рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Поняття та види принципів кримінально-правової кваліфікації

Поняття та види принципів кримінально-правової кваліфікації - раздел Право, Поняття кримінально-правової кваліфікації Класифікація Правил Кримінально-Правової Кваліфікації Кримінально-Пр...

Класифікація правил кримінально-правової кваліфікації

Кримінально-правова кваліфікація, за рівнем їх узагальнення (з врахуванням співвідношення останніх, яке виражається філософськими категоріями загального, одиничного і особливого) можуть бути класифіковані на:

1) загальні, що поширюються на кримінально-правову оцінку будь-якого діяння;

2) типові — які стосуються кваліфікації певних видів злочинних діянь (попередньої злочинної діяльності, злочинів, вчинених у співучасті, повторних злочинів тощо);

3) конкретні — котрі застосовуються при кваліфікації окремих видів злочинів (крадіжки, тілесні ушкодження, хуліганство тощо).

Ознаки принципів кримінально-правової кваліфікації.

Визначаючи поняття принципів кримінально-правової кваліфікації (частиною з яких є принципи кваліфікації злочинів), слід назвати їх істотні, необхідні і достатні ознаки.

Насамперед, це системний характер принципів, який відображає те, що принципи кримінально-правової кваліфікації несуперечливі, узгоджені між собою, можливі протиріччя між ними усуваються за допомогою звернення до того принципу, котрий є головним у даній системі.

Наукова обгрунтованість принципів — ознака, яка вказує, що вони відображають об'єктивно існуючі закономірності функціонування права.

Стабільність, як ознака принципів кримінально-правової кваліфікації, свідчить про те, що відповідні положення витримали перевірку часом, апробовані у ході теоретичних пошуків та у практиці правозастосування.

У визначенні принципів слід відобразити традиційну для позначення саме цієї правової категорії ознаку — це положення найбільш загальні. Отже, принципи — ті ідеї, які поширюються на всі питання кваліфікації, стосують¬ся кваліфікації усіх злочинів.

Принципи кримінально-правової кваліфікації — це система науково о᬴рунтованих, стабільних, таких, що застосовуються свідомо, найбільш, загальних правил, на підставі яких здійснюється вибір статті кримінального закону, котра передбачає скоєне діяння, доводиться необхідність застосування саме даної статті і процесуально закрі¬плюється висновок, що діяння охоплюється саме обраною статтею.

Види принципів кримінально-правової кваліфікації

кримінально-правова кваліфікація повинна здійснюватися з дотриманням наступних принципів:

законність; офіційність; об'єктивність; точність; індивідуальність; повнота; вирішення спірних питань на користь особи, дії якої кваліфікуються; недопустимість подвійного інкримінування; стабільність

Принципом кримінально-правової кваліфікації є принцип законності випливає з наступних положень:

• філософські категорії «зміст і форма», «абстрактне і конкретне», якими виражається співвідношення принципів кримінально-правової кваліфікації та інших видів кримінально-правових принципів, дають підстави тверди ти, що кваліфікація, як вид застосування закону, є фор¬мою його вияву, проявом конкретного у правовому регулюванні суспільних відносин.

• норми Конституції закріплюють положення про те, що вся діяльність державних органів, які застосовують закон (а, отже, і у частині кримінально-правової кваліфікації), здійснюється, виходячи із засад неухильного дотримання законності

• міжнародно-правові акти, підписані чи ратифіковані від імені України, які нині визнаються частиною її національного законодавства, засновуються на визнанні того, що будь-яка правозастосовна діяльність має здійснюватися відповідно до принципу законності як при їх зас¬тосуванні, так і при застосуванні внутрішнього законодавства;

• визнання того, що Україна — правова держава (чи, принаймні, йде шляхом створення такої держави) передбачає: вся правозастосовна діяльність здійснюється відповідно до принципу законності.

 

Принцип стабільності кримінально-правової кваліфікації виводиться, виходячи з того, що:

• положення чинного законодавства і кваліфікація співвідносяться як можливість і дійсність.

• головний принцип кваліфікації - принцип закон ності передбачає, що на основі норм закону повинна відбуватися не лише кримінально- правова оцінка діяння, а й зміна кваліфікації.

• гуманізм права, прагнення забезпечити повну реалізацію законних прав та інтересів учасників процесу полягає у тому, що зміна кваліфікації, яка призводить до погіршення становища особи, діяння котрої підлягає оцінці, можлива лише за умови повторення необхідних процесуальних дій, повернення справи на попередню стадію кримінального процесу.

Принцип офіційності кримінально-правової кваліфікації має свою основу в наступних положеннях:

• кримінально-правова кваліфікація — результат взаємодії необхідності і випадковості у кримінально-правовому регулюванні суспільних відносин.

• правова оцінка вчиненого є одним з важливих завдань держави, виступає не правом, а обов'язком її компетентних органів.

• чинне процесуальне законодавство визначає коло органів, які здійснюють кримінально-правову оцінку діяння особи від імені держави, встановлює їх повноваження, передбачає порядок закріплення результатів кримінально-правової кваліфікації у процесуальних документах.

• існуюча практика застосування кримінального закону полягає у тому, що кваліфікація, здійснена в не офіційному порядку, не тягне за собою правових наслідків.

• зроблений вище аналіз суб'єктів кримінально-правової кваліфікації показує неприйнятність того положення, коли у ряді випадків чинний кримінальний закон, по суті, покладає обов'язок провести кримінально- правову оцінку діянь чи то інших осіб, чи то власної поведінки на окремих громадян.

Принцип повноти кримінально-правової кваліфікації виділяється,

оскільки:

• в кваліфікації знаходить свій прояв діалектика необхідності і випадковості.

• необхідність забезпечення повноти кваліфікації випливає також з принципу законності.

• системний характер права передбачає, що при кваліфікації повинні знайти свій розвиток інші правові принципи.

 

 

Принцип точності кримінально-правової кваліфікації базується на таких положеннях:

• злочинець повинен бути притягнутий до кримінальної відповідальності і покараний саме за вчинений ним злочин;

• необхідність кримінально-правової кваліфікації діянь, які стали відомі правоохоронним органам, передбачає, що така кваліфікація має бути проведена у відповідності із законом.

• головний принцип кримінально-правової кваліфікації (принцип законності) включає обов'язок відповідних органів застосовувати закон у точній відповідності з його змістом, виходити з того, що злочином може визнаватися лише діяння, прямо передбачене кримінальним законом.

• магістральні шляхи розвитку кримінального законодавства (створення узагальнюючих норм та диференціація кримінальної відповідальності) призводять до наявності багатьох норм, які передбачають вчинене діяння.

• точність кваліфікації спрямована на те, щоб забезпечити реалізацію законних інтересів як держави, так і окремих осіб, пов'язаних з правильною кримінально-правовою кваліфікацією діяння.

Принцип індивідуальності кримінально-правової кваліфікації є:

• співвідношення законодавства та його застосування (кваліфікації) як сутності і явища, абстрактного та конкретного.

• необхідність індивідуалізації кримінально-правової кваліфікації базується, як і всі інші її принципи, на принципі законності.

• принцип індивідуалізації кваліфікації ґрунтується також на такому принципі кримінального права, як справедливість.

• вказаний принцип кваліфікації безпосередньо випливає з конституційного положення про те, що юридична відповідальність кожної особи має індивідуальний характер (ч. 2 ст. 61 Конституції України).

Принцип недопустимості подвійного інкримінування (недопустимості кваліфікації за певною нормою, якщо діяння вже охоплене іншою нормою з числа поставлених у вину цій же особі) при кримінально-правовій кваліфі¬кації ґрунтується на наступних положеннях:

• кваліфікація — явище стосовно норм чинного законодавства — сутності.

• вказаний принцип кримінально-правової кваліфікації базується на конституційному положенні, згідно з яким ніхто не може бути двічі притягнений до юридичної відповідальності одного виду за одне й те саме правопорушення (ч. 1 ст. 61 Конституції України);

• в основі даного принципу лежить правова аксіома поп Ьіз іп ісіет, відома протягом всього періоду існування і розвитку юриспруденції.

Принцип об'єктивності кримінально-правової кваліфікації виділяється з врахуванням співвідношення об'єктивного і суб'єктивного у підставах кваліфікації та безпосередньо при її проведенні.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Поняття кримінально-правової кваліфікації

Зміст та обсяг поняття кримінально правової кваліфікації... Процес кримінально правової кваліфікації та її результат... Структура кримінально правової кваліфікації...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Поняття та види принципів кримінально-правової кваліфікації

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Зміст та обсяг поняття кримінально-правової кваліфікації
Походження та значення терміна «кринально-правової кваліфікації». Слово «кваліфікація» походить від двох латинських слів — диаііз (якість, ЯКИЙ за якістю) та &сіо (роблю). Таким чином,

Процес кримінально-правової кваліфікації та її результат
Вихідні положення до визначення стадій та етапів кримінально-правової кваліфікації. З'ясування того, з яких стадій та етапів складається кримінально- правова кваліфікація, у якій послідовн

Структура кримінально-правової кваліфікації
Об'єкт кримінально-правової кваліфікації. Структуру кваліфікації утворюють ті ж елементи, які входять у структуру будь-якої людської діяльності. Це — її об'єкт, суб'єкт та зміст.

Значення правильної кримінально-правової кваліфікації
Поняття правильної кримінально-правової кваліфікації. Правильна діяльність — така, під час котрої дотримуються існуючих правил та норм, результат якої відповідає дійсності, є істинним.

ТЕРМІНИ
Кримінально-правова кваліфікація — це оцінка діяння, яке заподіяло чи могло заподіяти істотну шкоду та характеризується ознаками кримінальної протиправності, що полягає у визначенні того, якою стат

Поняття підстав кримінально-правової кваліфікації
Підстави кримінально-правової кваліфікації — це правові явища, виходячи з яких здійснюється кримінально-правова оцінка діяння, те, що лежить у її основі. Кваліфікацію діяння можна здійснюв

Фактична підстава кримінально-правової кваліфікації
Значення встановлення фактичних обставин справи для кваліфікації діяння. Кримінально-правова кваліфікація взагалі не може відбутися, якщо не зібрана, не оцінена та не оформлена інформація

Юридична підстава кримінально-правової кваліфікації
Види правових норм, які використовуються при кримінально- правовій кваліфікації. Однією з поширених класифікацій норм кримінального права є їх поділ на забороняючі (чи заборонні), роз'ясню

Склад злочину і його значення для кримінально-правової кваліфікації
У складі злочину знаходять прояв кваліфікаційна, кримінально- пропесуальна, кримінологічна, криміналістична функції!, він є основою, яка об'єднує різноманітні галузеві характеристики суспільно небе

Характеристика окремих принципів кримінально-правової кваліфікації.
Принцип законності кримінально-правової кваліфікації. По суті, цей принцип пов'язаний з вирішенням усіх питань кримінально-правової кваліфікації. Він справляє визначальний вплив на зміст у

Кваліфікації закінченого злочину.
Види стадій вчинення злочину, які враховуються при кваліфікації Відомо, що у теорії кримінального права та у кримінальному законодавстві виділяють три стадії злочину, які враховуються при кваліфіка

Кваліфікація готування до злочину.
Поняття готування до злочину Аналіз кримінально-правових норм, теоретичних по¬ложень, практики дозволяє виділити такі ознаки готуван¬ня до злочину: 1) виконуються дії, які не опис

Кваліфікація готування до злочину при неконкретизованому умислі
Для неконкретизованого умислу характерним є те, що винний точно не знає обсягу наслідків, які повинні настати в результаті злочинного посягання. Характер передбачення при готуванні з неконкретизова

Кваліфікація замаху на злочин.
Поняття замаху на злочин. Поняття замаху на злочин міститься у ч. 1 ст. 15 КК. Як і поняття готування до злочину, воно потребує конкретизації шляхом виділення та аналізу ознак цієї стадії

Кваліфікація замаху на злочин.
Поняття замаху на злочин. Поняття замаху на злочин міститься у ч. 1 ст. 15 КК. Як і поняття готування до злочину, воно потребує конкретизації шляхом виділення та аналізу ознак цієї стадії

Кваліфікація злочинів, вчинених у співучасті
1.7. Загальні положення кваліфікації злочинів, вчинених у співучасті. 1.8. Кваліфікація співучасті з врахуванням виду співучасника. 1.9. Кваліфікація співучасті з врахуванням її ф

Кваліфікація співучасті з врахуванням виду співучасника
Види співучасників Чинне законодавство виділяє чотири види співучасників: • виконавець (співвиконавець) злочину; • підбурювач до злочину; • організатор злочину;

Кваліфікація співучасті з урахуванням її форми Кваліфікація форм співучасті.
Доцільно враховувати форми співучасті: 1. за ступенем згуртованості співучасників, виділяючи при цьому неорганізовану (групу осіб; групу, яка діє за попередньою змовою) і організовану спів

Організовані форми співучасті.
Характерна ознака Зміст ознак, притаманних для форми співучасті Організована група Злочинна організація 1 2 о Кількість учасників Три і більше Характер об'єднанн

Кваліфікація невдалої співучасті та співучасті у незакіеченому злочині
Поняття невдалої співучасті Під невдалою співучастю у злочині звичайно розуміють умиснідіяння, спрямовані на вчинення злочину сумісно з іншими особами, які, однак, не призвели до бажаного

Кваліфікація невдалої співучасті та співучасті у незакіеченому злочині
Поняття невдалої співучасті Під невдалою співучастю у злочині звичайно розуміють умиснідіяння, спрямовані на вчинення злочину сумісно з іншими особами, які, однак, не призвели до бажаного

Кваліфікація причетності до злочину
Поняття та ознаки причетності до злочину Слід намагатися визначити поняття причетності до злочину через встановлення позитивних ознак цього правового явища. Видається, причетність до злочи

Загальні положення кваліфікації множинності злочинів Поняттям множинності злочинів
Множинність означає те, що існує у багатьох формах, видах, сукупність елементів, об'єднаних за певною ознакою. При цьому множинність передбачає наявність, принаймні, двох одиничних елементів, у роз

Кваліфікація сукупності злочинів
Поняття сукупності злочинів Видові ознаки сукупності злочинів достатньо повно і точно відображені у її понятті, викладеному в ч. 1 ст. 33 КК. Конкретизуючи ці ознаки, можна сказати, що сук

Кваліфікація повторності злочинів.
Види повторності злочинів Це, наприклад, вчинення одного дня крадіжки, а іншого — хуліганства. Залежно від виду попереднього і наступного злочину виділяють повторність тотожних зл

Поняття конкуренції в кримінальному праві Походження та значення терміна «конкуренція» .
Термін «конкуренція» походить від лат. сопсиг еге, яке означає бігти разом (наввипередки); стикатися, змагатися, зіштовхуватися. Сучасні словники української мови слово «конкуренція» визна

Кваліфікація складених злочинів.
До аналізованого виду конкуренції відносяться насамперед випадки конкуренції статей, які передбачають так звані складені злочини, та статей, які регламентують відповідальність за посягання, що є їх

Правила кваліфікації при конкуренції статей, які передбачають загальну та спеціальну норми
В основі кваліфікації при конкуренції статей, які передбачають загальну та спеціальну норми, лежать правила, вироблені ще давньоримськими юристами. Тому в кримінально-правовій літературі о

Кваліфікація злочинів при помилках злочинця
1.20. Поняття помилки злочинця в кримінальному праві та її вплив на кримінально-правову кваліфікацію. 1.21. Класифікація помилок вчиненого зі сторони злочинця та особливості їх кваліфікаці

Класифікація помилок вчиненого зі сторони злочинця та особливості їх кваліфікації
Помилка злочинця щодо кваліфікації його діяння за тією чи іншою нормою кримінального закону чи щодо міри покарання за вчинене діяння ніякого практичного значення не має. Закон вимагає від громадяни

Поняття диференціації кримінальної відповідальності
Диференціація — від лат. сіійегепііа означає відмінність: розділення, розчленування, розшарування на різноманітні й різні форми і ступені. У праві, коли говорять про диференціацію відповідальності,

Правила кваліфікації злочинів, відповідальність за які диференційована
Кваліфікація за наявності кількох кваліфікуючих, особливо кваліфікуючих ознак При розслідуванні та судовому розгляді конкретних кримінальних справ часто встановлюється наявність одночасно

Правила кваліфікації злочинів, відповідальність за які диференційована
Кваліфікація за наявності кількох кваліфікуючих, особливо кваліфікуючих ознак При розслідуванні та судовому розгляді конкретних кримінальних справ часто встановлюється наявність одночасно

Поняття помилок у кваліфікації злочинів та наслідки помилок. Помилки у кримінально-правовій кваліфікації.
В юридичній літературі детально проаналізовано їх поняття, наслідки, види, а також фактори, які зумовлюють кваліфікаційні помилки та міри щодо їх виявлення, усунення та попередження. Розроблені в т

Кримінально-процесуальні помилки
Неправильне рішення з питань кримінально-правової кваліфікації може бути обумовлене помилками, допущеними ще в ході визначення фактичної підстави кваліфікації, тобто, неправильним встановленням фак

Кримінально-процесуальні помилки
Неправильне рішення з питань кримінально-правової кваліфікації може бути обумовлене помилками, допущеними ще в ході визначення фактичної підстави кваліфікації, тобто, неправильним встановленням фак

Ознаки помилки у кримінально-правовій кваліфікації.
Проведена вище характеристика помилок у кримінально-правовій кваліфікації дає змогу виділити їх найбільш істотні ознаки та згрупувати їх. В юридичній літературі пропонується помилками в кваліфікаці

Фактори, що зумовлюють помилки у кваліфікації злочинів.
До факторів помилок у кваліфікації злочинів, пов'язаних з недоліками кримінального законодавства, які вже відзначалися в літературі, слід віднести й те, що не було притаманне КК України 1960 року -

Виявлення, усунення та попередження помилок у кваліфікації злочинів
Питання про запобігання помилок у кваліфікації злочинів має важливе теоретичне і практичне значення. Його правильне вирішення пов'язане з вирішенням важливого соціального і правового завдання забез

Зміна кримінально-правової кваліфікації
В ході досудового слідства і судового розгляду кримінальної справи нерідко виникає потреба змінити кримінально-правову кваліфікацію діяння, яка була дана раніше і зафіксована в процесуальних докуме

Поняття і підстави зміни кримінально-правової кваліфікації
Поняття змін кримінально-правової кваліфікації Для вказівки на зміни до кримінально-правової кваліфікації в теорії кримінального права і процесу, в правозастосовній практиці використовують

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги