рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Матеріальні запаси у ресторанному господарстві

Матеріальні запаси у ресторанному господарстві - раздел Философия, Розділ 1. КОНЦЕПТУАЛЬНІ ОСНОВИ ЛОГІСТИКИ Матеріальні Запаси Завжди Вважалися Фактором, Що Забезпечує Безпеку Системи П...

Матеріальні запаси завжди вважалися фактором, що забезпечує безпеку системи постачання, її гнучке функціонування, і були свого роду «страховкою». Запаси в тому чи іншому вигляді присутні по всій довжині логістичного ланцюга, як у сфері виробництва, так і в сфері обігу продукції.

Матеріальні запаси — це продукція (сировина, матеріали, напівфабрикати, готова продукція), яка знаходиться на різних стадіях виробництва і реалізації (збуту), що очікує на вступ у процес виробничого або особистого споживання.

Існує чотири види товарно-матеріальних запасів у ресторанному господарстві:

♦ сировинні (продовольчі товари);

♦ напівфабрикати (в т.ч. напівфабрикати високого ступеня готовності);

♦ готова продукція (кулінарна і кондитерська продукція власного виробництва, страви, закупівельні товари)

♦ предмети матеріально-технічного призначення (столові посуд, прибори, білизна; санспецодяг та взуття; кухонний посуд та інвентар, паперові вироби, миючі засоби, меблі тощо).

Необхідно відмітити, що у закладах ресторанного господарства за кордоном та Україні відмічається стійка тенденція до розширення масштабів використання овочевих, м'ясних та рибних напівфабрикатів, напівфабрикатів високого ступеня готовності та готових до споживання страв, які виробляють як центральні кухні фірм ресторанного господарства (фабрики-кухні, фабрики-кулінарії), так і переробні підприємства агропромислового комплексу. Завдяки цьому, заклади залежно від типу частково або повністю відмовляються від власних заготівельних цехів, у яких здійснюється механічна обробка сировини: очищення, розділення, миття, нарізання продуктів із різних видів сировини.

Багато фірм почали застосовувати метод пакування сирих овочів, м'ясних, рибних напівфабрикатів, гастрономії під вакуумом, що дозволяє зберігати свіжість продуктів і запобігає мікробіологічному зараженню.

Деякі заклади не відмовляються від власних овочевих цехів, але використовують овочеві напівфабрикати як додатковий продукт, що розширює асортимент та слугує резервним запасом на непередбачений випадок.

Багато м'ясопереробних підприємств почали випускати м'ясні напівфабрикати у вакуумній упаковці. Виробництво таких напівфабрикатів сприяє:

- скороченню працезатрат при приготуванні страв безпосередньо у закладах ресторанного господарства;

- реалізації страв за стабільними цінами, у той час, як ціни на натуральні овочі змінюються залежно від сезону;

- зручності при зберіганні.

Використання готових страв та напівфабрикатів високого ступеня готовності значно знижує потребу закладів ресторанного господарства у технологічному устаткуванні, скорочує обсяги закупівлі сировини, забезпечує економію витрат, у тому числі електроенергії, необхідної площі кухні (доготівельних цехів), потреби у робочій силі та зміні їх функціонального призначення тощо.

Практично важко розрізнити поняття «готові страви» та «напівфабрикати високого ступеня готовності», оскільки обидва зазвичай потребують певних операцій щодо доведення їх до готовності, тому спеціалісти ресторанного господарства позначають їх терміном «готові страви». Готові страви перед споживанням потребують лише розігріву.

Необхідність збереження і транспортування напівфабрикатів і готових страв вимагає вирішення проблеми використання пакувальних матеріалів, що задовольняють вимогам технології ресторанної продукції, а також санітарно-гігієнічним.

Таким чином, впровадження промислових методів виробництва кулінарної іфодукції, розробка та використання нових способів їх приготування, збереження, розігрівання та роздачі, сприяють розвиткові індустріального, централізованого виробництва ресторанної продукції, що створює передумови практичного застосування логістики.

4.2. Мотиви створення матеріальних запасів та їх види

Незважаючи на те, що утримування запасів пов'язане з певними витратами, заклади ресторанного господарства змушені їх створювати, тому що відсутність запасів може привести до ще більшої втрати прибутку.

Основні види втрат, пов'язаних з відсутністю запасів у закладах ресторанного господарства:

♦ втрати від відсутності продукції в момент пред'явлення попиту;

♦ втрати від зменшення оборотності місця (тривалість обслуговування зростає при відсутності запасів);

♦ втрати від закупівлі дрібних партій товарів по більш високим цінам.

Витрати, які пов'язані із створенням запасів:

♦ заморожування фінансових ресурсів;

♦ витрати на утримання складських приміщень;

♦ оплата праці персоналу;

♦ постійний ризик псування, не реалізації простроченої продукції, розкрадання.

Незважаючи на те, що утримання запасів пов'язане з певними витратами, підприємці змушені створювати їх.

Основні мотиви створення матеріальних запасів:

1. Нестабільність постачання. У цьому випадку запас необхідний для виконання виробничої програми закладу (замовлення, меню, виготовлення напівфабрикатів тощо).

2. Коливання попиту. Прогнозувати попит на ресторанну продукцію складно. Тому, якщо не мати достатнього запасу сировини та напівфабрикатів для цієї продукції, можлива ситуація, коли платоспроможний попит не буде задоволений, що також негативно вплине на діяльність закладу.

3. Сезонність сільськогосподарської продукції.

4. Знижки за покупку продукції великими партіями.

5. Передсвяткове зростання ринкових цін.

6. Можливість рівномірного здійснення технологічного процесу виробництва і реалізації. Ці два види діяльності тісно взаємопов'язані між собою. Якщо запаси відсутні, інтенсивність матеріальних потоків у системі реалізації коливається відповідно до змін інтенсивності виробництва. Наявність запасів у системі реалізації дозволяє здійснювати процес реалізації більш рівномірно, незалежно від ситуації у виробництві. У свою чергу, наявність виробничих запасів згладжує коливання в постачаннях сировини і напівфабрикатів, забезпечує рівномірність процесу виробництва.

7. Можливість негайного обслуговування споживачів. Виконати замовлення споживачів можна такими способами:

♦ приготувати замовлену продукцію;

♦ закупити замовлену продукцію;

♦ видати замовлену продукцію негайно з наявного запасу. Останній спосіб є, як правило, найдорожчим, тому що вимагає

утримання запасів. Однак в умовах конкуренції може виявитися вирішальною в боротьбі за споживача.

8. Спрощення процесу управління виробництвом. Створення запасів напівфабрикатів на різних стадіях виробничого процесу всередині за-

кладу дозволяє знизити вимоги до ступеня узгодженості виробничих процесів на різних ділянках, а, отже, і відповідні витрати на організацію управління цими процесами.

Оптимальний обсяг запасу звільняє заклад від зайвих витрат на зберігання, оскільки надмірні запаси призводять до збільшення необхідних складських площ. Обсяг запасу постійно змінюється, але більшість підприємців намагаються створити значно більші запаси, ніж це потрібно, тримаючи їх «про всяк випадок». Разом з цим, відсутність потрібного товару в запасі — це безпосередня втрата прибутку, це втрата довіри клієнтів. Часто за відсутності необхідного товару доводиться вживати екстраординарних заходів для його доставки.

Узагальнені схеми впливу створення надмірних запасів або їх дефіциту представлені на рис.4.1 та 4.2.

Рис. 4.1. Причини і наслідки виникнення дефіциту запасів

Перелічені причини свідчать про необхідність створення запасів у логістичних системах.

Залежно від цільового призначення матеріальні запаси поділяються на наступні категорії:

1. За місцем запасів в логістичному ланцюзі:

• запаси матеріальних ресурсів;

• запаси незавершеного виробництва;

• запаси готової продукції;

• запаси тари;

• запаси відходів.

2. По відношенню до функціонального призначення;

запаси у постачанні — матеріальні ресурси (сировина, закупівельні товари, матеріали та ін.), які знаходяться в логістичному ланцюгу від постачальників до закладів ресторанного господарства і призначені для забезпечення виробництва кулінарної продукції;

виробничі запаси — запаси матеріальних ресурсів і незавершеного виробництва, які призначені для виробничого використання і дозволяють забезпечити безперервність виробничого процесу;

збутові запаси — запаси готової продукції і закупівельних товарів, які знаходяться в системі реалізації, призначені для задоволення попиту споживачів (продажу);

сукупні матеріальні запаси є об'єктом оптимізації логістичного управління з позиції загальних витрат і містять у собі всі перераховані вище види запасів: запаси у постачанні, виробничі запаси і збутові запаси.

Виробничі запаси поділяються:

поточні (регулярні) запаси — призначені для забезпечення безперервності процесу виробництва і збуту між двома черговими постачаннями, утворюються за умов нерівномірного і регулярного постачання через невідповідність обсягів постачання і разового споживання. Для закладів ресторанного господарства це необхідний запас сировини, напівфабрикатів і закупної продукції у відповідності до запланованої виробничої програми;

страхові (гарантійні) запаси призначені для безперервного постачання за непередбачених обставин: відхилення в періодичності та величині партій постачань від запланованих, зміна інтенсивності споживання, затримки постачань у дорозі, збої у виробничо-технологічних циклах і т.д.;

підготовчі (буферні) запаси призначені для підготовки до виробничого споживання (сировина, напівфабрикати та готова кулінарна продукція); їх наявність зумовлена необхідністю виконання певних логістичних операцій з приймання, оформлення, завантаження-розвантаження, додаткової підготовки до споживання (приготування страв, розігрів, порціонування, оформлення тощо);

сезонні запаси — це запаси сировини, напівфабрикатів і готової замороженої продукції, створювані і підтримувані за очевидних сезонних коливань попиту або характеру виробництва, транспортування;

запаси готової продукції формуються і підтримуються в сфері реалізації для швидкої реакції на збільшення попиту на готову продукцію закладу.

Класифікація запасів за часом обліку та використання проілюстрована схемою на рис. 4.3.

Максимальний бажаний запас визначає рівень запасу, економічно доречний у даній системі керування запасами. Цей рівень може перевищуватися. У різних системах керування максимальний бажа- ний запас використовується як орієнтир для розрахунку обсягу замовлення.

Рис. 4.3. Види запасів за часом обліку

Граничний рівень запасу використовується для визначеного моменту часу видачі наступного замовлення.

Поточний запас відповідає рівню запасу в будь-який момент обліку. Він може збігтися із максимально бажаним рівнем, граничним рівнем або гарантійним запасом.

Гарантійний запас (або запас страховий) аналогічний гарантійному запасу в класифікації за виконуваною функцією та призначений для безперебійного постачання споживачів у випадку не передбачуваних обставин.

Неліквідні запаси — так називають виробничі чи товарні запаси, які довго не використовувалися. Вони утворюються внаслідок погіршення якості товарів під час зберігання, а також морального зношування.

Класифікація запасів за вищевказаними ознаками досить умовна і призначена в основному для їх контролю та поповнення.

Раціональне управління запасами дозволяє забезпечити безперебійність виробничого й торговельного процесу при мінімальних витратах на утримання запасів.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Розділ 1. КОНЦЕПТУАЛЬНІ ОСНОВИ ЛОГІСТИКИ

Мета та завдання дисципліни логістика у ресторанному господарстві та її функціональні області... Метою дисципліни Логістика у ресторанному господарстві є формування вмінь та... Для досягнення цієї мети перед майбутніми фахівцями ставляться такі основні завдання...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Матеріальні запаси у ресторанному господарстві

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Розділ 1. КОНЦЕПТУАЛЬНІ ОСНОВИ ЛОГІСТИКИ
Становлення ринкових відносин в Україні у 90-ті роки минулого століття сприяло появі й активному

Основні поняття й визначення логістикиі
Логістика У підприємницькій діяльності, економічній і науковій літературі не існує однозначної думки щодо визначення логістики. На нашу думку існує три основних підходи. Перша гру

Логістичні операції
Логістичні операції— це відокремлена сукупність дій з реалізації логістичних функцій, спрямована на перетворення матеріального і/або інформаційного потоку. Виділяють такі логістичні

Сутність, правила, завдання логістики
Сутність логістики Як відомо, на сучасному етапі розвитку ринкової економіки споживач має повну свободу вибору товару і того рівня обслуговування, за які він готовий заплатити свої обмежен

Компоненти логістичної системи
Будь-яка логістична система — це сукупність елементів-ланок, між якими встановлені певні функціональні зв'язки й відношення. Ланкою логістичної системи (ЛЛС) називається деякий економічно і

Логістика як інструментарій ринкової економіки, фактор підвищення конкурентоспроможності підприємства
Логістика — це бізнес-концепція, що базується на залученні окремих взаємозалежних елементів у загальний процес із метою запобігання нераціональних витрат ресурсів, їх заощаджування. Основн

Передумови розвитку логістики у ресторанному господарстві
Сьогодні логістика як науковий напрямок розширює межі свого застосування і виокремлюється в спеціальну дисципліну, тісно пов'язану з математикою, кібернетикою, статистикою та певними економічними н

Логістичне управління у ресторанному господарстві
Управління потоковими процесами, їх перетворення й інтеграція є новою формою управління, що перевершує традиційні як за рівнем творчого потенціалу, так і за ефективністю кінцевих результатів. Оптим

Сутність та основні завдання логістики постачання у ресторанному господарстві
Процес постачання у закладах ресторанного господарства надзвичайно важливий і визначає: ♦ ефективність, ритмічність, гнучкість, мобільність Виробництва ♦ рівень і стру

Основні етапи закупівлі
Основними критеріями розробки логістичної політики закупівлі і формування загальної системи закупівельної логістики є: • оптимальна періодичність постачань; • оптимальна структура

Оптимізація та моделі управління запасами
З огляду на потенційне значення запасів, проблема керування запасами конкретизується в наступних питаннях: 1. Який рівень запасів необхідно мати у кожному закладі для забезпечення необхідн

Логістичні системи управління матеріальними запасами
Логістична система керування запасами проектується з метою безперервного забезпечення споживача якимось видом матеріального ресурсу. Реалізація цієї мети досягається шляхом вирішенням наступних зад

Система з фіксованим розміром замовлення
У цій системі розмір замовлення на поповнення запасу є постійною величиною. Замовлення на постачання продукції здійснюється за умови зменшення наявного на складах запасу до встановленого мінімально

Система з фіксованою періодичністю замовлення
У системі з фіксованою періодичністю замовлення продукцію в строго визначені моменти часу, які віддалені один від одного на рівні інтервали, наприклад, 1 раз у місяць, 1 раз у тиждень, через 2 дні

Система із заданою періодичністю поповнення запасів до встановленого рівня
У цій системі вхідним параметром є період часу між замовленнями. На відміну від основної системи, вона зорієнтована на роботу за умови значних коливань споживання. Щоб запобігти завищенню обсягів з

Аналіз ABC-XYZ в управлінні матеріальними запасами
Усі вищерозглянуті системи управління запасами пов'язані з певним порядком контролю їх фактичного рівня на складах, що часто вимагає витрат фінансових, трудових та інформаційних ресурсів, особливо

Розділ 5. Транспортна логістика у ресторанному господарстві
Рух матеріального потоку від первинного джерела сировини до кінцевого споживання здійснюється із

Критерії вибору перевізника
Вибір способу транспортування, виду транспорту і логістичних посередників виробляється на основі системи критеріїв. До основних критеріїв при виборі способу перевезення і виду транспорту відносятьс

Розділ 6. Виробнича логістика у ресторанному господарстві
  Конкурентні переваги в ринкових умовах можна досягти при умові постійної оргшйзаційно-технічної перебудови виробництва відповідно до сучасного рівня знань, техніки, технології, орга

Розділ 7. Збутова логістика у ресторанному господарстві
  Поняття збутової логістики легко сформувати із загального визначення поняття логістики як науки про наскрізне керування матеріальними потоками, що включає у себе: • доведен

Логістичні концепції і системи в сфері розподілу продукції
З операційної точки зору логістична концепція «планування потреб/ресурсів» може бути використана і в системах дистрибуції, що стало підставою для створення зовнішніх мікрологістичних систем «планув

Розділ 8. Логістичний сервіс у ресторанному господарстві
8.1. Значення і сутність логістичного сервісу З кожним роком зростає роль послуг у конкурентноздатності закладів ресторанного господарства. Для більшості споживачів

Сутність та основні принципи інформаційної логістики
Значення інформаційного забезпечення логістичного процесу настільки важливе, що багато фахівців виділяють особливу інформаційну логістику, яка має самостійне значення в бізнесі та управлінні інформ

Логістичні інформаційні системи
На перших етапах свого розвитку інформаційна логістика розглядалася як інформаційне забезпечення руху матеріальних потоків. У даний час все більш необхідним стає розвиток інформаційних логістичних

Сучасні інформаційні технології логістичного управління у ресторанному господарстві
Інформаційні технології в закладах ресторанного господарства дуже специфічні. Вітчизняний ринок ресторанних послуг інтенсивно розвивається, відкриваються нові заклади, ускладнюються форми й методи

С-Рарус: Ресторан+Бар+Кафе
Програма дозволяє створити спеціалізовані персональні робочі місця наступних працівників: ♦ Адміністратора автоматизованої системи керування торговельним процесом; ♦ М

Використання в логістиці технології автоматизованої ідентифікації штрихових кодів
Через кожну ланку логістичного ланцюга проходить велика кількість одиниць товару. При цьому всередині кожної ланки товари неодноразово пересуваються з місць збереження та обробки. Для ефективного к

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги