рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

БІЛКОВИЙ ОБМІН

БІЛКОВИЙ ОБМІН - раздел Образование, З лабораторних Методів дослідження Білки — Високомолекулярні Азотовмісні Органічні Речовини. Амінокислоти, Що На...

Білки — високомолекулярні азотовмісні органічні речовини. Амінокислоти, що надходять в кров з тканин та кишок внаслідок всмоктування продуктів гідроліза білків їжі, використовуються для синтеза специфічних білків тканин, ферментів , гормонів, біогенних імінів, азотистих сполучень і інших біологічно активних сполучень. Всі процеси синтеза та перетворення білків, амінокислот та інших сполучень, які пов`язані з ними, називається білковим обміном. Вони займають центральне місце в метаболізмі організму людини. Вони виконують важливу структурну функцію в організмі. Найбільшу кількість білків містять паренхіматозні органи- — селезінка (84%), легені (82 %), м`язи (80'%.), нирки (72 %), сердце (60 %), печінка (57 %) та ін. Білки приймають участь в утворенні структурної основи клітин та їх органел- — мембран, мітохондрій, рибосом, ядер, цитоплазми, а також стінок капілярів і інших судин.

Білки виконують каталітичні функції. Всі ферменти, які забезпечують реакції метаболізма в організмі людини є речовинами білкового походження.

Білки в організмі виконують також регуляторну функцію. Це пов`язано з білкової природою гормонів (інсулін, пролактін, тироксин та інш.)

Білки виконують важливі транспортні функції. Транспорт ліпідів та жиророзчинених вітамінів здійснюється ліпопротеідами, транспорт кисня та СО2 — гемоглобіном, транспорт амінокислот — альбуміном.

Захисну функцію в організмі виконують імуноглобуліни та білки системи згортання.

Білки актин, міозин, тропоміозин в складі м`язів серця, легень, шлунка та інших органів забезпечують різні форми механічного руху.

Ми перелічили лише головні функції білків. Слід відмітити, що при патології внутрішніх органів перші порушення можна відзначити в білковому обміні.

Важливішими умовами нормальної життєдіяльності організму є забезпечення його необхідною кількістю засвоюємого азоту. Йього джерелом є білки. При загальному голодуванні, недостатньому білковому харчуванні або при порушенні системи білкового обміну в організмі виникає стан негативного азотистого балансу. При цьому кількість азота, який виводиться з калом і сечею перевищує кількість азота, що надходить з їжею. Негативний азотистий баланс свідчить про підвищення інтенсивності процесу розпаду білка тканин над їх синтезом.

Для сбалансованого харчування необхідно не тільки достатнє вживання білку (100г на 2500 ккал), але й необхідна кількість незамінних амінокислот.

Переварювання білків здійснюється за допомогою ферментів шлунку (пепсин, гастриксин), соку підшлункової залози (трипсин, хемотрипсин, еластаза) і ферментами кишок (аміно- та дипептидази). Продукты розщеплення білків (низкомолекулярні пептиди, амінокислоти, нуклеотиди и нуклеозиди) всмоктуються в кровь.

Амінокислоти та білки, що не розщипилися і не всмокталися, попадають в товсту кишку, де за участю мікроорганизмів перетворюються в токсичні для організму продукти: аміни, спирти, феноли, індол, скатол, кадаверин.

Деякі токсичні продукти знешкоджуються в печінці (індол, скатол, крезол та фенол) в сполученні з глюкуроновой та сірчаною кислотами. Продукти обміну – індикан визначається в сечі та служить показником інтенсивності процесів гниття в кишечнику.

Причиною розладів білкового обміну може бути порушення регуляції метаболізму білкових структур. Так, посилення розпаду білкових тканин сприяє нестача гормонів анаболічної дії (інсулін, статеві гормони, соматотропний гормон гіпофіза), пошкодження тканин інфекційного походження.

Порушення процесів біосинтеза білків приводе до білкової нестачі, яке супроводжується перевагою процесів розпаду білків над їх синтезом – негативному азотистому балансу.

 

Загальна кількість білків сироватки крові від 65 до 85 г/л, в плазмі крові їх на 2—4 г/л більше завдяки фібриногену.

Основна маса білків сироватки крові синтезується в печінці. В гепатоцитах синтезуються альбуміни, фібриноген, α-глобуліни, β-глобуліни, багато компонентів системи згортання крові.

Альбуміни підтримують колоідно-осмотичний (онкотичний) тиск крові, визначають в`язкість крові, підтримують рН, з`єднуються з деякими речовинами (вітаміни, гормони, холестерин) – виконують транспортну функцію. Дуже важлива захистна функція білків плазми, яка пов`язана з функцією імуноглобулінів.

При різних патологічних станах вміст загального білка в плазмі крові коливається як в сторону збільшення (гіперпротеінемія), так і зменьшення (гіпопротеінемія).

Відносна гіпопротеінемія визначається при фізіологічній гідремії (підвищення вмісту води в крові після підвищеної кількості випитої рідини). Абсолютна гіпопротеінемія розвивається при білковій недостатності, яка супроводжується порушенням синтезу білка, при посиленні процесів розпаду білків, при втраті білка організмом внаслідок кровотечі чи альбумінурії.

 

Гіпопротеінемія виявляється при аліментарном голодуванні внаслідок захворювань системи травлення (виразкова хвороба, гастрит, захворювання печінки). Але, найбільшого рівня гіпопротеінемія визначається при захворюваннях нирок внаслідок протеінурії.

 

Гіперпротеінемія може бути відносною (внаслідок порушення гемодінамики) і абсолютною. Відносна гіперпротеінемія визначається внаслідок втрати води організмом при поносі, нецукровому діабеті, опіках. Абсолютна гіперпротеінемія визначається при гепатиті в стадії одужання, при токсоплазмозі, малярії, мієломній хворобі (внаслідок появи патологічних білков — парапротеінів). Причиною гіперпротеінемії в цих випадках є підвищення рівня глобулінів в плазмі крові. Може підвищуватися рівень γ –глобулінів в початкових стадіях пневмонії, при хронічних інфекціях

Вміст білкових фракцій досліджують в сироватці крові методом електрофореза. При електрофорезі на папері у здорової людини виявляється 5 білкових фракцій (альбуміни, α1, α2, β, γ-глобуліни).

Кількість альбумінів в сироватці крові складає 35— 45 г/л (55,5%±4,5%). Гіпоальбумінемія визначається при аліментарній білковій нестачі, захворюваннях печінки, нирок з нефротичним синдромом, серцевій недостатності.

Глобуліни (α1, α2, β, γ), як і альбуміни, відносяться до простих білків.

В сироватці крові існує співвідношення кількості альбумінів до глобулінів- альбуміно-глобуліновий коефіцієнт.

 

Кількість α1-глобулінів складає 1-4 г/л (3—6,6 %), α2-глобулінів — 4—12 г/л (7—13 %).

Зменьшення кількості α-глобулінів наблюдається рідко: при тяжких дистрофічних процесах в печінці, при лімфолейкозі, мієломі.

 

Збільшення α1 и α2-глобулінів характерно для всіх гострих запальних процесів, загострення хронічних гепатитів, пухлин печінки, гострої атаки ревматизму, захворювань сполученої тканини. Концентрація α2-глобуліна підвищується в перші часи інфаркта міокарда.

 

Вміст β-глобулінів складає 5—11 г/л (8—14%). Цей показник самостійного значення не має. Він підвищується одразу з α2- чи γ-глобулінами при хронічних інфекціях, цирозі печінки, хворобах сполученої тканини, злоякісних пухлинах.

 

Концентрація γ-глобулінів складає 5—16 г/л (15—22 %) від загальної кількості глобулінів. Ця фракція містить основну масу антитіл — імуноглобулінів (Ig), IgG, IgM, IgA, IgЕ.

 

Зниження рівня γ-глобулінів в плазмі крові може бути фізиологічним — в 2—5 міс. Патологічна гіпогамаглобулінемія може бути природженою та набутою. Вона свідчить про імунну недостатність. Гіпогамаглобулінемія виникає внаслідок виснажування імунної системи при захворюваннях: тривалих хронічних інфекціях, лімфолейкозі, лімфогранулематозі, мієломі, ентериті, дистрофії печінки, хворобах нирок, хронічних кровотечах та інш. Гіпогамаглобулінемія може бути наслідком лікування цитостатиками, глюкокортикоідами, рентгенотерапії. При відсутності або різкому зниженні рівня глобулінів існує термін «агамаглобулінемія».

 

Гіпергамаглобулінемія супроводжує практично всі бактеріальні інфекції, деякі вірусні (інфекційний мононуклеоз), паразитарні захворювання та хронічні інфекції, аутоімунні захворювання.

 

С —реактивний білок (СРБ), або білок гострої фази запалення, є продуктом розпаду тканнин при різних запальних і некротичних процесах, особливо з вираженим ексудативним компонентом

У здорової людини реакція негативна. Позитивна реакція на СРБ визначається при ревматизмі, септичному ендокардиті, інфаркті міокарда, колагенозах, туберкульозі, ракових пухлинах, перитоніті.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

З лабораторних Методів дослідження

Кафедра пропедевтики внутрішньої медицини... Навчально методичні рекомендації... Для студентів...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: БІЛКОВИЙ ОБМІН

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Луганськ – 2012
УДК . Автори: д.мед.н., професор Іванова Л.М.,. к.м.н., доцент Пілієва О.В.,     Затверджено . .2012 г., на засіданні Вченої Ради ДЗ «ЛугДМУ»,

Луганськ – 2012
УДК . Автори: д.мед.н., професор Іванова Л.М.,. к.м.н., доцент Пілієва О.В.,     Затверджено . .2012 г., на засіданні Вченої Ради ДЗ «ЛугДМУ»,

Мікроскопічне дослідження
Складається з вивчення нативних і пофарбованих препаратів . Для цього відбирають із харкотиння всі частинки, що виділяються формою, забарвленням, густиною і поміщюють на наочне скло, накривають пок

Контрольні питання
1. Як проводити забір харкотиння? 2. Що входить в загально клінічний аналіз харкотиння і в якій послідовності він пров

Дослідження білка.
  Білок визначають за методом Робертса-Стольнікова, або за допомогою рефрактометра (більш скорий). Вміст білка в ексудатах і транссудатах різний і складає для транссудатів 5

Беззондові методи дослідження.
  В деяких випадках (у хворого на гіпертонічну хворобу, при варикозному розширенні вен стравоходу, опіках стравоходу, аневризмі аорти, значній серцево-судинної недостатності, а також

Хімічне дослідження
  Хімічне дослідження калу включає визначення реакції калу (рН), "прихованої крові", білірубіну, стеркобіліну.     Визначення

Мікроскопічне дослідження
  Мікроскопічне дослідження проводиться з метою отримання більш детального уявл

Тема: Загальний клінічний аналіз сечі
Загальноклінічне дослідження сечі містить вимірювання кількості, визначення фізичних властивостей, хімічного складу, а також вивчення мікроскопічної картини осаду

Проба Зімницького у здорової людини
Години Кількість сечі (мл) густина 6,00 – 9,00 210 1009 9,00 – 12,00 150 1014 12,00 – 15,00 330 1019 15,00

Проба Зімницького при патологічних станах організму.
Порушення, що виявляються пробою Зімницького, виникають при захворюваннях нирок з переважною поразкою канальцевого і клубочкового апарату (гломерулонефрит, пієлонефрит, нефросклероз). Виражені змін

Проба Зімницького у хворого при гострому гломерулонефриті
в ранній стадії:   Години Кількість сечі (мл) густина   6,00 – 9,00 115 10

У стадії розвитку захворювання
  Години Кількість сечі (мл) густина 6,00 – 9,00 160 1022 9,00 – 12,00 180 1019 12,00 – 15,00 155 1021

В період одужання
  Години Кількість сечі (мл) густина   6,00 – 9,00 280 1008 9,00 – 12,00 320 1018 12,00

У стадії компенсації
(відносна ниркова недостатність) Години Кількість сечі (мл) густина   6,00 – 9,00 480 10

В стадії декомпенсації
(абсолютна ниркова недостатність) Години Кількість сечі (мл) Густина   6,00 – 9,00 40 1007

Організовані елементи
  1. Лейкоцити. В нормальній сечі присутні лейкоцити в невеликій кількості (0-2 в полі зору), Щоб правильно оцінити кількість лейкоцитів в осаді, необхідно зби

Неорганізовані елементи
  1. Слиз. В нормальних умовах сеча не містить слизу. Слиз з'являється при захворюваннях сечовивідних шляхів і нирок (уретрити, простатиты, цистити, нир

Методика і техніка забору крові
Забір крові слід проводити натщесерце, вранці, до прийому ліків і процедур. Кров одержують шляхом проколу шкіри долонної поверхні нігтьової фаланги IV пальця лівої кисті за допомогою стерильної гол

Визначення кількості еритроцитів
методом підрахунку в рахунковій камері   Принцип методу: під мікроскопом підраховують кількість еритроцитів в строго певному об'ємі камери, а потім проводять

Морфологічне дослідження крові
Приготування забарвленого мазка. Краєм ретельно вимитого наочного скла торкаються до краплі крові на місці вколу. Мазок роблять

Морфологічне дослідження еритроцитів.
Розрізняють еритроцити по величині (нормоцити – звичайної величини; макро- і мікроцити - великі і малі.), за формою (правильні дискоцити, овалоцити, серпоподібні, грушоподібні і ін.) і за кольором

Підрахунок лейкоцитарної формули.
Лейкоцити складаються з гранулоцитів (нейтрофіли, еозинофіли і базофіли) і агранулоцитів (лімфоцити, моноцити). У фарбованих мазках можна підрахувати їх відсоткові співвідношення і отримати так зва

НЕБІЛКОВІ АЗОТИСТІ КОМПОНЕНТИ КРОВІ
  Після осадження білків крові в розчині залишаються органічні та неорганічні сполучення азоту. Нормальна концентрація азоту в крові складає 14-28 ммо

СИСТЕМА ЗГОРТАННЯ КРОВІ
Згортання крові (гемостаз) є ферментативним процесом. Воно обумовлено взаємодією трьох основних факторів: судинного (проникності капілярів), тромбоцитарного (кількості тромбоцитів і їхніх функціона

ПІГМЕНТНИЙ ОБМІН
Утворення жовчних пігментів починається з руйнування еритроцитів і розпаду гемоглобіну . Ці процеси відбуваються в основному в печінці, селезінці і кістковому мозку. Проміжними продуктами розпаду г

ВУГЛЕВОДНИЙ ОБМІН
Вуглеводи грають важливу роль в обміні речовин та енергії і оргнізмі. Вони є головним енергетичним джерелом, що забезпечує велику частину потреби організму в енергії. З їжею в організм людини надхо

ЛІПІДНИЙ ОБМІН
Ліпіди являють собою велику групу з'єднань, що істотно розрізняються по своїй хімічній структурі функціях, які виконують. Існує кілька класифікацій ліпідів. Вони характеризуються наступними загальн

МІНЕРАЛЬНИЙ ОБМІН
  Мінеральні речовини –це життєво необхідні компоненти харчування, які забезпечують нормальну життєдіяльність та розвиток організму. 1. Натрій

Тестові завдання для самоконтролю.
1. Кількість глобулінів в сироватці крові складає ( в г/л): 1. 20-23 2. 23-35 3. 35-50 4. 65-85 5. 11-16 2. Кількість гамма-глобулінів в сирова

Норми лабораторних біохімічних показників здорової людини
Показникі білкового обміну Білки сироватки крові 65-85 г/л альбуміни 35-45 г/л

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги