рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Визначення кількості еритроцитів

Визначення кількості еритроцитів - раздел Образование, З лабораторних Методів дослідження Методом Підрахунку В Рахунковій Камері   Принц...

методом підрахунку в рахунковій камері

 

Принцип методу: під мікроскопом підраховують кількість еритроцитів в строго певному об'ємі камери, а потім проводять перерахунок отриманого результату на 1 мм3 (мкл) крові або 1 л.

Для підрахунку еритроцитів кров розводять в 200 (при різко виражених анеміях в 100) разів 3% розчином куховарської солі. Розведення крові проводиться в меланжері (змішувач), або у пробірках по методу, запропонованому Н.М.Николаєвим.

 

Техніка. В суху чисту хімічну пробірку точно відмірюють піпеткою 4 мл 3% розчину хлористого натрію і обережно видувають в неї узяті за допомогою капілярної піпетки від гемометра Салі 0.02 мл крові. Суспензію ретельно перемішують і потім заповнюють камеру. Звичайно користуються камерою з двома сітками Горяєва, що складаються з 225 великих квадратів, які розділені вертикальними і горизонтальними лініями на 16 малих квадратиків. Еритроцити рахують під малим збільшенням мікроскопа в 5 великих (80 малих) квадратах, розташованих по діагоналі. Щоб не рахувати двічі одні і ті ж клітки, користуються наступним правилом: рахунку підлягають всі клітки усередині малого квадрата і ті, що лежать на прикордонних лініях, якщо ці клітки більшою своєю половиною заходять всередину даного квадрата.

Одиницею підрахунку служить малий квадрат, об'єм якого рівний 1/4000 мкл.( мм3 )

Підрахунком кількості еритроцитів в 1 мкл крові проводять таким чином; підраховану кількість еритроцитів в 5-ти великих (80 малих квадратах) ділять на 80, множать на 4000 і на 200 (ступінь розведення). Так, наприклад, якщо при підрахунку знайдено 380 еритроцитів, то їх кількість в 1 мкл крові буде рівна:

380 х 4000 х 200

80 = 3,8000000( 3,8 х 106),тобто 3,8 х 1012в 1 літрі крові.

При дотриманні вказаних умов розведення і підрахунку можна кожного разу не проводити вказаний розрахунок, а просто до підрахованої кількості еритроцитів в 5-ти великих (80 малих) квадратах прописати чотири нулі.

Клінічне значення. В нормі 1 л крові у дорослих чоловіків містить 4-5 млн. еритроцитів (4 х 1012 – 5 х 1012 в 1 л ); жінок – відповідно 3,9-4,5 млн. в 1 мкл (3,9 х 1012 в 1 л ) крові.

 

Збільшення кількості еритроцитів (поліцитемія. еритроцитоз) спостерігається у новонароджених, при посиленому потовиділенні, голодуванні, підйомах на велику висоту, при зниженні парціального тиску кисню у повітрі.

Патологічні еритроцитози ділять на відносні, вторинні і абсолютні. Відносні поліцитемії обумовлені згущуванням крові, тобто зменшенням об'єму плазми. Вони можуть виникати при тривалій блювоті, рясних проносах (холера, гострий гастроентерит), при швидкому наростанні набряків або об'єму асцитичної рідини, шоці, набряку легенів, в деяких випадках при неврозах (так звані стрес-еритроцитози). Причиною абсолютних поліцитемій є реактивне роздратування еритропоеза із збільшенням кількості циркулюючих в крові еритроцитів. Абсолютні еритроцитози спостерігаються при гіпоксичних станах, природжених вадах серця (звуження гирла легеневої артерії), при деяких придбаних захворюваннях серцево-судинної системи і органів дихання ( митральний стеноз, склероз легеневої артерії і її гілок, злипливий перикардит, емфізема легенів, дифузний пневмосклероз). Крім того, еритроцитози зустрічаються при ожирінні, деяких пухлинах нирки (гіпернефроїдний рак), кіркового шару надниркових залоз, аденомі гіпофіза.

Від симптоматичних слід відрізнити поліцитемію (еритремію) – самостійне захворювання, основним проявом якого є підвищення в крові кількості еритроцитів (до 9х1012– 10х1012 в 1 л.).

Зменшення кількості еритроцитів в одиниці об'єму (еритроцитопенія) з'являється при важких виснажуючих захворюваннях, інтоксикаціях, а також при різних анеміях (унаслідок крововтрат, дефіциту заліза, вітаміну В12, фолієвої кислоти, гемолізу, еритроцитів), лейкозі, злоякісних новоутвореннях, захворюваннях нирок (нефрит).

Обчислення кольорового показника

 

Кольоровий показник (індекс, коефіцієнт) – це відносна величина, яка відображує ступінь насичення гемоглобіном кожного еритроцита. По кольоровому показнику (КП) судять про відповідність між кількістю гемоглобіну і числом еритроцитів в крові досліджуваної особи.

 

 

Для розрахунку КП користуються формулою:

Нв у г/л х 3 .

перші 3 цифри еритроцитів

Клінічне значення. У фізіологічних умовах у здорових людей КП коливається від 0,8 до 1,1. Його зміни відбуваються при порушенні звичайних співвідношень між кількістю гемоглобіну і еритроцитів.

Підвищення КП (гіперхромія) спостерігається при В12 – дефіцитних ( перш за все перниціозній) і деяких гемолітичних анеміях. Зниження КП ( нижче 0,8) – гіпохромія – може наступити в результаті зменшення об'єму еритроцитів або зниження насиченості їх гемоглобіном. Гіпохромія зустрічається при залізодефіцитних анеміях, а також анеміях, обумовлених хронічними крововтратами, наприклад при фібромі матки, геморої, що кровоточить.

Визначення кількості лейкоцитів

методом підрахунку в камері

 

Принцип методу не відрізняється від такого при підрахунку еритроцитів. Для підрахунку лейкоцитів треба провести розведення крові в 20, або рідше (при виражених лейкопеніях) в 10 разів. У пробірку Відаля вносять 0,4 мл. 3% розчину оцетової кислоти і додають 0,02 мл крові (місткість капіляра від гемометра Салі), чим досягають розведення у 20 разів. Оцетова кислота визиває лізис еритроцитів, а лейкоцити не ушкоджує.

Пробірку з розведеною кров'ю ретельно струшують так, щоб формені елементи рівномірно розподілялися у рідині, після чого заповнюють камеру Горяєва. Підрахунок робиться в 100 великих квадратах. Розрахунок кількості лейкоцитів на 1 мкл (мм3) крові аналогічний методу розрахунку еритроцитів: число лейкоцитів, підраховане в 100 великих квадратах, ділять на 100, множать на 250 і на 20(ступінь розведення).

Так наприклад. якщо в 100 великих квадратах знайдено 130 лейкоцитів, то їх кількість в 1 мкл крові буде рівна

130 х 250 х 20

100 =6500.

 

або 6,5х109 у 1 л. Звичайно на практиці кількість лейкоцитів визначають шляхом множення числа підрахованих клітин в 100 великих квадратах на 50. Такий варіант розрахунку можливий завдяки скороченню постійних цифр в наведеній вище формулі.

 

Клінічне значення. В нормі 1 мм3 крові дорослих людей 4000-9000 лейкоцитів (4х109– 9х109 у 1 л.). У новонароджених кількість лейкоцитів складає 12х109– 15х109, а з 10 років встановлюється на тому ж рівні, що і у дорослих.

Кількість лейкоцитів схильна до коливань як у фізіологічних, так і в патологічних умовах. Збільшення кількості лейкоцитів в певному об'ємі крові називається лейкоцитозом (вище 9х109 у 1 л.), зменшення – лейкопенією (нижче 4х109 в 1 л.).

Лейкоцитоз може визначатися у здорових людей (фізіологічний лейкоцитоз): залежно від часу доби (у вечірні години); після їжи, особливо багатої білком; при м'язовій роботі, сильному емоційному збудженні; при прийомі гарячих або холодних ванн; при менструаціях і вагітності. Лейкоцитоз може з'являтися після введення в організм гормональних препаратів (АКТГ, кортикостероїди, адреналін).

 

Важливе діагностичне і прогностичне значення має лейкоцитоз при патологічних станах. Підвищена кількість лейкоцитів (істинний, патологічний лейкоцитоз) зустрічається при наступних захворюваннях:

1) гострий і хронічний лейкоз (кількість лейкоцитів може досягати 4-6х1011 ступені в 1 літрі крові (гиперлейкоцитоз);

2) більшість гострих інфекційних захворювань, за винятком грипу, бруцельозу, які супроводжуються звичайно лейкопенією;

3) гнійні і гнильні процеси (сепсис, гангрена, емпієма, абсцес, менінгіт, перитоніт);

4) інфаркт міокарду (початковий період);

5) обширні опіки;

6) злоякісні новоутворення;

7) інфекційно-алергічні захворювання (ревматизм, бронхіальна астма, системний червоний вовчак, ангіоневротичний набряк Квінке).

 

Зниження кількості лейкоцитів може також з'являтися при деяких фізіологічних станах і патологічний процесах в організмі.

Схильність до лейкопенії буває у окремих здорових людей і нерідко носить спадково-сімейний характер; може виникати під впливом нейро-вегетативних розладів, сонячної радіації, при голодуванні, виснаженні, під час глибокого сну.

Лейкопенієй супроводжуються деякі інфекційні і вірусні захворювання: черевний тиф, бруцельоз, грип, кір, краснуха. вірусний гепатит В. Коли з'являється лейкопенія при інфекційних захворюваннях, які звичайно супроводжуються лейкоцитозом, це свідчить про зниження імунітету організму. Лейкопенія з'являється також у випадках важкого перебігу інфекційно- запальних захворювань і гнійно-септичних процесів. Крім того, лейкопенія зустрічається при системному червоному вовчаку, агранулоцитозі, спленомегалії, при променевій хворобі, при отруєнні бензолом, при прийомі великих доз амідоперину або бутадіону, а також сульфаніламідних препаратів, при дії іонізуючої радіації.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

З лабораторних Методів дослідження

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини... Навчально методичні рекомендації... Для студентів...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Визначення кількості еритроцитів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Луганськ – 2012
УДК . Автори: д.мед.н., професор Іванова Л.М.,. к.м.н., доцент Пілієва О.В.,     Затверджено . .2012 г., на засіданні Вченої Ради ДЗ «ЛугДМУ»,

Луганськ – 2012
УДК . Автори: д.мед.н., професор Іванова Л.М.,. к.м.н., доцент Пілієва О.В.,     Затверджено . .2012 г., на засіданні Вченої Ради ДЗ «ЛугДМУ»,

Мікроскопічне дослідження
Складається з вивчення нативних і пофарбованих препаратів . Для цього відбирають із харкотиння всі частинки, що виділяються формою, забарвленням, густиною і поміщюють на наочне скло, накривають пок

Контрольні питання
1. Як проводити забір харкотиння? 2. Що входить в загально клінічний аналіз харкотиння і в якій послідовності він пров

Дослідження білка.
  Білок визначають за методом Робертса-Стольнікова, або за допомогою рефрактометра (більш скорий). Вміст білка в ексудатах і транссудатах різний і складає для транссудатів 5

Беззондові методи дослідження.
  В деяких випадках (у хворого на гіпертонічну хворобу, при варикозному розширенні вен стравоходу, опіках стравоходу, аневризмі аорти, значній серцево-судинної недостатності, а також

Хімічне дослідження
  Хімічне дослідження калу включає визначення реакції калу (рН), "прихованої крові", білірубіну, стеркобіліну.     Визначення

Мікроскопічне дослідження
  Мікроскопічне дослідження проводиться з метою отримання більш детального уявл

Тема: Загальний клінічний аналіз сечі
Загальноклінічне дослідження сечі містить вимірювання кількості, визначення фізичних властивостей, хімічного складу, а також вивчення мікроскопічної картини осаду

Проба Зімницького у здорової людини
Години Кількість сечі (мл) густина 6,00 – 9,00 210 1009 9,00 – 12,00 150 1014 12,00 – 15,00 330 1019 15,00

Проба Зімницького при патологічних станах організму.
Порушення, що виявляються пробою Зімницького, виникають при захворюваннях нирок з переважною поразкою канальцевого і клубочкового апарату (гломерулонефрит, пієлонефрит, нефросклероз). Виражені змін

Проба Зімницького у хворого при гострому гломерулонефриті
в ранній стадії:   Години Кількість сечі (мл) густина   6,00 – 9,00 115 10

У стадії розвитку захворювання
  Години Кількість сечі (мл) густина 6,00 – 9,00 160 1022 9,00 – 12,00 180 1019 12,00 – 15,00 155 1021

В період одужання
  Години Кількість сечі (мл) густина   6,00 – 9,00 280 1008 9,00 – 12,00 320 1018 12,00

У стадії компенсації
(відносна ниркова недостатність) Години Кількість сечі (мл) густина   6,00 – 9,00 480 10

В стадії декомпенсації
(абсолютна ниркова недостатність) Години Кількість сечі (мл) Густина   6,00 – 9,00 40 1007

Організовані елементи
  1. Лейкоцити. В нормальній сечі присутні лейкоцити в невеликій кількості (0-2 в полі зору), Щоб правильно оцінити кількість лейкоцитів в осаді, необхідно зби

Неорганізовані елементи
  1. Слиз. В нормальних умовах сеча не містить слизу. Слиз з'являється при захворюваннях сечовивідних шляхів і нирок (уретрити, простатиты, цистити, нир

Методика і техніка забору крові
Забір крові слід проводити натщесерце, вранці, до прийому ліків і процедур. Кров одержують шляхом проколу шкіри долонної поверхні нігтьової фаланги IV пальця лівої кисті за допомогою стерильної гол

Морфологічне дослідження крові
Приготування забарвленого мазка. Краєм ретельно вимитого наочного скла торкаються до краплі крові на місці вколу. Мазок роблять

Морфологічне дослідження еритроцитів.
Розрізняють еритроцити по величині (нормоцити – звичайної величини; макро- і мікроцити - великі і малі.), за формою (правильні дискоцити, овалоцити, серпоподібні, грушоподібні і ін.) і за кольором

Підрахунок лейкоцитарної формули.
Лейкоцити складаються з гранулоцитів (нейтрофіли, еозинофіли і базофіли) і агранулоцитів (лімфоцити, моноцити). У фарбованих мазках можна підрахувати їх відсоткові співвідношення і отримати так зва

БІЛКОВИЙ ОБМІН
Білки — високомолекулярні азотовмісні органічні речовини. Амінокислоти, що надходять в кров з тканин та кишок внаслідок всмоктування продуктів гідроліза білків їжі, використовуються для синтеза спе

НЕБІЛКОВІ АЗОТИСТІ КОМПОНЕНТИ КРОВІ
  Після осадження білків крові в розчині залишаються органічні та неорганічні сполучення азоту. Нормальна концентрація азоту в крові складає 14-28 ммо

СИСТЕМА ЗГОРТАННЯ КРОВІ
Згортання крові (гемостаз) є ферментативним процесом. Воно обумовлено взаємодією трьох основних факторів: судинного (проникності капілярів), тромбоцитарного (кількості тромбоцитів і їхніх функціона

ПІГМЕНТНИЙ ОБМІН
Утворення жовчних пігментів починається з руйнування еритроцитів і розпаду гемоглобіну . Ці процеси відбуваються в основному в печінці, селезінці і кістковому мозку. Проміжними продуктами розпаду г

ВУГЛЕВОДНИЙ ОБМІН
Вуглеводи грають важливу роль в обміні речовин та енергії і оргнізмі. Вони є головним енергетичним джерелом, що забезпечує велику частину потреби організму в енергії. З їжею в організм людини надхо

ЛІПІДНИЙ ОБМІН
Ліпіди являють собою велику групу з'єднань, що істотно розрізняються по своїй хімічній структурі функціях, які виконують. Існує кілька класифікацій ліпідів. Вони характеризуються наступними загальн

МІНЕРАЛЬНИЙ ОБМІН
  Мінеральні речовини –це життєво необхідні компоненти харчування, які забезпечують нормальну життєдіяльність та розвиток організму. 1. Натрій

Тестові завдання для самоконтролю.
1. Кількість глобулінів в сироватці крові складає ( в г/л): 1. 20-23 2. 23-35 3. 35-50 4. 65-85 5. 11-16 2. Кількість гамма-глобулінів в сирова

Норми лабораторних біохімічних показників здорової людини
Показникі білкового обміну Білки сироватки крові 65-85 г/л альбуміни 35-45 г/л

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги