рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Вимірювання і засоби для вимірювання

Вимірювання і засоби для вимірювання - раздел Образование, Опорний конспект лекцій з дисципліни Вступ до фаху 6.050502 – Інженерна механіка; 6.050503 - Машинобудування Виміряти Який-Небудь Параметр Деталі - Значить Порівняти Його Із Заданим На Р...

Виміряти який-небудь параметр деталі - значить порівняти його із заданим на робочому кресленні. Під час вимірювання знаходять числове значення параметра і встановлюють придатність контрольованої деталі в межах заданих відхилень. Контроль є інформаційним процесом, що характеризує якість деталей, що перевіряються. Для контролю розмірів використовують різні інструменти і прилади, які можна розділити на дві групи: для абсолютних і відносних вимірювань.

Суть абсолютного методу вимірювання полягає в безпосередньому визначенні вимірюваної величини. Прилади, використовувані при цьому, мають штрихові шкали. Найпростішим інструментом є звичайна металева лінійка. Підвищення точності відліку, зв'язане з оцінюванням частки розподілу шкали, забезпечують за допомогою спеціальних пристроїв, називаних ноніусами. До подібних засобів вимірювання можна віднести штангенінструменти, що мають лінійний ноніус: штангенциркулі, штангенрейсмуси і штангенглибиноміри. Ці інструменти оснащені лінійними шкалами, відлік за якими здійснюється за допомогою додаткової шкали - ноніуса.

Штангенциркуль (рис 5.7) складається зі штанги 1 з нанесеної на ній основною міліметровою шкалою і переміщуваної від руки каретки 2 зі шкалою ноніуса. На штанзі і каретці є нижні губки 3 і 4 (для зовнішніх) вимірірювань і верхні 5 і 6 (для внутрішніх вимірювань). Гвинт 7 слугує для фіксації каретки на штанзі.

Більш точними штриховими приладами з ноніусом є мікрометричні інструменти-мікрометри. Мікрометри за допомогою гвинтової пари перетворюють обертальний рух у поступальний. Основна шкала розташована на стеблі приладу. Дробову частину вимірюваного розміру визначають за додатковою шкалою, нанесеною на барабані. Мікрометром вимірюють розміри з точністю до 0,01 мм (рис. 5.8). Відносний метод вимірювання полягає у визначенні відхилень вимірюваної величини від заданого значення. Даний метод є більш точним у порівнянні з абсолютним. При використанні приладів для вимірювання цим методом визначають відхилення від заданого розміру, на який попередньо налаштований прилад за відповідним еталоном.

Вимірювання зовнішніх поверхонь при цьому можна здійснювати індикаторними скобами (рис. 5.9). При охопленні вимірюваної поверхні п'ятою 2 і упором 6 вимірювальна п'ята 3, переміщуючись в осьовому напрямку передає відхилення розміру на стрілку 8 індикатора 4. Вимірювальне зусилля створюється пружиною індикатора й індикаторної скоби 7. Настроювання скоби на розмір здійснюють за еталоном (або за кінцевими мірами) шляхом переміщення п'яти 2 з подальшою її фіксацією

Рисунок 5.9 – Індикаторна скоба
Рисунок 5.10 – Граничні калібри: а - пробка двостороння, б - скоба однобічна; в - вимірювання вала скобою двосторонньою
а)
б)
в)
Рисунок 5.11 – Контрольне пристосування


гвинтом 5. Важіль 1 слугує для відведення вимірювальної п'яти під час установлення скоби на вимірювану деталь. Вимірювання діаметрів внутрішніх циліндричних поверхонь відносним методом здійснюють індикаторним нутроміром, глибини - індикаторним глибиноміром.

Граничні калібри. Калібрами називають безшкальні інструменти, призначені для перевірки розмірів, форми поверхонь деталі і їх взаємного розташування. Вони є найбільш розповсюдженим засобом контролю в умовах серійного і масового виробництв. При використанні калібрів не вимірюють чисельні значення відхилень від заданих розмірів, а лише установлюють факт знаходження розміру поверхні деталі в межах поля допуску. Граничний калібр для валів називають калібром-скобою, а для отворів - калібром-пробкою. Калібри повинні мати дві поверхні - прохідну і непрохідну. Прохідна сторона калібру скоби (ПР) повинна відповідати найбільшому граничному розміру поверхні, що допускається, непрохідна (НЕ) - найменшому. Різниця між розмірами прохідної і непрохідної сторін калібру відповідає допуску на контрольований розмір поверхні деталі. На рис. 5.10 представлені конструкції граничних калібрів і схеми вимірювання ними. Для контролю різьби використовують різьбові калібри. Прохідні різьбові калібри повинні згвинчуватись з деталлю, а непрохідні - не повинні. Широке поширення одержали вимірювальні прилади спеціального призначення, наприклад для контролю взаємного положення поверхонь деталі.

Контрольне пристосування для вимірювання биття отвору А деталі відносно шийок вала показане на рис. 5.11. Контрольовану деталь 1 установлюють шийками на роликові призми 2 і 3. Биття отвору вимірюють індикатором 4 з важільною передачею 5, установленою на стійці 6. Механізація й автоматизація вимірювань забезпечує значне підвищення продуктивності і дозволяє керувати технологічним процесом обробки деталі. Зокрема це можливо з використанням засобів активного контролю.

Під час контролю можна безпосередньо обмірювати оброблювану деталь. Під час експлуатації круглошліфувальних верстатів широко використовують триконтактні скоби (рис. 5.12). Скоба 5 має два базові і один вимірювальний 2 наконечники. Сама скоба шарнірно підвішена на кожуху 8 шліфувального круга і може відкидатися. Відхилення розміру вала під час його шліфування сприймається вимірювальним наконечником 2 і через важіль 6 передається на індикатор 7 або на вимірювальний перетворювач. В останньому випадку, коли розмір деталі досягне заданого значення, перетворювач відключає електроживлення і верстат зупиняється.

Сучасні багатоцільові металорізальні верстати (БЦВ) з числовим програмним керуванням (ЧПК) можуть мати засоби контролю оброблюваної деталі безпосередньо на верстаті. Для цього використовують датчики дотику, змонтовані в інструментальній оправці, встановленої в гнізді магазина інструментів верстата.

Датчик (рис. 5.13, а), що має підпружинений щуп, який може відхилятися в радіальному й осьовому напрямках від середнього положення,

Рисунок 5.12 – Триконтактна скоба з індикатором
Рисунок 5.13 - Пристрій автоматичного контролю на верстаті: а - датчик; б - схема системи контролю
а)
б)
Рисунок 5.14 - Контрольно-вимірювальна машина: 1 - принтер; 2 - цифрова індексація; 3 – пристрій автоматичного керування; 4 - ЕОМ; 5 - пульт ручного керування


монтують у корпусі 2 конічної оправки 4. Оправка своєю поверхнею базується в гнізді інструментального магазина (коли немає потреби у вимірюваннях) або в отворі шпинделя верстата під час вимірювання. Хвостовик 5 слугує для автоматичного закріплення датчика. Пристрій 3 передає сигнал про дотик датчика до вимірюваної поверхні деталі. За програмою датчик маніпулятором вилучають із гнізда інструментального магазина верстата і встановлюють у шпиндель. Щуп торкається двох протилежних сторін оброблюваної поверхні (наприклад, отвору). Наявний усередині датчика генератор інфрачервоного випромінювання подає сигнали, що посилаються в момент торкання датчиком оброблених поверхонь деталі. Посланий сигнал надходить у пристрій пошуку сигналу 7 (рис. 5.13, б) і далі у лічильник 8, де порівнюється із сигналом зворотного зв'язку 9. Результуючий сигнал запам'ятовується і надходить у блок контролю розмірів 10, звідки направляється в пристрій ЧПК 11 верстата. Система автоматичного контролю здійснює порівняння обмірюваного розміру з заданим і видає команду або на продовження обробки, або її закінчення.

В автоматизованому виробництві доцільне використання контрольно-вимірювальної машини (КВМ), що включає датчик дотику, систему керування, обчислювальний пристрій і математичне забезпечення. Результати вимірювань виводять на принтер (рис. 5.14).

Розвитком КВМ є створення вимірювальних роботів (рис. 5.15). Робот може бути оснащений декількома одночасно працюючими вимірювальними пристроями. Горизонтальне виконання (рис. 5.15) забезпечує гарний доступ до контрольованої деталі і вимірювання з різних сторін за допомогою щупів однієї конфігурації.

Вимірювання шорсткості поверхні здійснюють за допомогою приладів, що підрозділяються на 2 групи: контактні (щупові) і безконтактні. Перші мають вимірювальний наконечник у виді голки, що контактує під час вимірювання з мікронерівностями поверхні, що перевіряються, (профілографи і профілометри). До безконтактних приладів відносяться оптико-механічні.

На робочому місці не завжди зручно користуватися існуючими приладами для вимірювання шорсткості поверхні, тому поширений контроль порівнянням шорсткості поверхні деталі зі стандартним зразком (рис.5.16). Цей метод не дає чисельного значення шорсткості, проте при певних навичках фахівця, що здійснює контроль дозволяє досить точно оцінити шорсткість обробленої поверхні. Оцінювання здійснюють візуально-дотикальним способом.

 


 

Рисунок 5.15 - Вимірювальний робот у ГВС: 1 - робот; 2 - контрольована деталь; 3 - конвеєр
Rа10
Рисунок 5.16 - Зразки шорсткості
Rа5
Rа2,5
Rа1,25
Стругання
Рисунок 6.1 - Схема різання інструментом: 1 - лезо інструмента; 2 - оброблювана заготовка; β - кут загострення леза
Рисунок 6.2 - Поверхні обробки: 1 - оброблювана; 2 - оброблена; 3 - поверхня різання
Рисунок 6.3 - Схема стружкоутворення: а - шар, що зрізається; 1 - стружка


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Опорний конспект лекцій з дисципліни Вступ до фаху 6.050502 – Інженерна механіка; 6.050503 - Машинобудування

Факультет технології автоматизації та комп ютеризації машинобудування... Кафедра металорізальних верстатів та обладнання... автоматизованого виробництва...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Вимірювання і засоби для вимірювання

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Задачі професійної діяльності
Інженер-механік підготовлений до рішення наступних типів задач за видами професійної діяльності: 1) проектно-конструкторська діяльність: - формулювання мети та задач проекту, при

Кваліфікаційні вимоги до інженера-технолога виробничої ділянки
Інженер повинний виконувати наступні види робіт: - розробляти з використанням системи автоматизованого проектування (САПР) технологічні процеси на продукцію, що випускається ділянкою;

Про творче оволодіння знаннями
Швидкий розвиток нових наукових напрямків, глибоке проникнення науки у виробництво, створення нових галузей промисловості, безперервне удосконалювання технології виробництва й обладнання істотно зм

Розвиток науки в області машинобудування
На перших етапах розвитку людського суспільства процес виробництва вимагав обмеженого обсягу знань і досвіду і полягав в основному в збиранні та використанні рекомендацій та порад. У період машинно

Шляхи розвитку техніки і технології машинобудування на сучасному етапі
Як показує розвиток промислового виробництва останніх років, в області технології машинобудування намітилися наступні основні напрямки: - поглиблена розробка проблеми впливу методів обробк

Основні поняття, пов’язані із машинобудуванням
Під терміном "машина" звичайно розуміється механізм або сполучення механізмів, що здійснюють доцільні рухи для перетворення енергії або виробництва корисної роботи. За призначенням розріз

Виробнича структура машинобудівного підприємства
Кінцевою метою діяльності підприємства є випуск конкурентноздатної продукції, тобто виробів необхідної якості при мінімальних витратах праці, енергії та матеріалів. Для цього на підприємстві здійсн

Одержання литих заготовок
Ливарне виробництво є одним із широко розповсюджених у машинобудуванні способів одержання заготовок. Методом лиття можна виготовити вироби досить складної конфігурації, що за допомогою інших способ

Одержання заготовок обробкою тиском
Обробка тиском основана на використанні пластичності металів, під якою розуміють здатність металів змінювати свою форму без руйнування під впливом зовнішніх сил. Обробкою тиском можна одержувати за

Виробництво заготовок з порошкових матеріалів
Технологія виробництва заготовок методами порошкової металургії включає етапи одержання металевих порошків, формоутворення заготовок, їх спікання і механічну обробку. Деталі, отримані з таких матер

Одержання заготовок із прокату
У машинобудуванні для виготовлення гладких і східчастих деталей у формі тіл обертання з невеликим перепадом діаметрів ступенів - валів, втулок, стаканів, фланців тощо, а також заготовок для одержан

Лекція №5
Тема лекції: «Нормування точності в машинобудуванні» План лекції: 5.1. Граничні відхилення і допуски розміру 5.2. Посадки і ступені точн

Посадки і ступені точності
З'єднання двох деталей можуть бути рухомими або нерухомими. У першому випадку між поверхнями деталей, що сполучаються, повинний бути зазор, у другому - натяг. Посадка - характер з'єднання деталей,

Шорсткість поверхонь
При обробці деталей неможливо одержати ідеально рівну поверхню. У результаті вібрацій, неоднорідності оброблюваного матеріалу заготовки, шорсткості кромки ріжучого інструмента, на обробленій поверх

Загальні відомості про різання
Обробка різанням - основний технологічний метод одержання деталей машин, що забезпечує їх найбільшу точність, який оснований на зрізанні різальним інструментом з поверхні заготовки шару матеріалу (

Інструментальні матеріали
Під час обробки різанням використовують різні види різальних інструментів, робоча частина яких виконується з інструментальних матеріалів, до яких висувають певні вимоги. Насамперед , вони повинні м

Класифікація різальних інструментів
Правильно побудована класифікація інструмента забезпечує чітке і систематизоване викладення основ його конструювання і виробництва. Основною класифікаційною ознакою різальних інструментів є техноло

Свердла, зенкери, розвертки
Ці інструменти відносять до групи осьових і слугують для обробки отворів. Найпоширенішим їх видом є спіральні свердла (рис. 6.7, а), що забезпечують утворення отворів у суцільному матеріалі з точні

Зуборізний інструмент
Відомо, що спочатку зубчасті колеса виготовлялися методом лиття. Але точність і міцність зубів таких коліс були недостатні, і механізми з литими зубчастими колесами надійно могли працювати лише при

Різьбонарізний інструмент
Деталі з різьбами є одними з найбільш поширених у машинобудуванні. Для нарізання різьби в залежності від її виду розмірів, вимог точності, якості поверхні, типу виробництва, можуть застосовуватись

Абразивний інструмент
До абразивного інструмента відносять інструмент, робочі поверхні якого містять велике число різальних зерен, з абразивного матеріалу. В наш час як абразивний матеріал найчастіше застосовують електр

Лекція №7
Тема лекції: «Металорізальні верстати» Конспект лекції: Металорізальні верстати є основним видом технологічного обладнання машинобудівних заводів

Лекція №8
Тема лекції: «Основні питання технології машинобудування» Конспект лекції: Виробничий процес на машинобудівному підприємстві – це сукупність дій

Лекція №9
Тема лекції: «Безпека життєдіяльності й екологія» Конспект лекції: Проектуючи механізми й оснащення, технологічні процеси обробки, вибираючи обла

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги