рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Запаси корисних копалин в Україні

Запаси корисних копалин в Україні - раздел Философия, НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА Вид Корисних Копалин Одиниця Вим...

Вид корисних копалин Одиниця Виміру Запаси за категоріями Кількість родовищ
А+В+С, С, Усього Що розробл.
Нафта, конденсат тис.т
Газ природний млн.м
Вугілля кам'яне тис.т
Вугілля буре тис.т
3алізна руда для Збагачення тис. т
Марганцева руда тис.т
Ртутна руда тис.т
Сірчана руда тис.т
Калійно-магнієва сіль тис.т
Кухонна сіль (кам’яна) тис.т
Графітова руда тис.т
,Цементна сировина тис.т
Цегельно-черепична Сировина тис.т
Піщано-гравійна Сировина тис.т
Бентонітова сировина тис.т
Каолін вогнетривкий тис.т
Доломіти тис.т
Флюсовий вапняк тис.т
Пісок формувальний тис.т
Мінеральні підземні Води млн. мз 64,5 за дабу 0,9 за добу

 

Перспектива розвитку буровугільної бази полягає в освоєнні родовищ Лівобережжя - Синельниківського, Оріхівського, Санджарівського. Можлива розробка Новодмитрівського (Харківщина), Сула-Удатійського (ІІолтавщина) родовищ. За оцінками, на Лівобережжі міститься 11% геологічних запасів бурого вугілля. Відоме також Белградське родовище в Одеській області. Загальні промислові запаси бурого вугілля становлять 2588200 тис. т (А + В+ С,) i за категорією С2 - ще 10906000 тис. т.

Україна - один з найстаріших регіонів промислового видобутку нафти та пов’язаного з нею природного газу. Обстежено й розвідано 278 родовищ нафти i 336 природного газу, з них експлуатується відповідно 178 i 208, 3 надр України видобуто на сьогодні близько 350 млн. т i 1700 млрд. м3. Обсяги промислових запасів становлять 234,8 млн. т нафти й 1148,2 млрд. м3 конденсату природного газу. Нафтогазоносні площі зосереджені в трьох регіонах - Передкарпатському, Дніпровсько-Донецькому та Причорноморсько-Кримському. У Передкарпатті відкрито 16 родовищ нафти (найбільші - Долинське, Уличинсько-Орівське) на глибинах 1000-3000 м. Серед основних газових родовищ - Угерське, Рудківське, Більче-Волицьке, нафтогазових - Бабчинське i Битків-Пасічне.

Найперспективнішим є Причорноморсько-Кримський район. Тут відкрито понад 20 площ i родовищ природного газу. Перспективні газові поля лише в Азовському морі оцінюються 1,3 трлн. мз природного газу. Експлуатуються газові родовища Джанкою i Тарханкутського півострова, відкрито Північно- й Східно-Казантипське родовища.

Загальні геологічні запаси горючих сланців оцінюються в 4 млрд. т. Відомі їх родовища на межі Черкаської i Кіровоградської (Болтинське) i в Хмельницькій областях (Флоріанівське), в Карпатах (менілітові сланці).

В Україні відомо понад 1500 родовищ торфу, а геологічні його запаси становлять 2,46 млрд. т, з них промислових 1,84 млрд. т. За загальними покладами виділяються Волинська (Цирське, Турське), Рівненська (Морочне, Дубняки, Кремінне), Чернігівська (Замглайське, Сновське), Київська (Ірпінське, Супійське) та Львівська (Стоянівське, Львівське) області.

Є в Україні також родовища уранових руд, які розробляються Смолінським рудоуправлінням (Кіровоградська область) i виявлені в Побужжі (Південне, Калинівське, Лозоватське), на Волині та Жовтих Водах (Дніпропетровська область).

Загальні запаси залізних руд за категоріями А+ В+ С1 оцінюються 26,3 млрд. т, 3 них 18,7 млрд. т у Криворізькому басейні. Більшість залізних руд зосереджена в 48 родовищах Криворізько-Кременчуцького, Білозерсько-Конкського та Керченського басейнів i Приазовському залізорудному районі.

Криворізько-Кременчуцький залізорудний басейн - єдиний рудоносний масив, який вузькою (2-7 км) смугою простягається на більш ніж 100 км Дніпропетровської області i до півдня Полтавщини. Загальна площа гірничого відводу сягає 700 км2, площа гірничих робіт - 360 км2, загальні запаси залізної руди - 27,1 млрд. т(понад 83% загальних у державі). Розробляється 10 кар’єрів глибиною до 300 м кожний i 26 шахт 3 65 розвіданих з максимальною глибиною 1125 м. Багаті на залізо руди розробляються шахтним способом, бідні - відкритим. Басейн характерний значним порушенням порід та розвитком техногенної тріщинуватості, що спричиняє підтоплення на гірничих виробітках, ускладнює умови видобутку i загострює вкрай напружену екологічну ситуацію.

У Білозерсько-Конкському басейні поклади залізної руди на 45 км простягаються уздовж лівого берега Дніпра в Запорізькій області, промислові запаси її становлять 0,7 млрд. т, загальні - 2,5 млрд. т.

Керченський залізорудний басейн містить 1,8 млрд. т залізних руд, з них промислових - 1 млрд. т. Руди містять 30-40% металу i залягають неглибоко від поверхні. Руйнування міжгалузевих зв’язків призвело до тимчасової консервації басейну в середині 90-х років.

Приазовський залізорудний район об’єднує кілька родовищ, серед яких найбільші - Базавлуцьке та Гуляйпільське. Він розглядається як першочергова резервна база сировини. Локальні осередки родовищ залізних руд є в Харківській (Вовчанське) та в Донецькій (Мангуське) областях.

3 чорних металів другим за значенням є марганець. Загальні його запаси 3,5 млрд. т, промислові - 2,3 млрд. т, Україна забезпечує 32% його світового видобутку. У Нікопольському марганцеворудному басейні виділяються Нікопольський, Інгулецько-Дніпровський та Великотокмацький райони. В останньому сконцентровано 1,4 млрд. т руди. Залягає вона горизонтальними пластами на глибині 15-170 м, що сприяє відкритому її видобутку. Вміст у ній чистого металу 27-28%. Марганцеві руди є також у Побузькому, Донецькому й Покутському марганцеворудних районах.

До чорних металів належить також хром, руди якого є в Побужжі (прогнозні запаси 2,6 млн. т), а зосереджені переважно в Капітанівському родовищі.

Рівень розвитку кольорової металургії в Україні зумовлений низьким забезпеченням її території рудами кольорових металів. Запаси руд із вмістом нікелю 3-5% зосереджені в 10 родовищах двох труп - Побузькій (6 родовищ, з яких сьогодні експлуатується Деренюське) та Дніпропетровській (Нове, Тернівське, Девладівське). Руди розробляються відкритим способом.

Алюмінієва сировина залягає у вигляді бокситів (Високопільське родовище), алунутів (Берегівське, Беганське, Лопошнянське) i нефелінів (Приазов’я), але експлуатується з них тільки Високопільське. Ртутні руди розробляють на Микитівському родовищі, тут є також запаси сурми.

Родовища титанових руд відомі в Житомирській (Іранське родовище) i Дніпропетровській (Самотканське родовище) областях. Поліметалеві руди виявлено в Берегівському й Беганському родовищах на Закарпатті, у Вінницькій та Луганській областях. Мідні руди є в Донецькій області (біля Артемівська), Рухівському масиві в Карпатах та в Запорізькій області. Перспективними є поклади самородної міді в Рівненській, Волинській і Хмельницькій областях. Молібден виявлено в середньому Придніпров’ї, Побужжі, вольфрам – на Кіровоградщині, олово - у Приазов’ї, ванадій – у Житомирській області.

Знайдені в Україні i запаси золотої руди. Основні її запаси зосереджені в Кіровоградській, Дніпропетровській, Житомирській, Черкаській, Луганській, Донецькій областях та в Мужіївському (Закарпатська область) родовищі. Останніми роками запаси золота виявлено на півночі Одеської області. В цілому відкрито 236 родовищ золота.

Вогнетривкі глини в Україні містяться в кількох основних групах родовищ – Часів’ярське, Новоселівське, Новорайське (Донецька область), Полозьке (Запорізька), Озернянське (Черкаська), Павлоградське i П'ятихатське (Дніпропетровщина).

Близько 4/5 усіх покладів доломітів зосереджено в межах металургійних баз (Криворізьке, Оленівське, Новотрощьке, Ямське), вогнетривів — у межах Кіровоградської, Запорізької ї Дніпропетровської областей (Правдинське, Веселівське). Флюсові вапняки виявлено більш як у 20 родовищах, найбільші з них Оленівське, Каракубське, Новотроїцьке. Формувальні піски (Часів Яр, Горохівське, Бантишівське) i глини (Горбківське на Закарпатті, Пижівське в Хмельницькій області) використовуються в ливарній справі та інших галузях.

Самородну сірку видобувають у Роздольському та Новаяворівському родовищах. Вміст корисної речовини в ній становить 30%. Руда залягає на глибині до 50 м i розробляється відкритим способом. Її запаси повністю забезпечують потреби України й навіть дають можливість експортувати, хоча з точки зору екологічної безпеки слід зменшити масштаби її видобутку.

Загальні промислові запаси кам’яної солі перевищують 16 млрд. т, а основні родовища її розміщені в Донбасі (Артемівськ, Слов’янськ), Закарпатті (Солотвине), Прикарпатті (Болехівське, Долинське, Дрогобицьке), на Харківщині (Єфремівське) та у Присивашші (Генічеське, Східносиваське, Сасик-Сиваське). Калійні солі видобувають як шахтним. так i відкритим способом у Калуш-Голинському родовищі й Стебницькій групі родовищ. Глибина залягання рудних тіл 200-300 м.

Графіт виявлено в Петрівському i Водянському (Запорізька область), Старокримському (Донецька) родовищах, проте розробляється він лише у Завалівському родовищі (Кіровоградська область).

Фосфорити відкриті й розробляються в Ізюмському (Харківська область), Кролевецькому (Сумська), Незвиському (Придністров’я), перспективні апатитові утворення виявлено на Житомирщині та в Приазов’ї.

Україна багата на будівельну сировину. Базальти розробляються в Рівненській (Берестовицьке, Яноводолинське родовища), Донецькій (Волноваське). Дніпропетровській (Криворізьке) областях, мармур – у Карпатах (Лугівське, Тереблянське), Криму (Мраморинське, Севастопольське).

Промислові запаси бутового каменю становлять 2 млрд. мз, мурувального каменю – 375 млн. м3. Вапняки утворюють кілька ареалів – Придністровський, Кримський, Донбаський, а крейда i мергель - Волино-Подільський, Сумський та Східний (Луганська, Харківська, Донецька області) ареали.

Найбільші родовища бентонітів –Черкаське, Камиш-Бурунське родовища. Промислові запаси скляних пісків - 120 тис. т. Вони Містяться більш як у 20 родовищах (найбільші Авдіївське, Новоселівське, Глібівське).

У Волинській i Рівненській областях, Приазов’ї та Кривому Розі є запаси напівдорогоцінних каменів. Трапляються берил, топаз, бурштин, аметист, агат, яшма, гірський кришталь.

Слід зазначити, що Україна має великі можливості для експорту залізної руди, марганцю, титану, сірки, калієвих солей та іншої сировини.

Водні ресурси. Водні ресурси знаходять застосування в енергетичній галузі, є джерелом виробничого й побутового водопостачання, а також Простором розміщення підприємств та шляхів водного транспорту. Рівень забезпеченості більшої частини України водними ресурсами є недостатнім i визначається формуванням річкового стоку, наявністю озер, боліт, штучних водоймищ, підземних та морських вод.

Водні ресурси України становлять 209,8 км3, причому формується в її межах лише 25о/о, решта – надходить з Російської Федерації, Білорусі, Румунії. Об’єм підземних вод – 7 км3, а в господарстві використовується 1 млрд. м3 морської води.

Балансові запаси річкового стоку країни становлять (без Дунаю) 87,1 км3. Водні ресурси зосереджені здебільшого (58%) у басейні Дунаю за річної потреби лише 5% обсягу використання води у країні в цілому. Разом з тим, у Донбасі, Криворіжжі, Криму, де є значні водокористувачі, формується найменша кількість водних ресурсів, що зумовлює їх дефіцит,.

Більшість водоресурсних систем України є природно гостродефіцитними, а нерівномірність їх поширення на території стала еколого-ресурсним детермінантом подальшого розвитку господарства. Природний розподіл водних ресурсів не відповідає потребам водопостачання, а природна вододефіцитність території на фоні виснаження ресурсної бази створює систему факторів обмеження подальшого водогосподарського розвитку. Водні ресурси України формуються переважно за рахунок стоку річок Дніпра, Дністра, Південного Бугу, Сіверського Дінця, Тиси. Значна частина річкового стоку є транзитною з територій суміжних держав. Сумарний річковий стік. (без урахування стоку р. Дунаю) у середній за водністю рік становить 87,1 млрд. м3, а в розрахунковий маловодний - 55,9 млрд. мз, у т. ч. транзитний стік з територій Росії i Білорусі - відповідно 34,7 i 24,2 млрд. мз. Майже 65% річкового стоку припадає на басейн Дніпра, 11 °/о - Дністра, 4% - Сіверського Дінця, 3,5% - Південного Бугу. Навіть з урахуванням підземних вод питома водозабезпеченість на 1 км2 території ї на душу населення дуже низька.

В Україні показники природної водозабезпеченості є одними з найнижчих у Європі з розрахунку на одного жителя та одиницю площі. Питома забезпеченість населення України річковим стоком з розрахунку на 1 людину становить майже 1 тис. мз/рік. Аналогічні показники для розвинених країн становлять, відповідно: у Швеції - 2,5 тис. м3 на рік, Англії - 5, Франції - 3,5, Німеччині - до 2,5, США - 6,8, Канаді - 219 тис. мз/рік.

Майже 11 кмз води акумулюють 3 тис. озер, у т. ч. 2,5 км3 прісної; 80 водосховищ i 20 тис. ставків мають запас води 24 кмз. Найбільші озера й лимани розташовані на Поліссі, в басейні Дунаю, на узбережжях Чорного та Азовського морів, у Криму. Штучні водойми створено на Дніпрі, Південному Бузі, Сіверському Донці. Вони займають територію понад 7 тис. кмз (саме таку площу орних земель i сіножатей було вилучено в Україні із сільськогосподарського обороту).

Запаси підземних вод в Україні становлять майже 20 км3 i зосереджені переважно на півночі й заході країни. Глибина їх залягання коливається від 100 м на півночі до 600 м на півдні. Прогнозні ресурси сягають 61690 тис. м3/добу. Забезпеченість прогнозними ресурсами підземних вод по Україні перебуває на рівні 0,3-5,5, а в середньому становить 1,15 мз/добу на 1 людину. Всього розвідано 369 родовищ підземних вод на 999 ділянках із затвердженими експлуатаційними запасами 15760,2 тис. мз/добу, або 26% від їх загальної кількості.

Використовуються підземні води для задоволення різноманітних потреб. У 11 з 27 адміністративних одиниць за їх рахунок забезпечується понад 50% потреб у господарській та питній воді. Водопостачання Львова, Луганська, Тернополя, Хмельницького, Полтави повністю забезпечується підземними вадами. Для решти обласних центрів цей показник близький до 50 % або перевищує цей показник, а у північних районах багато містечок i селищ забезпечують власні потреби тільки за рахунок підземних вод.

В Україні забір підземних вод становить 10287 тис, мз/добу. У територіальному плані запаси їх збільшуються з півночі на південь, потреби водокористувачів i водозабір - у зворотному напрямку.

Серед підземних вод особливо важливу роль відіграють мінеральні, зосереджені в 84 родовищах, з них 35 експлуатуються на повну потужність. У Карпатах, Закарпатській області й на півострові Крим, у Кримських горах на глибині понад 500 м є термальні води, що в Україні ще недостатньо вивчені.

Довжина берегової лінії України становить майже 2 тис. км. В сучасних умовах постає потреба в комплексному використанні природних багатств Чорного й Азовського морів.

Велике значення для перспективного водопостачання міст прибережної частини матимуть у майбутньому субмарині запаси прісних вод в районі гирл Дніпра та Дністра. У лиманах моря є лікувальні грязі. Сприятливі кліматичні умови сприяють розвитку на узбережжі потужного санаторного комплексу.

Лісові ресурси. Лісові ресурси відіграють важливу роль як у збереженні навколишнього середовища, так i в господарській діяльності людей. У свій час ліси були єдиним відомим людині видом палива. Зараз основним господарським призначенням лісів є сировинне забезпечення промисловості, де головним продуктом користування є деревина, тобто промислова сировина для деревообробної, целюлозно-паперової, лісохімічної промисловості. Помітну частину потенціалу лісових ресурсів становлять не деревні ресурси лісу - технічна сировина, лікарська (для фармацевтики), кормова база тваринництва, продукти харчування.

Україна відноситься до країн з порівняно невисокою забезпеченістю лісом. Згідно з даними державного обліку лісів, площа земель лісового Фонду становить 10,8 млн. га. Під лісовою рослинністю перебуває 9,4 млн. га.

Лісом покрито в середньому 15,6% території, у т. ч. на заході й півночі - 30-40%, у Карпатах - понад 40%, на Поліссі - 25,7%, у Криму - 10%, в степових зонах - 4%. Високопродуктивний деревостан мають 75% лісових площ. Загальні запаси деревної маси у лісах України становлять 17736,0 млн. м3. Середній запас деревини на 1 га вкритих лісом земель сягає 185 мз, в Т. Ч. запас деревини на 1 га стиглих i перестійних деревостанів - 237 мз, середній приріст на 1 га вкритих лісовою рослинністю земель - 3,8 мз/рік.

Ліси першої групи становлять майже 56% від загальної площі земель лісового фонду, решта - ліси другої групи. Запаси хвойних порід становлять 54% деревини, у т. ч. сосни - 35% (Полісся). Запаси деревини твердолистяних порід - до 40% (дуб - 22%, бук - 13%, граб - 2%). Серед листяних порід переважають береза, осика, вільха, липа, тополя. Неабияка роль лісу в заготівлі ягід, грибів, плодів, лікарських трав.

Лісосировинна база України практично виснажена. У структурі деревостанів молодняки і середньовікові ліси становлять 76,1%, що є наслідком надмірних вирубок у минулому i не контрольованості їх нині. Як результат – частка пристигаючих цінних дубових, букових i соснових лісів у віковій структурі лісового фонду становить нині 7-8%, а за встановлених лісогосподарських норм тільки 20%.

Україна багата на біологічні ресурси, насамперед на цінні види рослин, у т. ч. лікарські. 3а 1075 видами рослин визнано такими, що мають лікувальну дію, з них 73 види - цінні лікарські рослини, 386 видів безпосередньо пов’язані з лісовими фітоценозами, 312 видів – типові представники безлісих угруповань. Нині українська фармацевтична індустрія використовує всього лише близько 40 видів рослин (до 1991 р. – до 170), що зумовлено не лише складним економічним станом галузі, а й скороченням сировинної бази.

Природно-рекреаційні ресурси. Природно-рекреаційні ресурси становлять собою особливий вид ресурсів, а саме – гармонійне просторове поєднання земельних, водних, кліматичних, культурно-ландшафтних та гідромінеральних ресурсів, яке забезпечує в комплексі відновлення та розвиток життєвих сил людини, витрачених у процесі трудової діяльності, що слугує для регенерації здоров’я i підтримки працездатності населення, а також для культурно-освітньої діяльності. До рекреаційних ресурсів відносять об’єкти i явища природного походження для відпочинку i туризму.

3агальна проща потенційно рекреаційних територій займає 7,2% території України (близько 4,4 млн. га), в т.ч. природоохоронних земель 2,2%. Майже в усіх областях України серед рекреаційних домінують санаторно-курортні ресурси. Всесвітньовідомий своїми санаторно-курортними умовами Південь України (Одеська, Херсонська, Миколаївська, Донецька області i АР Крим). Унікальний за своїми можливостями Південний берег Криму. Крім кліматичних ресурсів район багатий на ресурси грязей для організації лікувальних закладів.

Важливим за рекреаційними ресурсами є район Карпат з його сприятливими умовами для організації як літнього, так i зимового відпочинку. У Сваляві, Синяві, Усть-Чорній та інших місцевостях є мінеральні води. Особливо багата на них Львівська область (Трускавець, Моршин, Східниця, Великий Любінь, Немирів). Лікувальні грязі є в с. Чорне Івано-Франківської та с. Конопківці Тернопільської областей. На межі Тернопільської та Хмельницької областей відкрито потужні запаси мінеральних вод типу «Нафтуся» (Сатанів, Гусятин). 3 рекреаційною метою використовуються Шацькі озера (3ахідне Полісся).

У Хмельницькій, Вінницькій (Хмільник), Київській, Черкаській, Кіровоградській областях є запаси радонових, а в Полтавській (Миргород) – хлоридно-натрієвих вод. Відомий своїми лікувальними можливостями Слов’яногорськ (Донецька область).

В Україні діє 45 курортів загальнодержавного та міжнародного значення та 13 курортів місцевого значення, понад 400 санаторіїв можуть прийняти на лікування більше півмільйона відпочиваючих. Крім цього, привабливими для громадян України та іноземних гостей є туристичні маршрути по місцях, пов’язаних з історією країни, її видатними історичними особистостями, діячами культури та мистецтва, з архітектурними та культурно-ландшафтними пам’ятниками (Київ, Харків, Одеса, Умань, Львів, Ужгород, Кам’янець-Подільський, Чернігів, Мукачево, Канів) тощо.

Фауністичні ресурси. В структурі природно-ресурсного потенціалу України особливе місце займають фауністичні ресурси. Окрім великої цінності фауни, як невід’ємної складової природного середовища території, яка відіграє важливу роль в його екологічній системі. Досить помітне значення вона має i з економічної точки зору. Основними фауністичними ресурсами, які мають господарське значення, є мисливські, рибні та медоносні ресурси бджільництва. В структурі фауністичних ресурсів України переважають медоносні ресурси. У Південному районі порівняно високою є забезпеченість рибними ресурсами. Мисливські ресурси країни зосереджені в основному на заповідних охоронних територіях. В користуванні фауністичними ресурсами все більшого значення набувають їх охорона та відтворення. Відзначаються багатством та різноманіттям фауни Полісся, Карпати, Південний економічний район Тощо. Потенціал фауністичних ресурсів є найбільшим у південних територіях України за рахунок помітної кількості медоносних ресурсів та рибальських ресурсів річок, лиманів Чорного й Азовського морів. У Чорному морі розвідано 180 представників іхтіофауни. Промислове значення мають білуга, осетр, севрюга, оселедці, хамса, тюлька, кефаль, скумбрія, ставрида, камбала. В Азовському морі налічується 155 видів зоопланктону, 79 видів риб, з них найбільш привабливими для ринку є кефаль, анчоуси, осетр, севрюга, бички, оселедці, судак, тюлька, камбала. 3 прісноводних риб найціннішими є тарань, судак, лящ, короп.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА

НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА атверджено Міністерством освіти i науки України як підручник для... МІСТ... Передмова...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Запаси корисних копалин в Україні

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ЕКОНОМІКА
3атверджено Міністерством освіти i науки України як підручник для студентів вищих навчальних закладів   Київ «Каравела» 2008 УДК 330.1(075.8)

ПЕРЕДМОВА
Сучасне суспільство перебуває у стані якісної радикальної трансформації, що проявляється процесами глобалізації, інтеграції, інформатизації усіх аспектів його життєдіяльності. Зміни, в яких перебув

Предмет i задачі курсу
Аналіз наукової літератури свідчить, що термін „національна економіка" не має однозначного тлумачення вченими-економістами, а в економічних словниках та енциклопедіях його визначення взагалі в

Основні економічні показники національної економіки
Національна економіка - це сукупність всіх галузей, господарських комплексів і регіонів країни, об’єднаних в єдине ціле різноманітними економічними зв’язками; історично

Індекс глобальної конкурентоспроможності деяких країн у 2006-2007 рр.
Країии Загальний Ранг ВВП надушу населення (2005р.)   Індекс 2005-2006 рр.

Моделі національних економік
Вихідним поняттям для аналізу сучасних моделей національних економік є дефініція „економічна система суспільства". Економічна система суспільства та модель національної економіки співвідносять

Особливості формування та розвитку національної економіки України
Національна господарська система України пройшла у своєму розвитку ті ж стадії, що й інші економічні системи: виникнення, формоутворення (формування власних засад відтворення) та розвитку. На остан

Таблиця 1.5.1.
Джерела приросту фінансового потенціалу банківської системи України та напрямки його використання, щорічний приріст, млрд. грн. Показники

Щорічні темпи приросту реальних обсягів фінансових
ресурсів у банківській системі України (%) Показники

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Що вивчає національна економіка: а. Використання обмежених ресурсів суспільства та управління ними. b. Досліджує питання розвитку окремих галузей народного гос

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. А.Смит. Исследование о природе и причинах богатства народов. - М., Соцэкгиз, 1962. - 684 с. 2. Ватаманюк З.Г., Панчишин С.М. та ін. Економічна теорія: макро- i мікроекономіка. Навч. пос

НАЦІОЕАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
Основні поняття i терміни • Вичерпні природні ресурси; • Нефінансові невироблені активи; • Еконо

Поняття та склад потенціалу національної економіки
У наш час поняття «економічний потенціал», незважаючи на досить широке розповсюдження в науковій літературі, не має однозначного тлумачення. Найбільш поширеним є наступне. Економічний по

Природно-ресурсний потенціал
Природно-ресурсний потенціал (ПРП) країни є важливим фактором розміщення й розвитку її продуктивних сил. Це поняття, що визначається кількістю, якістю, сполученням приро

Земельний фонд України станом на 1 січня 2005 р.
Види основних угідь Площа земель всього тис. га % до аг. площі Сільськогосподарські землі

Демографічний та трудовий потенціал
Населення країни – чинник її комплексного економічного та соціального розвитку. Його роль особливо зростає в густозаселених регіонах з недостатніми природними ресурсами.

Науково-технічний потенціал
Сучасний період розвитку України характеризує етап прискореного науково-технічного прогресу. Підйом розвитку національної економіки за рахунок науково-технічного прогресу (НТП) на чергову хвилю зро

Інформаційний потенціал
Інформацію завжди вважали важливою, невід’ємною складовою життя людини. Проте до середини ХХ ст. ця категорія не була об’єктом пильної громадської уваги та аналізу з точки зору її впливу на особист

Виробничий потенціал
Спроможність галузей господарства країни виробляти товари та послуги для населення та виробництва називають виробничим потенціалом. В Україні провідного складовою еко

Зовнішньоекономічний потенціал
Територіальний поділ праці -- об’єктивний процес виробничої спеціалізації економічних районів чи країн i посилення міжрайонної або міждержавної кооперації, обміну

Екологічний потенціал
На порозі нового тисячоліття в Україні, як і в усьому світі, проблеми охорони природи були такими ж важливими, як i у ХХ ст. Природа частими повенями, надзвичайної сили цунамі, посухами, закликала

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Економічний потенціал - це: а. маса вироблених у країні протягом року предметів споживання та наданих населенню послуг; Ь. величина накопичени

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Статистичний щорічник України за 2005 рік. Державний комітет статистики України. - К.: Консультант, 2006. - 575 с. 2. Розміщення продуктивних сил i регіональна економіка: Навч. посібник

Розділ III. ГОСПОДАРСЬКИЙ КОМПЛЕКС НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ I ЙОГО СТРУКТУРА
Основні поняття i терміни • Агропромисловий комплекс, • Міжгалузевий комплекс; • Будівельний

Будівельний комплекс
Будівельний комплекс - це сукупність галузей матеріального виробництва i проектно-пошукових робіт, які забезпечують капітальне будівництво. До складу будівельного компле

Будівельний комплекс
Будівельний комплекс - це сукупність галузей матеріального виробництва i проектно-пошукових робіт, які забезпечують капітальне будівництво. До складу будівельного компле

Соціальна інфраструктура
Соціальна інфраструктура - це сукупність, або комплекс галузей, призначенням яких у суспільному поділі праці є задоволення потреб населення у соціально-культурн

ТЕСТОВІЗАВДАННЯ
1. . Технологічний підхід до виділення міжгалузевих комплексів передбачає: а досконале вивчення технології виробництва товарів та послуг; bгрупув

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. www.ukrstat.gov.ua. розділ Транспорт і зв'язок. Дані станом лютий 2007 року. 2. Моніторинг макроекономічних та галузевих показників звичайної діяльності залізниць України / Наук.

Розділ IV. ЧИННИКИ P03BVITKY НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
Основні поняття i терміни • Економічне зростання; • Екстенсивний тип економічного • Економічний розвиток;

Світові темпи економічного зростання
Періоди Зростання випуску прод~ к- ції на душу населення, ; о Раннє Середньовіччя 500-1000 рр.

Динаміка ВВП України, у % до попереднього року
  Роки Зміна ВВП,% - 4,0 - 8,7

Типи та способи економічного зростання
Економічне зростання залежить від багатьох чинників, їх кількісних та якісних характеристик. За ознакою сутнісного впливу на економічне зростання спостерігаються кількісний та якісний впливи фактор

Фактори економічного зростання
В будь-якому суспільстві прагнення до розвитку невпинне. При цьому основною проблемою забезпечення економічного зростання є з'ясування чинників впливу i по6удова моделей та механізмів збільшення об

ТЕСТОВІЗАВДАННЯ
1. По відношенню до економічного розвитку економічне зростанняє: а. визначальним фактором;складовою; b. показником кількісних змін в економіці; показником якісних

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Аналітична економія: макроекономіка i мікроекономіка: Навч. посіб. У 2-х кн. Кн. 1: Вступ до аналітичної економії. Макроекономіка / [С.М. Панчишин, П.І. Островерх, В.Б. Буняк та ін.]; За ред. С.

Ринковий механізм регулювання національної економіки
Ринковий механізм є фундаментальною економічною категорію, зякої, напевне, i починається комплексне дослідження економічних систем та різних типів національної економіки як комплек

Корпоративне регулювання в господарській системі національної економіки
Аналіз сучасної економічної думки та практики господарювання розвинених держав свідчить, що важливим елементом системи регулювання економіки - розподілу i використання обмежених ресурсів є корпорат

Державне регулювання економіки: бюджетне, податкове, фінансово-кредитне регулювання
Інститут держави як явище суспільного характеру вже досить тривалий період знаходиться під пильною увагою вчених. Найбільшу цікавість завжди викликали питання про те, які саме функції повинні бути

Мале підприємництво та важелі його державного регулювання в Україні
Поняття малий бізнес в економічній літературі чітко не визначено. Але доведено, що він є невід’ємною складовою світової ринкової господарської системи як найбільш масова, динамічна, гнучка форма ді

Роль малого підприємництва в національній економіці
МАЛЕ ПІДПРИЕМНИЦТВО це: — провідний сектор ринкової економіки; — основа дрібнотоварного виробництва; визначає

Переваги та недоліки малого бізнесу
Переваги малого бізнесу Недоліки малого бізнесу 1. Низькі витрати на управління. Малі підприємства є тією частиною економіки, де н

Стан розвитку малого i середнього підприємництва (МСП) у різних країнах світу у 2005 р.
Країна Кількість МСП, тис. Кількість МСП на 1000 чол. населення Зайнято в МСП млн. чол. ЧасткаМСП У заг

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Сучасні науковці визначають ринковий механізм як (можливо кілька варіантів відповідей): а. Способи взаємозв'язку i взаємодії основних елементів ринку: попиту, пропозиці

Перерахуйте основні нецінові фактори впливу на величину попиту.
5. Рівноважна ціна встановлюється на ринку, коли: a. Попит на товари та послуги перевищує пропозицію на них в.Пропозиція товару перевищує попит на нього

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. А.В. Сірко. Корпоративний сектор: структура, місце та роль в сучасній економіці // Вісник Вінницького політехнічного інституту. - 2004. - № 4 (17). - С. 17-24. 2. А. Смит. Исследование

Розділ VI. ПРОГРАМУВАННЯ ТА ПРОГНО3УВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
Основні поняття i терміни І • Аналітичний метод прогнозування; • Прогнозування цілі розвитку

Суть державного програмування, види програм. Цільові комплексні програми розвитку національної економіки
Практично в усіх країнах з ринковою економікою здійснюється розробка державних програм. Програмування національної економіки з'явилося у світовій практиці в 30-ті р. ХХ ст. Першими на цей шлях стал

Програми економічного й соціального розвитку. Міжнародні програми
Програма економічного й соціального розвитку — це адресний документ, у якому передбачається комплекс взаємопов'язаних з ресурсами, виконавцями й термінами здійснення заходів щодо найефективн

Прогноз та прогнозування національної економіки
Використання прогнозів національної економіки стає дедалі інтенсивнішим, починаючи 3 1960—х рр. У США недержавні організації розробляли прогнози, засновані на моделі Уортона, з 1963 р.; у Великій Б

Принципи та методи прогнозування національної економіки
Процес розробки та укладання прогнозів називається прогнозуванням. Прогнозування - це наукове, обґрунтоване системою встановлених причинно-наслідкових зв'язків i закономірнос

Економічного і соціального прогнозування
Критерій Види моделей   Факторні   Структурні

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Державна програма економічного й соціального розвитку може складатися: а. на довгострокову перспективу; b.на середньострокову перспективу; а. на насту

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Закон України «Про пріоритетні напрями розвитку науки i техніки» № 2623-ІІІ від 11 липня 2001 р. // Відомості Верховної Ради (ВРР). – 2001. – № 48. 2. Закон України «Про державне прогно

Концепція сталого розвитку
Соціальне життя є складним та багатогранним i поєднує в собі якісно різні сторони – економіку, політику, культуру, етнонаціональні відносини, екологію, мораль, право тощо. І те, що є прогресивним в

Принципи, показники та етапи сталого розвитку
Вирішення питань сталого розвитку передбачає необхідність вироблення та дотримання принципів здійснення цього процесу. В основі сталого розвитку лежить принцип справедливого розподілу

Національні можливості забезпечення сталого розвитку в Україні
Всесвітня конференція в Ріо-де-Жанейро (1992 р.) прийняла документ "Порядок денний на ХХІ століття", який є глобальним планом дій із забезпечення сталого розвитку. Він включає більше ста

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Постанова Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2003 р. № 634 «Про затвердження Комплексної програми реалізації на національному рівні рішень, прийнятих на Всесвітньому самміті зі сталого роз

Світове господарство: структура, тенденції розвитку. Показники відкритості економіки
Ефективність будь-якої національної економіки залежить не лише від результатів її внутрішньої діяльності, а й від її участі у світових економічних відносинах, степеня її інтеграції у світове

Форми ї механізми інтеграції національної економіки у світове господарство
Світовий розподіл праці є рушійною силою інтеграційних процесів. Необхідність здійснення обмінних операцій між країнами зумовила формування міжнародних економічних відносин як окремої економічної к

Цілі формування ВЕЗ та шляхи їх реалізації
Цілі формування ВЕЗ Шляхи реалізації 1. Насичення внутрішнього ринку високоякісною продукцією (у першу чергу імортозамінюючими тов

Особливості територіального i функціонального підходів до створення ВЕ3
Критерії Підходи до створенняВЕЗ Територіальний Функціональний 1. Суб’єкт Підприємст

Економічна інтеграція України у світове господарство
Історичні джерела свідчать, що Україна завжди була невід'ємною частиною світового господарства. Вибір Володимиром Мономахом віри для своєї держави шляхом опитування купців про переваги того чи іншо

України за етапами історичного розвитку
Період Сфера діяльності Форма власності Формування Доходів Київська Русь Торгівля, кредитні

Галузеві пріоритети розвитку вільних економічних зон України
ВЕЗ Дата початку/ закінчення термі - ну дії Розташування Пріоритетні види діяльності Фактичні сфери

Співставлення напрямів розвитку держави i сфер нововведень України на початку 21-го століття
Провідні напрями розвитку економіки держави Сфери інтенсивних нововведень Напрям Річний темп зростання, %

Основні акценти управління національними економіками провідних країн світу
Держава Основний акцент (спрямованість держави) Рушійна сила управління Акценти державного Регулювання

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Особливості національної економіки України за часів козаччини: а. національної економіки не існувало; Ь. основним джерелом прибутків були податки i торгівля;

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Александрова Е. Специальные экономические зоны в мировом хозяйстве / Внешнеэкономическая деятельность. - 1997. - № 10. - С. 19. 2. Міжнародна конвенція 1973 р. про спрощення та гармоніз

Розділ ІХ. НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА I ЕКОНОМІЧНА БЕ3ПЕКА
Основні поняття i терміни • Безпека страхового ринку; • Критерії економічної безпеки; • Безпека фондового ринк

Сутність економічної 6еsпеки національної економіки
Безпека як система корінних, типових властивостей будь-якої країни втілює в собі усі сфери різних галузей життєдіяльності й розвитку людини, суспільства, держави i природи. В цілому, безпеку

Методологічні аспекти визначення рівня економічної безпеки
Основою для оцінки загрози витрат від їх вплину є критерії економічної безпеки, що можуть бути якісними або кількісними. Критерії, у свою чергу, виражаються показниками економічної безпеки. Таким ч

Механізм забезпечення економічної безпеки національної економіки
Державна діяльність із забезпечення економічної безпеки країни передбачає наступні заходи: · створення інформаційної бази для об’єктивного i всебічного моніторингу економіки й суспі

Тестові завдання
1. Економічна безпека виступає складовою частиною: а. бюджетної безпеки; b. енергетичної безпеки; с. національної безпеки; d. виробничої безпеки

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги