рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Теорія апміністратішно-лержавного управління у Великобританії

Теорія апміністратішно-лержавного управління у Великобританії - раздел Менеджмент, Основи адміністративного менеджменту Вивчення Державного Управління В Системі Англійського Академічного Знання Сус...

Вивчення державного управління в системі англійського академічного знання суспільства почалося наприкінці XIX ст., коли при Лондонському університеті було засновано Лондонську школу еко-


>>>486>>>

номіки і політичних наук. У цій школі, а пізніше в Оксфордському, Кембріджському, Манчестерському, Ліверпульскому й інших університетах до Другої світової війни було зосереджено викладання і вивчення державного управління, політичних інститутів, державної служби, англійського конституційного та адміністративного права. Ці дисципліни викладали на однойменних кафедрах чи кафедрах політичної науки.

Наукові дослідження до початку 30-х років XX ст. зводилися, як правило, до формально-юридичного опису державно-правових інститутів, оскільки панував інституціональний підхід до вивчення адміністративно-державного управління. Найвідомішими вченими в цей період були Е. Баркер, Д. Коул, Г. Ласкі, Ч. Маннінг, У. Робсон та ін.

Починаючи з 30-х років в англійській школі адміністративно-державного управління починають панувати біхевіоральні методи вивчення державного адміністрування. Із самого початку в рамках біхевіоральної методології склалися дві основні тенденції — соціологічна та економічна, джерелами яких стали два різних розуміння природи людської поведінки. Економісти розглядали політику і державне управління як сферу раціональної діяльності людей з незмінними цілями, що зводяться до прагнення отримати максимальну вигоду. Прихильники соціологічного підходу, навпаки, прагнули уникнути подібної однозначності і примітивізму, вбачаючи в політичній поведінці і державній діяльності результат впливу культурних традицій, яким людина підкоряється в більшості випадків неусвідомлено.

Ще в 1908 р. відомий англійський психолог Дж. Уоллес заявив про кризу в політичних науках і державному управлінні, спричиненою тим, що раціоналізм відмовлявся від вивчення зв'язків між політичною поведінкою і «людською натурою», яка обумовлена культурними, соціальними і расовими чинниками. Уоллес вперше поставив серйозно питання про значення неусвідомлених мотивів і політичної діяльності та про роль пропагандистських символів у державному управлінні. Ці і багато інших ідей Уоллеса були пануючими в англійській школі «public administration» аж до 50-х років XX ст. Економічний підхід у ці роки був на другому плані доти, доки не стало відомо про успіхи формальних методів економічного аналізу.

Найвизначнішими представниками соціологічного напряму стали Е. Берч, І. Берлін, У. Риз, Р. Роуз. На думку І. Берліна, основним у філософії державного управління є покора і насильство, тому обходити питання виправдання влади і підпорядкування їй учені не мають права.


>>>487>>>

Є чи немає консенсусу щодо авторитету держави в суспільстві Р. Роуз вважає головним питанням будь-якої політичної системи. Авторитет державної влади може бути вимірюваний, з одного боку, ступенем її підтримки громадянами, а з іншого - тим, наскільки останні підкоряються її законам.

У. Риз виділяє три основні значення терміна «держава» в англосаксонській політологічній традиції: політично організоване і територіально обмежене суспільство, політично організоване відповідно до моральних ідеалів суспільство, уряд як установа. Останнє значення, на думку У. Риза, набагато частіше трапляється в наші дні.

У роботах Е. Берча розглядаються три поняття відповідальності в державному управлінні: відповідальність перед суспільною думкою, проведення продуманої державної політики, основаної на всебічному аналізі проблем, відповідальність перед парламентом. На думку Е. Берча, англійська політична культура як головну чесноту висуває другий тип відповідальності, коли уряд іде навіть на втрату популярності заради здійснення того курсу, що здається йому найбільш доцільним. Е. Берч вважає, що англійська державна система надає можливість впливати на суспільну думку: уряд може і повинен знаходити компроміс з провідними групами суспільства, виховувати громадськість, щоб вона усвідомила мотиви, які рухають урядовою діяльністю.

Відповідальність членів уряду перед парламентом виражається у відповідальності кожного міністра за діяльність уряду в цілому і його відповідальності за керовану ним державну службу. Однак ефективність парламентського контролю за діяльністю уряду постійно знижується: у тих, хто сидить на останніх рядах в парламенті, немає ні часу, ні достатніх знань, щоб заглиблюватися в складні проблеми державного управління. Що стосується інтересів груп, то вони (члени групи) намагаються проштовхувати свої рішення поза парламентом, тому багато державних і військових проблем тримають значною мірою в таємниці.

Е. Берч дуже насторожено ставиться до того, що характер прийняття державних рішень модифікувався в результаті реформ 1966-1975 pp. і припускає певний ступінь взаємопроникнення між світом державної політики, її офіційними представниками та університетами, підприємцями і найманими працівниками. Серед чинників, що впливають на прийняття державних рішень, він відзначає позицію прем'єр-міністра, діяльність членів кабінету, тиск профспілок і організації промисловців, рядових членів парламенту

U87


>>>488>>>

і засобів масової інформації, які за традицією вважаються виразниками суспільної думки. Відомо, що в останні десятиліття ряд важливих рішень (наприклад, про вступ в ЄЕС) були прийняті без попереднього обговорення в ході парламентських виборів, і ініціатива їх висування належить цілком уряду, який має владу.

Е. Берч вказав також на зміну поняття «первинна відповідальність уряду» в сучасній Великобританії. На початку XX ст. це була відповідальність уряду перед Короною, яка втілює єдність і спадкоємність національного життя. Сьогодні під нею розуміють відповідальність уряду перед народом.

В останні десятиліття в працях учених соціологічного напряму центральною стала проблема стабільності державних інститутів. Більшість англійських політологів шукають причину їх стабільності в політичній культурі країни. Основою аналізу є поняття консенсусу як демократичної процедури.

На думку Дж. Баджа, ступінь консенсусу залежить від рівня політичної культури й активності. Виборні особи і державні чиновники одностайні в думці, що існуючі державні інститути «чутливі» до запитів рядових громадян, що ці інститути користуються підтримкою останніх, і що їх збереження важливіше за будь-які розбіжності між політичними силами.

Політично пасивні особи, навпаки, не бачать демократичності державних інститутів і не вважають, що вони мають загальну підтримку. Хоча апатична маса і виявляє згоду щодо цінності найбільш загальних демократичних норм у державі, але ступінь консенсусу різко знижується, якщо йдеться про їх реальне застосування.

Однак наявність прямої залежності між ступенем консенсусу з проблем стабільності державних інститутів і рівнем політичної культури та активності викликають сумнів. Бадж, досліджуючи разом із Дж. Брендом і М. Марголісом політичні кола Глазго, знайшов, що в членів міської ради євродемократичні симпатії були набагато слабкіші, ніж у партійних функціонерів.

Цікаві міркування про вплив культурних чинників на форми лідерства в державних структурах Великобританії викладено в праці Д. Кевенея. Автор думає, що форми лідерства, які виникли в країні, не співвідносяться з поняттям харизматичного лідерства, висунутого М. Вебером. Реалізація особистих здібностей лідера у Великобританії цілком залежить від традиційних інститутів, поза якими шлях «наверх» у британській політичній системі неможливий. Так, прем'єр-міністр в очах виборців має авторитет не стільки через свою посаду


>>>489>>>

або особисті достоїнства, скільки завдяки своїй належності до однієї з традиційних партій. Керівником країни може стати тільки той, хто пройшов весь курс політичної соціалізації: від рядового члена парламенту до лідера фракції. Це припускає підпорядкування традиційним правилам гри. Тільки в період світових війн посаду прем'єра міг зайняти аутсайдер: новатор, що володіє неабиякими особистими якостями (наприклад, Черчилль).

Економічний напрям в англійській школі адміністративно-державного управління почав набирати силу після Другої світової війни. На відміну від соціологів, які робили ставку на вивчення впливу культурних традицій і системи цінностей, економісти розглядали державне управління як сферу раціональної діяльності людей. Відомий англійський політолог Б. Баррі розробив концепцію «економічного типу» державної влади, здійснюваної через погрози та обіцянки. Владні відносини в суспільстві Б. Баррі розглядає в поняттях виграшів і втрат. На його думку, владні відносини мають місце тільки тоді, коли одна сторона виграє від їх збереження більше, ніж друга, маючи можливості домагатися покірності останньою ціною мінімальних збитків. Для виміру покірності Б. Баррі пропонує такий критерій: покірність А владі Б тим більша, чим більша розбіжність між ними. При цьому А підкоряється Б в тому випадку, коли для нього вартість поступливості менше вартості можливих втрат у випадку санкції з боку Б. Імовірність застосування санкції залежить від того, наскільки витрати на їх використання для Б перекриваються розміром виграшу у випадку покірності А.

Сам дослідник вважає, що хоча його модель і пояснює деякі аспекти процесу справдження владних відносин у державі, вона дуже обмежена. Зокрема, ця модель не бере до уваги розбіжності, що існують між об'єктивним характером мотивів, погроз, обіцянок і суб'єктивністю їх сприйняття.

Видний англійський філософ М. Оукшотт очолював у 50-60-ті роки XX ст. кафедру політичної науки Лондонської школи економіки розробив дві концепції адміністративно-державного управління: цільову та цивільну. На його думку, цих типів адміністративно-державного управління в чистому виді немає ніде, оскільки вони являють собою ідеальні теоретичні конструкції. Проте європейські народи пройшли шлях від несвідомої солідарності цільового об'єднання у рамках держави в епоху пізнього середньовіччя до свідомої цивільної асоціації наших днів. Однак і сьогодні цей процес не завершений: в одних державах (західних демократіях) ідеал «цивільної асоціації» здійснено більшою мірою, в ін-


>>>490>>>

ших - меншою. Але і в західних демократіях можливі ексцеси повернення до режиму цільового державного управління.

М. Оукшотт пропонує характеристику цільового державного управління. Громадян у такій державі розглядають як працівників підприємства, що існує для досягнення певних цілей (добробуту, рівня виробництва, культурної єдності і т. ін.). Формальної рівності немає - цінність людини визначається її внеском у загальну справу, що означає підпорядкування індивідуальності корпоратизму. Законодавство має адміністративний, регулювальний, прикладний характер. Поняття справедливості звужується до принципу справедливості розподілу, мета якого - підкорити вимоги рівності завданням ефективності системи адміністративно-державного управління. Навпаки, цивільна асоціація поєднує своїх членів, не пов'язуючи їх спільністю цілей. Це не означає, що в них немає мети: просто державне управління не ставить перед собою мету заохочувати будь-який вид цілеспрямованої діяльності. Сукупність дотримуваних громадянами норм поведінки гарантує збереженість їх прав і свобод. Таким чином, наголошує М. Оукшотт, «управління стає особливою обмеженою сферою діяльності із забезпечення і підтримки загальних норм поведінки, які розглядаються не як розпорядження, що нав'язують основні види діяльності, а як засоби, що надають людям можливість займатися на свій розсуд будь-якою діяльністю» [69]. Однак такого «ідеального» типу адміністративно-державного управління не досягнуто ще ніде - європейські народи тільки рухаються в цьому напрямі.

Останнім часом в англійській школі «public administration» з'явилися нові підходи і напрями. Найбільшим впливом серед них користується система «м'якого мислення». На чолі цього напряму стоїть Пітер Чекланд, керівник дослідницької програми, здійснюваної Ланкастерським університетом. Система «м'якого мислення» з'явилася як наслідок невдалої спроби застосування інженерної методології (твердого підходу) до дозволу слабкоструктурованих проблемних управлінських ситуацій. Система «твердого мислення» виходила з передумови іманентної (від лат. immanens - властивий, притаманний, внутрішньо властивий якомусь предмету, явищу, яке виникає з його природи) системності реального світу (і сфери управління) і вбачала проблему в пошуку оптимальних шляхів руху до відомих чи заданих цілей. Система «м'якого мислення» перенесла ознаку системності з реальності на процес її пізнання. Цей підхід дозволяє структурувати управлінські процеси за допомогою дослідження різних поглядів та позицій і обговорення їх правомірності за конкретних обставин.


>>>491>>>

На думку П. Чекланда, єдиний спосіб вивчити цілісність - розглянути її якомога ретельніше. Він свідомо іде від традиційної парадигми оптимізації існуючих процесів, основаної на спробі ідентифікації та аналізу систем у реальному світі. Свій підхід учений вважає найімовірніше інтерпретаційним, ніж функціональним.

Вирішення проблем в управлінській діяльності П. Чекланд розглядає як процес пізнання, який ніколи не закінчується. У кожному окремому випадку для формування управлінського впливу потрібне всебічне вивчення ситуації, щоб досягти пристосування учасників, залучити їх в управлінську проблемну ситуацію, у процес формування майбутнього стану своєї організації.

Ще одним новим напрямом є організаційна кібернетика. Вона виникла як контрнапрям стосовно управлінської кібернетики, яка відрізнялася зайвою механістичністю. Філософсько-соціологічною парадигмою організаційної кібернетики виступає структуралізм. Структуралізм виходить з наявності деякої моделі каузальних (від лат. casualis - випадок, випадковий, одиничний, який не піддається узагальненню) процесів, що відбуваються на глибоких структурних рівнях систем. Ці процеси створюють феномени та відносини, які піддаються спостереженню. Таким чином, структуралізм намагається пояснити феномени, доступні нашим почуттям, дією прихованих механізмів, які не спостерігаються

С. Біер увів центральне поняття організаційної кібернетики «балансувальна система». На його думку, систему можна віднести до балансувальної в тому випадку, коли вона здатна реагувати на зміни навколишнього середовища, навіть якщо ці зміни не можна передбачити в період створення системи. Щоб залишатися балансувальною протягом тривалого часу, система має досягти «потрібної різноманітності», щоб відповідати складності навколишнього середовища, з яким вона вступила в контакт. Різноманітність являє собою суб'єктивну міру - міру станів, які відповідають певній меті - виживанню системи (продовженню її існування). Отже, мета організації завжди є компроміс між вимогами зовнішнього середовища і його внутрішніми функціями, а стратегію організації можна визначити як стратегію балансу. С. Біер стверджує, що подібні системи мають володіти п'ятьма функціями: організації, координації, контролю, збору та обробки інформації, розробки політики. Завершуючи характеристику англійської школи адміністративно-державного управління, варто зауважити, що в останні десятиліття вона зазнає впливу від американських політологів. Цей вплив особливо помітний у прикладних дослідженнях, яким приділяється більше уваги, ніж у попередній період.


>>>492>>>

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Основи адміністративного менеджменту

Б В Новіков Г Ф Сініок П В Круш... Основи адміністративного менеджменту...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Теорія апміністратішно-лержавного управління у Великобританії

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Визначення і еволюція менеджменту
Що таке управління? Термін «управління» спочатку визначав уміння об'їжджати коней та ними керувати. Англійське слово to manage (керувати) походить від кореня латинського слова manus (

ОсновніФункції управління
Керівники організації для досягнення цілей здійснюють усі функції управління: планування, організацію, мотивацію і контроль. Спочатку стисло їх охарактеризуємо для того, щоб мати загальне уявлення,

Поняття організації. Формальні та неформальні організації
Організація - це група людей, діяльність яких свідомо координують для досягнення спільної мети. Організація можлива за таких умов: 1) є принаймні дві людини, які вважають с

Конкуренти
Закони та державні органи     Рис. 1.5. Середовище прямого впливу на організацію Приклад. Уведення нової автоматизованої технології може забезпечити ор

Вертикальний попіл праці. Рівні керівництва
Оскільки робота в організації поділяється на складові частини, хтось повинен координувати роботу груп для того, щоб вона була успішною. Повернемося до прикладу з вітрильником: якщо хтось і

Принципи управління за Анрі Файолем
Менеджери в процесі діяльності дотримуються певних принципів. Принципи - це початок, основа будь-якої науки. Принцип управління - це орієнтири, які застосовують в усіх ситуаціях. Во

Ааміністратпвно-аержавного управління
Теорія адміністративно-державного управління є одним з найбільш важливих і перспективних напрямів сучасної політичної думки. Довгий час вона розвивалася в руслі загальної політологічної традиції і

Проблеми теорії ааміністратпвно-аержавного управління
Для будь-якої науки дуже важливим є визначення її методологічних основ. Почнемо з традиційного - визначення об'єкта і предмета. Об'єктом теорії адміністративно-державного управління є адміні

Дванадцять Функшііменеджменту місиевпхурядових органів
Загальним для менеджменту місцевих урядових закладів є набір із дванадцяти функцій, більш вузьких порівняно з чотирма основними. 1. Контакти з виборними посадовими особами, органами викона

Контрольні питання
1. Основні функції менеджменту. 2. Ознаки організації. 3. Відмінність формальних і неформальних організацій. 4. Ресурси організації. 5. Зовнішнє середовище прямо

Види планів, стратегічне планування
Планування - це процес формування місії та цілей організації, вибору специфічних стратегій для визначення та отримання необхідних ресурсів та їх розподілу з метою забезпечення ефективної роб

Місія організації. Визначення цілей організації
Місія — головна, загальна ціль організації, яка визначає причину її існування. Місія організації конкретизує статус фірми і забезпечує напрям та орієнтири для визначення цілей і стр

Аналіз зовнішнього та внутрішнього сереаовпш організації
Після встановлення місії та цілей керівництво фірми починає роботу зі стратегічного планування. Першим кроком у цьому напрямі є аналіз зовнішнього середовища. Аналіз зовнішнього середов

Стратегія Фірмп
Вибір стратегії зумовлений цілями організації (легкими чи складними), ризиком, на який іде компанія, зовнішнім і внутрішнім середовищем (табл. 2.1). Залежно від класифікаційної ознаки розр

Типи стратегій бізнесу
Визначення стратегії принципово залежить від конкретної ситуації, у який знаходиться організація. Однак існують деякі загальні підходи до формування стратегії і деякі загальні рамки, які її обмежую

Вироблення стратегії Фірми
  Процес вибору стратегії охоплює такі основні кроки: 1) усвідомлення поточної стратегії; 2) проведення аналізу портфеля продукції; 3) вибір стратегії фірми

Вибір стратегії
Керівництво вибирає стратегію на основі аналізу ключових чинників, які характеризують стан фірми з урахуванням результатів аналізу портфеля продукції, а також характеру та сутності стратегій, що ре

Виконання стратегії
На перший погляд може здатися, що виконання стратегії - це майже те саме, що і звичайне управління. Але для розуміння ролі та сутності стадій виконання стратегії слід мати на увазі таке. Важливою в

Чинники стратегічного планування Джона Зіммермана
Джон Зіммерман зазначає, що у разі зменшення ресурсів, наявності світової конкуренції та зростання витрат навіть найефективніша організація не зможе довго витримати без чіткого стратегічного планув

Контрольні питання
1. Види планів. 2. Основні етапи процесу планування. 3. Види загальнокорпоративних стратегій. 4. Види стратегій конкуренції (стратегій бізнесу). 5. Місія організ

Основні поняття організації як Функції управління
Під час розгляду основних понять менеджменту було встановлено, що спеціалізація та поділ праці значно підвищують ЇЇ продуктивність, однак за однієї умови: якщо буде чітко визначено та скоординовано

Лінійні та штабні повноваження
Повноваження завжди обмежені; залежно від характеру обмежень розрізняють лінійні та апаратні (штабні) повноваження. Лінійні повноваження - це повноваження, які передаються безпосере

Функції ааміністпатпвнпх органів держави
У системі категорій теорії адміністративно-державного управління поняття «функції» є синонімом «завдання», «прерогативи», «межі повноважень». їх уживають для позначення діяльності будь-яких адмініс

Контрольні питання
1. Лінійні та штабні повноваження. 2. Основні види штабних повноважень, їх використання. 3. Принципи делегування повноважень. 4. Причини небажання керівників делегувати п

Схеми побудови організаційних структур управління
Кожна зі структур придатна тільки для конкретної ситуації для досягнення відповідних цілей. Першим видом управлінських структур була так звана «бюрократія». Слово «бюрократія» асоціюється

Управління.
  В1   В2

Чинники, які впливають на проектування організації
  Дж. Гелбрейт визначив проектування організації як постійний пошук найбільш ефективного поєднання організаційних змінних. Чинники, які впливають на цей процес, як показують досліди,

Типи організаційної культури
Дослідники виділяють культури, засновані на владі, на ролі, на завданнях та на особистості. Культура влади - це культура, у якій домінує керівник організації, котрий здійснює сильни

Сучасні погляди на моделі організації
Для того щоб зрозуміти принципи функціонування організацій і порівняти їх ефективність, необхідні специфічні інструменти аналізу. Одним з них може бути визначення, яке точно і стисло описує те, що

Елемент проектування організації
Проектування організації пов'язано з прийняттям рішень, що мають відношення до багатьох сфер життєдіяльності організації. Тут в основному будуть розглянуті рішення, що стосуються таких елементів:

Елемент проектування організації
Проектування організації пов'язано з прийняттям рішень, що мають відношення до багатьох сфер життєдіяльності організації. Тут в основному будуть розглянуті рішення, що стосуються таких елементів:

Елемент проектування організації
Проектування організації пов'язано з прийняттям рішень, що мають відношення до багатьох сфер життєдіяльності організації. Тут в основному будуть розглянуті рішення, що стосуються таких елементів:

Таблиця 4.5. Диференціація між підрозділами за чотирма змінними
Головні змінні диференціації НДВКР Виробництво Маркетинг Цілі Новий продукт Собівартість

Структурні моделі
У теорії адміністративно-державного управління поняття структури означає сукупність стійких зв'язків у системі управління, що забезпечують її цілісність і тотожність самої собі. Компаратив

Ааміністративно-аержавного управління та сучасні тенаениії його Функціонування
Основними категоріями в теорії адміністративно-державного управління є поняття «державне адміністрування», «адміністративно-державне управління», «бюрократія». Коли термін «бюрократія» трапляється

Контрольні питання
1. Класифікація організаційних структур управління. 2. Чинники, що впливають на вибір організаційної структури управління. 3. Основні вимоги, яким мають відповідати структури упра

Ранні теорії мотивації
Відомо безліч теорій мотивації індивідів у організації. Багато з них спочатку сприймаються як привабливі, але занадто часто рекомендації вчених нездійснені. Методи і способи мотивації прой

Мотиваційні теорії Зігмунда Фрейда та неофрейдистів.
Певний внесок у розробку теорії мотивації зробили 3. Фрейд і нео-фрейдисти. Зігмунд Фрейд (1856-1939) - австрійський невропатолог, психіатр і психолог, засновник психоаналізу — методу досл

Сучасні теорії мотпвасіії 5.3.1. Змістовні теорії мотивації
Усі теорії мотивації можна поділити на дві категорії: змістовні та процесуальні. Змістовні теорії мотивації аналізують чинники, що впливають на мотивацію. Значною мірою головна увага цих теорій зос

Задоволеність Відсутність задоволеності
________________________________________ Відсутність незадоволеності Незадоволеність Рис. 5.4. Незалежні процеси задоволеності та незадоволеності Процес

Таблиця 5.2. Основні характеристики теорій А. Маслоу, Д. Мак-Клелланда і Ф. Герцберга
Теорія Маслоу Теорія Мак-Клелланда Теорія Герцберга 1. Потреби 1. Три потреби, які 1. Потреби

Таблиця 5.3. Порівняльна характеристика теорій Хта Y
Теорія X Теорія Y 1. Статична стратегія управління. 1. Динамічна стратегія управління. 2. Пода

Процесуальні теорії мотивації
Сутність процесуальних теорій полягає в тому, що за безперечного існування потреб поведінка людини визначається насамперед сприйняттям конкретної ситуації, оцінкою можливих наслідків вибраного типу

Id ЗОВНІШНІ
Технолопя. підтримка, послуги, тренінг Задоволення Доведена справедливість винагороди Рис. 5.9. Взаємозв'язок між мотивацією, виконанням та задоволеніст

Найвизначніший у світі прпнипп менеджменту
Термін «Найвизначніший у світі принцип менеджменту» було введено в управлінську теорію і практику Майклом Лі-Бефом у зв'язку з виходом у 1985 р. книги з однойменною назвою. Цей принцип пов'язує вин

Контрольні питання
1. Визначення мотивації, мотиву, стимулу. 2. Ранні теорії мотивації. 3. Змістовні теорії мотивацій. 4. Модель А. Маслоу. 5. Теорія мотиваційної гігієни Ф Герцбер

Сутність і сенс контролю
Термін «контроль», як і «владар», викликає передусім негативні емоції. Для багатьох людей контроль означає насамперед примус, обмеження, відсутність самостійності, взагалі все те, що прямо протилеж

Види контролю
Залежно від змісту і сфери здійснення можна виділити економічний, соціальний, екологічний, технологічний контроль. Форми економічного контролю розрізняються за ознаками методичної спрямова

Психологічні аспекти контролю
Люди є невід'ємним елементом контролю на всіх стадіях управління. Тому менеджер, розробляючи процедури контролю, повинен брати до уваги поведінку людей. Та обставина, що контроль сильно і безпосере

Характеристики ефективного контролю
Поведінка людей — безумовно, не єдиний чинник, який визначає ефективність контролю. Щоб контроль виконував своє справжнє завдання, тобто забезпечував досягнення мети організації, він повинен мати к

Brian організаційних систем контролю
У менеджменті, на думку В. С. Завадського, функціонують різні системи контролю, головними з яких є: фінансовий, бюджетний (кошторисний), контроль якості, товарно-матеріальних запасів, операційни

Контрольні питання
1. Визначення контролю. 2. Контроль як функція управління. 3. Види контролю. 4. Методи уникнення негативного впливу контролю за У. Ньюменом. 5. Вимоги ефективног

Причини виникнення конфліктів
Питання про причини виникнення конфліктів є надзвичайно складним і недостатньо вивченим. Відомо, що в нашій країні проблема конфлікту довгі роки була забороненою темою для багатьох наук, у

Модельпроцесу конфлікту
Конфлікт являє собою складну взаємозалежну систему і процес, який динамічно розвивається. У кожному конфлікті виділяються такі складові, як предмет, учасники, умови протікання, мотиви сторін, їх ці

Управління конфліктною ситуацією
Як уже зазначалося, керівникам не слід вважати причиною конфліктних ситуацій просту відмінність у характерах. Звичайно, ця відмінність може бути причиною конфлікту в якомусь конкретному випадку, ал

Стратегія поведінки в конфліктній ситуації
Багатовіковий досвід участі людей у різних конфліктах і їхньому вирішенні, незліченні спостереження за конфліктуючими сторонами, спеціальні наукові дослідження та узагальнення дозволили вченим виді

Поняття стресу, його основні прпчпнп
У всі часи людина була невіддільною частиною процесу виробництва. На ранніх етапах розвитку вона створювала все своїми руками. Пізніше вона винайшла різні засоби, щоб полегшити свою працю і які доз

СпєипФіка управлінських рішень в умовах стресовості
Усі управлінські рішення, зумовлені станом психічного напруження, можна розділити на чотири категорії. Типовим прикладом психічного напруження є операційна напруженість оператора, який вна

Способиборотьби зі стресом
Давайте ще раз повернемося до визначення поняття «стрес». У перекладі з англійської мови слово «стрес» означає «натиск, тиск, напруга». А енциклопедичний словник дає таке тлумачення: «Сукупність за

Метопи профілактики стресу
Спосіб життя - це наше повсякденне життя з раннього ранку до пізнього вечора, щотижня, щомісяця, щороку. Складовими частинами активного і релаксаційного способу життя є і початок трудового дня, і р

На проблему управління стресами
вдержавних організаціях Як випливає з розгляду матеріалів попередніх розділів, діяльність менеджера пов'язана із значним напруженням, що найчастіше приводить людину в стан

Контрольні питання
1. Визначення конфлікту. 2. Типологія конфліктів. 3. Причини виникнення конфліктів. 4. Модель процесу конфлікту. 5. Управління конфліктною ситуацією. 6.

Вплив і влааа, баланс влаап
Вплив — процес, у ході якого одна зі сторін, мобілізуючи наявні в її розпорядженні власні ресурси, прагне змінити поведінку іншої сторони. Як відомо, менеджер — це спеціаліст з пита

Модель джерел влааи К. Хеплса
  Відповідно до цієї теорії владу використовують для того, щоб розв'язати конфлікт інтересів на свою користь, тому індивід визнає владу і відповідно реагує. >>&

Делегування повноважень як спосіб зміцнення влаші
Р. Кантер вважає, що наділення підлеглих додатковою владою відповідає корінним інтересам менеджерів. На її думку, здатність керівника впливати на інших людей не залежить від міжособистістних чинник

Контрольні питання
1. Вплив і влада, баланс влади. 2. Влада, заснована на примусі, вплив через страх. 3. Влада, заснована на винагороді, вплив через задоволення треб. 4. Законна влада, впли

Основні поняття та підходи теорій лідерства
  У кожній організації відбувається горизонтальний та вертикальний поділи праці, у процесі яких керівники отримують повноваження, тобто право впливати на поведінку підлеглих для забез

Системи лідерства за Р. Лайкертом
Група наукових співробітників із Мічиганського університету на чолі з Ренсисом Лайкертом, порівнюючи групи з високою та низькою продуктивністю праці в різних організаціях, зробила висновок, що відм

Стилі керівництва за Р. Блеііком та аж. Моутон
Найкращого стилю керівництва не існує. У кожному конкретному випадку стиль керівництва визначають такі чинники: — здібності та особисті якості керівника; — здібності та особисті я

Сптуашпна модель управління Ф. Фідлера
Нездатність ранніх дослідників знайти постійну залежність між стилем керівництва, задоволеністю та продуктивністю стала яскравим свідченням того, що в усіх випадках діє один або більше додаткових ч

Підхід «шлях - иіль» Мітчелла - Хауса
Ще одну ситуаційну модель лідерства, яка багато в чому аналогічна моделі Фідлера і має багато спільного з теорією очікувань, розробили Теренс Мітчелл і Роберт Хаус. їх підхід під назвою «шлях - ціл

Характеристики рабочего місця
Структура завдання Офіційні повноваження Первинна робоча група     Результати Виконання роботи Задоволення роботою Мотивація Прийняття керівни

Ситуативна теорія управління «життєвого ииклу» П. Хєрсі та К. Бленчараа
Херсі та Бленчард, як і Реддін, розрізняють також тільки чотири основні стилі керівництва. Стиль 1. Інструктаж. Керівник визначає роль кожного з підлеглих під час виконання ним завд

Порівняльний аналіз ситуаційних моделей лідерства
У всіх моделях ситуаційного лідерства звернено головну увагу на вплив зовнішніх чинників, які доповнюють один одного в розумінні феномену лідерства. У цих моделях робиться спроба визначити різні лі

Нші погляди на класифікацію стилів керівництва
Дещо іншу класифікацію стилів керівництва, пов'язаних з виробничою діяльністю організації, пропонує М. М. Мартиненко. Згідно з його тлумаченням керівництво виявляє себе в двох окремих функціях: кож

Комунікації в керівництві
  У більшості людей процеси комунікації займають до 70 % часу. Здібність до комунікацій (уміння говорити, слухати, читати та писати) - одна з найважливіших. Саме комунікації дали можл

Контрольні питання
1. Основні поняття та підходи теорій лідерства. 2. Система лідерства за теорією Р. Лайкерта. 3. Стилі керівництва за Р. Блейком і Дж. Моутон. 4. Ситуаційна модель Ф. Фідл

Групп. Формальні та неформальні групп
Організація - це соціальна категорія і одночасно засіб досягнення цілей організації. Це місце, де люди будують відносини та взаємодіють. Процес керівництва передбачає створення та організацію робот

Вплив хотториського експерименту на теорію управління
Неформальні організації створюються не за бажанням керівництва, але за відповідних умов вони можуть впливати на результати праці організації, становитися домінуючою організацією і зводити нанівець

Комунікації в групах
Статистичний аналіз показав, що такі чинники, як розмір груп, час існування та обсяг ресурсів організації не впливають на показники нововведень. Більш значущими виявилися чинники, що визначають гру

Управління за допомогою комітетів
Комітет утворюється як група всередині організації, якій делеговано повноваження для виконання будь-якого завдання чи комплексу завдань. Комітети мають два типи: спеціальний та постійний.

Контрольні питання
1. Умови, за яких виникають неформальні групи. 2. Типи груп, які існують в організації. 3. Висновки хотторнського експерименту. 4. Чинники впливу на ефективність роботи г

Зміст і вгшп управлінських рішень
Кожен з нас кожного дня приймає десятки, а протягом життя тисячі рішень. З курсу менеджменту відомо, що всі функції управління мають дві загальні характеристики: 1) усі вони потребують при

Прочее прийняття рішень
Процес прийняття рішень складний і багатосторонній. Він включає цілий ряд стадій та операцій. Кількість і якість прийняття рішень залежить від керівника, ситуації, стилю керівництва, культури орган

Моделі та мєтоап прийняття рішень 11.3.1. Метоа наукових досліджень
Ефективне прийняття рішень потрібне для виконання управлінських функцій. Наука управління намагається підвищити ефективність організації шляхом підвищення здібності керівництва до п

Моделювання
Наука управління досить широко використовує моделювання. Хоч деякі моделі, які інколи досить складні, важко застосувати без допомоги комп'ютера, концепція їх моделювання досить проста. Мод

Методи прийняття рішень
Будь-який метод прийняття рішень, застосовуваний в управлінні, можна розглядати як різновид моделювання. Але за традицією термін «модель» належить лише до методів загального характеру. Май

Метопи прогнозування
Прогнозування — це метод, у якому використовують накопичений в минулому досвід і поточні передбачення щодо майбутнього для його визначення. Якщо прогнозування виконано якісно, результатом бу

Впмогп по управлінських рішень
Вимогами до управлінських рішень є: - ефективність,   - економічність, - своєчасність, - обґрунтованість, - реальність. Ефективне рішення

Організація та контрольвиконання рішень
Організувати виконання рішення - важке завдання, яке потребує знання людей, їх можливостей, методів виконання. Організація виконання рішень - специфічна діяльність керівника, яка завершує

ВК [ ВК
Рис. 11.10. Ієрархічна структура комунікації: ВК - виконавець і керівник Проміжні ступені одночасно є і підлеглими, і командними. Організаційно-управлінські рішення можуть вигляда

Прийняття рішень в ааміиістратпвно-державному управлінні
Найскладнішим і найвідповідальнішим питанням у процесі управління є прийняття рішень. Будь-яке управлінське рішення припускає вибір одного або більше засобів (ліній поведінки) для досягнення однієї

Адміністративно-державних рішень у демократичному товаристві на різних етапах
Фаза процесу         ухвалення І II III

Переговорний проаес
Представникам державної адміністрації на різних рівнях доводиться вести переговори з політиками, групами лобіювання, представниками ділових кіл. Практика ведення переговорів нагромадила багато такт

Контрольні питання
і. Класифікація управлінських рішень. 2. Підходи до прийняття рішень. 3. Процес прийняття раціонального рішення. 4. Чинники, що впливають на прийняття раціональн

Принципи загального управління якістю в державному секторі
Попередні дослідження підвищення продуктивності в державному секторі наголошували на використанні різної технології та методів постановки завдань, оцінювання програм, прийняття рішень та вимірюванн

ХвороБп» державної адміністрації
Майже два десятиліття тому П. Друкер ідентифікував шість основних перешкод на шляху удосконалення діяльності в державному секторі, «смертельні гріхи», які чинять регулярно і через боягузтво державн

Причини повільного піавишеиня якості послуг у державному секторі
На тлі явних успіхів руху за якість постає питання: чому так мало державних організацій і так повільно включаються в цей рух (якщо взагалі включаються), у той час як у 80-ті роки XX ст. цей рух спр

Надспеціалізація в навчальних програмах для менеджерів.
Усіх бюрократів якоюсь мірою характеризують надспеціалізацією, професійною обмеженістю і цеховою замкненістю, що наділяє вузьких професіоналів значною і незаперечною владою у сфері своєї компетенці

Наслідки нездатності організації до змін
  Приватизація державних служб і нові підходи до їх фінансування являють собою .найімовірніше наслідки ігнорування концепції якості в державному адмініструванні, ніж перешкоди для їх

Запровадження загального управління якістю
Відоме як «коло Шухарта» «колесо Демінга» являє собою варіант наукової методики, відомої в державних структурах як політико-аналітичний підхід до управління з метою постійного пошуку нових можливос

Циркуляр Адміністративно-бюджетного управління А-132.
Щодо виконання Директиви 12637 Адміністративно-бюджетне управління видало циркуляр «Про підвищення продуктивності і якості послуг, наданих на федеральному рівні». Він визначив основні напрями опера

Президентська рада з удосконалювання управління.
Складається з провідних кадрових незалежних керівників на рівні заступників керівників 23 федеральних відомств і міністерств, що контролюють проблеми управління в цих організаціях. Рада забезпечує

Державного управління в країнах Заходу
У демократичному суспільстві держава є основною формою консолідації загальнолюдських, національних і соціальних цінностей та інтересів її громадян. Свої завдання держава вирішує через систему адмін

Управлінняінноваційною діяльністю
Розробка і реалізація інноваційних проектів.Останніми роками західна концепція менеджменту в державних організаціях розширилася в результаті виникнення нової науки про реструктуриз

Контрольні питання
1. Принципи загального управління якістю в державному секторі. 2. Перелічити «хвороби» державної адміністрації (за П. Друкером). 3. «Рецепт» У. Демінга для вирішення найважливіших

Американська школа апміністратпвно-аержавного управління
У теорії адміністративно-державного управління виділяють декілька історично сформованих шкіл і напрямів. Провідними серед шкіл є американська, англійська, французька та німецька. Американс

Французька школа ааміністратпвно-аержавного управління
У Франції теорія адміністративно-державного управління склалася до певної міри як підсумок розвитку науки державного (чи конституційного) права. Починаючи з кінця XIX ст. у роботах з конституційног

Теорія ааміністратпвно-аержавного управління в Німеччині
Найбільш впливовою серед європейських шкіл адміністративно-державного управління є німецька. Особливістю теорії адміністративно-державного управління в Німеччині виступають фундаментальні теоретичн

Система державної служби в країнах
з Федеральним типом адміністратпвно- державного управління (Німеччина, США) Німеччина.Серед європейських країн з федеральним тип

Контрольні питання
1. Розвиток американської школи адміністративно-державного управління. 2. Теорія адміністративно-державного управління у Великобританії. 3. Французька школа адміністративно-держав

Менний покажчик
Авріль П. 496, 497 Адамс Дж. 515 Адаме С 243, 236 АдлерФ. 179, 182, 183 АкоффР. 388, 413 Аксельрод Р. 426 Ален 499, 501

Навчальний посібник
Редактори: СІ. Крамаренко, Л.А. Мельник, Т.В. Рибитва, В.В. Сердюк, О.В. Шевченко, P.M. Шульженко Комп'ютерна верстка В.Б. Лісничий Дизайн обкладинки Б.В. Борисов Підп-до д

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги