рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ ФАКТОРІВ НА ВИТРАТУ ПАЛИВА

ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ ФАКТОРІВ НА ВИТРАТУ ПАЛИВА - раздел Философия, КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З дисципліни ОСНОВИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ   Розглянемо, Як Впливають На Витрату Палива Різні Групи Фактор...

 

Розглянемо, як впливають на витрату палива різні групи факторів: конструкція автомобіля й двигуна, якість палива, режими руху й умови роботи автомобіля.

Індикаторний ККД hi – це відношення теплоти, перетвореної в механічну роботу циклу, до всієї теплоти, внесеної у двигун з паливом. На робочих режимах у сучасних бензинових двигунів з високим ступенем стиску hi≈0,34...0,37, у дизелів доходить до 0,5. Чим вище hi, тим нижче витрата палива. Для наших задач hi можна обчислити, виходячи з відсотка використання потужності N1, який визначається в основному швидкістю й завантаженням автомобіля:

Залежність hi від N1 (рис. 14):

для карбюраторного двигуна: до N1=80% –

при N1>80% –

для дизеля:

Робочий об’єм двигуна й хід поршня – постійні характеристики двигуна, вони не залежать від експлуатаційників. Нижча теплота згоряння Hu визначається фракційним складом палива. Однак цей склад впливає й на інші властивості, у тому числі утворення нагару, шкідливі викиди й т.д.

Передаточне число коробки передач ік – найдужчий фактор, що впливає на витрату палива й зношування двигуна, тому що механічна робота двигуна і його ресурс визначаються не пробігом автомобіля, тобто сумарним числом обертів коліс, а сумарним числом обертів колінвала (ЗИЛ-130: iкV=1; iкIV=1,47; iкIII=2,29; iкII=4,1; iкI=7,44). Витрата палива за один оберт колінвала – приблизно постійна величина. Тому рух на понижувальних передачах збільшує витрату палива й зношування двигуна при тому самому пробігу автомобіля, тобто його оплаченій роботі. Водій вибирає передачу, виходячи з умов руху й керуючись своїм досвідом. У різні моменти руху він включає різні передачі. При розрахунках слід підставляти середньозважене значення де ljпробіг автомобіля при включеній j-тій передачі з передатним відношенням ікj. Не маючи спеціального устаткування, ми не можемо точно замірити це значення; однак його можна оцінити, знаючи завантаження автомобіля й дорожні умови:

де Мmax – максимальний крутний момент двигуна, Н м; КЕ – коефіцієнт експлуатаційного зниження крутного моменту (у середніх умовах 0,38...0,40).

З математичної моделі витрати палива видно, що дуже велику частку палива ми витрачаємо на переміщення власної маси автомобіля, а не оплачуваного навантаження. Виходить, потрібно прагнути до максимального використання вантажопідйомності (або місткості) автомобіля. Втім, це очевидно й без розрахунків.

Відчутно впливає на витрату значення ККД трансмісії. У процесі експлуатації ККД трохи міняється: за час обкатки дещо підвищується, при нормальній експлуатації теж росте, хоч повільніше, а при великих пробігах, коли наступає інтенсивне зношування, різко знижується. ККД трансмісії сильно спадає при розрегулюваннях головної передачі, відсутності мастила, влученні в мастило пилу й піску. При усталеному русі втрати енергії в трансмісії лише в невеликій мері визначаються переданим крутним моментом. Значно більший внесок вносять втрати на перемішування мастила (рис. 15).

Маса перевезеного вантажу збільшує витрату палива, але не прямо пропорційно, а повільніше. По-перше, у квадратних дужках є члени, які від неї не залежать, по-друге, з її збільшенням зростає й відсоток використання потужності, отже, індикаторний ККД, що стоїть у знаменнику. Звичайно, не варто навмисно знижувати масу вантажу – саме вона дає нам доходи, які перекривають витрати на паливо.

Сумарний дорожній опір, який оцінюється коефіцієнтом y, впливає на витрату палива так само, як і завантаження автомобіля. Однак цей опір впливає й побічно, оскільки зі збільшенням y падає досяжна технічна швидкість автомобіля:

де K1=1 для навантаженого автомобіля, 1,1 для порожнього, 0,9 для автопоїзда; Vmax – максимальна швидкість автомобіля по характеристиці.

Швидкість, яку може розвинути автомобіль, дуже залежить від умов експлуатації й особливо сильно впливає на витрату палива. Правильно вибираючи швидкість, можна використати найвигідніші режими руху й домогтися значної економії палива. У загальному вигляді залежність витрати палива бензинового автомобіля в л/100 км від досяжної середньої технічної швидкості руху, якщо ввести в неї вже розглянуті формули для y й і відсотка використання потужності, така:

Ця залежність має екстремум – мінімум (рис. 16). Виходить, для кожного автомобіля існують умови експлуатації (і швидкість, яку вони допускають), при яких витрата палива буде мінімальна. Але, може, при мінімальній витраті палива інші статті витрат на перевезення стануть вище й перекриють економію палива? Виявляються, ні – інші статті помітно пов'язані з витратою палива. Отже, для підвищення паливної економічності автомобіля треба збільшувати його навантаження і швидкість руху (природно, це поліпшує й загальну економічність), а також правильно вибирати передачу. Так, для ЗИЛ-431410 при hi »0,33

Витрата палива на прямій передачі (ік=1) при швидкості 50 км/год і
Ga =1000 Н (порожній автомобіль на асфальтобетоні) складе 26,6 л/100 км, на 3-й передачі (ікІІІ =2,29) – 43,9 л/100 км, тобто вище на 65%.

Далі звернемо увагу на інерційну складову. Хоч у рівнянні й стоїть знак ±, насправді зниження витрати при русі накатом не дорівнює її збільшенню при розгоні: по-перше, через те, що ККД автомобіля менше одиниці, по-друге, при русі накатом навіть із вимкненим запалюванням паливо подається в циліндри й викидається в атмосферу (це не стосується сучасних двигунів з керованим упорскуванням або з електромагнітним клапаном для перекриття подачі палива). Рух з постійною швидкістю економічніший – про це знали ще в 30-х роках ХХ сторіччя. Основний резерв економії палива – підвищення коефіцієнтів використання вантажопідйомності й пробігу.

Наведені розрахунки з використанням формул, що зв'язують Va, ік й y , дозволяють обчислювати витрату палива у всьому діапазоні умов експлуа-тації, які характеризуються досяжною середньою технічною швидкістю Va. Тут й y - не просто коефіцієнт опору коченню, а якийсь узагальнений показник, що відбиває всі особливості даного сполучення умов роботи (у тому числі й транспортні, наприклад, інтенсивність руху). Якщо ж потрібно просто побудувати графік Q(V) для конкретної дороги, то треба підставляти конкретну швидкість за спідометром, конкретне передаточне число КП і конкретний коефіцієнт сумарного дорожнього опору. У цьому випадку крива Q(V) перетвориться в сімейство кривих для різних передач (різних ік), і зона існування кожної кривої буде обмежена реально доступними на цій передачі швидкостями. Матмодель дає гарний збіг з емпіричними нормами. Отже, по ній можна успішно розраховувати норми для нових моделей автомобілів і різних умов експлуатації.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ З дисципліни ОСНОВИ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ

Харківський національний автомобільно дорожній університет... ХНАДУ Факультет транспортних систем...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ЕКСПЛУАТАЦІЙНИХ ФАКТОРІВ НА ВИТРАТУ ПАЛИВА

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Різних видів транспорту за основними показниками
Вид ТЗ Повна масса ТЗ, т Частка маси вантажу в повній масі ТЗ Середня технічна швидкість, км/год Потужність двигуна

ЗАСОБІВ З РІЗНИМИ ПОВЕРХНЯМИ Й ПРОФІЛЯМИ ДОРІГ
  Тяговий баланс. Можливості автомобіля по виконанню транспортної роботи визначаються, з одного боку, його потужністю, з іншого боку – опорами руху, які поглинають ча

НА ЕФЕКТИВНІСТЬ РОБОТИ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ
  Взаємодія системи "машина-людина" з елементами умов експлуатації. АТЗ працюють під постійним управлінням людини. Тому не можна відривати роботу машини від

УМОВ ЕКСПЛУАТАЦІЇ
  Завдання керівництва АТП – забезпечити високу ефективність перевезень і технічну готовність парку при низької собівартості. Одна з необхідних для цього умов – реальність планування

Класифікація умов роботи, запропонована в ХАДІ
Умови роботи Класифікаційна ознака Підкласи Позначення Межі зміни параметрів Відносні коефіцієнти зміни

МАТЕМАТИЧНА МОДЕЛЬ ВИТРАТИ ПАЛИВА
  Необхідність економії палива відчувається усе гостріше в усьому світі. При збереженні нинішніх темпів витрати нафти її запасів вистачить на 30-50 років. Ще Д.І. Менделєєв казав: &qu

Значення коефіцієнтів А, В, С для деяких моделей
Модель А В С ЗиЛ-431410 0,85 0,026 0,0035 Кам

ЛЕКЦІЯ № 7 ШКІДЛИВІ ВИКИДИ АВТОМОБІЛІВ
  Шкідливі компоненти, що забруднюють довкілля. Ми спалюємо паливо, щоб зробити корисну роботу. Що при цьому відбувається з погляду хімії й фізики? Паливо – це суміш

ЛЕКЦІЯ № 8 СОБІВАРТІСТЬ ТРАНСПОРТНОЇ РОБОТИ
Собівартість – це сума витрат підприємства (або власника АТЗ) на роботу рухомого складу. Питома собівартість СБ – це собівартість одиниці транспортної роботи, коп./т км.  

ДОВГОВІЧНОСТІ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ
  Рухомий склад автомобільного транспорту розрахований на визначений ресурс,тобто обсяг роботи (пробіг у км) або термін експлуатації у роках, установлений заводом-виг

Зіставлення розрахункових даних
з нормативними за "Положенням-84" (на прикладі ЗИЛ-431410) ГУЕ НТ, л/100 км (при b=0,5, g=0,75)

У різних дорожніх і транспортних умовах
ГУЕ LШ, тис. км

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги