рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

DYLEMAT WIĘŹNIA

DYLEMAT WIĘŹNIA - раздел Образование, WIADOMOŚĆ RÓŻNIC KULTUROWYCH - socjologia pozwala nam patrzeć na świat społeczny z innych niż nasz własny punktów widzenia. Historyjka Więzienna. Przeanalizowali Ją Po Raz Pierwszy Me...

Historyjka więzienna. Przeanalizowali ją po raz pierwszy Melvin Dresher i M.Flood (matematycy). Bohaterowie historyjki zostali przeniesieni w realia w PRL-u.

„Smok” i „Student: - bohaterowie. Aresztowani w Polsce lat 80tych podejrzani o działalność antykomunistyczną. SB nazbierało dużo dowodów by ich aresztować i skazać za nielegalne posiadanie bibuły. Jednak prokurator zyska podstawę aby ich aresztować, gdy przynajmniej jeden z nich zdecyduje się zeznawać. Są w osobnych celach. „Smok” ma dwie możliwości: przyznać się i sprzedać wspólnika (S) lub iść w zaparte (Z). Obaj mają te dwie możliwości jednak nie mogą się ze sobą kontaktować dlatego też obaj muszą przeanalizować konsekwencje swoich decyzji. Jeśli:

- Jeden sprzeda drugiego, a drugi pójdzie w zaparte to pierwszy zostanie w nagrodę zwolniony a drugi otrzyma max wyrok trzech lat

- Obaj pójdą w zaparte dostaną po roku za drobne wykroczenie posiadania bibuły

- Każdy z nich sprzeda dostaną złagodzony wyrok dwóch lat

 

Możliwe są dwie sytuacje w tym przypadku:

1. Student idzie w zaparte, wówczas konsekwencją wyboru S czyli sprzedania wspólnika i przyznanie się jest zwolnienie, zaś Z czyli pójście w zaparte prowadzi do jednego roku.

2. Student sprzedaje „Smoka”, konsekwencją S są dwa lata a z – trzy.

Zatem „Smok” może ustalić jednak, że sprzedanie wspólnika prowadzi do krótszego wyroku niż pójście w zaparte – strategia dominująca(strategia gracza, która przy dowolnej kombinacji strategii innych graczy – jednego lub więcej – zawsze daje wyższą wypłatę niż dowolna inna strategia)

Strategia dominująca- versus-Strategia zdominowana(wybór strategii gorszych)

Wybór strategii dominującej prowadzi w przypadku Dylematu więźnia do wyniku, który jest gorszy dla obu graczy niż jednoczesny wybór strategii zdominowanej. Obu graczom opłaca się sprzedawać.

 

 
 

 

 


Czerwone kółka – węzły decyzyjne – momenty ich wyboru

Czarne kółka – węzły końcowe gry – wynik

Dwie linie wychodzące z węzła decyzyjnego Studenta = dwie strategie ( S lub Z )

Linie kreskowane – zbiór decyzyjny Smoka – mówi o tym, które strategie Studenta Smok potrafi odróżnić.

 

Wszystkie strategie „Studenta” kończą się w tym samym zbiorze decyzyjnym. Czyli obaj podejmują decyzje jednocześnie, bo „Smok” nie wie jaką decyzje podejmie „Student”. Gdyby nie było zakreskowanej linii „Smok” znałby decyzje „Studenta” przed dokonaniem swojego wyboru. Jednak w tym przypadku kolejność ruchów nie ma znaczenia. Liczby – wypłaty. Są w tym samym porządku w jakim gracze podejmują decyzje. Pierwsza – studenta, druga – smoka.

 

Dylemat więźnia i jego warianty są wykorzystywane przez badaczy społecznych do modelowania wielu problemów społecznych, politycznych i ekonomicznych. Dylemat więźnia opisuje wymarzoną grę prokuratora. Jest idealnym mechanizmem wymuszającym sprzedanie czyli przyznanie się do winy i szybkie zakończenie sprawy sukcesem.

 

Rzeczywisty dylemat autora: wybrał w nim pójście w zaparte, podczas gdy kapuś czyli nasz Smok przyznał się. Mimo odmowy zeznań autor otrzymał mniejszy wyrok niż nasz kapuś, który się przyznał.

 

Dla więźnia minimalizującego swój własny wyrok wypłata jest wyrokiem ze znakiem ujemnym. Powodów niespełnienia powyższego założenia w przypadków więźniów może być kilka:

- Więźniowie mogą brać pod uwagę inne konsekwencje swoich decyzji niż jedynie własny wyrok.

- Struktura gry w przesłuchanie jest zawsze bardziej skomplikowana niż prosty Dylemat więźnia. Gra toczy się w dłuższym przedziale czasowym.

 

2) Marta A. Nowak, Rober M. May, Karl Siegmund- „Matematyka wzajemnej pomocy”

„Z symulacji komputerowych wynika, że to raczej współpraca, a nie wyzysk dominuje w darwinowskiej walce o byt”

Darwinuznawał że to właśnie umiejętność współpracy (współżycia społecznego) była przyczyną jego przetrwania. Książę Kropotkin napisał całą książkę z przykładami współpracy wśród ludzi oraz zwierząt w polemice z dziełami Hobbesa (dzika ludzka egzystencja) i jego krwiożerczą walką o byt.

Przykłady wzajemnej pomocy w psychologii zwierzęcej: iskanie, nauka, ostrzeganie, wspólne walki i polowania.

Oczywiście istnieją postawy skrajne takie jak pasożytnictwo i altruizm. Są dwa podejścia: wzajemna pomoc i dobór krewniaczy.W doborze krewniaczym pomagamy naszej rodzinie, w ten sposób dbając o nią, poza tym mamy duże prawdopodobieństwo na pomoc zwrotną. We wzajemnej pomocy wymieniamy się przysługami (czyli jest to niemalże handel) ale dużo większe jest ryzyko że druga strona nie wywiąże się ze zobowiązania (zwiększaniem bezpieczeństwa tej wzajemnej pomocy zajmuje się państwo – grożąc sankcjami w razie nie wywiązania się z umowy).

Robert L. Trivers– Dylemat więźnia - w tej grze najbardziej opłaca się zdradzić i wg autorów podobnie jest w życiu czego ludzie nie chcą po prostu przyjąć do wiadomości, często wolą współpracować (wpływ presji społecznej?). Oczywiście strategia “wet za wet” przy wielokrotnym powtarzaniu skutkuje najlepiej.

* Eksperymenty komputerowe. Mamy populacje gdzie rozgrywa się gra w dylemat więźnia i każdy ma z góry zaprogramowany sposób gry. Po rozgrywce populacja rozmnaża się wprost proporcjonalnie do liczby uzyskanych punktów (ze zdrajcy wychodzi zdrajca itd).

· Część zawsze zdradza a część zawsze współpracuje, choć wynik odzwierciedla strukturę społeczeństwa to zdradzający zawsze osiągają więcej punktów. Ale w kolejnych generacjach społeczeństwo zamienia się w populację zdrajców.

· W populacji gdy włączyliśmy programy “wet za wet” to one miały najlepsze wyniki ale też dzięki swojej obecności znacznie polepszały wyniki kooperujących programów.

W rzeczywistości spotykamy się jednak pare razy z tą samą osobą i wnioskujemy o jej zachowaniu na podstawie wcześniejszych spotkań. W takim wariancie nie ma jednej, najlepszej strategii, wszystko zależy od tego z kim się akurat spotkamy.

Później wprowadzono do gry inne bardziej zróżnicowane programy bazujące np. na wszystkich wcześniejszych rundach albo mające prawdopodobieństwo 0,9 na kooperacje itd. Ale wyniki były proste: przytłaczająca większość populacji albo cała kooperowała albo zdradzała a przejścia z jednego do drugiego były rzadkie i jeśli już to bardzo gwałtowne i szybkie. Jednak z reguły współpraca okazuje się dominującym zachowaniem.

Populacje współpracujące były często w miarę zdominowane przez “wspaniałomyślny wet za wet” tzn. wet za wet tylko, że czasem oferuje się przeciwnikowi współpracę po zdradzie. Najczęściej jednak dominuje “strategia Pawłowa” - jeśli ostatnia akcja niezależnie od tego czy była to zdrada czy kooperacja przyniosła mu zysk to powtarza ją, jeśli nie to zmienia na drugą (ta strategia jest podstawą psychologii zwierzęcej) – „jak dobrze, to nie zmieniaj, jak źle- zmień”. W społeczeństwie zdominowanym przez “pawłowów” nie rozprzestrzeniają się “frajerzy”, którzy zawsze kooperują, bo tych pawłowy będą bezlitośnie wykorzystywać. Poza tym społeczeństwo Pawłowów jest bardzo odporne na zmiany, omyłkowe zdrady oraz na “inwazję zdrajców”. Jednak w społeczeństwie już przez zdrajców zdominowanym Pawłowy co drugi ruch próbują współpracować (no bo obopólna zdrada nie jest zyskiem) więc przegrywają. Pawłowy są dopasowane do społeczeństw gdzie “wet za wet” już wytrzebił zdrajców.

Gry przestrzenne - Gracze ustawieni są na szachownicy. Znów albo tylko zdradzają albo tylko współpracują, grają z wszystkimi 8 sąsiadami a później pola zachowują ci gracze, którzy otrzymali najwięcej punktów. Osoba kooperująca otoczona przez zdrajców nie ma szans, ale kwadrat kooperujących o rozmiarach 2 na 2 ma szanse się utrzymać.

Łańcuch katalizatorów wzajemnie aktywujących swoją działalność pierwszym przykładem wzajemnej pomocy ? Wśród zwierząt i prymitywnych organizmów można dopatrzeć się wielu przykładów współpracy, którą umożliwiają samoorganizujące się struktury przestrzenne oparte na oddziaływaniach z najbliższymi sąsiadami.

3) Ray Pahl - „Przyjaźń – społeczne spoiwo współczesnego społeczeństwa?”

* Odrobina przyjaźni, żeby mogli ze sobą współpracować

Jeśli spytamy polityków co powinno być przedmiotem ich głównej troski odpowiedzą nam –„gospodarka głupcze” – Bill Clinton.

Pogoń za „wskaźnikami ekonomicznymi” uskuteczniana za pomocą „kultury przedsiębiorczości” niekoniecznie prowadzi ku bardziej zadowolonemu i szczęśliwemu społeczeństwu. Społeczeństwo staje w obliczu biedy i sondaże donoszą o społecznych lękach i niepokojach związanych z przestępczością i brakiem porządku publicznego. Język polityków, aby opisać nasze choroby społeczne jest często mylący i nieprecyzyjny. Niespójnośc społeczna wymaga poszukiwania spoiwa.

W przeszłości był podział z politycznym podziałem na:

- Tych którzy dążyli do utrwalenia cenionych wartości społecznych minionych wieków

- Tych których celem było stworzenie doskonałego ładu w przyszłości, w drodze zmiany stopniowej, ewolucyjnej, gwałtownej (wizja socjalizmu – “aktywna utopia”)

 

Podział polityczny w takim kształcie już nie istnieje. Odrzucenie propozycji komunitarian (komunitarianizm–nurt we współczesnej filozofii polityki, podkreślający ważność i wartość wspólnot w społecznym życiu człowieka) okazało się trudniejsze, być może dlatego, że w istocie niezmiernie trudno było dokładnie zrozumieć ich stanowisko (np. sytuacja deficytu czasu dla dzieci).

 

Ważniejsze mechanizmy powstawania solidarności społecznej, tj. geograficzna izolacja lub powszechne niegdyś zaangażowanie w szczególną, bo warunkową określoną lokalizacją, aktywność zawodową, tj. górnictwo, budowa statków, nie znajdują już zastosowania, ponieważ – jeśli nie liczyć wyjątków – już dawno uległy zniszczeniu.

 

Załamanie socjalistycznego projektu w latach 80tych doprowadziło do próżni w politycznej retoryce istoty dobrego społeczeństwa. Społeczeństwa przemysłowe stają się lepsze – są zdrowsze, odnotowując niższe wskaźniki przestępczości, a ich członkowie generalnie czują się szczęśliwi. Niestety nie musi to prowadzić do podjęcia jakiejkolwiek poważnej debaty na temat społecznych zalet przyrostu równości. Dlatego też próby odnalezienia społecznego spoiwa podejmowane są wciąż w odniesieniu do społeczeństwa o nieustannie narastających nierównościach.

 

Socjologowie w WB od lat 90tych mają obowiązek poruszać problem spójności społecznej, zważywszy na to, że procesy prowadzące w kierunku pogłębiania nierówności nie są w żaden sposób powstrzymywane dzięki polityce rządu.

W owym eseju autor chce się skoncentrować na rzeczywistym modelu stosunków społecznych, w które angażują się ludzie. Natomiast ludzie zmierzają do przekształcenia relacji należnościowych tego czy innego rodzaju w relacje współbieżne. Kobiety i mężczyźni stopniowo uczą się rozmawiać ze sobą. Ludzie uczą się wyzwalać z ustalonych ról. To poszukiwanie poczucia tożsamości i indywidualności na zewnątrz zachowań warunkowych rolą ma niebagatelne znaczenie jeżeli chodzi o zmianę społeczną.

Kiedy została podważoną tradycyjna solidarność klasowa, następuje również tradycyjna stabilizacja związana z karierą w strukturach klasy średniej, męskie lęki i niepewności zaczęły narastać i pogłębiać się. Zatem mężczyźni zostali zmuszeni by oduczyć się poszukiwania takiej życiowej partnerki, która mogłaby dla nich stanowić substytut matki.

 

Publiczna debata na temat rodziny koncentruje się zwykle na relacjach między rodzicami a dziećmi w wieku szkolnym. Próby pomiaru stopnia intensywności kontaktów pomiędzy członkami rodziny wskazują, iż w ostatnim dziesięcioleciu XX w częstotliwość kontaktów została znacznie ograniczona. Możliwe, że wynika to ze wzrastających powiązań kobiet z rynkiem pracy, co możliwe z kolei pozostawia im mnie czasu na odwiedziny rodziców lub ich dorosłych dzieci.

Rolę rodziny ( z wyboru) przejmują – przyjaciele.

Przyjaciele zaczynają dostarczać nam wsparcia i bezpieczeństwa.

 

Peter Willmottwykazał, że przedstawiciele klasy średniej w większym stopniu polegali na przyjaciołach, jeśli chodziło o problemy tj. choroba dziecka czy opieka nad dzieckiem. Przyjaciele byli ważniejsi od krewnych czy sąsiadów jeśli w grę wchodziły kwestie tj. zakupy, remont domu, doglądanie domu, codzienne pomoc. Najwartościowsi okazali się również przyjaciele w roli powierników.

 

Naukowcy starają się zrozumieć osobistą, społeczną i polityczną wagę przyjaźni; pojęcie to próbują rozkładać na jakościowo odmienne elementy. à

 

à Przyjaciele, których znamy od czasów szkoły podstawowej lub średniej służą nam jako swoiste „punkty zaczepienia”.Stanowią pomoc w osiągnięciu stabilności, bezpieczeństwa a więc wydaję się, że nie zapewni tego praca ani relacje rodzinne. Należy zaznaczyć, że są pewne zależności między posiadaniem przyjaciół a odczuwaniem szczęścia.

- USA 1985 sondaż: pozytywne konsekwencje dla odczuwania szczęścia jest posiadanie przyjaciół szczególnie bliskich niż posiadanie znacznej ilości przyjaciół.

Podział na trzy typy przyjaźni:

1. przyjaźń, która wiąże się z dającą nam satysfakcję możliwością przydzielenia przyjaciela do określonego sektora naszego życia. Przyjaciele, z którymi oglądamy mecz, czyli tacy towarzyscy ludzie są użyteczni i zwykle bywają ludźmi podobnymi do nas. Na ich pomoc możemy liczyć np. w podwożeniu dzieci do szkoły.

2. forma przyjaźni która polega na próbie odtworzenia w odniesieniu do dorosłych tego, co stanowiłoby idealną rodzinę. Na granicy tego rodzaju przyjaźni znajdują się pewne relacje zbliżone w swym charakterze do stosunków braterskich/siostrzanych. Rodzeństwo zwykle umiejscowione jest bowiem na granicy relacji rodzinnych, jako że rozbudowuje więzi społeczne horyzontalnie, podczas gdy większość relacji rodzinnych ma charakter wertykalny.

3.kolejny typ przyjaźni to rozpoznawanie i bycie rozpoznawanym; odnosi się on do komunikacji. Jest to przyjaźń, którą Arystoteles określiłmianem przyjaźni opartej na charakterze. Ta czysta forma przyjaźni przyczynia się do podważenia instytucji i ról społecznych.

 

Arystoteles: można dokonać rozróżnienia między przyjaźnią opartą odpowiednio na korzyści, przyjemności i charakterze. Jego przyjaciel jest doskonały niczym jak alter ego. W rodzaju przyjaźni Ja znane jest Innemu pełniej niż w jakiejkolwiek innej relacji a to oznacza musi większość podatność na zagrożenie. Taka otwartość wymaga zaufania, które stanowi warunek wstępny przyjaźni. Ufność zakłada brak lęku. Wiąże się z nią także wolność autentycznego bycia sobą i czynienia tego, czego naprawdę chce.

 

W bardziej otwartym, dynamicznym i sfragmentaryzowanym społeczeństwie relacje przyjaźni mogą nakładać się na relacje rodzinne oraz stosunki pokrewieństwa i rzeczywiście wykraczać poza nie. Utrzymujemy bliskie kontakty z tymi członkami naszych rodzin z którymi przebywanie sprawia nam najwięcej przyjemności. Nasze zobowiązania wobec tych, których cenimy jako przyjaciół, będą znacząco silniejsze.

 

Osoby aktywne zawodowo, posiadając nadto pracujących partnerów, często znajdują się pod silną presją czasu. W dodatku przyjaźń nie zawsze podąża w zgodzie z rolami rodzinnymi.

Przyjaźń jest ekskluzywna i inkluzywna. Ludzie coraz intensywniej poszukują sposobów wyzwolenia się z nierzadko duszących, szkodliwych i emocjonalnie zaburzonych stosunków panujących w rodzinie pochodzenia. Wielu ludzi by móc wykształcić swą prawdziwą tożsamość, musi jednocześnie zerwać więzy rodzinne. Dojrzałe relacje, wolne, od zależności i emocjonalnie duszących wspomnień życia rodzinnego, odzwierciedlają wzrastającą dojrzałość jednostki (Giddens).

 

Różne formy miłości i przyjaźni mogą łączyć się ze sobą.

Przyjaźń może podkopywać ugruntowane instytucje i utrwalone formy społeczne. Jest anarchistyczna, pozostaje w opozycji wobec mentalności rynkowej i indywidualizmu.

 

Istnieje powód, by przyjmować, iż czysta przyjaźń stanowi odzwierciedlenie współczesnej troski o indywidualność. Taką przyjaźń jest dobrowolna i uosabia pozytywny obraz ludzkich relacji społecznych. Wymaga ona wzajemnej samoświadomości- wpisuje się więc w refleksyjny charakter społeczeństwa późnej nowoczesności (Giddens).

 

Allan Silver –„tylko w nowoczesnym społeczeństwie możliwe stało się stworzenie demokratycznej przestrzeni dla więzi z wyboru, w której wartością kulturową jest to, że osoby cenią się wzajemnie ze względu na swe autentyczne, czyli nieprodukcyjne osobowości”.

 

Stuck- w jego studium ukazała się wypowiedź kobiety- „w dzisiejszych czasach nic nie masz z tego co szczerze dajesz. Nie możesz troszczyć się o kogoś kto ma cię gdzieś”.

 

à Czysta komunikatywna przyjaźń oparta jest na zasadach moralnych, które pozostają w konflikcie z wymianą rynkową jako główną zasadą racjonalnego podporządkowania świata politycznego. Przyjaźń może być postrzegana jako zagrożenie dla sprawnego i harmonijnego funkcjonowania porządku społecznego (energia emocjonalna może być wycofywana z ról i relacji instytucjonalnych).

 

Przyjaźń niesie ze sobą dwie polityczne implikacje:

- przyjaźń może być niebezpieczna i destruktywna. W razie wszelkiego rodzaju czystek politycznych fakt utrzymywania stosunków przyjacielskich z ofiarą oznacza znalezienie się w bardzo niebezpiecznej sytuacji.

- przyjaźń jest fundamentalnie egalitarna. Jedną z przeszkód do przyjaźni jest strukturalne uwarunkowanie nierówności. Prawdziwe przyjacielskie społeczeństwo byłoby społeczeństwem bezklasowym i dlatego nadawanie bardziej centralnego i pierwszorzędnego znaczenia czystej przyjaźni może być potężnym narzędziem zmiany społecznej. Należy w końcu zauważyć, że posiadanie przyjaciela stanowi formę władzy, która nie dysponują ci, którzy tego przyjaciela nie mają.

 

Hutter:doskonała przyjaźń jest możliwa wśród dobrych ludzi, którzy przezwyciężyli nienawiść i strach tak wobec siebie samego, jak i w stosunkach wzajemnych z innymi. Dzięki wspólnej wizji dobra przyjaźń staje się relacją o charakterze fundamentalnym w procesie tworzenia Ja. Przyjaźń ma zarówno prywatny jak i publiczny wymiar dlatego też może uczynić ją groźną dla szerszego społeczeństwa. Każda przyjaźń jest nie tylko potencjalną kulturą w miniaturze ale także potencjalną kontrkulturą (Hutter). Przyjacielskie relacje między ludźmi o silnie zróżnicowanych statusach, zdolnościach i pochodzeniu są mniej prawdopodobne.

Przyjaźń ma na celu osiągnięcie psychologicznej bliskości.

Wyłanianie się nowego wymiaru zmiany społecznej we współczesnej rzeczywistości, może mieć dalekosiężne konsekwencje dla naszego systemu politycznego. Możemy mieć tutaj do czynienia z wytworzeniem nowego stylu stosunków społecznych. Jest on zasadniczo egalitarny, indywidualistyczny i ekskluzywny, antypolityczny. Jest to bardziej dojrzała forma oparta na zależności, podległości i podporządkowaniu.

 

Wczesny socjalizm oparty był na braterstwie i męskiej przyjaźni- solidarności podobnej do tej z jaką mamy do czynienia w relacjach między rodzeństwem. W okresie powojennego państwa solidarność przerodziła się w model troskliwej matki. Natomiast konserwatyści zmierzali ku modelowi łaskawego ojca starającego się zrobić wszystko co trzeba by jego rodzinny interes mógł funkcjonować bez zbędnych przeszkód. Taki stan rzeczy został zastąpiony demokracją. Co za tym idzie by dzieci wreszcie stanęły na własnych nogach i powierzyć sprawy w ich ręce. Jednak politycy jak widać łatwo przyjmują role matek czy też ojców, karcąc wyborców za to, że nie dostrzegają trudnych czasów w jakich rządzący muszą zmagać się z zapewnieniem bytu rodzinie. Ludzie polityki bardzo rzadko zwracają się do swych wyborców. Nie dopuszczają również abyśmy obserwowali ich jako ludzi czerpiących radość z częstych relacji przyjacielskich. Wyborcy traktowani jaki dzieci lub rodzeństwo muszą ograniczyć swą aktywność niemal wyłącznie do reagowania na to co czyni się w ich imieniu. Zasada subsydiarności, która zakłada lokowanie odpowiedzialności za decyzje i działania na możliwie najniższym poziomie jest w tym wypadku z pewnością bardziej „przyjacielska”.

 

Postęp w demokracji zależeć pewnie będzie od nowego pokolenia, które zacznie w większym stopniu inwestować w kształtujące tożsamość, społeczne, a przy tym osobiście wyzwalające przyjaźnie. Razem z przyjaciółmi i dzięki nim odkrywamy to kim jesteśmy. W silnej przyjaźni pojawia się idealizm, ponieważ wykracza on poza niezmienności ustalonych ról i zwyczajów.

 

Miłość jest apolityczna.- wg Hannah Arendt „nieodłączną cechą miłości jest jej bezświatowość, może ona jedynie stać się fałszywa i wypaczona, gdy używa się jej do celów politycznych tj zmiana czy zbawienie świata”. Miłość jest intymna, bliska i skutkuje to załamaniem się przestrzeni między ludźmi. Przyjaźń natomiast odgrywa istotną rolę w politycznej teorii Hannah. Zwiastuje ona związek między ludźmi jako równymi partnerami we wspólnocie, która ich jednoczy. Hannah podąża za Grekami.: „dla Greków istota przyjaźni była zwarta w dyskursie. Utrzymywali oni, że nieprzerwana wymiana zdań, niekończący dialog łączy ludzi w polis. Humanizujemy to, co dzieje się w świecie i w nas samych tylko dzięki temu, że o tym rozmawiamy, w trakcie zaś rozmowy uczymy się być ludźmi”.

Stara się utożsamić ten rodzaj nieustannej dyskusji między przyjaciółmi z Sokratesa wewnętrzną istotą szczególnego rodzaju polityki. Przyjaźń polityczna, która rodzi się w ten sposób, wykazuje bezpośrednie podobieństwo do stwierdzenia Arystotelesa: „przyjaźnie wydają się spajać ze sobą miasta” ponieważ uważa się, że posiadają zdolność do kształtowania zbiorowej tożsamości – wspólnoty między równymi.

 

Autor:jego stanowisko ma charakter polemiczny. Uważa iż w związku z tym, że ludzie coraz bardziej skupiają się na wytwarzaniu, podtrzymywaniu unikatowych tożsamości, których formalnie nie dostarcza im ani rodzina ani praca, społeczne znaczenie przyjaźni będzie rosło. Jeżeli zaś ludzie zmierzają w kierunku ideału czystej komunikatywnej przyjaźni jako istoty życia, to może nieść to dalekosiężne implikacje. Przyjaźni nie można kupić ani też utrzymać bez zaufania. Większość ludzi posiada przyjaciół i ci ich kształtują, wpływają na sposób w jaki postrzegamy siebie samych oraz na to jak widzimy i odnosimy się do innych.

TEMAT 9: TWORZENIE KAPITAŁU SPOŁECZNEGO:

1) Robert D. Putnam - „Bowling Alone: malejący kapitał Ameryki” - „Res Publica”

W Stanach Zjednoczonych gra się w kręgle rodzinnie i w towarzystwie. Jeśli dzisiaj gra się samotnie, znaczy to wiele, a sformułowanie „Bowling Alone” weszło do języka debaty politycznej USA.

 

Wielu badaczy nowych demokracji, podkreśla rolę, jaką w umacnianiu demokracji odgrywa silne i aktywne społeczeństwo obywatelskie.

Siła, z jaką tętniło życie amerykańskiego społeczeństwa, w ciągu kilku ostatnich dziesięcioleci wyraźnie osłabła.

USA odgrywają główną rolę w systematycznym badaniu więzi łączących demokrację i społeczeństwo obywatelskie.

Amerykańscy badacze przedstawili dowody na to, iż na jakość życia publicznego oraz skuteczność społecznych instytucji silnie wpływają normy i sieci obywatelskiego zaangażowania.

 

Rola sieci społecznej

Socjolodzy rozwoju ekonomicznego przeprowadzili badania w krajach rozwijających się ku wyjaśnieniu „sieciowego kapitalizmu” w Azji Wschodniej. Jednakże w mniej egzotycznych gospodarkach zachodnich badacze odkryli wysoce efektywne „okręgi przemysłowe” opierające się na sieciach współpracy robotników i drobnych przedsiębiorców.

Normy i sieci obywatelskiego zaangażowania wpływają znacząco na działanie rządu przedstawicielskiego.

 

W naukach społecznych badacze stworzyli teorię kapitału społecznego à odnosi się on do cech społecznego zaangażowania, takich jak sieci, normy i społeczne zaufanie ułatwiające koordynację i współpracę.

Sieci obywatelskiego zaangażowania stanowią podstawę dla silnych norm powszechnej wzajemności oraz sprzyjają rodzeniu się społecznego zaufania.

Świadomość „ja” przekształca się w „my” co sprowadza do wspólnych korzyści.

We wspólnocie obdarzonej znacznym zasobem społecznego kapitału żyje się łatwiej.

 

Więź społeczna i obywatelskie zaangażowanie mają głęboki wpływ zarówno na nasze życie publiczne ja i na prywatne perspektywy-jako punkt wyjścia do empirycznych badań nad zmianami w społecznym kapitale współczesnej Ameryki (jednak mogą charakteryzować też inne współczesne społeczeństwa).

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

WIADOMOŚĆ RÓŻNIC KULTUROWYCH - socjologia pozwala nam patrzeć na świat społeczny z innych niż nasz własny punktów widzenia.

Anthony Giddens Socjologia... Socjolog osoba kt oacute ra potrafi wyzwoli si ze swoich bezpo rednich uwarunkowa w asnych do wiadcze i...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: DYLEMAT WIĘŹNIA

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

AUGUSTE COMTE
Szczególne miejsce przyznaje się francuskiemu autorowi Auguste’owi Comte’owi, który wymyślił słowo „socjologia”. Początkowo posługiwa

EMILE DURKHEIM
Dzieła Emile’a Durkheimawywarły większy wpływ na kształt współczesnej socjologii niż prace Comte’a. Durkheim widział w socjologii now

KAROL MARKS
Karol Marks– zainteresowanie europejskim ruchem robotniczym, ideami socjalistycznymi, narastaniem nierówności (rozwój fabryk), kwestie ekonomiczne, obserwacje so

MAX WEBER
Max Weber– jak inni myśliciele chciał poznać naturę i przyczyny zmiany społecznej. Choć był pod silnym wpływem Marksa odrzucił material

Zmiany społeczne Socjolodzy
1. Zmiana sposobu produkcji (Angielska rewolucja przemysłowa) Marks, Durkheim 2. Zmiana miejsca zamieszkania Toennies, Park, Lyndowie 3. Przekraczanie ograniczenia miejsca pr

Czasy współczesne.
Kobiety i mężczyźni są aktywni zawodowo, dzieci spędzają więcej czasu poza domem, oddzielone od rodziców. Spadek znaczenia rodziny, kryzys więzi natur

Pełni i ściśle zintegrowane.
    cd. 1,2)   STATUS ZESTAW STATUSÓW      

Kontrsocjalizacja socjalizacja realna socjalizacja wirtualna
Kontrsocjalizacja–kultywowanie przeciwnych reguł i wzorów niż te uznawane przez grupy, od których chcemy się dystansowa (będące naszymi negat

Relacje 1. i 2. Rzędu Relacje 3.i 4. rzędu

Dziedzictwo biologiczne Formowanie osobowości
potrzeby biologiczne, umiejętności odgrywania ról system nerwowy, Interakcje z innymi ludźmi

Peter L. Berger – “Zaproszenie do socjologii” – IV. Perspektywa socjologiczna- człowiek w społeczeństwie
„Dojrzewanie” – umiejscawianie się w układach wyznaczonych przez nieznajomych.   Umiejscowienie w społeczeństwie – cz

Marek M. Kamiński - „Gry więzienne. Tragikomiczny świat polskiego więzienia” - Wprowadzenie
Więzienie uczy zachowań hiperracjonalnych. Więzień nabiera cierpliwości w planowaniu i dążeniu do celu. Otoczenie karze go surowo za błędy i hojnie nagr

Marek M. Kamiński - „Tragikomiczny świat polskiego więzienia” – Dodatek. Gry i decyzje
  Więzienie socjalizuje do hiperkalkulacji! Niewłaściwa ocena konsekwencji swojego zachowania nakłada na decydenta bardzo wysokie koszta. Zorganiz

Obywatelskie zaangażowanie
Uczestnictwo w wyborach ma bezpośredni związek z wąsko pojmowaną demokracją. Ze stosunkowo wysokiego wskaźnika wczesnych lat sześćdziesiątych f

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги