рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ДОНЕСЕННЯ

ДОНЕСЕННЯ - раздел Философия, МЕТОДИЧНІ РОЗРОБКИ З гігієни та екології Про Результати Санітарно-Епідеміологічної Розвідки В Районі Населеного Пункту...

про результати санітарно-епідеміологічної розвідки в районі населеного пункту Докучаєвськ

Розвідка виконана за завданням

Начальник розвідки

Представник хімічної служби

Представник медичної служби

Додаток 1

ВІДПРАВНІ ДАНІ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ САНІТАРНО-ЕПІДЕМІОЛОГІЧНОЇ РОЗВІДКИ ВОДОДЖЕРЕЛА (варіанти)

1. Одержано завдання обстежити вододжерела для організації водопостачання військової частини, яка буде перебувати у населеному пункті Докучаєвськ (див.топографічну карту).

2. Санітарно-епідеміологічні дані:

а) згідно з доступними відомостями, гострих кишкових інфекцій серед населення та епізоотій за останній час не зареєстровано;

б) дані щодо санітарного стану населеного пункту: водопостачання – криничне; туалети – дворові, з водопроникливими вигрібами; для збирання помиїв та сміття використовуються гнойові компости, які присипаються землею не шарами, а лише з боків, матеріал компосту кожної весни використовується як добриво для городів.

3. Санітарно-топографічні дані:

У населенному пункті Докучаєвськ 20 садиб та 3 криниці. Всі криниці розташовані на городах у долині річки Істра та умовно пронумеровані: №№1, 2, 3 – за течією річки. Відстань від річки до криниць становить 80-85 м. Під час паводку криниці не заливаються, але, за даними опитування населення, рівень води в них піднімається на 0,2-0,5 м. Вище за рельєфом розташовані господарські подвір’я садиб, хліви, компости та туалети. Відстань від криниць №2 та №3 до ближніх туалетів та компостів складае 46-50 м, від криниці №1 – 26м.

4. Санітарно-технічні дані:

Всі три криниці побудовані однотипно. Зруб – виготовлений із дерева (вільха), знаходиться в задовільному стані. Висота зрубу над поверхнею землі становить 0,7 м. Глиняний замок має ширину 0,5 м, глибина – невідома. Покрівля, навіс та огородження відсутні. Вода піднімається на поверхню журавлем. Криниці № 2 та № 3 мають громадські відра, криниця №1 не має.

Розміри криниць № 1, 2 та 3: глибина шару води у кожному колодязі – 2,0; 3,0 та 2,5; діаметри, відповідно – 1 ,5; 1,2 та 1,0 м.

Відстань від поверхні землі до дзеркала води – від 3,5 до 4,0 м. Дебіт при існуючому способі підняття води необмежений. Під’їздні дороги відсутні. Грунт – підзолисто-супіщаний.

Додаток 2

ІНСТРУКЦІЯ

щодо вимірювання радіоактивності води (прилади ДП-5А )

Спочатку проводять пiдготовку приладу до роботи. Для цього перемикач дiапазонiв переводять з положення “Викл” у положення “Реж”, ручкою “Режим” встановлюють стрiлку гальванометра на чорний трикутник і прогрiвають прилад протягом 2-3 хвилин. Під час використання приладу ДП-5Б стрiлка повинна самостiйно установитися у межах чорного сектора.

Для визначення природного фону приладу зонд з датчиком встановлюють у положення g-випромінювання, а перемикач дiапазонiв переводять у положення “0,1”, або iнше, якщо стрiлка вiдхиляється до кiнця шкали. Через 1-2 хвилини реєструють показники шкали, помножуючи їх величини на значення конкретного дiапазону.

Для вимірювання рівня забруднення води радіоактивними речовинами датчик розташовують на вiдстанi 1 см вiд поверхні води в солдатському казанку.

Перемiщуючи його уздовж поверхнi, знаходять найбiльше забруднення. Через 1-2 хвилини реєструють результати вимірювання, помноживши їх величину на значення дiапазону і вiднявши природний фон приладу. Пiсля дослiдження прилад переводять у вихiдне положення.

З метою здійснення адекватної оцінки результатів слід виходити з того, що зараження води, яке становить 14 мР/год, понад 30 діб після вибуху вважається загрозливим і, отже, потребує проведення дезактивації.

Додаток 3

Інструкція

до визначення якості води при виборі джерел водопостачання у польових умовах

1. Визначення наявності у воді радіоактивних речовин (РР) виконують згідно методики, вказаної в Додатку 2, а наявність ОР – за вказівкою викладача у воді всіх джерел відсутнє.

2. Органолептичні та фізико-хімічні показники якості води визначають за допомогою гідрохімічного набору з комплектів гігієнічних лабораторій ЛГ-1, ЛГ-2.

Проби води для аналізу відбирають за допомогою батометра, пляшки з тягарем, солдатського казанка, відра.

Температуру води вимірюють хімічним термометром безпосередньо біля водоймища, колодязя. Резервуар термометра обгортають у кілька шарів бинтом. Підвищення температури води підземних джерел свідчить про проникнення до водоносного шару поверхневих, більш забруднених вод. Звичайно температура підземних вод коливається в межах 7-140С, поверхневих – у залежності від пори року.

Прозорість води визначають у циліндрі з плоским дном над шрифтом Снеллена №1 (яким частіше усього друкують книги) в сантиметрах, або виражають словами: прозора, опалесцююча, каламутна, з осадом.

Запах визначають, сколихнувши пробу води у склянці, накритій склом, при температурі 15-25°С і після підігрівання води до 60°С. Виражають якісно: болотний, землистий тощо і кількісно в балах за 5-бальною шкалою. Запах у 3 і більше балів свідчить про значне забруднення води.

Смак води визначають, лише пересвідчившись, що вона не заражена ОР, РР, БЗ і виражають словами: освіжаючий, кислий, солодкий, солоний, гіркий. Визначають також присмаки: в’яжучий, металевий, терпкий та інші. Кількісно смак і присмаки визначають також за 5-бальною шкалою.

Колірність (забарвлення) води визначають за допомогою польового колориметра ПК-56 М, що має дискові еталони з забарвленими скельцями, або компаратора з еталоном у вигляді планшеток. Для цього в компаратор вставляють дві пробірки висотою 15 см з досліджуваною і дистильованою водою, під пробірку з дистильованою водою підставляють планшетку з кольоровими скельцями, знаходять еталон, який співпадає з інтенсивністю забарвлення води, виражений у градусах. Колірність води не повинна перевищувати 36 градусів.

Реакцію (рН) води визначають за допомогою індикаторного папірця, обробленого універсальним індикатором, який змочують у досліджуваній воді та порівнюють зі стандартною шкалою. рН природних вод коливається в межах 7,0-9,5.

Азот амонійний можна визначити за спрощеною методикою (див. нижче) або за допомогою колориметра (компаратора) з еталонами на аміак. Для цього до 5 мл води у пробірці додають 5 крапель 50% розчину сегнетової солі та 5 крапель реактиву Несслера і колориметрирують. В чистій воді аміаку не більше 0,1 мг/л. (ГДК=2 мг/л).

Азот нітритів також можна визначити за спрощеною методикою, яка приводиться нижче, або ж за допомогою колориметра чи компаратора з еталонами на нітрити. Для цього до 5 мл води у пробірці додають 5 крапель розчину або кілька кристалів сухого реактиву Грісса, нагрівають на спиртівці. Колориметрирують з еталоном нітритів. В чистій воді нітритів – 0,005 мг/л (ГДК=3,3 мг/л).

Утворюване забарвлення наведено в табл. 2, 3.

 

ТАБЛИЧНЕ КІЛЬКІСНЕ ВИЗНАЧЕННЯ АЗОТУ АМОНІЙНОГО

У ПИТНІЙ ВОДІ (Держстандарт 1030-41)

У пробірку наливають 10 мл досліджуваної води, додають 7 крапель (0,3мл) 50% розчину сегнетової солі та 7 крапель (0,3мл) реактиву Неслера. Вміст пробірки перемішують і через 10 хвилин визначають кількість азоту амонійного за відтінком забарвлення, що одержане, з використанням даних таблиці:

Таблиця 2

 

Забарвлення при розгляді збоку (на білому фоні) Забарвлення при розгляді зверху (на білому фоні) Вміст азоту амонійного (мг/л)
відсутнє відсутнє менше 0,04
відсутнє надзвичайно слабкожовте 0,008
надзвичайно слабкожовте дуже слабкожовте 0,02
дуже слабкожовте жовтувате 0,04
слабкожовтувате світложовтувате 0,8
світложовтувате жовтувате 2.0
жовте інтенсивно жовте 4,0
дещо каламутне, різко жовте буре, розчин каламутний 8,0
інтенсивно буре буре, розчин каламутний 10,0

 

ТАБЛИЧНЕ КІЛЬКІСНЕ ВИЗНАЧЕННЯ АЗОТУ НІТРИТІВ

У ПИТНІЙ ВОДІ (Держстандарт 1030-41)

В пробірку наливають 10 мл досліджуваної води, додають 10 крапель (0,5мл) реактиву Гріса, нагрівають на полум’ї спиртівки протягом 5 хв. Вміст нітритів досліджують з використанням таблиці:

Таблиця 3

 

Забарвлення при розгляді збоку (на білому фоні) Забарвлення при розгляді зверху (на білому фоні) Вміст азоту нітритного (мг/л)
відсутнє відсутнє Менше 0,001
ледь помітно рожеве надзвичайно слабкорожеве 0,002
дуже слабкорожеве слабкорожеве 0,01
слабкорожеве світлорожеве 0,02
світлорожеве рожеве 0,04
рожеве сильно рожеве 0,07
сильно рожеве червоне 0,2
червоне яскраво червоне 0,4

 

СИТУАЦІЙНІ ЗАДАЧІ

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

МЕТОДИЧНІ РОЗРОБКИ З гігієни та екології

з гігієни та екології... для студентів курсу медичного факультету... спеціальність лікувальна справа педіатрія...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ДОНЕСЕННЯ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Додаток 1
ЛІКАРЮ ЗАГАЛЬНОЇ ПРАКТИКИ ТА РОДИННОМУ ЛІКАРЮ ЗHАHHЯ ГIГIЄHИ ПОТРІБНІ У ХОДІ ВИКОНАННЯ НАСТУПНИХ ВИДІВ ДIЯЛЬHОСТI: 1. Діагностика, установлення етіології та вивчення патог

Додаток 2
ПЕРЕЛІК РЕКОМЕНДОВАНИХ ТЕМ ДЛЯ НАВЧАЛЬНО–ДОСЛІДНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ 1. ЗАГАЛЬНІ ПИТАННЯ ГІГІЄНИ 1.1. Здоров’я людини та фактори, що його формують

АЛГОРИТМ ВИКОНАННЯ НДРС
1. Визначте тему і характер роботи (реферат, участь у експериментальному дослідженні, створення ілюстраційних матеріалів і т.п.). 2. Заведіть робочий зошит і в подальшому вносьте в нього в

Таблиця натуральних тригонометричних величин
Тангенс Кут, град. Тангенс Кут, град. Тангенс Кут, град.

МЕТА ЗАНЯТТЯ.
1. Оволодіти методикою гігієнічної оцінки температурно-вологісного режиму приміщень. 2. Засвоїти методику визначення та гігієнічної оцінки швидкості та напрямку руху повітря у навчальній л

Норми температури для житлових, громадських
і адміністративно-побутових приміщень   Період року   Температура Оптимальна Допу

ШВИДКОСТI РУХУ ПОВIТРЯ
Швидкість руху атмосферного повітря (а також руху повітря у вентиляційних отворах) визначають за допомогою анемометрів: чашечного (при швидкостях від 1 до 50 м/с) і крильчатого (0,5 – 10 м/с). Робо

Та результуючих температур
  Еквівалентно-ефективна температура (ЕЕТ) – умовно-числове визначення суб’єктивного теплового відчуття людини (“комфортно”, “тепло”, “холодно” і т.д.) при різних співвідношеннях темп

Таблиця 7
Залежність поверхні тіла людини від її маси Маса тіла, кг Поверхня тіла, м2 100 % 80

Основна
1. Бардов В.Г. та ін. Гігієна та екологія. – Вінниця.: Нова книга, 2006 (тема 13, С. 149-160; тема 14, С. 162-167). 2. Гончарук Є.Г. та ін. Комунальна гігієна. – Київ.: Здоров’я, – 2003. –

Джерела водопостачання
Класифікація джерел водопостачання: 1. Підземні джерела: - міжпластові напірні (артезіанські) та ненапірні води, які залягають у водоносних горизонтах між вод

Розрахунок
Перша склянка: на 200 мл – 1 крапля 0,7% гіпосульфіту, на 1000 мл – х   1000 · 1 х = –––– = 5 крапель Залишковий хлор станов

Визначення клейковини борошна
Клейковина являє собою білкову речовину, що входить до складу пшеничного борошна і зумовлює його хлібопекарські властивості. Слід відмітити, що клейковина вміщує дві білкові речовини:

Таблиця 2
Показники хімічного складу   Показник Концентрація (мг/дм3) Показник Концентрація

Вимоги до органолептичних властивостей пива
Показники Характеристика показника Фільтроване пиво Нефільтроване пиво світле напівт

Методика визначення енерговитрат людини
Найбільш точними, проте громіздкими, методами визначення енерговитрат є такі: - прямої калориметрії (по виділенню тепла з організму в спеціальній калориметричній камері); - метод

Таблиця А. Перше число.
Маса, кг Ккал Маса, кг Ккал Маса, кг Ккал Маса, кг Ккал Маса, кг

Таблиця Б. Друге число.
Ріст, см Вік (в роках)

Таблиця А. Перше число
Маса, кг Ккал Маса, кг Ккал Маса, кг Ккал Маса, кг Ккал Маса, кг

Таблиця Б. Друге число
Ріст в см Вік (в роках)

Таблиця 5
Витрати енергії під час виконання різних видів діяльності (включаючи основний обмін) Види Діяльності Ене

Таблиця 6
Фізіологічна потреба в основних харчових речовинах Групи інтенсивності праці Потреби в основних харчових речовинах

Таблиця 1
Хімічний склад і калорійність добового раціону Назва продукту Ма- са Білки Жир

Таблиця 3
Маса продуктів, які найчастіше вживаються харчових Назва продукту Маса 1 штуки продукту, г Хлібобулочні виро

Таблиця 4
Назва страв і кількість харчових продуктів Назва страви та приблизний набір продуктів на одну порцію Кількість продуктів, г

МЕТОДИКА ВИЗНАЧЕННЯ
ВІТАМІННОЇ АДЕКВАТНОСТІ ХАРЧУВАННЯ Клініко-фізіологічні показники вітамінної забезпеченості організму Часткова вітамінна недостатність не характе

Показники харчового статусу
Показник Дані Товщина підшкірно–жирової складки, мм:   середня пахвова лінія &n

Таблиця 2
Нормальна маса тіла у віці 25 – 30 років Ріст, см Чоловіки Ріст, см Жінки Вузь

Таблиця 5
Оцінка товщини шкірно-жирової складки (мм) дорослого населення Вік (у роках) Норма (М+m) Допустиме відхилення (+

Синдром надлишку ПНЖК.
5. Мінеральна надмірність– молібденова подагра (Md), кобальтова міокардіопатія (Co), флюороз (F) та інші.   2. ВТОРИННІ (ЕНДОГЕННІ) ХВОРОБИ НАДЛИШКОВОГО А

Антропонози.
· вірусні антропонози (хвороба Боткіна); · бактеріальні антропонози (холера, дизентерія, паратифи, черевний тиф); 2. Зоонози(туберкульоз, сибірська виразка, туляр

ДОКУМЕHТАЦIЯ ХАРЧОБЛОКУ
I. Провiднi директивні документи: 1. Санiтарнi правила для підприємств громадського харчування. 2. Умови i терміни зберігання продуктів, що швидко псуються.

З використанням таблиць Шульте
Під час здійснення оцінки функцій уваги та динаміки розумової працездатності досліджуваному пред’являють 5 спеціальних таблиць, на яких у довільному порядку визначені числа від 1 до 25 (мал.. 2) За

В робочому примiщеннi
Вимiрювання рiвня iнтенсивностi та спектрального складу шуму проводиться за допомогою шумомiрів, аналiзаторів спектра шуму та полосових фiльтрів. Найбiльшого поширення в гігієнічній

ПРОТОКОЛ №
ВИМІРЮВАННЯ РІВНІВ ПОСТІЙНОГО ШУМУ НА РОБОЧИХ МІСЦЯХ   1. Підприємство ЗАТ “Володарка-Люкс” 2. Цех для пошиття рукавичок 3. Технолог

ПРОТОКОЛ №
ВИМІРЮВАННЯ РІВНІВ ПОСТІЙНОГО ШУМУ НА РОБОЧИХ МІСЦЯХ   1. Підприємство ПП “Імідж-Галант” 2. Цех для пошиття рукавичок 3. Технологічн

ПРОТОКОЛ №
ВИМІРЮВАННЯ РІВНІВ ВІБРОШВИДКОСТІ НА РОБОЧИХ МІСЦЯХ 1. Підприємство ЗБК Вінницябуд 2. Цех № 2 3. Тип обладнання Виробничий стіл для формовки ЗБ

ПРОТОКОЛ №
ВИМІРЮВАННЯ РІВНІВ ВІБРОШВИДКОСТІ НА РОБОЧИХ МІСЦЯХ 1. Підприємство Стрижівський завод ЗБК 2. Цех № 1 3. Тип обладнання Виробничий стіл для фор

Фактори трудового процесу
Важкість праці – характеристика трудового процесу, що відображає переважне навантаження на опорно-руховий апарат і функціональні системи організму (серцево-судинну, дихальну та

Додаток 1
Гігієнічна класифікація праці (за показниками шкідливості і небезпечності факторів виробничого середовища, важкості і напруженості виробничого процесу). Затверджена Міністерством Охорони Здоров'я С

ПОЛОЖЕННЯ
ПРО МЕДИЧНИЙ ОГЛЯД ПРАЦІВНИКІВ ПЕВНИХ КАТЕГОРІЙ Затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України від 31 березня 1994 р. № 45

Таблиця 1
Перелік основних показників, застосовуваних при аналізі захворюваності з тимчасовою втратою працездатності (ТВП) контингентів працюючих протягом року

А К Т №
про нещасний випадок (складається з п’яти примірників, термін зберігання на підприємстві, де стався нещасний випадок, 45 років)   1. Власник підприємства___

Ж У Р Н А Л
реєстрації нещасних випадків (виробничих травм, гострих отруєнь та захворювань) ___________________________________________________________________________ (найме

Таблиця 1
Стандартизована шкала оцінки функціональної готовності дітей до вступу у школу Шкальні оцінки ПОП та ПМП, % пвмп,

Додаток 1
Інкубаційний період при деяких інфекційних захворюваннях Хвороби Тривалість інкубаційного періоду Оцінка тривалості

За ротовою порожниною
Гігієнічна оцінка засобів догляду за ротовою порожниною передбачає проведення органолептичних та фізико-хімічних досліджень та визначення гігієнічного індекса зубів. Органолептичні

МЕТОДИКА визначення розрахункових
біологічних ритмів людини Основоположником ідеї щодо необхідності урахування та визначення розрахункових біологічних ритмів був швейцарський бізнесмен Дж.Томмен. Саме він

Додаток 1
Відповідно до постанови головного Державного санітарного лікаря України № 62 від 01.12.97 р. з 01.01.98 р. Введені в дію нові Державні гігієнічні нормативи

РОЗРАХУНОК ТОВЩИНИ ЕКРАНУ ЗА ТАБЛИЦЯМИ
Визначення товщини захисного екрана за кратністю послаблення дози випромінювання передбачає розрахунок кратності послаблення в результаті зіставлення фактичної потужності джерела випромінюва

РОЗРАХУНОК ТОВЩИНИ ЕКРАНУ
ЗА ЧИСЛОМ ШАРІВ ПОЛОВИННОГО ПОСЛАБЛЕННЯ Шар половинного послаблення - товщина шару речовини (матеріалу), що послаблює потужність g—випромінювання в 2 рази

Додаток 1
Згідно з постановою головного Державного санітарного лікаря України № 62 від 01.12.97 р. з 01.01.98 р. Введені в дію нові Державні гігієнічні нормативи “Норми радіаційної безпеки України

Товщина захисту з свинцю (в мм.)
в залежності від кратності послаблення та енергії випромінювання Кратність енергія гамма-випромінювання посл

Товщина захисту з бетону (в см.)
в залежності від кратності послаблення та енергії випромінювання   Кратність енергія гамма-випромінювання

Додаток 5
Співвідношення кратності послаблення та числа шарів Кратність послаблення

Правила роботи
з закритими радіонуклідними джерелами і пристроями, що генерують іонізуюче випромінювання: · пристрій, в якому розміщено радіонуклідне джерело, м

Правила роботи
з відкритими радіонуклідними джерелами: · комплекс заходів при роботі з відкритими джерелами іонізуючого випромінювання має забезпечувати захист людини від зовнішнього та

Води польовим (крапельним) методом
1. Визначення вмісту активного хлору у хлорному вапні або ДТСГК та оцінка його придатності для проведення знезараження води. Готують 1% розчин хлорного вапна, що підлягає перевірці. В колб

Отруйними речовинами.
Для індикації рівня забруднення продовольства та води отруйними речовинами використовують прилад ПХР-МВ, який дозволяє виявити у харчових продуктах зарiн, зоман, V-гази, iприт та люiзит, у в

Додаток 1
Етапи медичної експертизи продовольства у польових умовах та варіанти експертних висновків Ι етап: — збір інформац

Пояснювальна записка
(див. додаток 2) Військовий табір включає наступні зони та смуги розташування об’єктів: 1. Смуга стройових підрозділів, що відмежовується переднь

Додаток 2
   

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги