рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Вступне слово вчителя .

Вступне слово вчителя . - раздел Философия, Музика як мова почуттів   Вч. Послухайте Вірш І Дайте Відповідь На Запитання: ...

 

Вч. Послухайте вірш і дайте відповідь на запитання:

· Якому музичному жанру буде присвячений наш урок?

Симфонія.

Мідними громами розцвіла естрада,

Ніжнотонним током облила каштан

І плеснула дзвінко в зоряне свічадо –

Заіскрив скрипками голубий кришталь…

 

Жалять і цілують флейт жагучі оси,

Лащаться гобоїв бархатні джмелі…

Серце молодече п’є медові роси,

Хоче жить, творити на своїй землі….

 

А скрипки шаліють і гримлять фанфари,

Летячи на плеса темного Дніпра –

Та Дніпра немає…. Може, хтось обмарив.

Чи це струнних звуків чародійна гра…

Михайло Драй – Хмара

 

· З якими симфонічними творами ми знайомились раніше?

· Що таке симфонічний оркестр? Які інструменти входять до його складу?

 

Музика здатна з величезною силою впливати на людину, викликати певні почуття й думки, формувати ставлення до інших людей, навколишнього світу, зміцнювати силу волі, пробуджувати сміливість, виховувати доброту та благородство. Отже, музика впливає на життя людини-і в цьому її величезна перетворювальна сила. Саме про перетворювальну силу музики ми сьогодні говоритимемо.

 

А тепер надамо слово групі біографів Л.Бетховена.

Людвіг ван Бетховен — великий німецький композитор, представник Віденської класичної школи. Усе життя видатного музиканта було сповнене тяжкими випробуваннями та мужньою боротьбою. Людвіг народився в дуже бідній, майже нужденній родині. Батько й дід його були придворними музикантами. Маленький Людвіг рано виявив музичні здібності, і батько розпочав заняття з ним, коли хлопчикові виповнилося 5 років, розраховуючи зробити з сина „другого Моцарта” і отримати з цього матеріальну вигоду. Заняття відбувалися безладно. Батько Бетховена часто ставився до нього грубо, жорстоко, надмірно вимогливо. Такими важкими були перші кроки Бетховена у світі мистецтва, яке невдовзі стало його найдорожчою цінністю і найбільшою любов'ю у житті.

У 8 років Бетховен почав виступати у концертах, грав на різних інструментах, пробував писати музику, добре імпровізував. Але систематична освіта, регулярні заняття почалися тільки з 11 років, коли Людвіг уже сам працював при дворі на посаді помічника придворного органіста. Органістом був талановитий композитор Неефе, який полюбив свого учня і був для нього не тільки педагогом , але й другом.

Саме Неефе допоміг Бетховену поїхати до Відня для занять із Моцартом. Почувши імпровізацію юнака, геніальний Моцарт сказав своїм знайомим: «Зверніть увагу на цього юнака-у майбутньому весь світ заговорить про нього!»

Після смерті батька Бетховен поїхав у Відень, де зажив слави блискучого

Коли Бетховену не виповнилося ще й 30 років, трапилося горе: він почав втрачати слух. Глухота посилювалася, а лікарі виявилися безпорадними перед хворобою. Виконавця та імпровізатора. Бетховен гостро і хворобливо відчував принизливе становище придворного музиканта, і тому часто бував різкий стосовно людей, які ображали його своїм чванством. Він часто підкреслював, що мати талант значно важливіше, ніж мати знатне походження: «Князів багато – Бетховен один!»

Коли Бетховену не виповнилося ще й 30 років, трапилося горе: він почав втрачати слух. Глухота посилювалася, а лікарі виявилися безпорадними перед хворобою. Композитор перебував у відчаї: він соромився хвороби, почав цуратися людей, його коханням знехтувала гордовита панянка, зрадили близькі люди.

 

Бетховен не хотів жити. «Один, зовсім один!..» – гірко вигукував він у листі-заповіті до своїх братів. Єдине, що врятувало тоді композитора, – музика. «Мистецтво! Тільки воно лише й утримало мене. Мені здавалося неможливим залишити цей світ раніше, ніж я виконаю те, до чого я вважав себе покликаним», – писав Бетховен.

Його біль і страждання виливалися в музику, а вона допомагала жити і боротися – з хворобою, самотністю, нерозумінням оточуючих.

Історія цієї мужньої боротьби за життя і перемоги над собою відчутна у багатьох творах великого Бетховена.

 

Дослідники творчості Л.Бетховена

Бетховен був одним із перших піаністів, який опанував фортепіано. Його волелюбність, ненависть до тиранії, почуття людської гідності й готовність боротися за свої права втілені в Третій симфонії.

Наполеон Бонапарт очолив революцію, гаслами якої були слова «Свобода! Рівність! Братерство!». Спочатку саме йому композитор хотів присвятити свою симфонію. Але після того як Бонапарт оголосив себе імператором, Бетховен вигукнув: «Тепер він топтатиме ногами всі людські права, служитиме своєму честолюбству, він ставитиме себе над усіма та стане тираном!» - і присвятив симфонію народові, назвавши її «Героїчною», адже героєм революції є народ.

Чи відомо вам, що саме «Героїчна симфонія» Бетховена звучала на палубі потопаючого «Титаніка», що 1912 р. здійснював свій перший і останній рейс із Англії до Америки?

У центрі Бетховенського мистецтва – героїчна боротьба. Крім симфоній Бетховен написав багато увертюр, оперу «Фіделіо», скрипкові сонати. Багато уваги композитор приділяв і вокальній творчості: він написав приблизно 70 романсі і пісень.

 

Життя видатного митця було сповненим важких випробувань. Утративши слух, позбавлений можливості чути й спілкуватися, самотній Бетховен пише свою знамениту 5 симфонію.

Розпочинається твір короткою могутньою і грізною темою. «Так доля стукає у двері», - зазначав про неї композитор. Вона пронизує всю музичну тканину симфонії.

 

Прослухайте першу частину симфонії та дайте відповідь на запитання:

· Якою, на вашу думку,є ідея симфонії?

 

Слухання першої частини 5 симфонії Л.Бетховена.

· Як ви вважаєте, у чому полягає сила цієї музики?

· Як може впливати музика на людину?

 

Дійсно, музика може зробити людину сильною, мужньою, здатною опиратися життєвим незгодам, долати життєві труднощі.

Симфонія – це великий твір для симфонічного оркестру .

 

«Віденські класики» Гайдн, Моцарт та Бетховен створили класичний тип симфонії з 4 частин:

 

1 частина – швидка, активна, іноді з повільним вступом, містить експозицію, розробку і репризу основних тем – головної і побічної;

 

2 частина – повільна, може бути спокійною, задумливою, пасторальною, зосередженою, скорботною тощо;

 

3 частина – рухлива, весела, енергійна, танцювальна;

 

4 частина – урочистий, святковий або переможний фінал.

 

III .Виконання музичної розспівки .

 

Альтерація –підвищення або пониження звуків на півтону.

Основних знаків альтерації є три : дієз , бемоль , бекар

.В пісні Ю Рожкова «Музика» біля скрипкового ключа є два дієзи. Це ключові знаки.

 

 

А в пісні «Хлоп’ята і дівчатка» дієзи стоять у середині нотного тексту – це зустрічні знаки, вони діють лише в даному такті.

 

 

Знак бекарскасовує дію попереднього знака альтерації.

( приклад наведений у папці)

 

 

Знак альтерації дієзвказує на те, що звук потрібно підвищити на півтону.( приклад наведений в папці).

 

 

IV . Розучуваня пісні Ю.Рожкова «Музика».

Вч. Події розгортаються дуже швидко (а разом із ними і суспільство швидко розвивається), а музика є відображенням життя. Музичні твори набувають нових інтонацій, створюються нові напрями, з’являються нові музичні інструменти. Музика, як і раніше, несе величезний потенціал і впливає на людину.

Так що ж таке музика? У кожного це щось своє. Можливо, ми знайдемо відповідь у новій пісні Юрія Рожкова „Музика”. Послухайте пісню і дайте відповідь на запитання:

· Як у пісні розкриваються роль і місце музики у житті?

 

Демонстрація пісні „Музика” Ю. Рожкова

 

Розучування пісні „Музика” Ю. Рожкова . (Зверніть увагу на інтонування повторюваних звуків, дотримання залікованих тривалостей наприкінці фраз та напівфраз)

 

Караоке. Пісня „Музика”

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Музика як мова почуттів

З музичного мистецтва... для класів... На перший семестр ТЕМА Музика як мова почуттів...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Вступне слово вчителя .

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Вступне слово вчителя
  Вч. Щодня ми з вами відчуваємо радість та хвилювання, на щось сподіваємося та в чомусь розчаровуємося. Життя дарує нам безліч почуттів та переживань. Любов, відданість, дружба - це

Слухання музики
Сьогодні ми з вами ознайомимося з двома творами, в яких можна відчути різні настрої. Прослухайте українську народну пісню «Летіла зозуля». · Про що йдеться в пісні?  

Вступне слово вчителя
  Вч. Коли ви навчались у молодших класах, однією з тем семестру була тема про трьох китів у музиці. Так, це пісня, танець і марш. За роки навчання ми ознайомились із різними видами т

Слухання музики.
Фрідерік Францішек Шопен – видатний польський композитор і піаніст, основоположник класичної музики Польщі. Уперше він спробував себе як композитор у 7 річному віці, а коли йому виповнилося 8, уже

УРОК 3.
ТЕМА УРОКУ:Через боротьбу до перемоги .   Мета уроку : Навчальна:на прикладі героїчної музики Л.Бетховена «симфоні

V .Висновок.
Музика Л.Бетховена передає почуття й думки, що зрозумілі нам і сьогодні. Доведено, що його музика гармонізує стан людини: · Зменшує дратівливість, розчарування та підвищує плиннос

УРОК 4.
ТЕМА:Єдність людини з природою.   Мета уроку : Навчальна:дати визначення понять: «прелюдія», «гомофонія»;

Вступне слово вчителя .
Спостерігаючи за красою природи, ми відчуваємо звучання оркестру природи, що складається з шелесту листя та трави під ногами, зі стрімкого подиху вітру, гомону пташок, шуму дощу. Усе це звучання пе

V. Висновок .
  Якщо композитори створюють музику, укладаючи у неї свої позитивні думки, найкращі почуття , то чи можемо ми відстежити зворотній зв'язок ? Чи впливає музика на наші почуття? Так ми

УРОК 5.
ТЕМА:Близька музика далекого континенту .   Мета уроку : Навчальна:на прикладі творчості Дж. Гершвіна та американс

Вступне слово вчителя .
Люди завдяки музиці можуть дізнатися та зрозуміти почуття людей, які жили не тільки в інших країнах, на інших континентах, але й у далекому минулому. На уроці ми говоритимемо про напрям му

Слухання
Пропоную послухати пісні у виконанні Поля Робсона – американського співака і актора афроамериканського походження, борця за рівноправність людей усіх рас, Він був одним із перших джазових виконавці

V. Висновок.
Вч . Америка – це далекий континент, де багато людей живуть зовсім інакше, а ми все одно здатні їх зрозуміти завдяки музиці. Незважаючи на те, що інтонації різні, музика близька нам. Так само, як у

УРОК 6.
ТЕМА:Музичне послання крізь віки .   Мета уроку : Навчальна :творчість Й.С. Баха ; - фуга, поліфонія ;

Вступне слово вчителя .
На попередньому ми ознайомилися з музикою афроамериканських народів. Сьогодні пропоную повернутися в давні часи й ознайомитися з музикою, у якій яскраво розкривається невичерпаний світ людських поч

Слухання музики
Якщо ви слухатимете уважно, то можете почути, що тема має пісенний характер; багаторазово повторюючись, вона утворює багатобарвне звукове мереживо. А тепер послухайте Органну фугу соль мін

УРОК 7 .
ТЕМА:Два німецькі генії .   Мета уроку: Навчальна :на прикладі творів Й.Баха і Л.Бетховена поглибити знання учнів

V. Висновок.
Вч. Музика впливає на людину; виховує певні якості, що формують характер особистості і змінють стиль її життя.Щоб правильно сприймати музику, слухач повинен самостійно зрозуміти твір, виявити в ньо

УРОК 8.
ТЕМА: «Лебедина пісня П. Чайковського »   Мета уроку : Навчальна :симфонія –визначення ; - творчість П. Ч

Вступне слово вчителя .
Згадаймо про композитора Петра Чайковського. Музика цього композитора має великий вплив на формування почуттів людини. У своїх творах Чайковський розкрив усю гаму людських почуттів — від ліричного

Висновок.
Вч. Музика, як і поезія чи живопис, також може розповісти про реальні чи фантастичні події, відтворити картини природи, передати рух поїзда і веселий шум натовпу, однак найбільш емоційно вона змаль

Урок 9.
ТЕМА:Музика як мова почуттів .   Мета уроку : Навчальна :Спостереження за широким колом настроїв та почуттєвого св

УРОК 10
ТЕМА:Вирушила музика в похід .   Мета уроку : Навчальна :роль музики в житті козаків ; - творчість С.Чарн

Вступне слово вчителя .
Боротьба за щастя і незалежність українського народу, що тривала у його багатовіковій історії, знайшла своє втілення у багатьох творах професійного і народного музичного мистецтва. Пропоную сьогодн

УРОК 11.
ТЕМА :Філософ , поет, музикант .   Мета уроку : Навчальна :творчість Г.Сковороди ; - кант –визначення ;

Вступне слово вчителя .
Музику завжди уважали надзвичайним видом мистецтва. Основою музики є почуття та емоції. Ми вже з вами переконалися у цьому на багатьох уроках. Розуміти музику – це вміти глибоко та сильно

УРОК 12.
ТЕМА :Життя присвячене пісні .   Мета уроку : Навчальні:поглибити знання про творчість М. Леонтовича ; -

Вступне слово вчителя .
Україна подарувала світові багато чудових музикантів і композиторів, у творчості кожного з них українська народна пісня посідала чільне місце. Сьогодні пропоную ознайомитися з творчістю композитора

Слухання музики
Відомості про пісню «Щедрик» Леонтович почав працювати над піснею «Щедрик» приблизно у 1910 році. У 1916 він надіслав готовий твір до Києва, де на Різдво студентсь

УРОК 13.
ТЕМА :Сталеві руки і золоте серце.   Мета уроку :   Навчальні :творчість С, Рахманінова ; -

Вступне слово вчителя .
Він „...був створений зі сталі і золота: сталь у його руках, золото — в серці”. Так писав польський піаніст Йосиф Гофман про видатного російського музиканта Сергія Рахманінова. Міцні та ві

Творчий шлях композитора.
Протягом навчання у консерваторії Сергій Рахманінов створив Перший фортепіанний концерт, багато романсів, п’єси для віолончелі та фортепіано. Дипломною роботою Рахманінова стала опера «Алеко» - пер

Урок 14
ТЕМА: Шопен – душа фортепіано.   Мета уроку : Навчальна :жанри інструментальної музики - скерцо , ноктюрн;

Вступне слово вчителя .
  Ф. Шопен – польська гордість „Доля нагородила поляків Шопеном, як німців Моцартом”, - так писали сучасники про молодого, надзвичайно талановитого поль

УРОК 15.
ТЕМА: Пісні зимових свят .   Мета уроку : Навчальні :Щедрівки; - тематика календарно – обрядових пісень;

Вступне слово вчителя .
  Тематика обрядово-календарних пісень Найвідоміші композитори досить часто для написання своїх творів використовували тематику обрядово-календарних пісень.

Музичний цикл
Музичний цикл– це кілька вокальних або інструментальних творів, об’єднаних загальним художнім задумом.   Вч. Послухайте колядки „Бог предвічний” та „Нова рад

УРОК 16.
  ТЕМА :Музика – дзеркало почуттів (узагальнення) Мета уроку : Навчальні :підсумковий урок. Вихов

Вступне слово вчителя .
Вч. Сьогодні відбудеться узагальнюючий урок із теми „Музика – дзеркало почуттів”. У мистецтві, як у дзеркалі, відображається багатоманітність навколишнього світу. Проте улюбленою «темою» м

Завдання 2.
Прослухайте фрагмент твору і поміркуйте, які почуття передав композитор. Слухання. С. Рахманінов. Другий концерт для фортепіано з оркестром (1 ч.)   Музика і

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги