рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Вивчення поля швидкостей повітряного потоку за допомогою трубки Піто-Прандтля

Вивчення поля швидкостей повітряного потоку за допомогою трубки Піто-Прандтля - раздел Финансы, Болонський процес та кредитно-модульна система організації навчального процесу___________________________________________________________ Похибки вимірювань фізичних величин   Мета Лабораторної Роботи: Вивче...

 

Мета лабораторної роботи:

Вивчення динамічних характеристик повітряного потоку за допомогою трубки Піто-Прандтля та рідинного мікроманометра.

 

Деякі теоретичні положення

При вивченні руху рідин та газів користуються методом вивчення, який був запропонований Л. Ейлером. За цим методом замість дослідження руху кожного елемента рідини або газу визначають швидкість у кожній точці потоку у різний час. Ця швидкість стосується не певної, а будь-якої частинки, що міститься в заданій точці потоку. Зрозуміло, що коли будуть знайдені розподіл швидкостей у потоці та характер зміни його в часі, то потік рідини або газу стане повністю визначеним. Іншими словами, за методом Ейлера потік рідини або газу задається полем векторів швидкостей.

 

 

Рис.1

Графічно потік зображують не векторами швидкостей у кожній точці, а лініями потоку. Вони проводяться так, щоб у кожній точці лінії вектор швидкості був дотичною (рис.1). Цих ліній проводять стільки, щоб їх густота (тобто кількість ліній на одиницю перпендикулярної до них площадки) була пропорційна швидкості в усіх місцях потоку. Так лініями потоку відображають напрям і модуль швидкості в різних місцях потоку: де швидкість потоку більша, лінії потоку йдуть густіше, а де вона менша – рідше. Лінії потоку не слід ототожнювати з траєкторіями частинок; лише для стаціонарного потоку, тобто у такому для якого поле швидкостей з часом залишається незмінним, лінії потоку збігаються з траєкторією частинок.

Частину рідини або газу, обмежену лінями потоку, називають трубкою потоку. Оскільки швидкості частинок дотичні до лінії потоку, вони залишаються дотичними також до поверхні трубки потоку, тому частинки рідини у своєму русі не виходять за межі трубки потоку.

Вільним повітряним потоком називають повітряний потік, який виходить з деякою постійною швидкістю з аеродинамічної труби в нерухоме повітря (рис.2).

Оскільки течія повітряного потоку після виходу струмини повітря з аеродинамічної труби є турбулентною (вихровою), то частинки повітря внаслідок інтенсивного вихороутворення і перемішування набувають складових швидкостей, перпендикулярних до напряму течії, що обумовлює їх переходи із одного шару в інший. Через це швидкість

.

Рис.2

 

частинок повітря швидко зростає по мірі їх віддалення від стінок обраної для розгляду трубки потоку, а далі змінюється незначно. Тому профіль усередненої швидкості під час турбулентної течії повітря у обраній трубці потоку (рис.3 б ) відрізняється від параболічного профілю (рис.3 а), характерного для ламінарної течії рідини більш швидким зростанням швидкості біля стінок обраної трубки потоку і меншою кривизною у центральній частині трубки потоку.

 

Рис.3

З віддаленням від аеродинамічної труби швидкість потоку повітря зменшується, а тому течія повітря поступово переходить від турбулентної до ламінарної (див. рис.2). Ламінарною течією називається така течія, при якій кожний виділений тонкий циліндричний шар рідини у обраній для аналізу трубці течії ковзає відносно інших сусідніх шарів не перемішуючись з ними. Вимірювання показали, що під час ламінарної течії швидкість частинок повітря змінюється від мінімальної біля стінок обраної трубки потоку до максимальної на осі цієї трубки потоку (рис.3 а).

У найпростіших випадках при дослідженні поля швидкостей повітряного потоку зазвичай обмежуються визначенням складових швидкості, паралельних осі аеродинамічної труби А (рис.4), проводячи вимірювання на різних відстанях від її кінця. Вважаючи, що при круглому перерізі труби А поле її швидкостей симетричне відносно осі х, вимірювання можна обмежити, очевидно, будь яким напрямком, який перпендикулярний до осі х.

 
 

 


Вимірювання починають в точках, які лежать на осі х, яка співпадає з віссю обраної для досліджень трубки потоку і доводять до тих точок, де складова швидкість вздовж осі х стає рівною нулю, тобто до стінок обраної трубки потоку.

Опис експериментальної установки та методики вимірювань.

 

Для вимірювання швидкостей потоку використовують трубку Піто-Прандтля. При дотриманні певних співвідношень в розмірах вона дає можливість вимірювати різницю між повним і статичним тиском, яка дорівнює динамічному тиску в потоці, а також швидкість повітряного потоку.

Будова трубки схематично показана на рис.5. Манометр, який з’єднаний з відростком В трубки Піто-Прандтля, показує статичний тиск у потці РS; манометр, який з’єднаний з С, покаже повний тиск у потоці Р.

Згідно з рівнянням Бернуллі для горизонтальної трубки потоку динамічний тиск (динамічний напір) в потоці повітря дорівнює різниці між повним і статичним тиском:

, (1)

де ρ – густина повітря;

υ – швидкість потоку повітря у точці, де розміщується початок трубки Піто-Прандтля,

отримаємо

. (2)

Отже, для визначення швидкості в будь-якій точці потоку необхідно окремо виміряти Р та РS.

На практиці ці вимірювання виконують, зазвичай, таким чином, що різницю тисків РРS визначають одночасно, в результаті одного вимірювання. Цього можна досягти, якщо скористуватися одним манометром та включити його диференціально, як показано на рис. 5. Манометр буде показувати безпосередньо різницю між повним та статичним тиском, тобто динамічний тиск.

Так як при досліджені поля швидкостей потоку повітря ми маємо справу з вимірюванням малих різниць тисків, то для цього необхідно застосовувати так звані мікроманометри. Робота рідинних мікроманометрів заснована на тому ж принципі, що і звичайних, але чутливість їх збільшена за рахунок того, що вони заповнюються рідинами з малою густиною (спирт, керосин), а одному з колін манометра D при виготовлені надається похиле положення (рис.5). Друге коліно мікроманометра Е виконано у вигляді посудини з відносно великим перерізом. Нехтуючи незначними змінами рівня рідини в коліні Е при диференціальному з’єднанні мікроманометра, отримаємо

, (3)

де ρр – густина рідини в мікроманометрі;

h – різниця рівнів рідини в коліні D;

l – різниця рівнів рідини, яка відлічують за шкалою мікроманометра;

α – кут нахилу трубки.

Вільний повітряний потік отримують від маленької аеродинамічної труби. При проведенні вимірювань треба встановлювати підставку з трубкою Піто-Прандтля та мікроманометром таким чином, щоб вісь трубки співпадала з віссю аеродинамічної труби. За допомогою гвинтів на підставці мікроманометр встановлюють за рівнем та відлічують його початкове показання. На підставці аеродинамічної труби прикріплена масштабна лінійка, за якою можна відлічувати відстані по осі х.

 

Порядок виконання роботи

1. Сопло аеродинамічної труби при проведені першого вимірювання приблизьте майже впритул до кінця трубки Піто-Прандтля. Увімкніть вентилятор аеродинамічної труби в електричну мережу. Послідовно пересуваючи трубку Піто-Прандтля вздовж перерізу потоку (вздовж осі у), через кожен сантиметр, до того моменту поки трубка не вийде за межі потоку повітря, здійсніть за шкалою мікроманометра (у поділках цієї шкали) вимірювання динамічного тиску в потоці. Дані вимірювань запишіть у таблицю №1.

2. За методикою, описаною в п.1, проведіть вимірювання динамічного тиску в потоці повітря, послідовно змінюючи відстань між соплом аеродинамічної труби та трубкою Піто-Прандтля на 10 см. Дані вимірювань запишіть у таблицю №1.

 

Таблиця №1.

  Показання масштабної лінійки (вісь х), см
0 10 20 30 40 50 60 70
l, [ ] ∆l, [ ] , [ ] l, [ ] ∆l, [ ] , [ ] l, [ ] ∆l, [ ] , [ ] l, [ ] ∆l, [ ] , [ ] l, [ ] ∆l, [ ] , [ ] l, [ ] ∆l, [ ] , [ ] l, [ ] ∆l, [ ] , [ ] l, [ ] ∆l, [ ] , [ ]
Показання масштабної лінійки (вісь у), см 0                                                
1                                                
2                                                
3                                                
4                                                
5                                                
6                                                
7                                                
8                                                
9                                                
10                                                
11                                                
12                                                
13                                                
14                                                
15                                                

 

3. Побудуйте графік поля швидкостей вільного повітряного потоку в різних перерізах трубки потоку. Для його побудови немає необхідності попередньо розраховувати абсолютні значення всіх швидкостей потоку. Замість них можна використати величину, пропорційну абсолютному значенню швидкості, а саме , так як

, (4)

оскільки ρр, ρ, g та α – постійні величини.

4. Абсолютні значення швидкостей потоку треба розрахувати тільки для швидкостей потоку повітря вздовж осі трубки потоку, яка співпадає з центром перерізу сопла аеродинамічної труби. Дані щодо густини повітря, кута і густини робочої рідини манометра наведені на робочому місці і в довідковій таблиці Додатку №4.

5. Розрахуйте абсолютну та відносну похибки для одного із абсолютних значень швидкості вільного повітряного потоку.

Література: [1-6,18,20-39]


Лабораторна робота №13

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Болонський процес та кредитно-модульна система організації навчального процесу___________________________________________________________ Похибки вимірювань фізичних величин

ПЕРЕДМОВА I ВСТУПНЕ... I ВСТУПНЕ ЗАНЯТТЯ... Болонський процес та кредитно модульна система організації навчального...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Вивчення поля швидкостей повітряного потоку за допомогою трубки Піто-Прандтля

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ПЕРЕДМОВА
  У цьому навчальному посібнику зібрані нові описи експериментальних лабораторних робіт з механіки, які виконують студенти 1 курсу фізичного та радіофізичного факультетів Харківського

Болонський процес та кредитно-модульна система організації навчального процесу
  У передмові вже згадувалось про Болонський процес, яким називають процес структурного реформування національних систем вищої освіти європейських країн , що був започаткований 19 чер

Класифікація вимірювань
  Наукове спостереження полягає в цілеспрямованому і планомірному сприйнятті властивостей предметів і явищ дійсності для одержання відповідної інформації про об’єкт пізнання за допомо

Похибки прямих вимірювань
  При будь-якому вимірюванні фізичної величини, як би старанно його не проводили, неминучі похибки, тобто виміряти величину абсолютно точно неможна. Вимірювання фізичної величини не м

Випадкова похибка.
З досвіду відомо, що багаторазові вимірювання тієї самої величини, проведені найточнішими приладами, дають значення, які дещо відрізняються одне від одного. У такому випадку має місце випадкова пох

Алгоритм проведення прямих вимірювань та обробки їх результатів
  Підкреслимо, що спочатку необхідно визначитися, з якою відносною похибкою потрібно виміряти фізичну величину та який очікуваний порядок цієї величини. Відповідно до цього добирають

Алгоритм обробки результатів непрямих вимірювань
  Похибки посередніх вимірювань визначаються за похибками безпосередньо вимірюваних величин. Безпосередньо вимірювані величини

Наближені обчислення
  Важливим питанням є те, скільки значущих цифр слід зберігати в результаті кожної дії. Точність обчислень результатів вимірювання має відповідати точності вимірювань. Виконувати обчи

Рекомендації щодо графічного зображення та опрацювання результатів експерименту
  У багатьох випадках при обробці результатів фізичного експерименту слід вдаватися до графічного методу, який дає можливість наочніше подавати результати експерименту у вигляді графі

Визначення густини сухого повітря та універсальної газової сталої за методом відкачки
  Мета лабораторної роботи: Визначення густини сухого повітря та універсальної газової сталої за даними вимірювань залежності тиску сухого повітря від його маси

Визначення густини твердих тіл пікнометром
  Мета лабораторної роботи: Ознайомлення з основами методики визначення густини твердих тіл за допомогою пікнометра. Деякі теоретичні відомості

Вивчення обертального руху твердого тіла за допомогою маятника Обербека.
  Мета лабораторної роботи: Вивчення основного закону динаміки обертального руху твердого тіла, визначення моменту інерції хрестовини маятника Обербека.

За допомогою оборотного фізичного маятника.
  Мета лабораторної роботи: Визначення прискорення сили земного тяжіння падіння за допомогою оборотного фізичного маятника. Деякі теоретич

Вивчення коливань зв’язаних маятників
  Мета лабораторної роботи: Вивчення особливостей коливань зв’язаної системи.  

Визначення моменту інерції тіл різної форми методом крутильних коливань трифілярного підвісу
  Мета лабораторної роботи: Визначення моменту інерції твердих тіл різної форми методом крутильних коливань трифілярного підвісу.  

Визначення модуля Юнга сталі статичним методом за деформацією розтягу
  Мета лабораторної роботи: Визначення модуля Юнга сталі статичним методом за деформацією розтягу дротини.   Деякі теоретичн

Визначення швидкості звуку в твердих тілах і пружних сталих твердих тіл динамічно-акустичним методом
  Мета лабораторної роботи: Визначення швидкості звуку і модуля Юнга та інших пружних сталих шляхом вимірювання резонансних частот подовжніх звукових кол

Визначення модуля зсуву сталі статичним методом за деформацією кручення
  Мета лабораторної роботи: Визначення модуля зсуву сталі статичним методом за деформацією кручення стрижня. Деякі теоретичні відомості

Визначення модуля Юнга сталі за методом деформації згину
  Мета лабораторної роботи Дослідження пружних властивостей стрижня при його згинанні. Визначення модуля Юнга сталі за методом деформації згину бруска.

Вивчення прецесії гіроскопа
  Мета лабораторної роботи: Ознайомлення з особливостями руху гіроскопа. Визначення кутової швидкості прецесії і моменту інерції гіроскопа. &nbs

Логарифмічна функція та її властивості.
  ab = c => log a c = b Основна логарифмічна тотожність: alog a N = N

Приклад №1.
I. Робоча формула, яка використовується для розрахунку прискорення сили тяжіння земного за періодом коливань математичного маятника, має такий вигляд:

Приклад№2.
І. Робоча формула, яка служить для визначення в’язкості рідини має такий вигляд:   , де

Деякі фізичні властивості деяких твердих тіл
Матеріал Густина , кг/м3 Модуль Юнга Е, Па Модуль зсуву

Довідкова таблиця деяких фізичних сталих та інших фізичних величин.
Величина Позначення Значення Прискорення вільного падіння g 9,80602 м/с2

Множники та приставки для утворення десяткових кратних і часткових одиниць та їх найменувань
Множник Приставка Множник Приставка Назва Позначення Назва Позначення

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ТА РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
  1. Сборник описаний работ по механике и молекулярной физике / Составитель Богданова К.Н. - Харьков: Издательство Харьковского государственного университета им. А.М. Горького.- 1958.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги