рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Сутність і теоретико-прикладні засади мотивування

Сутність і теоретико-прикладні засади мотивування - раздел Менеджмент, Тема №1: Сутність і значення менеджменту Після Визначення Перспектив Організації Та Завер­шення Її Побудови Особливого...

Після визначення перспектив організації та завер­шення її побудови особливого значення набувають питан­ня створення максимальної зацікавленості працівників у результатах діяльності організації, тобто мотивування.

Мотивування — вид управлінської діяльності, який забезпечує про­цес спонукання себе та інших працівників до діяльності, що спря­мована на досягнення особистих цілей і цілей організації.

У процесі історичного розвитку мотивація як еконо­мічна категорія пройшла два етапи:

— застосування політики «батога та пряника»;

— використання методів психології і фізіології (згід­но з доктринами Зігмунда Фрейда (1856—1936), Б. Мейо, М. Туган-Барановського та ін.).

Мотивація ґрунтується на двох категоріях: потре­би — відчуття фізіологічної або психологічної нестачі іого-небудь і винагороди — те, що людина вважає цін­ним для себе.

Потреби поділяють на первинні (фізіологічні) і вто­ринні (психологічні); винагороди — на внутрішні (отри­мують у процесі роботи, від змісту трудового процесу, відчуття самоповаги тощо) і зовнішні (зумовлені заро­бітною платою, просуванням за службовою ієрархією, ка­бінетом, службовим авто, додатковою відпусткою тощо). Узагальнену модель мотивації через потреби можна зоб­разити графічно (рис. 2.50). Потреби породжують у сві­домості людини інтерес, а він — мотиви (усвідомлене спонукання до дій). Відповідно мотиви зумовлюють пев­ну поведінку людини, спонукають її до вчинків і дій з метою отримання винагороди та досягнення особистих ці­лей. Результатом цього може бути повне задоволення, част­кове задоволення чи незадоволення потреб індивіда.

 

 

Рис. 2.50. Модель мотивації через потреби

Мотиваційні теорії. Вони цікавили вчених протягом усієї історії економічної науки. Майже кожен економіст торкався у своїх дослідженнях мотиваційних проблем. Суттєвий внесок у розвиток теорій мотивації зробили українські вчені. Так, Михайло Вольський (1834—1876) вважав необхідним поліпшувати фізичні, моральні та інтелектуальні умови існування людини, наголошуючи, що політекономія є наукою про діяльність людини, спря­мовану на задоволення матеріальних і духовних потреб. Г. Цехановецький виступав проти узагальнень Адама Смі-та (1723—1790) про людську поведінку, стверджуючи, що багато людей намагається поліпшити своє станови­ще не тільки завдяки власній праці, а й за рахунок ін­ших. М. Туган-Барановський одним із перших у світі розробив чітку класифікацію потреб.

Протягом історії менеджменту сформувалися до­статньо обґрунтовані теорії мотивації, покладені в ос­нову прикладних механізмів мотивування працівни­ків (рис. 2.51).

Рис. 2.51. Класифікація теорій мотивації

 

Їх поділяють на дві групи:

1. Теорії, які відображають зміст потреб (змістові).

2. Теорії, які відображають процес винагородження (процесійні).

Змістові та процесійні теорії взаємодоповнюють одні інших. Сучасний менеджер не зможе ефективно вико­нувати свої функції, не знаючи й не розуміючи ієрархії потреб, від якої значною мірою залежить ідеологія ком­панії та філософія ведення бізнесу. Однак, ігноруючи індивідуальний підхід щодо врахування мотиваційних факторів, він ризикує побудувати в організації систему мотивації, яка не відповідатиме дійсності.

Теорії, які відображають зміст потреб. Сконцент­рували свою увагу на аналізі потреб людини, пріоритет­ності їх мотивуючої дії.

У теорії потреб М. Туган-Барановського їх виділено 5 груп:

— фізіологічні (у їжі, воді, повітрі, сні тощо);

— статеві (у сексі, намаганні сподобатися представ­нику протилежної статі);

— симптоматичні інстинкти і потреби (інстинкти са­мозбереження, продовження роду);

— альтруїстичні (у безкорисливій турботі про інших);

— практичні (у житлі, авто, грошах тощо).

«Мотиви і інтереси негосподарського роду, — писав М. Туган-Барановський, — мали особливо великий вплив на розвиток господарства... Всупереч Енгельсу люди час­то віддавали перевагу корисному». Особливого значення у розвитку економіки він надавав раціональним почут­тям, національній належності, моральним і релігійним поглядам, духовності.

Теорія А. Маслоу (1908—1970), за якою було сфор­мульовано ієрархію потреб (рис. 2.52), ґрунтується на бі-хевіористичній доктрині — вивченні поведінки людей, абстрагуючись від вивчення свідомості, мислення.

А. Маслоу виділяє такі групи потреб:

— фізіологічні (в їжі, воді, одязі, повітрі, теплі, сексі тощо);

— безпеки і захищеності (у захисті від фізичної та психологічної небезпеки);

— соціальні (у відчутті причетності до подій);

— поваги (у повазі з боку оточення (начальників, під­леглих), визнанні, самоповазі);

— самовираження (у реалізації власних можливос­тей).

Рис. 2.52. Класифікація потреб згідно з теорією А. Маслоу

Згідно з А. Маслоу перші дві групи потреб є первин­ними (вимагають першочергового задоволення), три ін­ші — вторинними. Людина передусім задовольнятиме перші дві групи потреб, що слід брати до уваги в мене­джменті. При цьому на формування потреб значною мі­рою впливають міжнаціональні особливості, рівень куль­тури, освіти, правове забезпечення рівності при задово­ленні потреб підлеглих з вигодою для організації.

Згідно з теорією потреб Девіда Мак-Клелланда (1917 р.н.) при стимулюванні працівників слід врахову­вати вторинні потреби влади, успіху та причетності, ос­кільки на сучасному етапі розвитку суспільства первин­ні потреби у більшої частини населення вже задоволені.

У двофакторній теорії Фредеріка Герцберга (1923 р.н.) усі фактори поділено на гігієнічні (політика фірми й ад­міністрації, умови роботи, заробітна плата, стосунки з начальником, колегами, підлеглими, рівень безпосеред­нього контролю за роботою) та мотиваційні (успіх, про­сування за службовою ієрархією, визнання і схвалення результатів роботи, високий ступінь відповідальності, можливості творчого й ділового зростання). Прикладне значення цієї теорії ґрунтується на визнанні того, що праця, яка приносить задоволення, сприяє поліпшенню психологічного здоров'я людини. Трудові успіхи, визнан­ня заслуг, ступінь відповідальності, службове та профе­сійне зростання посилюють позитивні мотиви поведінки людини в процесі роботи, оскільки підвищують рівень задоволення роботою.

За теорією К.Альдерфера ERG (existence, related-ness, growth) (рис. 2.53)до основних груп потреб, які мотивують поведінку людей, належать:

— потреби існування (пов'язані з фізіологічними та потребами у безпеці);

— комунікативні потреби (випливають із соціальної природи людини, її бажання бути членом колективу, ма­ти друзів, сім'ю, добрі стосунки з колегами, керівника­ми, належати до певних неформальних груп, партій та громадських організацій тощо);

— потреби зростання (пов'язані з прагненням особис­тості самовиразитися, самоствердитись, отримати адек­ватне визнання).

На відміну від теорії А. Маслоу ієрархія потреб в К. Альдерфера засвідчує рух не лише від нижчих пот­реб до вищих (рис. 2.53), а й у зворотному напрямі, який демонструє посилення мотивуючої дії нижчих потреб за неможливості задоволення вищих. Наявність прямого та зворотного рухів щодо задоволення потреб створює шир­ші можливості для стимулювання праці в організації: за відсутності об'єктивних чи суб'єктивних умов для за­доволення зростання в організації працівники можуть зосередитись на якнайповнішому задоволенні потреб зв'яз­ку чи існування.

Формулюванню теорії «X» та «У» Дугласа Мак-Гре-гора (1906—1964) передувало вивчення потреб різнома­нітної спрямованості. Відповідно до теорії «X» люди за

Рис. 2.53. Схематична модель теорії К. Альдерфера

 

найменшої можливості уникають роботи, відповідальнос­ті, їм не вистачає почуття честолюбства. Визначальни­ми при цьому в них є потреби захищеності. За таких умов стимулювати людей до праці здатні тільки конт­роль і погрози. Згідно з теорією «У» за певних умов лю­ди прагнуть до відповідальності й виконання роботи. У цій ситуації відбувається орієнтація на потреби вищого по­рядку: причетності, мати високі цілі, автономії та само­вираження. На думку Д. Мак-Грегора, працівники більш схильні до поведінки, яку описує теорія «У», але орга­нізаційні умови, вплив менеджерів підштовхують їх до вибору поведінки, описаної теорією «X».

Відповідно до теорії «2» У. Оучі основою успіху пра­цівників є віра в загальні цілі, сумлінність, довірливі взаємини, взаємопідтримка, узгодженість дій тощо.

Основні характеристики змістових теорій мотивації наведено в табл. 2.13.

 

 

Таблиця 2.13

Характеристика змістових мотиваційних теорій

 

 

Продовження таблиця 2.13

 

Теорії, які відображають процес винагородження. Во­ни акцентують увагу не лише на потребах, а й безпосе­редньо на процесі стимулювання, визначенні умов, за яких процес мотивування буде ефективним.

Теорія очікувань В. Врума ґрунтується на очікуванні певної події. Наприклад, після закінчення інституту ви­пускник очікує отримати роботу. У своїх працях В. Врум виділяє такі очікування:

— «затрати-результати» (робітник економить мате­ріал, очікуючи підвищення кваліфікаційного розряду) (3—>Р);

— «результати-винагороди» (працівник чекає вина­городу за виконану роботу) (Р—>В);

— «цінності заохочення» (працівник очікує винаго­роду, яка задовольнить його певні потреби, тобто є цін­ною для нього) (Ц).

Схематично теорію очікувань можна зобразити за до­помогою моделі мотивації (рис. 2.54).

Рис. 2.54. Модель мотивації за теорією очікування

Між елементами процесу мотивації за теорією очіку­вання стоїть знак добутку (див. рис. 2.54.). Це означає, що ігнорування чи не врахування одного з них може знівелювати увесь мотиваційний ефект.

Згідно з теорією справедливості С. Адамса праців­ники суб'єктивно зіставляють свої винагороди із затра­ченими зусиллями та з винагородами інших працівни­ків, які виконують аналогічну роботу.

Цей процес можна зобразити за допомогою формули:

 

(Зусилля А / Винагорода А) / (Зусилля В / Винагорода В)

 

Доки працівники не вважатимуть винагороди справед­ливими, доти їх віддача в роботі буде низькою. При цьому можливі такі варіанти поведінки працівника, який вважає, що його зусилля недостатньо чи несправедливо оцінені:

— почне працювати ще краще, щоб довести свою ком­петентність;

— значно зменшить зусилля, працюючи за принци­пом «як оцінюють, так і працюю»;

— змінить об'єкт порівняння, вважаючи що поперед­ній має особливий статус (родич, друг тощо);

— спробує перейти в інший підрозділ або взагалі звільнитися з підприємства тощо.

Комплексна теорія Л. Портера і Е. Лоулера ґрунту­ється на моделі, зображеній на рис. 2.55. Вона враховує цінність винагород, зв'язки «зусилля-винагорода», здібнос­ті, характер, роль працівника.

Теорія результативної валентності Дж. Аткінсона стверджує, що успіх, реалізація здібностей, мотивація діяльності залежать від прагнення індивіда досягнути успіху чи уникнути негативної оцінки.

Відповідно до теорії партисипативного (спільного) управління активна участь працівників у житті органі зації (залучення працівників до прийняття рішень, ко­лективне виконання поставлених завдань, участь у ко­лективних формальних і неформальних заходах, що культивують корпоративний дух тощо), спілкування з ко­легами підвищують задоволення роботою, внаслідок чого вони працюють якісніше та продуктивніше. Метою теорії є підвищення рівня задоволення працівників своєю робо­тою, внаслідок чого досягається інша ціль — зростання ефективності функціонування організації.

 

Рис. 2.55. Схематична модель комплексної теорії Л. Портера і Е. Лоулера

Ця теорія орі­єнтується на досягнення вторинних потреб працівників. Для її застосування не потрібно значних ресурсів, а необхідна лише відповідна організація роботи підлеглих.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Тема №1: Сутність і значення менеджменту

План... Передумови виникнення науки управління організацією... Етапи розвитку менеджменту Розвиток управлінської науки в Україні...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Сутність і теоретико-прикладні засади мотивування

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Тема №1: Сутність і значення менеджменту
План: 1. Предмет, об’єкт і суб’єкт менеджменту 2. Категорії „управління” і „менеджмент” 3. Методи дослідження у менеджменті 4. Менеджери та підприємці 5

Предмет, об’єкт і суб’єкт менеджменту
В умовах розвитку ринкових відносин менеджмент активно проникає на українські підприємства. Підпри­ємці зацікавлені у використанні його основних надбань, оскільки це дає змогу досягнути стрункої

Методи дослідження у менеджменті
З метою з'ясування тенденцій розвитку, законів і прин­ципів менеджменту застосовують різноманітні методи дос­лідження. 1. Діалектичний метод. Вивчає явища в розвитку, а саме — взаємозумовл

Менеджери та підприємці
Однією з центральних фігур сучасного менеджменту є менеджер. Менеджер — управлінець ринкової орієнтації, який активно впро­ваджує ефективні ідеї господарювання, нововведення та досягнен­ня

Відмінності між менеджером та підприємцем
Певною мірою ролі менеджера і підприємця можуть збі­гатися. Так, підприємець, який започаткував н

Рівні управління
Об'єктивність процесів управління передбачає поділ управлінської праці. З огляду на його спрямування виок­ремлюють горизонтальний (призначення конкретних ме­неджерів для керівництва підрозділами) і

Передумови виникнення науки управління організацією
Необхідність в управлінській діяльності виникла на перших етапах становлення людського суспільства. Пер­вісні люди змушені були певним чином будувати свою діяльність. Так, у процесі полювання, пошу

Етапи розвитку менеджменту
В історії менеджменту чітко окреслюється 6 основ­них етапів його розвитку. 1. Розвиток науки про управління людьми в процесі виробництва. 2. Формування управлінських механізмів на

Розвиток управлінської науки в Україні
В Україні управлінська наука протягом тривалого ча­су розвивалася в межах концепцій, які домінували в ко­лишньому СРСР. Попри те що науково-пошукові дослі­дження були спрямовані на вдосконалення ад

Сутність і класифікація організацій
У процесі виробничо-господарської діяльності праців­ники об'єднуються з метою виконання місії, цілей та зав­дань організації. Саме це забезпечує ефективне викорис­тання ділових якостей кожної людин

Колективи (групи) працівників в організації
Кожна організація складається з формальних і нефор­мальних груп (колективів), які внаслідок дії різноманіт­них чинників взаємодіють у різних конфігураціях, що впливає на загальну якість і ефективні

Фактори впливу на організацію
Діяльність організації залежить від різноманітних факторів. Фактори впливу на організацію — рушійні сили, які впливають на виробничо-господарську діяльність організації та забезпечують пев

Процес менеджменту
Процес менеджменту охоплює керуючу та керовану системи організації, функції, методи менеджменту, управ­лінські рішення, комунікації, керівництво тощо. Процес менеджменту — послідовність пе

Сутність, особливості та класифікація функцій менеджменту
Технологія управління підприємством (організацією) є безперервним, динамічним, послідовним, стійким, мін­ливим, цілеспрямованим процесом, який має циклічний характер. Вона формується завдяки безпер

Сутність, особливості та класифікація функцій менеджменту
Технологія управління підприємством (організацією) є безперервним, динамічним, послідовним, стійким, мін­ливим, цілеспрямованим процесом, який має циклічний характер. Вона формується завдяки безпер

Сутність і види планування
Процес планування формує орієнтир майбутньої діяль­ності організації. Планування — вид управлінської діяльності (трудових процесів), який визначає перспективу і майбутній стан організації,

Загальна характеристика бізнес-планування
Важливим напрямом планування в організації є фор­мування бізнес-плану. Бізнес-план — документ, що містить систему заходів чи програму дій, пов'язаних часом і місцем реалізації, узгоджених

Сутність та особливість функції організування
Наступним кроком після визначення перспективи і май­бутніх параметрів діяльності організації є її побудова, яка закріплює повноваження, завдання та обов'язки праців­ників у різних підрозділах і на

Побудова організацій
Побудова організації здійснюється шляхом організа­ційного проектування. Його основою є стратегічний план, спрямований на реалізацію місії, цілей організації. Ор­ганізаційне проектування здійснюєтьс

Аналіз та оцінювання організаційних структур управління
Організаційна структура управління в системі мене­джменту постійно змінюється під впливом факторів внутрішнього і зовнішнього середовищ, а також резуль­татів виробничо-господарської діяльності підп

Організаційні структури управління великих підприємств в умовах ЗЕД
Організаційні структури управління великих компа­ній мають на меті встановлення чітких взаємозв'язків, роз­поділ повноважень, прав, обов'язків та відповідальності між численними підрозділами. На ри

Організаційні структури управління дрібних і середніх підприємств в умовах ЗЕД
Різноманітними є організаційні форми управління зовнішньоекономічною діяльністю дрібних і середніх підприємств. Здебільшого вони займаються лише екс­портною та імпортною діяльністю, оскільки їх фін

Матеріальне стимулювання праці
Однією з найважливіших мотиваційних теорій є тео­рія матеріального стимулювання праці. Вона полягає у формуванні та використанні систем матеріальних сти­мулів праці1 і розподілу заробітної плати ві

Сутність й особливості контролювання
Після планування, організування і мотивування діяль­ності в організації виникає потреба в забезпеченні постій­них спостережень за ходом виробничо-господарських про­цесів та у виявленні проблем, які

Види контролю
Як важливу категорію менеджменту контроль кла­сифікують за різними ознаками. 1.3а змістом: фінансовий, виробничий, маркетинго­вий та ін. Фінансовий контроль постає як система спос

Система контролювання виробничих процесів
Особливості створення, налагодження та функціону­вання системи контролювання в організації можна про­ілюструвати на прикладі контролю виробничих процесів. Система контролювання виробничих

Регулювання як загальна функція менеджменту
Виявлені на засадах контролювання проблеми і пору­шення процесу виробничо-господарської діяльності, а та­кож негативні його результати вимагають здійснення регулювання. Регулювання — вид у

Сутність та особливості формування методів менеджменту
Результатом виконання будь-яких конкретних функ­цій менеджменту, що здійснюються на засадах загальних функцій, є отримані методи менеджменту. Методи менеджменту — способи і прийоми впливу

Класифікація та характеристика методів менеджменту
Методи менеджменту класифікують за різними озна­ками: — напрямком впливу на керований об'єкт; — способом врахування інтересів працівників; — формою впливу; — характером впливу (рис. 3.2).

Сутність, класифікація та процес вироблення управлінських рішень
Отримані в процесі управлінської діяльності методи менеджменту зможуть впливати на керовану систему тільки після її офіційного визнання, тобто після прий­няття управлінського рішення. Упра

Оптимізація управлінських рішень
Оптимізація є найважливішим етапом технології ви­роблення раціональних управлінських рішень. Оптимізація управлінських рішень — вибір найефективнішого варі­анта рішення (найраціональнішого

Сутність комунікацій та їх інформаційне забезпечення
  Сутність комунікацій становлять взаємозв'язки між працівниками, підрозділами, організаціями тощо. Вони супроводжують усі процеси, що відбуваються в органі­зації. Комунікаці

Комунікаційний процес
Забезпечення злагодженої роботи підрозділів органі­зації, окремих виконавців, груп працівників, а також необ­хідних контактів із зовнішнім середовищем вимагає своєчасного передавання інформації різ

Комунікації ділових партнерів
Оскільки кожна організація є складною, формалізова­ною та відкритою системою і функціонує у зовнішньому середовищі, то існує об'єктивно зумовлена необхідність налагодження та розвитку контактів із

Особливості спілкування та проведення переговорів з іноземними контрагентами
Для формування та розвитку ділових відносин з пред­ставниками іноземних держав важливо мати інформацію про особливості їх діяльності, результативності, націо­нального характеру, манери поведінки. Ц

Сутність, основні засади керівництва та лідерства
Керівництво є об'єднувальною функцією менеджмен­ту, яка пронизує всі управлінські процеси в організації. Керівництво — вид управлінської діяльності, який на засадах лі­дерства та влади заб

Підходи до керівництва
У менеджменті важливими є поведінка керівника (менеджера), використовувані засоби впливу та стилі ке­рівництва при зосередженні зусиль працівників на досяг­ненні цілей організації. З цього погляду

Стилі керівництва
У процесі управлінської діяльності керівник виробляє певні способи, важелі та механізми впливу на підлеглих, які в сукупності формують стиль керівництва. Стиль керівництва — сукупність спо

Конфлікти як об’єкт керівництва
Процес керівництва організацією часто супроводжується конфліктами між окремими виконавцями, у колективах, а також стресами працівників. Менеджер повинен знати сутність, особливості перебігу та можл

Стреси як об’єкт керівництва
Конфліктні ситуації часто призводять до стресових станів у індивідів. Стрес — стан, спричинений великими або малими обсягами робіт, необхідністю людей уживатися між собою, конфліктом, неви

Відповідальність та етика в менеджменті
Діяльність у сфері бізнесу пов'язана не лише з досяг­ненням економічного результату, який вимірюється пе­редусім обсягами виготовленої продукції (послуг) та рів­нем прибутку підприємства. Важливе з

Юридична та соціальна відповідальність у менеджменті
У процесі діяльності організації виділяють два види відповідальності підприємця та менеджера — юридичну та соціальну. Юридична відповідальність —дотримання конкретних державних законодавчи

Етика у менеджменті
Кожна організація функціонує в економічному прос­торі, де склалися певні моральні устої, принципи, куль­тура. Тому підприємці та менеджери повинні будувати свої стосунки з підлеглими, партнерами на

Взаємозв’язок відповідальності й етики у менеджменті
Взаємозв'язок відповідальності й етики, а також їх роль в управлінні організацією в загальних рисах про­ілюстровано на рис. 4.1.  

Організаційні зміни, організаційний розвиток як об’єкти управління
Організація є динамічною системою, вона постійно і безперервно змінюється. Відповідно змінюються і всі її складові: керуюча і керована системи, технології, техні­ка, професійний, кваліфікаційний та

Ефективність менеджменту
Організаційні зміни та організаційний розвиток перед­бачають підвищення ефективності систем менеджменту. Ефективність менеджменту — результативність управлінської діяльності, що визначаєть

Особливості японської системи менеджменту
Нині в усьому світі посилюється увага до японського менеджменту, який вважають одним із чинників стрімко­го економічного розвитку цієї країни. Займаючи 0,2% сві­тової території та налічуючи 2,5% на

Особливості німецької системи менеджменту
До закінчення Другої світової війни на підприємст­вах Німеччини застосовувався жорсткий авторитарний стиль управління, що було зумовлено абсолютистським військовим устроєм у державі. Головним був п

Особливості шведської системи менеджменту
У другій половині XX ст. жодна країна не знала тако­го високого середнього темпу зростання валового націо­нального продукту (ВНП) на душу населення, як Швеція. Причинами бурхливого економічного роз

Особливості фінської системи менеджменту
Фінська школа менеджменту — одна з наймолодших у світі. Вона є важливим фактором економічних успіхів країни. Найвідоміпіими авторами сучасного фінського менеджменту є Тімо Санталайнена, Еєро Воутіл

Особливості французської системи менеджменту
Франція — один із центрів розвитку культури, мис­тецтва, промисловості в Західній Європі. Високорозви-нутими є її атомна промисловість (виробляє 75% елект­роенергії), автомобілебудівна («Пежо», «Ре

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги