рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Ізотопи урану

Ізотопи урану - раздел Образование, ЕКОЛОГІЧНА ТА РАДІАЦІЙНА БЕЗПЕКА Атом Число Протонів Число...

Атом Число протонів Число нейтронів Число електронів Поширеність
0,0057 %
0,72 %
99,27 %

 

ІММОБІЛІЗАЦІЯ– тимчасове присипляння тварин за допомогою
хіміч­них речовин для полегшення транспортування або надання їм ветеринарної допомоги.

ІМУНІТЕТ– набута або спадкоємна несприйнятливість організму до певних збудників захворювань або отрут (клітин, речовин), що мають генетично чужорідну інформацію.

ІМУННА ВІДПОВІДЬ – процес у живому організмі, який починається після введення чужорідної речовини (антигену), відбувається за участю спеці­альних (імунних) клітин і закінчується формуванням реакції, специфічної для цього антигену. Основні клітини імунної відповіді: нейтрофіли, лімфоцити і макрофаги.

ІНВЕРСІЯ МАГНІТНОГО ПОЛЯ– зміни напрямку магнітного поля Землі на зворотне при одному і тому самому напрямку геомагнітної осі, що виникають у геологічній історії через проміжки часу від 500 тис. до 50 млн років. Епохи прямого і зворотного напрямку магнітного моменту названі іменами відомих магнітологів: Брюнес (0,7 млн років тому) – теперішній час; Матуяма – 2,4–0,7 млн років тому; Гаусс – 3,33–2,4 млн років тому.

ІНГІБІТОР– речовина, яка сповільнює або припиняє протікання хімічних і біологічних реакцій.

ІНДИКАТОР– прилад (пристрій, елемент, речовина), який показує хід процесів або склад об’єктів у формі, зручній для сприйняття людиною.

ІНДИКАТОР ЗАБРУДНЕННЯ– індикатор, який сигналізує про наявність, кумуляцію, зміну кількості або якісного складу забруднювачів у навколишньому середовищі.

ІНКОРПОРОВАНИЙ РАДІОНУКЛІД– радіонуклід, що надійшов до організму.

ІНТОКСИКАЦІЯ– отруєння організму отруйними речовинами (токсинами).

ІНФРАЗВУК– звукові хвилі з частотами нижче можливого сприйняття людиною – менше 20 Гц.

ІОНІЗАЦІЙНА ПОСТІЙНАдорівнює потужності дози, яка створюється джерелом γ-випромінювання активністю 1 Бк на відстані 1 м. Для обчислення поглиненої дози γ-випромінювання використовують іонізаційну постійну К (названу також γ-постійною). Якщо:

D – потужність дози (Вт/кг);

К – іонізаційна постійна джерела γ-випромінювання ;

А – активність джерела γ-випромінювання (Бк = 1/с);

r – відстань від (точкового) джерела випромінювання (м),

 

то . (5)

ІОНІЗАЦІЯ– утворення іонів і вільних електронів та електрично нейтральних атомів і молекул в результаті впливу на них деяких фізичних чинників (ультрафіолетових променів, іонізуючого випромінювання).

ІОНІЗАЦІЯ атомА– відторгнення від атома електрона.

ІОНІЗУЮЧЕ ВИПРОМІНЮВАННЯдив. випромінювання іонізуюче.

ІОНОСФЕРА– шар атмосфери висотою від 80 до 800 км над поверхнею Землі. Відзначається значною кількістю іонізованих молекул і атомів газів. Приблизна температура газів 1 500 °С.

 

ЙОД– хімічний елемент VII групи періодичної системи. Належить до галогенів. Існують ізотопи від 120J до 139J. Великого значення набув 131J з періодом напіврозпаду 8 діб, який є бета- і гамма-випромінювачем. Радіоактивні ізотопи йоду набувають великого токсикологічного значення у перші двадцять днів після ядерного вибуху, коли їх вміст серед продуктів поділу урану досягає 2,8 %. Радіоактивний йод безперервно утворюється і розпадається у процесі роботи ядерних реакторів АЕС. Він поглинається і засвоюється тваринами і людиною, частково переходить у молоко і при його вживанні накопичується у щитовидній залозі людини. Добова потреба йоду дорівнює приблизно 150 мкг. Основним споживачем йоду в організмі людини є щитовидна залоза. Накопиченню радіоактивного йоду в щитовидній залозі можна перешкоджати застосуванням так званої «йодної
дієти», тобто введенням в раціон людини на певний період спеціальних таблеток або розчинів, які містять нерадіоактивний (стабільний) йод. МКРБ вважає, що
маса щитовидної залози рівна 20 г. У залозі накопичується 30 % радіонукліда, що
потрапляє в кров. Йод, який міститься в їжі, швидко і практично повністю адсорбується зі шлунково-кишкового тракту у кров. Біологічний період напіввиведення радіоактивного йоду з тканин організму дорівнює 12 діб, із щитовидної залози – 120 діб. Для профілактики порушень щитовидної залози, спричинених радіоактивним йодом, застосовуються стабільні препарати йоду. Йодова профілактика населення проводиться після повідомлення (отримання інформації) про радіаційну небезпеку з метою захисту від накопичування радіоактивного йоду в щитовидній залозі. Вона полягає в прийманні (через ротову порожнину) препаратів стабільного йоду: йодистого калію, або 5 % водно-спиртового розчину йоду. Йодистий
калій слід приймати після їжі разом з чаєм, компотом, киселем або водою один
раз на день протягом 7 діб:

– дітям до двох років – по 0,04 г за один прийом;

– дітям старше двох років і дорослим – по 0,125 г за один прийом.

Водно-спиртовий розчин йоду слід приймати після їжі три рази на день протягом 7 діб:

– дітям до двох років – 1–2 краплі 5-процентного розчину йоду в 100 мл молока (консервованого) або поживної суміші;

– дітям старше двох років і дорослим – по 3–5 крапель 5-процентного розчину йоду на стакан молока (консервованого) або води.

Додатково слід наносити на поверхню кисті рук 5-процентний розчин йоду у вигляді сітки один раз на день протягом 7 діб. На жаль, при аварії на ЧАЕС значна частина населення України не мала уявлення про необхідні заходи щодо йодової профілактики. Дію різноманітних радіонуклідів, за розрахунками фахівців, у 1986 р. зазнали близько 75 млн мешканців колишнього СРСР, з них – 8 млн дітей у віці до 7 років. Найбільш значного впливу радіоактивного йоду у 1986 р. зазнало приблизно 1,5 млн осіб, з них 160 000 дітей у віці до 7 років, які зараз мешкають в Україні, Білорусі та Росії.

У 2011 р. в Японії в районі атомної станції Фукусіма-1 від дії радіоактивного йоду також постраждали мільйони людей.

КАЛАМУТНІСТЬ ВОДИ– вміст зважених речовин в одиниці об’єму води, який виражається у міліграмах на літр.

КАНЦЕРОГЕН– речовина або фізичний агент, який здатний до розвитку злоякісних новоутворень або їх виникнення у живих істот.

КАРБОН– хімічний елемент V групи періодичної системи, дуже поширений у природі. Є ізотопи від 10С до 15С. Найнебезпечнішим є радіоактивний ізотоп 14С з періодом піврозпаду 5 730 років, який широко використовується у хімічних і біологічних дослідженнях як індикатор. У зв’язку з випробуванням ядерної зброї і використанням атомних електростанцій рівень 14С в біосфері збільшився. Потрапляючи в організм, 14С бере участь у загальному обміні
карбону та спричиняє онкологічні захворювання.

КАТАЛІЗАТОР– речовина, що ініціює або збільшує швидкість хімічної реакції, але сама при цьому не змінюється, не входить до складу кінцевих
продуктів.

КАТАРАКТА– помутніння кришталика ока, один з пізніх симптомів променевої хвороби.

КАТЕГОРІЯ «А» ОПРОМІНЕНИХ ОСІБ У НОРМАХ РАДІАЦІЙНОЇ БЕЗПЕКИ (НРБ) України– особи у складі персоналу атомної станції, які постійно чи тимчасово працюють безпосередньо з джерелами іонізуючого випромінювання.

КАТЕГОРІЯ «Б» опромінених осіб– особи, які не працюють безпосередньо з джерелами іонізуючого випромінювання, але за умовами мешкання або розміщення робочих місць можуть зазнавати впливу радіоактивних речовин та інших джерел випромінювання.

КАТЕГОРІЯ «В» опромінених осіб– населення країни, республіки, краю і області, які безпосередньо не контактують із штучними джерелами іонізуючого випромінювання.

КЕРМА– відношення суми первинних кінетичних енергій dWk всіх заряджених частинок, утворених під впливом побічного іонізуючого випромінювання в елементарному об’ємі речовини, до маси dm речовини у цьому об’ємі: K = dWk / dm. Одиниця вимірювання керми – грей (Гр).

КИСЛОТНІСТЬ ВОДИ– один з параметрів, які визначають якість
води, що означає здатність води до взаємодії із сильною основою. У природних водах К. в. визначається присутністю в ній кислот (наприклад, вугільної,
сірчаної).

КИСЛОТНІСТЬ ҐРУНТУ– концентрація іонів водню у ґрунтовому розчині, один із важливіших агрохімічних показників.

кисневИЙ ЕФЕКТ – посилення ефекту опромінення при збільшенні вмісту кисню у середовищі. Пов’язаний з утворенням додаткових хімічних продуктів з окислювальними властивостями.

КІСТКОВИЙ МОЗОК – сукупність клітин у середині кісток, здатних до численного ділення і диференціювання, внаслідок яких утворюються нові клітини крові.

КЛАС НЕБЕЗПЕКИ РЕЧОВИНИ за ДСТ 12.1.007-76 «Класифікація і загальні вимоги безпеки» – умовний розподіл речовин, залежно від їхньої
небезпеки для людини. Речовини надзвичайно небезпечні – І клас, речовини
високонебезпечні ІІ клас, речовини помірно небезпечні ІІІ клас, речовини
малонебезпечні ІV клас. Клас небезпеки шкідливих речовин установлюють залежно від норм і показників, зазначених у табл. 10.

Таблиця 10

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ЕКОЛОГІЧНА ТА РАДІАЦІЙНА БЕЗПЕКА

ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ АВТОМОБІЛЬНО ДОРОЖНІЙ УНІВЕРСИТЕТ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Ізотопи урану

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ЕКОЛОГІЧНА ТА РАДІАЦІЙНА БЕЗПЕКА
    Довідник     Харків ХНАДУ УДК 504:551.52(035) ББК 28.081:22.383я2 Е 40  

ОСНОВНІ ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ
      АБЕРАЦІЯ ХРОМОСОМ– зміна структур хромосом внасл

Мікробні показники безпеки питної води
  Найменування показників Одиниці виміру Нормативи 1) число бактерій в 1 см3 води, що досліджу

Токсикологічні показники нешкідливості хімічного складу питної води
  Найменування елементів, що формують хімічний склад води Одиниці виміру Нормативи, не більше Клас небезпеки

Органолептичні показники якості питної води
  Найменування показників Одиниці виміру Нормативи не більше запах ПР

Чутливість деяких організмів до іонізуючої радіації
  Клас Представник Опромінення, рад Ефект Найпростіші Амеба 100 000

Коефіцієнт якості Q
    бер/рад 1. Рентгенівські промені 2. γ-промені

Магнітна індукція електроприладів
  № з/п Назва електроприладу Магнітна індукція, мкТл Відстань, см Електропіч

Класифікація землетрусів
  Бал Найменування землетрусу Ознаки непомітне фіксується тільки сейсмічними при

Ізобари
  Атом Число протонів Число нейтронів Число електронів Елемент

Клас небезпеки речовини
  Найменування показника Норма для класу небезпеки I II III IV

Чотири радіоактивних ряди
  Ряд Початкове ядро Кінцеве ядро (стабільне) Уран-радій

Класи пожеж
  Клас пожежі Характеристика класу Підклас пожежі Характеристика підкласу Вогнегасна речовина

З позасистемними одиницями
  Величина та її символ Найменування і позначення одиниць Співвідношення між одиницями одиниці SI та їх п

Значення коефіцієнтів якості випромінювання, що враховує відносну біологічну ефективність різних видів іонізуючого випромінювання
  Вид випромінювання Коефіцієнт Wp Електрони і мюони Протони з е

Значення допустимих рівнів вмісту радіонуклідів 137Cs і 90Sr
у продуктах харчування та питній воді (Бк/кг, Бк/л)   № з/п Назва продукту 137Cs

Емпіричне співвідношення щодо радіоактивності харчових продуктів
  Потужність експозиційної дози, мкР/год Активність, Kі/кг 2×10–8

Шкала Бофорта
  Бали Швидкість вітру (миля/год) Назва вітрового режиму Ознаки 0 – 1

Множники і префікси для утворення десяткових кратних і часткових одиниць та їх найменувань
  Множники Префікси Позначення префіксів міжнародне українське 10

Кількісні співвідношення між поглинутою та експозиційною дозами
  Експозиційною дозою характеризується вплив усіх видів квантового випромінювання (рентгенівського, гамма-випромінювання та ін.) на речовину в умовах електронної рівноваги, тобто при

Ознаки життя або смерті
  Ознака Якщо людина жива У випадку смерті пульс визначається (на шиї збоку і вище «адамова

Методика проведення
Штучне дихання Потерпілого покласти на тверду поверхню на спину. Розстебнути всі частини одягу, що стягують шию, груди, живіт. Поклавши одну руку під шию, другу –

Перша медична допомога при ранах і кровотечах
  Основним призначенням пов’язки є захист рани від забруднення і зупинка кровотечі! Для накладення пов’язки використовують індивідуальний перев’я­зувальний пакет, бинт, марлю, смужки

Перша медична допомога при пораненнях
  Вид рани Ознаки Допомога Поранення Біль, порушена цілісність шкірних покривів або слизових о

Перша медична допомога при травмах
  Вид травми Ознаки Допомога Забите місце Почервоніння, набряклість. Біль Холодни

Транспортування потерпілого
  Для транспортування використовують стандартні носилки або їх імпровізацію з підручних матеріалів (довгі дошки, драбина, намет, ковдра, ціпки, плащі). Звичайне положення потерпілого

Травматичний шок
  ШОК– стан, що гостро розвивається і загрожує життю людини; настає під впливом на організм важкої механічної травми. Головними факторами, які обумовл

Перша допомога при раптових захворюваннях і травмах
  Вид травми чи захворювання Ознаки Допомога Непритомн

Ізотопи
  Елемент Масове число Період піврозпаду Т1/2 Характер випромінювання

Дія різних еквівалентних доз іонізуючого випромінювання
  Разова еквівалентна доза, Зв Результат 0–0,25 Помітних уражень немає 0,25–0,5

ЛІТЕРАТУРА
  1. Александров В. Н. Отравляющие вещества : учеб. пособие / В. Н. Алек­сандров, В. И. Емельянов. – М. : Воениздат, 1990. – 271 с. 2. Алексахин Р. М. Ядерная энергия и биосф

ЕКОЛОГІЧНА ТА РАДІАЦІЙНА БЕЗПЕКА
  Довідник Відповідальний за випуск О.В. Полярус   Редактор О.В. Козюк Комп’ютерна верстка Н.В. Ж

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги