рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Методичні поради до вивчення теми

Методичні поради до вивчення теми - раздел Образование, Бюджетно-податкова політика Насамперед Необхідно Розрізнити Два Основні Елементи Бюджетної Політики — Бюд...

Насамперед необхідно розрізнити два основні елементи бюджетної політики — бюджетну стратегію та бюджетну тактику як способи її формування та реалізації, а далі розглянути способи розробки бюджетної стратегії як комплексної програми на довгострокову перспективу, а також з’ясувати вимоги щодо її розробки. Потрібно також ознайомитися з бюджетною тактикою, зосередити свою увагу на вивченні тактичних методів у рамках бюджетного процесу.

Бюджетна стратегія — це довгостроковий курс бюджетної політики держави, що розрахований на перспективу та зумовлює розв’язання крупномасштабних завдань, які визначаються загально­національною стратегією соціально-економічного розвитку країни. Бюджетна стратегія має встановлювати основні напрями бюджетної політики та спрямовуватись на розробку таких еконо-
мічних важелів, які були б націлені на їх реалізацію. Процес
розробки бюджетної стратегії в Україні за існуючих умов господарювання наражається на серйозні труднощі, подолання яких вимагає фундаментальних наукових досліджень у сфері бюджетних відносин.

Основою розробки бюджетної стратегії є бюджетне прогнозування, що є складовою прогнозування макроекономічного розвитку соціально-економічних процесів у країні взагалі. Бюджетне прогнозування — це процес розробки основних показників Державного бюджету на перспективу, прогнозування найважливіших надходжень видатків бюджету.

Прогнозування надходжень до бюджету є однією з головних проблем, що виникають під час складання бюджету. Існування різних форм власності і методів господарювання, відсутність будь-якого директивного управління виробництвом роблять непридатним для цього нормативний метод розрахунків надходжень, який був досить поширений за часів планової економіки.

Методика розрахунків, що застосовуються в умовах стабільного ринку, також не забезпечує потрібної точності прогнозу, оскільки базується на попередньому прогнозі номінальних значень головних макроекономічних показників: ВВП, обсягів споживання та інвестицій тощо. В умовах перехідної економіки ці значення суттєво залежать від структури витрат зведеного бюджету, яка не може бути визначена без обсягів надходжень до нього.

Стабільність у часі найважливіших бюджетних нормативів і ставок оподаткування у країнах з розвинутою ринковою економікою, наявність однорідних статистичних виборок достатньої довжини дозволяють широко застосовувати для такого прогнозування методи прикладної статистики й економетричні моделі. Інша ситуація складається в умовах перехідної економіки. Платоспроможний попит — найважливіший фактор, який визначає обсяги виробництва, отже, і прогноз значень ВВП. Суттєва скла­дова цього попиту — витрати на суспільне споживання (гро-
мадську безпеку, охорону здоров’я, освіту тощо) — фінансується з держбюджету. Багато індивідуальних споживачів (працівники сфери освіти, охорони здоров’я, управління, військовослужбовці) також одержують свої доходи у бюджетній сфері. Таким чином, точний прогноз ВВП неможливий без урахування обсягів і структури бюджетних витрат, але й надходження до бюджету за зазначеною методикою можна розрахувати лише виходячи з прогнозу ВВП. Інший недолік статистичних методів полягає у тому, що сильний вплив важкопрогнозованих, навіть узагалі непередбачуваних неекономічних факторів (таких, як термінові витрати з держбюджету, спричинені загостренням соціально-політичної ситуації) також ускладнює їх застосування в умовах перехідної економіки. Усе це вимагає підходів, які б спиралися на сучасні кількісні методи досліджень. Це системний аналіз і математичне моделювання. Для реалізації даних підходів в Інституті кібернетики НАН України була розроблена моделююча система «Бюджет», призначена для розв’язання завдань бюджет­ного й макроекономічного моделювання, зокрема оцінювання очікуваних надходжень до держбюджету та його найважливіших видатків, прогнозування динаміки цін, обсягів платоспроможного попиту, експорту, імпор­ту тощо. Побудовано систему за блоковим принципом. Кожен з блоків — це окрема економіко-математична модель (або група моделей), яка характеризується значеннями вхідних і результуючих показників. Останні, у свою чергу, можуть служити вхідною інформацією для інших блоків. Змінюючи внутрішню структуру блоків, можна врахувати особливості економічної ситуації, специфіку розв’язуваних задач, ступінь деталізації розрахунків.

Зокрема, кожен рік в Інституті кібернетики НАН України для Комісії з питань бюджету Верховної Ради здійснюється аналіз проектів Державного бюджету. Робиться це на основі оцінки інформації про найважливіші показники економіки України. Оскіль­ки результати виконання бюджету суттєво залежать від загаль-
ної макроекономічної ситуації, на яку впливають важкопередбачувані фактори, тож багатоваріантність розвитку подій, зумов-
лена дією таких чинників, ураховується шляхом сценарного
прогнозування. Розробка експертами певних сценаріїв впливу подібних факторів передує здійсненню прогнозів для кожного із сценаріїв.

У межах кожного макроекономічного сценарію (оптимістичного, песимістичного, нейтрального) можуть розроблятися різні підсценарії функціонування бюджету за певних умов. Це дає змогу врахувати якомога більшу кількість аспектів модельованого процесу, оцінити вплив чинників і, якщо вони частково керовані, розробити рекомендації щодо впливу на них.

Під час вивчення основних питань теми 2 необхідно також ознайомитися з бюджетною тактикою, опанувати основні етапи та методи її розробки. Бюджетна тактика є швидкодіючим механізмом бюджетної політики в країні, гнучким методом пошуку короткострокової рівноваги, стабілізації та пристосування до умов, що постійно змінюються. Бюджетна тактика фактично є продовженням, конкретизацією бюджетної стратегії. За допомогою бюджетної тактики органи управління забезпечують реалізацію поточних завдань функціонування та розвитку бюджетної системи країни на певному історичному етапі. Проте бюджетна тактика є гнучкішою, оскільки визначається динамікою економічних умов і соціальних факторів.

Основою розробки бюджетної тактики є бюджетне планування — важлива складова фінансового планування, підпорядкована вимогам фінансової політики держави. Економічна сутність бюджетного планування полягає в централізованому роз­поділі та перерозподілі ВВП між ланками фінансової системи на основі загальнонаціональної соціально-економічної програми роз­витку країни в процесі складання та виконання бюджетів різного рівня.

Бюджетне планування є складовою бюджетного процесу, що включає порядок складання та виконання бюджету, його нормативно-правову та організаційну основу, а також питання теорії та методології складання бюджетів країни. Результатами бюджет-
ного планування є проект зведеного Державного бюджету —
основного фінансового плану держави на поточний рік, а також бюджети різних рівнів державної влади (місцеві, суб’єктів держави тощо).

Бюджетний процес — регламентована законодавством діяльність органів влади щодо складання, розгляду, затвердження і виконання центрального та місцевих бюджетів. Його зміст визначається державним і бюджетним устроєм країни, бюджетними повноваженнями відповідних органів та юридичних осіб.

Далі студентам слід ознайомитися з основними методами світової практики, що використовуються при бюджетному плануванні. Вони досить різноманітні, особливо стосовно розрахунку надходжень і видатків, і зазнали в історичному плані значних змін. Так, з розширенням масштабів мобілізації ресурсів і необхідністю якомога ефективнішого їх використання при розробці бюджету в 60-х роках спочатку в США, а пізніше і в інших країнах почали застосовувати програмно-цільовий метод, в тому числі системний аналіз, економетричні моделі, електронно-обчислювальну техніку. В 1961 році нова система вперше була запроваджена Міністерством оборони США і дістала назву «Плану­вання — програмування — розробка бюджету» (ППБ). З 1965 року ця система поширилась на інші міністерства. За цією методикою розроблявся багатоваріантний бюджет, який в основному по­в’язувався з економічними програмами країни з урахуванням загальних проектів розвитку. ППБ — це системно-варіантний метод планування на основі принципу «плинний бюджет».

 

ППБ включає три статті
І — планування ІІ — програмування ІІІ — бюджетування (розробка бюджету)
· формування та викладення цілей і завдань, для досягнення і вирішення яких мають діяти організації, що функціонують на ринку · підбір засобів, що є в розпорядженні, та винайдення нових з метою досягнення цілей · переклад загальних ба­гаторічних програм мо­вою бюджетних цифр за фінансовими роками; · процес розподілу загальної сукупності кіль­кісно виражених опера­цій відповідно до тради­ційної бюджетної кла­сифікації

Рис. 2. Зміст ППБ

З 1973 року американська адміністрація переходить від системи ППБ до нового методу — цільового управління фінансами, в основу якого покладено розробку програм окремих міністерств і відомств. З 1976 року була введена система складання бюджету на нульовій основі, за принципом щорічного перегляду «з нуля» державних програм без урахування вже проведених витрат за попередньо прийнятими програмами. В Німеччині бюджет, складений на основі програмно-цільового методу, дістав назву кон’юнк­турно-нейтрального. Нові методи складання бюджету під назвами «раціоналізація вибору бюджетних рішень» та «програмний аналіз та огляд» широко застосовуються відповідно у Франції, Великобританії.

Отже, можна дійти висновку, що методи бюджетного планування, програмування та прогнозування мають використовуватися в комплексі з метою оптимізації розподілу фінансових ресурсів держави. Бюджетна стратегія і тактика як способи формування бюджетної політики держави на практиці мають спрацьовувати одночасно та ефективно.

Основні документи для формування бюджетної тактики в Україні:

· макроекономічний прогноз соціально-економічного розвитку країни, складовим елементом якого є основні прогнозні показники зведеного бюджету країни;

· основні напрями бюджетної політики (Бюджетна резолюція)*.

Слід зазначити, що в основу розробки «Основних напрямів бюджетної політики» в Україні кладуться матеріали, які готуються Міністерством фінансів, Міністерством економіки та централізованими галузевими органами виконавчої влади, місцевими органами самоврядування. В них формулюються головні пріоритетні напрями бюджетної політики на плановий рік, які повинні стати орієнтиром для Уряду, що керує складанням проек­ту бюджету, і для Верховної Ради при розгляді бюджету. У цих матеріалах визначаються: макроекономічні цілі та обов’язково розмір дефіциту бюджету; загальний обсяг дохідних надходжень; положення, які є основою формування видаткової частини бюджету; наводяться завдання Уряду, які слід враховувати (див. ст. 33 Бюджетного кодексу України).

В Україні основною новацією, запропонованою в рамках Бюджетного кодексу, є відсутність Бюджетної резолюції як обов’яз­кової постанови Верховної Ради при прийнятті Державного бюджету на наступний рік. Досвід існування цього документа у царині вітчизняного бюджетотворення зафіксував його декларативність, багатомовність і необов’язковість для Уряду. Натомість Бюджетним кодексом запропоновано запровадити процедуру слухань з питань бюджетної політики. Ядром цих слухань є доповідь прем’єр-мі­ністра або (за його дорученням) міністра фінансів про «Основні напрями бюджетної політики» на наступний період. Верховна Рада України або схвалює, або бере до відома зазначений документ. Студенти мають самостійно ознайомитися з «Основними напрямами бюджетної політики» на плановий рік (див. додаток 2).

Вивчаючи проблему бюджетного моделювання та прогнозування, студентам також слід детальніше ознайомитися з методами, що застосовуються при цьому.

Для розрахунку фінансових показників на перспективу застосовуються методи екстраполяції з використанням динамічних трендових моделей, методи розрахунку впливу окремих факторів на прогнозний показник та прогнози на основі нормативних розрахунків. Трендові моделі ефективні за умов еволюційного розвитку економіки країни зі стабільними темпами зростання. Використання факторних моделей є коректним за умов зміни прогноз­них показників у зоні їх імовірного інтервалу. При різкій зміні економічної ситуації розрахунки мають проводитися на основі нормативного методу. Вибір методу потрібно обґрунтувати на етапі аналізу економічної ситуації.

Слід зазначити, що аналіз окремих статей бюджету з погляду можливостей їх розрахунку за економічними нормативами свідчить, що в дохідній частині бюджету за методом нормативного розрахунку може обчислюватися 70—75 % статей. Це такі з них, як податок на додану вартість, акцизний збір, плата за землю, прибутковий податок з громадян, плата за воду тощо. Щодо видаткової частини, то через економічні нормативи може розраховуватись не більше 30 % статей, зокрема витрати на соціальне забезпечення та обслуговування державного боргу [16].

Таким чином, для розрахунку окремих статей бюджету на перспективу доцільно використовувати як метод екстраполяції, так і метод нормативного розрахунку з урахуванням прогнозного рівня інфляції.

Повернемося до бюджетного прогнозування, що є складною процедурою, яка включає певну послідовність етапів прогнозування статей бюджету, тобто алгоритм прогнозування. Слід особливу увагу звернути на зміст етапів бюджетного прогнозування, з’ясувати їх логіку та зрозуміти основи їх формалізації.

Розглянемо алгоритм бюджетного прогнозування, що пропонується в методичних рекомендаціях «Прогнозування і розробка програм» НДЕІ Міністерства економіки України (за ред. В. Ф. Бе­сєдіна) [16].

На першому етапі прогнозу, виходячи з даних факторного аналізу, визначають основні чинники, які впливають на показники доходів і видатків бюджету.

На другому етапі прогнозу розраховують величини тих статей бюджету, які не можуть бути визначені за нормативним методом.

Узагальнююча формула визначення абсолютних величин дохідних статей бюджету має такий вигляд:

(2.1)

де Ді — обсяг доходів і-ї статті бюджету; ІВВП — індекс зміни ВВП; ІСЦ — індекс зміни споживчих цін (показник інфляції); t — бюджетний рік.

Якщо темп зміни ВВП не збігається з прогнозними темпами зростання доходів бюджету, тоді формула (2.1) може бути змінена стосовно статей бюджету, формування яких залежить від доходів громадян. У такому разі замість показника темпу зміни ВВП використовуються прогнозовані темпи зміни доходів громадян.

Щодо статей видаткової частини бюджету, то формула їх розрахунків має такий вигляд:

(2.2)

де Ві — обсяг і-ї статті бюджету; t — бюджетний рік.

Отже при цьому не враховуються темпи зміни ВВП або доходів громадян.

Показники Ві і Ді можуть визначатись також як деяка середня величина за ряд минулих періодів і розраховуватися за формулою:

(2.3)

де n — кількість періодів, що розглядаються.

На третьому етапі прогнозу аналізуються зміни у законодавчій і нормативній базі, передбачувані в прогнозному періоді. Результатами цього аналізу повинні бути уточнення нормативів і формування обмежень щодо їх використання. Якщо законодавча і нормативна база не змінилася, то статті бюджету, які повинні розраховуватись за нормативним методом, визначаються за формулами (2.2, 2.3). Якщо у законодавчій та нормативній базі можливі зміни у прогнозному періоді, то виникає необхідність переходу до четвертого етапу.

На четвертому етапі прогнозу використовуються розрахунки за нормативним методом:

, (2.4)

де і — індекс статті бюджету; j — індекс показників, які використовуються у нормативному розрахунку; нВij(t-1) — норматив відрахування від j-го показника до і-ї статті бюджету; Хtj — величина j-го показника, що прогнозується.

На п’ятому етапі прогнозу повинні розглядатися величини дефіциту як державного, так і регіонального бюджетів (дБ). У такому разі можлива ситуація перевищення розміру дефіциту бюджету порівняно із заданим:

дрБ = sum (ВД), (2.5)

(2.6)

де дрБ — розрахунковий дефіцит бюджету; дБ — заданий розмір дефіциту бюджету; здБ — відсотки дефіциту бюджету від ВВП, що задані.

Використання умов цих рівнянь потребує розробки додаткової процедури, для реалізації якої треба визначитися з принципами коригування статей бюджету, які полягають у такому:

· або всі статті бюджету зменшуються рівномірно;

· або повинні бути визначені пріоритети розвитку національного господарства і статей бюджету, що забезпечують цей розвиток.

При розгляді даної проблеми студентам необхідно також приділити увагу ознайомленню з методикою розрахунку найважливіших показників зведеного бюджету в Україні (див. додаток 3). Слід звернути увагу на те, як здійснюється розрахунок питомої ваги певної статті доходів чи видатків бюджету у ВВП.

Узагальнююча формула розрахунку питомої ваги і-ї статті доходів чи видатків у ВВП має вигляд:

для прогнозного періоду:

(2.7)

для поточного періоду:

(2.8)

де Zit,Zi(t 1) — питома вага і-ї статті доходів чи видатків у ВВП відповідно у прогнозному та поточному періодах .

Визначення факторів, що впливають на рівень статей доходів і видатків зведеного бюджету, базується в основному на від-
повідних положеннях певних чинних законів та законодавчих актів [16].

Доходи зведеного бюджету (ДЗБ) та видатки зведеного бюджету (ВЗБ) — це сума надходжень чи відрахувань за всіма статтями дохідної частини бюджету. Зокрема, сума доходів зведеного бюджету визначається за формулою:

(2.9)

де Хit — абсолютна величина і-ї статті дохідної частини бюджету у бюджетному Т(t) періоді; n — число статей дохідної частини бюджету.

Сума видатків зведеного бюджету визначається за аналогічною формулою, тільки Хit позначає абсолютну величину і-ї статті видаткової частини бюджету.

Кожна стаття дохідної чи видаткової частин бюджету (Хit) розраховується в основному двома способами:

1) у вигляді суми окремих складових (Хijt), що формують відповідну статтю:

(2.10)

де m — число складових, і = 1,2,3,...n; j = 1, 2, 3, … m;

2) у вигляді добутку абсолютного показника (å Хijt — бази від­рахування) на коефіцієнт відрахування ijt):

(2.11)

де vit — складова, що відображає можливі врахування пільг чи обмежень при розрахунках кожної статті доходів чи видатків зведеного бюджету.

Вивчаючи проблему бюджетної тактики, студентам слід також зосередити увагу на освоєнні процедури складання, розгляду, прийняття та виконання Державного бюджету, що є в Україні досить складною і тривалою, а тому заслуговує на досить детальне вивчення. У Бюджетному кодексі України ця процедура визначена у розділі ІІ, главах VI—Х, статтях 32—62 (див. Бюджетний кодекс України).

Процедура включає чотири етапи:

1) складання проекту Закону України про Державний бюджет України;

2) розгляд та прийняття цього закону;

3) виконання бюджету;

4) підготовка та розгляд звіту про виконання бюджету, прий-
няття рішення щодо нього (див. рис. 3, 4).


Рис. 3. Схема руху формування бюджетних документів при складанні проекту Державного бюджету


 

Рис. 4. Підготовка бюджету України та його структура

 

При вивченні основних аспектів бюджетного процесу студентам слід особливу увагу звернути на головні критерії процесу формування Державного бюджету України:

1. Методологія формування бюджету.

Як відомо, Державний бюджет України формується за існуючою у світовій практиці методологією. Це означає, що за основу береться розрахунок річного обсягу ВВП. Залежно від того, як він визначатиметься на наступний рік, залежить і розмір бюджет­ного фонду України.

2. Технологія складання Державного бюджету.

Існує два підходи до технології формування бюджету: 1-й — стратегічний; 2-й — ситуативний. Останні роки переважав ситуативний підхід, але прийняття Бюджетного та Податкового кодексів України сприятиме переходу до стратегічного підходу формування бюджету.

3. Розподіл повноважень і взаємодія між ланками бюджетної системи.

Світова бюджетна практика пропонує чіткий розподіл компетенції між центральними органами влади та органами міс-
цевого самоврядування і законодавче закріплення їх за ними. Нове законодавство в Україні вже заклало принципи самос-
тійності у складанні бюджетів усіх рівнів, але вони мають бу-
ти зміцнені бюджетно-податковим механізмом, що нині формується.

4. Бюджетне вирівнювання регіонів.

Перерозподіл бюджетних коштів має базуватись на єдиних критеріях організації всіх видів фінансової допомоги з метою максимальної реалізації потенціалу їх цілеспрямованого впливу на економіку регіону.

Слід зазначити, що до проекту Закону про Державний бюджет України обов’язково додаються такі інформаційні матеріали:

· прогноз доходів і видатків Державного бюджету України на три наступні роки, розроблені виходячи з Основних прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України на цей період;

· перелік законів, окремих статей законів та інших нормативних актів, яким суперечить проект Закону про Державний бюджет України, із зазначенням причин розбіжностей;

· перелік податків, зборів, інших обов’язкових платежів із зазначенням ставок і пільг;

· перелік загальнодержавних, міжгалузевих та інших програм, що фінансуються з бюджету, в разі, якщо розпорядниками коштів є два і більше суб’єктів. Подаються дані щодо фінансових повноважень кожного суб’єкта і загальні витрати на програму.

Вивчаючи проблему якості розробки та виконання бюджету, студентам слід звернути увагу на ряд чинників, що її зумовлюють (див. рис. 3). На стадії підготовки проекту бюджету на цей процес мають значний вплив політичні інтереси владних структур та осіб, вимоги МВФ, залежність від прийняття інших рішень (наприклад податкового пакета), недостатній професіо-
налізм розробників проекту і відсутність надійних наукових
інструментів. На стадії розгляду і затвердження Закону про бюджет на його якість впливають лобістські інтереси і некомпетентність частини народних депутатів, що спричиняє незабезпеченість належного інформаційно-аналітичного супроводження проекту бюджету. На стадії виконання на результатах позначаються недотримання норм Закону про бюджет і відсутність системи ефективного оперативного контролю. Отже, нинішня бюджетна практика і досі залишається проблемною і недоско­налою.

 

Рис. 5. Чинники, які визначають якість розробки бюджету

Термінологічний словник

Бюджет — план формування і використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами держав­ної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду.

Бюджетна резолюція — спеціальна постанова Верховної Ради України, що визначає основні напрями бюджетної політики на плановий рік.

Бюджетна система України — сукупність Державного бюджету та місцевих бюджетів, побудована з урахуванням економічних відносин, державного та адміністративно-територіальних устроїв і врегульована нормами права.

Бюджетна стратегія — довгостроковий курс бюджетної політики держави, що розрахований на перспективу та зумовлює вирішення крупномасштабних завдань, які визначаються загальнонаціональною стратегією соціально-економічного розвитку країни.

Бюджетна тактика — швидкодіючий механізм бюджетної політики в країні, що забезпечує реалізацію поточних завдань функціонування та розвитку бюджетної системи країни.

Бюджетне планування — централізований розподіл і перерозподіл ВВП між ланками фінансової системи, результатом якого є проект зведеного Державного бюджету на поточний рік, а також бюджети різних рівнів державної влади.

Бюджетне прогнозування — процес розробки основних показників Державного бюджету на перспективу, прогнозування надходжень до бюджету та його найважливіших видатків.

Бюджетний процес — регламентована нормами права діяльність, пов’язана зі складанням, розглядом, затвердженням бюджетів, їх виконанням і контролем за їх виконанням, розглядом звітів про виконання бюджетів, що складають бюджетну систему України.

Завдання та запитання
для самоперевірки

1. Що таке бюджетна стратегія? В якому документі держави вона формується?

2. Які стратегічні напрями сучасної бюджетної політики України ви можете назвати? З яких документів чи законодавчих актів ви дістали цю інформацію?

3. Ознайомтесь з макроекономічним прогнозом соціально-економіч­ного розвитку України на поточний рік. Дослідіть його зміст та основні складові. З’ясуйте місце і роль бюджетної політики в рамках цього документа на поточний період.

4. Що таке бюджетна тактика? Навіщо потрібно її використо-
вувати?

5. Які ви знаєте методи бюджетного планування із зарубіжного досвіду? Чи можна ними скористатись в Україні? Ваші роздуми щодо цього.

6. Опишіть процедуру складання, розгляду, прийняття та виконання бюджету.

7. Ознайомтесь з бюджетною резолюцією Верховної Ради України на поточний рік. З’ясуйте її зміст та основні складові. Визначте основні напрями бюджетної політики на поточний рік, закладені в цьому документі.

8. Які чинники визначають якість розробки бюджету?

9. Визначте структуру Державного бюджету на поточний рік. Одержані результати порівняйте з попередніми роками та прокоментуйте.

10. На підставі даних табл. 7 визначте питому вагу у ВВП доходів бюджету, видатків бюджету та питому вагу дефіциту бюджету стосовно доходів. Зробіть висновки на основі одержаних результатів.

11. За табл. 8 порівняйте потреби у бюджетних коштах і можливості їх фінансування. Одержані результати прокоментуйте.

12. На основі табл. 8 запропонуйте свій варіант розподілу бюджетних коштів (за питомою вагою), виходячи з пріоритетності розвитку галузей України в сучасних умовах. Обґрунтуйте.

13. За табл. 9 розрахуйте виконання плану за доходами, видатками та дефіциту бюджету, а також за доходами бюджету у відсотках до ВВП. На основі одержаних результатів зробіть висновки щодо якості бюджетного планування в Україні. На основі розрахунків побудуйте діаграму, яка б зображувала фактичне виконання бюджету порівняно з плановими показниками.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Бюджетно-податкова політика

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Т Ф Куценко Бюджетно податкова політика...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Методичні поради до вивчення теми

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Методичні поради до вивчення теми
Спочатку необхідно з’ясувати суть бюджетно-податкової політики як однієї зі складових фінансової політики держави. Політика взагалі охоплює всі напрями діяльності держави. Залежно від сфер

ФІНАНСОВА ПОЛІТИКА
    У вузькому розумінні поняття У широкому розумінні поняття    

ЗВЕДЕНИЙ БАЛАНС ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ, тис. грн.
Показники 1999 р. 2000 р. Напрями формування фінансових ресурсів Ресурси бюджетів

ДЕРЖАВНІ ОРГАНИ ОПЕРАТИВНОГО УПРАВЛІННЯ
Органи Основні функції згідно з чинним законодавством Міністерство фінансів України   Рахунк

ЗАКОНОДАВЧЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЮДЖЕТНО-ПОДАТКОВОЇ ПОЛІТИКИ
Законодавчий акт Дата прийняття Стаття чи розділ Зміст основних положень Конституція України &n

Тестові завдання
1. До негативних наслідків бюджетно-податкового регулювання держави належать: а) довготривала економічна криза; б) надмірна інфляція; в) негативний вплив бізнесу н

Економічні показники України
Показники Роки

ПОТРЕБИ У БЮДЖЕТНИХ АСИГНУВАННЯХ НА 1999 РІК І МОЖЛИВОСТІ ЇХ ФІНАНСУВАННЯ
Стаття видатків Запити міністерств, які базуються на чинному законодавстві, млрд грн. Оцінка Мінфіну, виходячи з можливостей фінансування, млрд г

ЯКІСТЬ БЮДЖЕТНОГО ПЛАНУВАННЯ В УКРАЇНІ
Показники Роки Доходи зве

Методичні поради до вивчення теми
Розгляд та засвоєння основних положень даної теми має націлити студентів на вивчення бюджетного механізму як реального втілення бюджетної політики. Вивчаючи загальні тенденції розвитку економіки та

МЕХАНІЗМ ФОРМУВАННЯ БЮДЖЕТНИХ РЕСУРСІВ
Адміністративні та економічні важелі Методи · Розробка та аналіз бюджетних запитів · Використання системи бюджетних обмежень · Про

РОЗМЕЖУВАННЯ ВИДІВ ВИДАТКІВ МІЖ МІСЦЕВИМИ БЮДЖЕТАМИ
Група Фінансове спрямування Рівень бюджету, з якого здійснюються видатки І група видатки на фінансування бюд

РОЗМЕЖУВАННЯ ДОХОДІВ МІЖ РІВНЯМИ БЮДЖЕТІВ
Вид податку (відповідно до Закону «Про систему оподаткування в Україні») Роки

Бюджетне фінансування
    ¾

Основні види соціально-економічного моніторингу за об’єктами досліджень
Вид Об’єкт Споживач результатів Міждержавний Процеси соціально-еко­номічних зв’язків між державами

Основні показники бюджетної політики
Група Вид Показники, їх зміст І група — дер­жавні квоти Фінансові квоти ¾ частка

Завдання та запитання для самоперевірки
1. Поясніть, як функціонує та з яких підсистем складається бюджетний механізм в Україні. 2. Перелічіть основні важелі та методи формування, розподілу та використання бюджетних ре

Методичні поради до вивчення теми
Податкова політика — невід’ємна складова загальної економічної політики держави. Оскільки її реалізація насамперед пов’я­зана з наповненням дохідної частини Державного бюджету, том

ДОДАТКОВІ ЕЛЕМЕНТИ ОПОДАТКУВАННЯ
Елементи Зміст 1. Податкові пільги · умови, що створює держава з метою стимулювання економічної діяльності

ХАРАКТЕРИСТИКА ПЕРЕКЛАДНОСТІ РІЗНИХ ВИДІВ ПОДАТКІВ
Ступінь перекладності Види податків Неперекладні податки Податок на ренту, прибутковий податок, податок на предмети моноп

Завдання та запитання для самоперевірки
1. Сформулюйте головну мету податкової політики. Чим визначається її характер? 2. Які елементи включає податковий механізм? Від яких чинників залежить його ефективність?

Тестові завдання
1. Якою за характером буде податкова політика держави, якщо оподаткування виступає лише як система забезпечення соціальних програм: а) активною; б) пасивною; в) не

Методичні поради до вивчення теми
Стан забезпечення платоспроможності держави залежить від багатьох факторів, але насамперед — від способів, форм і методів реалізації бюджетно-податкової політики, її елементів і складових, від ступ

ОСНОВНІ ВИДИ БЮДЖЕТНИХ ЗМІН ЗА ПРИЧИНАМИ ВИНИКНЕННЯ
Вид змін Зміст змін Формула, за якою обчислюється масштаб змін Структурний дефіцит (

ФОРМИ РЕАЛІЗАЦІЇ
Політика коригування Державного бюджету Стабілізаційна політика вирівнювання економічного циклу Політика фінансування дефіциту Державного бюджету

Основні фінансово-економічні фактори та індикатори бюджетної безпеки
Фактор Показники Індикатори Величина бюджету ü Обсяг доходів бюджету ü Обсяг видатків бюджету

РОЗРАХУНОК ПРИХОВАНОГО БЮДЖЕТНОГО НАДЛИШКУ
Показники Величина показників 1. Бюджетний дефіцит 6196,4 млн грн. 2. Сума податків на одного пра

ПОКАЗНИКИ ВИЗНАЧЕННЯ РІВНЯ ЗОВНІШНЬОГО БОРГУ КРАЇНИ
Показник Надмірний рівень заборгованості (критичне значення показника) Помірний рівень заборгованості (критичне значення показника)

СТАН БОРГОВОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
Показник боргової безпеки Порогові значення показників (помірний рівень) Фактичний стан (1999 р.) Співвідношення фактичного і порого

Завдання та запитання для самоперевірки
1. Що означає бюджетна безпека? Які основні її індикатори? 2. Опишіть категорії державних видатків і способи їх фінансування. Як збільшення державних видатків, що фінансується за

Тестові завдання
1. Методом управління державним боргом є: а) обмін облігацій за регресивним співвідношенням; б) відстрочка погашення; в) податкова координація та гармонізація;

Методичні поради до вивчення теми
Вивчаючи дану тему студентам слід ознайомитися з бюджетним устроєм та бюджетною системою країн ринкової економіки, що дає змогу зробити деякі порівняння з Україною, зрозуміти особливості і націонал

РІВНІ ПРАВОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ БЮДЖЕТНОЇ ПОЛІТИКИ В КРАЇНАХ ОЕСР
Конституційний рівень Управлінський рівень Спеціалізований рівень Більшість конституцій має положення щодо управління фін

ДЖЕРЕЛА ФОНДУ ПБТ У РІЗНИХ КРАЇНАХ
Країна Види ПБТ Джерела ПБТ ФРН Додаткові дотації 2 % суми ПДВ Допомога

МЕТОДИ РОЗПОДІЛУ БЮДЖЕТНИХ ДОТАЦІЙ
Країна Види дотацій Методи розподілу ФРН Додаткові дотації Частина річного бюджету у розмірі су

КРИТЕРІЇ ФІНАНСОВОЇ КОНВЕРГЕНЦІЇ
Грошово- кредитні 1) інфляція в країні-учасниці не може перевищувати середній з трьох найнижчих темпів інфляції у ЄВС більше ніж на 1,5 % 2) відсоткова став

ПОДАТКОВА ГАРМОНІЗАЦІЯ В ЄС
Етапи І етап — досягнення згоди відносно типу податку, що підлягає гармонізації

ОСОБЛИВОСТІ БЮДЖЕТНО-ПОДАТКОВОЇ ПОЛІТИКИ В ЗАРУБІЖНИХ КРАЇНАХ
Країна Загальний курс економічної політики Особливості бюджетно-податкового регулювання 90-ті роки з 2000 р.

Тема 6. Бюджетно-податкова політика: досвід зарубіжних країн
(2 години) 1. Особливості бюджетного устрою та бюджетної системи зарубіжних країн. 2. Специфіка структури державного бюджету в розвинутих ринкових країнах. 3. Бюдж

Індивідуальні та групові комплексні завдання
  Кожний студент протягом семестру зобов’язаний розв’язати два комплексних розрахункових завдання, які охоплюють основні теми дисципліни. Головна мета завдань — надати студентам

Етап 3. Розрахувати обсяги міжбюджетних трансфертів до бюджету адміністративно-територіальної одиниці.
Для цього необхідно здійснити: 1) розрахунок трансферту вирівнювання, який може формуватися у двох формах: а) як дотація вирівнювання, коли обсяг видатків загального фонду місцево

Постановка завдання
Розділ І. Аналіз виконання бюджету за минулий бюджетний рік 1. Загальний огляд ситуації в бюджетно-податковій сфері за минулий бюджетний рік. Оцінити резул

Перелік розрахунково-аналітичних завдань
· Ключові макроекономічні показники, покладені в основу бюджету: ü зміна реального ВВП до попереднього року (%), ü зміна середнього рівня споживчих цін (%), &uu

Перелік розрахунково-аналітичних завдань
· Обсяги місцевих бюджетів, їх зіставлення з прогнозними показниками та фактичним виконанням попереднього року: ü обсяг видатків загального і спеціального фондів місцевих бюджетів;

Умови завдання
Студенти академічної групи мають самостійно поділитися на чотири умовні групи експертів-аналітиків, кожна з яких має виконати певну частину розрахунково-аналітичної роботи комплексного завданн

Загальні положення
1. Цей Порядок розроблено на виконання Закону України «Про Державний бюджет України на 2001 рік» з урахуванням окремих положень проекту Бюджетного Кодексу України, прийнятого Верховною Радою Україн

Розрахунок прогнозного обсягу доходів зведеного бюджету Автономної Республіки Крим, бюджетів областей та бюджетів мм. Києва і Севастополя
7. Прогнозний обсяг дохідної частини зведеного бюджету Автономної Республіки Крим, бюджетів областей та бюджетів мм. Києва і Севастополя формується з надходжень загальнодержавних податків та зборів

Розрахунок обсягу доходів, закріплених за зведеним бюджетом Автономної Республіки Крим, бюджетами областей та мм. Києва і Севастополя
8. Обсяг доходів, закріплених за зведеним бюджетом Автономної Республіки Крим, бюджетами областей та мм. Києва і Севастополя (Di zak), визначається за такою формулою: D

Розрахунок обсягу власних доходів зведеного бюджету Автономної Республіки Крим, бюджетів областей та мм. Києва і Севастополя
12. Обсяг власних доходів зведеного бюджету Автономної Республіки Крим, бюджетів областей та бюджетів мм. Києва і Севастополя (Divl) визначається за такою формулою: Di vl

Розрахунок обсягу видатків загального фонду зведеного бюджету Автономної Республіки Крим, бюджетів областей та мм. Києва і Севастополя
26. Розрахункові обсяги видатків місцевих бюджетів визначаються окремо для кожної галузі виходячи із загальних ресурсів зведеного і місцевих бюджетів та першочерговості соціальних виплат. Загальний

РОЗМІР КОРИГУЮЧОГО КОЕФІЦІЄНТА ДЛЯ МІСТ РЕСПУБЛІКАНСЬКОГО (АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ) І ОБЛАСНОГО ЗНАЧЕННЯ
Чисельність наявного населення на 1 січня 2000 р. (тис. чоловік) Коригуючий коефіцієнт(Ky1) Понад 1500 0,64

Розрахунок обсягу видатків на освіту
40. Розрахунковий обсяг видатків на освіту визначається залежно від загального обсягу ресурсів місцевих бюджетів на освіту, розрахункового нормативу видатків на одного учня, приведеного контингенту

Розрахунок обсягу видатків на соціальний захист та соціальне забезпечення
46. Обсяг видатків на соціальний захист та соціальне забезпечення визначається виходячи з обсягів ресурсів бюджету на цю мету та контингентів отримувачів соціальних послуг за такою формулою:

Розрахунок обсягу видатків на фізичну культуру і спорт
65. Розрахунковий обсяг видатків на фізичну культуру і спорт (Vf) визначається з урахуванням чисельності наявного населення адміністративно-територіальної одиниці та питомої ваги зазначе

Розрахунок обсягу видатків на житлово-комунальне господарство
68. Розрахунковий обсяг видатків на капітальний ремонт житлового фонду та благоустрій населених пунктів (Vbi) для зведеного бюджету Автономної Республіки Крим, бюджету області, м. Києва,

РОЗРАХУНОК ОБСЯГУ ТРАНСФЕРТУ ВИРІВНЮВАННЯ ДО БЮДЖЕТУ АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ОДИНИЦІ на 2001 рік
Адміністративно-територіальна одиниця Обсяг доходів загального фонду (Di) Обсяг видатків загального фонду (без урахування видатків, що

РОЗРАХУНОК ОБСЯГУ ДОХОДІВ, ЗАКРІПЛЕНИХ ЗА БЮДЖЕТОМ АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ОДИНИЦІ, на 2001 рік
Адміністративно-територіальна одиниця Чисельність наявного населення (тис. чоловік) Коши

РОЗРАХУНОК ОБСЯГУ НАДХОДЖЕННЯ ПРИБУТКОВОГО ПОДАТКУ З ГРОМАДЯН на 2001 рік
Адміністративно-територіальна одиниця Чисельність наявного населення (тис. чоловік) Обсяг фактичних надходжень (тис. чоловік) Індекс

ОБСЯГ ВЛАСНИХ ДОХОДІВ БЮДЖЕТУ АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ОДИНИЦІ на 2001 рік
(тис. гривень) Адміністративно-територіальна одиниця Обсяг кошика власних доходів бюджету адміністративно-територіальної одиниці на

РОЗРАХУНОК ОБСЯГУ ВИДАТКІВ НА ОХОРОНУ ЗДОРОВ’Я на 2001 рік
Адміністративно-територіальна одиниця Кількість населення адміністративно-територіальної одиниці на 1 січня 2000 р., тис. чоловік (Nui)

РОЗРАХУНОК ОБСЯГУ ВИДАТКІВ НА ОСВІТУ на 2001 рік
Адміністративно-територіальна одиниця Приведений контин­гент учнів і вихованців навчальних закладів та установ освіти, одиниць Норматив видатків

РОЗРАХУНОК ОБСЯГУ ВИДАТКІВ НА ДОДАТКОВІ ВИПЛАТИ НАСЕЛЕННЮ (СУБСИДІЇ) НА ПОКРИТТЯ ВИТРАТ ПО ОПЛАТІ ТВЕРДОГО ПАЛИВА
Адміністративно-територіальна одиниця Кількість отримувачів субсидій на покриття витрат по оплаті твердого палива, чоловік (Qi2) Серед

РОЗРАХУНОК ОБСЯГУ ВИДАТКІВ НА ПІЛЬГИ ВЕТЕРАНАМ ВІЙНИ І ПРАЦІ
Адміністративно-територіальна одиниця Кількість ветеранів війни та праці на 1 січня 2000 р., тис. осіб Частка ветеранів війни та праці в їх загал

КІЛЬКІСТЬ ОТРИМУВАЧІВ ДОПОМОГИ СІМ’ЯМ З ДІТЬМИ
(осіб) Адміністративно-територіальна одиниця Допомога на дітей віком до 16 (учнів 18) років Допомога по догляду за дити

КІЛЬКІСТЬ УЧНІВ ДИТЯЧО-ЮНАЦЬКИХ СПОРТИВНИХ ШКІЛ, ЩО ПЕРЕДАЮТЬСЯ НА ФІНАНСУВАННЯ ДО МІСЦЕВОГО БЮДЖЕТУ у 2001 році
(осіб) Адміністративно-територіальна одиниця Кількість учнів (Upi) Автономна Республіка Крим

ФІЗИЧНІ ПОКАЗНИКИ, ВРАХОВАНІ ПРИ ВИЗНАЧЕННІ РОЗРАХУНКОВОГО ОБСЯГУ ВИДАТКІВ НА КАПІТАЛЬНИЙ РЕМОНТ ЖИТЛОВОГО ФОНДУ ТА БЛАГОУСТРІЙ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ
Адміністративно-територіальна одиниця Загальна площа житлового фонду, тис. кв. метрів (Sbi) Площа вулиць і доріг з капітальним і полег

РОЗРАХУНОК ОБСЯГУ ВИДАТКІВ НА НАДАННЯ ПІЛЬГ НАСЕЛЕННЮ НА ОПЛАТУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ, ПРИРОДНОГО І СКРАПЛЕНОГО ГАЗУ ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
Адміністративно-територіальна одиниця Кількість ветеранів війни та праці на 1 січня 2000 р. (тис. чоловік) Частка ветеранів війни та праці в їх з

РОЗРАХУНОК ОБСЯГУ ВИДАТКІВ НА НАДАННЯ СУБСИДІЇ НАСЕЛЕННЮ НА ОПЛАТУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ, ПРИРОДНОГО І СКРАПЛЕНОГО ГАЗУ ТА ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНИХ ПОСЛУГ
Адміністративно-територіальна одиниця Кількість отримувачів субсидії на житлово-комунальні послуги, осіб (Qi1) Середньоміся

Про Основні напрямки бюджетної резолюції
Відповідно до Конституції України та Закону України «Про бюджет­ну систему України», з метою своєчасного складання проекту Закону України про Державний бюджет України на 2002 рік Верховна Рада Укра

Бюджетна політика у сфері доходів
2.1. Доходи бюджету формуються відповідно до законодавства України з урахуванням проведення податкової реформи, скорочення неефективно діючих пільг та розширення податкової бази за рахунок легаліза

Бюджетна політика в сфері видатків
3.1. З метою забезпечення ефективної державної політики у сфері бюджетних видатків удосконалити мережу закладів та установ, які фінансуються з державного бюджету і місцевих бюджетів, для підвищення

Напрями розвитку міжбюджетних відносин
5.1. Удосконалити розподіл податкових надходжень між Державним бюджетом України, бюджетом Автономної Республіки Крим та місцевими бюджетами. Перевести на власну дохідну базу місцеві бюджети із закр

Окремі доручення
6.1. Кабінету Міністрів України при формуванні бюджету на 2002 рік: · 1) до 1 липня 2001 року подати до Верховної Ради Україні законопроекти про внесення змін до законодавчих актів України

МЕТОДИ РОЗРАХУНКІВ ПОКАЗНИКІВ ЗА СТАТТЯМИ БЮДЖЕТУ
Позначення показника № рядка Алгоритм розрахунку показників бюджету Умовні позначення ПН

ПОДАТКИ ТА ОБОВ’ЯЗКОВІ ПЛАТЕЖІ (ЗБОРИ) В УКРАЇНІ
1. Загальнодержавні податки, збори та інші обов’язкові платежі 1.1. Внески до бюджетів 1.1.1. Податки на доходи, податки на прибуток

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги