рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

НШІ ОЗНАКИ ВЛАСТИВІ ІНШИМ ЕКОНОМІЧНИМ СИСТЕМАМ

НШІ ОЗНАКИ ВЛАСТИВІ ІНШИМ ЕКОНОМІЧНИМ СИСТЕМАМ - раздел Науковедение, ЛЕКЦИЯ 1. ПОЛІТЕКОНОМІЯ, ЯК ЕКОНОМІЧНА НАУКА . ПРЕДМЕТ І МЕТОД ПОЛІТЕКОНОМІЇ. 1. ЗАРОДЖЕННЯ ТА РОЗВИТОК ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ   Приватна Власність, Воля Підприємництва Й Вибору, Особистий І...

 

Приватна власність, воля підприємництва й вибору, особистий інтерес як спонукальна чинність, конкуренція й опора на ринкову систему - все це інститути й принципи, які більш-менш винятково асоціюються із чистим капіталізмом. Крім того, існують ще деякі інститути й форми діяльності, властиві всім сучасним економічним системам. До них ставляться наступні: 1) використання передової технології й засобів виробництва у великих масштабах; 2) спеціалізація й 3) застосування грошей. Спеціалізація й передова технологія служать передумовою ефективного використання ресурсів усякої економіки. Застосування грошей являє собою всеохоплюючий інститут, що дозволяє суспільству легше здійснювати спеціалізацію, використовувати саму продуктивну технологію й витягати із цього вигоду.

ШИРОКЕ ВИКОРИСТАННЯ ЗАСОБІВ ВИРОБНИЦТВА

Всі сучасні економічні системи - чи будуються вони на капіталістичній, соціалістичній або комуністичній ідеології - ґрунтуються на передовій технології й широкому використанні засобів виробництва. При чистому капіталізмі знаряддям забезпечення технічного прогресу служить - поряд з волею вибору й прагненням збільшувати особисту вигоду - конкуренція. Капіталістичний лад явно має високу ефективність у справі мобілізації стимулів для створення нових продуктів і вдосконалювання технології виробництва. Чому? А тому, що виникаюче при цьому грошова винагорода дістається безпосередньо новаторові. Чистий капіталізм тому обумовлює широке використання й відносно швидкий розвиток складних засобів виробництва: інструментів, машин, великих фабрик, складських приміщень і встаткування, транспортних засобів і маркетингу.

Чому важлива наявність передової технології й широке застосування засобів виробництва? Тому що найбільш простий, прямій спосіб виробництва продукту звичайно є найменш ефективним. Навіть Робинзон Крузо уникав користуватися неефективним способом прямого, ручного виробництва й волів йому непряме виробництво, тобто із застосуванням знарядь праці. Було б смішно, якби фермер, що навіть володіє лише городом, став би працювати голими руками. Зовсім очевидно, що виготовлення знарядь праці, тобто засобів виробництва для полегшення виробничого процесу, приносить колосальні дивіденди у формі більше ефективного виробництва, а отже, і більшого обсягу продукції. Кращий спосіб добути воду - це витягтися її з колодязя, а не поринати за нею в колодязь. Але тут нас підстерігає пастка. Як ми вже пам'ятаємо з аналізу кривої виробничих можливостей і основних рис проблеми економії, мабуть, що при повній зайнятості ресурсів і при повному обсязі виробництва ресурси доводиться перемикати з виробництва споживчих товарів на виробництво засобів виробництва. Як споживачі, ми змушені затягти пояса сьогодні, щоб визволити ресурси для виробництва засобів виробництва, які коли-небудь у майбутньому підвищать ефективність виробництва й дозволять нам мати у своєму розпорядженні більший обсяг виробництва споживчих товарів.

СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ

Просто разюче, які грандіозні масштаби прийняла орієнтація суспільства на спеціалізацію. Переважна більшість споживачів практично самі не провадять ніяких товарів і послуг, які вони споживають, а, навпроти, з того, що вони провадять, споживають дуже мало або зовсім нічого. Робітник, все своє життя зайнятий штампуванням деталей для реактивних двигунів, може так ніколи й не "спожити" подорож на літаку. Робітник на складальному конвеєрі, восьма година в день встановлювальчик скла на моделі "камаро", сам може володіти "хондою". Рідко які домогосподарства всерйоз розглядають можливість самим провадити для себе їжу, житло й одяг. Багато фермерів продають молоко зі своєї ферми місцевому молочному заводу, а самі купують маргарин у магазині фірми "Поданк". Суспільство вже давно засвоїло, що самозабезпеченість народжує неефективність. Людина, що береться за всі, може бути досить яскравою особистістю, але вже продуктивністю праці він явно не відрізняється.

Спеціалізація й ефективність. Якими конкретно шляхами може спеціалізація працівників — поділ праці - збільшувати продуктивність їхньої праці? По-перше, спеціалізація дозволяє індивідам скористатися перевагами, що виникають із розходжень у здатностях і майстерності. Якщо первісна людина А сильна, швидконогий і влучно користується списом, а первісна людина В слабосильний, повільний, але відрізняється більшим терпінням, таке розходження в їхніх здатностях можна найбільше ефективно використовувати зробивши А мисливцем, а В рибалкою. По-друге, навіть якби здатності А и В були однаковими, їхня спеціалізація могла б виявитися досить доброчинною. Чому? Тому що, якщо людина віддає увесь свій час одній справі, вона скоріше може опанувати необхідною майстерністю й винайти більше зроблені технологічні прийоми, чим якби він ділив свій час на виконання ряду різних робіт. Щоб стати гарним мисливцем, треба полювати! Нарешті, спеціалізація, тобто постійне виконання людиною того самого виду роботи, явно рятує його від втрати часу, що спричиняє зміна одного виду роботи іншим. По всіх перерахованих причинах поділ праці має своїм слідством підвищення ефективності використання людських ресурсів.

Спеціалізація бажана також і на регіональній і міжнародній основі. У штаті Небраска можна, звичайно, вирощувати апельсини, але через невідповідну для цієї мети ґрунту, через часті дощі й холодну погоду витрати виробництва апельсинів тут виявилися б надзвичайно високими. Штат Флорида міг би з деяким успіхом вирощувати пшеницю, але по такого ж роду причинам це могло б бути досить дорогою справою. У результаті ми бачимо, що Небраска провадить ті продукти, зокрема пшеницю, для яких її ресурси найкраще підходять, а Флорида, надходячи так само, вирощує апельсини й інші цитрусові. Діючи так, обидва штати провадять надлишки продуктів своєї спеціалізації. Потім, надходячи дуже розумно, жителі Небраски й Флориди обмінюються своїми надлишками. Спеціалізація дає можливість кожному регіону провадити ті товари, які при його ресурсах можна виготовити найбільше ефективно. Саме в такий спосіб і Небраска, і Флорида можуть споживати більшу кількість пшениці й апельсинів, чим у тому випадку, якби вони не дотримувалися своєї спеціалізації. Так само міжнародна спеціалізація проявляється в тім, що Сполучені Штати спеціалізуються на виробництві такої продукції, як вантажні й пасажирські літаки й комп'ютери, які вони продають іншим країнам в обмін на відеомагнітофони з Японії, банани з Гондурасу, взуття з Італії й плетені кошики з Таїланду. Коротше кажучи, спеціалізація праці й географічна спеціалізація виробництва дуже важливі для забезпечення ефективності використання ресурсів. У розділі "Останній штрих" цієї глави проблема спеціалізації досліджується трохи глибше.

Недоліки. Незважаючи на ці переваги, спеціалізація спричиняє й деякі негативні наслідки. Наприклад, добре відома монотонність і нудність спеціалізованої праці. Уявіть собі стан отупіння згаданого вище робітника на складальному конвеєрі, що усе ще продовжує монтувати скла на автомобілях "камаро". По-друге, спеціалізація й кооперація безпосередньо зв'язані один з одним. Чим менше кожний з нас провадить особисто для себе, тим більше ми залежимо від виробництва, здійснюваного іншими. Страйк докерів або водіїв вантажівок здатний дуже швидко привести до недостачі товарів. Третя проблема виникає на ґрунті обміну надлишками, обумовленого спеціалізацією. Дослідження цієї проблеми підводить нас до розгляду питання про застосування грошей у внутрішній і світовій економіці.

ЗАСТОСУВАННЯ ГРОШЕЙ

Практично всі економічні системи, будь то передові або відсталі, застосовують гроші. Гроші виконують ряд функцій , але найпершою їхньою функцією є кошти обігу.

У наведеному нами прикладі зі штатами Небраска й Флорида жителям Небраски необхідно обмінювати свою пшеницю на апельсини Флориди, щоб обидва штати могли покористуватися від спеціалізації. Якщо з якої-небудь причини торгівля між цими штатами буде вкрай незручна або заборонена, вигоди від спеціалізації для суспільства загублені. Чому? Тому що споживачі хочуть мати безліч різних продуктів, а при відсутності торгівлі вони будуть прагнути направляти свою працю й матеріальні ресурси в багато різних видів виробництва. Якби обмін не міг виникнути або його дуже незручно було б здійснювати, Небраска й Флорида виявилися б змушеними дотримуватися курсу на більшу самозабезпеченість, і переваги спеціалізації залишилися б нереалізованими. Коротше, гроші як зручні кошти для обміну товарами служать передумовою спеціалізації.

Правда, обмін може відбуватися — а іноді й відбувається — на бартерній основі, тобто за допомогою обміну товарів на товари. Однак бартер як кошти обміну може поставити перед економікою серйозні проблеми. Особливо серйозною проблемою є та обставина, що бартерний обмін вимагає збігу потреб двох учасників угоди. У нашім прикладі ми припустили, що жителі Небраски мають у своєму розпорядженні надлишок пшениці й хочуть придбати апельсини. Ми припустили також, що жителі Флориди мають надлишки апельсинів і хочуть придбати замість їхню пшеницю. Таким чином, обмін відбувся. Але якщо такого збігу потреб не існує, обмін виявиться зірваним. Давайте розглянемо таку проблему.

Допустимо, що Небраске не потрібні апельсини Флориди, але вона зацікавлена в покупці картоплі в штаті Айдахо. Тим часом Айдахо бажає придбати апельсини Флориди, а не пшеницю Небраски. Щоб ще ускладнити наш приклад, припустимо, що Флориді потрібно якась кількість пшениці Небраски, але зовсім не потрібний картопля штату Айдахо.

Незважаючи на розбіжність потреб, торгівля може бути здійснена шляхом використання грошей як кошти обігу, як це показують стрілки. Полегшуючи обмін, застосування грошей дозволяє економічній системі реалізувати переваги спеціалізації.

Тут повністю відсутнє збіг потреб. Бартерний обмін явно виявляється важким. Щоб перебороти виникаючий тупик, сучасні економічні системи застосовують гроші, які просто являють собою досить зручний суспільний винахід, що полегшує обмін товарами й послугами. Історично як кошти полегшення обміну використовувалися-зі змінним успіхом *— худоба, сигари, раковини, камені, шматки металу й багато інших предметів. Але щоб служити як гроші, предмет повинен пройти лише одне-єдине випробування: він повинен одержати загальне визнання й покупців, і продавців як кошти обміну. Гроші визначаються самим суспільством; усе, що суспільство визнає як кошти обігу, - це і є гроші. У новітніх економічних системах - із причин, які ми пояснимо в главі 15, - уважається зручним використовувати як гроші шматки паперу. Допустимо, що саме так обстоит справа в економічних відносинах штатів Небраска, Флорида й Айдахо; вони використовують як гроші шматки паперу, які вони називають "доларами". Чи здатні паперові долари, що служать коштами обігу, перебороти тупик, про яке ми говорили?

Готовність визнати паперові гроші (або, втім, будь-який інший вид грошей) як кошти обігу дозволяє здійснити тристоронню торгівлю. Остання дає можливість кожному штату спеціалізуватися на виробництві одного продукту й придбати інший продукт (інші продукти), що хочуть мати його жителі, незважаючи на розбіжність потреб кожної із двох пар учасників угоди. Бартер, що ґрунтується на збігу потреб, перешкодив би такому обміну й, отже, спонукав би всі три штати відмовитися від спеціалізації.

На глобальному рівні той факт, що різні країни мають різні валюти, ускладнює міжнародну спеціалізацію й обмін. Однак наявність міжнародних валютних ринків дозволяє, наприклад, американцям, японцям, німцям, англійцям і мексиканцям обмінювати один на одного долари, ієни, марки, фунти стерлінгів і песо з метою здійснити бажаний міжнародний обмін товарами й послугами.

І останній приклад. Уявіть собі детройтского робітника, що провадить колінчаті вали для "олдсмобилей". Наприкінці тижня, замість того щоб одержати барвистий шматок паперу, завізований головним бухгалтером компанії, або кілька шматків паперу, добірно оформлених у зеленому й чорному кольорі, наш робітник одержує від бухгалтера чотири колінчатих вали для "олдсмобилей". Не бажаючи накопичувати в себе запас колінчатих валів, робітник, як би це не було незручно, відправляється в діловий центр Детройта, маючи намір витратити доставшийся йому важкою працею дохід, скажемо, на пакет бакалійних товарів, на парі джинсів і на квиток у кінотеатр. Зовсім очевидно, що робітник при цьому зіштовхується із трохи незручної й потребуючої витрати великого часу торгівлею, причому зрештою він взагалі може не зробити ніякого обміну. Представляється неймовірно грудний завдання знайти торговця одягом, у якого є в продажі джинси і який випадково бажає придбати колінчатий вал для "олдсмобиля". А якщо джинси за вартістю не дорівнюють колінчатому валу, як можуть учасники угоди зробити обмін? Подібного роду приклади показують, що гроші є одним з великих суспільних винаходів нашої цивілізації.

Коротко підсумуємо сказане: застосування технологічно прогресивних засобів виробництва, високий ступінь спеціалізації виробництва й використання грошей є базисними інституціональними ознаками всіх сучасних економічних систем.

 

3. МОДЕЛЬ КРУГООБІГУ ДОХОДІВ ТА РЕСУРСІВ

 

Розгляд проблеми спеціалізації й пов'язаної з нею потреби в існуванні грошової системи для полегшення процесу обміну приводить нас до необхідності більш чітко охарактеризувати роль ринків і цін у капіталістичній економіці.

На малюнку 1 представлений необхіднийнам загальний огляд проблеми. На верхній половині діаграми дана картина р е с у р с н о г о ринка. Тут домогосподарства, які безпосередньо або побічно (через торгово-промислові корпорації, що перебувають у їхнійвласності) володіють всіма економічними ресурсами, поставляють ці ресурси підприємствам.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ЛЕКЦИЯ 1. ПОЛІТЕКОНОМІЯ, ЯК ЕКОНОМІЧНА НАУКА . ПРЕДМЕТ І МЕТОД ПОЛІТЕКОНОМІЇ. 1. ЗАРОДЖЕННЯ ТА РОЗВИТОК ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ

ЗАРОДЖЕННЯ ТА РОЗВИТОК ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ... ОСНОВНІ ТЕЧІЇ СУЧАСНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ ПРЕДМЕТ ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: НШІ ОЗНАКИ ВЛАСТИВІ ІНШИМ ЕКОНОМІЧНИМ СИСТЕМАМ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ЗАРОДЖЕННЯ ТА РОЗВИТОК ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ
Економічна думка виникла одночасно з появою людини. Першими економічними узагальненнями, які дійшли до нас, є написи на єгипетських пірамідах, звід законів царя Хаммурапі у Вавілонії, і т. д.

ОСНОВНІ ТЕЧІЇ СУЧАСНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ДУМКИ
Сучасні економічні теорії в основному представлені західними економістами, для яких у XX ст., особливо в останні 40—50 років, притаманна спрямованість на вирішення конкретни

ПРЕДМЕТ ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ
Розмаїття напрямів і шкіл у політичній економії визначає і розбіжності у підходах до трактування ролі виробництва в розвитку людського суспільства та предмета політекономії.  

МЕТОД І ФУНКЦІЇ ПОЛІТИЧНОЇ ЕКОНОМІЇ
Політична економія, як і будь-яка інша наука, має справу з фактами реальної дійсності. Вони служать тим первинним матеріалом, що підлягає науковому дослідженню. Вони також є об’єктивним критерієм,

ВИРОБНИЦТВО ТА ЙОГО ОСНОВНІ ФАКТОРИ . ВИРОБНИЧІ МОЖЛИВОСТІ
Виробництво представляє взаємодію факторів виробництва. Радянська схема: Суб’єктивний Об’єктивний

ЕКОНОМІЧНІ ПОТРЕБИ СУСПІЛЬСТВА ЇХ СУТЬ І КЛАСИФІКАЦІЯ
  Кінцевою метою виробництва є задоволення потреб суспільства і людини. Будь-яке суспільство (незалежно від рівня його розвитку і суспільного устрою — чи то індустріальна нація, чи ок

Рархія потреб за А.Маслоу
Безмежність потреб – одне з фундаментальних положень і полягає в тому, що потреби є безмежними, а виробничі ресурси, що необхідні для виробництва потреб, є обмежені.

КОРИСНІСТЬ ПРОДУКЦІЇ , ЙОГО ГРАНИЧНА КОРИСНІСТЬ
  Корисність – це його здатність задовольнити ту чи іншу потребу людини. Корисність багатьох благ знаходиться у прямій залежності від їх природних властивостей. В сучасних умовах кори

ЕКОНОМІЧНИЙ ІНТЕРЕС ЙОГО СУТЬ ТА ПОТРЕБА
За Марксом, економічні відносини кожного даного суспільства визначаються насамперед як інтереси. Тож, економічні інтереси являють собою об’єктивні, зумовлені відносинами вла

Класифікація економічних інтересів
1. За ознакою суб’єктивності (особисті, групові, колективні, національні, регіональні, загальнолюдські, суспільні) 2. За ознакою об’єктивності (морально-етичні, інтереси безпеки

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
Бєляєв О. О., Бебело А. С.Політична економія: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2001. — с. 38-54. ПИТАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ 1. ПРОДУКТИВНІ СИЛИ ЯК МАТЕРІАЛЬНА ОСНО

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
Бєляєв О. О., Бебело А. С.Політична економія: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2001. — с. 55-69. ПИТАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ 1. СУТНІСТЬ ВЛАСНОСТІ 2. КЛАСИ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
Бєляєв О. О., Бебело А. С.Політична економія: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2001. — с. 70-86. ПИТАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ 1. ВИРОБНИТВО ЯК ПРОЦЕС СУСПІЛЬНОЇ ПРАЦ

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
Бєляєв О. О., Бебело А. С.Політична економія: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2001. — с. 107-124 Кирилова В.М. Конспект лекцій по політекономії ПИТАН

Форми конкуренції
  В залежності від співвідношення монополізації та конкуренції виділяють декілька моделей ринку: – ринок досконалої конкуренції; – ринок монополістичної конкуренції;

Типи ринків
1. Нерозвинений. 2. Вільної конкуренції. 3. Регульований. 4. Деформований. Нерозвинутий ринок характеризуєтьс

Нший підхід
1. Ринок вільної конкуренції. 2. Ринок монополізований. 3. Регульований. 3. ІНФРАСТРУКТУРА РИНКУ. МОДЕЛІ РИНКУ Інфраструктура

Нфраструктура
1. Організаційно-технічні елементи (біржі, аукціони, ярмарки, виставки). 2. Фінансово-кредитні елементи (податкова система, банки, фінансові установи). 3. Організаційно-дослідниць

Функції інфраструктури
1. Організаційне формування ринкових відносин. 2. Сприяння учасникам ринку у реалізації їх економічних інтересів. 3. Прискорення ефективності роботи ринкових суб’

Ринок досконалої конкуренції
1. Наявність значної кількості покупців та продавців (невеликих за розмірами). 2. Відсутність бар’єрів для входження на ринок. 3. Відсутність диференціації продук

Ринок монополістичної конкуренції
Монополістична конкуренція є не протилежністю конкуренції, а її різновидом. Отже, цю модель відносять до недосконалої конкуренції, адже вона має певні особливі риси, відмінні від ринку досконало

Ринок олігополії
Ринок олігополії спочатку існував як ринок двох продавців. Проте на сучасному етапі розвитку він в основному містить від 3 до 7 продавців. Ринок олігополії характеризується досить жорсткими бар’

Ринок чистої монополії
Хоча конкуренція і невід’ємна частина ринкової економіки, проте вона має здатність затихати з нагромадженням капіталу окремими суб’єктами ринкових відносин. Ринок чистої монополії включає можлив

Ринок товарів
На цьому ринку здійснюється купівля–продаж предметів споживання та засобів виробництва. Тому його елементами є споживчий ринок та ринок засобів виробництва. У кожному з них відповідно формуються

Ринок природних ресурсів. Рента. Ціна землі
На цьому ринку здійснюється купівля–продаж ресурсів для організації виробництва: корисні копалини, водні ресурси, земля тощо. Ціна на землю формується під впливом попиту і пропозиції. Попит зале

Ринок капіталів
Ринок капіталів (інвестиційних ресурсів) – це ринок, на якому підприємства і громадяни надають і отримують позики для використання у виробництві. Основним елементом цього ринку є позиковий капіт

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
Кэмбелл Р. Макконелл , Стенли Л. БрюЭкономикс : принципы, проблемы и политика. Пер. с анг. 11-го изд. К. ХаГар, 2000. – 51-61с. ПИТАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОГО РОБОТИ

ОСНОВНІ ОЗНАКИ ЧИСТОГО КАПІТАЛІЗМУ
Капіталістичний лад охоплює наступні інститути й принципи: 1)ПРИВАТНА ВЛАСНІСТЬ В умовах капіталістичної системи матеріальні ресурси становлять влас

Малюнок 1. Кругообіг ресурсів, продуктів і доходу
Підприємства, звичайно, пред'являють попит на ресурси, оскільки останні служать коштами, за допомогою,, яких фірми провадять товари й послуги. Взаємодія попиту та пропозиції на величезну безліч

ЩО І СКІЛЬКИ ВИРОБЛЯТИ ?
Будь якій економічної системи завжди виникає ? Що і скільки виробляти ? в умовах ринкової економіки в питанні : «Що виробляти ?» В цій економіці у кінцевому підсумку виробляються лише ті т

ХТО ПОВИНЕН ОДЕРЖУВАТИ ПРОДУКТ ?
  Наступним питанням є «Хто повинен одержати продукт ?» , тобто як вироблений продукт повинен розподілятися між споживачами . будь яка вироблена продукція розподіляється між спожив

ЧИ ЗДАТНА РИНКОВА ЕКОНОМІКА АДАПТУВАТИСЯ ДО ЗМІН В ЕКОНОМІЦІ
  Останнє питання ринкової економіки : «Чи здатна ринкова економіка адаптуватися до змін і умов економічного життя ?» Попит виробників на ресурс – це похідний попи

ОЦІНКА РОЛІ РИНКОВОЇ СИСТЕМИ.
2.1. АРГУМЕНТИ «ЗА» Якщо узагальнити усе зазначене вище , то можна сформулювати наступні переваги ринкової системи : 1. Економічні 1.1.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
Бєляєв О. О., Бебело А. С.Політична економія: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2001. — с. 246-260. Кирилова В.М. Конспект лекцій по політекономії Макк

ДЕРЖАВА ЯК СУБ’ЄКТ ЕКОНОМІЧНИХ ВІДНОСИН
Сучасна держава "вмонтована" в ринкову систему господарювання. Окрім її участі в економіці як регулюючої сили, вона діє як самостійний господарюючий об’єкт. Це так званий державний сек

ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВОВОЇ БАЗИ ТА УМОВ ФУНКЦІОНУВАННЯ РИНКОВОЇ ЕКОНОМІКИ
Ще А. Сміт стверджував, що держава є гарантом і захисником прав власності, цілісності національного суверенітету, законності і правопорядку, стабільності національної валюти. Більшість цих функ

ЗАХИСТ КОНКУРЕНЦІЇ
Конкуренція є основним регулюючим механізмом у капіталістичній економіці, силою, яка підкорює виробника і постачальника ресурсів диктату покупця чи суверенітету споживача. З

ПЕРЕРОЗПОДІЛ ДОХОДУ ТА НАЦІОНАЛЬНОГО БАГАТСВА
Ринкова система веде до нерівності у суспільстві: ті, що володіють значними капіталами, земельними площами, мають великі доходи, інші — досить незначні, крім того люди похил

КОРЕКТУВАННЯ РОЗПОДІЛУ РЕСУРСУ
Різке порушення функціонування ринку пов’я­зується з такими негативними явищами: ринкова система виробляє не ту кількість певних товарів і послуг, неспроможна взагалі виділити будь-які ресурси н

СТАБІЛІЗАЦІЯ ЕКОНОМІКИ
Історично склалося так, що найновішою та в певному розумінні найважли­вішою функцією уряду є стабілізація ринкової економіки, тобто допомога приватній економіці у забезпеченні і

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
    Бєляєв О. О., Бебело А. С.Політична економія: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2001. — с. 107-124 ПИТАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОГО РОБОТИ 1. ВИ

ПРИБУТОК ЯК ЕКОНОМІЧНА КАТЕГОРІЯ: СУТНІСТЬ, ВИДИ, РОЗПОДІЛ
  У реальній дійсності прибуток — кінцева мета і рушійний мотив ринкової економіки, головний стимул і основний показник ефективності функціонування будь-яко

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
  Бєляєв О. О., Бебело А. С.Політична економія: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2001. — с. 92- 107 ПИТАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОГО РОБОТИ 1. КОНЦЕПЦІЇ ВИНИКНЕН

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
    Бєляєв О. О., Бебело А. С.Політична економія: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2001. — с. 167-179 ПИТАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОГО РОБОТИ 1. КА

ДОМОГОСПОДАРСТВА ЯК СУБЄКТ РИНКОВИХ ВІДНОСИН
  У сучасних цивілізованих країнах світу найпрогресивнішою суспільною системою вважається змішана економіка. Вона передбачає співіснування в межах однієї держави різних економічних се

ДОХОДИ ДОМОГОСОДАРСТВ
Доходи домогосподарства- це загальна сума грошей отриманих чи зароблених на протязі якогось періоду часу (як правило за рік). Існує два взаємозалежних підходи до вивчення проблем

ВИРАТИ ДОМОГОСПОДАРСТВ
У самому загальному вигляді здійснюється за такими напрямами : ¾ Особисті прибуткові податки ; ¾ Витрати особистого споживання ; &frac3

СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПІДПРИЄМНИЦТВА
  Підприємництво ж визначається як діяльність підприємця, схильність до укладання вигідних угод, афер. Зрозуміло, що такі підходи до розуміння й розкриття змісту підприємницької фу

ПІДПРИЄМНИЦТВО ЯК ОСНОВНА СТРУКТУРНА ОДИНИЦЯ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
  Під поняттям «підприємство» розуміється самостійний господарюючий статутний суб’єкт, який має права юридичної особи та здійснює виробничу, науково-дослідницьку і

ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНІ ФОРМИ ПІДПРИЄМСТВА
  Типовими організаційними формами підприємницької діяльності в світовій практиці є: повне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю, командитне товариство, акціонерне товар

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
Бєляєв О. О., Бебело А. С.Політична економія: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2001. — с. 184-200. ПИТАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОГО РОБОТИ 1. ПРИЧИНИ ТА ОСОБЛИВОСТІ ВИНИКНЕННЯ

СУТЬ АКЦІОНЕРНОГО КАПІТАЛУ ТА ФОРМИ ЙОГО ВИЯВУ
  Власність акціонерних структур формується за рахунок злиття капіталів їх засновників, а також випуску та продажу цінних паперів. З точки зору речового змісту (об’єктів) ак

ЦІННІ ПАПЕРИ : СУТЬ , РОЛЬ, ОСНОЛВНІ ВИДИ . ПРОБЛЕМИ АКЦІОНУВАННЯ У ПЕРЕХІДНІЙ ЕКОНОМІЦІ
    Цінні папери з точки зору безпосередньої характеристики акціонерного капіталу — це свідоцтва про участь у капіталі АТ, основними серед яких є акції та облігації.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
Бєляєв О. О., Бебело А. С.Політична економія: Навч. посібник. — К.: КНЕУ, 2001. — с. 215-226. ПИТАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОГО РОБОТИ 1. ЕКОНОМІЧНЕ ЗРОСТАННЯ: СУТНІСТЬ, Т

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Акопов Е.С., Воронкова О.Н., Гаврилко Н.Н. Мировая економика и международные экономические отношения. Серия «Учебники, учебные пособия» Ростов-на-Дону: «Феникс», 2000.5-8с.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги