рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Чому правова соціальна держава вважається на сьогодні найбільш привабливою формою організації політичної влади?

Чому правова соціальна держава вважається на сьогодні найбільш привабливою формою організації політичної влади? - раздел Образование, Тема І. ПОЛІТОЛОГІЯ ЯК СИСТЕМА ЗНАНЬ Основна Використана Та Рекомендована Література: 1....

Основна використана та рекомендована література:

1. Гелей С. Д., Рутар С. М. Політологія: Навч. посібн. – 4-те вид., перероб. і доп. – Львів: Світ, 2001. – С. 94-183.

2. Політологія: Підручник для вузів / Антоненко В. Г., Бабкін В. Д., Бабкіна О. В. та ін.; За ред. О. В. Бабкіної, В. П. Горбатенка. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Академія, 2002. – С. 241-259.

3. Політологічний енциклопедичний словник / За ред. Ю. С. Шемшученка, В. Д. Бабкіна, В. П. Горбатенка. – 2-е вид., доп. і перероб. – К.: Ґенеза, 2004. – 736 с.

Лекція ІІІ. 4. Політичні партії, громадські об’єднання та рухи

 

Сутність, основні ознаки, генезис політичних партій.

Класифікація і типологія партій.

Історія становлення багатопартійності в Україні.

Громадські об’єднання та рухи.

 

Мета лекції: засвоєння сутності, основних ознак, генезису і функцій політичних партій, громадських організацій та рухів, понять і видів партійних систем, їх ролі у функціонуванні політичної влади, в процесі становлення громадянського суспільства.

 

Одними з важливих інститутів політичної системи суспільства є політичні партії. Специфіка цього феномену полягає в тому, що це єдиний у суспільстві громадянський інститут, функції якого тільки політичні. Слово «партія» у перекладі з латинської означає «частина».

Політична партія – добровільна політична організація, яка об’єднує у своїх лавах найбільш активну й організовану частину соціальної спільноти (народу, нації, соціальної групи) з метою вираження і захисту політичного інтересу, здійснення практичної роботи для задоволення цього інтересу.

Формування політичних партій відбулося наприкінці XVIII – XIX ст. і пов’язано з виникненням у результаті буржуазних революцій у Європі й Америці парламентів і парламентаризму як форми й принципу організації та здійснення державної влади.

Створення парламенту вимагало уведення загального виборчого права, зумовило групування депутатів з метою кращої реалізації на парламентському форумі своїх спільних цілей. Власне, ці потреби й вирішили появу партій (переважно масових) як необхідного елемента організації політичного життя перших парламентських держав.

Паралельно з виникненням масових партій відбувається формування основних ідеологічних доктрин, характерних і для сучасних партійних систем. Це ідеологія консерватизму, лібералізму, соціал-демократизму та комунізму.

Перші ранньобуржуазні уявлення про партії пов’язанні з іменами таких мислителів і політичних діячів, як Монтеск’є, Руссо, Вашингтон та ін. Суттєве місце проблема політичних партій посіла у працях відомих соціологів М. Вебера, Г. Моски, В. Парето, М. Вінера. В них відбився досвід формування й діяльності буржуазних політичних партій США і Англії, німецько соціал-демократичної партії, партії інших країн.

У ХХ ст. значне місце проблемам політичних партій приділяли політологи Дж. Брайс, М. Острогорський, Р. Міхельс, К. Фрідріх, З. Бжезінський, Ф. Флерон. У працях цих авторів стверджується, що партії є виразниками інтересів, потреб і цілей певних класів і соціальнихгруп. Партії беруть активну участь у функціонуванні механізму політичної влади або опосередковано впливають на нього.

Партії мають характерні ознаки:

· наявність певної ідеології або особливого бачення світу;

· націленість на завоювання й утримання влади чи вплив на неї;

· наявність відповідної організаційної структури;

· підтримка її політики тими верствами суспільства, інтереси яких партія захищає.

Відсутність будь-якої із зазначених ознак у певної організації перетворює її на іншу за своєю природою – тобто непартійну – інституцію.

Існують різні класифікації політичних партій, а оскільки в сучасному світі діє велика кількість різноманітних партій, то й класифікувати їх можна за різноманітними підставами. Такий поділ певною мірою умовний, однак можна вирізнити декілька найбільш значних груп партій.

· За класовою визначеністю: буржуазні, селянські, робітничі, зокрема комуністичні, соціалістичні та соціал-демократичні, причому до кожного типу належать і відповідні прошарки інтелігенції.

· За ставленням до суспільного прогресу: радикальні (у тому числі революційні), реформістські, консервативні, реакційні, контрреволюційні.

· За ставленням до влади: правлячі, опозиційні, нейтральні або центристські (умовно, абсолютно нейтральних до влади партій у політиці не існує).

· За формами і методами правління: ліберальні, демократичні, диктаторські.

· За принципами організації та членства: кадрові та масові.

· За місцем у системі влади: легальні та нелегальні.

· За ідеологічним спрямуванням: комуністичні, соціалістичні, фашистські, неофашистські, ліберально-демократичні, націоналістичні, анархістські та ін.

· За віросповіданням: християнські, мусульманські.

Називають іще партії виборців, парламентські, харизматично-вождистські та ін.

За певними критеріями політологи класифікують і політичні партії в Україні. Такими критеріями є: ставлення до державного суверенітету, соціально-економічні пріоритети, ідейно-політичні засади тощо. За ідейно-політичним спрямуваннямв Україні можна вирізнити такі типи партій: національно-радикальні, національно-демократичні, загальнодемократичні, соціалістичного спрямування.

Політичні партії створюються для боротьби за владу, для реалізації своїх передвиборних програм і їх роль в політичних системах різних країн світу значна. Вони висловлюють потреби, інтереси, цілі певних соціальних груп і верств населення. Партії беруть активну участь у формуванні і функціонуванні механізму політичної влади.

Також багатогранне значення мають суспільно-політичні об’єднання. Вони відіграють суттєву роль у структуруванні політичних систем. На їх ґрунті можуть виникати нові політичні партії. «Непартійна сфера» також формує і поповнює правлячу еліту, створює систему тиску на державні інститути влади. Об’єднання виступають як інституціалізовані канали залучення людей до політики і, тим самим впливають на формування політичної культури в суспільстві.

Залежно від багатьох обставин, а особливо від характеру наявного політичного режиму, в кожній країні складається певна партійна система.

Дж. Сарторі виділяє такі різновиди партійних систем:

· однопартійна;

· гегемоністська (з партією – гегемоном);

· домінування (з домінуючою партією);

· двопартійна;

· поміркованого (обмеженого) плюралізму;

· поляризованого плюралізму;

· атомізована.

Отримати уявлення про загальні риси тої чи іншої партійної системи можна, скориставшись таблицею (див. табл. 1).

Таблиця 1.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Тема І. ПОЛІТОЛОГІЯ ЯК СИСТЕМА ЗНАНЬ

Кожна з підсистем виконує низку функцій Серед головних функцій ПС виділяють наступні Телеологічна функція полягає у виробленні політичного курсу... Сьогодні у світі держави є членами ООН і у кожній з них сформувалася... Політичні системи засновані на принципі моноцентризму передбачають зосередження влади у єдиному центрі...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Чому правова соціальна держава вважається на сьогодні найбільш привабливою формою організації політичної влади?

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ПРО ПОЛІТИКО-ВЛАДНІ ВІДНОСИНИ
Лекція І. 1. Політологія як наука і навчальна дисципліна Об’єкт іпредмет політичної науки. Джерела та етапи формування знань про полі

Структура політології
Науки, які безпосередньо вивчають політику Науки, що досліджують взаємозв’язок політики зі світом Прикладна політологія П

Функції політології
Теоретико-пізнавальна (гносеологічна) Усвідомлення суті політичного життя Методологічна Розробка методів пізнання

Тема ІІ. ВИНИКНЕННЯ ТА ЕВОЛЮЦІЯ ПОЛІТИЧНОЇ ДУМКИ
Лекція ІІ. 1. Політичні вчення Стародавнього Сходу та античності Політичні уявлення в античному світі. Політичні вчення Стародавнього

Загальна характеристика політичної думки України
Основні етапи Особливості і характерні риси Основні представники Політична думка Київської Русі Розвивалась

Тема ІІІ. ІНСТИТУЦІОНАЛЬНІ ЗАСАДИ ПОЛІТИКИ
Лекція ІІІ. 1. Політичні системи сучасності Поняття політичної системи суспільства. Роль політичної комунікації у функціонуванні політичної систем

Структура політичної системи
Підсистема ПС Сфера реалізації підсистеми ПС Структурні компоненти підсистеми Інституціональна підсистема по

Типологія політичних систем
Типологія ПС Формоутворюючі фактори Типи політичних систем Теорія історичних формацій (К. Маркс) принцип розпо

Особливості політичних режимів
№ п/п Основи для класифікації Тоталітаризм Авторитаризм Демократизм Основний принцип державн

Особливості президентської та парламентської республіки
№ п/п Признаки влади Президентська республіка Парламентська республіка 1. Верховенство в політи

Форма державного устрою – це територіальна організація держави. Розрізняють дві форми державного устрою: унітарну і федеративну.
Унітарною є держава, яка в межах своїх кордонів не має ніяких державних утворень з тим чи іншим об’єктом компетенції, а це означає, що на її території існують тільки єдині вищі орг

Загальні ознаки різновидів партійних систем
Тип партійної системи Ознаки Однопартійна · Одна легальна партія, що відіграє домінуючу роль у державі; · зрощення парт

До якого типу можна віднести партійну систему, що склалася в Україні? Які фактори впливають на виникнення такої системи?
  Основна використана та рекомендована література: 1. Гелей С. Д., Рутар С. М. Політологія: Навч. посібн. – 4-те вид., перероб. і доп. – Львів: Світ, 2001. –

Тема IV. ПОЛІТИЧНІ ПРОЦЕСИ, СУБ¢ЄКТИ ТА МЕТОДИ ПОЛІТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Лекція IV. 1. Політичні трансформації Політичний процес як суспільне явище. Типологія політичних конфліктів та засоби їх вре

Сторичні впливи на політичну культуру українців
(за Б. Цимбалістим) № п/п Історичні причини Політичні наслідки Багатовікова бездержавність

Різновиди виборчих технологій
За характером впливу За етапами організації виборчої кампанії За типом впливу на виборців За відповідністю законодавству та етичним

Яку роль відіграє імідж у діяльності політика?
2. У чому полягають особливості політичних технологій для політичного процесу? 3. Які функції здійснює політичний менеджмент? 4. Якими засобами здійснюється дослідження політичног

Тема V. СВІТОВИЙ ПОЛІТИЧНИЙ ПРОЦЕС ТА ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ЛЮДСТВА
Лекція V. 1. Міжнародні відносини та світовий політичний процес Міжнародна політика та міжнародні відносини.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги