рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Методичні рекомендації до самостійної роботи

Методичні рекомендації до самостійної роботи - раздел Финансы, Дніпропетровська державна фінансова академія   На Ринках Похідних Інструментів Важливе Місце Займають Ф’Ючер...

 

На ринках похідних інструментів важливе місце займають ф’ючерсні контракти. Ці контракти є договором, за яким дві сторони зо­бов'язуються (домовляються) провести у визначений час у майбутньому операцію. При цьому одна сторона зобов'язується купити, а інша про­дати зазначений у контракті актив. При укладанні контракту жодна зі сторін нічого не платить іншій, а гарантом виконання контракту виступає біржа. Також при укладанні ф'ючерсного контракту сторони нічого не продають і не купують одна в одної за даним контрактом, сторони тільки домовляються здійснити операцію з певним активом у майбутньому.

Ф'ючерсний контракт- стандартний документ, що свідчить про зобов'язання однієї сторони продати й іншої сторони купити відповідну кількість базового активу в певний строк у майбутньому з фіксацією ф'ючерсної ціни базового активу сторонами під час укладання контр­акту на біржі.

Ф'ючерсні контракти укладаються тільки на біржі,умови їх укла­дання є стандартними на кожній біржі й обмовляються біржею для кожного виду активу. Ці контракти вимагають відстроченої поставки якого-небудь із базових активів або кінцевого розрахунку готівкою за чітко обговореними правилами. Існування активного вторинного ринку з ф'ючерсних контрактів сприяє їх високій ліквідності. Понад те, біржі організовують спеціальні групи дилерів, які активно торгу­ють відповідними контрактами й сприяють розширенню вторинного ринку, забезпечують можливість інвесторам у будь-який момент ку­пити або продати контракт, здійснити офсетну операцію. Ф'ючерсні контракти стандартизовані за всіма параметрами, крім ціни. Ціна узгоджується в процесі відкритої торгівлі в біржовому залі. Виконання ф'ючерсного контракту звичайно гарантується біржею (розрахунко­вою палатою біржі).

Будь-яка сторона ф'ючерсного контракту має право відмовитися від його виконання винятково за наявності згоди іншої сторони контр­акту або у випадках, визначених законодавством, але це відбувається вкрай рідко. Покупець чи власник ф'ючерсного контракту має право його продати протягом строку його дії іншим особам без узгодження умов такого продажу з продавцем (надписувачем) контракту.

Ринки ф'ючерсних контрактів мають такі основні переваги порів­няно з відповідними ринками первинних цінних паперів:

· вартість операцій значно нижча;

· ф'ючерсні контракти найчастіше більш ліквідні, ніж ті самі цінні папери;

· операції на ринках ф'ючерсів можуть бути виконані швидше, ніж на відповідному готівковому ринку;

· шляхом продажу ф'ючерсного контракту інвестор може зайня­ти коротку позицію, яку він може й не зайняти на готівковому ринку;

· ф'ючерси широко використовуються для хеджування цінових ризиків і зокрема товарних цінових ризиків, процентних ризиків і валютних ризиків;

· система маржі дозволяє спекулянтам та інвесторам досягати більш високого рівня левереджу (співвідношення позикових і власних коштів);

· контракти є знеособленими, після укладання контракту другою стороною для кожного учасника угоди виступає розрахункова палата біржі.

Основними недоліками ф'ючерсних контрактів є неможливість поставки активів або товарів в іншій кількості або в іншому місці, ніж передбачено контрактом на даний актив. Також на біржі може бути від­сутнім ф'ючерсний контракт на необхідний у цей момент актив. Проте ф'ючерси одержали найширше розповсюдження в багатьох країнах світу, але найчастіше метою цих угод є не поставка (приймання) даного активу, а хеджування позицій учасників угоди або спекуляція, гра на різниці цін. У світовій практиці не більше 5% укладених контрактів закінчуються реальною поставкою активів, а інші угоди закриваються (ліквідуються) за допомогою офсетних (протилежних) угод.

Протилежна, або офсетна угода - це угода, протилежна раніше укладеній угоді за таким же контрактом з тим самим строком ви­конання. Це закриття раніше відкритої позиції. Наприклад, якщо надписувач викуповує раніше проданий ним або іншому торговцеві аналогічний контракт, то це називається виконанням ним офсетної угоди, і раніше відкрита ним коротка позиція закривається.

Предметом ф'ючерсних контрактів звичайно можуть бути різні державні цінні папери, валюти, різні реальні товари (матеріальні активи), індекси фондових бірж, але не іменні акції. Українським законодавством також заборонено використовувати як базовий актив іменні акції. Тому ф'ючерсні контракти можуть бути фінансовими, в основі яких лежать різні фінансові інструменти, і товарними, ба­зисними активами яких є різні реальні товари. Головне, що за своєю формою всі ці контракти є стандартними, і кожна біржа відповідно до діючих правил установлює, на які базисні активи ведеться тор­гівля.

Усі ф'ючерсні контракти здійснюються через розрахункову палату біржі, що реєструє кожний контракт, проводить кліринг, і їх виконан­ня гарантується цією палатою. Тому при укладанні контракту немає потреби перевіряти фінансовий стан контрагента, його платоспромож­ність, незалежно від усіх обставин виконання контракту гарантоване біржею в особі її розрахункової палати.

Особа, що з дозволу біржі надписує та продає контракт, бере на себе зобов'язання поставити в певний строк, зазначений у контракті, актив і одержати за нього певну суму. Ця особа займає коротку по­зицію.

Особа, що купує цей контракт, бере на себе зобов'язання прийняти даний актив і заплатити за нього в зазначений строк певну суму, за­ймає довгу позицію.

З моменту укладання й реєстрації контракту другою стороною контракту для цих осіб стає розрахункова палата біржі, що для про­давця виступає покупцем контракту, а для покупця - продавцем. Усі подальші розрахунки виконуються не між учасниками угод, а між ними й розрахунковою палатою. Якщо це контракти, за якими не пе­редбачена фактична поставка активу, то обидві сторони беруть на себе зобов'язання провести необхідні грошові розрахунки з біржею при закритті позиції. Якщо учасник контракту все-таки виявить бажання здійснити або прийняти поставку за не ліквідованим до дня поставки контракту, за яким передбачена така можливість, то він повинен інформувати про це палату. У цьому випадку палата вибирає особу із протилежною позицією, що також не була закрита, і повідомляє їй про необхідність поставити або прийняти необхідний актив.

Як було відзначено раніше, ф'ючерсні контракти укладаються головним чином з метою хеджування або гри на курсовій різниці. При цьому укладання контрактів в основному не вимагає витрат (див. для порівняння премію по опціонних контрактах). Однак при відкритті по­зиції обидва контрагента (з довгою й короткою позиціями) зобов'язані внести на рахунок розрахункової палати деяку суму як заставу або гарантійний внесок. Ця застава зветься початковою або операційною маржею, а рахунок - маржовим рахунком.

Мінімальний розмір маржі по кожному активу встановлюється розрахунковою палатою (наприклад, 10% від суми контракту), і тим самим усувається ймовірність кредитного ризику. Залежно від спеціа­лізації учасників торгів може встановлюватися для них різний рівень маржі. Наприклад, у США для хеджерів маржа може встановлюватися в межах від 2% до 4% . Брокер, що працює з клієнтом, може зажадати від нього внести маржу підвищеного розміру. Розрахункова палата встановлює також нижній рівень маржі, що означає, що на рахунку клієнта завжди має бути мінімальний не знижуваний залишок. Мар­жа на ф'ючерсному ринку — це контрактна гарантія, й не обов'язково вона вноситься готівкою. Часто великі гравці вносять маржу у вигляді цінних паперів, і в цьому випадку ці папери продовжують приносити їм певний процентний доход. Тому деякі фахівці розглядають ф'ючерсні ринки як ринки, на яких позиція може бути відкрита без інвестування коштів, а операції при цьому є безбалансовими.

Варто враховувати, що більший розмір маржі потрібний за контр­актами з більшою дисперсією ціни, оскільки за ними ймовірний під­вищений ризик і можливі втрати розрахункової палати, що гарантує виконання угод за відмови однієї зі сторін.

Кожний ф'ючерсний контракт повинен мати певний місяць, що є місяцем поставки активу за контрактом або місяцем остаточного розрахунку. На кожній біржі всі контракти на той самий базовий актив з певним місяцем поставки повністю ідентичні й становлять ф'ючерсну серію.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Дніпропетровська державна фінансова академія

Дніпропетровська державна... Фінансова академія...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Методичні рекомендації до самостійної роботи

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Дніпропетровська державна фінансова академія
фінансовий факультет кафедра фінансів ПІДПРИЄМСТВ ТА БАНКІВСЬКОЇ СПРАВИ   «ЦІННІ ПАПЕРИ ТА ОПЕРАЦІЇ З НИМИ» Навчаль

ББК 65.264.1
Г 60 Цінні папери та операції з ними: Навчально-методичний посібник для студентів денної форми навчання, які навчаються за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра за г

Спеціальні компетенції
- здатність застосовувати законодавство з питань випуску та обігу цінних паперів; - здатність аналізувати взаємозв'язок фондового ринку з іншими сегментами фінансового ринку; - зд

Тематичний план навчальної дисципліни
«ЦІННІ ПАПЕРИ ТА ОПЕРАЦІЇ З НИМИ» Назва модуля, змістового модуля, теми Модуль 1. Особливості випуску та обігу цінних паперів

Тема 2. Особливості емісії різних видів цінних паперів
Поняття акції як корпоративного цінного паперу. Особливості створення та існування акціонерного товариства. Роль акцій у цьому процесі. Поняття емісії акцій. Публічне розміщення акцій. Приватне роз

Тема 4. Портфельне інвестування
Поняття інвестиційного фонду та інвестиційного сертифікату. Основні учасники процесу спільного інвестування. Основні засади діяльності інститутів спільного інвестування. Емісія цінних паперів інсти

Тема 5. Депозитарна та клірингова діяльність на фондовому ринку
  Поняття депозитарної діяльності на ринку цінних паперів. Поняття реєстратора, зберігача та депозитарію цінних паперів. Основні функції прямих учасників депозитарної системи. Особлив

Тема 6. Похідні цінні папери
Поняття ф’ючерсного контракту. Основні переваги ф’ючерсної торгівлі. Функції клірингової палати. Поняття леверіджу. Сутність маржинальної торгівлі. Особливості закриття та виконання ф’ючерсних угод

Методичні рекомендації до самостійної роботи
  Ринок, на якому продаються й купуються різні матеріальні або реальні ресурси, - це рийки матеріальних активів, або товарні ринки. Це зазвичай ринки сировини, що використовується різ

Види цінних паперів за функціональним навантаженням.
Основні цінні паперивідображають основне майнове право або вимогу. До них належать акції та облігації. Допоміжніабо похідні цінні паперив

За ступенем ліквідності.
Ліквідні цінні папери— це ті, які легко перевести в гроші або у відповідні товари без істотних втрат. Неліквідні цінні папери— це ті,які

За ступенем ліквідності.
Ліквідні цінні папери— це ті, які легко перевести в гроші або у відповідні товари без істотних втрат. Неліквідні цінні папери— це ті,які

За способом обігу на ринку.
Обігові цінні папериможуть вільно продаватися й купуватися будь-якими особами на умовах, обговорених законами. Якщо це іменні ЦП, то обов'язковою умовою такого обігу є певна процед

Методичні рекомендації до самостійної роботи
    Акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включа­ючи право на отр

Розміщення випусків акцій.
У міжнародній практиці існує кілька шляхів, якими фірма, що бажає вийти на фондовий ринок зі своїми акціями, звичайно здійснює свою емісію. Особливо слід все це враховувати для наступного прохо­дже

Державна облігаційна позика
Державний кредит, по суті, — це сукупність еко­номічних відносин, що виникають між державою, як позичальником, і кредиторами — фізичними або юридичними особами (приватними особами, фінан­сово-креди

Муніципальні (місцеві) облігації
Однією з найбільш характерних особливостей фор­мування за сучасних умов бюджетів різних рівнів та позабюджетних фондів є податки і нормовані відра­хування. При цьому значна частина видатків покла­д

Законодавча база застосування векселів в Україні
У нашій країні ухвалена низка нормативних та інструктивних до­кументів, які регулюють порядок видачі, обігу, обліку й пред'явлення до оплати векселів: Закон України «Про цінні папери та фо

Методичні рекомендації до самостійної роботи
Акції можуть бути простими(звичайними) і привілейованими,які відрізняються між собою насамперед правами їхніх власників. Власники простих акцій мають такі

За способом виплати відсотків.
1. Купонні - з процентними купонами, які вирізують і надають до оплати при настанні строку виплати відсотків. Таким чином, фіксована процентна ставка, що завжди оголошується в річному вирахуванні,

Незабезпечені облігації.
Без забезпечення й без гарантій облігації випускаються тільки під відоме ім'я емітента, під обіцянку виплатити борг і відсотки. Ясно, що по незабезпечених облігаціях емітент змушений виплачувати ін

Тема 4: Портфельне інвестування
Мета: поглибити, систематизувати та узагальнити знання студентів щодо здійснення операцій з портфельного інвестування

Питання та завдання для самоконтролю
  1.Які існують основні стратегії портфельного інвестування? 2. Що є спільного і в чому різниця при здійсненні портфельного інвестування у акції і облігації? 3.

Методичні рекомендації до самостійної роботи
Реєстратори - це юридичні особи, що мають відповідну ліцензію та здійснюють діяльність по веденню реєстру власників іменних цінних паперів. Також функції реєстратора може виконуват

Відмінності між реєстратором і депозитарієм.
Депозитарій є структурою, що забезпечує нормальну роботу вторин­ного ринку цінних паперів, тобто ринку, на якому відбувається активна купівля-продаж ЦП різних емітентів. Депозитарій насамперед необ

Питання для самоконтролю
1. Депозитарна система України. Учасники та їх основні функції. 2. Професійна діяльність реєстратора цінних паперів. 3. Професійна діяльність зберігача цінних паперів. 4.

Методичні рекомендації до семінарських занять
Згідно з робочим навчальним планом формою організації навчального процесу при вивченні дисципліни «Цінні папери та операції з ними» є семінарські заняття. Семінарські заняття забезпечують закріплен

Методичні рекомендації до семінарського заняття
При підготовці до семінарського заняття необхідно: – Охарактеризувати основні різновиди цінних паперів, провести порівняльний аналіз щодо різних видів цінних паперів. – Закріпи зн

Проблемні питання
1. Які законодавчі акти регулюють випуск та обіг цінних паперів в Україні. 2. Які органи здійснюють наглядову функцію на ринку цінних паперів. 3. В чому полягає різниця між емісій

План заняття
1. Особливості первинного розміщення різних видів цінних паперів. 2. Біржові операції з цінними паперами 3. Операції з борговими цінними паперами на біржовому та позабіржовому рин

Методичні рекомендації до семінарського заняття
При підготовці до семінарського заняття необхідно: – Охарактеризувати основні види операцій щодо цінних паперів. – Розглянути основні засади публічного та приватного розміщення ак

Проблемні питання
1. Які законодавчі акти регулюють випуск та обіг цінних паперів в Україні. 2. Які нормативні акти регулюють вексельний обіг в Україні? 3. Яким чином здійснюється погашення векселю

Методичні рекомендації до семінарського заняття
При підготовці до семінарського заняття необхідно: – Охарактеризувати основні види депозитарної діяльності на фондовому ринку. – Розглянути основні засади реєстраторської діяльнос

Проблемні питання
1. Що є метою діяльності реєстратора на фондовому ринку України? 2. Ким складається реєстр власників іменних цінних паперів, що випущенні у документарній формі? 3. Ким складається

Методичні рекомендації до практичних занять
  Згідно з робочим навчальним планом формою організації навчального процесу при вивченні дисципліни «Цінні папери та операції з ними» є практичні заняття. Практичні заняття забезпечую

Практичне заняття № 1
Тема 18. Операції з ф’ючерсними контрактами   Мета заняття: закріпити теоретичні знання та придбати практичні навички щодо:

Методичні рекомендації до практичного заняття
Під час виконання індивідуального завдання необхідно розрахувати за наведеними даними стан рахунку клієнта на кожен день місяця, виходячи з того, що операції здійснюються із травневими та червневим

Розрахункові ціни на газойль, центів/галон
Дата В А Р І АНТИ    

Задача: В цьому прикладі розглядається гіпотетична модель біржової діяльності клієнта
Було укладено наступні угоди (заповнюється у відповідності до варіанту ) ______квітня____________________________ контракти на травень за ціною______________ ____

Практичне заняття № 2
Тема 6. Похідні цінні папери   Мета заняття: закріпити теоретичні знання та придбати практичні навички щодо: - визначення в

Методичні рекомендації до практичного заняття
  Хеджування- це трахування фінансового результату на ринку спот за допомогою відкриття ф’ючерсної позиції з тим самим активом, з яким здійснюються операції на ринку

В= СР- БТ, де
В- базіс між ціною на ринку реального товару у момент і і ф"ючерсною ціною у момент часу Т. СР - ціна на ринку реального товару у момет

Основна мета хеджера.
Основна мета хеджера полягає у тому, щоб відкрити на ф’ючерсному ринку позицію, яка у разі несприятливої зміни цін на ринку реальному надасть фермеру можливість отримати прибуток на ф’ючерсному рин

Варіанти
Показники     В А Р І А н Т И

Задача №2
На початку операції хеджування базіс скдадає X, а в кінці операції хеджування - У. Хто виграв від такого змінення базису ? Проілюструвати графічно та пояснити розв'язання . Примітк

Задача №3.
Фермер пердбачає зібрати X тис. бушелів кукурудзи на початку листопаду. Його цільова ціна складає У долл/бушель. 15 квітня ф"ючерсне котирування грудневого ф"ючерсного контракту на кукуру

Таблиця до задачі №3
  Показники Варіанти    

Задача №4
Рафінадна фабрика передбачає закупи у кінці року X тис. тон цукру-сирцю для переробки (надалі - сировина). Менеджент фабрики передбачає , що у кінці року ціни на сировину значно зростуть і, виходяч

Таблиця до задачі №4
  Показники Варіанти    

Задача №5
  Торговець паливом планує закупити партію пічного палива через місяць ( у грудні), і хоче зафіксувати ціну на рівні ціни, яка склалася станом на 5 листопада , що складає X центів /га

Таблиця до задачі №5
  Показники Варіанти    

Методичні РЕКОМЕНДАЦІЇ до виконання ІНДИВІДУАЛЬНОГО завдання
При воконанні індивідуального завдання студент повинен вирішити 5 задач. Індивідуальне завдання містить 30 варіантів. Задача №1 Опціон на пшеницю має базісну ціну X $/буш. Ціна ба

Таблиця до задачі №3
  Варіан ти NBти

Задача №4
Учасник ринку придбав опціон на вересневий ф"ючерсний контракт на соя-боби , причому базісна ціна опціону складає X $/бушель, котирування навідповідний ф"ючерсний контракт протягом термін

Таблиця до задачі №4
Показники     В а Р І а н т и

Задача №5
Учасник ринку продав опціон на золото, причому ціна зіткнення опціону складає X $/унція, котирування на золото протягом терміну з 01.04 по 05.04 відповідно дорівнювали У $/унція, Z $/унція,

Таблиця до задачі №5
Показники     В а Р і а н т и

ПІДСУМКОВИЙ КОНТРОЛЬ
    Перелік питань до поточного модульного контролю з дисципліни «Цінні папери та операції з ними» 1. Ринок цінних паперів як складова

Список рекомендованої літератури
1. Алексеев М.Ю. Рынок ценных бумаг. -М. Финансы и статисти­ка, 1992. 2. Адекенов А. Банки и фондовый рынок. Анализ. Практика. Эволю

ЦІННІ ПАПЕРИ ТА ОПЕРАЦІЇ З НИМИ
    Навчально-методичний посібник     Г 60 Цінні папери та операції з ними : Навчально-методичний посібн

ББК 65.264.1
      Підп. до друку ________ Формат ________ Папір друк. Ум. друк. арк. 6,8 Обл.-вид. арк 9,4 Тираж ___ Замовлення № ___ _______________

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги