рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ТЕМА 10. Політична культура і політична свідомість

ТЕМА 10. Політична культура і політична свідомість - раздел Образование, КОРОТКИЙ КУРС ЛЕКЦІЙ З ПОЛІТОЛОГІЇ Політична Культура Належить, Поряд З Політичною Психологією Й Етикою, До Найв...

Політична культура належить, поряд з політичною психологією й етикою, до найважливіших сторін гуманітарного виміру політики. Її можна визначити як позаінституціональну систему, що охоплює політичні традиції, політичні цінності й установки практичної політичної поведінки. Поняття політичної культури активно використовується в тих випадках, коли потрібно пояснити, чому ті самі політичні інститути по-іншому працюють у різних країнах, чому ті чи інші політичні новації і запозичення в одному місці прищеплюються легше, в іншому - сутужніше. Людина не є автоматично діючим механізмом, він завжди - активний інтерпретатор освоюваних ролей, що нав'язуються йому. Джерелом таких інтерпретацій і є культура. Політична культура, як і культура в цілому, виконує наступні функції:

- когнітивну (політичні знання);

- емоційну (політичні почуття);

- оцінну (політичні цінності й ідеали як основа політичних оцінок).

Характер політичної культури впливає на протікання політичного

процесу в тій чи іншій країні, підвищуючи чи, навпаки, знижуючи імовірність узгодження різних групових інтересів, політичної передбачуваності, стабільності.

З погляду політолога, питання про культурний контекст пов'язаний із з'ясуванням значимості позаінституціональних аспектів політики: за діяльністю тих чи інших політичних суб'єктів, за фасадом інститутів проглядається присутність стійких традиційних архитипів чи "канонів", аж ніяк не завжди усвідомлюваних, але незмінно діючих. У досвіді модернізації виявлено, що навіть нові технології неможливо довільно пересаджувати на будь-який культурний ґрунт; так, будучи імпортованими, із Заходу на Схід, у країни, що розвиваються, вони дають помітно менший ефект, гірше "приживаються". Це тим більше справедливо щодо нових суспільних інститутів: імпортований ззовні парламентаризм, "імпортована демократія" залишають враження глибокої профанації. Тому вивчення культурного контексту стає вирішальною умовою успішності тих чи інших соціально - політичних нововведень і модернізацій.

Політологія стає культурно - центричною: не обмежуючись дослідженням політичної системи як механізму, що вимагає взаємодії і припасованості своїх "деталей", вона аналізує умови інтеграції цього механізму в "метасистему" соціуму, де традиції і норми, цінності й взірці поведінки грають не меншу роль, ніж інтереси, що прагматично розуміються, і інструменти їхнього досягнення. Словом, у політиці, як і всюди, людина виступає в двох іпостасях: як істота, що переслідує практичні цілі, і як істота, що осягає "вищий зміст" буття. Таким чином, питання про політичну культуру, з одного боку, виступає як питання про спадщину, про традицію, у прямих чи перетворених формах, що впливають на політику, а з іншого боку, як питання про загальний життєорієнтуючих "зміст" і цінності.

У політичному процесі завжди існують і зіштовхуються політичні ідеї двох основних типів: представницькі, що виражають інтереси і позиції різних груп суспільства (соціопрофесійних, регіональних, етичних і т.п.), і глобальні, конкуруючі на ринку політичних проектів "кращого майбутнього". Ці типи не є взаємозамінними; вони пов'язані відношенням додатковості. Якщо політика перетворюється в конкурс одних тільки глобальних світобудівних ідей, а представницькі функції виявляються подавленими, то це загрожує ідеократичним (теократичним) виродженням політичної культури, що втрачає здатність порівнювати "вищий зміст" із запитами людської повсякденності. Якщо ж ареал політичних ідей цілком заповнений формами представництва групових інтересів, то це чревате втратою ціннісної орієнтації; складається цілком прагматична політична культура, не здатна представити суще на суд належного, - культура, в якій гасне творча політична уява, звернена до майбутнього.

Поряд із зазначеною дихотомією треба мати на увазі й іншу: у політиці ми маємо справу не тільки з "просторовими" формами детермінації, взаємодією і взаємообмеженням співіснуючих соціальних груп і груп тиску, але і з тимчасовою формою детермінації, з тиском минулого досвіду і традицій.

Таким чином, культуролог у політиці виступає як герменевтик (грец. Hermeneutive − тлумачення, пояснення), що вирішує проблему контексту. Сьогодні, коли в Росії знову встало питання про культурну і цивілізаційну ідентичність, про місце між Заходом і Сходом, Північчю і Півднем, індустріальним і постіндустріальним суспільством, розуміння специфіки і перспектив її політичної культури здобуває особливе значення.

Найбільш відомою із сучасних класифікацій політичної культури є та, що запропонована американським політологом Г. Алмондом. Він розрізняє чотири типи політичної культури: англо-американську, континентально-європейську, доіндустріальну (авторитарно-патріархальну) і тоталітарну. Англо-американську культуру вирізняють наступні риси.

По-перше, вона є світською і прагматичною: політика тут виступає не в маніхейському вигляді непримиренної боротьби сил Добра і Зла (Прогресу і Реакції), а всього лише як зіткнення групових інтересів, кожний з яких має право на існування. І оскільки тут відкидається фаталістичний принцип певної колективної долі, воно давало про себе знати у звичній для нас теорії "непорушних історичних закономірностей", то політичний процес виступає як процедура відкриття реальних можливостей і впливу різних суспільних груп, а також як обмежник їхньої стихійної експансії.

По-друге, ця культура відрізняється гомогенністю: загальнонаціональним консенсусом із приводу деяких основних цінностей і правил гри, що не порушуються. Практичним тестом, що підтверджує наявність цієї ознаки, є та обставина, що тут не тільки партія-переможець визнає законність і справедливість правил гри, в якій вона перемогла, але і переможена партія теж, хоча саме їй це визнання дається сутужніше. Що дає переможеній стороні сили винести свою поразку і не кинутися на барикади, не вдатися до тактики чи терору тотального саботажу? У першу чергу, світськопрагматичне бачення реальності: переконання в тому, що в ході виборів зіштовхувалися не сили Добра і Зла, а всього лише "грішні" земні інтереси, кожний з яких законний. Далі, уявлення про те, що громадське життя не представляє гру з нульовою сумою, при якій благополуччя однієї сторони купується ціною знеболювання іншої. Нарешті, впевненість у тому, що політичні перемоги і поразки не є остаточними: варто просто потерпіти до наступних виборів. Ясно, що такій культурі далекий "есхатологічний романтизм": передчуття кінця світу, передодня "найбільших переворотів" і "остаточних розв'язок" історії. Цей тип ментально тяжіє до серединного часу, рівновіддаленого від варварської стихії «початку історії» і від кульмінаційної напруги її "пізньої години".

У просторовому відношенні ця культура центристська: її уособлює партія середини, що її в інших політичних культурах схильні вважати "знехтуваною". Електорат обох найбільших партій тяжіє до центру. Наприклад, республіканці, що представляють у США правий спектр, тяжіють до нього праворуч, а демократи, що представляють аналог європейського помірного соціал-демократизму, - ліворуч. Тому і партійна політика балансує навколо центру: усякий зсув позицій у дусі правого чи лівого радикалізму загрожує політичним вакуумом; по краях політичного спектра масовий виборець "не водиться". В окремі моменти історії традиція центризму може перерватися, в американській політичній лексиці це позначається як "зміна рубежів". Але якщо взяти довгостроковий масштаб, то домінанта політичного центризму не викликає сумнівів. З цим пов'язана висока наступність різних періодів американської історії: прихід нової адміністрації, настільки ж близької до центру, як і попередня, не порушує розміреної ритміки, не породжує чекань «нового світу» і «нової людини»

Характеризуючи континентально-європейську політичну культуру, Алмонд указує на її змішаний чи перехідний - між традиційним і сучасним суспільством - характер. Поряд зі світським сприйняттям політики як боротьби групових інтересів, тут зберігає вплив її розуміння як боротьби ідеалів, зіткнення Добра і Зла. Ця традиція накладає свій відбиток на масове сприйняття політичного процесу як "боротьби титанів", як космогонії, що народжує нові світи. Електорат тут різко поляризує на лівих і правих при явній нечисленності центру. Тому і політичним лідерам не вигідно демонструвати центризм, бо це загрожує втратою масової соціальної бази і народжує презирливе несприйняття по обидва боки. Тут мають шанс на перемогу тільки партії і коаліції з яскраво вираженою правою чи лівою домінантою. Тому і політичний час у континентальній культурі відрізняється вираженою циклічністю, переривчастістю. Кожна партія-переможець намагається почати національну історію "спочатку", "переграти" і переінакшити її.

Таким чином, зіставлення англо-американської і континентально-європейської культур є досить змістовним, щоб бути прийнятим до уваги у нас, де виробляється стратегія політичної модернізації і зіставляються різні її моделі.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

КОРОТКИЙ КУРС ЛЕКЦІЙ З ПОЛІТОЛОГІЇ

ХАРКІВСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ МІСЬКОГО... ГОСПОДАРСТВА... О В Климов А В Крюкова Л О Радіонова С М Толстенко...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ТЕМА 10. Політична культура і політична свідомість

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

КОРОТКИЙ КУРС ЛЕКЦІЙ З ПОЛІТОЛОГІЇ
(для студентів 2-4 курсів усіх форм навчання, усіх спеціальностей)     ХАРКІВ − ХНАМГ − 2005   УДК   К

Політологія як наука
В інтересах кожної людини знати сутність і зміст, напрямок і методи здійснення, різноманіття суб'єктів політики і їхня реальна роль у політичному процесі. Знання цих та інших подібних явищ дає ПОЛІ

Політичні вчення античності
В історії виникнення і розвитку давньогрецької політичної думки більш-менш чітко виділяються три періоди. Ранній період (IX-VI вв. до н.е.) зв'язаний згодом з виникненням давньогрецької державності

Західноєвропейська політична думка в Середні віки
Три великих історичних етапи містить у собі цей період. Перший -ранньофеодальний (кінець V - середина XI вв.); феодалізм тільки консолідується й усталюється як нова суспільно-економічна формація; у

Політичні погляди епохи Відродження
Засновником нової політичної науки став Ніколо Макіавеллі(1469-1527 рр.), що у трактатах «Государ» (1513 р.) і «Міркування про першу декаду Тита Лівія» (1513-1519 рр.) найбільш пов

Політичні ідеї Реформації
У першій половині ХVI ст. у Західній і Центральній Європі розгорнувся широкий суспільний рух, антифеодальний за своєю соціально-економічною і політичною суттю, релігійний (антикатолицький) за своєю

Новий час
Проблема співвідношення особистості, суспільства і держави стає основним пунктом міркувань представників політичної думки Нового часу. Загальною концептуальною основою для вироблення того

ТЕМА 3. Політика як соціальне явище
Політика є особливого роду діяльність, що регулює відносини членів суспільства, об'єднаних у різні соціальні групи і класи з метою збереження визначеної суспільної структури й організації, а також

Політична поведінка: її види
Сфера політичних відносин досить різноманітна, вона включає й інститути, і дії, і процеси, і різні системи обґрунтування цих дій. Поняття «політична поведінка»дає можливість зос

Специфіка масової поведінки в політиці
У більшості політичних процесів люди беруть участь будучи об'єднаними не тільки в однорідні й організовані групи, але й у випадкові, тимчасові утворення, представляючи собою юрбу на вулиці, учасник

Види політичної діяльності
Політична діяльність — характеристика не тільки внутрішнього механізму — мотивів, форм вираження, реакцій, спрямованості дій і рівня їхньої організації, але всього динамічного аспекту пол

Соціальний зміст і призначення влади
Ще в XVIII ст. французький мислитель Г. де Маблі (1709 – 1785 рр.) так визначив соціальне призначення влади: "Мета, яку ставлять перед собою люди, об'єднані законами, зводиться до утворення су

Ресурси влади
Влада як здатність і можливість проводити свою волю навіть всупереч опору інших основа на використанні різних методів і засобів, до яких відносяться вплив, авторитет, закон, пряме насильство і т.д.

Суверенітет і легітимність політичної влади
  Функціонування політичної влади здійснюється набазі загальновизнаних принципів суверенітету і легітимності. Ці принципи характеризують політичну владу з різн

Типи легітимності
М. Вебер запропонував виділити три ідеальних типи легітимності влади: традиційний, харизматичний і раціонально-легальний. В основу такої класифікації він поклав мотив підпорядк

ТЕМА 6. Політична система суспільства
  Здатність суспільства реагувати на зростаючі потреби індивідів, адаптуватися до умов свого функціонування, що змінюються, забезпечується політичною системою. Завдяки діяльнос

Теорія політичної системи
Термін "політична система" був введений у політологію в 50 - 60-х роках XX ст. Його використання відбивало наростаюче розуміння системного характеру політики. Процеси розвитку цивільного

Теорія політичної системи Г. Алмонда
М.Алмонд виходив з того, що здатність політичної системи здійснювати перетворення в суспільстві й одночасно підтримувати стабільність залежить від спеціалізації ролей і функцій політичних інституті

Теорія К. Дойча
Перехід розвитих країн до інформаційних технологій, дозволив американському політологу К. Дойчу (р. 1912) розглядати політичну систему в контексті "комунікаційного підходу", при якому пол

Політична система як механізм влади
Обмін ресурсами і взаємодія політичної системи із середовищем здійснюються за принципом "входу - виходу" (рис. 3). Д. Істон розрізняв два типи "входу":

Структура політичної системи
Політична система складається з підсистем, що взаємозалежні один від одного і забезпечують функціонування публічної влади (рис. 4). Інституціональна підсистема містить у собі держав

Функції політичної системи
У теорії систем під функцією розуміється будь-яка дія, спрямована на підтримку системи в стійкому стані і забезпечення її життєздатності. Дії ж, що сприяють руйнуванню організованості, стабі

Типи політичних систем
Типологія політичних систем здійснюється на основі врахування різних ознак (основ). Одна з перших класифікацій (типологій) виходить з характеру їхніх взаємин із зовнішнім середовищем. За цим

Політичний режим» як категорія політології
Політичний режим являє собою сукупність методів, прийомів, засобів здійснення політичної влади. Він характеризує середовище й умови політичного життя суспільства, іншими словами − визн

Демократичний політичний режим
Поняття «демократія» (від грец. demos - народ і kratos -влада) означає народовладдя, владу народу. Однак ситуація, за якої весь народ здійснював би політичне володарювання, тобто безпосередн

Тоталітарний політичний режим
  Тоталітарний режим характеризується прагненням держави до абсолютного контролю над усіма областями громадського життя, повним підпорядкуванням людини політичній владі і пануючій іде

Авторитарний політичний режим
Авторитарний (від дат. autoritas - влада) режим - державно-політичний устрій суспільства, основу якого складає диктатура однієї чи групи осіб. При цьому, однак, державний контроль не поширюється на

ТЕМА 8. Держава, як базовий інститут політичної системи.
При розгляді цього питання важливо врахувати, що для вираження і представництва загальнозначущих інтересів суспільство, соціальні групи, індивіди створюють політичні інститути. Політичний інстит

Місце держави в політичній системі
Величезну теоретичну і практичну значимість, особливо в сучасних умовах, має розгляд проблеми, пов'язаної з визначенням співвідношення політичної системи суспільства і держави, виявлення економічни

Рухами, церквою
При розгляді питання про місце і роль держави як базового інституту в політичній системі суспільства важливе значення має розкриття характеру взаємозв'язків, що виникають між нею і громадськими орг

ТЕМА 9. Політичні партії і виборчі системи
  Спочатку термін "партія" позначав лекальні угруповання, що відстоюють свої позиції поряд зі змовницькими групами-фракціями і клієнтелами. Згодом, у міру розвитку даного ін

Політична соціалізація
У політиці індивід виступає як громадянин. Стати таким він може тільки у процесі взаємодії з іншими індивідами, політичними і неполітичними інститутами, із суспільством у цілому. Кожне нове поколін

ТЕМА 11. Політичне лідерство
З об'єктивних і суб'єктивних причин політична активність людей неоднакова. М. Вебер писав, що є «політики з нагоди», тобто рядові члени суспільства з мінімальним політичним впливом, що виявляють се

ТЕМА 12. Політична свідомість та ідеологія
Політична свідомість виникла в античності як відповідь на реальну потребу в осмисленні таких нових явищ, як держава і державна влада, що уперше виникли з розколом суспільства на антагоністичні клас

Висновки
Найбільш загальною категорією, що характеризує суб'єктивну сторону політики, є політична свідомість. Основними формами існування політичної свідомості є політична ідеологія і психологія. Серед них

ТЕМА 13. Сучасні політичні течії
  СОЦІАЛ-ДЕМОКРАТІЯ (С-д)- впливова сила в робочому і демократичному русі багатьох країн. У даний час у світі нараховується більше 80 партій соціал-демократичної оріє

Поняття і відомості про міжнародні відносини
З глибокої давнини дотепер міжнародні відносини займають найважливіше місце в політичному житті людини. Політичні мислителі різних часів і народів, а також політики вели і дотепер ведуть постійні п

Сутність зовнішньої політики
Міжнародні відносини як систему не можна зрозуміти без взаємозв'язку з такою категорією, як "зовнішня політика". В остаточному підсумку міжнародні відносини складаються, насампер

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
  1. Алексеев С.С. Философия права. – М., 1997. 2. Бебик В.М., Головатый М.Ф., Ребкало В.А. Политическая культура современной молодежи. – К., 1996. 3. Гаджиев П.С. В

Навчальне видання
Короткий курс лекцій з політології Для студентів 2-4 курсів усіх форм навчання, усіх спеціальностей   Укладачі: Климов Олександр Володимирович Крюкова Алла

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги