рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

WIADOMOŚĆ RÓŻNIC KULTUROWYCH - socjologia pozwala nam patrzeć na świat społeczny z innych niż nasz własny punktów widzenia.

WIADOMOŚĆ RÓŻNIC KULTUROWYCH - socjologia pozwala nam patrzeć na świat społeczny z innych niż nasz własny punktów widzenia. - раздел Образование, Temat 1: PojĘcie Socjologii ...

TEMAT 1: POJĘCIE SOCJOLOGII

 

1) Anthony Giddens– “Socjologia”

 

Socjolog – osoba, która potrafi wyzwolić się ze swoich bezpośrednich uwarunkowań, własnych doświadczeń i potrafi zobaczyć rzeczy w szerszym kontekście. Praca socjologa polega na (umiejętności) wyobraźni socjologicznej (Charles Wright Mills- 1970). Wyobraźnia ta wymaga zdystansowananego spojrzenia na świat, połączenia spojrzenia historycznego, biografii i historii, braku rutyny, innowacyjności, wyzwolenia z własnych doświadczeń.

 

– Przedmiotem dociekań socjologii jest badanie związków między tym, co robi z nami społeczeństwo, a tym, co sami ze sobą robimy. Nasze działania kształtują rzeczywistość społeczną oraz są przez tę rzeczywistość skonstruowane.

 

Koncepcja struktury społecznej– na społeczne konteksty życia nie składa się przypadkowy zbiór zdarzeń i czynności, w rzeczywistości są one ustrukturowane- poukładane w określone wzory. Zachowania i stosunki z innymi charakteryzują się pewnymi prawidłowościami. Społeczeństwa ludzkie znajdują się w ciągłym procesiestrukturacji.

IDEA WYOBRAŹNI SOCJOLOGICZNEJ:

1) ŚWIADOMOŚĆ RÓŻNIC KULTUROWYCH - socjologia pozwala nam patrzeć na świat społeczny z innych niż nasz własny punktów widzenia.

2) OCENA SKUTKÓW DZIAŁANIA – badania socjologiczne pomagają w ocenie efektów praktycznych inicjatyw społecznych.

3) SAMOPOZNANIE – lepsze zrozumienie siebie, dzięki socjologii. Samopoznanie pozwala robić użytek z badań socjologicznych i skutecznie przeciwstawiać się polityce rządowej lub wdrażać własne inicjatywy polityczne.

 

– Socjologia jest dziedziną, w której nie istnieje jednolity zrąb zgodnie przez wszystkich uznawanych idei. Socjologowie spierają się, jak należy badać ludzkie zachowania i interpretować wyniki badawcze.

PIERWSI TEORETYCY

Socjologia wywodzi się z nurtu poważnych zmian intelektualnych. Bezpośrednimi okolicznościami jej narodzin była seria potężnych zmian, będących następstwem dwóch wielkich rewolucji (XVIII i XIX wieku).

· Rewolucja francuska 1789 roku - zwycięstwo laickich idei i wartości (wolność, równość) nad tradycyjnym porządkiem społecznym.

· Rewolucja przemysłowa (koniec XVIII wieku, W. Brytania) – przemiany społeczne i gospodarcze, wynalazki techniczne, mechanizacja, narodziny przemysłu (masowa migracja ze wsi do fabryk i pracy w przemyśle -> rozbudowa obszarów miejskich)

AUGUSTE COMTE

· Socjologia = nauka pozytywna; badania nad społeczeństwem wymagają stosowania rygorystycznych metod naukowych. Pozytywizm…   · Prawo trzech etapów- trzy stadia ludzkiego pojmowania świata:

EMILE DURKHEIM

· Pierwsza słynna zasada socjologii wg. Durkheima: „Fakty społeczne należy traktować jak rzeczy!” (analiza… · Trzy najważniejsze wątki poruszone przez Durkheima:

KAROL MARKS

· Zmiana w okresie nowoczesnym: najistotniejsze zmiany przyniósł rozwój kapitalizmu (produkcja dóbr i usług dla… Ø kapitał (mienie, które można zainwestować do… Ø praca zarobkowa (kategoria ludzi, którzy nie mają środków utrzymania i musza…

MAX WEBER

* Uważał, że socjologia powinna zajmować się badaniem działania społecznego, a nie struktur (inaczej niż… Ludzkie motywy, idee, wartości i przekonania są w stanie… * Ważnym elementem perspektywy socjologicznej Webera jest pojęcie typu idealnego. Są to modele…

Zmiany społeczne Socjolodzy

2. Zmiana miejsca zamieszkania Toennies, Park, Lyndowie 3. Przekraczanie ograniczenia miejsca przebywania Lazarsfeld, Blau i Duncan … 4. Erozja instytucji pierwotnych Badania polityki społecznej

Czasy współczesne.

2) Peter L. Berger , Thomas Luckman – “Społeczne tworzenie rzeczywistości” “Natura ludzka”: – anatomiczno– biologiczne cechy;

Pełni i ściśle zintegrowane.

  cd. 1,2)  

Socjalizacja

 

 

Kontrsocjalizacja socjalizacja realna socjalizacja wirtualna

Socjalizacja wyprzedzająca (Merton)– naśladowanie reguł i wzorów, a zwłaszcza sposobu i stylu życia środowisk,…   2) Typologie syntetyczne grup (Charles H. Cooley):

KULTURA– KONFIGURACJA WYUCZONYCH ZACHOWAŃ I ICH REZULTATÓW, KTÓRYCH ELEMENTY SKŁADOWE SĄ PODZIELANE I PRZEKAZYWANE PRZEZ CZŁONKÓW DANEGO SPOŁECZEŃSTWA

 

Konfiguracja zakłada, że różne zachowania i ich wyniki, składające się na kulturę, są zorganizowane w pewną całość zgodnie z określonym wzorem.

 

Wyuczone zachowania – działania, których formy zostały zmodyfikowane przez proces uczenia się. Instynktowne zachowania, ani podstawowe potrzeby czy napięcia nigdy nie były rozpatrywane jako części kultury, mimo ich oczywistego wpływu na nią. Chociaż zachowania motywowane są przez potrzeby, to formy jakie przybierają, są normalnie uwarunkowane przez doświadczenie.

 

Zachowanie – wszelkie formy aktywności jednostki.

Rezultat zachowania to zjawiska dwóch porządków:

* psychicznego – rezultaty zachowania, które występują jako stany psychiczne jednostki (postawy, systemy wartości, wiedza), utrwalone w wyniku interakcji z otoczeniem – uczenie się. Wywierają wpływ na rozwój wzorców zachowania

* materialnego („kultura materialna”) – przedmioty stale wytwarzane i używane przez członków jakiego społeczeństwa. Przedmioty i kontakt z nimi może mieć znaczny wpływ na rozwój osobowości.

Podzielane – określony wzór zachowania, postawa lub element wiedzy jest wspólny dla dwóch lub więcej członków danego społeczeństwa. Elementy zachowania swoiste dla pojedynczych jednostek nie będą rozpatrywane jako części kultury społeczeństwa. Jednak indywidualne osobowości mogą z biegiem czasu stać się częścią kultury (wszelkie innowacje zawsze były zapoczątkowywane przez jednostki albo małe grupy). Coś zostanie zaliczone do kultury, gdy będzie podzielane przez innych. Kultury odznaczają się ciągłością. Elementy rozpatrywane jako części kultury nie muszą być podzielane przez wszystkich członków danego społeczeństwa. Kultury zmieniają się i rozwijają, w toku swej historii odrzucają pewne elementy, zyskują nowe.

 

Przekazywane – przekazywanie elementów zachowania przez jednostki sobie wzajemnie, np. drogą uczenia, dziedziczenia lub naśladownictwa.

 

=> Kultura obejmuje zjawiska co najmniej trzech różnych porządków:

1) materialne (rezultaty wytwarzania/działania) => jawny aspekt kultury

2) kinetyczne (jawne zachowania, zawierają ruch jako niezbędny element) => jawny aspekt kultury

3) psychologiczne (wiedza, postawy, wartości, podzielane przez członków społeczeństwa) => ukryty aspekt kultury

 

– Zjawiska materialne i kinetyczne wchodzą w skład jawnych aspektów kultury, czyli konkretnych i dotykalnych, podlegających bezpośredniemu opisowi.

– Zjawisko psychologiczne zaliczane jest do ukrytych aspektów kultury, czyli obejmujących srany psychiczne, których natura a nawet samo istnienie może byc tylko inferowane z zachowania jawnego.

– Podstawowymi czynnikami w przekazywaniu kultury są więc jawne aspekty kultury. Stany psychiczne, tworzące kulturę ukrytą, same w sobie nie są przekazywane. Uświadomienie sobie takich stanów może następować tylko dzięki jawnym zachowaniom, w których znajdują one wyraz. Kontakt z jawną kulturą i doświadczenia z niego wyniesione odtwarzają w każdej jednostce podzielane z innymi stany psychologiczne, tworzące kulturę ukrytą.

 

Linton wyróżnia, takie pojęcia, jak:

 

Kultura rzeczywista – składa się z faktycznych zachowań członków społeczeństwa. Nie ma dwóch osób, które reagowałyby dokładnie w taki sam sposób.

Rzeczywisty wzór kulturowy (wzór kultury rzeczywistej) – reprezentuje pewną ograniczoną skalę zachowań, w ramach której mieszczą się normalne relacje członków społeczeństwa na określoną sytuację.

Konstrukt kulturowy – ustala modalną (uśrednianie zachowań) skończonej serii wariantów występujących w każdym rzeczywistym wzorze kulturowym i stosuje następnie tę modalną jako symbol rzeczywistego wzoru kulturowego. Taka modalna może być określana jako konstrukt wzoru kulturowego => konstrukt całej kultury tworzy się przez połączenie wszystkich konstruktów wzoru kulturowego [cała suma zachowań członków społeczeństwa, o tyle o ile są to zachowania wyuczone i podzielane w społeczeństwie].

 

 

– Zróżnicowanie zachowania w zakresie poszczególnego wzoru kulturowego funkcjonującego, ze względu na skutki dla jednostki

– Wzory kultury rzeczywistej nie są dla wszystkich takie same.

– Wszystkie kultury zawierają tzw. wzory idealne.

Wzory idealne – abstrakcje rozwinięte przez członków danego społeczeństwa, są one wyrazem zgodności opinii części członków społeczeństwa w kwestii, jak w poszczególnych sytuacjach ludzie powinni się zachować – wzór ten opiera się na pamięci o tym, jak coś kiedyś wyglądało a nie jak wygląda obecnie.

3) Bronisław Malinowski – „Czym jest kultura?”

 

Relatywizm kulturowy=> różne kultury, które spełniają różne wymagania

Antropologia <=> Socjologia; cechy wspólne:

1) kultura obejmuje całość życia

2) kultura nie ma pojęcia wartościującego

3) kultura jest tworem zbiorowym (system ponadjednostkowy rodzi się w interakcjach społecznych)

4) kultura narasta i przekształca w czasie

5) kultura jest wyuczalna

6) kultura jest prawidłowa (spójność ładu społecznego, wzoru kultury)

Kultura jest integralną całością składająca się z narzędzi i dóbr konsumpcyjnych, konstytucjonalnych i twórczych zasad różnych grup społecznych, ludzkich idei i umiejętności, wierzeń i obyczajów. To ogromny aparat, częściowo materialny, częściowo ludzki, a częściowo duchowy, za pomocą którego człowiek daje sobie radę z konkretnymi specyficznymi problemami.

 

POSTULAT RELATYWIZMU KULTUROWEGO – wychodzi od tego, że człowiek żyje w otoczeniu biologicznym (teoria kultury musi opierać się na danych biologicznych).

 

– Kultura zaspokaja organiczne, podstawowe potrzeby człowieka, potrzeby reprodukcyjne, pierwotne, wtórne. Są one zaspokajane przez kształtowanie nowego, wtórnego, sztucznego, środowiska. To środowisko, stale reprodukowane i utrzymywane, jest właśnie samą kulturą.

 

– Podział potrzeb wg. Malinowskiego:

* Potrzeby instrumentalne (dział ekonomiczny, wychowania, polityki)

* Potrzeby integratywne (nauka, magia, religia)

 

– W każdej kulturze musi istnieć system wychowawczy, urządzenia sankcjonujące etykę i prawo.

 

 

Dwa rodzaje analizy: funkcjonalna i instytucjonalna:

 

ANALIZA FUNKCJONALNAto próba określenia stosunku pomiędzy działalnością kulturową a ludzkimi potrzebami, podstawowymi lub pochodnymi. Ludzie jednoczą się, tworzą organizacje, by osiągnąć jakiś cel. Organizacje zawierają w sobie określony schemat lub strukturę, której główne czynniki są uniwersalne. Jednostką organizacyjną jest instytucja, która zwiera w sobie zespół tradycyjnych wartości, do których ludzie wspólnie doszli. Aby zrozumieć różnice między kulturami niezbędna jest skala porównawcza. Większość różnic jest spowodowana przez instytucje zorganizowane wokół pewnych bardziej wyspecjalizowanych potrzeb lub wartości.

Kultura swoją komplementarność i samowystarczalność zawdzięcza temu, ze zaspokaja cały szereg podstawowych potrzeb, instrumentalnych i integratywnych.

Czynnik czasu, czyli czynnik zmiany. Wszelkie ewolucje lub dyfuzyjne procesy zachodzą przede wszystkim w formie zmian instytucjonalnych. ANALIZA INSTYTUCJONALNA pokazuje, ze zanim nie powstały nowe potrzeby, nie dokonuje się żadnych wynalazków ani rewolucji, nie zachodzi żadna społeczna ani intelektualna zmiana. Istotnym faktem kulturowym jest organizacja ludzi w stałe grupy, powiązane jakąś umową, prawem lub zwyczajem.

 

W jakich warunkach inicjatywa jednostki staje się faktem kulturowym? Jeśli nie zostanie włączona do zorganizowanej działalności ludzkiej, jest kulturalnie obce. Przede wszystkim musi być przekonana pewna grupa ludzi. Inicjatywa jednostki zaspokaja pewien zespół potrzeb. Znajduje zwolenników wśród wielu ludzi. Może mieć zastosowanie praktyczne lub pomnażać naszą wiedzę. Uznanie wspólnoty celów.

 

Określić funkcję grupy – ocenić pozycję grupy ze względu na społeczeństwo jako całość. Idea, zasada, metoda techniczna itd. nie ma znaczenia społecznego czy kulturalnego jeśli nie jest powiązana z jakimś typem organizacji. Nauka o ludzkim postępowaniu zaczyna się razem z powstaniem organizacji. Jedynie w zorganizowanej grupie jednostka może zaspokoić swoje zainteresowanie i potrzeby oraz osiągnąć sukces.

 

Prawa czy normy są zawsze formułowane, aby określić zachowanie idealne. Zasada naczelna to idea instytucji uznana przez członków grupy i określona przez społeczeństwo. Funkcja to rola danej instytucji w ramach ogólnego schematu kultury. W każdej dyscyplinie społecznej powinno istnieć stałe kontrolowanie i sprawdzanie różnych pojęć dotyczących rzeczywistości kulturowej, aby uniknąć hipotez i poszukiwanie „pierwszej” lub „prawdziwej” przyczyny.

 

INSTYTUCJONALIZM– kultura jest całością złożoną z częściowo autonomicznych, częściowo współzależnych instytucji- wewnętrznie zintegrowany.

STRUKTURA INSTYTUCJONALNA jest charakterystyczna dla wszystkich kultur i dla każdego zjawiska kulturowego. Istnieje możliwość sporządzenia wykazu typów czy klas instytucji charakterystycznych dla wszelkiej kultury.

 

 

Aby stworzyć taki wykaz, najlepiej rozważyć ogólne zasady, które wiążą ludzi razem i łączą ich w stałe grupy:

 

1) fakt reprodukcji, pokrewieństwo między mężem i żoną, rodzicami i dziećmi itd. reprodukcyjna zasada integracji (pokrewieństwo przez krew i małżeństwo)

2) bliskość i sąsiedztwo– istotą życia społecznego jest współdziałanie

3) zasada wyróżniania i integracji związana z fizjologią i anatomią człowieka (płcią, wiekiem)

4) zasada asocjacji – dobrowolnego łączenia się w grupy, spowodowanego indywidualną inicjatywą (rytuały inicjatywne)

5) podział ze względu na umiejętności zawodowe, wykształcenie i upodobania (wychowanie, przekazywanie tradycyjnej techniki, wartości, idei; różnice stanu i rangi społecznej)

6) zasada władzy (przywilej i obowiązek podejmowania decyzji, orzekania w sporach, siła do realizacji swych postanowień) – władza jest istotą organizacji społecznej.

 

Naród jest całością złożoną z instytucji autonomicznych oraz z instytucji nawzajem od siebie zależnych. Naród oznacza jedność kultury.

 

Symbolikajest istotnym składnikiem wszelkiego zorganizowanego zachowania, musiała powstać już w najwcześniejszym okresie pojawienia się kultury. Zdolność grupy do przekształcania zasad indywidualnego postępowania w tradycję, którą można przekazać innym członkom grup, ale również przekazywać z pokolenia na pokolenie.

 

Początki kultury można określić jako równoczesną integrację kilku linii rozwojowych: zdolności do uznania przedmiotów instrumentalnych, oceny ich technicznej wydajności i ich wartości, czyli ich roli w osiąganiu zamierzonego skutku, formowania się więzów społecznych i pojawiania się symboliki.

 

Analiza kultury Malinowskiego:

– pierwsze podejście instytucjonalne do kultury (nacisk na instytucje)

– powtarzalność (coś staje się kulturą, gdy jest dziedziczone)

– definicja wynika z doświadczeń antropologicznych

– makrosocjologia, powielana przez dużą ilość osób

4) Ulf Hannerz– „Powiązania transnarodowe” (rozdział 8: „Polski papież wśród Majów”)

 

ULF HANNERZ– szwedzki profesor antropologii społecznej, specjalizujący się przede wszystkim w teorii globalizacji i powiązań transnarodowych (ponadnarodowych); jak badać kulturę w toku globalizacji (relacje transnarodowe).

 

Wstęp:Huczne powitanie przez jukatańską społeczność Karola Wojtyły, jako także swojego papieża. To skłania autora do przyjrzenia się, jak sam deklaruje w ostatnim akapicie wstępu, charakterystycznym cechom współczesnych związków społecznych, z perspektywy tego, co sugerują one na temat roli wspólnoty w globalizacji i na temat adaptacji pracy antropologów do badań transnarodowych. Bada wpływ procesu globalizacji na społeczny rozwój relacji międzyludzkich w kontekście ponadnarodowym.

 

 

Autor odwołuje się w swojej pracy do opinii i teorii różnych naukowców:

1) ROLAND ROBERTSON:

 

Globalizacja odnosi się „zarówno do kompresji świata, jak i intensyfikacji świadomości świata jako całości” – zwraca zatem uwagę na fizyczny i psychologiczny aspekt procesu globalizacji.

– Twierdzi też, że to stosunek współczesnych do owej globalizacji będzie kształtował doktryny, ideologie społeczne i kultury polityczne w następujących dekadach.

– Najważniejszą koncepcją Robertsona jest podział wizji porządku światowego, będących reakcją na globalizację. Posługując się terminologią Ferdinanda Tonnies’a Robertson dzieli wspólnotę (Gemeinshaft)oraz społeczność/ stowarzyszenie (Gesellschaft)na 2 podtypy.

 

Podział światowych porządków na podstawie Tonniesa wg Robertsona:

Global Gemeinschaft 1:

- świat złożony ze względnie zamkniętych, niepowtarzalnych wspólnot, które można utożsamić z narodami. Oceniane są jako równorzędne lub hierarchizowane

- u osób uznających Global Gemeinschaft 1 za idealny porządek światowy proces globalizacji jawi się jako zagrożenie, któremu trzeba stawiać opór (np. ruchy fundamentalistyczne, odrzucające obce wpływy)

 

Global Gemeinschaft 2:

- Przedstawia wizję „globalnej wioski” – wspólnota obejmująca cały gatunek ludzki;

- wersje tolerujące większy lub mniejszy pluralizm wewnętrzny; wioska, która wspólnie rozwiązuje problemu globalizacji (np. ruchy środowiskowe i pokojowe, kościół rzymskokatolicki, podkreślający, że interesuje go cała ludzkość)

 

Global Gesellschaft 1:

- porządek otwartych społeczeństw narodowych, pomiędzy którymi zachodzi stała wymiana społeczno-kulturowa, które kooperują i regulują stosunki między sobą; różne waloryzowanie tych społeczeństw

- typ najbliższy stosunkom współczesnym, dlatego regulacja zależności między tymi społeczeństwami jest najważniejszym problemem w procesie globalizacji (np. państwa europejskie)

 

Global Gesellschaft 2:

- koncepcja formalnej, zaplanowanej organizacji światowej, podkreślanie znaczenia świata jako systemu (społeczeństwo ponadnarodowe)

 

 

2) W celu zgłębienia tematu powiązań transnarodowych Hannerz przechodzi z warstwy zbiorowość – zbiorowość do relacji typowo międzyludzkich. Kolejna wariacja na temat Gemeinschaft i Gesellschaft, to przywołana koncepcja obrazu współczesnego społeczeństwa autorstwa CRAIGA CALHOUNA(,który twierdził, że “działanie każdego człowieka w populacji implikuje, zależy od lub przepowiada działanie innych”).

Następnie, czerpiąc z podziału Charlesa H. Cooleya na relacje piewszego i drugiego rzędu, Calhoun uzupełnia go o dwa kolejne typy związków stanowiących elementy tego społeczeństwa.

W ten sposób powstaje podział na cztery typy związków (dwa podstawowe– bezpośrednie; dwa kolejne– pośrednie):

 

- relacje 1 rzędu – łączą w bezpośrednich kontaktach poszczególne konkretne osoby (np. dwoje ludzi na przystanku)

- relacje 2 rzędu – dotyczą wykonawców określonych ról (np. nauczyciel i uczeń)

- relacje 3 rzędu– pośredniczy w nich technologia albo organizacja na szeroką skalę, czyli np. korporacja (np. pismo/ telefon do banku)

- relacje 4 rzędu – w nich przynajmniej jedna osoba nie jest świadoma, że zachodzi jakiś związek (np. inwigilacji, podsłuch, dane gromadzone przez banki)

 

W zasadzie jest możliwe przekształcenie się relacji pośrednich w bezpośrednie, ale w praktyce jest to mało prawdopodobne. Częściej doświadczamy przenikania sie relacji obu grup. W życiu społecznym relacje te mogą na siebie nachodzić lub być inaczej interpretowane

 

Idee Gemeinschaft dotyczą przede wszystkim relacji pierwszego rzędu, natomiast do wszystkich pozostałych typów relacji odnosi się pojęcie Gesellschaft.

 

 

3)Hannerz polemizuje z Anthony’m Smithem, który utożsamia transnarodowość z “pośredniością” w stosunkach społecznych (relacje 2. i 3. stopnia). Hannerz twierdzi, że transnarodowość można znaleźć również w relacjach 1. rzędu – umożliwia je rozwój technologii.

 

Hannerz kończy swoją pracę stawiając tezę, że wzajemne powiązania wszystkich czterech relacji są naturalnym następstwem globalizacji, a w szczególności rozwoju transportu i łączności (czyli relacji 3. i 4. rzędu).

W skrócie:

 
Gemeinschaft wspólnota ludzi wspólnota wiejska, trwała, wspólne dobra
Gesellschaft stowarzyszenia narodowe, religijne, podróżnicze   społeczność miejska, przejściowa, brak dóbr wspólnych

 

 

 

Gemeinschaft Gesellschaft

               
     
       
 
 

 

 


1 2 1 2

świat globalna wioska świat społ. formalna organizacja

narodów (świat glob. ruchów) narodowych światowa (system)

 

 

Relacje 1. i 2. Rzędu Relacje 3.i 4. rzędu

Kulturowe systemy symboli

język, normy, przekonania

wartości, zasoby wiedzy

Dziedzictwo biologiczne Formowanie osobowości

system nerwowy, Interakcje z innymi ludźmi koncepcja własnego „ja” równowaga hormonalna w strukturach społecznych motywy, emocje podstawowe emocje rodzina, grupa rówieśnicza

Peter L. Berger – “Zaproszenie do socjologii” – IV. Perspektywa socjologiczna- człowiek w społeczeństwie

  Umiejscowienie w społeczeństwie – człowiek znajduje się w…  

Marek M. Kamiński - „Gry więzienne. Tragikomiczny świat polskiego więzienia” - Wprowadzenie

Przesłanie książki : więźniowie optymalizują swoje działania w ramach ograniczeń twardych warunków…   Dostęp do danych: W 1985r autor był dwudziestoletnim studentem drugiego roku socjologii na Uniwersytecie…

Marek M. Kamiński - „Tragikomiczny świat polskiego więzienia” – Dodatek. Gry i decyzje

Więzienie socjalizuje do hiperkalkulacji! Niewłaściwa ocena konsekwencji swojego zachowania nakłada na decydenta bardzo wysokie… Mądry ruch może zdjąć wiele lat z wyroku…

DYLEMAT WIĘŹNIA

„Smok” i „Student: - bohaterowie. Aresztowani w Polsce lat 80tych podejrzani o działalność antykomunistyczną. SB nazbierało… - Jeden sprzeda drugiego, a drugi pójdzie w zaparte to pierwszy… - Obaj pójdą w zaparte dostaną po roku za drobne wykroczenie posiadania bibuły

Obywatelskie zaangażowanie

Ze stosunkowo wysokiego wskaźnika wczesnych lat sześćdziesiątych frekwencja wyborcza zmniejszyła się około roku… Dziesiątki milionów Amerykanów porzuciło… Amerykanie nie tylko rzadziej bywają w lokalach wyborczych, ale także coraz mniej z nich uczestniczy w…

– Конец работы –

Используемые теги: WIADOMO, 262, Oacute, NIC, KULTUROWYCH, socjologia, pozwala, nam, patrze, wiat, spo, eczny, innych, nasz, asny, punkt, Oacute, widzenia0.185

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: WIADOMOŚĆ RÓŻNIC KULTUROWYCH - socjologia pozwala nam patrzeć na świat społeczny z innych niż nasz własny punktów widzenia.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

0.019
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам