БУДОВА АТОМА І ПЕРІОДИЧНИЙ ЗАКОН

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

КРИВОРІЗЬКИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

КАФЕДРА ХІМІЇ

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

«БУДОВА АТОМА І ПЕРІОДИЧНИЙ ЗАКОН»    

Будова атома

 

Загальні уявлення про будову атома, природа електрона і характеристики його стану в атомі

Слово “атом” у перекладі з грецької мови означає “неподільний”. За сучасними уявленнями атом — електронейтральна мікросистема, що складається з… Основна маса атома зосереджена в ядрі і характеризується масовим числом А, яке… A = Z + N

Квантові числа

Головне квантове число - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7... Енергетичні рівні – K, L, M, N, O, P, Q... Максимальна кількість енергетичних рівнів, яку може мати атом в основному стані, відповідає номеру періоду, в якому…

Розподіл електронів в атомі, електронні й електронно-графічні формули елементів

Орбіталі багатоелектронних атомів заповнюються електронами в міру зростання їх енергії. При цьому обов’язково витримуються такі принципи: 1)… Згідно з принципом найменшої енергії найстійкішому стану електрона в атомі… Послідовність заповнення атомних орбіталей залежно від значення головного та орбітального квантових чисел дослідив…

S 2s 2p 3s 3p 4s 3d 4p 5s 4d 5p 6s 4f 5d 6p 7s 5f 6d.

Таблиця читається по рядках зверху донизу, кожен рядок читається зліва направо.  

Критерії періодичності й властивості хімічних елементів

 

Періодичний закон та періодична система елементів Д.І.Менделєєва

Періодичний закон формулюється так: Властивості елементів, а також форми і властивості сполук елементів перебувають у періодичній залежності від… Графічним зображенням цього закону є періодична система, що поділена на… Перший період вміщує 2 елементи (1s2); другий і третій – по 8 (ns2np6); четвертий і п’ятий – по 18 (ns2np6(n-1)d10);…

Радіуси атомів та йонів елементів.

Зміна радіусів атомів елементів у періодичній системі має періодич­ний характер (див. рис. 2.1, а): · у періодах зліва направо |—»| у міру збільшення зарядів ядер (тобто… · у групах зверху донизу |↓| заряди ядер атомів зростають стрибкоподібно, але одночасно збільшується і число…

Закономірності зміни енергетичних характеристик елементів.

Хімічна активність елемента визначається здатністю його атомів відщеплювати чи приєднувати електрони. Кількісно ця здатність атомів елементів оціню­ється за допомогою двох енергетичних характеристик: 1) енергії (потен­ціалу) йонізації; 2) енергії спорідненості до електрона.

Енергія йонізації

  Рис.2.1. Закономірності зміни радіусів r атомів елементів (а) і потенціалів їх…  

Енергія спорідненості до електрона

Характер зміни значень Eсп в групах і періодах системи елементів на­ведено в табл. 2.1. Таблиця 2.1. Енергія спорідненості до електрона атомів деяких елементів. Символ Електронна формула Eсп,…

Електронегативність атомів

Фізичну суть електронегативності æ можна уявити як питому густину валентних електронів, тобто як електронну густину, яка припадає на оди­ницю… Зауважимо, що хімічні елементи за своєю природою двоїсті, тому поділ їх на… Такою характе­ристикою запропоновано вважати енергію, яка є сумою енергії йонізації I1 та енергії спорідненості до…

Запитання для самоконтролю

1.Назвіть хоча б одне експериментальне підтвердження хви­льової природи електрона. Хто з учених вперше висловив ідею про двоїсту природу…   2.Стан кожного електрона в атомі характеризується чотирма квантовими числами — назвіть і вкажіть фізичний зміст…

Задачі для самоконтролю

1. Обчисліть довжину хвилі де Бройля, яка відповідає електрону з масою 9,1 • 10-31 кг, що рухається зі швидкістю 6,5 • 106 м/с.   2. Розрахуйте швидкість, з якою повинна рухатися α-частинка масою

Література

1. Романова Н.В. Загальна та неорганічна хімія: Підруч. для студ. вищ. навч. закл.- К.; Ірпінь: ВТФ "Перун", 2002.-480 с. 2. Телегус В.С., Бодак О.І., Заречнюк О.С., Кінжибало В.В. Основи загальної… 3. Глинка Н.Л. Общая химия.- Л.: Химия, 1988.- 702 с.