рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Поняття правоздатності, виникнення та припинення

Поняття правоздатності, виникнення та припинення - раздел Образование, ОСНОВИ РИМСЬКОГО Здатність Людини Бути Носієм Певних Прав Називається Правоздатністю. Римські ...

Здатність людини бути носієм певних прав називається правоздатністю. Римські юристи не мали відповідного су­часному поняттю визначення правоздатності, хоча й корис­тувалися цим поняттям.

Правоздатність як здатність вільної людини бути носієм прав виникала з моменту її народження. Проте, як вважали римські юристи, в деяких випадках правоздатність може виникнути і до народження дитини. Юрист Павло зазначав: «Хто знаходиться в утробі, охороняється, нібито він знахо­диться серед людей, оскільки йдеться про вигоди самого плоду» (Д. 1.5.7). Отже, якщо батько дитини, що ще не на­родилась, помре, то при розподілі спадщини має бути вра­хована частка того, хто ще не народився.

Моментом народження римські юристи визнавали відділен­ня дитини від утроби матері та її крик. У мертвої дитини правоздатність не виникала. Зрозуміло, правоздатність мог­ла виникнути тільки у вільнонароджених. З моменту народ­ження дитина є носієм прав; вона могла бути власником, суб'єктом інших цивільних прав, наприклад спадкоємцем тощо. Від її імені законними представниками здійснювали­ся будь-які цивільно-правові правочини.

Правоздатність припинялася смертю людини. Римське пра­во прирівнювало до смерті продаж у рабство, полон, засуд­ження до тяжких видів покарання (довічна каторга). Якщо людина будь-яким чином отримувала знову свободу, її пра­воздатність відновлювалася, хоча і не завжди в попередньо­му обсязі.

Правоздатність — це здатність бути носієм прав. У зв'язку з цим виникає запитання: носієм яких саме прав може бути людина? В принципі — будь-яких, але в даному випадку йдеться про зміст цивільної правоздатності, про те, з яких конкретних цивільних прав вона складалась. Правоздатність римського громадянина складалась з двох основних елементів: права бра­ти законний шлюб, в якому діти набувають статусу римського громадянина (jus conubii), і права торгувати, яке включало в себе право бути власником будь-якого майна, здійснювати будь-які цивільно-правові правочини (продавати, дарувати, здавати^ в найм, обмінювати тощо), бути спадкоємцем і спадкодавцем, вести цивільно-правові спори в суді тощо (jus commercii).

Повна правоздатність у вільної людини відповідно до римського права наставала за наявності певних умов: свобо­ди, римського громадянства і сімейного стану глави сім'ї (pater families).

Для того щоб повною мірою користуватися благами пра­ва, однієї правоздатності було замало. Адже правоздатність — тільки наявність прав, скористатися ними особа може самостійно тільки за наявності дієздатності, тобто здатності своїми діями набувати права і створювати для себе обов'яз­ки, відповідати за заподіяні правопорушення. Іншими сло­вами, дієздатність — це здатність здійснювати юридично зна­чимі дії і відповідати за них. Римське право не мало визна­чення дієздатності, хоча широко користувалося цим понят­тям на практиці. На відміну від правоздатності, дієздатність наступала в людини не в момент її народження, а з досяг­ненням певного віку, коли вона ставала здатною правильно оцінювати свої дії, усвідомлювати значення їх і відповідати за вчинені правопорушення, тобто вільно виявляти свою волю. Дієздатність залежала також і від інших факторів — хвороби, вчинення поганих вчинків тощо.

За віковим цензом дієздатність громадян поділялася на три групи. До першої належали діти до 7 років (infantes), що були абсолютно недієздатні, до другої — дівчатка з 7 до 12 років і хлопчики з 7 до 14 років, що були обмежено дієздатні. Вони могли здійснювати тільки дрібні правочини: робити дрібні покупки, приймати дрібні дарунки, провадити дрібний обмін речей. Якщо ж виникала необхідність здійснювати пра­вочини, спрямовані на припинення прав або встановлення якої-небудь повинності (обов'язку), то вимагалось отрима­ти дозвіл опікуна, який давав його в момент здійснення пра-вочину. Правочин, здійснений без згоди опікуна, зобов'язу­вав неповнолітнього тільки в межах збагачення, одержаного за цією угодою.

До третьої вікової групи належали особи (з 12 років дівчат­ка, з 14 до 25 років — хлопчики), що визнавалися повноліт­німи і дієздатними. Вони мало право здійснювати будь-які цивільно-правові правочини, проте, уклавши явно невигід­ний для себе правочин, могли просити претора визнати його недійсним і повернути сторони в первісний стан, в якому вони знаходилися до укладення правочину, тобто застосува­ти реституцію. Розвиток продуктивних сил і цивільного обо­роту, залучення до ділового життя практично недосвідче­них, наївних та необачних осіб підривали усталеність цивільно-правових відносин. Цій категорії осіб з II ст. надано пра­во просити собі куратора (піклувальника). Призначення неповнолітньому, що не досяг 25 років, куратора обмежувало його дієздатність. Такі особи здійснювали правочини тільки з дозволу куратора. Проте за ними зберігалося право само­стійно заповідати, а також брати шлюб. По досягненні 25 років відпадали будь-які обмеження дієздатності, вона ста­вала необмеженою, якщо не було інших обмежуючих фак­торів.

Фізичний стан особи незначною мірою впливав на u дієздатність. Наприклад, глухонімий не мав права укладати такі договори, як стипуляція, чи порушувати позов в легі-сакційному процесі. На здатність здійснювати юридичні дії значно впливовішим був психічний стан особи. Слабоумні та душевнохворі на час хвороби визнавалися абсолютно не­дієздатними і не могли вчиняти будь-яких правочинів. Істот­но обмежувались в дієздатності марнотратники — особи, не здатні розумно розпоряджатися своїм майном, дотримува­тися міри. Марнотратникам призначався піклувальник, обо­в'язком якого було піклуватися про їхній майновий стан. При призначенні піклувальника марнотратник самостійно здійснював правочини, лише спрямовані на набуття майна, ніс особисту відповідальність за заподіяні правопорушення. Інші правочини марнотратник мав право вчиняти лише зі згоди піклувальника.

За римським правом досить істотним обмеженням дієздат­ності було приниження честі. Розрізняли кілька її видів. Най­серйозніше — безчестя, ганьба (infamia). До такого виду осуду призводило вчинення непорядних, негідних вчинків (наприк­лад, займатися ганебними професіями — звідництвом, про­ституцією, лжесвідченням, взяти з жінкою шлюб протягом траурного року після смерті її чоловіка). Безчестя наступало за присудженням, що випливало з позовів, які вимагали особ­ливої чесності (з договору доручення, товариства, поклажі, відносин опіки тощо). У класичний період обмеження за безчестя були досить істотними. Особи, визнані безчесни­ми, не мали права брати законний римський шлюб, обме­жувалися в праві на одержання спадщини тощо.

Відповідно до римського права жінка не могла зрівнятися в правовому стані з чоловіком. У період республіки вона знаходилася під постійною опікою свого чоловіка, батька або інших родичів, істотно обмежувалася в право- і дієздат­ності. За часів принципату було встановлено, що доросла жінка, яка не знаходилася під постійною опікою батька чи чоловіка, може приймати самостійні рішення з приводу свого майна. Проте вона не могла приймати на себе відпові­дальність за чужі борги. Юстініан помітно послабив обме­ження в право- і дієздатності жінки. Однак з його схвалення в Дигестах було записано: «За багатьма постановами нашого права жінки знаходяться в гіршому становищі, ніж чолові­ки» (Папініан).

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ОСНОВИ РИМСЬКОГО

ОСНОВИ РИМСЬКОГО... ПРИВАТНОГО... ПРАВА Передмова...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Поняття правоздатності, виникнення та припинення

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Поняття системи права в Давньому Римі
З найдавніших часів люди в процесі своєї життєдіяльності вступають між собою в певні суспільні відносини, більшість яких регулюється нормами права, і тому відповідно назива­ються правовими відносин

Основні риси римського приватного права
Періодизація історії римського права не співпадає з періодизацією історії римської держави. Властивість права полягає в тому, що воно закріплює зміни, що відбуваються у суспільному і державному роз

Загальна характеристика джерел права. Види джерел права
Насамперед звернемося до деяких правових понять. Інститут права (інститут правовий) — розділ галузі права, регулюючий невелике коло однорідних суспільних відно­син (наприклад, право власності, зобо

Джерела право утворення в Давньому Римі
Право як воля рабовласницького стану знаходить свій об'єктивний вираз і стає державною волею. Воля народних зборів або сенату, принцепса чи імператора набуває значен­ня закону лише за умови, коли в

Джерела права в стародавньому та перед класичному римському праві. Звичаєве право. Закони 12 таблиць
Звичай — це правило поведінки, що склалося внаслідок фактичного застосування протягом тривалого часу. Він був основною формою регулювання поведінки в додержавному суспільстві за умов родового ладу.

Джерела права класичного періоду. Сенатусконсульти. Едикти магістратів імператорські укази. Юриспруденція і діяльність юристів.
Едикти магістратів, насамперед преторів, були джерелом утворення особливої системи правових норм, яка дістала назву преторського права. За часів принципату правотворча діяльність преторів

Кодифікації римських імператорів. Кодифікація Юстиніана
Для дослідників найціннішими є юридичні пам'ятки рим­ського права, серед яких на перше місце варто поставити Кодифікацію Юстініана. Юстініан — східно-римський імператор (527—565 pp.) — вва

Джерела пізнання римського права
Соціально-економічним грунтом виникнення і змісту римського приватного права був рабовласницький спосіб виробництва, що зумовлював волю рабовласників. В об'єкти­вованій формі така воля виражалася в

Поняття судочинства та судового процесу. Учасники судового процесу
Діяльність суду щодо здійснення правосуддя називається судовим процесом, який залежно від характеру справи, що розглядається, поділявся на кримінальний і цивільний. Справи по звинуваченню кого-небу

Історичні форми процесів. Легісакційний процес
Легісакційний процес. Це найдавніша форма республікан­ського судочинства, яка існувала за часів республіки близь­ко до 126 р. до н.е. В самій назві, за деякими відомостями, відбита історія його роз

Формулярний процес, характерні ознаки. Поняття формули, види формул
Формулярний процес. У другій половині періоду республі­ки Рим перетворився в могутню державу, якій належала величезна територія. Інтенсивно розвиваються сільське гос­подарство (хліборобство, виногр

Екстраординарний процес, причини виникнення
Екстраординарний процес. Зі встановленням абсолютної монархії інститут претури як демократичне утворення рес­публіканського Риму починає занепадати. Імператори не довіряли ні виборним преторам, ні

Позовна давність
У класичному римському праві позов (actio) є правом до­магатися через суд того, що тобі належить (Nihil aliud est ac­tio, quam jus quod sibi debeatur judicio persequendi), тобто по­зов — це звернен

Запитання для перевірки засвоєння матеріалу
1. Причини, що обумовили виникнення державного суду. 2. Особливості різних видів судових процесів. 3. Які Ви знаєте основні види позовів? 4. Чим відрізняється судовий зах

Суб’єкт права. Фізичні та юридичні особи
Той, хто здатний носити право, бути носієм права, визна­вався суб'єктом права, особою. Ця здатність — не природжена, біологічна чи якась інша властивість людини, а соціаль­не явище, наслідок соціал

Правове становище римських громадян
Поміж вільних найбільшою правоздатністю наділялися, звичайно, римські громадяни. Спочатку, в період ранньої рес­публіки, все вільне населення поділялось на римських гро­мадян і негромадян. Останні

Правове становище латинів. Юліанові латини
Латинами визнавалися давні жителі Лація та їхнє потом­ство. Згодом правовий статус латинів почали надавати дея­ким італійським общинам і за межами Лація. Після того як в І ст. до н.е. римське грома

Правове становище перегрінів. Публічні та приватні перегріни
Перегріни — сусідні з Італією, підкорені Римом народи. Вони не були рабами, проте й не отримували правового ста­тусу римського громадянина. В давнину це були вороги (hostes), які не користувалися п

Правове становище рабів, вільновідпущенників
З точки зору приватного права раб вважався річчю і не мав ніяких прав ні в публічній, ні в приватній сфері. Раби не могли служити в римських легіонах, не платили повиннос­тей, оскільки не були влас

Правове становище колонів
Колонат зароджувався ще за часів республіки, продовжу­вав розвиватися в період принципату і отримав правове за­кріплення в умовах абсолютної монархії. Спочатку колони були дрібними орендарями землі

Запитання для перевірки засвоєння матеріалу
1. На які основні групи поділялось римське населення ? 2. Що таке суб 'єкт права ? 3. Що таке правоздатність ? 4. Що таке дієздатність? 5. Який правовий статус р

Запитання для перевірки засвоєння матеріалу
1. На які основні групи поділялось римське населення ? 2. Що таке суб 'єкт права ? 3. Що таке правоздатність ? 4. Що таке дієздатність? 5. Який правовий статус р

Поняття та види речей. Види речових права
Римські юристи широко користувалися категорією «річ», ретельно регламентували правовий статус речей, види їх. Проблема речей займала одне з центральних місць і в само­му римському приватному праві,

Поняття та види володіння.
У римському праві (як і в сучасному багатьох країн) по­няття «володіння» (possessio) мало двояке значення: 1) са­мостійний правовий інститут, незалежний від права влас­ності; 2) одна з правомочност

Виникнення та припинення володіння
Володіння набувалося поєднанням двох елементів — co­rpus і animus. Проте, як вже відзначалося, одного фактично­го володіння або наміру вважати певну річ своєю для ви­никнення володіння було недоста

Захист володіння
Феномен володіння як самостійного правового інституту полягав у тому, що фактичне обладания річчю, основане на факті, а не на праві, все ж одержувало правовий захист з боку суспільства. У спеціальн

Види права власності
Довгий час римляни визнавали найбільш давній, відомий ще за Законами XII таблиць вид права власності — квіритську власність — dominium ex jure Quiritium. Межі і зміст цього права були встановлені ц

Підстави виникнення та припинення права власності
Правовим формам обороту власності римляни надавали великого значення, оскільки при переміщенні власності зав­жди виникає питання про те, кому вона переходить, хто стає власником. Від цього залежала

Захист права власності
Практично вся могутність держави, в тому числі і правова, спрямована передусім на захист, збереження економічної основи свого існування — власності. Це три спеціальних позови: віндикаційний, негато

РОЗДІЛ IX Права на чужі речі
  § 1. Виникнення, поняття і види прав на чужі речі Одним із істотних обмежень права приватної власності є права на чужі речі, сукупність яких становить ще одну групу речових

Підстави виникнення зобов`язання
Важливо усвідомити, як складалися правовідносини, вна­слідок яких один (кредитор) мав право, а інший мав обо­в'язки, іншими словами, з чого виникали зобов'язання. Відповісти на це запитання можна к

Сторони в зобов`язанні
В зобов'язанні дві сторо­ни — кредитор і боржник. Інколи виникали зобов'язання багатосторонні, в яких брали участь більше двох осіб (на­приклад, договір товариства). Однак переважали двосторонні зо

Сторони в зобов`язанні
В зобов'язанні дві сторо­ни — кредитор і боржник. Інколи виникали зобов'язання багатосторонні, в яких брали участь більше двох осіб (на­приклад, договір товариства). Однак переважали двосторонні зо

Припинення зобов`язань
Головна мета будь-якого зобов'язання — задовольнити певні вимоги кредиторів — певні потреби або відшкодуван­ня заподіяних збитків. Тому будь-яке зобов'язання зумовле­но передусім його реалізацією.

Відповідальність боржника за невиконання зобов’язань
Невиконанням або неналежним виконанням зобов'язан­ня визнавалося порушення умов договору або однієї з наве­дених вище вимог до виконання. Наприклад, якщо договір не виконаний в зумовлений строк — ц

Форми і методи поточного контролю: письмове опитування
  План 1. Поняття договору, умови дійсності договору. 2. Контракти і пакти. 3. Вербальні контракти. Літеральні договори. 4. Реальні контракти.

Форми і методи поточного контролю: письмове опитування
  План 1. Поняття договору, умови дійсності договору. 2. Контракти і пакти. 3. Вербальні контракти. Літеральні договори. 4. Реальні контракти.

Поняття спадкування. Види спадкування
Спадкування — перехід майна після смерті його власника до інших осіб. Піщ майном прийнято розуміти сукупність прав і обов'язків померлого. Отже, до складу спадщини на­лежать як права, так і обов'яз

Спадкування за заповітом
Заповіт — testamentum — розпорядження власника своїм майном на випадок смерті. В римській класичній сім'ї єди­ним і повновладним власником сімейного майна був домо-владика, і тільки він міг ним роз

Спадкування за законом
Спадкування за законом — ab intestato — спадкування проти заповіту — мало місце в таких випадках: а) за відсутності заповіту; б) визнання його недійсним; в) смерті спадко

Сутність і характеристика легатів і фідеїкомісів.
Римське спадкове право знало сінгулярне наступництво, за яким до окремих осіб переходили лише певні майнові виго­ди без обтяження їх будь-якими обов'язками. Це були так звані легати, або заповідаль

Написання правових термінів, що мають латинське походження
Jus — право Jus civile — цивільне право Jus praetorium — преторське право Jus gentium — право народів

Написання правових термінів, що мають латинське походження
Obligatio— зобов'язання Obligatio est juris vinculum, quo necessitate abstringimur sol-vendae el secundum nostrae civitatis jura — зобов'язання є пра­вові

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги