рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Системи управління безпекою харчових продуктів за ДСТУ 4161 і ISO 22000

Системи управління безпекою харчових продуктів за ДСТУ 4161 і ISO 22000 - раздел Образование, МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ з дисципліни: «Системи управління якістю»   На Сьогоднішній Момент Глобалізація Ринку Харчової Промислово...

 

На сьогоднішній момент глобалізація ринку харчової промисловості призвела до необхідності вирішувати проблему безпеки продуктів харчування і необхідності зменшити ризики їх негативного впливу на здоров’я людини.

Проблема має наскільки серйозний і масштабний характер, що уряди країн і провідні асоціації виробників харчової промисловості все частіше розглядають питання безпеки харчової продукції і шукають шляхи її забезпечення і контролю. Найбільш дієвим рішенням називають введення єдиних міжнародних стандартів, вимог до забезпечення безпеки харчових продукції.

У світлі вступу України у Світову Організацію торгівлі (WTO), українським підприємствам-виробникам харчової продукції доводиться на собі випробувати дію цих міжнародних вимог. Країни - члени WTO обмежують доступ на свій ринок українських товарів, які не відповідають вимогам цих країн з безпеки.

Для того, щоб українські підприємства отримали конкурентні переваги на ринку, їм необхідно впроваджувати передові розробки із забезпечення безпеки продуктів харчування. Ігнорування міжнародних норм може негативно вплинути на конкурентоспроможність українських харчових продуктів і завдати шкоди вітчизняним виробникам, як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках.

Впровадження системи управління безпечністю харчових продуктів на основі концепції НАССР (ХАССП – Аналіз Небезпечності і Критичні Контрольні Точки від англ. - Hazard Analysis and Critical Control Points) дозволяє підприємству:

· забезпечити випуск безпечної продукції за рахунок системного контролю на всіх етапах виробництва;

· належним чином управляти всіма небезпечними факторами, які загрожують безпечності харчових продуктів – попереджувати, ліквідовувати або мінімізувати їх;

· гарантувати, що харчові продукти, які випускаються є безпечними на момент їх вживання у їжу;

· забезпечити належні гігієнічні умови виробництва у відповідності з міжнародними нормами;

· демонструвати відповідність законодавчим і нормативним вимогам до безпечності харчових продуктів;

· закріпити довіру споживачів, замовників і органів надзору до продукції, яка випускається та підвищити імідж підприємства;

· розширити мережу споживачів продукції і вийти на зарубіжні ринки;

· підвищити відповідальність персоналу за випуск безпечної продукції і забезпечити розуміння всіма робітниками підприємства першочергової важливості аспектів безпечності продукції.

У 2005 році міжнародна організація із сертифікації затвердила стандарт ISO 22000:2005 “Системи менеджменту безпечності харчової продукції. Вимоги до організації, яка приймає участь у харчовому ланцюжку”, який об’єднав вимоги стандарту ISO 9001 і принципи НАССР. Стандарт базується на дотриманні законодавчих і нормативних вимог до виробництва, ретельному аналізі виробничих процесів, з метою виявлення можливих загроз у харчовій продукції, і встановленню заходів управління для попередження, усунення або зниження цих загроз до потрібного рівня.

Мета ISO 22000 полягає у тому, щоб допомогти всім типам організацій у ланцюжку виробництва і постачання харчових продуктів впровадити систему менеджменту безпечності харчових продуктів. До таких підприємств відносяться:

· виробники кормів;

· виробники сировини і харчових продуктів;

· фермери;

· виробники інгредієнтів;

· безпосередні виробники харчових продуктів;

· підприємства харчової сфери;

· підприємства загального харчування;

· організації, які займаються очищенням, транспортуванням, зберіганням, поширенням і роздрібною торгівлею;

· інші організації, непрямо пов’язані із ланцюжком створення харчових продуктів – постачальники обладнання, засобів для чищення, пакувальних матеріалів та інших матеріалів, які контактують з харчовими продуктами.

Даний стандарт дозволить всім типам організацій всередині ланцюжка постачань продуктів харчування застосовувати системи менеджменту безпечності продуктів харчування і краще взаємодіяти один з одним в інтересах кінцевого споживача.

Необхідність розробки даного стандарту була викликана:

· збільшенням кількості захворювань, пов’язаних із погіршенням якості харчових продуктів;

· реальною загрозою здоров’ю і життю людини;

· збільшенням економічних затрат на медичне обслуговування, а також компенсацій і виплат в результаті хвороб від споживання людьми неякісних продуктів;

· збільшенням втрат компаній в результаті відсутності співробітників на робочих місцях і виплат за непрацездатністю.

Тенденція розвитку стандартів в інших галузях показує, що ISO 22000 може стати обов’язковим для учасників харчового ринку (виробників, дистриб’ютерів, продавців тощо). Стандарт ISO 22000 висуває вимоги до системи забезпечення безпечності харчових продуктів і повністю є сумісним із стандартом ISO 9001:2000. Тому підприємства, які сертифіковані на відповідність ISO 9001:2000 зможуть легко інтегрувати ISO 22000 у свою систему менеджменту якості.

Із рис. 8.1 видно, що всі ці стандарти тісно взаємозв’язані між собою і, обравши навіть один стандарт, заочно будуть враховуватися вимоги інших стандартів. Найголовніше визначити, який стандарт буде основним.

Рис. 8.1. Взаємозв’язок стандартів серії ISO

 

В Україні з 1 липня 2003р. дії національний стандарт ДСТУ 4161-2003 “Системи управління безпечністю харчових продуктів. Вимоги.” І з 1 серпня 2007р. вступив у дію національний стандарт ДСТУ ISO 22000:2007 (рівносильний міжнародному стандарту ISO 22000:2005).

У зв’язку з певними складностями виконання українськими підприємствами вимог стандарту ДСТУ ISO 22000 (наприклад, орендовані, а не власні виробничі приміщення) деякий час ці два стандарти діють паралельно. Процес впровадження ДСТУ ISO 22000 для підприємств, які мають діючу систему управління безпечністю харчових продуктів відповідно до ДСТУ 4161-2003, буде легшим, ніж для підприємств, які починають цю роботу з “нуля”, так як в основі даних стандартів закладено єдині принципи.

Накопичений досвід впровадження систем управління безпечністю харчових продуктів (СУБХП) та розвиток концепції НАССР дозволяє сьогодні сформувати широкий спектр потенційних користувачів. Від організацій, традиційно задіяних безпосередньо в життєвому циклі харчового продукту, у ланцюгу „вирощування – роздрібна торгівля” (характерних для ДСТУ 4161 до „пов’язаних” з виробництвом продукту (inter – related) або залучених до виробництва, наприклад, виробників мийних засобів інгредієнтів, машин та обладнання, що будуть контактувати з продуктом під час його виробництва вже – у списку користувачів відповідно до ISO 22000.

Сфера застосування ISO 22000 набагато ширша вказаної в ДСТУ 4161: національний стандарт можна використовувати для впровадження та сертифікації СУБХП, а міжнародний стандарт розповсюджується ще й на демонстрацію відповідності зацікавленій стороні (другій стороні) та самодекларацію відповідності.

Порівняльний аналіз вимог ДСТУ 4161 та ISO 22000 показує, що на відміну від моделі СУБХП, заснованої виключно на принципах НАССР (ДСТУ) модель СУБХП за ISO містить ще три ключові елементи: елемент інтерактивної комунікації, системний менеджмент та програми передумови (рис. 8.2).

Очевидно, що ця основна відмінність у моделях СУБХП і визначає подальшу різницю вимог, викладених у порівнювальних стандартах. Крім того, сьогодні мова йде про впровадження сучасних СУБХП у рамках стандартів серії ISO. Їх впровадження супроводжується виконанням вимог ISO/TS 22004 та ISO 22005.

Оскільки саме реалізація принципів НАССР покладена в основу будь-якої СУБХП, то управління небезпечними чинниками шляхом поєднання плану НАССР, програм-передумов і операційних програм-передумов слід вважати принциповою відмінністю вимог ДСТУ від ISO.

За визначенням ISO, програми-передумови (prerequisite programs – PRPs) – це основоположні (базові) умови або дії, які необхідні для підтримання належної гігієнічної практики впродовж життєвого циклу безпечного харчового продукту. Наприклад, PRP з належної гігієнічної практики, чи належної торговельної практики (залежно від місця впровадження СУБХП впродовж життєвого циклу продукту).

Операційні програми-передумови суттєві саме для забезпечення належного управління небезпечними чинниками, пов’язаними з продуктом чи процесом. Наприклад, операційна програма-передумова прибирання приміщень чи обслуговування технологічного обладнання.

Оскільки запропонована в ISO модель СУБХП заснована на управлінні небезпечними чинниками, визначеними і охопленими управлінням не лише у плані НАССР, але і у відповідних даному виробництву програмах-передумовах, то верифікації (та можливому подальшому вдосконаленню, модифікуванню) підлягають і програми-передумови.

 

Рис. 8.2. Розвиток елементної бази СУБХП

Впровадження вимог комунікаційних процесів ISO дозволяє забезпечити оперативне врахування найсучасніших даних стосовно безпечності харчового продукту при плануванні його виробництва, управлінні небезпечними чинниками та вдосконаленні СУБХП. На відміну від ISO у ДСТУ вимоги щодо організації комунікаційних процесів обмежувались інформуванням групи безпечності стосовно введення змін до чинників, які впливають на безпечність харчового продукту з метою забезпечення оперативного коригування плану НАССР.

Так в ISO [п. 5.6.1] передбачає необхідність налагодження інтерактивних комунікаційних процесів організації як з усіма сторонами, задіяними у життєвому циклі продукту (постачальники, субпідрядники, замовники або споживачі), так і з будь-якими іншими організаціями, які так чи інакше можуть впливати на вимоги щодо безпечності СУБХП (її результативність або вдосконалення), враховуючи ті, що працюють у законодавчій чи регуляторній сфері.

Більш високий рівень вимог ISO порівняно з ДСТУ в основному обумовлений принциповою відмінністю елементної бази моделей СУБХП, викладених у цих стандартах.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ з дисципліни: «Системи управління якістю»

ХЕРСОНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Кафедра переробки стандартизації і сертифікації сировини... Реєстр...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Системи управління безпекою харчових продуктів за ДСТУ 4161 і ISO 22000

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
до виконання лабораторних робіт     з дисципліни: «Системи управління якістю» для студентів: 5 курсу   для спеціальності: 8.0000

Основи теорії якості
  Якість – комплексне поняття, що характеризує ефективність всіх сторін діяльності: розробка стратегії, організація виробництва, маркетинг тощо. Найважливішою складов

Основні терміни та визначення
Терміни та визначення основних понять стосовно управління та забезпечення якості продукції відповідають стандартам ДСТУ 3230-95 “Управління якістю та забезпечення якості. Терміни та визначення”, ДС

Роль сертифікації в оцінці якості продукції
  У наш час, особливо в умовах ринкових відносин, коли всім підприємствам й організаціям надане право самостійного виходу на зовнішній ринок, вони зіштовхуються із проблемою оцінки як

Основні етапи розвитку систем якості
  Для графічної ілюстрації основних етапів розвитку систем якості нами використана фігура, добре відома в російському виробництві – "Знак якості". Контур цієї фігури, що, як

Друга зірка.
Система Тейлора дала чудовий механізм управління якістю кожного конкретного виробу (деталь, складальна одиниця), однак виробництво – це процеси. І незабаром стало ясно, що управляти треба процесами

Третя зірка.
У 50-і роки була висунута концепція тотального (загального) керування якістю – TQC. Її автором був американський учений А. Фейгенбаум. Системи TQC розвивалися в Японії з більшим акцентом на застосу

Четверта зірка.
У 70-80-і роки почався перехід від тотального керування якістю до тотального менеджменту якості (TQM). У цей час з'явилася серія нових міжнародних стандартів на системи якості: стандарти I

Четверта зірка.
У 70-80-і роки почався перехід від тотального керування якістю до тотального менеджменту якості (TQM). У цей час з'явилася серія нових міжнародних стандартів на системи якості: стандарти I

Напрямки удосконалення систем якості
У різні періоди виникали протиріччя між вимогами до якості продукції та можливостями їх забезпечення. Розв'язання протиріч призводило до появи нових методів та засобів, виділення та відокремлення (

Терміни стосовно процесів та продукції
№з/п Назва терміну Формулювання відповідно до ДСТУ ІSО 9000-2007      

Основоположні принципи систем управління якістю
  Незважаючи на те, що на сьогодні є різні концепції управління якістю, всі вони так чи інакше базуються на стандартах ISO 9000. Враховуючи це, основні організаційно-методичн

Загальні вимоги до системи управління якістю
  Відповідно до ДСТУ ISO 9001 та ДСТУ ISO 9004 організація має розробити, документально оформити, впровадити, підтримувати систему якості і безперервно підвищувати її дієвість.

Порядок виконання роботи
1. Ознайомитися з текстами державних стандартів ДСТУ ISO 9001:2001 і ДСТУ ISO 9001:2009. Встановити відмінності між цими нормативними документами та переваги нової версії стандарту. 2. Від

Системи управління якістю за ISO
Еволюція стратегічних і тактичних підходів до питань забезпечення якості послідовно поширилася на відносини «споживач—постачальник» (зовнішні стандарти гарантії якості). Споживачі почали здійснюват

Впровадження міжнародних стандартів ISO серії 9000 в Україні
В Україні, як і в усіх розвинутих країнах, ці стандарти було піднесено до рангу національних і використано для еталонного оцінювання системи забезпечення якості під час укладання контрактів між під

Застосування головних елементів системи управління якістю
Елементи системи ISO 9001 ISO 9002 ISO 9003 1. Відповідальність керівництва за якість (організаційна структу

Порядок виконання роботи
1. Ознайомитись зі стандартами серії ISO 9000 та визначити призначення всіх його частин. 2. Визначити мінімальний набір елементів системи якості, який необхідно виконати підприємству для д

Версії стандартів ISO 9000
Критеріальний зміст та вимоги Редакція стандартів ISO 9000 : 1994 ISO 9000 : 2000 Підхід до форму

Наукові аспекти управління якістю та конкурентоспроможністю підприємства
Характерними рисами сучасності є динамічність, швидкоплинність, неймовірне прискорення темпів життя. Сьогоднішній ринок продукції та послуг орієнтований на різноманітні верстви суспільства.

Етапи створення систем якості
  Система управління якістю – це особлива організація у виробничій системі. Основним у цій організації є документованість всіх процесів, що мають відношення до виробництва продукції,

Управління якістю в системі інноваційного розвитку підприємства
  Сучасне управління якістю продукції повинне прямо орієнтуватися на характер потреб, їхню структуру й динаміку; ємність і кон'юнктуру ринку; стимули, обумовлені економічною й технічн

Стислі теоретичні відомості
5.1.1. Види і мета аудитів (перевірок) Перевірки систем якості регламентуються стандартом ІSО 19011:2002. Цей міжнародний стандарт містить керівні вказівки з менеджменту п

Керівні принципи аудиту згідно з ISO 19011
  Міжнародний стандарт ISO 19011.“ Рекомендації з аудиту систем менеджменту якості і/або навколишнього середовища” містить настанови щодо процедур проведення внутрішнього і зовнішньог

Основні принципи аудиту
Етика поведінки аудитора — високий професіоналізм, чесність, конфіденційність. Справедливе подання результатів аудиту полягає в зобов'язанні аудитора повно і правдиво повідом

Специфічні знання і вміння аудитора систем управління навколишнім середовищем.
Аудитор системи управління навколишнім середовищем повинен володіти знаннями і уміннями з аспектів, наведених нижче. Методи управління навколишнім середовищем. Компете

Порядок виконання роботи
1. Дати визначення аудиту, зовнішнього та внутрішнього аудиту та скласти схему проведення перевірки систем якості. 2. Скласти блок-схему проведення внутрішнього аудиту. 3. Схемати

Контрольні питання
1. Яким стандартом ISO регламентовано перевірки (аудити) систем якості? 2. Дайте визначення аудиту (перевірки). 3. Що може бути об’єктом аудиту? 4. Розкажіть про основні

Оцінювання рівня якості промислової продукції
Оцінювання якості продукції передбачає вибір номенклатури показників, обчислення їх значень і порівняння зі значеннями аналогічних показників, узятих за базові. Рівень якості продукції — ц

Вирази для розрахунку комплексних середньозважених показників якості
Формула комплексного показника Формула для розрахунку аі

Визначення відносних (диференціальних) показників якості продукції у безрозмірній формі
  Для визначення комплексного показника якості продукції одиничні показники, коефіцієнти вагомості яких за одним із відомих способів переводять у безрозмірні показники. Перев

Значення показників бажаності q і відповідних безрозмірних допоміжних показників у
Градація якості Значення показників у при різних значеннях q 1 варіант 2 варіант q д

Значення функції бажаності в основних і проміжних точках
  Числові значення y q відповідно (6.7) q відповідно (6.8) y q відповідно (6.

Первинні дані для обчислення коефіцієнтів вагомості ОПЯ
Позначення показника Значення показника у серії випробувань

Приклад завдання для визначення значень ОПЯ у відносних одиницях
Назва показника Значення показника фактичне нормативне Поверхнева густина, г/м2

Методи управління якістю
Методи, які використовують для управління якістю рекомендовано класифікувати наступним чином: 1) класичні методи, які було розроблено впродовж усього періоду становлення менеджменту якості

Основні інструменти контролю, аналізу і управління якістю
  Основні інструменти контролю, аналізу і управління якістю часто називають "сім простих японських статистичних методів контролю, аналізу й керування якістю". Використання с

Порядок виконання роботи
  1. Розробіть контрольний листок відповідно до виробництва текстильного матеріалу. Заповніть його даними. 2. Побудуйте діаграму Парето, для цього розробіть бланк таблиці для

Контрольні питання
  1. Чим відрізняються інструменти й методи управління якістю? Як особисто ви визначите поняття «інструменти управління» та «методи управління»? 2. Яка принципова відмінність

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА №8
ВИВЧЕННЯ ОСНОВНИХ ПРИНЦИПІВ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ БЕЗПЕЧНІСТЮ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ (НАССР)   Мета роботи - вивчення основних положень і особливос

Порядок виконання роботи
  1. Встановити загальні вимоги до системи управління безпечністю харчових продуктів відповідно до ДСТУ 4161-2003. 2. Визначити принципи системи НАССР, послідовна реалізація

ЛІТЕРАТУРА
  1. ДСТУ 3230-95 “Управління якістю та забезпечення якості. Терміни та визначення” 2. ДСТУ ІSО 9000-2001 “Системи управління якістю. Основні положення та словник” 3

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги