рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Теоретичні основи застосування методів і моделей прийняття рішень

Теоретичні основи застосування методів і моделей прийняття рішень - раздел Образование, Блок Змістовних Модулів №1 ...

БЛОК ЗМІСТОВНИХ МОДУЛІВ №1

Теоретичні основи застосування методів і моделей прийняття рішень

Лекція 1.

Виробничо – фінансова діяльність підприємства як об’єкт моделювання

 

1.1.1.Виробничо – фінансова діяльність підприємства як об’єкт моделювання.

1.1.2.Предмет,об єкт і суб’єкт моделювання.

1.1.3.Підприємство , його фінансово – виробнича діяльність як об’єкт моделювання.

1.1.4.Чинники впливу на процес прийняття рішень.

1.1.5.Процес управління та принципи розробки науково обгрунтованних рішень.

 

Виробничо – фінансова діяльність підприємства як об’єкт моделювання.

Під моделлю розуміють образ реального об'єкта (процесу, явища), відтвореного в матеріальній чи ідеальній формі, що відображає суттєві властивості… Метод моделювання ґрунтується на принципі аналогії, тобто можливостях вивчення… Управлінське рішений є актом суб'єкта керування, що визначає вид і напрям и об'єкта керування при розв'язанні тих…

Предмет,об єкт і суб’єкт моделювання.

Об'єктом моделювання є економіка окремих господарських одиниць, їх виробничо-фінансова діяльність, економічні явища і господарські процеси та… Центральною фігурою і суб'єктом прийняття рішення виступає особа, яка приймає… Типові помилки, яких має уникати ОПР:своєчасно не підготуватися - непідготовленість призводить до прийняття…

Підприємство , його фінансово – виробнича діяльність як об’єкт моделювання.

Підприємство формує взаємовідносини з замовниками, банками, персоналом, державними установами, інвесторами, акціонерами та з іншими зовнішніми… Виробничо-фінансова діяльність підприємства здійснюється у конкретних умовах,… У процесі виробничо-фінансової діяльності виникають проблемні ситуації, опрацювання яких вимагає:виявлення та…

Чинники впливу на процес прийняття рішень.

За економічним змістом. Виробничо-економічні чинники -відображають умови, які необхідні для здійснення виробничо-фінансової діяльності, а також… За місцем виникнення. Внутрішні чинники характеризують зусилля трудового… За ознакою вимірювання. Вимірювані чинники підлягають кількісній оцінці.

Процес управління та принципи розробки науково обгрунтованних рішень.

-Організаційна відповідальність - формування моделі управління, організаційної структури підприємства, делегування повноважень виконавцями, контроль… -Реалістичність стратегії — складові принципу повинні бути чітко сформовані,… -Достатність інформації - отримання своєчасної і повної інформації про виробничо-фінансову діяльність підприємства,…

Контрольні питання

1. Що таке управлінське рішення, які його ознаки?

2. Дайте характеристику змісту, предмету та об'єкту моделювання.

3. Дайте визначення ОПР.

4. Які принципи розробки управлінських рішень Ви знаєте?

5. Розкрийте сутність та класифікацію чинників, які впливають на прийняття рішень у процесі виробничо-фінансової діяльності.

6. Що таке управлінське рішення?

7. Які поняття визначає процес моделювання управлінських рішень?

8. Які методи пізнання використовуються при дослідженні?

9. Яку роль відіграє управлінське рішення в ринкових умовах?

10.На яких принципах ґрунтується вивчення економічних явищ і господарських процесів?

11.Що вивчається в процесі моделювання управлінського рішення?


БЛОК ЗМІСТОВНИХ МОДУЛІВ №1

Теоретичні основи застосування методів і моделей прийняття рішень

Лекція 2.

Сутнісь, принципи, вимоги до прийняття управлінських рішень

 

Економічний єміст прцесу управління.

Будь-яке підприємство являє собою технічну, технологічну, соціальну й економічну систему, яка є особливою ланкою національної економіки і його… Об'єкт управління - це господарська діяльність, що пов'язана з виробництвом,… Суб'єкт управління - це відповідні органи управління: організаційний відділ, відділ виробництва, технологічний,…

Отже, зміст процесу управління полягає у тому, щоб керуючий вплив був своєчасний і забезпечував досягнення цілей підприємств, а аналіз оперативної інформації дозволяв своєчасно відкоригувати стратегію і тактику управління підприємством відповідно до обставин, які склалися на керованому об'єкті.

Цілі виробничо – фінансової діяльності підприємства.

Ціль - це бажаний конкретний кінцевий або очікуваний результат, який повинен бути досягнутий у процесі виробничо-фінансової діяльності підприємства.… Цілі, які поставлені підприємством - суб'єктом управління, залежать від їх… Вибір і формування цілей є важливим етапом підготовки і прийняття рішення. Після вибору цілей можна прогнозувати і…

Повнота або комплексність цілей передбачає охоплення всіх аспектів проблемної ситуації. Цілі повинні бути відкриті для учасників процесу прийняття рішень. Після обговорення програми цілей і врахування зауважень ОПР коректує програму цілей і підтверджує її документом. Крім повноти, системності й узгодженості до цілей висуваються вимоги досягненості, конкретності, прийнятності, гнучкості.

Досягненість - реальність цілей і можливість вимірювати досягнення цілі. Ціль описується кількісними та якісними характеристиками. При цьому необхідно враховувати зворотний зв'язок між керованим впливом і його наслідком. Нереальність поставленої цілі і неможливість оцінювати ступінь наближення до неї позбавляє підприємство шансів на успіх. Конкретність цілі означає зрозумілість і конкретність керованого впливу для досягнення цілі на визначному етапі виробничо-фінансової діяльності. Прийнятність цілей для усіх учасників процесу сприяє досягненню цілей. Сформульована ціль повинна бути гнучкою, тобто при зміні ситуації, зовнішніх і внутрішніх умов функціонування підприємства піддаватись коригуванням.

Заключним етапом формування цілей є визначення задач, рішення яких дозволить керівництву і персоналу, ОПР, підприємства реалізувати поставлену ціль. Задачі формулюються у вигляді конкретних завдань перед виконавцями. Для виконавця повинні бути зрозумілими кінцевий результат, хід виконання завдання, коли буде контролюватися завдання і які до нього вимоги.

Таким чином, цілі виробничо-фінансової діяльності підпри­ємства являють собою бажаний кінцевий результат, який пови­нен бути досягнутий через функції управління, залежати від призначення і визначати сферу і напрям діяльності

Функції управління: прогнозування, планування, організація, контроль.

У процесі виробничо-фінансової діяльності між суб'єктом і об'єктом управління реалізуються функціональні зв'язки, які виражаються в потоках інформації між керуючою і керованою системами. Ця інформація використовується для здійснення основних функцій управління.

Для оцінки виробничо-фінансової діяльності здійснюється контроль, який формалізується через функції обліку, аналізу та аудиту. Облік накопичує інформацію про виробничо-фінансову діяльність за визначений період. Аналіз надає оцінку виробничо-фінансовій діяльності підприємства і виявляє невикористані резерви і визначає шляхи їх реалізації. Аудит визначає відповідність здійсненої виробничо-фінансової діяльності за визначений період встановленому нормативно-правовому полю держави.

Отже, функції управління являють собою операції або дії суб'єкта управління, сукупність цих функцій складають зміст процесу управління. Місце і роль прогнозування, планування, організації, координування, мотивації, регулювання та контролю характеризують їх як необхідні умови ефективної фінансово-господарської діяльності підприємства в умовах ринку.

Методи управління та їх класифікація.

-За впливом на об'єкт управління. -Економічні методи управління являють собою спосіб впливу, який у своїй основі… -Економіко-математичні методи — це методи, які засновані на пошуку екстремумів аналогічних оптимізаційних результатів…

За ознакою обґрунтованості.

-Метод, заснований на інтуїції керуючого, що обумовлена наявністю в нього раніше накопиченого досвіду й суми знань у конкретній сфері діяльності, що допомагає вибрати й прийняти правильне рішення.

-Метод, заснований на понятті «здорового глузду», коли керуючий, приймаючи рішення, обґрунтовує їх послідовними доказами, зміст яких опирається на накопичений практичний досвід.

-Метод, заснований на науково-практичному підході, що припускає вибір оптимальних рішень на основі переробки більших кількостей інформації, що допомагає обгрунтувати прийняті рішення.

За аналітичною базою прийняття рішень.

-Статистичні методи: засновані на використанні інформації про минулий вдалий досвід інших організацій в якій-небудь сфері діяльності для розробки і… -Метод математичного програмування: цей метод дозволяє розраховувати найкращий… -Методи, що активізують: до них належать методи психологічної активізації і методи підключення нових інтелек­туальних…

За методом прийняття рішення.

-Декомпозиція. Подання складної проблеми як сукупності простих питань.

-Діагностика. Пошук у проблемі найбільш важливих деталей, які вирішуються в першу чергу. Використовується при обмежених ресурсах.

-Експериментальні оцінки. Формуються які-небудь ідеї, розглядаються, оцінюються, порівнюються.

-Метод Делфі. Експертам, які не знають один одного, дають питання, пов'язані з розв'язанням проблеми, думку меншості експертів доводять до більшості.

-Метод неспеціаліста. Питання вирішується особами, які ніколи не займалися даною проблемою, але є фахівцями в суміжних сферах.

-Інші методи (лінійне програмування, імітаційне моделювання, метод теорії ймовірності, метод теорії ігор, метод аналогій).

Отже, методи управління - це способи і прийоми, спрямовані на прийняття рішень. Вибір методів управління визначається знаннями, досвідом і навіть інтуїцією суб'єктів управління. Грамотне застосування методів управління сприяє одержанню достовірних і повних результатів поставлених цілей.

Прийняття управлінських рішень за умово їх оптимізації.

Перша ситуація - стандартна, зрозуміла без наявності невизначеності і ризику. Передбачає усвідомлення керівником економічної ситуації, яка добре… Друга ситуація - є незрозумілою, яка вміщує невизначеність і ризик, передбачає… Рис. 1.11. Процес прийняття управлінських рішень

Таким чином, прийняття управлінських рішень в умовах ринкового середовища починається з визначення проблематика та включає в себе підготовку, формування, прийняття і реалізацію оптимального управлінського рішення. Оптимальне рішення - це варіант рішення, який у рамках невизначеності, обмежених ресурсів і часі забезпечує досягнення максимального результату при мінімальних витратах та ризику.

 

Контрольні питання

2. Що таке процес управління, які його ознаки? Охарактеризуйте цілі виробничо-фінансової діяльності 3. Розкрийте функції управління, їх зміст та сутність.

БЛОК ЗМІСТОВНИХ МОДУЛІВ №1

Теоретичні основи застосування методів і моделей прийняття рішень

Лекція 3.

Модель як метод наукового пізнання і обґрунтування управлінських рішень у виробничо – фінансовій діяльності підприємства.

1.3.1.Модель процесу формування підготовки і прийняття рішень.

1.3.2.Процес побудови , вивчення і застосування моделей.

1.3.3.Види і типи моделей та прийоми моделювання чинникових систем.

1.3.4Методи моделювання складних ймовірних систем..

 

Модель процесу формування підготовки і прийняття рішень.

Модель є інструментом пізнання практики роботи підприємства, а також надає можливість відображення виробничо-фінансової діяльності на перспективу у вигляді схем, математичних співвідношень, взірців, що характеризують ознаки досліджуваного об'єкта. Модель, відображаючи реальні події, обставини тощо, сприяє спрощенню конкретної управлінської ситуації.

Для формування управлінських рішень доцільно застосовувати математичні моделі, головною характеристикою якої є спрощення реальної виробничо-фінансової ситуації, до якої модель застосовується. Завдяки цьому модель підвищує здатність аналітика до розуміння та розв'язання конкретних економічних проблем.

Орієнтація управління на майбутнє від досягнутого зумовлює використання моделей як інструмента, за допомогою якого можна передбачити варіанти майбутнього визначення наслідків альтернативних управлінських рішень, об'єктивно їх порівнювати, і на підставі цього обґрунтовувати оптимальні управлінські рішення. У процесі економічного аналізу аналітик повинен мати повне і чітке уявлення про об'єкти, що досліджуються.

Необхідність застосування моделей зумовлюється такими причинами:

-складністю виробничо-господарської діяльності;

-наявністю багатофакторних залежностей у процесі розв'язання управлінських завдань;

-потребою експериментальної перевірки багатьох альтернативних управлінських рішень;

-необхідністю орієнтувати управління на майбутнє;

-необхідністю врахування всіх чинників динаміки зовнішнього середовища, в якому функціонує підприємство.

Важливою причиною, що зумовлює використання моделей, є необхідність передбачення й орієнтації керівництва в майбутньому. Модель у цьому випадку є єдиним способом відчути варіанти майбутнього, визначити потенціальні наслідки альтернативних рішень, об'єктивно їх порівняти і на підставі цього приймати рішення. Головна функція наукової моделі полягає не в тому, щоб описати явище, а в тому, щоб їх пам'ятати і використовувати в практичній діяльності. Модель допомагає з'ясувати, яким чином деякі сторони явища впливають на інші або на явища в цілому. Якщо модель побудовано достатньо правильно, то ці питання можна з'ясувати, провівши відповідні досліди на моделі, не змінюючи характеристик об'єкта, що вивчався. Моделі використовуються у тих випадках, якщо досліди на самому об'єкті неможливі, або в реальній дійсності дуже дорогі. Тобто, моделі дозволяють раціонально формувати і приймати об'єктивні управлінські рішення в ситуаціях, занадто складних для простої причинно-наслідкової оцінки альтернатив.

Головною характеристикою моделі є спрощення реальної життєвої ситуації, до якої вона застосовується. Завдяки цьому модель підвищує здатність керівника до пояснення, розуміння і розв'язання проблем, що виникають у процесі підготовки, формування і прийняття управлінських рішень. За допомогою моделей:

-описуються економічні явища, господарські процеси;

-надається можливість наукового отримання нових теоретичних висновків щодо пізнання економічних явищ, господарських процесів і операцій;

-забезпечуються врахування всіх чинників і альтернатив, що виникають у процесі формування й обґрунтування управлінських рішень щодо визначення виробничо-фінансової діяльності в умовах невизначеності і ризику;

-відбувається вивчення економічних закономірностей;

-відбувається пошук, розробка і вибір свідомих управлінських рішень;

-контроль за їх виконанням та визначення їх ефективності й оптимальності.

Отже, за допомогою моделей описуються та вивчаються економічні явища, господарські процеси і операції, економічні закономірності; можуть бути отримані нові теоретичні висновки щодо пізнання економічних явищ, господарських процесів; забезпечується використання чинників і альтернатив, що необхідно в умовах невизначеності і ризику.

Процес побудови , вивчення і застосування моделей.

При цьому здійснюється взаємопроникнення і взаємопристосування різних систем наукових знань економічного, математичного, психологічного… При поведінковій або ірраціональній технології рішення визначається…

– Конец работы –

Используемые теги: Теоретичні, основи, Застосування, методів, моделей, йняття, рішень0.063

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Теоретичні основи застосування методів і моделей прийняття рішень

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ЗАСТОСУВАННЯ ЗАСІЧОК ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ КООРДИНАТ ТОЧОК ЗНІМАЛЬНОЇ ОСНОВИ
ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ КООРДИНАТ ТОЧОК ЗНІМАЛЬНОЇ ОСНОВИ... Пряма і зворотна геодезичні задачі У основі різноманітних методів геодезичних побудов і алгоритмів рішення багатьох інженерно геодезичних задач лежать дві стандартні задачі на...

ТЕМА 3. Основи теорії прийняття управлінських рішень
На сайте allrefs.net читайте: ТЕМА 3. Основи теорії прийняття управлінських рішень. План лекції...

Основы планирования. Теоретические основы управления проектами. Основы планирования. Планирование проекта в MS Project 7
Использованная литература В В Богданов Управление проектами в Microsoft Project Учебный курс Санкт Петербург Питер г...

Основи теорії прийняття рішень
Основи теорії прийняття рішень... Процес прийняття рішень Методи творчого пошуку альтернатив Основи теорії прийняття рішень Розширене розуміння охоплює не тільки процес прийняття рішень але і його...

Модуль 1. ПРИРОДНИЧОНАУКОВІ ОСНОВИ УЯВЛЕНЬ ПРО НАВКОЛИШНЮ ДІЙСНІСТЬ Тема 1. Основи концепцій представлення детермінованої фізичної картини макросвіту
Тема Основи концепцій представлення детермінованої фізичної картини макросвіту... Лабораторная работа... Дослідження моделей геометричних і динамічних уявлень про об єкти...

Проектирование и разработка сетевых броузеров на основе теоретико-графовых моделей
Не выходя из дома, сотни тысяч людей работают на персональных компьютерах, принося пользу всему миру. В основном для работы в Internet используются… Для достижения данной цели были решены следующие задачи 1. Проведен анализ… Про ребра будем говорить, что они соединяют вершины и .В случае, если множество Х и набор U состоят из конечного числа…

Истоки и теоретические основы паблик рилейшнз. Истоки и теоретические основы паблик рилейшнз (ПР)
Смоленский государственный университет... Н Н Розанова ПАБЛИК РИЛЕЙШНЗ Пособие к семинарским занятиям...

МОДУЛЬ І. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ АУДИТУ
Суть і значення аудиту... Історія розвитку аудиту передумови виникнення в Україні... Мета і завдання аудиту...

Конспект ІСПР Теорія інтелектуальних систем прийняття рішень
Дайте визначення таким поняттям як рішення управлінське рішення прийняття рішення Перелічіть засади на яких рунтується прийняття управлінських... Рішення це результат інтелектуальної діяльності людини що приводить до... Воно має бути спрямованим на досягнення певних результатів на створення та реалізацію бажаних процесів або ж на...

Теоретичні основи
На сайте allrefs.net читайте: Теоретичні основи.

0.025
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам