рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Аналіз продуктивності праці

Аналіз продуктивності праці - раздел Образование, ЕКОНОМІКА ПРАЦІ   Один І Той Же Самий Результат У Процесі Виробництва Може Бути...

 

Один і той же самий результат у процесі виробництва може бути отриманий при різному ступені ефективності праці. Міра ефективності праці в процесі виробництва одержала назву продуктивності праці. Іншими словами, під продуктивністю праці розуміється його результативність чи здатність людини робити за одиницю робочого часу визначений обсяг продукції.

Під ростом продуктивності праці мається на увазі економія витрат праці (робітника часу) на виготовлення одиниці чи продукції додаткова кількість зробленої продукції в одиницю часу, що безпосередньо впливає на підвищення ефективності виробництва.

На робочому місці, у цеху, на підприємстві продуктивність праці визначається кількістю продукції, що робить робітник за одиницю часу (вироблення), чи кількістю часу, затрачуваного на виготовлення одиниці продукції (трудомісткість).

Для правильної організації праці на підприємстві необхідно знати, яка кількість праці потрібна для виконання тієї чи іншої роботи.

Ціль аналізу продуктивності праці (вироблення) – встановлення оптимальної міри праці кожного працівника і відповідної його оплати, а також пошук резервів підвищення продуктивності праці.

Для цього: проводять дослідження трудового процесу шляхом розчленовування його на складові елементи; вивчають усі фактори, що впливають на витрати праці; проектують більш досконалий склад операцій і методи їх виконання; розробляють заходи щодо поліпшення обслуговування робочого місця; розраховують час на виконання роботи; упроваджують норми у виробництво і т.д.

Основними показниками, що розглядаються в ході проведення аналізу продуктивності праці, є інтенсивність праці і середнє вироблення, що приходиться на один працюючого.

Інтенсивність праці характеризується кількістю праці, витраченою в одиницю часу, кваліфікацією праці, а також рівнем механізації й автоматизації виробничого процесу.

Вироблення – основний показник продуктивності праці, що характеризує кількість (у натуральних показниках) чи вартість зробленої продукції (товарна, валова, чиста продукція), що приходяться на одиницю часу (година, зміна, квартал, рік) чи одного середньоспискового працівника.

Вироблення, розраховане у вартісному виразі, піддане дії ряду факторів, що штучно впливають на зміну виторгу, наприклад ціна сировини, матеріалів, зміна обсягу кооперативних постачань і т.п.

В окремих випадках вироблення розраховується в годинах. Цей метод називається трудовим і використовується при оцінці продуктивності праці на робочому місці, у бригаді, цеху і т.д.

Зміна продуктивності праці оцінюється шляхом зіставлення вироблення наступного і попереднього періодів, наприклад, фактичного і планового. Перевищення фактичного вироблення над плановим свідчить про ріст продуктивності праці.

Вироблення розраховується як відношення обсягу зробленої продукції (ОП) до витрат робочого часу на виробництво цієї продукції (Т) ф.2.17 чи до середньоспискової чисельності працівників або робітників (Ч) ф.2.18:

У = ОП /Т, (2.17) чи В = ОП / Ч, (2.18)

Аналогічно визначається годинне (Вч) ф.2.19 і денне (Вдн) ф.2.20 вироблення на одного робітника:

Вч=ОПмісчас, (ф.2.19); Вдн = ОПмісд, (ф.2.20)

ОПміс – обсяг продукції за місяць (квартал, рік);

Тчас, Тдн – кількість людино-годин, людино-днів (робочого часу), відпрацьованих усіма робітниками за місяць (квартал, рік).

При розрахунку годинного вироблення до складу відпрацьованих людино-годин не включаються внутрізмінні простої, тому воно найбільш точно характеризує рівень продуктивності живої праці.

При розрахунку денного вироблення до складу відпрацьованих людино-днів не включаються цілоденні простої і невиходи.

Обсяг зробленої продукції (ОП) може бути виражений у натуральних, вартісних і трудових одиницях виміру відповідно.

Любий об'ємний показник, прийнятий для числення вироблення продукції на одного середньоспискового працівника, оцінюваний у вартісному вимірі, неодмінно підданий впливу зміни таких факторів, як структурні зрушення в асортименті продукції, що випускається, непродуктивні витрати робочого часу, зміна факторів технічного прогресу, вплив яких позначається на рівень вироблення безпосередньо через продуктивність праці. У процесі аналізу продуктивності праці необхідно установити:

- ступінь виконання завдання по росту продуктивності праці;

- напруженість завдання по росту продуктивності праці і визначити приріст продукції за рахунок цього фактора;

- фактори, що впливають на зміну показників продуктивності праці;

- резерви росту продуктивності праці і заходи щодо їх використання.

Численні взаємозалежні фактори підвищення показників продуктивності праці можна умовно об'єднати в наступні основні групи, що характеризують:

1) удосконалювання техніки і технології. У цю групу факторів входить усе, що визначається сучасним науково-технічним прогресом;

2) поліпшення організації виробництва, раціональне розміщення продуктивних сил, спеціалізацію підприємств і галузей промисловості, найбільш повне використання наявного устаткування, ритмічність виробництва й ін.;

3) удосконалювання організації праці, тобто поліпшення використання живої праці (підвищення кваліфікації кадрів, культурно-технічного рівня працюючих, зміцнення трудової дисципліни й удосконалювання системи заробітної плати, нормування праці й особистої матеріальної зацікавленості всіх працівників; забезпечення середньої інтенсивності праці).

Для визначення рівня вироблення продукції на одного працівника складається аналітична таблиця виду таблиці 2.8.

 

Таблиця 2.8 - Вироблення продукції на одного працівника.

Показник Базовий період Звітний період Відхилення
абсолютне відносне
Випуск товарної продукції у вартісному вираженні, тис.грн. (ВП)        
Середньосписочна чисельність робочих, чол. (Чр)        
Питома вага робочих (D)        
Відпрацьовано всіма робітниками годин за рік, тис. год (tч)        
одним робочим (tчр)        
Кількість відпрацьованих днів одним робочим за рік (Др)        
Середня тривалість робочого дня робочого (Пр)        
Середньорічне вироблення одного робочого, тис. (Вр)        
Середньорічне вироблення одного працівника, тис. (Вп)        
Середньочасове вироблення продукції одного робочого, руб. (Вчр)        

 

Величина середньорічного вироблення продукції одним працівником залежить не тільки від середньочасового вироблення робітників, але і від питомої ваги робочих, а так само від кількості відпрацьованих ними днів і тривалості робочого дня. Звідси середньорічне вироблення продукції одним працівником підприємства можна представити у виді добутку наступних факторів ф.2.21:

 

Вп = Др · Вчр · D · Пр , (2.21)

 

Тепер необхідно показати взаємозв'язок факторів що визначають середньорічне вироблення продукції працівника підприємства. Він зображен на рисунку 2.1.

 

Рисунок 2.1 - Взаємозв'язок факторів, що визначають середньорічне вироблення продукції працівником підприємства

 

У таблиці 2.9 приведений розрахунок впливу факторів на середньорічну виробітку (за чотирма факторами).

 

Таблиця 2.9 - Розрахунок впливу факторів на величину середньорічного вироблення одного працівника (за чотирма факторами)

Фактор Алгоритм розрахунку Вплив фактору, тис. грн
1. Кількість відпрацьованих днів одним робочим за рік ΔВп(Др) = ΔДр · Вчрз · Dз · Прз, (2.22)  
2. Середньочасове вироблення продукції одного робочого ΔВпч) = Дрз · ΔВчр · Dз · Прз, (2.23)  
3. Питома вага робітників у загальній чисельності ΔВп(D) = Дрз · Вчрз · ΔD · Прз, (2.24)  
4. Середня тривалість робочого дня робочого ΔВп(П) = Дрз · Вчрз · Dз · ΔПр, (2.25)  
Разом  

 

Балансова перевірка: ΔВп = , (2.26)

де і - фактори, що впливають на продуктивність праці.

Розрахунок впливу факторів на середньорічну виробітку може бути розглянутий більш спрощено за трьома факторами (як альтернатива попередньому розрахунку впливу факторів) – тобто два фактори об’єднані в один, що представлено наступною моделлю середньорічного вироблення продукції одним працівником підприємства ф.2.27:

Вп = tчр · Вчр · D, (2.27)

У таблиці 2.10 приведений розрахунок впливу факторів на середньорічну виробітку (за трьома факторами).

 

Таблиця 2.10 - Розрахунок впливу факторів на величину середньорічного вироблення одного працівника (за трьома факторами)

Фактор Алгоритм розрахунку Вплив фактору, тис. грн
1. Відпрацьовано одним робочим годин за рік ΔВп(tч) = Δtчр · Вчрз · Dз, (2.28)  
2. Середньочасове вироблення продукції одного робочого ΔВпч) = tчрз · ΔВчр · Dз, (2.29)  
3. Питома вага робітників у загальній чисельності ΔВп(D) = tчрз · Вчрз · ΔD, (2.30)  
Разом  

 

Балансова перевірка за формулою 2.27.

Зміна середньочасового вироблення залежить від факторів, зв'язаних зі зміною трудомісткості продукції і вартісної її оцінки. До факторів, що впливають на трудомісткість випуску продукції, відносяться:

- технічний рівень виробництва;

- непродуктивні витрати часу в зв'язку з браком;

- організація виробництва;

- і інші.

До факторів, зв'язаним зі зміною обсягу виробництва, відносяться структура продукції, що випускається, і рівень кооперованих постачань.

Щоб провести аналіз середньочасового вироблення, необхідно розрахувати фактичне середньочасове вироблення в порівнянних із планом умовах ф.2.31:

Вчпс = N1±ΔN(D)±ΔN(KП)
Т1 ± Тнз ± ЭТ(НТП)

де, ΔN(D) - зміна обсягу випуску продукції за рахунок змін у структурі випуску, грн.

ΔN(КП) - зміна часу, грн.;

ЭТ(НТП) - економія робочого часу за рахунок упровадження заходів щодо науково-технічного прогресу обсягу випуску продукції за рахунок зміни рівня кооперованих постачань;

Тнз - непродуктивні витрати робітника.

Додаткові умови для розрахунку впливу факторів на середньочасове вироблення:

ΔN(D), ΔN(КП)

Порівняння фактично середньочасової вироблення з плановим середньочасовим виробленням показує вплив інтенсивності праці ф.2.32, грн.:

, (2.32)

Потім розраховується фактичне середньочасове вироблення без обліку впливу економії робочого часу від упровадження заходів щодо технічного прогресу ф.2.33, грн.:

, (2.33)

Порівняння отриманого середньочасового вироблення з плановим дає можливість визначити вплив заходів щодо технічного прогресу на зміну середньочасової вироблення ф.2.34, грн.:

, (2.34)

Потім розраховується фактичне середньочасове вироблення без врахування впливу непродуктивних витрат робочого часу ф.2.35, грн.:

, (2.35)

Порівнянням з попереднім результатом визначається вплив непродуктивних витрат робочого часу ф.2.36, грн.:

, (2.36)

Розраховується фактичне середньочасове вироблення без врахування впливу зміни рівня кооперованих постачань ф.2.37:

, (2.37)

Вплив зміни рівня кооперованих постачань дорівнює (ф.2.38), грн.:

, (ф.2.38)

І нарешті, отриманий результат порівнюють з фактичним середньочасовим виробленням і визначають вплив зміни структури фактично випущеної продукції ф.2.39:

, (2.39)

Визначається сумарний вплив усіх факторів.

Для вивчення впливу факторів на рівень середньочасової вироблення застосовуються також прийоми кореляційно-регресійного аналізу. У багатофакторну кореляційну модель середньочасового вироблення можна включити фондоозброєність чи енергооснащеність праці, питому вагу робітників, що мають вищу кваліфікацію, середній термін служби устаткування і т.д.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ЕКОНОМІКА ПРАЦІ

Запорізька державна інженерна академія... М О Ткаченко...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Аналіз продуктивності праці

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Та всіх інших напрямків, що поглиблено вивчають курс ЕПтаСТВ
    Рекомендовано до видання на засіданні кафедри ЕП, протокол №__ від ________ р.   Еконо

Д.е.н., професор А.М. Ткаченко
    ЗМІСТ ВСТУП.. 4 1 ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИКОНАННЯ КУРСОВИХ РОБІТ. 6 1.1 Загальні вимоги до курсової роботи. 6

Загальні вимоги до курсової роботи
  У курсовій роботі студент повинен всебічно й глибоко роз­крити зміст обраної теми, показати знання літературних джерел. Зміст курсової роботи має відповідати сучасному рівн

Вибір об’єкту дослідження курсової роботи і складання плану
  Перший етап виконання курсової роботи — вибір об’єкту дослідження. Тема курсової роботи вказується на титульному аркуші у вигляді “Аналіз трудової та соціально-трудової сфе

Оформлення курсової роботи
  В курсовому проекті має зберігатися така послідовність: 1. Титульний лист. 2. Реферат. 3. Зміст. 4. Вступ. 5. Основна частина.

Рубрикація роботи, нумерація сторінок
  Зміст має включати всі заголовки, які є в курсовому проекті. Проти кожного найменування з правого боку сторінки змісту вказується номер сторінки, з якої починається дана частина роб

Ілюстрації
  Ілюстраціями є креслення, графіки, фотографії, схеми, рисунки, профілі, діаграми, що розташовані в записці і мають найменування. Всі ілюстрації, розміщені в записці, повинні відпові

Таблиці
  Цифровий матеріал, розміщений в записці, рекомендується оформлювати у вигляді таблиць. Таблиці мають бути якомога простішими, щоб можна було усвідомити значення розташованих у них д

Формули та рівняння
  Формули і рівняння розташовують безпосередньо після тексту, у якому вони згадуються, по середині сторінки. Вище і нижче кожної формули або рівняння повинно бути залишено не менш одн

Список використаних джерел
  У списку використаної літератури треба подати джерела у та­кій послідовності: закони України, постанови і декрети уряду, статистичні збірники, матеріали, які були зібрані на підприє

Посилання
  При написанні курсового проекту студент повинен дати посилання на джерела, матеріали, окремі результати з яких наводяться в роботі, або на ідеях і висновках яких вирішуються проблем

Рецензування і захист курсової роботи
  Курсову роботу рецензує викладач. У рецензії він відзначає оцінку курсової роботи, її позитивні сторони і недоліки (рецензія може бути у вигляді підпису викладача на титульному арку

Основні принципи побудови основної частини курсової роботи.
  1. Розділ: на основі зібраних матеріалів щодо діяльності досліджує мого підприємства розглядаються наступні питання, стисла характеристика об’єкта дослідження, аналіз трудових показ

Рекомендована послідовність роботи над 1 розділом курсової роботи.
  Рекомендована послідовність роботи над 1 розділом курсової роботи: 1) Стисла характеристика об’єкту, що досліджується (форма власності, дата створення, основні види діяльно

Загальні вимоги, об’єкт, завдання та напрямки аналізу
  У першому розділі курсової роботи необхідно провести аналіз трудових показників та соціально-трудової сфери обраного підприємства, його окремого підрозділу чи проекту, аналіз провод

Інформаційне забезпечення аналізу та рекомендована структура 1 розділу курсової роботи
  Джерела інформації для аналізу: - “Положення про оплату праці” (приклад наведено у Додатку Ж); - “Звіт з праці” ф.1-ПВ термінова місячна (приклад наведено у Додатк

Аналіз забезпеченості підприємства трудовими ресурсами
  Від того, у якому ступені підприємство забезпечено трудовими ресурсами і наскільки вони ефективно використовуються, залежать обсяг і своєчасність виконання всіх робіт, ефективність

Аналіз використання робочого часу
  Однією з найважливіших умов виконання плану виробництва, збільшення вироблення продукції на кожного члена трудового колективу, а також раціонального використання трудових ресурсів є

Таблиця 2.5 - Баланс робочого часу одного робітника
№ п/п Склад фонду робочого часу Одиниця виміру Значення показників Календарний фонд часу

Аналіз трудомісткості продукції
  Трудомісткість продукції виражає витрати робочого часу на виробництво одиниці продукції. Визначається на одиницю продукції в натуральному вираженні по всій номенклатурі виробів і по

Аналіз фонду заробітної плати та середньої заробітної плати працівників
  Політика в області оплати праці є складовою частиною керування підприємством, і від її значною мірою залежить ефективність його роботи, тому що заробітна плата є одним з найважливіш

Аналіз співвідношення темпів росту продуктивності праці і оплати праці
  Між зростанням продуктивності праці і її оплати існує тісний зв'язок, тому важливе значення в процесі аналізу використання трудових ресурсів має оцінка співвідношення темпів зростан

Аналіз соціально-трудових відносин на підприємстві
  Аналіз СТВ включає наступні напрямки аналізу: - діючих типів СТВ на підприємстві, атмосфери (взаємин) у трудовому колективі (можуть бути використані елементи проведення соц

Аналіз мотивації персоналу
  Соціально-економічною основою поведінки та активізації зусиль персоналу підприємства, що спрямовані на підвищення результативності їхньої діяльності, мотивація праці. Систе

Використання збалансованої системи показників ефективності для аналізу ефективності діяльності підприємства у сфері використання праці
  При проведені аналізу трудових показників підприємства може бути використана методика формування та розрахунку збалансованої системи показників (ЗСП). Вона може використовуватись як

Використання методики нормування для розрахунку інтегральних (результуючого та зведених) показників
  При оцінюванні підприємства за допомогою системи показників ефективності можливе застосування інтегральних зведених показників ефективності, що є зведеними за групами показників, і

ЛІТЕРАТУРА
  Основна література 1. Анализ хозяйственной деятельности предприятия: Учеб. пособие/Г.В.Савицкая. - 7-ое изд., исп. - Мн.: Новое знание, 2004. -704с. -(Экономическое

Додаток Б
ЗРАЗОК ОФОРМЛЕННЯ РЕФЕРАТУ РЕФЕРАТ   Курсова робота: 32 сторінок, 5 рисунків, 14 таблиць, 28 джерел, 3 додатки. Мета дослідження: підвищення рівня інвестиці

Додаток Г
ЗРАЗОК ОФОРМЛЕННЯ ТАБЛИЦІ Таблиця 3.7 - Структура прибутку від звичайної діяльності   Показник 2002 р. 2003 р.

Додаток Е
ОФОРМЛЕННЯ ПЕРЕЛІКУ ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ   Характеристика джерел Приклад оформлення

Про оплату праці завантажника-розвантажника, кранового машиніста і випалювача цеху випалу
Вводиться з 1-го квітня 2005 року По дійсному положенню оплачується праця завантажника-розвантажника,кранових машиністів і випалювачів цеху випалу Система оплати, праці почасов

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги