Оцінка ресурсів живої природи

ЗМІСТ

Уведення ………………………………………………………………………
1. Оцінка ресурсів живої природи ………………………………………......
2. Економічні причини зменшення біорізноманіття ………………..........
3. Керування збереженням біорізноманіття ……………………………….
4. Методичні підходи до економічної оцінки і збереження біорізноманіття ………………………………………………………….....  
5. Концепція загальної економічної цінності ………………………………
6. Методи економічної оцінки біорізноманіття ……………………………
6.1. Вартість прямого використання ……………………………….......
6.2. Вартість непрямого використання ………………………………...
6.3. Вартість невикористання …………………………………………..
6.4. Витратні методи чи відкладена альтернатива ……………………
7. Визначення економічної цінності біорізноманіття на прикладі Національного парку "Сосновий бор"……………………………………  
7.1. Вартість прямого використання …………………………………...
  7.1.1. Полювання ……………………………………………………
  7.1.2. Рибальство ……………………………………………………
  7.1.3. Вартість деревини ……………………………………………
  7.1.4. Побічні ресурси лісу …………………………………………
7.2. Вартість непрямого використання ………………………………...
  7.2.1. Депонування вуглецю ……………………………………….
  7.2.2. Оцінка збереження біорізноманіття ………………………...
  7.2.3. Водоочисна функція ………………………………................
  7.2.4. Оздоровчий ефект рекреації ………………………………...
  7.2.5. Оцінка вартості існування, спадкування …………………...
Висновок ……………………………………………………………………...
Література …………………………………………………………………….

 

УВЕДЕННЯ

Значення біорізноманіття в житті сучасної людини важко переоцінити. Біорізноманіття дає населенню світу продовольство, медикаменти, можливість… Любий біологічний вид екосистеми Землі, що здається сьогодні зовсім марним,… У США щорічно близько 4,5% валового національного продукту, що складає 90 млрд. діл., одержують за рахунок диких…

ОЦІНКА РЕСУРСІВ ЖИВОЇ ПРИРОДИ

Не слід дивуватися зненацька високим оцінкам біорізноманіття одержуваним за рубежем, розбіжностям в оцінках вартості використання ресурсів живої… При всіх обмеженнях існуючих підходів, чим вище економічна цінність… Оцінка ресурсів живої природи вимагає якнайшвидшого і комплексного підходу, наша задача полягає в наданні економістам…

ЕКОНОМІЧНІ ПРИЧИНИ ЗМЕНШЕННЯ БІОРІЗНОМАНІТТЯ

Катастрофічна ситуація з біорізноманіттям зв'язана з заниженням реальної цінності природи, вартості природних ресурсів і послуг. Це порозумівається… В ухваленні рішення по методу "Витрати - вигоди" при чи відсутності… - заниження витрат, зв'язаних з неврахуванням екологічного збитку й у цьому випадку негативні зовнішні витрати…

КЕРУВАННЯ ЗБЕРЕЖЕННЯМ БІОРІЗНОМАНІТТЯ

Пряме регулювання зв'язане з державною економікою, формуванням природоохоронного права, адміністративними мірами, наявністю структур, відповідальних… Для України збереження біологічної розмаїтості, рідких і зникаючих видів… В Україні розроблена і діє складна і розгалужена система природоохоронного права, у якому збереження біорізноманіття…

МЕТОДИЧНІ ПІДХОДИ ДО ЕКОНОМІЧНОЇ ОЦІНКИ І ЗБЕРЕЖЕННЯ БІОЛОГІЧНОЇ РОЗМАЇТОСТІ

Найбільш прийнятним бачиться підхід С.Н.Бобильова (1999), заснований на показниках економічної цінності біорізноманіття, витрат, джерел… Економічна цінність визначається через наступні витратні підходи: - вартість відновлення, коли оцінюються витрати, необхідні для реінтродукції, відтворення загубленого чи деградуючого…

КОНЦЕПЦІЯ ЗАГАЛЬНОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ ЦІННОСТІ

Для комплексної оцінки природних ресурсів, благ і послуг, застосовується величина загальної економічної цінності, як сума вартості використання… Вартість використання включає: - пряма вартість використання;

МЕТОДИ ЕКОНОМІЧНОЇ ОЦІНКИ БІОРІЗНОМАНІТТЯ

Розроблено і застосовуються методи суб'єктивних оцінок, ринку нерухомості, транспортних витрат, зміни продуктивності, утрати заробітку,…

Вартість прямого використання

Так, співвідношення між деревиною й іншими ресурсами лісу змінюється від 1:1 у країнах, що розвиваються, до 1:3 у розвитих. Для розвитих країн… Для лісів Непалу ціна гектара з урахуванням багатоцільового використання… У ряді робіт з оцінки біологічних ресурсів рекреація розглядається як одна з основних складових прямої вартості. Для…

Вартість непрямого використання

Проекти нових ГЕС повинні містити витрати на підтримку вододілів і включати їх у тарифи електроенергії. Великі площі мілководь каскаду водоймищ на… Зв'язування вуглецю як непряма цінність охоронюваних територій здобуває… Вважають, що доцільно вилучення замикаючих витрат із сільськогосподарського і пасовищного обороту і використання їхній…

Вартість невикористання

Вартість існування - головний компонент вартості невикористання і відбиває вигоди від розуміння того, що охоронювана територія існує незалежно від… Так, вартість невикористання, зв'язана зі збереженням водно-болотних угідь у… Для торф'яних боліт сучасної Шотландії з унікальним біорізноманіттям, готовність платити місцевих жителів склала…

Витратні методи чи відкладена альтернатива

До витратних методів відносять альтернативну вартість, відбудовні витрати, що заміщають, превентивні, витрати по запобіганню збитку. Основний… Так, при порівнянні двох варіантів водопостачання і якості води Нью-Йорка:… Альтернативна вартість є для знову створюваної охоронюваної території тим критичним фактором, що визначає існування…

Вартість прямого використання. Альтернативна вартість

Полювання

На території Національного парку за умови стійкого мисливського господарства на виділених ділянках для аматорського полювання кількість основних… Отримані суми цілком порівнянні з варіантами розрахунку виконаними… Водно-болотні угіддя, що можуть бути виділені під стійке мисливське господарство - 430,0 га.

Рибальство

Мінімальна щільність розподілу з умовою двох повноцінних риболовель за сезон дає можливість 1050-1750 рибалкам-аматорам насолодитися ловом щуки,…  

Вартість деревини

 

Побічні ресурси лісу

- декоративні рослини - конвалія травневий, первоцвіти - стійкий збір на потенційній площі більш 1100 га, включаючи розподіл, імовірність виявлення,… Лікарські рослини, оцінені по промислових запасах, уключали: - звіробій продірявлений - близько 3,5 кг на 310 га;

ВАРТІСТЬ НЕПРЯМОГО ВИКОРИСТАННЯ

Основну частину економічної цінності багатьох особливо охоронюваних територій складає вартість непрямого використання, зв'язана з роллю екологічного регулювання: зв'язування вуглецю, водорегулювальні функції, відвернений збиток, вартість відновлення, відтворення.

 

Депонування вуглецю

Річне депонування вуглецю Національним парком складає 34560-51840 т/вуглецю. Для того, щоб перевести ці дані в кількість депонованого вуглекислого… Усього депонується в такий спосіб від 126,5 тис. т до 189,7 тис. т. Ці…  

Оцінка збереження біорізноманіття

Повне фундаментальне зведення по фауні і значенню хребетних тварин Самарського бора й у цілому Присамарья приводиться в роботах В.Л.Булахова й… Підсумовуючи тільки співочих птахів (Штястний, 1986) на знеособлений гектар, з… По " ринку, що заміщають," плазунів (змії) ціна за 1 екз. по полозам 150 гр., з урахуванням середньої…

Водоочисна функція

Болота Присамарья мають пропускну здатність рівної 87 м3 у добу на га, тобто 17 га болота очищає стічні води еквівалентно однієї очисної установки,… У цілому Національний парк має у своєму розпорядженні непряму вартість боліт… Граничні витрати по очищенню води за допомогою популярних побутових фільтрів "АКВАФОР" запатентованих у США…

Оздоровчий ефект рекреації

Додаткові доходи від оздоровлення населення складають, у середньому, 1,1 дол./га. А додаткові витрати населення, зв'язані із суспільним транспортом 1,3-1,8 дол.…

Оцінка вартості існування, спадкування

Згідно опитування співробітників мережі аптек у м. Дніпропетровську витрати одного жителя на ліки групи, зв'язаної з факторами урбанізації складає в…    

ВИСНОВОК

Природоохоронне право дозволяє деталізувати й уточнити додаткові вигоди, одержувані суспільством від збереження біологічної розмаїтості. Залишається… Тут будуть потрібні спільні зусилля екологів і економістів. З однієї сторони… Стійкий розвиток нашої країни, збереження біологічної розмаїтості, процвітання і популяційне здоров'я населення…

ЛІТЕРАТУРА

2. Бобылев С.Н. Экономика сохранения биоразнообразия. – М.: Наука, 1999. – 88 с. 3. Бобылев Ю.П. Бесхвостые амфибии как объект информационного мониторинга… 4. Булахов В.Л. Трофическая структура биомассы и продуктивность позвоночных животных как показатели биогеоценогической…