рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Концепція центрів та обліку відповідальності

Концепція центрів та обліку відповідальності - раздел Образование, До самостійного вивчення дисципліни Управлінський облік Децентралізація Управління Має Певні Переваги І Вади. Перева...

Децентралізація управління має певні переваги і вади.

Перевагами децентралізації є: можливість вищого керівництва зосередитися на глобальних стратегічних проблемах і рішеннях; оперативне прийняття рішень на відповідних рівнях управління; рішення приймаються тими менеджерами, які найглибше розуміються на суті проблеми; менеджери набувають досвіду управ­ління, що дає їм змогу з часом посісти вирішальні посади у керівництві тощо.

Вадами децентралізації є: ускладнення процесу координації діяльності; мож­ливість появи нездорової внутрішньої конкуренції; збільшення витрат на утри­мання обслуговуючого персоналу тощо.

Як свідчить зарубіжний досвід, у великих фірмах, щоб уникнути небезпеки втратити контроль, вище керівництво намагається якомога глибше контролюва­ти рішення менеджерів нижчого рівня, не підміняючи водночас їхньої функції приймати рішення.

Отримання менеджером права самостійно приймати рішення означає вод­ночас і відповідальність за його наслідки. Тому підрозділ, очолюваний керів­ником, який несе відповідальність за результати його діяльності, дістав назву "центр відповідальності".

Центр відповідальності (Responsibility Center) — сфера (сегмент) діяльності, в межах якої встановлено персональну відповідальність менеджера за показники діяльності, які він контролює.

У системі управління вищий керівник має контролювати й оцінювати роботу менеджерів нижчого рівня, а вони, своєю чергою, повинні здійснювати самоконт­роль та інформувати вище керівництво про результати діяльності.

Для здійснення такого контролю та забезпечення підзвітності менеджерів необхідна відповідна система обліку, яка б забезпечувала збирання, обробку і передання інформації про результати діяльності кожного центру відповідальнос­ті. Такою системою обліку є облік за центрами відповідальності.

Облік відповідальності (Responsibility Accounting) — система обліку, що забез­печує контроль і оцінку діяльності кожного центру відповідальності.

Ефективна система обліку за центрами відповідальності ґрунтується на таких принципах:

· менеджери відповідають тільки за ту діяльність, що перебуває під їхнім контролем;

· менеджери беруть участь у визначенні цілей, за якими оцінюватиметься їхня діяльність;

· менеджери намагаються досягти поставленої перед ними та їхніми підроз­ділами мети;

· чітка визначеність ролі обліку в системі заохочення працівників;

· звіти про виконання бюджетів складаються регулярно і використовуються практично для оцінки діяльності центрів відповідальності.

Головною метою обліку відповідальності є допомога менеджерам у складанні звітів про виконання бюджетів та оцінюванні результатів діяльності.

Створення й функціонування системи обліку за центрами відповідальності передбачає:

· визначення центрів відповідальності;

· складання бюджету для кожного центру відповідальності;

· регулярне складання звітності про виконання;

· аналіз причин відхилень та оцінка діяльності центру.

Основою обліку за центрами відповідальності є закріплення витрат і доходів за керівниками різних рівнів і систематичний контроль за виконанням ними затверджених бюджетів.

У зв'язку з цим першим кроком організації такого обліку є виділення відпо­відних центрів з метою закріплення відповідальності. Для виділення центрів від­повідальності насамперед беруть до уваги організаційну й технологічну структуру підприємства, посадові інструкції, які встановлюють права і обов'язки конкрет­них працівників.

Відмінності в характері відповідальності менеджерів дають змогу виокремити чотири типи центрів відповідальності:

· Центри витрат

· Центри доходу

· Центри прибутку

· Центри інвестицій.

Центр витрат (Cost Center) — центр відповідальності, керівник якого конт­ролює витрати, але не контролює доходів й інвестицій в активи центру.

Більшість підрозділів підприємства (відділи, цехи, ділянки, виробництва то­що) є центрами витрат.

Центри витрат, своєю чергою, можна поділити на центри технологічних ви­трат і центри дискреційних витрат.

Центр технологічних витрат (Engineered Cost Center) — центр витрат, в яко­му може бути встановлений оптимальний взаємозв'язок між витратами та ре­зультатами діяльності.

Це означає, що витрати можуть бути виражені в грошовому вимірнику, а результати діяльності — в натуральних вимірниках. При цьому можуть бути вста­новлені норми витрат на одиницю результату діяльності (продукції, послуг).

Типовими прикладами центрів технологічних витрат є підрозділи основного та допоміжного виробництва (цехи, ділянки, станції тощо).

Центр дискреційних витрат (Discretionary Cost Center) — центр витрат, в яко­му неможливо визначити оптимальний взаємозв'язок між витратами й результа­тами діяльності центру.

Отже, в цьому випадку відсутній прямий зв'язок між витраченими ресурсами й отриманим результатом.

Типовим прикладом центрів дискреційних витрат є науково-дослідницькі (ла­бораторії, полігони тощо) та адміністративні підрозділи (бухгалтерія, відділ кад­рів, відділ зв'язків з громадськістю тощо), а також частина підрозділів, що забез­печує збут (відділ реклами, дослідження ринку тощо).

Центр доходу (Revenue Center) — центр відповідальності, керівник якого контро­лює доходи, але не контролює витрати на виробництво продукції (робіт, послуг) або придбання товарів, що реалізуються, та інвестиції в активи центру.

Типовим прикладом центрів доходу є відділ продажу, відділи універмагу, ре­гіональні представництва компаній тощо.

Такі підрозділи звичайно відповідають за обсяг продажу, але не завжди ма­ють повноваження контролювати ціни й асортимент товарів.

При цьому керівник центру доходу може контролювати витрати на утриман­ня підрозділу. Отже, йдеться не про відсутність контролю витрат взагалі, а про відсутність прямого зв'язку між витратами центру та його доходом.

Отже, фактично не існує центру доходу в "чистому" вигляді. Мова радше йде про центр доходу та обмежених витрат.

Центр прибутку (Profit Center) — центр відповідальності, керівник якого кон­тролює витрати й доходи, але не контролює інвестиції в активи центру.

Більшість бізнес-одиниць у мережі діяльності компанії (ресторани, мотелі, кіоски, відділення, філії тощо) функціонують як центри прибутку.

Наявність прямого зв'язку між витратами та доходом дає керівнику підрозді­лу змогу контролювати прибуток.

Отже, основним завданням керівника центру прибутку є максимізація прибутку.

Слід зазначити, що центром прибутку можуть бути не лише виробничі під­розділи або торгівельні точки. Банк може розглядати кожен департамент (позик, кредитних карток тощо) як центр прибутку, а університет — перетворити свої факультети на бізнес-школи з наданням їх керівникам відповідних повноважень, які дадуть підстави ідентифікувати їх як центри прибутку.

Центр інвестицій (Investment Center) — центр відповідальності, керівник якого одночасно контролює витрати, доходи та інвестиції в активи центру.

Центром інвестицій зазвичай є компанія загалом, а також дочірні підприєм­ства та філії, керівники яких мають широкі повноваження. Характерною особли­вістю центру інвестицій є прямий взаємозв'язок між інвестованим капіталом у діяльність центру та його прибутком.

Підґрунтям організації обліку за центрами відповідальності є закріплення витрат і доходів за керівниками різних рівнів і систематичний контроль за вико­нанням бюджету.

В основу визначення відповідальності покладено принцип контрольованості.

Принцип контрольованості (Controllability Principle) — принцип, згідно з яким керівник центру несе відповідальність лише за ті витрати, доходи й інвестиції, які контролюються персоналом цього центру.

Застосування цього принципу для визначення центрів витрат означає поділ витрат на контрольовані та неконтрольовані.

Інформація про результати діяльності кожного центру відповідальності періо­дично узагальнюється у звіті центру відповідальності.

Звіт центру відповідальності (Responsibility Report) — це звіт, що містить по­казники діяльності, контрольовані персоналом відповідного центру.

Більшість інформації, наведеної в такому звіті, виражена в грошовому вимір­нику, але до звіту також можуть включати негрошові (нефінансові) показники.

Звіт центру відповідальності використовується керівником самого центру для планування, контролю та прийняття управлінських рішень. Вище керівництво на підставі даних такого звіту оцінює діяльність кожного підрозділу та його керівника.

При цьому конче важливо розрізняти результати діяльності керівника (management performance) та економічні результати діяльності (economic performance).

Результати діяльності керівника характеризують його здатність забезпечувати повсякденне ефективне управління діяльністю, що перебуває під його контролем.

Економічні результати діяльності характеризують успішність діяльності під­розділу як економічної одиниці.

Для оцінки діяльності керівника та оцінки діяльності підрозділу нерідко за­стосовують різні показники, які враховують відмінності в цілях оцінювання.

Наприклад, керівник магазину може досягти максимально можливого резуль­тату за існуючих умов, але керівництво компанії приймає рішення закрити магазин у зв'язку з падінням попиту й погіршенням економічної ситуації у даному регіоні.

Враховуючи відмінності в оцінках діяльності підрозділу та його керівника, на практиці застосовують два підходи до звітності центрів відповідальності.

Перший підхід передбачає складання одного звіту центру відповідальності, в якому окремо відображені контрольовані й неконтрольовані витрати та доходи.

Другий підхід означає застосування двох окремих звітів. В одному наводять­ся всі витрати та доходи підрозділу, а в другому — лише витрати й доходи, кон­трольовані керівником цього підрозділу.

Звіти центрів відповідальності звичайно складаються щомісяця і містять по­рівняння фактичних і бюджетних показників. Утім, з метою оперативного конт­ролю керівнику центру відповідальності слід виявляти та вивчати значні відхи­лення від бюджету до їх включення до звіту, визначати причини відхилень і вно­сити необхідні корективи.

Тому на момент отримання звіту центру відповідальності вищим керівником причини, що призвели до відхилень, вже мають бути враховані або надані пояс­нення, чому ці проблеми не були або не можуть бути розв'язані.

При створенні автономних підрозділів з’являється загроза, що відповідальні за них менеджери можуть не намагатися добитися цілей, які важливі для компанії в цілому. Важливою проблемою при децентралізації є вибір адекватних показників оцінки діяльності за яких менеджери, діючи в своїх інтересах, працювали б і на інтереси компанії в цілому. Найпоширенішими методами вимірювання показників діяльності підрозділів є показники абсолютного прибутку, прибутку на інвестований капітал і залишкового доходу (останній в 90-х роках ХХ століття був замінений показником економічної доданої вартості). Однак на сьогодні стало зрозумілим, що використання лише фінансових показників для оцінки діяльності може спонукати менеджерів діяти виходячи лише з короткострокових цілей. Підходом для зниження дисфункціональних наслідків, які можуть з’явитися через особливу захопленість фінансовими показниками, є доповнення їх нефінансовими, які дозволяють вимірювати фактори, критичні з точки зору довгострокового успіху і прибутку організації. Таким чином, розробка системи показників функціонування центрів інвестицій в умовах децентралізації, які б забезпечували узгодження цілей окремих підрозділів і компанії в цілому, на сьогодні є актуальною.

Відоме видання з управлінського обліку Хонгрена і Фостера пропонує такі основні кроки щодо вибору оціночних показників для підрозділів та їх менеджерів:

1. Вибір показників, які б відповідали цілям керівництва. Необхідно визначити, чи це буде операційний прибуток, чистий прибуток, рентабельність інвестицій чи інші показники? Чи повинні ці показники бути максимальними?

2. Після вибору показника слід вирішити питання щодо методу обчислення його складових, наприклад прибутку і інвестицій. Чи обчислювати прибуток на основі дірект-костингу чи абзорпшен-костингу? Чи слід розподіляти загальнокорпоративні витрати? Чи вважати інвестиціями всі активи чи слід вирахувати з них кредиторську заборгованість?

3. В якій оцінці визначати прибуток і інвестиції: фактичної собівартості чи вартості реалізації?

4. Як встановлювати стандарти? Чи всім підрозділам запланувати єдиний рівень рентабельності?

5. Яку передбачити періодичність для представлення звітності: квартал, рік? Чи надати звітам про діяльність менеджера і підрозділу різну форму?

Автори наголошують, що ці п’ять кроків не обов’язково виконувати послідовно. Відповіді на запитання, поставлені при виборі облікової основи оцінки діяльності, залежать від точності прогнозів, від порівняння витрат і ефекту, від цілей, зусиль і автономії підрозділу.

Автори деяких видань наголошують на важливості розробки окремих показників для оцінки діяльності підрозділів та їх менеджерів. Якщо ставиться ціль оцінити роботу менеджера підрозділу, то у показники ефективності його роботи повинні включатися тільки ті статті, які він безпосередньо контролює. Однак корпоративні штаб-квартири також зацікавлені в оцінюванні і економічних показників діяльності підрозділу для прийняття рішень, наприклад, щодо розширення чи скорочення виробництва. Таким чином, щоб виміряти економічні показники підрозділу, ті статті, на які менеджер підрозділу не впливає, повинні включатися в показник рентабельності.

Таким чином, найпростішим в обчисленні показником оцінки роботи менеджера є конторольований внесок в прибуток (тобто маржинальний дохід підрозділу мінус контрольовані менеджером постійні витрати). А елементарним в обрахунку показником для оцінки роботи підрозділу є внесок в прибуток підрозділу (тобто контрольований внесок в прибуток мінус неконтрольовані постійні витрати).

На противагу тому, щоб зосереджувати увагу на абсолютних прозмірах прибутку підрозділу, більшість організацій надає перевагу використанню показника рентабельності інвестованого капіталу (ROI) – відношення операційного прибутку підрозділу до активів, що перебувають в його розпорядженні (тобто інвестицій у цей підрозділ). ROI забезпечує загальний корисний приблизний показник успішності попередньої інвестиційної політики компанії, даючи узагальнений показник фактичних надходжень на інвестований капітал. Не зважаючи на те, що цей показник широко застосовується протягом багатьох років для всіх типів організацій, оцінювання роботи менеджерів підрозділу на основі ROI не завжди сприяє співпадінню цілей підрозділу і компанії в цілому. Використання ROI для оцінки роботи підрозділів може спричиняти відмову менеджерів від інвестицій, які є прибутковими для компанії, проте знижують ROI для підрозділу.

Щоб подолати певні дисфункціональні наслідки від застосування ROI деякі видання радять застосувати підхід, що має назву залишковий дохід. З точки зору цілей оцінювання роботи менеджерів підрозділів термін залишковий дохід визначається як контрольований внесок в прибуток мінус вартість капіталу, нарахована на інвестиції, контрольовані менеджером підрозділу. Для оцінювання економічного функціонування підрозділу залишковий дохід можна визначити як внесок в прибуток підрозділу мінус вартість капіталу загальних інвестицій в активи, задіяні в підрозділі. Однак, як свідчать дослідження проведені Друрі, компанії надають перевагу застосуванню ROI на противагу показнику залишкового доходу. Залишковий дохід має недоліки, пов’язані з вимірюванням абсолютних величин, в результаті чого важко порівнювати функціонування підрозділу з іншими підрозділами чи компаніями інших розмірів.

Як зазначають Анткінсон і співавтори, аналітики і консультанти відреагували на критику показників ROI та залишкового доходу шляхом створення альтернативного критерію ефективності інвестицій та оцінки виконання. В 90-х роках ХХ століття залишковий дохід як підхід був модифікований і отримав іншу назву – економічна додана вартість (EVA). Це зробила консалтингова фірма Stern Stewart, яка зареєструвала цей показник як свій товарний знак. Концепція EVA розширює ідею традиційного залишкового доходу і включає в неї бухгалтерські коректування фінансових показників діяльності підрозділів. Коректування здійснюються для уточнення традиційного способу вимірювання прибутку підрозділу для того, щоб замінити початкові облікові дані значеннями економічного прибутку і вартості активів. Stern Stewart стверджує, що вони розробили приблизно 160 облікових коригувань, які можуть бути використані для того, щоб перейти від традиційного значення прибутку до більш точного – на основі EVA, але, на їхню думку, більшість організацій задовільниться використанням лише десятьох з них. Ці коригування призводять до капіталізації багатьох витрат дискреційного типу, таких як витрати на дослідження і розробки, маркетинг і рекламу, розподіляючи ці витрати протягом періодів, у яких від них отримані вигоди. В свою чергу, практики вважають [5], що коректування не спричиняють значної зміни абсолютної величини економічного прибутку, тому в більшості випадків ними нехтують, оскільки, що простіше розраховується показник, тим наочнішим він стає. Не існує серед практиків і однозначної думки щодо визначення необхідної дохідності власного капіталу, а також щодо визначення величини власного капіталу. На разі існує два способи подолання наведених проблем: або переоцінка капіталу компанії, або визначення дохідності власного капіталу виходячи з суб’єктивного експертного судження власників і менеджерів стосовно цінності капіталу, який знаходиться в їх розпорядженні.

ЕVA, у порівнянні з ROI, більшою мірою сприяє узгодженню цілей з точки зору рішень щодо придбання активів чи продажу їх. Крім того, менеджери краще розуміють, що капітал має вартість, і тому вони намагаються позбутися тих активів, які використовуються не повною мірою і не забезпечують достатнього доходу на покриття вартості капіталу. Оскільки показник ЕVA може використовуватися для оцінки діяльності як компанії в цілому, так і її окремих проектів чи бізнес-підрозділів, його часто порівнюють з показником чистої теперішньої вартості (NPV). Однак з точки зору оцінки ефективності діяльності використання показника ЕVA є більш зручним, оскільки не потребує наявності точного графіку платежів, який необхідний при розрахунку NPV.

Описані вище показники оцінки діяльності підрозділів зараховують до фінансових. Вони дуже важливі, але не єдині для такої оцінки. Фінансові показники характеризують результати попередніх рішень, тобто спрацьовують «із запізненням». У той же час є показники, які можуть попереджувати про можливі зміни фінансових показників. У більшості випадків їх не можна виміряти фінансовими оцінками, тому їх відносять до нефінансових, наприклад, якість продуктів, рівень інновацій, навчання кадрів, ставлення клієнтів тощо.

Показники ROI, залишкового доходу та ЕVA є важливими компонентами BSC (яка буде розглядатися у наступній темі). Як наслідок, у менеджерів існує спокуса концентруватися лише на грошових показниках. Така зосередженість може не висвітлити всієї ситуації в компанії. Крім того, менеджери нижчої ланки і службовці можуть відчувати свою безпорадність у спробі впливати на чистий прибуток або на інвестиції. Якщо ж менеджмент вищої ланки оцінюватиме такі фактори, як частка ринку, претензії споживачів, коефіцієнт плинності кадрів, розвиток персоналу тощо, це дасть можливість менеджерам нижчої ланки зрозуміти, що увага до факторів довгострокового періоду також важлива. Таким чином, тенденція до перебільшення значення фінансових показників буде послаблюватися.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

До самостійного вивчення дисципліни Управлінський облік

львівський Національний університет імені івана франка... Методичні вказівки до самостійного вивчення дисципліни...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Концепція центрів та обліку відповідальності

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Порівняння управлінського обліку з фінансовим
Ознаки Управлінський облік Фінансовий облік Обов’язковість ведення обліку За рішенням адміністрації

Організація управлінського обліку
  У західних компаніях управлінський облік звичайно перебуває у веденні контролера(Controller). Типову структуру управління західною компанією наведено на рису

Завдання 2
Джон Філіпсон – новий контролер (головний бухгалтер) транснаціональної корпорації, яка щойно внесла зміни до своєї організаційної структури. Тепер компанія – децентралізоване підприємство. Кожен пі

Класифікація витрат для прийняття рішень
Змінні витрати(Variable Costs) - це витрати що змінюються прямо пропорційно обсягам виробництва реалізації тобто активізація діяльності в два рази призведе до подвоєння змінних

Контрольовані і неконтрольовані витрати
Контрольовані витрати (Controllable Costs) є предметом регулювання зі сторони менеджера, сфера відповідальності якого пов’язана з цими витратами. Приклад

Завдання 2
У наведеній нижче таблиці слід визначити невідомі показники.   Показник     Варіант

Завдання 5
Є такі дані про доходи та витрати підприємства за рік, грн..: Придбання сировини 753 000 Витрати на транспортування сировини

Моделі поведінки витрат
Поведінка витрат (Cost Behavior) — це характер реагування витрат на зміни у діяльності підприємства. Зміни у складі й величині витрат відбуваються під впливом певних п

Визначення функції витрат
Функція витрат (Cost Function) — це математичний опис взаємозв'язку між витратами та їх факторами. У спрощеному вигляді функцію витрат можна описати так: y

Завдання 6
  Час роботи трьох магазинів "Сувеніри від Гоші", розташованих у курорт­ній зоні, залежить від кількості туристів. Далі наведено інформацію про час роботи магазинів

Ставки розподілу накладних витрат
У практиці виробничі накладні витрати здебільшого розподіляють між підрозділами, вироба­ми або іншими об'єктами пропорційно до певної бази (обсягу виробництва, пло­щі, прямої заробітної плати тощо)

Використання планових ставок розподілу ВНВ
Розрахунок ставок розподілу ВНВ на основі їх фактичної величини викликає ряд проблем особливо в сезонних і циклічних виробництвах: Розрахунок собівартості замовлень слід відкласти до

Розподіл витрат обслуговуючих підрозділів між основними підрозділами
  Виробничим (основним) підрозділом (Production Department) є підроз­діл, діяльність якого прямо пов'язана з виробництвом продукції або послуг для за­мовників (кл

Завдання 3
Підрозділ — споживач послуг     Підрозділ, що надає послуги Склад Ремонтний цех Матеріально-те

Завдання 4
Фірма з виробництва меблів виготовляє меблі на замовлення покупців. Вона має три виробничих і два обслуговуючих підрозділи. Нормативні постійні накладні витрати на наступний рік, у.о.: &nb

Сутність позамовного калькулювання
Калькулювання за замовленнями традиційно застосовують в індивідуальних та дрібносерійних виробництвах (кораблебудування, авіаційна промисловість, будівництво, виробництво меблів, видавнича діяльніс

Відомість обліку витрат на замовлення
Замовник ВАТ "Фіалка" Замовлення № 245 Вид роботи: виготовлення десяти електромоторів Дата початку роботи: 04.01.2002 Дата завершення роботи: 29.01.2002  

Завдання 1
Підприємство використовує систему калькулювання витрат за замов­леннями і застосовує заздалегідь визначену ставку розподілу загальновиробничих витрат. У цеху № 1 загальновиробничі витрати

Сутність калькулювання за процесами
Калькулювання за процесами (Process Costing) — система калькулювання собівартості продукції на основі групування витрат у межах окремих процесів або стадій виробництва. Ця сист

Підрахунок еквівалентних одиниць
  У міжнародній практиці калькулювання за процесами здійснюється зазвичай за допомогою еквівалентних одиниць готової продукції. Еквівалентна одиниця готової продукції

Завдання 2
Консервовані фрукти і овочі – основна продукція, яку виготовляє компанія. Всі основні компоненти (матеріали) добавляються на початку процесу в цеху змішування. Потім напівфабрикат надходить в цех в

Метод середньозваженої собівартості
Допоміжна таблиця для розрахунку кількості умовних одиниць, витрат на одиницю продукції та вартості незавершеного виробництва для цеху змішування:

Метод FIFO
Допоміжна таблиця для розрахунку кількості умовних одиниць, витрат на одиницю продукції та вартості незавершеного виробництва для цеху змішування:

Завдання 3
Маргарет Мейджер є корпоративним фінансовим директором компанії „Лезер С’ютс”. „Лезер С’ютс” має по всьому світу 20 фабрик з пошиття костюмів. На всіх фабриках використовується система попроцесного

Різниця між калькуляцією собівартості з повним розподілом витрат і за змінними витратами
  Підприємство може застосовувати різні підходи до калькулювання витрат при складанні зовнішньої та внутрішньої звітності. При складанні зовнішньої фінансової звітності тради

Порівняння впливу калькулювання собівартості з повним розподілом витрат і за змінними витратами на величину прибутку
  Для визначення впливу системи калькулювання витрат на фінансовий ре­зультат діяльності підприємства і структуру його звітності розглянемо приклад: Приклад:

Аргументи в підтримку калькуляцій собівартості з повним розподілом витрат і за змінними витратами
  Ця система калькулювання має як прибічників, так і критиків, оскільки в неї є і переваги, і вади. Перевагами системи калькулювання змінних витрат є:

Завдання 1
Компанія "Аншлаг" використовує систему калькулювання повних вироб­ничих витрат для складання зовнішньої звітності. Поряд із цим керівництво компанії зацікавлене у складанні внутрішньої зв

Сутність калькулювання на основі діяльності
  Традиційні методи калькулювання собівартості продукції були розроблені на початку минулого століття за умов типового фабричного виробництва, яке мало такі характеристики: ·

Розподіл накладних витрат на основі аналізу діяльності
У більшості підприємств лише незначну частину виробничих накладних ви­трат можна визначити як короткотермінові змінні витрати. Прикладом таких ви­трат є енергія на технологічні цілі. Для розподілу

Завдання 1
Підприємство виготовляє два види продукції, про які є така інформація: Виріб Обсяг виробни-цт­ва, од. Години праці, год.

Процес прийняття рішень і релевантність облікової інформації
Значну частину робочого часу менеджер ви­трачає на прийняття різних управлінських рішень. Ці рішення можуть стосуватися як довго­строкових перспектив розвитку підприємства, так і поточних

Аналіз варіантів альтернативних рішень
Аналізуючи ситуації, що виникають у про­цесі поточної діяльності, менеджери постійно мають справу з вибором серед альтернатив­них рішень. Типовими прикладами таких ситуацій є рі­шення: про

Завдання 1
AT "Фінал" виготовляє ремені безпеки. Нижче наведено звіт про фінансо­ві результати та збитки товариства за попередній місяць, грн..:   Пр

Завдання 2
Керівництво фірми "Шалений успіх" стурбовано отриманням низького при­бутку й розглядає питання щодо закриття турбази № 1. Бухгалтер фірми підго­тував такий аналіз для прийняття рішення, г

Завдання 3
Керівники AT "Піонер" незадоволені низьким рівнем прибутку. Вони роз­глядають можливість закриття фабрики № 2. Бухгалтер компанії підготував таку інформацію, грн..:  

Завдання 4
Завод "Вента" виробляє вентилятори. Всі деталі завод виготовляє власни­ми силами. Нижче наведено розрахунок собівартості виробництва 5 000 елект­ромоторів для вентиляторів, грн..:

Завдання 5
AT "Мазепа" виготовляє й реалізує фарбу за ціною 4,6 грн. за літр, витрати на виробництво якої включають, грн..: Прямі матеріали 12 Пряма зарплата 8 Накладні ви

Рішення стосовно ціноутворення
Встановлення ціни на продукцію або послуги підприємства — одне з найваж­ливіших управлінських рішень. Це також одне з найважчих рішень, оскільки доводиться зважати на багато чинників. Осно

Економічна модель ціноутворення
Центральна риса економічної моделі ціноутворення — припущення, що фірма намагається встановити ціну реалізації на рівні, який забезпечує максимальний прибуток. За умов монополістичної конк

Ціноутворення на основі витрат
Багато менеджерів визначають ціну продукції на основі собівартості її. і для цього є певні причини. По-перше, компанії, що реалізують різні види продукції, не мають часу для аналізу маржинальних ви

Визначення процента націнки
Рентабельність інвестицій часто використовується компаніями як база для визначення процента націнки.

Завдання 7
Компанія "Руно" впроваджує у виробництво новий продукт і має намір визначити його ціну. Бухгалтер підготував таку інформацію: Змінні виробничі витрати на одиницю, грн..

Сутність бюджетування
Кожне підприємство має певну стратегічну мету (збільшення прибутку, утри­мання позиції на ринку, лідерство в певній галузі тощо). Для забезпечення досяг­нення цієї мети здійснюють стратегічне плану

Переваги складання бюджетів та організація бюджетування
Метою бюджетування є: здійснення періодичного планування; забезпечення координації, кооперації та комунікацій; змусити менеджерів кількісно обґрунтовувати їхні план

Етапи складання генерального (зведеного) бюджету
 

Завдання 2
Бюджет продажу компанії "Дальбек" містить такі дані, одиниць: Квітень 1 600 Травень 1 200 Червень 1 400 Липень 1 000 На 1 квітня запас готової

Завдання 3
Фірма “Дари” хоче спланувати свої надходження та виплати у листопаді на підставі таких даних: Залишок грошових коштів на 1 листопада – 362000 грн. Кредиторська заборгованість за товари на

Контроль виконання бюджетів та аналіз відхилень
Складений бюджет відображає показни­ки, що їх має досягти підприємство. Проте в процесі господарської діяльності можуть виникати відхилення. Відхилення (Variance) - не

Завдання 4
Нижче наведено звіт про виконання бюджету компанії "Валентина", грн..: Показник Фактично Бюджет Відхилення

Калькулювання собівартості за нормативними (стандартними) витратами
Оцінку діяльності центрів дискреційних витрат здійснюють на підставі ре­зультатів виконання бюджетів цих центрів. Для оцінки діяльності центрів техно­логічних витрат звичайно використовують стандар

Відхилення за прямими матеріалами та прямими витратами на оплату праці
Для прямих витрат і прямої праці визначають два види відхилень: відхилення за ціною (ставкою) та відхилення за кількістю (продуктивністю). Обрахунок цих відхилень можна здійснити за схемою

Сутність стратегічного обліку
В кінці 80-х років ХХ ст. в науковій літературі та періодиці почали піддаватися критиці традиційні прийоми управлінського обліку і пропогандуватися нові підходи, які більшою мірою відповідають суча

Збалансована система показників
В 90-х роках ХХ століття Нортоном і Капланом була розроблена збалансована система показників (BSC), що містить збалансований набір фінансових і нефінансових показників, які дозволяють отримати біль

Використання BSC для стратегічного планування і оцінки успішності стратегії
(на прикладі МВА кваліфікації) Бачення (Vision) - Стратегія (Strategy) - Страте

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги