рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Процес побудови , вивчення і застосування моделей.

Процес побудови , вивчення і застосування моделей. - раздел Образование, Теоретичні основи застосування методів і моделей прийняття рішень ...


Рис. 1.12. Моделі прийняття рішень

У сучасних умовах ринкових перетворень використання моделей є домінуючою і важливою формою моделювання в плануванні, аналізі, аудиті тощо.

При цьому здійснюється взаємопроникнення і взаємопристосування різних систем наукових знань економічного, математичного, психологічного моделювання.Для вибору підходу при формуванні управлінського рішення потрібно використовувати такі критерії:практична застосовуваність методу, збалансованість даного методу з іншими методами, вартість виконання методу, вірогідність і стабільність застосування методу, ефективність застосування методу.

При поведінковій або ірраціональній технології рішення визначається накопиченим суб'єктом управління досвідом прийняття рішень у подібних ситуаціях. Основним критерієм при цьому є досягнення цілі. Модель прийняття рішень мають вигляд:

При раціональній технології рішення визначається шляхом аналізу різноманітних варіантів рішень, контролем за їх виконанням і аналізом досягнутого результату. Основним критерієм при цьому є ефект від впровадження управлінського рішення.

Вивчення моделей у взаємозв'язку з фактами дозволяє виявити недоліки в постановці задачі, визначити напрями удосконалення задач, визначити напрям оновлення і застосування моделі та їх інформаційного і математичного забезпечення.

Аналіз виявлених розбіжностей між дійсністю і моделлю, а також зіставлення результатів по моделі, які отримані за допомогою різних методів, допомагають обрати шлях користування моделі. А за допомогою її господарської діяльності. На підставі виявлених недоліків визначають шляхи удосконалення постановки проблеми побудови моделі та інформаційного
забезпечення.

При виявленні недоліків повертаються до попередніх етапів. Виправляють ці недоліки на проміжних етапах, або в наступних циклах. Таке коригування здійснюється доти, поки модель не буде повністю відповідати реальній дійсності. У процесі перевірки, використання та удосконалення моделей слід брати до уваги чинники, що знижують їх ефективність: недостовірні вхідні умови (припущення); інформаційні обмеження; страх користувачів; недостатня практична перевірка; надмірно висока вартість моделі; недостатнє врахування факторів тощо

Отже, за допомогою моделей вивчаються зв'язки, які є ефективним засобом формалізації економічних показників. Крім того, модель є основою для кількісної оцінки ролі окремих чинників на зміну економічних показників і тим самим є важливим засобом для формування оптимальних управлінських рішень.

 

1.3.3. Види і типи моделей та прийоми моделювання чинникових

систем

У наукових дослідженнях застосовуються образотворчі (фізичні), аналогові і символьні моделі

До образотворчих (фізичних) моделей належать моделі, які замінюють майбутній реальний об'єкт такого самого розміру і форми, або у визначеному масштабі, наприклад:

-моделі, які використовуються в металургійних підприємствах для виготовлення деталей з чавуну і сталі тощо;

-макети майбутніх будинків, літаків, автомобілів, виробів промислового виробництва тощо, менші за розміром відповідно до масштабу. Модель коштує значно дешевше, ніж справжній об'єкт.

За допомогою образотворчих моделей неможливо відобразити динамічний процес.


До аналогових моделей належать моделі, які є схожим предметом, за допомогою якого досліджується реальний об'єкт, але він не має такого вигляду як реальний об'єкт, наприклад, організація обробки від первинної до аналітичної інформації і передання її користувачам. Цей процес можна відобразити за допомогою оперограми, блок-схеми, сітьових графіків або за допомогою аналогової моделі, що відображає організаційну структуру підприємства тощо

За допомогою аналогових моделей відображається аналітичний процес, що дозволяє легко прослідкувати ланцюг виконаних операцій, подій, або кожний взаємозв'язок між ними і виконавцями.

До символьних (знакових) моделей належать моделі, за допомогою яких відображаються економічні явища і господарські процеси у вигляді математичних формул, тобто модель, в якій використовуються математичні знаки. Взаємозв'язки між чинниками, які характеризують об'єкт дослідження, виражаються за допомогою математичного рівняння і вирішується за допомогою арифметичних дій: +, -, -н, х.

Символьні моделі імітують поведінку об'єкта дослідження і поділяються на: моделі детермінованого чинникового аналізу і моделі стахостичного аналізу. Символьна модель Заміняє реальне економічне явище або процес так, що вивчення її дає нові знання про об'єкт-оригінал. Символьні моделі поділяються іщ чотири типи: адитивну, кратну, мультиплікативну, змішану.

Підвищення якості формування підготовки, прийняття рішень обумовило необхідність використання детермінованих факторних систем шляхом моделювання факторів, які впливають на результативний показник.
У процесі аналізу виникає необхідність виявлення і вимірювання впливу кожного з взаємопов'язаних чинників на відхилення результативного показника. Розщеплення загального відхилення за чинниками передбачає застосування логічного прийому елімінування.

Елімінування - прийом, при якому подумки виключається ряд чинників, приймаючи їх за умовно-постійні величини, а чинник, який вивчається, приймається за змінну величину. На підставі елімінування:

визначається ступінь впливу кожного чинника на результативний показник, що вивчається. S здійснюється оцінка ролі окремих чинників у динаміці

результативного показника. Результативний показник - це той показник, який вивчається (досліджується).

Чинник (фактор) - показник, який визначає поведінку результативного показника.

Застосування методу елімінування дозволяє визначити вплив чинника на загальне відхилення результативного показника. Умовами використання методу елімінування є такі:

-зв'язок між результативним показником, що вивчається, і чинниками, які обумовлюють його зміну, повинен бути функціональним;

-зв'язок між показником, який досліджується, і чинниками повинен бути математично виражений алгебраїчними діями над величинами («+» ; «-» ; «х» ; «:»);

Чинники і результативний показник повинні бути кількісно виражені і кількісно обмежені. При використанні методу елімінування необхідно класифікувати чинники на кількісні і якісні. Метод елімінування передбачає в першу чергу вивчення впливу кількісних, потім якісних чинників. Недотримання цього підходу веде до отримання неоднозначного ступеня впливу чинників на показник, що вивчається.До методу елімінування належать: індексний метод; метод ланцюгових підстановок; метод абсолютних різниць; методи відносних різниць; інтегральний метод; метод простого додавання нерозподіленого залишку; метод зважених кінцевих різниць; логарифмічний метод


 

Якщо в розрахунку бере участь більше чинників, то їх значення розраховується по всіх можливих варіантах підстановок. Недоліком цього методу є громіздкість, доводиться випробовувати всі можливі варіанти підстановок; неможливо отримати однозначні кількісні значення впливу окремих чинників

Іншим методом є застосування методу простого додавання нерозкладеного залишку мультиплікативної моделі типу (N= R • В). Цей метод полягає у додаванні нерозкладеного залишку функції N=f (RB). до якісного або кількісного фактора, а також діленого між двома факторами порівну. Існує три варіанти простого додавання нерозкладеного залишку.

 

 

 

 



 

 

 


 


Таким чином, розглянуті види і типи моделей, прийоми моделювання чинникових систем можуть застосовуватися в залежно від напряму дослідження економічної сутності взаємопов'язаних чинників.

1.3.4. Методи моделювання складних ймовірних систем

Моделювання складних ймовірних систем є моделюванням закономірностей розвитку господарських операцій і ранжуванням господарських об'єктів за результатами дослідження. Воно спрямоване на формалізацію господарських процесів за допомогою вивчення масових емпіричних даних, які стосуються цих процесів. Фактори, які потрібно враховувати при моделювання складних ймовірних систем:

 
 

 

 


Найпоширенішими є такі методи моделювання:

-Теорія ігор. Моделює вплив прийнятого рішення на конкурентів. Сформувалася під впливом потреб військових.

-Теорія черг. Визначає оптимальну кількість каналів обслуговування відповідно до потреби в них (модель «оптимального обслуговування»).

-Моделювання управління запасами. Визначає розміщення замовлень, готової продукції на складі.

-Лінійне програмування. Забезпечує оптимальний спосіб поєднання ресурсів за наявності конкретних потреб.

-Імітаційне моделювання.

-Економічний аналіз.

-Балансові методи Базуються на побудові балансів витрат, прибутків, тощо.

-Платіжна матриця. Статистичний метод вибору оптимального варіанту.

-Дерево рішень.Дозволяє порівнювати альтернативи.

-Бюджетування. Реалізує моделювати майбутні ситуації.

 

 

КОНТРОЛЬНІ ПИТАННЯ

1.Охарактеризуйте ознаки моделі прийняття рішень.

2.Які причини зумовлюють використання моделей.

3.Дайте класифікацію видів і типів моделей.

4.Охаракткризуйте прийоми моделювання моделювання чинників систем.

5.Рокрийте процес побудови і застосування моделей.

6.Дайте характеристику передумовам математичного моделювання управлінськіх рішень

7.Що розуміють під детермінованим стохастичним моделюванням чинникових систем і яка між ними різниця?

8.Які завдання постають перед детермінованим чинниковим аналізом?

9.На що спрямоване стохастичне моделювання і які передумови для цього потрібні?

10.Охарактеризуйте види і типи моделей.

11.У чому полягає процес моделювання?

12.Охарактеризуйте етапи процесу моделювання.

13.Надайте характеристику прийомам моделювання детермінованих чинникових систем.

14.Охарактеризуйте етапи моделювання економіко-математичних моделей.

15.Які ознаки покладені в основу класифікації економіко-математичних моделей?

16.Назвіть і надайте характеристику методам стохастичного моделювання виробничо-фінансових процесів.

17.Зазначте сутність економічної інтерпретації результатів стохас­тичного моделювання виробничо-фінансових процесів і еконо­мічних явищ.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Теоретичні основи застосування методів і моделей прийняття рішень

Теоретичні основи застосування методів і моделей прийняття рішень... Лекція... Виробничо фінансова діяльність підприємства як об єкт моделювання...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Процес побудови , вивчення і застосування моделей.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Виробничо – фінансова діяльність підприємства як об’єкт моделювання.
Управління виробничо-фінансовою діяльністю підприємств грунтується на основі своєчасних і точних розрахунків! показників, які відображають результати діяльності та комплексного і системного їх анал

Предмет,об єкт і суб’єкт моделювання.
Будь-яка наука має свій специфічний предмет, об'єкти і суб'єкти дослідження. Зміст процесу прийняття управлінських рішень в аналізі та аудиті - це комплексне дослідження всіх сторін діяльності підп

Підприємство , його фінансово – виробнича діяльність як об’єкт моделювання.
Підприємства, як об'єкти моделювання відрізняються різно­манітністю послуг та продукції, які вони виробляють та реалізують, специфікою виробничого циклу, масштабами діяльності, виробничими ф

Чинники впливу на процес прийняття рішень.
Сучасні умови функціонування підприємств обумовлюють збільшення кількості та ускладнення взаємозв'язків між чинниками, які впливають на виробничо-фінансову діяльність та процес прийняття управлінсь

Процес управління та принципи розробки науково обгрунтованних рішень.
В основу формування і прийняття рішень покладені чотири принципи розробки науково обґрунтованих рішень. -Організаційна відповідальність - формування моделі управління, органі

Економічний єміст прцесу управління.
Економічний зміст процесу управління полягає в цілеспрямованому впливі суб'єкта управління (керуючої підсистеми) на об'єкт управління (керованої підсистеми), який забезпечує збереження, функ

Цілі виробничо – фінансової діяльності підприємства.
З розвитком суспільства, економіки та впровадження ринкових відносин посилюється відповідальність суб'єкта управління за формуванням цілей, які визначають напрям діяльності підприємства і завдання.

Методи управління та їх класифікація.
Методи управління - це способи і прийоми, що спрямовані на прийняття рішень. Вибір методів управління, інтеграція різних з них при формуванні управлінського рішення визн

За аналітичною базою прийняття рішень.
-Аналітичні методи: засновані на роботі керівника або фахівця з набором аналітичних співвідношень. Вони визначають співвідношення між умовами виконання задачі та її результати у вигляді форм

Прийняття управлінських рішень за умово їх оптимізації.
Процес управління починається з аналізу ситуації на ринку, тобто визначається проблематика, та включає в себе формування, прийняття і реалізацію управлінського рішення. Прийняття рішення пер

Контрольні питання
1. Розкрийте етапи процесу прийняття управлінських рішень. 2. Що таке процес управління, які його ознаки? Охарактеризуйте цілі виробничо-фінансової діяльності 3. Розкрийт

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги