рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Наведіть приклади вправ, які використовуються для роботи над реченням. Які з них сприяють розвитку зв‘язного мовлення?

Наведіть приклади вправ, які використовуються для роботи над реченням. Які з них сприяють розвитку зв‘язного мовлення? - раздел Образование, Державний екзамен з методики навчання української мови в початковій школі Речення Як Мінімальна Комунікативна Одиниця Виконує Функцію Формування І Вира...

Речення як мінімальна комунікативна одиниця виконує функцію формування і вираження думки в усному і писемному мовленні. Складаючись зі словосполучень, воно є одиницею побудови тексту. Тому в початковому курсі рідної мови робота над реченням організовується так, щоб в учнів розвивалися уявлення про співвідношення форми речення як мовної одиниці та її функціональної ролі в мовленні. Такий підхід у сучасній лінгвометодиці створює умови для вивчення речення, як і інших мовних одиниць, на функціональній основі.

Тому доцільно, як зазначає В.І.Бадер, виділити такі завдання: формувати вміння і навички нормативно використовувати синтаксичні конструкції; збагачувати синтаксичний лад мовлення синонімічними синтаксичними конструкціями; формувати вміння будувати речення та використовувати їх у текстах адекватно умовам і завданням спілкування; удосконалювати інтонаційні вміння та навички оформляти власні синтаксичні одиниці (речення і тексти ) в усному і писемному мовленні; розвивати вміння редагувати, виправляючи допущені помилки чи поліпшуючи продуковані синтаксичні одиниці.

Серед завдань на побудову речень досить поширеними у практиці початкового навчання можна назвати такі: складання речень за питаннями вчителя ( Які комахи можуть передбачати погоду? – Погоду можуть передбачати мурашки і бджоли ); запитання учнів один до одного і відповіді на них; визначення меж речень(Зима мороз усі тварини поховалися від лютого холоду); поширення речень за запитаннями ( Осінь настає. Осінь яка? Коли настає осінь?); складання речень за опорними словами, словосполученнями ( Плющ, прикріплюється, і , дерево, до стовбурів дерев, може загинути ); робота з деформованим реченням ( Наука біометрія вивченням впливу погоди займається на організми тварин і людей ); добір потрібного за змістом, пропущеного в реченні слова ( Під час розмови не хитайся, не розмахуй..., не говори надто...); добір однорідних членів речення; складання речень на певну тему за малюнком, на основі спостережень; складання речень за схемами.

Формування стилістично диференційованого вміння молодших школярів викликає потребу використовувати завдання не просто на побудову чи перебудову речень, а й на певну стилістичну приналежність. Досить поширеними у цьому плані є складання речень, словосполучень за опорними питаннями. Наприклад, складіть речення, щоб їх можна було використати у художньому тексті; науковому; в офіційно-діловому. Під час вивчення розділу “Речення”, учні практично оволодівають ритмомелодикою рідної мови на основі елементарних уявлень про закони інтонування речень в усному мовленні та способи передавання інтонації на письмі. Так, опрацьовуючи розповідні речення, використовуємо вправи на формування вмінь визначати кінець речення на слух ( увага звертається на зниження голосу в кінці кожного речення). Послідовність у їх виконанні може бути такою: 1)спостереження за зразком мовлення вчителя і виявлення особливостей інтонації кінця речення; 2) читання тексту без розділових знаків і визначення меж кожного речення; 3) запис речень з відповідними графічними знаками; 4) графічне позначення зниження голосу в записаних реченнях; 5) додавання до графічної основи другорядних членів речення; 6) відпрацювання інтонації кінця речення на прикладах; 7) виправлення помилок, допущених школярами в інтонуванні розповідних речень.

12. Запропонуйте словниково-логічні вправи, які доцільно використовувати у процесі вивчення лексикології

Важливу роль у розвитку мовлення учнів відіграє словникова робота, яка здійснюється у системі практичних вправ за програмою з мови початкової школи, під час вивчення текстів на уроках читання.

Із словом як одиницею мовлення учні знайомляться ще в період навчання грамоти, практично спостерігають явище омонімії і багатозначності.

У 2 класі школярі спостерігають за вживанням образних слів і висловів у тексті, зіставляють слова близькі за значенням.

У 3 класі продовжується спостереження за значенням слів, прямим і переносним, випадками багатозначності й омонімії. Учні мають змогу знайомитися з синонімами, антонімами, з окремими фразеологізмами.

У 4 класі знання учнів про слово розширюються внаслідок практичного використання різних лексем в усному і писемному мовленні та спостереження за їх уживанням у художніх текстах.

Робота над вивченням лексики має своїм завданням:

· збагачення словника учнів ( засвоєння нових слів чи нових значень відомих слів );

· уточнення словника ( введення окремих слів у контекст, зіставлення близьких або протилежних за значенням слів, засвоєння багатозначних та емоційно забарвлених слів);

· активізацію словника ( перенесення якомога більшої кількості слів із пасивного словника в активний);

· усунення нелітературних слів: діалектизмів, жаргонізмів, просторічних слів.

 

Джерела збагачення словника. ( основними джерелами збагачення словника дитини є : підручники, книжки для позакласного читання, газети, журнали, кіно, театр, телебачення, мова осіб в оточенні яких перебуває дитина).

Важливе значення у збагаченні словника дітей має мова вчителя. Вона завжди є зразком для учнів, а тому повинна бути правильною щодо побудови, багатою, змістовною, різноманітною за своїм словниковим складом. Учитель повинен дотримуватись культури мовлення, вживати в своєму спілкуванні літературні слова і вчити цьому вмінню своїх вихованців.

Робота з розвитку мовлення передбачає виконання учнями різних словникових вправ.

 

Словниково-стилістичні вправи (завдання на уточнення значення слів та сфери їх уживання, робота над синонімами, антонімами, багатозначними словами, аналіз засобів виразності мови тощо).

Синоніми збагачують словниковий запас слів, допомагають уникати повторення одного і того ж слова в реченні, роблять мову більш точною, емоційно забарвленою. Тому значне місце на уроках рідної мови займає робота з синонімами.

У процесі роботи над синонімами вчитель має сформувати у дітей уміння:

· розрізняти у мовленні близькі за значенням слова;

· добирати синоніми;

· замінювати в тексті те чи інше слово відповідним синонімом;

· самостійно вживати в готовому тексті дібране за смислом синонімічне слово;

· самостійно вибирати із свого лексичного запасу найбільш влучний, для висловлення власної думки синонім.

Для роботи з синонімами можна рекомендувати такі вправи:

1. відшукати в тексті слова близькі за значенням;

2. добрати слова-синоніми ( тихий, спокійний, лагідний, урівноважений);

3. розташувати синоніми за ступенем інтенсивності ознаки (посміхатися, сміятися, реготатися);

4. пояснити функціонування синонімічних слів ( будинок, хата, палац);

5. скласти речення з поданими синонімами;

6. замінити в тексті повторюване слово синонімом.

 

Подібні вправи можна використати на засвоєння антонімів, які вивчаються за програмою початкової школи.

Учні школи першого ступеня знайомляться також з багатозначними словами. Для виявлення багатозначності слів, необхідно ввести їх у речення чи словосполучення ( голова – як орган тіла, голова сільськогосподарського підприємства, хліб всьому – голова); куди бредеш ти голова дурна. Важливим для розвитку емоційного сприйняття учнів, творчої уяви є вправи на вживання слів у прямому й переносному значенні. Такі слова, як правило, вводимо в словосполучення і пояснюємо їх: гарячий чай, гаряче серце; гіркий перець, гірка доля.

 

Словниково-логічні вправи ( широко використовуються в усіх початкових класах на уроках граматики, читання, а в першому класі – становлять основний зміст лексичних занять).

Для проведення цих вправ, окрім підручника, використовують натуральні предмети, сюжетні малюнки, муляжі, таблиці, картки з словами чи зв’язними текстами.

Найпоширенішими в початковій школі є такі види словниково-логічних вправ:

1. називання предметів: хто це?, що це?;

2. називання ознак предметів за: кольором, розміром, матеріалом, формою;

3. називання дії;

4. групування предметів за родовими ознаками ( птахи: горобець, ворона, сорока, ластівка );

5. поділ предмета на складові частини ( дерево: корінь, стовбур, гілки, листя);

6. складання елементарних логічних визначень (ромашка – це квітка, кінь – це тварина).

 

Словниково-граматичні вправи (у зв’язку з вивченням різних тем з граматики систематично проводиться й лексична робота). Наприклад:

o виписати з орфографічного словника 5 слів на букву к, що відповідають на питання хто? і 5 слів що відповідають на питання що?;

o до поданих назв предметів дописати назви дій за питаннями: художник ( що робить?), лікар ( що робить?);

o від кожного з поданих іменників утворити прикметники й дієслова (сум – сумний, сумувати).

 

Особливо велике значення для збагачення словникового запасу учнів мають вправи на словотворення.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Державний екзамен з методики навчання української мови в початковій школі

Міністерство освіти і науки України... Полтавський національний педагогічний університет імені В Г Короленка... Психолого педагогічний факультет...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Наведіть приклади вправ, які використовуються для роботи над реченням. Які з них сприяють розвитку зв‘язного мовлення?

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ББК 74.268.3(4 укр.)Я73
УДК 373.5.016:82.09.(075.8)   Державний екзамен з методики навчання української мови в початковій школі: методичні рекомендації для студентів психолого-педаг

Питання до екзамену
1. Розкрийте особливості методики навчання української мови в початковій школі, зумовлені специфікою курсу української мови, що його опрацьовують молодші школярі. 2. Схарактеризуйте особли

Принципи навчання української мови
Спираючись на теоретичні основи педагогіки та психології, методика на­вчання рідної мови використовує загальнодидактичні принципи: 1. Науковості (тлумачення мовних фактів). 2. Дос

Методи навчання
У методиці використовуються методи як дидактичних класифікацій (словесні, наочні, практичні), так і методичних. Наприклад, у навчанні грамоти — зву­ковий аналітико-синтетичний метод, на уроках чита

Дидактичні засоби навчання
До дидактичних засобів навчання української мови в початковій школі на­лежать слово вчителя, навчально-методичний комплекс та різноманітні технічні засоби. Слово вчителя. Навчальний процес

Урок як основна форма навчально-виховного процесу з рідної мови
Основною формою організації навчально-виховної роботи в початковій школі є урок — організаційний елемент навчального процесу, об'єднаний у смисловому, часовому та організаційному аспектах. Саме на

Структура уроку засвоєння нових знань
I. Організація учнів для роботи. II. Актуалізація опорних знань учнів — повторення раніше вивченого мате­ріалу, який органічно пов'язується з новим. III. Мотивація навчальної діял

Структура уроку осмислення знань, формування на їх основі необхідних умінь і навичок
I. Організація учнів для роботи. II. Словникова робота. Робота над помилками. III. Перевірка домашнього завдання . IV. Мотивація навчальної діяльності учнів і повідомленн

Структура уроку перевірки знань, умінь і навичок учнів
Контрольний диктант I. Організація учнів для роботи. II. Мотивація навчальної діяльності учнів і повідомлення мети уроку. III.Підготовча робота: а) читання текст

Структура уроку аналізу результатів письмових робіт
I. Перевірка домашнього завдання. II. Мотивація навчальної діяльності учнів і повідомлення мети уроку. III.Загальна характеристика результатів перевірки знань і навичок, виявлених

Структура уроку узагальнення і систематизації знань
I. Перевірка домашнього завдання. II. Мотивація навчальної діяльності учнів і повідомлення мети уроку. III. Повторення, узагальнення і систематизація найважливіших теоретичних від

Структура уроку навчального переказу
І. Мотивація навчальної діяльності учнів, визначення мети, завдань уроку, спо­собів та послідовності роботи. II. Читання тексту для переказу. III. Аналіз змісту прочитаного тексту

Структура уроку аналізу учнівських переказів і творів
I. Перевірка домашнього завдання. II. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення мети, завдань уроку. III. Загальна характеристика результатів перевірених робіт, творчих

Форми організації навчальної діяльності учнів на уроці
Залежно від кількості учнів і характеру їх взаємодії між собою та з учителем розрізняють фронтальну, індивідуальну і групову форми навчальної діяльності. Фронтальна навчальна діяльність по

Способи організації групової навчальної діяльності учнів
1. Однорідна групова діяльність: усім групам, на які поділений клас, учитель пропонує одне й те саме завдання. 2. Диференційована групова діяльність: різним групам у класі пропонують викон

Нестандартні уроки української мови в початковій школі
Основною формою навчально-виховної роботи в сучасній школі залишається урок. У 80-х роках XX ст. набуло активності масове застосування нестандарт­них уроків, з якими вчителі пов'язували підвищення

Схарактеризуйте особливості сучасного звукового аналітико-синтетичного методу навчання грамоти
У сучасній школі навчання грамоти як семирічних, так і шестирічних першо­класників здійснюється за звуковим аналітико-синтетичним методом. Цей метод ґрунтується на таких науково-методичних засадах:

Проаналізуйте прийоми звукового синтезу
1. Утворити склад (злиття) з таких двох звуків: [н], [а] — на; [з], [о] — зо; [ж], [е] — же; [т'] [у] — тю; [с'], [о] — сьо та ін. 2. Утворити склад з таких трьох звуків і вимовити його зл

Користуючись зошитом для письма з друкованою основою, схарактеризуйте в загальних рисах систему підготовчих графічних вправ
Протягом підготовчого періоду учні вправляються у малюванні різноманіт­них орнаментів, предметів прямокутної й овальної форми (рама вікна, прапорець, ялинка, паркан, відерце, яблуко, вишня, листок

Використовуючи матеріал букваря, розкрийте структуру і методику уроку на ознайомлення з новою літерою
  Загальна структура уроку на опрацювання нової букви має відповідати сформульованій темі, провідному принципу звукового аналітико-синтетичного методу навчання грамоти – від “звука до

Використовуючи матеріал Букваря, схарактеризуйте роботу над граматичним ладом дитячого мовлення
Уже в період навчання грамоти в першокласників необхідно розвивати вмін­ня вступати в діалог на доступні для них теми, а також зв'язно висловлюватися. Для формування вміння брати участь у діалозі Б

Запропонуйте структуру уроку письма на вивчення нової літери
Протягом першого року навчання в учнів мають сформуватися технічні нави­чки письма (уміння користуватися засобами письма, орієнтуватися на сторінці зо­шита в його розліновці), графічні навички (умі

Розробіть конспект уроку вивчення програмового матеріалу, на якому розглядалися б питання культури мовлення
Тема. Культура мовлення. Мета: 1. Формувати уявлення про культуру мовлення і культуру спілкування. 2.Прищеплювати навички мовного етикету. 3.Виховувати в учнів увагу до м

Схарактеризуйте види писемного ділового мовлення та методику навчання цих видів учнів початкової школи
  На уроках української мови молодші школярі знайомляться зі зразками та особливостями виконання робіт ділового мовлення. Вони вчаться складати тексти-інструкції щодо виготовлення окр

Схарактеризуйте етапи формування граматичних понять
У молодшому шкільному віці формується початкова система граматичних понять. Здійснюється це не одразу. Одні граматичні поняття засвоюються учнями за кілька уроків (наприклад, поняття про корінь, су

Розкрийте систему вивчення іменника у початковій школі
Іменник — найбагатша з лексичного погляду частина мови серед інших, які існують у сучасній граматиці. Здобуті знання про іменник стають основою для вивчення інших частин мови, зокрема прикметника і

Схарактеризуйте методику вивчення займенника у початковій школі
Ще до початку шкільного навчання діти практично використо­вують займенники, правильно вживають їх у мовленні. У першому класі ці нави­чки закріплюються в процесі опрацювання букварних і післябуквар

Розкрийте методику вивчення прислівника у початковій школі
  З прислівником як частиною мови учні ознайомлюються в 4 класі. Відбувається це передусім з мовленнєвою метою, оскільки прислівники відіграють помітну роль у мовленнєвому розвитку мо

Вій школі
У 4 класі учні одержують загальне уявлення про числівник як частину мови, засвоюють вимову і правопис найуживаніших числівників, вживання їх у мовленні. У процесі вивчення цієї частини мови в учнів

Проаналізуйте завдання та етапи вивчення морфемної будови слова
Тема “Будова слова” як самостійна починає вивчатися в 2-му класі і закінчується в 3-му. Вона складається з таких основних етапів: підготовча робота до ознайомлення із смисловим

Запропонуйте види правописних вправ. Розкрийте методику їх проведення
Завдання початкової школи закласти у навчальній підготовці школярів основу грамотного письма. З огляду на це, вчені методисти – частіше вдаються до аналізу стану освоєння учнями орфографії й пункту

Наведіть приклади вправ на розвиток артикуляції, які доцільно використовувати у період навчання грамоти
Тема : Звуки [ н ], [ н ′], буква « ен ». Мета : Навчити учнів вільно володіти диханням, раціонально дозувати його при про

Назвіть види переказів. Запропонуйте план роботи над докладним переказом
У загальній системі учнівських робіт з розвитку зв’язного мовлення переказ посідає важливе місце серед інших видів підготовчих вправ і творів. Творчий елемент закладений у ньому незначний, самостій

Запропонуйте розробку уроку розвитку зв‘язного мовлення, присвяченого написанню переказу
Пропонуємо орієнтовну розробку уроку розвитку зв'язного мовлення, при­свяченого написанню переказу. Тема. Докладний переказ тексту «Узимку». Мета: формувати в учнів уміння створюв

Проаналізуйте особливості читання як одного з видів мовленнєвої діяльності
Державною програмою освіти передбачається, що у початкових класах учень має оволодіти читацькими і мовленнєвими навичками та уміннями, способами роботи над художнім і науково-пізнавальним текстами,

Розкрийте методику опрацювання казки на уроках читання у початковій школі
  Опрацювання казки передбачає такі етапи: підготовча робота до читання; читання оповідання; перевірка сприймання; робота над текстом оповідання; складання плану; переказ змісту; узаг

Схарактеризуйте методику опрацювання вірша на уроках читання у початковій школі
Ритмічність розміру вірша, римування найкраще сприймаються в голосному читанні. Читання вірша вчителем має бути таким, щоб донести до свідомості дітей основну думку, намалювати образи, викликати пе

Проаналізуйте етапи формування читацької самостійності молодших школярів
У системі прилучення учнів самостійно читати виділяється три етапи: підготовчий, початковий, основний. Підготовчий етап припадає на період навчання грамоти. Діти ще не вміють ч

ЛІТЕРАТУРА
1. Анісімова Г.О., Петрова А.С. 12-бальна система оцінювання навчальних досягнень учнів. - Харків: ТОРСІНГ ПЛЮС, 2005. 2. Бабич Н.Д. Основи культури мовлення.- Львів:Світ,1990. 3.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги