рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Державна облігаційна позика

Державна облігаційна позика - раздел Финансы, Дніпропетровська державна фінансова академія Державний Кредит, По Суті, — Це Сукупність Еко­номічних Відносин, Що Виникают...

Державний кредит, по суті, — це сукупність еко­номічних відносин, що виникають між державою, як позичальником, і кредиторами — фізичними або юридичними особами (приватними особами, фінан­сово-кредитними установами, акціонерними това­риствами, іноземними урядами, міжнародними фі­нансовими організаціями тощо) у процесі формуван­ня загальнодержавного фонду грошових ресурсів.

Указ Президента України «Про державні обліга­ції» став поштовхом для розвитку взаємин під час випуску державних облігацій, а Постанова Кабміну «Про випуск облігацій внутрішньої державної пози­ки» створила умови для їхнього подальшого функці­онування.

За місцем розміщення державний кредит поділя­ється на зовнішній (в тому випадку, коли одна кра­їна надає на визначених умовах чи без них кредит іншій країні) і внутрішній (у національній валюті шляхом емісії цінних паперів). У даному випадку це буде державна позика шляхом випуску облігацій. Зрозуміло, що держава здійснює такі дії, переслі­дуючи одну або навіть кілька цілей одразу. Це може відбуватися з метою вилучення з обігу зайвої грошо­вої маси для підтримки національної валюти або для отримання необхідної суми коштів на підтримку економіки країни, або для того, щоб зробити націо­нальний ринок цінних паперів більш надійним та привабливим, чи для всього перерахованого одно­часно.

Державні облігаційні позики в Україні за терміна ми надання поділяються на три, шести та дванадцятимісячні. Всі позики випускаються на умовах по­вернення в зазначені строки, а також виплати пев­ного доходу за ризик. Залежно від того, до якого типу належить позика, нараховуються різні дохо­ди по облігаціях. Як правило, із зростанням ризику доходи по державних облігаційних позиках мають втрачати свою вартість.

Отже, державні облігації — це облігації, випуск яких здійснено від імені держави чи від імені будь-якого її органу. На розвинутих іноземних ринках цінних паперів держава, її органи, якщо вони висту­пають у ролі емітентів, діють як рядові учасники ринку, тобто поруч і на рівних умовах з інституційними учасниками ринку. Від імені держави обліга­ції випускаються Міністерством фінансів чи анало­гічним йому органом державної виконавчої влади. Облігації, випуск у світ яких має здійснюватися від імені конкретного органу держави, випускаються са­ме цим органом. Наприклад, законодавство США надає можливість і право окремим федеральним ор­ганам випускати облігації від свого імені.

Випущені від імені держави облігації спрямову­ються на фінансування загальнодержавних проек­тів. Держава є досить складним механізмом управ­ління суспільством. З метою забезпечення його нор­мального функціонування необхідно щорічно розра­ховувати потребу в коштах (бюджет) та можливі джерела надходження коштів. Таким чином, здій­снюється розрахунок зведеного державного бюдже­ту. Державні бюджети в усіх країнах готуються ви­конавчою владою, а затверджуються законодавчою.

Бюджетне управління суспільними відносинами — це найбільш важливий спосіб державного кредиту­вання, тому що за допомогою бюджетних важелів держава має можливість здійснювати вплив на стан тих чи інших сфер життєдіяльності суспільства, прискорювати чи стримувати їхній розвиток, впли­вати на його стан у майбутньому.

У нашій державі, так само як і в будь-якій іншій, бюджетний механізм є складною, неординарною сис­темою численних та взаємопов'язаних між собою «грошових потоків», по одних з яких гроші надхо­дять до бюджету (надходження), а по інших витіка­ють з нього (видатки). Крім того грошові потоки роз­різняються за обсягами та швидкістю. З огляду на це у держави досить часто виникає потреба у пози­ках. Задовольнити таку необхідність можна шляхом отримання кредитів іноземних держав, банківських кредитів у своїй країні, а також шляхом випуску цінних паперів. Останній шлях є найбільш сприят­ливим для держави.

Світовий досвід свідчить, що у практиці держав­ного управління трапляються непоодинокі випадки, коли держави беруть кредити у своїх центральних банків під визначені відсотки, потім повертають от­риманий кредит і сплачують борги за ним. У розпо­рядженні центрального банку держави завжди є пев­ний обсяг грошових коштів, які він може і має на­мір надавати у вигляді кредитів. Питання полягає в тому, хто стане основним користувачем кредиту. Як­що єдиним кредитокористувачем буде держава, всі інші учасники ринкових операції будуть позбавлені будь-якої чи достатньої можливості брати кредити в центральному банку, без яких буває важко обходи­тися, тому що в них є значна кількість кредитоотри-мувачів — виробників товарів, робіт, послуг. А це, в свою чергу, негативно позначається на останніх і призводить до зменшення кількості і погіршення якості товарів та послуг, які пропонуються суспіль­ству власними виробниками. Такий стан не влашто­вуватиме ні виробників, ні комерційні банки, ні са­му державу, тому що одне із основних зобов'язань державного управління полягає в тому, щоб сприяти розвитку національної економіки та підвищенню добробуту свого населення.

Якщо держава буде помірним позичальником гро­шових коштів Національного банку, то та частина, що залишиться в нього, може бути позичена вироб­никам товарів та послуг. Це в певній мірі поліпшить їхнє становище, а також становище населення, знач­на частина якого заробляє гроші, працюючи на під­приємствах, які виробляють товари чи надають по­слуги, та витрачає зароблені гроші, купуючи товари та послуги.

За цих обставин простежується певна закономір­ність: чим менше держава бере в борг у Центрального(Національного) банку, тим більші можливості бу­дуть для надання кредитів комерційним банкам, ви­робникам, і, як наслідок, такі засоби сприятимуть насиченню національного ринку необхідною продук­цією власного виробництва. З огляду на це у деяких країнах, зокрема в Данії, законодавчо заборонено державі брати кредити у Центрального банку.

Центральний банк не виступає головним концент­ратором грошової маси в країні, хоча і регулює масу грошей в обігу. Значна частина грошей знаходиться поза цим банком — у комерційних банках, пенсій­них фондах, страхових компаніях та інших устано­вах, які забезпечують розвиток ринкової інфраст­руктури. З метою запозичення коштів у різних інститутів, а також у населення держава здійснює випуск облігацій. А якщо потреба в додаткових гро­шових коштах зростає, то в такому випадку державі доводиться здійснювати випуск облігацій у більшо­му обсязі, зосереджуючи увагу не лише на їх кіль­кості, а й на різноманітності.

Якщо ж на це дивитися з іншого боку, то ринкові інститути завжди мають тимчасово вільні гроші, які вони готові вкладати в надійні і ліквідні держав­ні облігації, а не в акції підприємств-банкрутів, сприяючи, тим самим, розвиткові ринку цінних па­перів.

Таким чином, фінансування потреб бюджету є ос­новною метою випуску державою облігацій.

Іншою метою випуску облігацій внутрішньої дер­жавної позики є збільшення надходження іноземної валюти. Це насамперед сприяє підтримці націо­нальної грошової одиниці. При цьому держава не обов'язково має здійснювати з цією метою випуск облігацій в іноземній валюті. У країнах з розвине­ною економікою держава впливає на надходження валюти шляхом встановлення певного відсотка на свої облігації, деноміновані в національній валюті. У випадку, якщо відсоткова ставка на державні об­лігації є вищою за ставку за аналогічні цінні папери інших країн, то іноземні інвестори можуть віддати перевагу першим, тому що дохід від них буде більшим.

Для придбання таких облігацій іноземні інвестори будуть купувати національну валюту країни, в якій здійснено випуск цих облігацій, та розраховуватися валютою за ці облігації. Збільшення продажу націо­нальної валюти означає, що попит на неї зростає і, таким чином, підвищується ціна на цю валюту. А це, в свою чергу, викликає зростання курсу цієї на­ціональної валюти.

Однак слід пам'ятати, що «фінансові ігри» з облі­гаціями такого рівня є досить небезпечними, особли­во в тому випадку, коли ці цінні папери не забезпе­чені відповідним рівнем розвитку економіки. Висо­кий дохід від державних облігацій повинен відобра­жати доходність економіки, додаткові надходження до бюджету, нормальну роботу окремих підпри­ємств. В умовах же економічної кризи випуск дер­жавних облігацій з високими відсотковими ставка­ми є просто неприпустимим. Наприклад, однією з причин фінансової кризи восени 1998 року в Україні стала неспроможність держави сплачувати свої бор­ги за випущені раніше облігації.

Третьою важливою метою державних облігацій є приведення в дію механізму стримуючого впливу на інфляцію. У цьому випадку грошова маса, отримана від реалізації випущених облігацій, тимчасово вилу­чається «з обігу», тобто «притримується». Якщо в обігу перебуває значна кількість грошової маси, то вона підвищує можливість покупців витрачати кош­ти на придбання товарів та послуг, тобто викликає зростання попиту. А це, в свою чергу, викликає під­вищення цін на товари та послуги, тобто зростання інфляції. Для того, щоб не давати купівельному по­питу зростати швидкими темпами, необхідно змен­шити кількість грошей, які можуть бути витрачені на придбання товарів та послуг. Зробити це мож­на шляхом введення дієвих стимулів для того, щоб заощадження коштів та отримання доходів від цього було більш вигідним, ніж витрачання їх на придбання товарів чи послуг. А це досягається у певній мірі за допомогою випусків державних облі­гацій.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Дніпропетровська державна фінансова академія

Дніпропетровська державна... Фінансова академія...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Державна облігаційна позика

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Дніпропетровська державна фінансова академія
фінансовий факультет кафедра фінансів ПІДПРИЄМСТВ ТА БАНКІВСЬКОЇ СПРАВИ   «ЦІННІ ПАПЕРИ ТА ОПЕРАЦІЇ З НИМИ» Навчаль

ББК 65.264.1
Г 60 Цінні папери та операції з ними: Навчально-методичний посібник для студентів денної форми навчання, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра за г

Спеціальні компетенції
- здатність застосовувати законодавство з питань випуску та обігу цінних паперів; - здатність аналізувати взаємозв'язок фондового ринку з іншими сегментами фінансового ринку; - зд

Тематичний план навчальної дисципліни
«ЦІННІ ПАПЕРИ ТА ОПЕРАЦІЇ З НИМИ» Назва модуля, змістового модуля, теми Модуль 1. Особливості випуску та обігу цінних паперів

Тема 2. Особливості емісії різних видів цінних паперів
Поняття акції як корпоративного цінного паперу. Особливості створення та існування акціонерного товариства. Роль акцій у цьому процесі. Поняття емісії акцій. Публічне розміщення акцій. Приватне роз

Тема 4. Портфельне інвестування
Поняття інвестиційного фонду та інвестиційного сертифікату. Основні учасники процесу спільного інвестування. Основні засади діяльності інститутів спільного інвестування. Емісія цінних паперів інсти

Тема 5. Депозитарна та клірингова діяльність на фондовому ринку
  Поняття депозитарної діяльності на ринку цінних паперів. Поняття реєстратора, зберігача та депозитарію цінних паперів. Основні функції прямих учасників депозитарної системи. Особлив

Тема 6. Похідні цінні папери
Поняття ф’ючерсного контракту. Основні переваги ф’ючерсної торгівлі. Функції клірингової палати. Поняття леверіджу. Сутність маржинальної торгівлі. Особливості закриття та виконання ф’ючерсних угод

Методичні рекомендації до самостійної роботи
  Ринок, на якому продаються й купуються різні матеріальні або реальні ресурси, - це рийки матеріальних активів, або товарні ринки. Це зазвичай ринки сировини, що використовується різ

Види цінних паперів за функціональним навантаженням.
Основні цінні паперивідображають основне майнове право або вимогу. До них належать акції та облігації. Допоміжніабо похідні цінні паперив

За ступенем ліквідності.
Ліквідні цінні папери— це ті, які легко перевести в гроші або у відповідні товари без істотних втрат. Неліквідні цінні папери— це ті,які

За ступенем ліквідності.
Ліквідні цінні папери— це ті, які легко перевести в гроші або у відповідні товари без істотних втрат. Неліквідні цінні папери— це ті,які

За способом обігу на ринку.
Обігові цінні папериможуть вільно продаватися й купуватися будь-якими особами на умовах, обговорених законами. Якщо це іменні ЦП, то обов'язковою умовою такого обігу є певна процед

Методичні рекомендації до самостійної роботи
    Акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включа­ючи право на отр

Розміщення випусків акцій.
У міжнародній практиці існує кілька шляхів, якими фірма, що бажає вийти на фондовий ринок зі своїми акціями, звичайно здійснює свою емісію. Особливо слід все це враховувати для наступного прохо­дже

Муніципальні (місцеві) облігації
Однією з найбільш характерних особливостей фор­мування за сучасних умов бюджетів різних рівнів та позабюджетних фондів є податки і нормовані відра­хування. При цьому значна частина видатків покла­д

Законодавча база застосування векселів в Україні
У нашій країні ухвалена низка нормативних та інструктивних до­кументів, які регулюють порядок видачі, обігу, обліку й пред'явлення до оплати векселів: Закон України «Про цінні папери та фо

Методичні рекомендації до самостійної роботи
Акції можуть бути простими(звичайними) і привілейованими,які відрізняються між собою насамперед правами їхніх власників. Власники простих акцій мають такі

За способом виплати відсотків.
1. Купонні - з процентними купонами, які вирізують і надають до оплати при настанні строку виплати відсотків. Таким чином, фіксована процентна ставка, що завжди оголошується в річному вирахуванні,

Незабезпечені облігації.
Без забезпечення й без гарантій облігації випускаються тільки під відоме ім'я емітента, під обіцянку виплатити борг і відсотки. Ясно, що по незабезпечених облігаціях емітент змушений виплачувати ін

Тема 4: Портфельне інвестування
Мета: поглибити, систематизувати та узагальнити знання студентів щодо здійснення операцій з портфельного інвестування

Питання та завдання для самоконтролю
  1.Які існують основні стратегії портфельного інвестування? 2. Що є спільного і в чому різниця при здійсненні портфельного інвестування у акції і облігації? 3.

Методичні рекомендації до самостійної роботи
Реєстратори - це юридичні особи, що мають відповідну ліцензію та здійснюють діяльність по веденню реєстру власників іменних цінних паперів. Також функції реєстратора може виконуват

Відмінності між реєстратором і депозитарієм.
Депозитарій є структурою, що забезпечує нормальну роботу вторин­ного ринку цінних паперів, тобто ринку, на якому відбувається активна купівля-продаж ЦП різних емітентів. Депозитарій насамперед необ

Питання для самоконтролю
1. Депозитарна система України. Учасники та їх основні функції. 2. Професійна діяльність реєстратора цінних паперів. 3. Професійна діяльність зберігача цінних паперів. 4.

Методичні рекомендації до самостійної роботи
  На ринках похідних інструментів важливе місце займають ф’ючерсні контракти. Ці контракти є договором, за яким дві сторони зо­бов'язуються (домовляються) провести у визначений час у

Методичні рекомендації до семінарських занять
Згідно з робочим навчальним планом формою організації навчального процесу при вивченні дисципліни «Цінні папери та операції з ними» є семінарські заняття. Семінарські заняття забезпечують закріплен

Методичні рекомендації до семінарського заняття
При підготовці до семінарського заняття необхідно: – Охарактеризувати основні різновиди цінних паперів, провести порівняльний аналіз щодо різних видів цінних паперів. – Закріпи зн

Проблемні питання
1. Які законодавчі акти регулюють випуск та обіг цінних паперів в Україні. 2. Які органи здійснюють наглядову функцію на ринку цінних паперів. 3. В чому полягає різниця між емісій

План заняття
1. Особливості первинного розміщення різних видів цінних паперів. 2. Біржові операції з цінними паперами 3. Операції з борговими цінними паперами на біржовому та позабіржовому рин

Методичні рекомендації до семінарського заняття
При підготовці до семінарського заняття необхідно: – Охарактеризувати основні види операцій щодо цінних паперів. – Розглянути основні засади публічного та приватного розміщення ак

Проблемні питання
1. Які законодавчі акти регулюють випуск та обіг цінних паперів в Україні. 2. Які нормативні акти регулюють вексельний обіг в Україні? 3. Яким чином здійснюється погашення векселю

Методичні рекомендації до семінарського заняття
При підготовці до семінарського заняття необхідно: – Охарактеризувати основні види депозитарної діяльності на фондовому ринку. – Розглянути основні засади реєстраторської діяльнос

Проблемні питання
1. Що є метою діяльності реєстратора на фондовому ринку України? 2. Ким складається реєстр власників іменних цінних паперів, що випущенні у документарній формі? 3. Ким складається

Методичні рекомендації до практичних занять
  Згідно з робочим навчальним планом формою організації навчального процесу при вивченні дисципліни «Цінні папери та операції з ними» є практичні заняття. Практичні заняття забезпечую

Практичне заняття № 1
Тема 18. Операції з ф’ючерсними контрактами   Мета заняття: закріпити теоретичні знання та придбати практичні навички щодо:

Методичні рекомендації до практичного заняття
Під час виконання індивідуального завдання необхідно розрахувати за наведеними даними стан рахунку клієнта на кожен день місяця, виходячи з того, що операції здійснюються із травневими та червневим

Розрахункові ціни на газойль, центів/галон
Дата В А Р І АНТИ    

Задача: В цьому прикладі розглядається гіпотетична модель біржової діяльності клієнта
Було укладено наступні угоди (заповнюється у відповідності до варіанту ) ______квітня____________________________ контракти на травень за ціною______________ ____

Практичне заняття № 2
Тема 6. Похідні цінні папери   Мета заняття: закріпити теоретичні знання та придбати практичні навички щодо: - визначення в

Методичні рекомендації до практичного заняття
  Хеджування- це трахування фінансового результату на ринку спот за допомогою відкриття ф’ючерсної позиції з тим самим активом, з яким здійснюються операції на ринку

В= СР- БТ, де
В- базіс між ціною на ринку реального товару у момент і і ф"ючерсною ціною у момент часу Т. СР - ціна на ринку реального товару у момет

Основна мета хеджера.
Основна мета хеджера полягає у тому, щоб відкрити на ф’ючерсному ринку позицію, яка у разі несприятливої зміни цін на ринку реальному надасть фермеру можливість отримати прибуток на ф’ючерсному рин

Варіанти
Показники     В А Р І А н Т И

Задача №2
На початку операції хеджування базіс скдадає X, а в кінці операції хеджування - У. Хто виграв від такого змінення базису ? Проілюструвати графічно та пояснити розв'язання . Примітк

Задача №3.
Фермер пердбачає зібрати X тис. бушелів кукурудзи на початку листопаду. Його цільова ціна складає У долл/бушель. 15 квітня ф"ючерсне котирування грудневого ф"ючерсного контракту на кукуру

Таблиця до задачі №3
  Показники Варіанти    

Задача №4
Рафінадна фабрика передбачає закупи у кінці року X тис. тон цукру-сирцю для переробки (надалі - сировина). Менеджент фабрики передбачає , що у кінці року ціни на сировину значно зростуть і, виходяч

Таблиця до задачі №4
  Показники Варіанти    

Задача №5
  Торговець паливом планує закупити партію пічного палива через місяць ( у грудні), і хоче зафіксувати ціну на рівні ціни, яка склалася станом на 5 листопада , що складає X центів /га

Таблиця до задачі №5
  Показники Варіанти    

Методичні РЕКОМЕНДАЦІЇ до виконання ІНДИВІДУАЛЬНОГО завдання
При воконанні індивідуального завдання студент повинен вирішити 5 задач. Індивідуальне завдання містить 30 варіантів. Задача №1 Опціон на пшеницю має базісну ціну X $/буш. Ціна ба

Таблиця до задачі №3
  Варіан ти NBти

Задача №4
Учасник ринку придбав опціон на вересневий ф"ючерсний контракт на соя-боби , причому базісна ціна опціону складає X $/бушель, котирування навідповідний ф"ючерсний контракт протягом термін

Таблиця до задачі №4
Показники     В а Р І а н т и

Задача №5
Учасник ринку продав опціон на золото, причому ціна зіткнення опціону складає X $/унція, котирування на золото протягом терміну з 01.04 по 05.04 відповідно дорівнювали У $/унція, Z $/унція,

Таблиця до задачі №5
Показники     В а Р і а н т и

ПІДСУМКОВИЙ КОНТРОЛЬ
    Перелік питань до поточного модульного контролю з дисципліни «Цінні папери та операції з ними» 1. Ринок цінних паперів як складова

Список рекомендованої літератури
1. Алексеев М.Ю. Рынок ценных бумаг. -М. Финансы и статисти­ка, 1992. 2. Адекенов А. Банки и фондовый рынок. Анализ. Практика. Эволю

ЦІННІ ПАПЕРИ ТА ОПЕРАЦІЇ З НИМИ
    Навчально-методичний посібник     Г 60 Цінні папери та операції з ними : Навчально-методичний посібн

ББК 65.264.1
      Підп. до друку ________ Формат ________ Папір друк. Ум. друк. арк. 6,8 Обл.-вид. арк 9,4 Тираж ___ Замовлення № ___ _______________

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги