рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Переваги складання бюджетів та організація бюджетування

Переваги складання бюджетів та організація бюджетування - раздел Образование, До самостійного вивчення дисципліни Управлінський облік Метою Бюджетування Є: Здійснення Періодичного Планування;...

Метою бюджетування є:

  • здійснення періодичного планування;
  • забезпечення координації, кооперації та комунікацій;
  • змусити менеджерів кількісно обґрунтовувати їхні плани;
  • забезпечення усвідомленості витрат на діяльність підприємства;
  • створення основи для оцінки і контролю виконання;
  • мотивація працівників шляхом орієнтації на досягнення мети організації;
  • виконання вимог законів і контрактів.

Розробка бюджетів забезпечує періодичне планування операцій підприємст­ва, дає змогу передбачати майбутні проблеми і визначати найкращий шлях удоско­налення стратегічної мети.

Якщо різні підрозділи або менеджери діятимуть окремо, то шансів на досяг­нення спільної мети поменшає.

Бюджетування вможливлює уникнення анархії, узгодження дій та інтересів різних членів організації.

Дуже важливим аспектом бюджетування є те, що воно змушує менеджерів кількісно обґрунтовувати їхні плани і дає змогу усвідомити витрати, пов'язані з виконанням їх.

Менеджери не завжди уявляють вартість своїх рішень. Бюджет сприяє кра­щому розумінню ними того, чого варті певні дії, і знаходженню спільної мови при оцінці запропонованих проектів.

У процесі складання бюджету менеджер має змогу порівняти витрати і виго­ди альтернативних напрямів дій, визначити найефективніший спосіб викорис­тання ресурсів.

Оскільки бюджети відображають майбутні операції фірми, то мірою здійснен­ня цих операцій вони перетворюються на базу для оцінки діяльності менеджерів.

Порівняння фактичних результатів із запланованими дає можливість визна­чити ефективність і результативність діяльності.

Крім того, бюджети мотивують працівників підприємства на досягнення по­ставленої мети за умови, що вони брали участь у розробленні бюджетів і зацікав­лені в досягненні встановлених показників.

У деяких випадках складання бюджетів передбачено законодавством або є умовою контрактів. Наприклад, установи, що фінансуються з державного бюд­жету або зі спеціальних фондів, мають складати бюджети в межах виділених коштів.

Генеральний (зведений) бюджет (Master Budget) — сукупність бюджетів, що узагальнюють майбутні операції усіх підрозділів підприємства. Він включає дві групи бюджетів: операційні та фінансові.

Операційні бюджети (Operating Budgets) — сукупність бюджетів витрат і дохо­дів, які забезпечують складання бюджетного звіту про прибуток.

Фінансові бюджети (Financial Budgets) — сукупність бюджетів, що відображає заплановані грошові потоки та фінансовий стан підприємства. Прикладами фі­нансових бюджетів є бюджет грошових коштів та бюджетний баланс.

Існує три основні підходи до організації процесу бюджетування:

  • "згори — вниз";
  • "знизу — вгору";
  • "знизу — вгору / згори — вниз".

Підхід "згори-вниз" (Тор — Down) означає, що вище керівництво компанії цілком здійснює процес бюджетування з мінімальним залученням менеджерів підрозділів і відділів нижчого рівня. Такий підхід дає можливість повністю врахувати стратегічні цілі компанії, зменшити витрати часу й уник­нути проблем, пов'язаних з узгодженням та узагальненням окремих бюджетів.

Разом з тим недоліком такого підходу є слабка мотивація менеджерів нижчої та се­редньої ланки щодо досягнення цілей, у роз­робці яких вони не брали участі, та нехту­вання джерелом інформації, яке перебуває на цьому рівні управління.

Тому підхід "згори — вниз" є виправда­ним лише в жорстко централізованих орга­нізаціях або невеликих фірмах, де не існує значної дистанції між головним керівницт­вом і операційними підрозділами. Поряд з тим, такий підхід може бути застосований у разі відсутності в керівників середньої та нижчої ланки необхідних знань і досвіду в розробленні значних бюджетів.

Підхід "знизу — вгору (Bottom — Up) означає, що спочатку керівники різних підрозділів (відділів, ділянок, служб тощо) складають бюджети щодо діяльності, за яку вони відповідають.

Далі бюджети послідовно узагальнюють і координують на вищому щаблі управ­ління.

Наприклад, керівники ділянок складають бюджети, які потім узагальнюють у бюджеті відповідного цеху.

Своєю чергою, бюджети цехів узагальнюють у бюджети заводу. На підставі бюджетів заводів складають загальний бюджет виробництва компанії. За такого підходу керівництво компанії відповідає головним чином за коор­динацію бюджетного процесу та схвалення генерального (зведеного) бюджету.

Перевагою такого підходу є мотивація керівників нижчої та середньої ланки щодо досягнення цілей, у розробці яких вони беруть участь, посилення комуні­кації між різними підрозділами компанії, що сприяє точності та ув'язці заплано­ваних показників.

Недоліком цього підходу є зростання витрат часу на підготовку бюджетів, оскільки залучення до процесу бюджетування значної кількості людей потребує відповідних зусиль з координації їхніх дій та узгодження даних.

Крім того, за такого підходу посилюється вплив поведінки та кваліфікації окремих людей на бюджетний процес. Зокрема, в практиці непоодинокими є випадки застосування "бюджетного зазору", тобто завищення запланованих ви­трат або заниження запланованих доходів з метою забезпечення в майбутньому високих показників діяльності та гарантованої винагороди. У разі недостатніх знань і досвіду бюджетування керівників нижчої та середньої ланки зростає кіль­кість помилок, що також знижує надійність бюджетів.

Виходячи з цього, підхід "знизу — вгору" застосовують лише в разі, коли структура компанії забезпечує надійну комунікацію підрозділів, а керівники нижчої та середньої ланки здатні складати релевантні й достовірні бюджети та є довіре­ними особами вищого керівництва.

У практиці поширенішим є комбінований підхід "знизу — вгору / згори — вниз" (Bottom — Up / Top — Down), який узагальнює й збалансовує найкращі моменти двох раніше розглянутих підходів.

За такого підходу вище керівництво надає загальні директиви щодо цілей компанії, а керівники нижчої та середньої ланки готують бюджети, спрямовані на досягнення цілей компанії.

У процесі складання й узагальнення бюджетів здійснюють обговорення їх та узгодження керівниками різних рівнів.

Узгоджені бюджети аналізує і координує бухгалтер-аналітик. Він визначає відповідність запланованих витрат і наявних ресурсів, узгодженість інших показ­ників, складає проформи фінансових звітів. Отже, бухгалтер-аналітик відіграє дуже важливу роль у процесі бюджетування, оскільки готує вихідні дані для пла­нування (інформацію про результати минулої діяльності), перевіряє й узагаль­нює підготовлені бюджети, надає необхідні консультації.

Після затвердження загального бюджету вищим керівництвом підприємства бюджети спрямовують у відповідні підрозділи і вони є підставою для виконання керівниками бюджетних центрів.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

До самостійного вивчення дисципліни Управлінський облік

львівський Національний університет імені івана франка... Методичні вказівки до самостійного вивчення дисципліни...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Переваги складання бюджетів та організація бюджетування

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Порівняння управлінського обліку з фінансовим
Ознаки Управлінський облік Фінансовий облік Обов’язковість ведення обліку За рішенням адміністрації

Організація управлінського обліку
  У західних компаніях управлінський облік звичайно перебуває у веденні контролера(Controller). Типову структуру управління західною компанією наведено на рису

Завдання 2
Джон Філіпсон – новий контролер (головний бухгалтер) транснаціональної корпорації, яка щойно внесла зміни до своєї організаційної структури. Тепер компанія – децентралізоване підприємство. Кожен пі

Класифікація витрат для прийняття рішень
Змінні витрати(Variable Costs) - це витрати що змінюються прямо пропорційно обсягам виробництва реалізації тобто активізація діяльності в два рази призведе до подвоєння змінних

Контрольовані і неконтрольовані витрати
Контрольовані витрати (Controllable Costs) є предметом регулювання зі сторони менеджера, сфера відповідальності якого пов’язана з цими витратами. Приклад

Завдання 2
У наведеній нижче таблиці слід визначити невідомі показники.   Показник     Варіант

Завдання 5
Є такі дані про доходи та витрати підприємства за рік, грн..: Придбання сировини 753 000 Витрати на транспортування сировини

Моделі поведінки витрат
Поведінка витрат (Cost Behavior) — це характер реагування витрат на зміни у діяльності підприємства. Зміни у складі й величині витрат відбуваються під впливом певних п

Визначення функції витрат
Функція витрат (Cost Function) — це математичний опис взаємозв'язку між витратами та їх факторами. У спрощеному вигляді функцію витрат можна описати так: y

Завдання 6
  Час роботи трьох магазинів "Сувеніри від Гоші", розташованих у курорт­ній зоні, залежить від кількості туристів. Далі наведено інформацію про час роботи магазинів

Ставки розподілу накладних витрат
У практиці виробничі накладні витрати здебільшого розподіляють між підрозділами, вироба­ми або іншими об'єктами пропорційно до певної бази (обсягу виробництва, пло­щі, прямої заробітної плати тощо)

Використання планових ставок розподілу ВНВ
Розрахунок ставок розподілу ВНВ на основі їх фактичної величини викликає ряд проблем особливо в сезонних і циклічних виробництвах: Розрахунок собівартості замовлень слід відкласти до

Розподіл витрат обслуговуючих підрозділів між основними підрозділами
  Виробничим (основним) підрозділом (Production Department) є підроз­діл, діяльність якого прямо пов'язана з виробництвом продукції або послуг для за­мовників (кл

Завдання 3
Підрозділ — споживач послуг     Підрозділ, що надає послуги Склад Ремонтний цех Матеріально-те

Завдання 4
Фірма з виробництва меблів виготовляє меблі на замовлення покупців. Вона має три виробничих і два обслуговуючих підрозділи. Нормативні постійні накладні витрати на наступний рік, у.о.: &nb

Сутність позамовного калькулювання
Калькулювання за замовленнями традиційно застосовують в індивідуальних та дрібносерійних виробництвах (кораблебудування, авіаційна промисловість, будівництво, виробництво меблів, видавнича діяльніс

Відомість обліку витрат на замовлення
Замовник ВАТ "Фіалка" Замовлення № 245 Вид роботи: виготовлення десяти електромоторів Дата початку роботи: 04.01.2002 Дата завершення роботи: 29.01.2002  

Завдання 1
Підприємство використовує систему калькулювання витрат за замов­леннями і застосовує заздалегідь визначену ставку розподілу загальновиробничих витрат. У цеху № 1 загальновиробничі витрати

Сутність калькулювання за процесами
Калькулювання за процесами (Process Costing) — система калькулювання собівартості продукції на основі групування витрат у межах окремих процесів або стадій виробництва. Ця сист

Підрахунок еквівалентних одиниць
  У міжнародній практиці калькулювання за процесами здійснюється зазвичай за допомогою еквівалентних одиниць готової продукції. Еквівалентна одиниця готової продукції

Завдання 2
Консервовані фрукти і овочі – основна продукція, яку виготовляє компанія. Всі основні компоненти (матеріали) добавляються на початку процесу в цеху змішування. Потім напівфабрикат надходить в цех в

Метод середньозваженої собівартості
Допоміжна таблиця для розрахунку кількості умовних одиниць, витрат на одиницю продукції та вартості незавершеного виробництва для цеху змішування:

Метод FIFO
Допоміжна таблиця для розрахунку кількості умовних одиниць, витрат на одиницю продукції та вартості незавершеного виробництва для цеху змішування:

Завдання 3
Маргарет Мейджер є корпоративним фінансовим директором компанії „Лезер С’ютс”. „Лезер С’ютс” має по всьому світу 20 фабрик з пошиття костюмів. На всіх фабриках використовується система попроцесного

Різниця між калькуляцією собівартості з повним розподілом витрат і за змінними витратами
  Підприємство може застосовувати різні підходи до калькулювання витрат при складанні зовнішньої та внутрішньої звітності. При складанні зовнішньої фінансової звітності тради

Порівняння впливу калькулювання собівартості з повним розподілом витрат і за змінними витратами на величину прибутку
  Для визначення впливу системи калькулювання витрат на фінансовий ре­зультат діяльності підприємства і структуру його звітності розглянемо приклад: Приклад:

Аргументи в підтримку калькуляцій собівартості з повним розподілом витрат і за змінними витратами
  Ця система калькулювання має як прибічників, так і критиків, оскільки в неї є і переваги, і вади. Перевагами системи калькулювання змінних витрат є:

Завдання 1
Компанія "Аншлаг" використовує систему калькулювання повних вироб­ничих витрат для складання зовнішньої звітності. Поряд із цим керівництво компанії зацікавлене у складанні внутрішньої зв

Сутність калькулювання на основі діяльності
  Традиційні методи калькулювання собівартості продукції були розроблені на початку минулого століття за умов типового фабричного виробництва, яке мало такі характеристики: ·

Розподіл накладних витрат на основі аналізу діяльності
У більшості підприємств лише незначну частину виробничих накладних ви­трат можна визначити як короткотермінові змінні витрати. Прикладом таких ви­трат є енергія на технологічні цілі. Для розподілу

Завдання 1
Підприємство виготовляє два види продукції, про які є така інформація: Виріб Обсяг виробни-цт­ва, од. Години праці, год.

Процес прийняття рішень і релевантність облікової інформації
Значну частину робочого часу менеджер ви­трачає на прийняття різних управлінських рішень. Ці рішення можуть стосуватися як довго­строкових перспектив розвитку підприємства, так і поточних

Аналіз варіантів альтернативних рішень
Аналізуючи ситуації, що виникають у про­цесі поточної діяльності, менеджери постійно мають справу з вибором серед альтернатив­них рішень. Типовими прикладами таких ситуацій є рі­шення: про

Завдання 1
AT "Фінал" виготовляє ремені безпеки. Нижче наведено звіт про фінансо­ві результати та збитки товариства за попередній місяць, грн..:   Пр

Завдання 2
Керівництво фірми "Шалений успіх" стурбовано отриманням низького при­бутку й розглядає питання щодо закриття турбази № 1. Бухгалтер фірми підго­тував такий аналіз для прийняття рішення, г

Завдання 3
Керівники AT "Піонер" незадоволені низьким рівнем прибутку. Вони роз­глядають можливість закриття фабрики № 2. Бухгалтер компанії підготував таку інформацію, грн..:  

Завдання 4
Завод "Вента" виробляє вентилятори. Всі деталі завод виготовляє власни­ми силами. Нижче наведено розрахунок собівартості виробництва 5 000 елект­ромоторів для вентиляторів, грн..:

Завдання 5
AT "Мазепа" виготовляє й реалізує фарбу за ціною 4,6 грн. за літр, витрати на виробництво якої включають, грн..: Прямі матеріали 12 Пряма зарплата 8 Накладні ви

Рішення стосовно ціноутворення
Встановлення ціни на продукцію або послуги підприємства — одне з найваж­ливіших управлінських рішень. Це також одне з найважчих рішень, оскільки доводиться зважати на багато чинників. Осно

Економічна модель ціноутворення
Центральна риса економічної моделі ціноутворення — припущення, що фірма намагається встановити ціну реалізації на рівні, який забезпечує максимальний прибуток. За умов монополістичної конк

Ціноутворення на основі витрат
Багато менеджерів визначають ціну продукції на основі собівартості її. і для цього є певні причини. По-перше, компанії, що реалізують різні види продукції, не мають часу для аналізу маржинальних ви

Визначення процента націнки
Рентабельність інвестицій часто використовується компаніями як база для визначення процента націнки.

Завдання 7
Компанія "Руно" впроваджує у виробництво новий продукт і має намір визначити його ціну. Бухгалтер підготував таку інформацію: Змінні виробничі витрати на одиницю, грн..

Сутність бюджетування
Кожне підприємство має певну стратегічну мету (збільшення прибутку, утри­мання позиції на ринку, лідерство в певній галузі тощо). Для забезпечення досяг­нення цієї мети здійснюють стратегічне плану

Етапи складання генерального (зведеного) бюджету
 

Завдання 2
Бюджет продажу компанії "Дальбек" містить такі дані, одиниць: Квітень 1 600 Травень 1 200 Червень 1 400 Липень 1 000 На 1 квітня запас готової

Завдання 3
Фірма “Дари” хоче спланувати свої надходження та виплати у листопаді на підставі таких даних: Залишок грошових коштів на 1 листопада – 362000 грн. Кредиторська заборгованість за товари на

Контроль виконання бюджетів та аналіз відхилень
Складений бюджет відображає показни­ки, що їх має досягти підприємство. Проте в процесі господарської діяльності можуть виникати відхилення. Відхилення (Variance) - не

Завдання 4
Нижче наведено звіт про виконання бюджету компанії "Валентина", грн..: Показник Фактично Бюджет Відхилення

Концепція центрів та обліку відповідальності
Децентралізація управління має певні переваги і вади. Перевагами децентралізації є: можливість вищого керівництва зосередитися на глобальних стратегічних проблемах і рішен

Калькулювання собівартості за нормативними (стандартними) витратами
Оцінку діяльності центрів дискреційних витрат здійснюють на підставі ре­зультатів виконання бюджетів цих центрів. Для оцінки діяльності центрів техно­логічних витрат звичайно використовують стандар

Відхилення за прямими матеріалами та прямими витратами на оплату праці
Для прямих витрат і прямої праці визначають два види відхилень: відхилення за ціною (ставкою) та відхилення за кількістю (продуктивністю). Обрахунок цих відхилень можна здійснити за схемою

Сутність стратегічного обліку
В кінці 80-х років ХХ ст. в науковій літературі та періодиці почали піддаватися критиці традиційні прийоми управлінського обліку і пропогандуватися нові підходи, які більшою мірою відповідають суча

Збалансована система показників
В 90-х роках ХХ століття Нортоном і Капланом була розроблена збалансована система показників (BSC), що містить збалансований набір фінансових і нефінансових показників, які дозволяють отримати біль

Використання BSC для стратегічного планування і оцінки успішності стратегії
(на прикладі МВА кваліфікації) Бачення (Vision) - Стратегія (Strategy) - Страте

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги