнтуватися не на поточні проблеми, а на перспективні ─ передусім на підтримання цін на стабільному рівні.

Сучасний монетаризм дістав широке визнання в економічній науці, а його рекомендації ─ в економічній практиці. Його притягувальна сила полягає у такому:

─ у введенні жорсткого правила поведінки для держави в грошовій сфері, що діє подібно до золотого стандарту;

─ у простоті, легкості і надійності вирішення надто складних суспільних проблем (послаблення циклічності, підвищення рівня зайнятості, подолання інфляції тощо) ─ для цього достатньо тримати під жорстким контролем грошову пропозицію, заборонити будь-які вільності з боку держави при регулюванні грошової сфери;

─ у надто простому способі визначити винуватця тих чи інших економічних та соціальних негараздів - ним є орган, який допустив надмірне зростання, або надмірне скорочення М в обороті;

─ у явних симпатіях монетаристів до приватного підприємництва, захисті його від надмірного втручання з боку держави, пропозиціях створити для нього найсприятливіші конкурентні, фіскальні, монетарні тощо умови для розвитку.

Разом з тим, ідеї сучасного монетаризму не залишилися застиглими догмами. Вони постійно піддавалися жорсткій критиці, а зміни в економічній ситуації в країнах Заходу обумовлювали прагнення віднайти нові або вдосконалити старі положення монетаристської теорії, у тому числі і шляхом компромісів між її двома напрямами - кейнсіанством та монетаризмом.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ГРОШІ ТА КРЕДИТ

Сумський державний університет... ГРОШІ ТА КРЕДИТ Конспект лекцій...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Сучасний монетаризм як напрям розвитку кількісної теорії

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Випадкова форма вартості
Функціонує бартерна економіка, коли не існує загально-прийнятого засобу обміну і товари обмінюють безпосередньо один на інший. Для того, щоб у бартерній економіці обмін відбувся, необхідний

Металеві гроші
Загальна форма вартості: 1) шматки металу (залізо, мідь, бронза, срібло, золото); 2) дорогоцінні монети (мідні, срібні, золоті). Характерні риси гроше

Як бачимо, виникнення та розвиток грошей ─ тривалий еволюцій­ним процес, зумовлений розвитком товарного виробництва та обміну.
З нього випливає ряд важливих висновків: - за походженням гроші - це товар, що виокремився стихійно для полегшення товарного обміну; - гроші постійно змінюють форму свого існуванн

Сутність грошей
Гроші відіграють важливу роль у товарному виробництві й обміні, оскільки це специфічний товар, який має здатність обмінюватися на будь-який інший товар, тобто гроші – це загальний товар-еквівалент.

Функції грошей
Функція грошей ─ це певна дія чи «робота» грошей щодо обслугову­вання руху вартості в процесі суспільного відтворення. Основними функціями грошей є: 1) Міра вартості

Сутність і структура грошового обороту
Економічною основою грошового обороту є процес суспільного відтворення, який відбувається безперервно, тому безперервним є і рух грошей, що його обслуговує. Грошовий оборот

Структура грошової маси
Виділяється кілька елементів грошової маси, комбінацією яких можна визначати різні за складом і обсягом показники грошової маси, що називаються грошовими агрегатами. Грошовий агрегат

Швидкість обігу грошей. Закон грошового обігу
Грошовий оборот включає в себе грошовий обіг. Обіг грошових знаків передбачає їх постійний перехід від одних юридичних чи фізичних осіб до інших. Поняття «грошовий обіг» стосується тільки частини г

Визначення Мн
Існують різноманітні форми грошей в обігу. Величина Мн охоплює всі форми грошей, які обслуговують потреби обігу, а вимоги закону грошового обігу поширюються на всю його сферу ─ готівкову і бе

Механізм зміни маси грошей в обороті.
Грошово-кредитний мультиплікатор Випуск в обіг грошових знаків у всіх формах називається емісією. Емісія грошей:

Попит на гроші
Попит на гроші - це запас грошей, який прагнуть мати у своєму роз­порядженні економічні суб'єкти на певний момент. Мотиви та види попиту на гроші:

Пропозиція грошей. Роль банків у пропозиції грошей
Грошова пропозиція має дві форми сутності. Перша сутність пропозиції грошей полягає в тому, що економічні суб'єкти в будь-який момент мають у своєму розпорядженні певний з

Депозити ─ Дп.
На розмір депозитів впливає активність комерційних банків (КБ), здатність залучати депозити та, надаючи кредити, створювати нові гроші (примноження грошей, депозитний мультиплікатор), які ви

Перелік чинників впливу та викликані ними механізми впливу на пропозицію грошей.
1) Чинник - норма обов’язкового резервування. Механізм - чим ↓ норма обов’язкового резервування, тим ↑ коефіцієнт мультиплікації, а отже ↑ загальний обсяг г

Визначення і складові грошової системи
Грошова система- це форма організації грошового обороту в країні, встановлена загальнодержавними законами. Ці закони визначають ос­новні принципи, правила, нормативи та інші вимоги

Регулювання безготівкового грошового обороту
Значимість питання державного регулювання безготівкового гро­шового обороту обумовлене тим, що на сучасному етапі економічного розвитку більша частина грошової маси знаходиться у депозитній фор­мі,

Класифікація грошових систем
1. Залежно від форми існування грошей виділяють: 1.1 Системи металевого обігу - металеві гроші перебувають в обігу та виконують усі функції грошей, а банкноти залишаються розмінни­м

Види та наслідки нерегульованої інфляції
Інфляція– процес зниження вартості грошей внаслідок переповнення ними каналів обігу (кількість грошей, які знаходяться в обігу, перевищує суму цін на товари і послуги).

Антиінфляційні заходи
Антиінфляційна політика - це комплекс заходів державного регулю­вання економіки, спрямованих на подолання інфляції. Види антиінфляційних заходів:

Грошові реформи.
Грошові реформи є радикальною мірою оздоровлення грошової системи. Класифікація грошових реформ За глибиною проведення виділяють такі грошові реформи: а) повні (ст

Індекси вимірювання інфляції
Індекс споживчих цін (ІСЦ)характеризує зміну (як правило ↑) у певному проміжку часу ( місяць, рік тощо) загального рівня цін на товари і послуги, які купує

Поняття валюти і валютної системи
Валюта- грошова одиниця, яка використовується для вимірюван­ня вартості товару і може мати три значення: - грошова одиниця певної країни; - грошові знаки іноземни

Валютний ринок
За економічним змістом валютний ринок- це сектор грошового рин­ку, на якому врівноважуються попит і пропозиція на такий специфіч­ний товар, як валюта.

Структура валютного ринку
Залежно від організації торгівлі виділяють ринки: - біржовий; - позабіржовий. За характером операцій виділяють: - ринок конверсійних операцій (рино

Операції валютного ринку
Конверсійні операції ─ угоди суб'єктів валютного ринку щодо обміну обумовлених сум грошової одиниці однієї країни на валюту іншої краї­ни за узгодженим курсом на певну

Валютне регулювання
Валютне регулювання — це система взаємозв'язаних механізмів державного та ринкового регулювання курсу валюти та руху валютних цінностей на національному та міжнародному рівнях. Дер

Загальні методологічні основи кількісної теорії.
Виділяють два підходи до вивчення теоретичних проблем грошей. Перший пов'язано з внутрішньою природою грошей: що таке гроші; чому вони з

Загальні методологічні основи кількісної теорії.
Виділяють два підходи до вивчення теоретичних проблем грошей. Перший пов'язано з внутрішньою природою грошей: що таке гроші; чому вони з

Внесок Дж. М. Кейнса у розвиток кількісної теорії грошей
Теорія грошей займає чільне місце в науковій спадщині одного з найвідоміших економістів XX ст. Джона Мейнарда Кейнса (1883-1946). Їй він посвятив цілий ряд праць, зокрема "Трактат про грошову

Сучасний кейнсіансько-неокласичний синтез у теорії грошей
З позицій історичного розвитку економічної теорії сучасний монетаризм спіткала та ж сама доля, що й кейнсіанство: після стрімкого злету розпочався період критичної оцінки, розчарування та спроб удо

Необхідність кредиту.
Необхідність кредиту у сфері обігу ─ кредит полегшує реалізацію то­варів. Кредит виник і розвинувся на основі функції грошей як засобу обі­гу. З його вини

Позичковий капітал і процент
Позичковий капітал - це грошовий капітал, який надається в пози­ку і дає своєму власнику прибуток у вигляді процента. Джерело виникнення позичкових капіталів ─ вільні г

Теоретичні концепції кредиту
Існує дві основні концепції кредиту: натуралістична та капіталотворча. За натуралістичною теорією кредиту (А. Сміт, Д.Рікардо, Джеймс Міль 1773

Функції кредиту
1) Перерозподільна функція ─ обмінювання ресурсами між окреми­ми суб'єктами, секторами економіки на засадах повернення. Матеріальні та грошові ресурси, як

Види кредиту
1) Залежно від суб'єктів кредитних відносин: - банківський кредит (банки); - державний кредит (держава); - міжгосподарський (комерційний) кредит (підприємці

Характеристика короткострокових кредитів
1. Міжгосподарський кредит - кредит між діючими суб'єктами гос­подарювання. а) Комерційний кредит ─ кредит у товарній формі, який надають у вигляді відстрочки платежу. Оформлю

Функції фінансових посередників
1) Консолідація (акумуляція) заощаджень індивідуальних інвесторів у єдиний фонд і наступне диверсифіковане вкладення накопиченого капіта­лу в різні проекти.Необхідна диверсифікація

Перелік проблем макро- і мікрорівня, які вирішують фінансові посе­редники
1) Проблеми макрорівня: - перетворення заощаджень і вільних ресурсів у інвестиції; - здійснення перерозподілу фінансових потоків капіталу між інституційними секто

Види фінансових посередників
1) За видами фінансових установ: а) Банківські установи: - універсальні банки; - спеціалізовані банки (інвестиційні, іпотечні, ощадні, земельні тощо). б)

Банки і банківська система
Серед фінансових посередників найважливіше місце посідають банки, тому що: - через розрахункові операції на банки припадає більша частка в перерозподілі позичкових капіталів на грошовому р

Функції Центрального банку
Функції Центрального банкуможна класифікувати за напрямками його діяльності: Регулюючі функції: - управління сукупним грошовим оборотом;

Цілі, етапи та завдання ефективного управління золотовалютними ре­зервами
Загальними цілями управління золотовалютними резервами є збе­реження (або нарощення) їх реальної вартості, підтримання золотова­лютних резервів у високоліквідній формі, забезпечення узгодженості їх

Інвестиційна структура золотовалютних резервів НБУ
Показник 1995 рік 2000 рік Депозити 49% 67% Цінні папери

Класифікація комерційних банків
Заформою власності виділяють: - унітарні комерційні банки. Унітарні банки мають одного влас­ника в особі держави чи приватної особи. В Україні функціону­ють два унітарні комерційні

Фінансова стійкість комерційних банків
Банківська діяльність супроводжується низкою ризиків. Класифікація банківських ризиків. Зовнішні ризики: 1) Політичний ─ ризик імові

Зовнішні методи
Регулювальні заходи: а) грошово-кредитне регулювання (операції на відкритому ринку, політика обов'язкових мінімальних резервів, облікова політика, ва­лютна політика тощо);

Внутрішні методи
Регулюючі заходи: а) управління активами і пасивами. Управління пасивами ─ пошук найбільш стабільних джерел залуче­них ресурсів і розробляння методів їх залуче

Види банківських послуг
Існують такі види банківських послуг: 1) Розрахунково-касові: відкриття та ведення рахунків у національ­ній та іноземній валютах; розрахункове обслуговування клієн­тів; послуги елек

Фінансові ризики діяльності на іпотечному ринку житла
1) Фінансові ризики ─ ризики, пов'язані з діяльністю фінансово-кре­дитних установ, що здійснюють іпотечне житлове кредитування. Кредитні ризики ─ невиконання (нес

Тема 12. МІЖНАРОДНІ РИНКИ ГРОШЕЙ ТА КАПІТАЛІВ
12.1. Офшорні фінансові центри (ОФЦ) Офшор ─ територія з пільговим режимом здійснення фінансово-кредитних операцій з іноземними учасни

Офшорні банківські центри
Європа:Лондон, Париж, Швейцарія, Люксембуг, Франкфурт, Брюс­сель, Амстердам. Захід: Нью-Йорк (у 1981р. була створена вільна банківська зона

Створення всіх різновидів компаній на офшорних територіях
Наприклад: Антигуа і Барбуда (острови Карибського регіону) одна­ково активно реєструють як банки, так і компанії, також спеціалізу­ються на інтернет-іграх. На кінець 2001 р. тут було зареєстровано

Види міжнародної кредитної співпраці
Міжнародна кредитна співпраця суб'єктів економіки (держави, фі­нансових установ, нефінансових корпорацій, органів місцевої влади) може здійснюватися через: - отримування (надавання)

Установи
12.3.1. Міжнародні валютно-кредитні організації─ установи, які створені на базі багатосторонніх угод між державами. Найбільш відомі серед них ─ Міжнародний валю

Адміністративна структура БМР має три органи: загальні збори акціонерів, рада директорів і правління.
Загальні збори скликаються щороку, як правило, у другий понеділок червня з представників центральних банків-акціонерів, голоси яких розподіляються пропорційно до кількості їх а

ПЕРЕЛІК ЛІТЕРАТУРНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Закон України "Про Національний банк України" від 20.05.1999р. 2. Закон України «Про банки і банківську діяльність». № 2740 від 20.09.2001р. 3. Аровин Е. Как взять кр

ГРОШІ ТА КРЕДИТ
Конспект лекцій для студентів спеціальності 6.030508 «Фінанси і кредит», 6.030504 «Економіка підприємства», 6.030507 «Маркетинг», 6.030601 «Менеджмент і адміністру

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги