рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Peter L. Berger – “Zaproszenie do socjologii” – IV. Perspektywa socjologiczna- człowiek w społeczeństwie

Peter L. Berger – “Zaproszenie do socjologii” – IV. Perspektywa socjologiczna- człowiek w społeczeństwie - раздел Образование, WIADOMOŚĆ RÓŻNIC KULTUROWYCH - socjologia pozwala nam patrzeć na świat społeczny z innych niż nasz własny punktów widzenia. „Dojrzewanie” – Umiejscawianie Się W Układach Wyzn...

„Dojrzewanie” – umiejscawianie się w układach wyznaczonych przez nieznajomych.

 

Umiejscowienie w społeczeństwie – człowiek znajduje się w punkcie przecięcia określonych sił społecznych. Usytuowanie w społeczeństwie wyznacza reguły, których trzeba przestrzegać (podleganie wpływom).

 

Kontrola społeczna – zespół rozmaitych środków, stosowanych przez społeczeństwo w celu dyscyplinowania jednostek naruszających reguły porządku społecznego (zmuszenie ludzi do utrzymania porządku społecznego). Berger twierdzi, że żadne społeczeństwo nie może istnieć bez systemu kontroli społecznej, w przeciwnym razie w krótkim czasie ulegnie rozpadowi.

 

Formy kontroli są różne w zależności od celu i charakteru określonej grupy społecznej, we wszystkich przypadkach mają jednak na celu eliminację niepożądanych społecznie zachowań. Istotą każdego mechanizmu kontroli społecznej jest występowanie zagrożenia dla jednostki – w postaci różnego rodzaju represji – w wypadku złamania przez nią normy społecznej. W ostateczności prowadzą one do usunięcia niepoprawnej jednostki poza społeczeństwo.

 

ŚRODKI KONTROLI SPOŁECZNEJ:

1) POLITYCZNO – PRAWNE – najbardziej radykalnym i jednocześnie najstarszym środkiem kontroli społecznej jest przemoc fizyczna. W społeczeństwach pierwotnych jest ona środkiem podstawowym, we współczesnych– środkiem ostatecznym. Żadne państwo nie może obejść się bez uzbrojonej formacji bezpieczeństwa. Według autora „przemoc jest ostateczną podstawą wszelkiego porządku politycznego”. Jednak, w społeczeństwach współczesnych jest stosowana w umiarkowanym zakresie, jako środek ostateczny – gdyż zazwyczaj wystarcza sama groźba jej użycia.

 

2) EKONOMICZNE (sankcje, presja) – w drugiej kolejności, na liście środków kontroli społecznej jest presja ekonomiczna. Autor uważa, że niewiele środków jest tak skutecznych jak te, które zagrażają podstawom czyjegoś bytu lub zyskowi. Środki te stosują pracodawcy- groźbą pozbawienia pracy zarobkowej uzależniają pracowników, jak również pracownicy- groźbą strajku (narażenie pracodawcy na straty) są w stanie wymusić korzystne dla siebie ustalenia.

3) MECHANIZMY PERSWAZJI – w przypadku grup pierwotnych na członka grupy oddziałują subtelne, a zarazem potężne mechanizmy kontroli: perswazja, ośmieszenie, plotka i pogarda. Według Bergera podczas dyskusji grupowych uczestnicy po pewnym czasie modyfikują swoje wyjściowe poglądy, w ten sposób, że odpowiadają one wypadkowej poglądów całej grupy. Wynika to z występowania u ludzi potrzeby akceptacji w grupie, niezależnie od jej charakteru. Ośmieszenie – stosowane głównie jako jedna z form kontroli nad dziećmi.

Najbardziej wyniszczającym środkiem represyjnym, jakie stosuje społeczeństwo, jest stała pogarda i ostracyzm. Według Bergera paradoksem jest powszechne stosowanie tego środka wśród społeczności, które ideologicznie przeciwstawiają się stosowaniu przemocy. Przykład: zwyczaj „unikania” przez mennonitów jednostki, która naruszyła główne tabu. Wobec winnego nie stosuje się przemocy fizycznej, pozwala mu się pozostać we wspólnocie, lecz nikt się do niego nie odezwie.

 

 

Z rozważań Bergera wyłania się obraz człowieka skrępowanego przez różnorodne SYSTEMY KONTROLI SPOŁECZNEJ:

1) system polityczno- prawny

2) system moralności, obyczaju i zwyczaju

3) system kontroli prawnej grupowej (mechanizmy kontroli zawodowej, członkowstwa)

4) system kontroli prywatnej (krąg rodziny i przyjaciół)

 

Najbardziej rozbudowanym i oddziaływującym na członków społeczeństwa jest system polityczno- prawny. System ten może stosować wobec opornych przemoc fizyczną, łącznie z pozbawieniem życia (sankcje prawne).

Osoba wyłamująca się poza ramy systemu moralności, obyczaju i zwyczaju zostaje uznana za „niemoralną” lub pozbawioną manier. Zostaje usunięta poza nawias społeczeństwa.

W obrębie systemu obejmującego określone grupy społeczne występują systemy sformalizowane, ujęte w sztywne normy prawne: np. regulamin wojskowy, zakładu pracy, normy obowiązujące określone grupy zawodowe. Drugą grupę stanowią nieformalne mechanizmy kontroli stosowane przez współpracowników.

Kontrola wewnętrzna normy i wzory zachowań zintegrowanych Kontrola zewnętrzna sankcje prawne grupowe pozytywne i negatywne, system kar
Formalne mechanizmy kontroli prawo, regulaminy Nieformalne mechanizmy kontroliprzekazywane wzory zachowań

 

System kontroli na poziomie grup pierwotnych– grupy te mają dla człowieka zazwyczaj największe znaczenie, dlatego też ich więzi społeczne są najsilniejsze. Brak akceptacji, utrata prestiżu, ośmieszenie lub pogarda, odczuwane w grupie bliskich mają większy ciężar psychiczny.

 

Wniosek:miejsce człowieka w społeczeństwie oznacza usytuowanie jednostki względem wielu sił, które ją krepują i zniewalają.

3) Elliot Aronson – “Człowiek– istota społeczna” (Konformizm)

“Jedną z konsekwencji faktu, że człowiek jest istotą społeczną, stanowi to, że żyje on w stanie napięcia między wartościami związanymi z indywidualnością a wartościami związanymi z konformizmem”

 

Konformizm zmiana zachowania lub opinii danej osoby spowodowana rzeczywistym lub wyobrażonym naciskiem ze strony jakiejś osoby lub grupy. Sprawia, że porządek społeczny cały czas istnieje.

Dwa możliwe powody konformizmu:

1) zachowanie innych mogło przekonać jednostkę, że jej pierwotna ocena była błędna

2) jednostka może chcieć uniknąć kary (odrzucenie, wyśmianie) lub uzyskać nagrodę (w postaci przyjaźni, potrzeba akceptacji)

 

* Badanie S. Ascha– długość odcinka; większość badanych dostosowywała się do mylnej odpowiedzi innych członków grupy, mimo braku nacisku (jednomyślność większości). Na osobności udzielali dobrej odpowiedzi.

– Im mniejsze poczucie braku kontroli, tym mniejszy konformizm

– Przyczyny: a) wniosek o błędności własnych przekonań, b) pójście za tłumem

– Dwa ważne cele: 1) postąpić właściwie; 2) zyskać życzliwość innych– dostosować się

 

Czynniki osłabiające lub nasilające konformizm:

1) Jednomyślna opinia większości (wobec znalezienia choć jednego sprzymierzeńca jednostka jest już mniej skłonna do przychylenia się do opinii grupy)

2) Osobowość badanego/ znajomość zagadnienia:

– niskie mniemanie/ brak znajomości tematu – zwiększa konformizm

– wysokie mniemanie/ dobra znajomość tematu – zmniejsza konformizm

3) Skład grupy – grupa skuteczniej skłania do konformizmu, gdy składa się ze specjalistów, gdy jej członkowie są dla jednostki osobami znaczący, gdy członkowie są podobni do tej jednostki.

4) Poczucie bezpieczeństwa w grupie (akceptacja)– jednostce mającej ustaloną pozycję w grupie łatwiej jest wyrażać odmienne poglądy.

 

Nagrody i kary a informacja:

1) Inni ludzi służą nam do określenia rzeczywistości (stają się głównym źródłem informacji), wg. Festingera ma to miejsce zwłaszcza w czasie zagrożenia, niepewności rzeczywistości fizycznej (przykład łazienki). Im bardziej ufamy wiedzy i solidności danej osoby tym bardziej skłonni jesteśmy pójść za jej przykładem.

2) Obserwowanie innych w celu uzyskania informacji o właściwym sposobie zachowania -> gdy sytuacja się powtórzy, jednostka będzie powtarzała podpatrzony uprzednio wzorzec.

3) Dostosowanie się nawet w ocenie własnych emocji (eksperyment Schachtera, podanie

adrenaliny/placebo– dostosowanie emocji)

 

Trzy rodzaje następstw wpływu społecznego:

 

1) Uleganie (władza):

– ulegamy, gdy motywem jest uzyskanie nagrody/ uniknięcie kary

– trwa dopóki istnieje zagrożenie/ trwa obietnica

– najmniej trwała, efekty powierzchowne

– modyfikacja zachowania (zachowania, które warto kontynuować, nawet gdy powód już nie jest aktualny)

 

2) Identyfikacja (atrakcyjność osoby z którą się identyfikuje dana jednostka):

– wywołana pragnieniem danej jednostki, aby być podobną do osoby, od której pochodzi to oddziaływanie (zaakceptowanie jej wpływu, przyjęcie podobnych wartości i postaw). – motywem jest jedynie chęć upodobnienia

– “Efekt wujka Karola” (poglądy trwają dopóki pozostaje on osobą znaczącą, nadal wyznaje te same poglądy, oraz gdy nie zostaną podważone)

– wiara w opinie może zostać podważona z powodu:

1) odnalezienia innej atrakcyjnej jednostki (która ma większe znaczenie)

2) obalenia jej przez opinię osoby wiarygodnej

 

3) Internalizacja (wiarygodność osoby, która dostarcza informacji):

– motywem zinternalizowania określonego przekonania jest pragnienie, aby mieć rację

– nagroda za uznanie tego przekonania ma charakter wewnętrzny

– najtrwalsze i najlepsze następstwo

– przekonanie staje się częścią naszego systemu i staje się odporne na zmianę

Posłuszeństwo (wg. autorytetu), jako forma uległości:

· Badanie Milgrama – badanie szybkości uczenia się w zależności od kary, w ankiecie wszyscy odpowiadali, że będą aplikować impulsy dopóki “osoba badana” nie sprzeciwi się, to faktycznie 62% porażało prądem do końca skali. Zadawanie cierpienie innym, a wypełnianie polecenia autorytetu.

· Czynnikiem zmniejszającym stopień posłuszeństwa jest fizyczna nieobecność osoby reprezentującej autorytet.

 

Nie zainteresowany świadek jako konformista:

 

– Im więcej jest świadków wypadku, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że pomoc zostanie udzielona. Nie interweniowanie można uważać za akt konformizmu (dostosowanie się do osób, które nie reagują).

– Dyfuzja odpowiedzialności – odpowiedzialność rozmywa się, każdy świadek może mieć poczucie, że odpowiedzialność nie spoczywa jedynie na nim – inni również widzą to samo (eksperyment Latane i Rodin).

– Szczególne przypadki: osoby dzielące te same zainteresowania lub wspólne trudne warunki:

1) poczucie wspólnoty/ “wspólnego losu”

2) kontakt bezpośredni- “twarzą w twarz” z ofiarą.

 

Kwestie etyczne w badaniach:

– wprowadzenie w błąd badanych

– psychologia społeczna musi jednak posługiwać się badaniami

 

Dewiacje – zachowania, które odstępują od normy (niezgodne ze standardami normatywnymi), może być pozytywna lub negatywna.

Przyczyny:

1) uregulowanie porządku społecznego

2) transmisja kultury dewiacyjnej (zmienność kryterium prawnych, tolerancja w określonych społeczeństwach)

 

Funkcje dewiacji w społeczeństwie:

1) wyjaśniają sens

2) relacje międzygrupowe

3) dewiacje z czasem mogą stać się normą

 

 

TEMAT 8: DYLEMATY WSPÓŁZAWODNICTWA W ŻYCIU SPOŁECZNYM

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

WIADOMOŚĆ RÓŻNIC KULTUROWYCH - socjologia pozwala nam patrzeć na świat społeczny z innych niż nasz własny punktów widzenia.

Anthony Giddens Socjologia... Socjolog osoba kt oacute ra potrafi wyzwoli si ze swoich bezpo rednich uwarunkowa w asnych do wiadcze i...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Peter L. Berger – “Zaproszenie do socjologii” – IV. Perspektywa socjologiczna- człowiek w społeczeństwie

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

AUGUSTE COMTE
Szczególne miejsce przyznaje się francuskiemu autorowi Auguste’owi Comte’owi, który wymyślił słowo „socjologia”. Początkowo posługiwa

EMILE DURKHEIM
Dzieła Emile’a Durkheimawywarły większy wpływ na kształt współczesnej socjologii niż prace Comte’a. Durkheim widział w socjologii now

KAROL MARKS
Karol Marks– zainteresowanie europejskim ruchem robotniczym, ideami socjalistycznymi, narastaniem nierówności (rozwój fabryk), kwestie ekonomiczne, obserwacje so

MAX WEBER
Max Weber– jak inni myśliciele chciał poznać naturę i przyczyny zmiany społecznej. Choć był pod silnym wpływem Marksa odrzucił material

Zmiany społeczne Socjolodzy
1. Zmiana sposobu produkcji (Angielska rewolucja przemysłowa) Marks, Durkheim 2. Zmiana miejsca zamieszkania Toennies, Park, Lyndowie 3. Przekraczanie ograniczenia miejsca pr

Czasy współczesne.
Kobiety i mężczyźni są aktywni zawodowo, dzieci spędzają więcej czasu poza domem, oddzielone od rodziców. Spadek znaczenia rodziny, kryzys więzi natur

Pełni i ściśle zintegrowane.
    cd. 1,2)   STATUS ZESTAW STATUSÓW      

Kontrsocjalizacja socjalizacja realna socjalizacja wirtualna
Kontrsocjalizacja–kultywowanie przeciwnych reguł i wzorów niż te uznawane przez grupy, od których chcemy się dystansowa (będące naszymi negat

Relacje 1. i 2. Rzędu Relacje 3.i 4. rzędu

Dziedzictwo biologiczne Formowanie osobowości
potrzeby biologiczne, umiejętności odgrywania ról system nerwowy, Interakcje z innymi ludźmi

Marek M. Kamiński - „Gry więzienne. Tragikomiczny świat polskiego więzienia” - Wprowadzenie
Więzienie uczy zachowań hiperracjonalnych. Więzień nabiera cierpliwości w planowaniu i dążeniu do celu. Otoczenie karze go surowo za błędy i hojnie nagr

Marek M. Kamiński - „Tragikomiczny świat polskiego więzienia” – Dodatek. Gry i decyzje
  Więzienie socjalizuje do hiperkalkulacji! Niewłaściwa ocena konsekwencji swojego zachowania nakłada na decydenta bardzo wysokie koszta. Zorganiz

DYLEMAT WIĘŹNIA
Historyjka więzienna. Przeanalizowali ją po raz pierwszy Melvin Dresher i M.Flood (matematycy). Bohaterowie historyjki zostali przeniesieni w realia w PRL-u. „Sm

Obywatelskie zaangażowanie
Uczestnictwo w wyborach ma bezpośredni związek z wąsko pojmowaną demokracją. Ze stosunkowo wysokiego wskaźnika wczesnych lat sześćdziesiątych f

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги