рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Dziedzictwo biologiczne Formowanie osobowości

Dziedzictwo biologiczne Formowanie osobowości - раздел Образование, WIADOMOŚĆ RÓŻNIC KULTUROWYCH - socjologia pozwala nam patrzeć na świat społeczny z innych niż nasz własny punktów widzenia. Potrzeby Biologiczne...

potrzeby biologiczne, umiejętności odgrywania ról

system nerwowy, Interakcje z innymi ludźmi koncepcja własnego „ja”

równowaga hormonalna w strukturach społecznych motywy, emocje

podstawowe emocje rodzina, grupa rówieśnicza

układ kostny szkoła, organizacje

inne cechy ogólne

 

 

2) Marek M. Kamiński – Inicjacja (w: “Gry więzienne. Tragikomiczny świat polskiego więzienia”)

 

* Studiował na Wydziale Filozofii i Socjologii, więzień polityczny, obserwacja uczestnicząca (wymuszona!), dokładny opis więzienia, teoria racjonalnego wyboru– podejmowania decyzji, teoretycznie to powinien być proces resocjalizacji, jednak wygląda jak socjalizacja do nowych warunków.

 

Rytuały inicjacyjne –jest to szybka socjalizacja, na którą składa się: proces nieformalnego szkolenia, uczenie formalnego kodeksu instytucji, oraz szereg testów, którą musi odbyć nowa osoba, która wchodzi do instytucji totalnej (“miejsce zamieszkania i pracy, w którym znaczna liczba znajdujących się w podobnej sytuacji jednostek jest odcięta na dłuższy czas od świata zewnętrznego i wspólnie wiedzie zamknięte, formalnie zarządzane życie” – przykładowo: więzienia, obozy jenieckie, sierocińce).

 

Każdy nowy więzień decyduje się na grypsowanie, (czyli na proces przypisania do odpowiedniej kasty). Ten, który nie chce być grypsującym, może zostać poddany szkoleniu. Tego, który zadeklaruje chęć przyłączenia do grypsujących czeka długi cykl testów inicjacyjnych.Podstawowym celem rytuałów inicjacyjnych jest zebranie dokładnych informacji o charakterze świeżaka.

Przebyta inicjacja pomaga szybciej dostosować się mentalnie do nowego środowiska. Socjalizacja do warunków więzienia, zwana prizonizacją (“przyswajanie obyczajów, stereotypów, nawyków i ogólnej kultury ośrodka penitencjarnego”) ogranicza negatywny wpływ stanu mentalnego świeżaka na współwięźniów.

Testy wstępne(Gra “Selekcja” i “Selekcja z poinformowanym świeżakiem”, niepowodzenie zamyka drogę do grypsowania– zostaje frajerem lub cwelem):

7) przecwelanie (zidentyfikowanie świeżaków nie pasujących do roli grypsującego)

8) chrzest

Dalsze etapy(Gra “Jednostronna konfrontacja” i “Pseudokonfrontacja”):

9) gierki, testy niejawne (posortowanie świeżaków według typu charakteru)

10) trening, bajery

 

1) Przecwelanie jest podstawowym testem siły charakteru, często relacjonowane jako brutalny gwałt. Przecwelanie poprzedzają intensywne represje fizyczne i psychologiczne. Dzień składa się z upokorzeń (np. drobne kradzieże, poszturchiwania, itd.). Wcześniej wspomniany gwałt oznacza jedynie zgodę na wykonywanie usług homoseksualnych w zamian za ochronę i inne korzyści. Test ten ma kontekst strategiczny. Ci, którzy oblali test– nigdy nie dowiedzą się, że nie musieli przyjmować oferty (jako cwele będą odcięci od informacji). Ci, którzy zdali dowiedzą się, że przecwelanie jest rutynowym testem, a nie improwizacją.

 

2) Chrzestto “bolesny” i “krwawy” rytuał mający ocenić wytrzymałość świeżaków na ból. Ci, którzy nie zaliczą zostają frajerami. Przed rozpoczęciem kat oferuje możliwość przerwania w zamian za rezygnację z przywileju dołączenia do grypsujących. Ten, który przyjmie propozycję zostaje frajerem. Ci, którzy zdecydują się na chrzest przechodzą do kolejnego etapu inicjacji. Chrzty są symboliczne (lekkie ciosy mokrym ręcznikiem), jest niegroźną maskaradą. Celem próby jest odróżnienie twardych świeżaków od miękkich.

 

* Oba testy mają wadę, że są one zaprojektowane dla świeżaka nie poinformowanego. Świeżak poinformowany wie, że odmowa jest korzystniejsza. W grze z poinformowanym kat nie potrafi zidentyfikować prawdziwego twardziela od poinformowanego mięczaka, co pokazuje, że test jest nieskuteczny.

 

3) Gierki. Do tego etapu wkracza świeżak zaakceptowany jako kandydat na grypsującego. Ameryka, czyli przejściowy okres obserwacji i prób trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. W polskich więzieniach Ameryka jest ważniejszym składnikiem prizonizacji niż socjalizacja wymuszana przez personel. W przypadku gierek fakt uczestnictwa w próbie jest powszechnie znany. Gierkipremiują siłę charakteru, spryt, refleks, przytomność umysłu, obserwuje się reakcję świeżaka w obliczu niebezpieczeństwa. Jeśli świeżak radzi sobie dobrze, Ameryka zostaje skrócona i dołącza do grupy grypsujących. Słabe wyniki decydują o bardziej brutalnych dalszych testach. (Lista popularnych gierek: Bolek i Lolek, burza, celowy, dentysta, dziad, kiełbasa, pilot, płetwonurek, rowerek, widoki, więzienny fiat, zapachy).

W testach niejawnych świeżak nie wie, że jest poddawany próbom i że jego zachowanie jest obserwowane (sytuacje życia codziennego). Reakcją oczekiwaną jest odmowa wykonania poniżających czynności i stawienie czoła agresji. Każda próba obrony swojej własności kończy się zaprzestaniem agresji. Konfrontacja między starym więźniem, a świeżakiem ma strukturę “Jednostronnej konfrontacji”, gdzie istnieją dwie możliwe strategie: walka lub kapitulacja. Kapitulacja jest dominującą strategią świeżaka słabego, zaś walka – twardziela. Po podjęciu walki świeżak dowiaduje się, że agresor może ogłosić, ze świeżak przeszedł próbę”. Mięczak unika konfrontacji nie zdając sobie sprawy, że nie doszło by do niej, gdyby tylko wyraził wolę walki.

 

* Również w przypadku testów niejawnych wartość testu obniżają problemy informacyjne (poinformowany świeżak wie, że prawdziwą grą jest “Pseudokonfrontacja” i, że do prawdziwej walki nie dojdzie).

 

4) Uniwersytet więzienny–świeżak, który dotarł do tego momentu został zaakceptowany jako grypsujący. Ostatni etap to tajne szkolenie (nocna bajera), którego celem jest nauczenie wszystkich tajnych norm, gramatyki języka, znaczenie testów, logiki sankcji i mobilności międzykastowej. Podczas tych szkoleń instruktorzy przekazują kandydatom tajną wiedzę o grypsowaniu. Szkolenia odbywają się na stodołach, gdzie osiągnięcia instruktora wpływają na jego status i są pod obserwacją innych grypsujących. Świeżak ma również silną motywację do ciężkiej pracy, dlatego zostanie zaakceptowany jako regularny grypsujący (mniej inteligentni świeżacy są eliminowani na wstępnych etapach– przez przecwelanie, gierki, testy).

Tajny trening daje grypsującemu przynależność kastową oraz pokazuje poziom jego ogólnej wiedzy więziennej. Stanowi ubezpieczenie grypsującego i kapitał subkulturowy na wypadek przeniesienia do nowego więzienia albo do nowej celi.

3) Peter L. Berger, Thomas Luckman – “Społeczne tworzenie rzeczywistości”

 

Socjologia; 3 teorie socjalizacji:

1) Determinizm biologiczny

2) Założenie idealistyczne

3) Uproszczona pedagogika

 

Społeczeństwo:rzeczywistość obiektywna

rzeczywistość subiektywna

 

Społeczeństwo, jako proces dialektyczny złożony z trzech momentów :

1. eksternalizacji

2. obiektywizacji

3. internalizacji.

Każdy z nich zachodzi niemalże jednocześnie, w każdej sekundzie istnienia społeczeństwa.

 

Socjalizacja–proces nabywania świata obiektywnego i subiektywnego; wszechstronne i zwarte wprowadzenie jednostki w obiektywny świat społeczeństwa albo jakiś jego sektor; z jego pomocą jednostka staje się członkiem społeczeństwa.

Jednostka rodzi się jako “kandydat” na członka społeczeństwa.

 

1) Socjalizacja pierwotna:

– jednostka poznaje podstawowe role, uczy się elementarnych zachowań

– jest to proces przejmowania świata i uznawania go za rzeczywisty

– rodzi się podstawowa tożsamość

– narzuceni “znaczący inni”, bliska więź emocjonalna (dziecko zespolone z rodzicami, “znaczący inni” wyznacznikiem świata)

– brak problemu identyfikacji, internalizacja jednego świata

– socjalizacja ta jest silnie zakorzeniona w człowieku

– osobowość jest wynikiem odbicia (odbija postawy przyjmowane najpierw wobec jednostki przez znaczących innych)

– socjalizacja pierwotna prowadzi do stopniowego abstrahowania w świadomości dziecka od ról i postaw określonych innych i dostrzeżenia ról i postaw w ogóle

 

Treści internalizowane w socjalizacji pierwotnej:

– język (jako narzędzie socjalizacji)

– schematy motywacyjne i interpretacyjne zdefiniowane instytucjonalnie

– zaczątki aparatu uprawomocniającego (dlaczego jest tak, jak jest?)

 

Socjalizacja pierwotna kończy się z chwilą utrwalenia w świadomości jednostki pojęcia uogólnionego innego, świadomość, że rodzina nie jest całym światem (ogólnospołeczne reguły).

 

Socjalizacja pierwotna, wg. G. Mead, dopracowany przebieg:

1) Zabawa (do 4 roku życia; naśladowanie, odgrywanie)

2) Gra (od 12 roku życia; pojawiają się reguły, zyskuje się tożsamość, ocenianie przez innych)

3) Uogólniony inny (etap, kiedy zachowujemy się w określony sposób, reguły stają się abstrakcyjne)

 

2) Socjalizacja wtórna – każdy następny proces, który wprowadza jednostkę, mającą już za sobą socjalizację pierwotną, w nowy sektor obiektywnego świata jego społeczeństwa.

Treści internalizowane w socjalizacji wtórnej:

– słownictwo związane z rolami

– rozumienie “ukrytych znaczeń”, ocen i emocjonalnego kolorytu pól semantycznych

– zaczątki aparatu uprawomocniającego + symbole materialne/rytualne

 

– socjalizacja wtórna polega na nabyciu wiedzy związanej z rolami, które pośrednio lub bezpośrednio wywodzą się z podziału pracy

– znaczący inni nie są narzuceni, brak związku emocjonalnego

– wchodzimy w nowe role społeczne, poznajemy dalsze role społeczne związane z pracą

– rzeczywistość wtórnej socjalizacji jest z reguły słabiej zakorzeniona w świadomości jednostki i dużo łatwiej jest jednostce się do niej zdystansować i być np. skrytym w tym nowym środowisku (lepiej nam to wychodzi wobec urzędnika niż wobec rodziców).

– role z którymi mamy do czynienia w socjalizacji wtórnej cechują się wysokim stopniem anonimowości, tzn. mogą zostać oddzielone od ich konkretnych wykonawców (jednego nauczyciela można zastąpić drugim)

– niektóre role uczone wtórnie też wymagają ogromnej identyfikacji i zaangażowania, potrzeba ta pochodzi z charakteru roli samej w sobie (socjalizacja do takich grup musi odgrywać się tak, jak socjalizacja pierwotna– muszą być znaczący inni)

– poszerzamy nasz język (najważniejsze narzędzi internalizacji!)

– rzeczywistość życia codziennego utrzymuje się poprzez zrutynizowanie, które jest istotą instytucjonalizacji

– może prowadzić do kryzysu osobowości (konflikt światów)

 

 

W socjalizacji pierwotnej dużą rolę dla kolejności uczenia się odgrywają ograniczenia biologiczne (dziecko roczne nie nauczy się tego, co czteroletnie), zaś w socjalizacji wtórnej kolejność uczenia się jest ustalana w zależności od wewnętrznych cech wiedzy, jaką chce się nabyć (wiedza musi przebiegać etapami)

 

 

Ostatni rodzaj socjalizacji:

 

3) Resocjalizacja (alternacja)– próba zmiany osobowości jednostki, celem jest całkowita przemiana osobowościowa; brak czystej karty (mamy zapis, który chcemy­ wymazać), podstawą jest teraźniejszość.

W skrócie:

SOCJALIZACJA
pierwotna Wtórna
  - narzuceni znaczący inni (pośredniczą w przekazywaniu tego świata i zmieniają go);   - socjalizacja pierwotna jest związana z silnymi emocjami (dziecko utożsamia się ze znaczącymi innymi emocjonalnie);   - identyfikacja jest konieczna do internalizacji;   - dzięki identyfikacji ze znaczącymi innymi dziecko jest zdolne do identyfikacji samego siebie, zyskuje tożsamość     - znaczący inni nie są narzuceni (są zazwyczaj funkcjonariuszami instytucji);   - socjalizacja wtórna najczęściej nie wiąże się z emocjami;   - socjalizacja wtórna nie wiąże się też z wysokim stopniem identyfikacji, treści nie mają cechy konieczności

TEMAT 7: KONTROLA SPOŁECZNA

1) Emile Durkheim – “Samobójstwo” (“Le suicide”, z: “Logika analizy socjologicznej” A. Sułek)

 

Metoda socjologiczna – oparta na założeniu, że fakty społeczne muszą być badane i analizowane jako rzeczywistość zewnętrzna w stosunku do świadomości jednostki. Aby rzeczywistość była w stanie zaspokoić potrzeby poznawcze socjologii, nie może być domeną innych nauk.

 

Samobójstwo –“każdy przypadek śmierci, który jest wynikiem bezpośredniego lub pośredniego, negatywnego lub pozytywnego działania wykonanego przez samą ofiarę, która wie, jakie będzie rezultat tego działania”.

 

Samobójstwo może być rozpatrywane jako kwestia indywidualna, jednostkowa, jednak dla socjologów naturasamobójstwa jest uspołeczniona. Zazwyczaj krótkie okresy czasu charakteryzują się mniej lub bardziej stałą liczbą samobójstw. Wyjątkami są różnego rodzaju kryzysy.

 

Wskaźnik samobójstw właściwy dla danego społeczeństwa– liczba samobójstw w stosunku do wielkości całej populacji; mierzony w przeliczeniu na tysiąc lub sto tysięcy mieszkańców. Wskaźnik samobójstw, jako wskaźnik dotyczący społeczeństwa i jego integracji

 

Wskaźnik samobójstw konstytuuje jeden, określony porządek faktów, który wykazuje jednocześnie stałość i zmienność. Jego stałość to zbiór pewnych powiązanych ze sobą cech, które przejawiają się równocześnie mimo zewnętrznych okoliczności. Zmienność świadczy o konkretnym i indywidualnym charakterze tych samych cech, ponieważ zmieniają się one stosownie do charakteru zmian społeczeństwa. Natomiast dane statystyczne pokazują tendencję do samobójstw, którą dotknięta jest każda społeczność jako całość.

 

Celem tej pracy jest zbadanie czynników, od których zależy społeczny wskaźnik samobójstw (a nie faktorów jednostkowych):

 

I. Czynniki pozaspołeczne

 

Wskaźnik samobójstw nie może być wyjaśniony przez takie czynniki jak: stany psychiczne, rasa czy dziedziczność. Istnieją natomiast pewne czynniki pozaspołeczne (kosmiczne) – klimat oraz temperatura sezonowa. Liczni badacze sporządzili rozkład samobójstw w Europie ze względu na szerokość geograficzną (II połowa XIX wieku), Morselli za najbardziej “samobójczy” fragment kontynentu wyszczególnił przestrzeń między 47-57 N oraz 20-40 E. Francuski socjolog nie zgadzał się jednak z takim wnioskiem, gdyż obszar był niejednolity. Klimat nie mógł więc skłaniać ludzi do samobójstwa, ale natura tej cywilizacji.

II. Przyczyny społeczne i typy społeczne

– każda grupa społeczna przejawia specyficzną tendencję do samobójstw – ta tendencja zależy od różnorakich przyczyn społecznych

– w. w. tendencja nie zależy od właściwości indywidualnych jednostki ani od natury środowiska fizycznego

 

Durkheim dokonuje klasyfikacji samobójstw nie według ich cech, ale według przyczyn sprawczych (przejście od całości do części).

Trzy typy społeczne samobójstwa:

 

1) egoistyczne

2) altruistyczne

3) anomiczne

 

Badanie to stawia na boku jednostkę jako jednostkę, jej idee i pobudki, a dąży bezpośrednio do określenia jaki jest stan różnych środowisk społecznych (wyznań religijnych, rodziny, społeczności politycznych, grup zawodowych, itd.), w zależności od którego zmienia się liczba samobójstw.

 

Samobójstwo egoistyczne:

 

E. Durkheim zwrócił uwagę na poziom wskaźnika ze względu na religię dominującą w danym kraju. Wyróżnił państwa: protestanckie, mieszane, katolickie i greckokatolickie. Najwyższa średnia występowała w krajach protestanckich,, najmniejsza w krajach grecko-katolickich. Porównanie tych wyników jest pobieżne, gdyż środowiska społeczne, w których żyją mieszkańcy tych krajów nie są identyczne.

 

Obserwacje E.D są następujące:

1) Liczba samobójstw była tym większa, im większa była liczba protestantów. Odwrotnie działo się katolikami.

2) Ogólnie ludzie wyznań protestanckich wykazywali o wiele większą liczbę samobójstw w porównaniu z innymi badanymi religiami.

3) Najmniejsza liczba takich przypadków śmierci– wyznanie żydowskie.

 

 

Wnioski:

1) zarówno katolicyzm, jak i protestantyzm zakazują samobójstwa

2) protestantyzm dopuszcza swobodne studiowanie prawd wiary i przyznaje jednostce większą, niż katolicyzm, swobodę myśli (postępujący indywidualizm)

3) społeczność religijna u protestantów jest luźniejsza, mniej socjalizuje ludzi i jest niespójna

4) sytuacja Żydów: potępiani, odizolowani, czuli wrogość ze strony chrześcijan– stąd wykształciło się u nich poczucie solidarności, byli zjednoczeni i zwarci

5) katolicyzm– mało samobójstw

 

Dawni autorzy dopatrywali się zwiększenia ryzyka samobójstwa w małżeństwie i rodzinie. Jednak Durkheim i Bertillon podkreślili, że mimo większej częstości samobójstw wśród żonatych i zamężnych niż u ludzi stanu wolnego, w małżeństwach samobójstwa zdarzały się rzadziej niż u osób wolnych w tym samym wieku. Według E.D. przed samobójstwem podtrzymuje posiadanie dzieci.

 

Ważne zależności: stan społeczeństwa politycznego a samobójstwo:

 

 

rewolucje -> spadek -> warunek: -> pobudzanie

kryzysy polit. samobójstw wydarzenia patriotycznych

wojny angażowały masy integracji

 

 

“Samobójstwa zmieniają się w odwrotnym stosunku do stopnia integracji grup społecznych, których częścią jest jednostka”:

 

       
 
   
 


– integracja społeczności religjnej

– integracja społeczności rodzinnej samobójstwa

– integracja społeczności politycznej

 

Konkluzja:

nadmierny indywidualizm jednostki => stawianie siebie ponad osobowość zbiorową => egoistyczne samobójstwo => dezintegracja społeczeństwa

 

Definicja: Anomia – zjawisko społeczne, które polega na rozpadzie powszechnie przyjętych norm, więzi społecznych, występujące w czasie wielkich kryzysów politycznych, społecznych i ekonomicznych, tzn. W warunkach destabilizacji. Inaczej: stan alienacji, dezorientacji, zagubienia się jednostki w takiej sytuacji. <gr. anomia – “bezprawie”>

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

WIADOMOŚĆ RÓŻNIC KULTUROWYCH - socjologia pozwala nam patrzeć na świat społeczny z innych niż nasz własny punktów widzenia.

Anthony Giddens Socjologia... Socjolog osoba kt oacute ra potrafi wyzwoli si ze swoich bezpo rednich uwarunkowa w asnych do wiadcze i...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Dziedzictwo biologiczne Formowanie osobowości

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

AUGUSTE COMTE
Szczególne miejsce przyznaje się francuskiemu autorowi Auguste’owi Comte’owi, który wymyślił słowo „socjologia”. Początkowo posługiwa

EMILE DURKHEIM
Dzieła Emile’a Durkheimawywarły większy wpływ na kształt współczesnej socjologii niż prace Comte’a. Durkheim widział w socjologii now

KAROL MARKS
Karol Marks– zainteresowanie europejskim ruchem robotniczym, ideami socjalistycznymi, narastaniem nierówności (rozwój fabryk), kwestie ekonomiczne, obserwacje so

MAX WEBER
Max Weber– jak inni myśliciele chciał poznać naturę i przyczyny zmiany społecznej. Choć był pod silnym wpływem Marksa odrzucił material

Zmiany społeczne Socjolodzy
1. Zmiana sposobu produkcji (Angielska rewolucja przemysłowa) Marks, Durkheim 2. Zmiana miejsca zamieszkania Toennies, Park, Lyndowie 3. Przekraczanie ograniczenia miejsca pr

Czasy współczesne.
Kobiety i mężczyźni są aktywni zawodowo, dzieci spędzają więcej czasu poza domem, oddzielone od rodziców. Spadek znaczenia rodziny, kryzys więzi natur

Pełni i ściśle zintegrowane.
    cd. 1,2)   STATUS ZESTAW STATUSÓW      

Kontrsocjalizacja socjalizacja realna socjalizacja wirtualna
Kontrsocjalizacja–kultywowanie przeciwnych reguł i wzorów niż te uznawane przez grupy, od których chcemy się dystansowa (będące naszymi negat

Relacje 1. i 2. Rzędu Relacje 3.i 4. rzędu

Peter L. Berger – “Zaproszenie do socjologii” – IV. Perspektywa socjologiczna- człowiek w społeczeństwie
„Dojrzewanie” – umiejscawianie się w układach wyznaczonych przez nieznajomych.   Umiejscowienie w społeczeństwie – cz

Marek M. Kamiński - „Gry więzienne. Tragikomiczny świat polskiego więzienia” - Wprowadzenie
Więzienie uczy zachowań hiperracjonalnych. Więzień nabiera cierpliwości w planowaniu i dążeniu do celu. Otoczenie karze go surowo za błędy i hojnie nagr

Marek M. Kamiński - „Tragikomiczny świat polskiego więzienia” – Dodatek. Gry i decyzje
  Więzienie socjalizuje do hiperkalkulacji! Niewłaściwa ocena konsekwencji swojego zachowania nakłada na decydenta bardzo wysokie koszta. Zorganiz

DYLEMAT WIĘŹNIA
Historyjka więzienna. Przeanalizowali ją po raz pierwszy Melvin Dresher i M.Flood (matematycy). Bohaterowie historyjki zostali przeniesieni w realia w PRL-u. „Sm

Obywatelskie zaangażowanie
Uczestnictwo w wyborach ma bezpośredni związek z wąsko pojmowaną demokracją. Ze stosunkowo wysokiego wskaźnika wczesnych lat sześćdziesiątych f

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги