ОПОРНИЙ Конспект лекцій з дисципліни Регіональна економіка


 

ОПОРНИЙ Конспект лекцій

з дисципліни „Регіональна економіка”

 

Модуль 1.

 

Змістовний модуль 1. Теоретичні засади регіональної економіки

 

Тема 1. Предмет, метод і завдання дисципліни “Регіональна економіка”

Тема 2. Закономірності, принципи і фактори розміщення продуктивних сил та формування економіки регіонів

Тема 3. Економічне районування та територіальна організація господарства

Тема 4. Регіон у системі територіального поділу праці

Тема 5. Сутність, мета і завдання регіональної економічної політики

Тема 6. Механізм реалізації регіональної економічної політики

Тема 7. Господарський комплекс, його структура і трансформація в ринкових умовах

Змістовний модуль 2. Економіка України як цілісна соціально-економічна система

Тема 8. Природний і трудоресурсний потенціал України

Тема 9. Міжгалузеві господарські комплекси та регіональні особливості їх розвитку і розміщення

Тема 10. Економіка України як єдність регіональних соціально-економічних систем

Тема 11. Економіка регіонів України: стан і перспективи розвитку

Тема 12. Міжнародні економічні зв’язки України та її інтеграція в європейські та інші світові структури

 


Тема 8. Природний і трудоресурсний потенціал України

 

8.1. Поняття природно-ресурсного потенціалу та його складових

8.2. Економічна оцінка природних ресурсів.

8.3. Характеристика природно ресурсного потенціалу економічних районів

8.3. Демографічна ситуація в Україні.

8.4. Міграція населення і її види.

8.5. Система розселення України.

8.6. Трудові ресурси та трудовий потенціал України.

Поняття природно-ресурсного потенціалу та його складових

1) природно-ресурсний потенціал; 2) населення і трудові ресурси; 3) виробничий потенціал.

Економічна оцінка природних ресурсів

Мінерально-сировинна база (МСБ) держави – це один із найголовніших факторів утвердження її незалежності і, відповідно, зміцнення МСБ відкриває шлях… Україна належить до провідних мінерально-сировинних держав світу. При… У листопаді 2006 р. Президією НАН України була прийнята цільова програма наукових досліджень Відділення наук про Землю…

Характеристика природно-ресурсного потенціалу економічних районів

Донецький економічний район — це найбільш багатий і унікальний економічний район за різноманітністю корисних копалин. Головну тут роль відіграє… Східний економічний район - його мінерально-сировинну спеціалізацію визначає… Придніпровський економічний район. Він один з найбільших у світі гірничопромислових регіонів з потужним комплексом…

Демографічна ситуація в Україні

Населення - це історично складена і безперервно відтворюваль-на сукупність людей, яка проживає на певній території (материк, країни, області, міста,… Для визначення багатогранного впливу населення на процес економічного і… Чисельність населення, його динаміка та статево-вікова структура є найважливішими показниками демографічної…

Міграція населення і її види

Міграція – це механічний рух населення, тобто його переселення, переміщення, пов'язане зі зміною постійного місця проживання як у межах однієї… Міграції мають різну спрямованість, тривалість, інтенсивність залежно від… На рис. 8.1 відображено види міграцій за різними ознаками. Розглянемо докладніше кожен з видів міграції.

Система розселення України

Особливості розміщення населення, рівень розвитку господарства, історичні традиції народу формують систему розселення – мережу населених пунктів на… Населені пункти в Україні представлені містами, селищами міського типу (п м т)… Виділяють регіональні (Центральна, Західна, Північно-Східна і Південна, а іноді Подільська) й обласні (всього 24)…

Трудові ресурси та трудовий потенціал України

За загальноприйнятим визначенням до трудових ресурсів відноситься частина населення суспільства (або з регіональної точки зору конкретної території… Часто в наукових дослідженнях та в офіційній статистиці до трудових ресурсів… До людських ресурсів відносять, крім трудових ресурсів (працездатного населення у працездатному віці), ще й частину…

Щодо характерних особливостей формування людського ресурсного потенціалу України потрібно відзначити наступне.

По-друге, більш значну, ніж у розвинених країнах, частку зайнятого населення становлять особи пенсійного віку, оскільки практично недиференційоване,… По-третє, ринок праці характеризується вражаючими масштабами так званої… Четвертою характерною ознакою людського потенціалу України є те, що він значним чином формуєтся під впливом факторів…

Реферати

1. Природно-ресурсний потенціал України

2. Земельні ресурси України та проблеми їх раціонального використання.

3. Населення і трудові ресурси України

4. Трудовий потенціал України

Питання для самостійного опрацювання

1. Рівень життя населення

2. Національний склад населення

3. Ресурсозбереження і його значення для розвитку народного господарства країнни

4. Загальні проблеми охорони і раціонального використання ресурсів

5. Державна плітика зайнятості працездатного населення

Рекомендована література

1. Манів З.О., Луцький І.М., Манів С.З. Регіональна економіка: Навчальний посібник. – Львів: «Магнолія 2006», 2009. – С. 182-266.

2. Димченко О.В. Регіональна економіка: навч. посібник / О.В. Димченко, Н.М. Матвєєва, С.М. Гайденко; Харк. нац. акад. міськ. госп-ва – Х.: ХНАМГ, 2010, - С. 73-113.

3. Качан Є. П, Регіональна економіка : підручник / [Є.П. Качан та ін.] ; за ред. Є.П. Качана. – Київ: Знання, 2011. – С. 201-246.

 

Тема 9. Міжгалузеві господарські комплекси та регіональні особливості їх розвитку і розміщення

9.1. Металургійний комплекс України, його розвиток і розміщення. 9.2. Особливості розміщення і розвитку агропромислового комплексу України. 9.3. Транспортний комплекс як складова виробничої інфраструктури країни.

Машинобудівний комплекс його розвиток та розміщення

Машинобудування – це галузь важкої промисловості, що робить усілякі машини, знаряддя, прилади, а також предмети споживання і продукцію оборонного призначення.

Машинобудівний комплекс України значною мірою визначає не лише галузеву структуру промисловості, а й її розміщення. Рівень розвитку машинобудування є одним із основних показників економічного і, перш за все, промислового розвитку країни. Визначальну роль при розміщенні конкретних машинобудівних підприємств відіграють чинники, охарактеризовані нижче.

Сировинний фактор є одним із провідних, оскільки виробництво усіх видів машинобудування тісно пов'язано з використанням металу. У цілому він значно впливає на розміщення найбільш металомістких галузей, зокрема, виробництво вантажних вагонів і цистерн, тепловозів, тракторів, продукції важкого машинобудування.

Споживчий чинник має вагомий вплив на розміщення підприємств, що виробляють великогабаритні, об'ємні, часто з великою вагою машини. Це виробництво сільськогосподарських машин, устаткування для легкої, харчової, хімічної промисловості, а також металургійного комплексу, нафто-, газовидобувної та вугільної промисловості, суднобудування.

Трудоресурсний фактор і чинник наукоємності обумовлюються складністю та трудомісткістю виробництва машин, що вимагає розміщення машинобудівних заводів поблизу або безпосередньо у великих містах та в центрах зосередження науково-дослідних і конструкторських баз. Таким чином розміщуються галузі точного наукомісткого машинобудування.

Основними районами концентрації машинобудівної галузі є Придніпровський, Донецький, Східний та Центральний. Загалом, з 2031 підприємств машинобудування і металообробки України найбільша їх кількість зосереджена в Донецькій (207), Дніпропетровській (159), Луганській (149) і Запорізькій (126) областях. Багато підприємств розміщено в Київській (74), Харківській (188), Львівській (155), Одеській (108) областях, а також у м. Києві (173).

На основі технологічних процесів, показників матеріаломісткості, місця й ролі у виробничому комплексі галузі машинобудування поділяються на:

• важке;

• загальне;

• середнє;

• виробництво точних механізмів;

• виробництво приладів та інструментів;

• виробництво металевих виробів і заготовок;

Ремонт машин і устаткування.

Важке машинобудування включає виробництва металургійного, гірничошахтного, підйомно-транспортного й енергетичного устаткування.

Більшість підприємств важкого машинобудування розміщується в Донецькому та Придніпровському економічних районах, де взаємопоєднанні сировина і споживачі. Виробництво устаткування для нафто-, газовидобувної промисловості орієнтується в розміщенні на райони зосередження споживачів продукції ( Східний, Карпатський тощо).

Енергетичне машинобудування спеціалізується на виробництві устаткування для всіх видів електростанцій, у тому числі парових гідравлічних турбін, атомних реакторів, генераторів, котлів, дизельних моторів, електроапаратури, кабелю й іншої продукції. Найбільшим центром енергетичного машинобудування є Харків, у якому розташовані заводи «Електроважмаш», турбінний ім. С. М. Кірова, «Електромашина» й електромеханічний (ХЕМЗ).

Загальне машинобудування обєднує транспортне (без автомобільного) і сільськогосподарське (без тракторного), виробництво промислово-технологічного та будівельного обладнання (без легкої та харчової промисловості).

У структурі загального машинобудування провідне місце посідає транспортне машинобудування. У своєму розміщенні підприємства орієнтуються переважно на споживача готової продукції, а також на наявність металу. На підприємствах залізничного машинобудування тепловози виробляють на двох кооперованих підприємствах у Луганську і Харкові. Промислові електровози випускають у Дніпропетровську. Тут же, а також у Луганську можливе створення виробництва магістральних електровозів, для збуту яких Україна має власний великий ринок. Вантажні вагони виробляють у Кременчуці, Дніпродзержинську, Києві – на Дарницькому вагоноремонтному заводі, великовантажні вагони – у Стаханові, цистерни – у Маріуполі.

У країні наявні всі умови для розвитку морського й річкового суднобудування. Головним орієнтиром їхнього розміщення є морське узбережжя та внутрішні магістральні водні шляхи. Основним центром морського суднобудування є Миколаїв, де працюють 3 суднобудівні заводи, другим центром є Херсон, у якому на двох суднобудівних заводах випускають різні типи океанських і морських суден, доки до морських портів і портові крани. У Керчі випускають танкери, у Києві – морські траулери. Судноремонт і виробництво невеликих морських суден є в Одесі, Іллічевську та Маріуполі.

Сільськогосподарське машинобудування орієнтується у своєму розміщенні переважно на райони виробництва відповідної сільськогосподарської продукції. Найпотужнішими центрами сільськогосподарського машинобудування є Харків (мотори для самохідних комбайнів), Одеса (тракторні плуги), Кіровоград (сівалки), Дніпропетровськ і Тернопіль (бурякозбиральні комбайни), Херсон (кукурудзозбиральні комбайни, створюється виробництво зернозбиральних), Бердянськ (жниварки), Львів (хімсльгоспмашини). Обладнання для кормовиробництва і тваринництва, інші сільгоспмашини виробляють у Бердянську, Ніжині, Умані, Ковелі, Коломиї та Білій Церкві, Києві.

Середнє машинобудування охоплює найширший спектр галузей. Воно включає верстатобудування, тракторне машинобудування, автомобілебудування, літакобудування.

Стратегічну роль у машинобудуванні виконує верстатобудування. Центром виробництва важких верстатів є Краматорськ. Іншими центрами верстатобудування є Київ (завод верстатів-автоматів ім. Горького), Харків (завод агрегатних верстатів), Одеса (верстатобудівний), Запоріжжя (верстатобудівний), Житомир (верстатів-автоматів). Заводи неметаломісткого верстатобудування розміщені в Мелітополі, Лубнах, Корсунь-Шевченківському.

Автомобілебудування України випускає великовантажні (Кременчук), легкові (Запоріжжя, Київ, Одеса) автомобілі популярних марок: "Таврія", ВАЗ (м. Луцьк, Херсон); "Оасіа Моуа", "Славута", (Запоріжжя); "Волга"(Кременчук); "ОАЕУ/ОО", мікроавтобуси "Газель" (МЕСО-КрАЗ). Швидко набули популярності мікроавтобуси марки "Богдан" (м. Черкаси). Завершується розгортання виробництва мікроавтобусів у м. Бориспіль Київської області. В Луцьку у свій час було налагоджено виробництво легкових автомобілів для сільської місцевості, які є достатньо популярними й зараз. Львівській автобусний завод (ЛАЗ) є найбільшим в СНД. Автомобільна промисловість кооперується з заводами, які випускають двигуни, окремі вузли і агрегати автомобілів (Мелітополь, Полтава, Херсон, Чернігів, Синельникове, Кременчук), електрообладнання (Херсон, Сутиска Вінницької обл.), запасні частини (Чернігів).

Літакобудування України є однією з найперспективніших галузей економіки, розміщення якої орієнтується на науково-дослідну базу та висококваліфіковані кадри. Центрами авіаційної промисловості є Київ і Харків, найбільші наукові та промислові центри України. Тут виробляють пасажирські та транспортні літаки, які мають загальносвітове визначення і є конкурентоспроможними на ринку Європи і світу. Український літак АН-70 - перспективна марка для просування на зовнішній ринок.

Трудомісткі галузі точного машинобудування орієнтуються на великі міста, наявність науково-дослідної бази і кваліфікованих кадрів.

Найбільшими центрами електронної та радіотехнічної промисловості є Київ, Харків, Дніпропетровськ, Сімферополь, Одеса, Львів, Вінниця, Чернівці, Київ, Сімферополь, Сміла, Суми, Одеса. Виробництво приладів та інструментів має помітне експортне значення. Основним ринком збуту є країни СНД.

Машинобудування України спроможне забезпечити технікою й обладнанням більшість галузей національної економіки. Так, обладнання для хімічної промисловості виробляють у Києві, Сумах, Полтаві, Дніпропетровську, Дніпродзержинську, Павлограді, Фастові, Львові, Дрогобичі, Горлівці, Констянтинівці. Центрами виробництва обладнання для харчової промисловості є Київ, Харків, Одеса, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Мелітополь, Миколаїв, Херсон, Кіровоград, Донецьк, Луганськ; легкої промисловості – Харків, Херсон, Київ, Полтава, Черкаси, Одеса, Львів, Чернігів, Прилуки, Суми.

Для забезпечення нарощування високих темпів розвитку машинобудівного комплексу країни необхідно здійснити низку важливих заходів і вже найближчим часом визначити основні напрямки розвитку, у тому числі забезпечення випереджаючих темпів випуску наукомісткості продукції високого технологічного рівня, створення нових конкурентоздатних зразків техніки, підвищення якості та ефективності виробництва, зорієнтованого на задоволення потреб внутрішнього ринку та нарощення експортного потенціалу за рахунок відновлення та збереження традиційних зв'язків (з країнами СНД із розвитком зон вільної торгівлі в межах ЄЕП, Східної Європи) й освоєння нових ринків. Таким чином, передбачається використання переважно наявного виробничого апарату та його вдосконалення й підтримка шляхом ремонтів і реконструкції, а також нових проектних рішень із використанням наявних ресурсів виробничої техніки.

Для укріплення позицій машинобудівних галузей на зовнішніх ринках збуту експортну орієнтацію необхідно збільшити до 35 %. Виручку від експорту має бути використано здебільшого на імпорт новітніх техніки і технологій, а також комплектуючих виробів. Імпортна техніка може застосовуватися у тих випадках, коли аналогічна не виробляється і не може бути вироблена в Україні. Треба досягти збалансованості експорту й імпорту, а за рахунок власного виробництва буде задовольнятися 60 - 80 % платоспроможних потреб внутрішнього ринку в продукції машинобудування.

Хімічний і лісопромисловий комплекси України, їх розвиток і розміщення

Розміщення хімічної промисловості має свої особливості, і це у зв'язку з тим, що на нього впливають чинники, про які йтиметься нижче: Екологічний чинник. Хімічна промисловість - одне з основних джерел техногенної… Невисока трудомісткість – підприємства можна розмістити у малозаселених районах. Виняток становлять виробництва…

Реферати

6. Виробництво товарів народного споживання, сучасний стан та особливості розміщення. 7. Харчова промисловість України. 8. Структура, сучасний стан та особливості розміщення чорної металургії України.

Питання для самостійного опрацювання

6. Будівельний комплекс його розвиток і розміщення

7. Соціальнйий комплекс України

Рекомендована література

4. Манів З.О., Луцький І.М., Манів С.З. Регіональна економіка: Навчальний посібник. – Львів: «Магнолія 2006», 2009. – С. 266-284.

5. Димченко О.В. Регіональна економіка: навч. посібник / О.В. Димченко, Н.М. Матвєєва, С.М. Гайденко; Харк. нац. акад. міськ. госп-ва – Х.: ХНАМГ, 2010, - С. 69-90.

6. Сіренко, Н. М. Конспект лекцій з дисципліни «Регіональна економіка» (для слухачів другої вищої освіти та студентів 4-го курсу заочної форми навчання галузі знань 0305 «Економіка та підприємництво», напряму підготовки 6.030509 «Облік і аудит» і 6.030504 «Економіка підприємства») / Н. М. Сіренко; Харк. нац. акад. міськ. госп-ва. – Х.: ХНАМГ, 2012. – С. 113-133.

7. Качан Є. П, Регіональна економіка : підручник / [Є.П. Качан та ін.] ; за ред. Є.П. Качана. – Київ: Знання, 2011. – С. 270-423.

 


Тема 10. Економіка України як єдність регіональних соціально-економічних систем

 

10.1. Поняття і сутність соціально-економічної системи.

10.2. Регіон як соціально-економічна система.

10.5. Основні напрями комплексного економічного і соціального розвитку регіонів

Поняття і сутність соціально-економічної системи

Проблеми аналізу розвитку соціально-економічних систем були докладно вивчені в працях таких учених, як І. Тюнен, К. Маркс, Дж. М. Кейнс, І. Шумпетер, Дж. фон Нейман, а також представниками радянської і російської економічної думки М. Д. Кондратьєвим, В. С. Немчиновим, В. К. Дмитрієвим, Л. В. Канторовичем і В. В. Новожиловим. Теоретичні аспекти аналізу закономірностей розвитку соціально-економічних систем були закладені в епоху класичної політичної економії. Економісти цього періоду вперше звернули увагу на основу ефективності функціонування економіки, зробивши об'єктом свого аналізу сферу виробництва як джерело її багатства. Вони заклали методологічну базу дослідження соціально-економічних процесів.

На сучасному етапі економічна наука тісно взаємодіє з природознавчими науками, унаслідок чого відбувається створення міжгалузевої концепції аналізу складних динамічних систем, до яких відноситься і соціально-економічна система. Про це говорять останні емпіричні дослідження в цій області, внаслідок чого деякими вченими обґрунтована необхідність упровадження постулатів теорії хаосу і синергетики, що є на сьогоднішній день ключем до розуміння тих тенденцій, які мають місце в розвитку світової соціально-економічної системи [41].

Соціально-економічна система становить один із основних об'єктів аналізу в економічній науці. В даний час існує досить велика кількість визначень і варіантів типологізацій соціально-економічних систем, що дозволяють охарактеризувати її як складний функціональний організм, що забезпечує існування і розвиток суспільства.

Соціально-економічна система – це сукупність ресурсів і економічних суб'єктів (соціально-економічна структура), що утворюють єдине ціле, взаємозалежних і взаємодіючих між собою у сфері виробництва, розподілу, обміну і споживання товарів і послуг, затребуваних у зовнішнім середовищі [51].

Відповідно до формаційного підходу можна сказати, що соціально-економічна система ‑ це визначений спосіб взаємовідносин між виробничим базисом і надбудовою, що складає сутність тієї або іншої суспільно-економічної формації. Загалом соціально-економічна система характеризується як певна форма сполучення технологічного способу виробництва і його суспільної оболонки. Будь-якій соціально-економічній системі властивий набір зв'язків усередині системи, на якому будується обмін між природою і суспільством, а також між її суб'єктами. Таким чином, можна сказати, що соціально-економічна система – це визначена форма об'єднання і взаємодії інституціональних елементів, що забезпечують процес відтворення життєвих благ і соціальних установок, завдяки чому відбувається розвиток суспільного організму [38].

Економічну систему, як і всяку іншу, характеризує системна ознака, тобто особливі економічні відносини, що зв'язують єдністю походження всі інші, з яких потім розвиваються все більш складні відносини. Вони є найпростішим для даних умов способом розподілу ресурсів і підтримки пропорцій.

Основні властивості соціально-економічної системи:

1. Цілісність – ця властивість означає, що зміна будь-якого компонента системи впливає на її інші компоненти і приводить до зміни системи в цілому. Таке явище можна, наприклад, простежити у випадку діалектичної взаємодії продуктивних сил і виробничих відносин, коли при зміні засобів виробництва міняються відповідно виробничі відносини і система в цілому. Тобто ми в даному випадку маємо справу з взаємозалежністю компонентів економічної системи.

2. Ієрархічність. Це значить, що кожна система може бути розглянута як елемент більш високого порядку. Наприклад, економіка України як перехідна може бути розглянута в якості одного з елементів світосистеми.

3. Інтегративність припускає, що система в цілому має властивості, які є відсутніми в її елементів (наприклад, поділ праці, який можливий лише при наявності деякої кількості виробників). Вірно і зворотне, тобто те, що елементи можуть мати властивості, не властиві системі в цілому.

Територіальні соціально-економічні системи розрізняють за складом й охопленням території.

За складом:

‑ виробничо-територіальні (агропромислові, територіально-промислові, транспортні й ін.);

‑ невиробничо-територіальні (територіальні системи торгівлі, фінансові й ін.);

‑ територіальні системи населення і розселення (демографічні системи, етнічні системи, системи розселення тощо);

‑ соціально-територіальні (культурні, споживчі й інші системи);

‑ політико-територіальні (міждержавні, внутрішньодержавні тощо);

‑ природно-ресурсні;

‑ територіально-рекреаційні системи і т.д.

За охопленням простору:

‑ мегасистема (включає всю поверхню Землі);

‑ макросистеми (включає материки, частини материків);

‑ мезосистеми (включає країни, їхні частини);

‑ мікросистеми (локальні території).

Розглянемо фактори, рівень розвитку яких у конкретній регіональній соціально-економічній системі визначає хід і результативність її трансформації [9]:

1) історично сформований потенціал території, що виражається в традиціях, цінностях, визначених сильних сторонах, іміджі;

2) ресурсний потенціал, який включає природні, людські й інші ресурси;

3) інноваційний потенціал, представлений наявністю вузів, НДІ, проектних і конструкторських організацій, інноваційно-активних суб'єктів.

Об'єднуючі і регламентуючі соціально-економічні відносини в трансформаційній системі ще хитливі, тому велика роль державної влади, у тому числі й влади суб'єктів в оптимізації цих відносин.

Регіон як соціально-економічна система

Рис. 10.1. Структура соціально-економічної системи регіону Отже, регіон, як єдність двох підсистем, є об’єктом управління як системи в цілому, так і її складових елементів. У…

Реферати

19. Економіка України як єдність регіональних соціально-економічних систем

 

Питання для самостійного опрацювання

8. Типологія регіонів України за рівнем та особливостями розвитку

9. Проблеми соціально-економічного розвитку регіонів

Рекомендована література

8. Манів З.О., Луцький І.М., Манів С.З. Регіональна економіка: Навчальний посібник. – Львів: «Магнолія 2006», 2009. – С. 284-314.

9. Димченко О.В. Регіональна економіка: навч. посібник / О.В. Димченко, Н.М. Матвєєва, С.М. Гайденко; Харк. нац. акад. міськ. госп-ва – Х.: ХНАМГ, 2010, - С. 90-111.

10. Сіренко, Н. М. Конспект лекцій з дисципліни «Регіональна економіка» (для слухачів другої вищої освіти та студентів 4-го курсу заочної форми навчання галузі знань 0305 «Економіка та підприємництво», напряму підготовки 6.030509 «Облік і аудит» і 6.030504 «Економіка підприємства») / Н. М. Сіренко; Харк. нац. акад. міськ. госп-ва. – Х.: ХНАМГ, 2012. – С. 144-150.

11. Качан Є. П, Регіональна економіка : підручник / [Є.П. Качан та ін.] ; за ред. Є.П. Качана. – Київ: Знання, 2011. – С. 495-513.


Тема 11. Економіка регіонів України: стан і перспективи розвитку

 

11.1. Особливості розвитку Донецького економічного району.

Особливості розвитку Придніпровського економічного району.

Особливості розвитку Східного економічного району

Особливості розвитку Центрального економічного району

Особливості розвитку Поліського економічного району

Особливості розвитку Подільського економічного району

Особливості розвитку Карпатського економічного району

Особливості розвитку Причорноморського економічного району

Особливості розвитку Донецького економічного району.

За потужністю виробничого потенціалу вони розміщуються у такій послідовності: Донецький, Придніпровський, Східний, Центральний, Південний… Донецький економічний район (Донецька, Луганська області) – це типовий… Донецький економічний район включає Донецьку й Луганську області. Площа району — 53,2 тис. км2, населення — 6,9 млн…

Особливості розвитку Придніпровського економічного району.

Придніпровський економічний район займає частину центральної та південно-східної території України. До його складу входять Дніпропетровська,… Природно-ресурсний потенціал. У Придніпровському економічному районі нині… Демографічний потенціал. Чисельність населення Придніпровського економічного району на початок 2010 р. становила…

Особливості розвитку Поліського економічного району

В Поліському економічному районі (зосереджено 16,9% території, 10% населення, 9,5% трудових ресурсів і 7,4% виробничого потенціалу України. У… Природно-ресурсний потенціал. Рельєф і клімат Полісся є задовільним для… Мінерально-сировинні ресурси представлені паливно-енергетичними, рудними і нерудними корисними копалинами (кам'яне й…

Реферати

1. Економіка Донецького регіону

2. Економіка Придніпровського регіону

3. Економіка східного регіону

4. Економіка Центрального регіону

5. Економіка Поліського регіону

6. Економіка Подільського регіону

7. Економіка Карпатського регіону

8. Економіка Причорноморського регіону

Питання для самостійного опрацювання

1. Столичний економічний район

2. Проблеми та перспективи розвитку регіонів України

Рекомендована література

a. Манів З.О., Луцький І.М., Манів С.З. Регіональна економіка: Навчальний посібник. – Львів: «Магнолія 2006», 2009. – С. 314-470.

b. Димченко О.В. Регіональна економіка: навч. посібник / О.В. Димченко, Н.М. Матвєєва, С.М. Гайденко; Харк. нац. акад. міськ. госп-ва – Х.: ХНАМГ, 2010, - С. 90-112.

c. Сіренко, Н. М. Конспект лекцій з дисципліни «Регіональна економіка» (для слухачів другої вищої освіти та студентів 4-го курсу заочної форми навчання галузі знань 0305 «Економіка та підприємництво», напряму підготовки 6.030509 «Облік і аудит» і 6.030504 «Економіка підприємства») / Н. М. Сіренко; Харк. нац. акад. міськ. госп-ва. – Х.: ХНАМГ, 2012. – С. 150-160.

d. Качан Є. П, Регіональна економіка : підручник / [Є.П. Качан та ін.] ; за ред. Є.П. Качана. – Київ: Знання, 2011. – С. 513-574.

e. Фащевський М.І. Регіональна економіка: тексти лекцій / [O.B. Ольшанська, М.І. Фащевський, І.В. Білоконь та ін.]; за заг. ред. М.І. Фащевського, О.В. Ольшанської. — К.: КНЕУ, 2009. — С. 192-276.

 


Тема 12. Міжнародні економічні зв’язки України та її інтеграція в європейські та інші світові структури

 

Поняття і форми міжнародних економічних звязків

Сучасний стан зовнішньоекономічних зв’язків України та регіонів

Основні напрямки розвитку зовнішньоекономічних зв’язків в Україні

Поняття міжнародної економічної інтеграції

Проблеми та перспективи інтеграції України до ЄС

Поняття і форми міжнародних економічних звязків

Формування економіки країн світу та регіональних господарських комплексів нерозривно пов'язано з процесом розвитку міжнародного поділу праці, утворенням міждержавних економічних зв'язків. Тенденція до економічного об'єднання та розширення зовнішньоекономічних зв'язків зумовлена об'єктивними процесами територіального поділу праці й необхідністю вирішення глобальних проблем, що постають перед людством.

Міжнародний поділ праці — це спеціалізація окремих країн на виробництві тієї чи іншої продукції або наданні послуг у світовому масштабі.

Кожна країна світу концентрує на своїй території виробництво певних видів продукції або послуг, для виробництва яких вона має найсприятливіші економічні та природні передумови: потужний природно-ресурсний потенціал, вигідне економіко-географічне положення, специфічні агрокліматичні умови, попит на продукцію галузей спеціалізації на світовому ринку та високий рівень їх конкурентоспроможності.

Територіальний поділ праці, в тому числі і міжнародний, є проявом дії одного з основних економічних законів суспільного поділу праці і має об'єктивний історичний характер.

Нині жодна країна світу не може розвиватися повноцінно, якщо вона не втягнута в

систему світогосподарських зв'язків. Саме міжнародні економічні зв'язки сприяютьвирішенню важливих економічних, соціальних та інших проблем країни і забезпеченню її національної безпеки. Відомо, що країна, яка не розвиває зовнішню торгівлю, не має господарських та інших зв'язків з країнами світу, змушена збільшува-

ти витрати виробництва приблизно в 1,5—2 рази. Таким чином, жодна країна світу, на якому б рівні економічного розвитку вона не знаходилася, не може нормально розвиватися поза світовим господарством, без тісних економічних та інших

зв'язків з країнами світу.

Міжнародні економічні зв'язки — це система господарських зв'язків між національними економіками держав на основі територіального поділу праці.

Вони сприяють:

- по-перше, зростанню валютних надходжень;

- по-друге, прискореному розвитку науково-технічного прогресу;

- по-третє, позитивно впливають на загальну довіру між країнами і зміцнюють відносини взаємопорозуміння і добросусідства;

- по-четверте підвищенню рівня життя населення.

Машинна індустрія, виникнення і подальший розвиток сучасних видів транспорту зумовили поглиблення територіального поділу праці країн світу та боротьбу між ними за ринки збуту своєї продукції. Все це призвело до утворення регіональних об'єднань:Європейський Союз (ЄС), країни Північної Америки (СІЛА, Канада і Мексика — НАФТА), Південно-Східна Азія (АСЕАН) та країни ОПЕК (об'єднання основних видобувників і постачальників нафти на світовий ринок з метою спільного захисту національних інтересів) та ін.

В сучасних умовах міжнародне співробітництво країн світу, в тому числі України, відбувається в таких основних формах:

• рівноправна і взаємовигідна міжнародна торгівля товарами й послугами (зовнішня торгівля);

• науково-технічне співробітництво;

• спільна участь заінтересованих країн в освоєнні природних ресурсів та будівництві промислових об'єктів на території інших держав;

• торгівля технологіями або спеціалізація країн на виробництві комплектуючого обладнання;

• надання суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності послуг — виробничих, транспортно-експедиційних, страхових, консультаційних, маркетингових, експортних, посередницьких, брокерських, агентських, управлінських, облікових, аудиторських, юри-дичних, туристичних тощо;

• наукова, науково-технічна, науково-виробнича, навчальна кооперація з іноземними суб'єктами господарської діяльності;

• іноземні інвестиції як найважливіша форма стимулювання розвитку економіки країни;

• надання кредитів і позик;

• створення спільних підприємств з іншими країнами;

• підприємницька діяльність на території держави, пов'язана з наданням ліцензій, патентів, ноу-хау, торговельних марок та інших нематеріальних об'єктів власності з боку іноземних суб'єктів господарської діяльності;

• товарообміни (бартерні) операції та інша діяльність, побудована на формах зустрічної торгівлі;

• міжнародний туризм і не заборонені законодавством види діяльності;

• міжнародний рух робочої сили, пов'язаний з міграційними процесами населення між країнами;

• спеціалізація і кооперування виробництва;

культурні зв'язки між країнами світу. Розвиток міжнародної науково-технічної кооперації України можливий у таких формах:

• запозичення досвіду та запрошення іноземних спеціалістів, підготовка і підвищення кваліфікації національних кадрів за кордоном;

• взаємодія, створення, розширення та забезпечення нормальної діяльності навчальних закладів, науково-дослідних та консультативних центрів, у тому числі спільних;

• співробітництво у галузі науки і техніки, будівництві, модернізації та експлуатації підприємств, інших об'єктів виробничого призначення і соціальної інфраструктури;

• обмін технологіями, ліцензіями, конструкторськими і проектними матеріалами, сприяння їх використанню;

Співробітництво у збиранні, обробці та використанні науково-технічної й економічної інформації.

Україна, як молода держава не має достатньо налагоджених зовнішньоекономічних зв'язків. Тільки створюється своя правова й законодавча бази та митна служба. Недосконалою є й система управління зовнішньоекономічною діяльністю, тільки встановлюється інфраструктура зовнішньоекономічної діяльності.

Серед об'єктивних причин, що гальмують вихід України до світовогогосподарства як повноправного партнера, є низька конкурентоспроможність її продукції. Наразі на ринках далекого зарубіжжя лише 1% товарів конкурентоспроможних України.

До основних причин, шо зумовлюють низький рівень розвитку зовнішньоекономічних зв'язків, належать:

1) Україна нещодавно з'явилась на міжнародній арені як суверенна держава;

2) через розпад колишнього Союзу РСР Україна втратила традиційні ринки збуту;

3) переважання в структурі експорту сировинних ресурсів, а не готової продукції;

4) відсутність власних коштів та невпевненість іноземних інвесторів в Україні як у партнері;

Недостатній державний контроль за експортом та імпортом товарів.

Найтісніші зв'язки з усіх форм зовнішньоекономічного співробітництваУкраїна має з Російською Федерацією. Це пояснюється багатьма факторами: багатовікова співпраця в науковій галузі, спільна робота над різними проектами, однакові долі поколінь людей тощо та і експортного потенціалу України.

Зовнішньоекономічна діяльність України, зрозуміло, потребує докорінної перебудови. Насамперед, необхідно обмежити обсяг експорту сировини й підвищити в ньому частку продукції обробних галузей, а також удосконалити структуру імпорту.

Сучасний стан зовнішньоекономічних зв’язків України та регіонів

Міжнародна економічна діяльність України розпочалася у 1991 р. з припиненням чинності колишнього союзного договору, становленням України як незалежної і суверенної держави та підписанням угод з багатьма країнами світу в сфері зовнішньоекономічних зв'язків. На сьогодні Україна розвиває міжнародні економічні, культурні й інші зв'язки з 204 країнами всіх континентів світу, спираючись на своє геополітичне положення, безядерний статус, участь в ініційованій США програмі «Партнерство заради миру», власний природний, науково-технічний та економічний потенціал.

Провідною формою міжнародного співробітництва залишається міжнародна торгівля товарами і послугами. За останні роки обсяги експорту та імпорту товарів і послуг постійно зростали і становили в 2010 р. відповідно 58,2 млрд та 65,6 млрд дол. Більшими темпами підвищувалися обсяги імпорту, що призвело до збільшення від'ємного сальдо зовнішньої торгівлі товарами і послугами. Співвідношення між товарами й послугами структурі зовнішньої торгівлі України останнім часом залишалося стабільним.

Провідне місце в експорті та імпорті товарів і послуг України займають країни близького зарубіжжя, на які в 2010 р. припадало відповідно понад 38 % експорту та 40 % імпорту. Якщо експорт товарів і послуг з України більш швидкими темпами зростає до країн близького зарубіжжя, то імпорт товарів і послуг має вищі темпи зростання з країн Європейського Союзу та Зарубіжної Азії.

Структура зовнішньої торгівлі України товарами зумовлена спеціалізацією її економіки.

В 2010 р. в структурі експорту переважали чорні метали та вироби з них (42 % всього експорту України), продукція машинобудування (майже 17 %), продовольчі товари (понад 12 %), продукція хімічної промисловості (більше 10 %), руди й мінеральне паливо (близько 9 %). В імпорті переважали продукція машинобудування (31 %), мінеральне паливо (більше 28 %), продукція хімічної промисловості (понад 14 %), продовольчі товари (6,5 %) і продукція легкої промисловості (майже 3 %).

Провідними регіонами, що формують експортний потенціал країни, є Донецька (майже 22 % усього експорту України), Дніпропетровська (близько 20 %), Запорізька (майже 9 %), Луганська (8 %), Полтавська області (більше 4 %) та м. Київ (11 %).

У структурі імпорту товарів збільшилася частка наземних транспортних засобів, механічного обладнання, нафти та нафтопродуктів, деяких марок чорних металів.

Основна частка імпорту направляється в м. Київ (39 %), значно менше — в інші регіони: Дніпропетровську (близько 9 %), Донецьку (більше 7 %), Запорізьку (майже 6 %), Київську й Одеську (понад 4 %) та Харківську (4 %) області.

Головними партнерами України в торгівлі товарами залишаються країни СНД. Нині питома вага зовнішньоторговельного обігу з цими країнами перевищує 40 % від загального товарообігу, в тому числі в експорті даний показник сягає 38 %, а в імпорті — більше 40 %.

Основним торговельним партнером України залишається Російська Федерація, на яку припадає понад 20. % експорту та майже 28 % імпорту країни. Росія поставляє в Україну різноманітну продукцію машинобудування (легкові і вантажні автомобілі, радіоапаратуру, відеомагнітофони, персональні комп'ютери, швейні машинки, годинники), легкої промисловості (тканини, одяг, взуття), а також синтетичний каучук, целюлозу, папір, кольорові метали, рибу та рибопродукти, ліс і лісоматеріали, електроенергію та деякі сорти чорних металів. У структурі експорту переважають чорні метали, металеві труби, марганцева руда, трактори, сільськогосподарські машини, прокатне устаткування (у тому числі доменне і сталеплавильне), металорізальні та деревообробні верстати, екскаватори, автомобільні крани, автобуси, телевізори, касетні магнітофони, холодильники, цемент, скло, мінеральні (азотні) добрива, вироби із золота, платини та срібла, м'ясо і м'ясопродукти, олія, молочні продукти та цукор.

В останні роки зростає експорт України в інші країни СНД. Порівняно з 2000 р. експорт у Казахстан підвищився у 19 разів, у Вірменію — у 18, Грузію — в 14, у Білорусь — більше як у 5 разів. У цілому Україна має позитивне зовнішньоторговельне сальдо з Азербайджаном, Білоруссю, Вірменією, Грузією, Киргизстаном, Молдовою та Таджикистаном. Разом з тим, вона володіє великим від'ємним торговельним сальдо, крім Російської Федерації, з Туркменістаном, Казахстаном і Узбекистаном.

За винятком країн СНД, Україна активно розширює зв'язки з багатьма іншими державами світу. Найбільші обсяги експортних поставок товарів з України здійснювалися до Туреччини — понад 7 % від загального обсягу експорту, Італії — більше 5,4, ФРН та Польщі — по 3, Угорщини — 2,5, США — понад 2, до Єгипту — майже 2 й Індії — 1,5 %. Найбільші імпортні поставки товарів в Україну здійснювалися з ФРН — близько 10%, Туркменістану — 7,8, Китаю — 5,5, Польщі — майже 5, Італії — 3, Казахстану — близько 3, з Білорусії, США, Японії та Франції — більше 2 % з кожної.

Важливою складовою зовнішньоекономічної діяльності країни є послуги, без розвитку і надання яких неможливо створити високоефективну економіку, забезпечити національну безпеку та вирішити міждержавні економічні й інші зв'язки.

Україна здійснює зовнішньоторговельні операції послугами з більш ніж 200 країнами світу. Останнім часом обсяги експорту та імпорту послуг постійно зростали і становили в 2010 р. відповідно 9,0 млрд і майже 5 млрд дол. Найбільшу питому вагу в загальному обсязі українського експорту послугами склали транспортні (68 %), різні ділові, професійні та технічні послуги (майже 13 %). В імпорті переважають транспортні (понад 22 %), фінансові (18 %), різні ділові, професійні та технічні (16 %) і державні послуги (14,0 %).

Провідне місце в експорті зовнішньоторговельних операцій послугами займають країни СНД (більше 41 %), але їх частка в останні роки скорочується, тоді як питома вага країн ЄС зростає. Найбільші обсяги експорту послуг здійснювалися до Російської Федерації — майже 38 % від загального експорту України, Сполученого Королівства Великобританія, Швейцарії, США, Кіпру, ФРН, Бельгії.

Найважливішою складовою частиною і формою міжнародних економічних відносин та необхідною умовою становлення світового господарства є міжнародний рух капіталу.

В Україні спостерігається стабільна тенденція до зростання обсягів іноземних інвестицій в її економіку, особливо в найбільш привабливі галузі промисловості, підприємства, що здійснюють фінансову діяльність, операції з нерухомістю, орендою та наданням послуг. Якщо в 2000 р. прямі іноземні інвестиції в економіку України становили лише 3,9 млрд дол., то в 2010 р. — вже 29,5 млрд дол. Інвестиції вкладали 123 країни світу.

До десятки основних країн-інвесторів, на які припадає майже 83 % загального обсягу прямих інвестицій, входять: Кіпр — 5,9 млрд дол., Німеччина — 5,9 млрд, Нідерланди — 2,5 млрд, Австрія —2,1 млрд, Сполучене Королівство Великобританія — близько 2 млрд, Російська Федерація — 1,5 млрд, США — 1,4 млрд, Франція, Віргінські острови і Швеція — більше ніж по 1 млрд дол.

Основні іноземні інвестиції зосереджені: на підприємствах промисловості (майже 28 % загального обсягу прямих інвестицій в Україну); у фінансових установах (понад 16 %); на підприємствах торгівлі, ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку (більше 10 %); в організаціях, що здійснюють операції з нерухомістю, оренду і надання послуг (близько 9 %).

Найбільші обсяги прямих іноземних інвестицій одержали наступні регіони України: м. Київ (більше 32 %), Дніпропетровська (9 %), Донецька (майже 5 %), Харківська (понад 4 %), Київська (4 %), а також Одеська, Запорізька області та АР Крим.

У 2010 р. з України в економіку інших країн світу спрямовано майже 6,2 млрд дол. прямих інвестицій, з яких 86 % — з Донецької області. Переважна частка інвестицій була спрямована до Кіпру.

У сучасний період Україна прагне активізувати міжнародні зв'язки у сфері науково-технічного співробітництва. До нинішніх форм міжнародного комерційного трансферу технологій належать угоди: ліцензійні, патентні, з приводу передання ноу-хау, лізингу, створення зарубіжних філіалів транснаціональних корпорацій (ТНК) і спільних послуг у сфері виробництва, обігу та управління (інжиніринг, колсантинг, інформінг, менеджмент, підготовка персоналу тощо), а також міжнародне науково-технічне співробітництво (кооперація, замовні роботи).

До активу науково-технічного співробітництва України слід віднести співробітництво її з Росією, Казахстаном, США і Норвегією в освоєнні космічного простору та високий рівень технологій воєнно-промислового комплексу, продукція якого користується широким попитом на світовому ринку високотехнологічних товарів.

Значним резервом надходження валют до України може стати міжнародний туризм. Наразу в Україні приймають близько 0,5 млн іноземних туристів, або 0,8 % світової їхньої кількості, хоча реально могли б обслуговувати в десять разів більше і отримувати близько 1 млрд доларів прибутку. Основними центрами туризму можуть стати міста Київ, Львів, Харків, Одеса й узбережжя Чорного й Азовського морів.

Однією з форм міжнародного співробітництва є утворення спеціальних (вільних) економічних зон (СЕЗ). У таких зонах встановлюється пільговий режим для іноземних інвесторів: зниження або скасування податкових ставок на певний період, ліквідація митних податків на експорт та імпорт тощо. СЕЗ утворюються для розвитку пріоритетних галузей економіки і пожвавлення економіки регіонів, що відстають у розвитку.

В Україні створено наступні спеціальні економічні зони і встановлено спеціальні режими інвестування територій:

- "Порт-франко" (Одеса);

- "Рені" (на півдні Одеської області);

- експериментальна економічна зона "Сиваш" (Автономна Республіка Крим);

- спеціальний режим інвестиційної діяльності в Автономній Республіці Крим;

- спеціальна економічна зона "Донецьк";

- спеціальна економічна зона "Азов" (м. Маріуполь);

- спеціальний режим інвестицій в Донецької області;

- спеціальний режим інвестицій в м. Харків;

- спеціальна економічна зона "Славутич";

Спеціальна економічна зона "Закарпаття".

Важливим елементом розвитку взаємовигідних торговельно-економічних зв'язків України з країнами світу є переміщення акценту зі співробітництва на державному рівні до співробітництва на рівні суб'єктів господарювання шляхом створення спільних підприємств.

Спільні підприємства — одна з найбільш прогресивних комплексних форм довгострокового економічного, науково-технічного та виробничого співробітництва, оскільки підприємства, які створюються компаніями двох або більше країн, дають можливість поєднати ресурси, досвід, зв'язки підприємств із змішаним капіталом. В Україні таких зареєстровано понад однієї тисячі.

Сфера діяльності спільних підприємств в Україні — промислове виробництво, бу-дівництво, туризм, торгівля, посередницькі послуги. Найбільша кількість спільних підприємств (понад 95 %) в Україні діє в обробній промисловості, в тому числі 22 % — у машинобудуванні і металообробці, 12 % — у деревообробній і целюлозно-паперовій галузях. Найпотужніші спільні підприємства (із значною кількістю штатних працівників) створені у паливній промисловості.

Основні напрямки розвитку зовнішньоекономічних зв’язків в Україні

Проблеми підвищення ефективності зовнішньоекономічної політики України у сучасний період набувають виняткового значення. Це зумовлено:

• перебуванням економіки країни на етапі становлення системи господарювання;

• надмірною енерго- і ресурсомісткістю галузей господарського комплексу;

• низькою конкурентоспроможністю національного виробництва;

• поступовим занепадом науково-технічного і високотехнологічного промислового потенціалу;

• надмірною залежністю економіки України від монопольних імпортних ринків постачання стратегічно важливих товарів (енергоносіїв, сировинних та інших матеріальних ресурсів);

Відсутністю розвинутої зовнішньоторгівельної інфраструктури (інформаційної, законодавчої, маркетингової, біржової тощо).

• гармонізацію економічного законодавства відповідно до стандартів Європейського Союзу й світової системи торгівлі з урахуванням національних… • трансформацію політичного визначення України як держави з ринковою… • створення зони вільної торгівлі між Україною та багатьма державами світу;

Відновлення та зміцнення виробничих зв'язків з країнами Східної Європи і СНД на основі традиційної міжгалузевої Й внутрішньогалузевої спеціалізації.

Поняття міжнародної економічної інтеграції

Міжнародна економічна інтеграція – це об’єктивний процес економічної взаємодії країн на основі розвитку стійких взаємозв’язків та поділу праці між… Сучасні вчені-економісти виділяють наступні фактори, що впливають на розвиток… 1. Близькість рівнів економічного розвитку і ступеня ринкових відносин у країнах, що інтегруються.

До основних науково- і теоретично обґрунтованих і практично ап­робованих форм міжнародної економічної інтеграції відносять

Митний союз - це двох або кількох держав угода, якою вста­новлюється режим вільної торгівлі та передбачається усунення внутрішніх тарифів і… Зони преференційної торгівлі Це зона з особливим пільго­вим торговельним… Спільний ринок - це більш складніша форма міждержавної інтеграційної взаємодії. Вона включає умови вільної торгівлі,…

Проблеми та перспективи інтеграції України до ЄС

Перше ніж аналізувати проблеми та перспективи інтеграції України до ЄС, розглянемо критерії вступу країни–претендента в ЄС. 1. Країна-претендент має бути європейською. 2. Країна-претендент має бути демократичною.

Україна заявила про Європейський вибір відразу після того, як стала незалежною. Основною проблемою зовнішньоекономічної інтеграції є те, що за 18 років незалежності Україною були зроблені перші, здавалося б успішні кроки в напрямку євроінтеграції, але вже в 2004 році стало зрозуміло, що інтеграційний процес не буде таким простим і передбачуваним, яким він до цього представлявся ряду українських політиків.

Незважаючи на численні економічні та політичні проблеми, які підсилені економічною кризою держави, Україна все ж таки намагається втілити в життя власну зовнішньоекономічну стратегію, основою якої є європейський вибір, перспективна мета входження до ЄС, а також розвиток двосторонніх економічних відносин із Францією, Італією, Німеччиною.

Економічне співробітництво України з європейськими країнами і, зокрема, з ЄС має певну передісторію.

Ще у 1989 р. колишній Союз уклав Угоду про торгівлю і співробітництво з ЄС на 10 років, яка була зорієнтована на розвиток торговельних зв’язків, а також співробітництво в ряді галузей економіки.

У червні 1994 р. Україна і ЄС підписали Угоду про партнерство та співробітництво, яка набула чинності 1 березня 1998 р. Угода визначила 28 сфер, в яких ЄС та Україна прагнуть розширити взаємну співпрацю: промислове співробітництво; сприяння інвестиціям та їхній захист; державні закупівлі, стандарти та оцінка відповідності; добувна промисловість; наука та технології; освіта та професійна підготовка; сільське господарство; використання атомної енергії в цивільних цілях; енергетика; довкілля; транспорт: космічна промисловість; фінансові послуги; грошово-кредитна політика; туризм; малі та середні підприємства; культура тощо.

Угода про партнерство та співробітництво доповнюється іншими угодами, які регулюють торгівлю текстилем та сталлю. Серед основних рішень і документів ЄС щодо України заслуговують на увагу наступні:

-надання Україні з 1 січня 1993 р. переваг Генералізованої системи преференцій;

-затвердження стратегії ЄС щодо України у квітні 1994 p.;

-прийняття «Декларації Європейського Союзу стосовно України» у травні 1996 p.;

-заява ЄС про визнання за Україною статусу країни з перехідною економікою у червні 1996 p.;

-прийняття Радою Міністрів ЄС 6 грудня 1996 р. Плану дій щодо України.

Напрями співпраці Євросоюзу з Україною визначено також у концепції відносин ЄС зі східними та південними сусідами «Ширша Європа — сусідство…», схваленій Єврокомісією в березні 2003 р.

У березні 2004 р. Кабінетом Міністрів України підготовлена і затверджена Стратегія економічного і соціального розвитку України на 2004-2015 pp. (шляхом європейської Інтеграції), яка передбачала конкретні заходи щодо реалізації завдань євроінтеграційної стратегії України. Сьогодні вже можна констатувати, що більшість її пунктів своєчасно не виконані. Це стосується проблем приведення законодавства України у відповідність до вимог законодавства ЄС, вступу до COT, інтеграції інфраструктурних мереж України з європейськими та інших.

1 травня 2004 року Україна стала безпосереднім сусідом Європейського Союзу, коли Польща, Угорщина та Словаччина приєдналися до ЄС. Перед ЄС та Україною, які погодилися зміцнювати свої взаємини, постають в цих умовах нові проблеми й відкриваються нові перспективи.

Так, 14.09.2007 р. у Києві пройшов одинадцятий самміт Україна – ЄС, на якому Україна і Європейський Союз підписали двосторонню угоду про новий візовий режим і угоду про реадмісію, що незабаром повинні бути ратифіковані парламентами обох сторін. Другий раунд двосторонніх переговорів щодо підписання розширеної угоди Україна – Євросоюз має відбутися наприкінці 2007 р. Він буде присвячений створенню зони вільної торгівлі та у випадку позитивного рішення відкриє Україні нові перспективи розвитку.

Узагалі партнерський діалог Україна – ЄС розвивається під час проведення щорічних засідань самміту Україна – ЄС за участю Президента України; Ради з питань співробітництва за участю Прем'єр-міністра України; Комітету з питань співробітництва; Комітету парламентського співробітництва; регулярних консультацій Україна - Трійка ЄС, постійних експертних консультацій.

У 2006 році підсумком роботи самміту стала доповідь, де позначена можлива дата вступу України в ЄС - 2020 рік.

Членство в ЄС є однією з головних стратегічних цілей України. Європейський Союз ще не визнав Україну потенційним кандидатом у члени. Проте згідно з 49 статтею Договору про ЄС, Союз відкритий для всіх європейських країн, а Україна таки належить до Європи. Сучасна позиція ЄС щодо України є, в принципі, неоднозначною. Більше за те, ця позиція обмежує вплив ЄС на ситуацію в Україні, оскільки не дає змоги використовувати наймогутніший інструмент зовнішньої політики ЄС – встановлення перед країнами-кандидатами жорстких умов вступу.

Термін дії Угоди про партнерство та співробітництво (УПС) , як правова основа відносин між Україною та ЄС закінчився в березні 2008 року. Всі положення УПС ще не виконані, що слугує для ЄС основним аргументом проти переходу у взаєминах з Україною на нову договірну основу.

В 2007 році розпочинається процес укладення Посиленої угоди між Україною та ЄС. Взаємини з Україною є лакмусовим папірцем для політики Євросоюзу щодо «ширшої Європи», проте ЄС не готовий до наступного розширення і потребує перерви. У випадку розширення на першому місці стоять Балкани.

З проекту тексту угоди усуваються згадки про можливість членства України в ЄС. Натомість ЄС пропонує створити зону вільної торгівлі. Загалом візерунок Угоди досі залишається невизначеним.

Нові члени ЄС, особливо ті, що межують з Україною (Польща, Словаччина, Румунія та Угорщина), глибоко зацікавлені відігравати провідну роль у зміцненні політики Євросоюзу щодо України. Крім того, ці країни мають значний та цінний для України досвід в успішному впровадженні політичних та економічних змін, а також у подоланні перешкод на шляху до вступу в ЄС. Україна може стати партнером у різних сферах співпраці з Вишеградськими країнами (Угорщиною, Польщею, Словаччиною та Чеською Республікою), розвиваючи, зокрема, співробітництво у прикордонних регіонах, полегшуючи пересування населення, створюючи спільні миротворчі сили.

На даному етапі Україна не зуміла виробити чіткої стратегії щодо ЄС. У багатьох аспектах її політика зводиться переважно до декларацій, які недостатнім чином узгоджені між різними інституціями. Проєвропейські прагнення України обмежуються, як правило, деклараціями щодо зовнішньої політики і мало впливають на політику внутрішню. Браком позитивних внутрішніх реформ Україна істотно підриває до себе довіру з боку ЄС. Більше за те, складається враження, що паралельна політика України стосовно Росії та СНД суперечить її стратегії щодо ЄС.

Залишаючись за межами Європейського Союзу, Україна успішно асоціюється з процесом здійснення спільної європейської політики безпеки та оборони (ЄПБО). Наша держава бере участь у Поліцейських місіях ЄС в Боснії та Герцеговині та Республіці Македонія. Україна активно взаємодіє з ЄС у сфері боротьби з нелегальною міграцією та організаційною злочинністю.

На думку директора міжнародних програм Центра Разумкова Валерія Чалого, проведений аналіз співробітництва України з ЄС за період до 2011 р. говорить про позитивні зрушення в окремих сферах. Зокрема, активно розвиваються торгово-економічні зв'язки: із січня по квітень 2007 року експортні постачання в ЄС склали 30,3 %, імпорт із країн ЄС – 34,4 %. Також розширилося інвестиційне співробітництво. Європейський банк реконструкції і розвитку збільшив обсяги кредитування української економіки до 1 млдр євро щорічно. Розширюється договірно-правова база взаємин України з ЄС. Сторони погодили новий План дій Україна – ЄС у сфері юстиції, волі і безпеки.

Але головними невирішеними проблемами залишаються:

1. Обмеженість надійного джерела та потенціалу розвитку експортних можливостей - стійкого платоспроможного внутрішнього ринку;

2. Слабкі позиції України у сфері високих технологій, низький рівень розвитку НТП;

3. Недостатній рівень розвитку сучасної інфраструктури, особливо інформаційної і транспортної, та видів діяльності, що підтримують присутність українських виробників на міжнародних ринках;

4. Невисокий рівень конкурентоспроможності вітчизняних виробників, їх товарів і послуг та економіки країни в цілому;

5. Відсутність масштабних інвестицій в економіку України з боку провідних європейських ТНК, що унеможливлює входження українських виробників до їх міжнародних розподільчих систем;

6. Складнощі створення й удосконалення фондового ринку;

7. Недостатня готовність інституційної структури в Україні, брак кваліфікованих кадрів, ресурсної бази для виконання відповідних заходів.

Та головною проблемою України залишається нестабільна політична ситуація, яка не дозволяє ані проводити реформу ні в жодній сфері, ані прогнозувати результати економічних та політичних дій, а «також без спільного інтенсивного моніторингу з боку ЄС і України, не можна говорити про успіх і про те, що можна буде йти планово, поступово по всіх стадіях реалізації Плану дій України».

Отже, європейська інтеграція України залежить від прогресивної внутрішньої європеїзації. Тому, щоб наміри України викликали довіру, європейська інтеграція мусить стати її пріоритетом у внутрішній політиці. Реформи, що здійснюються поки що вкрай нерішуче й непослідовно, потребують потужного імпульсу.

Реферати

9. Економіка України в системі міжнародного поділу праці

10. Спеціальні (вільні) економічні зони України та передумови їх формування

11. Економічні зв’язки України з країнами СНД

12. Інтеграція України в міжнародні організації

Питання для самостійного опрацювання

3. Експортний потенціал України та її регіонів

4. Транзитний потенціал України і його значення в розвитку економіки України

5. Географія зовнішньоекономічних зв’язків

Рекомендована література

f. Манів З.О., Луцький І.М., Манів С.З. Регіональна економіка: Навчальний посібник. – Львів: «Магнолія 2006», 2009. – С. 470-498.

g. Сіренко, Н. М. Конспект лекцій з дисципліни «Регіональна економіка» (для слухачів другої вищої освіти та студентів 4-го курсу заочної форми навчання галузі знань 0305 «Економіка та підприємництво», напряму підготовки 6.030509 «Облік і аудит» і 6.030504 «Економіка підприємства») / Н. М. Сіренко; Харк. нац. акад. міськ. госп-ва. – Х.: ХНАМГ, 2012. – С. 160-171.

h. Качан Є. П, Регіональна економіка : підручник / [Є.П. Качан та ін.] ; за ред. Є.П. Качана. – Київ: Знання, 2011. – С. 423-473.

i. Фащевський М.І. Регіональна економіка: тексти лекцій / [O.B. Ольшанська, М.І. Фащевський, І.В. Білоконь та ін.]; за заг. ред. М.І. Фащевського, О.В. Ольшанської. — К.: КНЕУ, 2009. — С. 276-294.