рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Режисерський сценарій.

Режисерський сценарій. - раздел Образование, ОСНОВИ РЕЖИСУРИ В Режисерському Сценарії Визначається Ритмічна Побудова, Звукове Вирішення, Т...

В режисерському сценарії визначається ритмічна побудова, звукове вирішення, технічне забезпечення. На основі цього документу вже створюється остаточний кошторис. Тому таке важливе значення має ця робота для реалізації ідеї як такої.

Форма запису може варіюватися, але на ТБ прийнята така:

Те, що має побачити глядач Те, що має почути глядач

 

По Хрещатику ідуть ведучі програми Іванко і Наталя. Іванко: Що сталося, Наталю, ти така стурбована? Наталя: Так весна ж! А в мене проблеми із одягом. Іванко: Цю проблему дуже легко вирішити. Ходімо, дещо покажу...
Вони заходять у Центр молодіжної моди. (І так далі)  

 

До сценарно-режисерської розробки додається технологічна записка, в якій вказані технічні засоби (камера, акумулятори, штатив, мікрофони, монітори, зв'язок, магнітофони, освітлювальна апаратура, кран тощо), хронометраж майбутньої програми, планований час ефіру, можлива аудиторія, необхідна кількість носіїв (касет), знімальних та монтажних змін.

 

У кіно з роками виробилася така форма, в якій існує 7 граф:

 

№ кадру Об’єкт Круп-ність Хроно-метраж Зміст кадру Звук Примітки
Вулиця Заг. 9 сек. По вулиці йдуть Іванко і Наталя: ПРИВІТ! Муз. Камера, LPL, спец. авто

1.Порядковий номер. За кількістю номерів можна передбачити ритмічну побудову екранного твору. Музичний кліп, що травє 4 хвилини, може мати кілька десятків номерів кадрів. А в художньому кіно режисер О.Сокуров зняв 52-хвилинний фільм одним кадром.

2. Об'єкт. Тут має бути визначено, де саме відбуваються зйомки: в павільйоні, на натурі, в інтер'єрі, причому, якщо об'єкти мають однакову назву (клас), то їм можна дати додаткову назву (клас Наталі), або номер (клас №1). При подальшій роботі кадри, що знімаються на одному об'єкті, групуються і знімаються підряд, якщо завдання не вимагає зміни дизайну в кадрі чи дозволяють пора року або інші умови.

3. План або крупність. Запис в цій графі робиться за визначенням, прийнятому у фото і кіно: загальний план (коли людина в кадрі вміщується на повний зріст, для визначення місця дії, кількості задіяних осіб, напрямку руху), середній план (людина в кадрі по коліна або пояс, для обмеження кількості діючих осіб, для кращого розуміння жестикуляції), крупний план (людина по груди, або сама голова, для кращого показу міміки) і деталь (окрема частина обличчя або тіла людини, також дрібні предмети, для загострення або пояснення ситуації).

4. Хронометраж/метраж. В кіно прийнято виміряти час дії на екрані метрами витраченої плівки, через її вартість і одноразовість використання. Відеофільми і телепроекти виміряють хвилинами і секундами через необхідність розраховувати до секунди ефірний час. Ця інформація дуже важлива для визначення темпу всередині кадру і для визначення довжини всього твору в цілому. В кіно прийнято дробити “по частинах”, тобто за обсягом плівки в одній коробці, по 10 хвилин. На телебаченні такого поділу немає, тому і в сценарії, наведеному раніше, не визначається тривалість дії окремих кадрів на екрані. Технологічні можливості телебачення дозволяють продовжити сцену, уповільнити чи прискорити, використати один і той же кадр кілька разів під час подальшої обробки матеріалу монтажем. Кіно таких можливостей не має, тому треба все продумати і передбачити заздалегідь.

5. Зміст кадру. Тут записують все, що відбувається в кадрі, всі задіяні особи і їхні репліки. Треба записувати навіть незначні на перший погляд відомості: чи є сніг, чи калюжі, чи натовп, чи пуста вулиця, тому що така інформація під час зйомки потребує додаткових умов чи зусиль по організації кадру.

6. Звук. Крім реплік у творі може звучати музика, або шуми, або закадровий текст. Саме це і фіксується у цій графі, бо на відтворення відповідної акустичної інформації може знадобитися додатковий час чи фінансування.

7.Примітки. Тут міститься дуже важлива інформація, яка стосується масовки, освітлення, спецтранспорту, реквізиту, засобів для запису або відтворення звуку, зображення і всього, що необхідно для зйомки конкретного кадру.

 

Працюючи над режисерським сценарієм кінотвору, необхідно його будувати поепізодно, тобто об'єднувати кадри за смислом, візуальним або музичним оформленням, за дією чи настроєм. Можна розглядати епізод з іншої точки зору: інформація, ряд ідей і образів, які складають ціле. В цей час необхідно вирішити для себе кілька питань:

В чому смисл епізоду?

Як краще розкрити смисл за допомогою відеоряду?

Як краще використати звуковий супровід (музика, діалог, звукові ефекти, коментар)?

Слід памятати, що кожний епізод, кожна репліка в діалозі чи фраза у тексті мають два виміри – один, суто зовнішній, і другий, головний, що існує в свідомості глядачів, яких автори спонукають до активної творчої роботи.

 

Хронологія чи конфліктний розвиток сюжету - два найпростіших і популярних прийоми побудови фільму. Як правило, фільми, замовлені на зйомку сюжетів, повязаних із подією, автори подають у хронологічному порядку, а розповідь про якусь людину часто починають з проблеми, яка повязана з цією особою.

Дуже ефективні у драматургічній побудові мотив пошуку та розкриття тайни.

Надзвичайно важливим є початок фільму, його перші кадри. По-перше, глядача треба “спіймати на гачок”, а по-друге, задати тему фільму і напрямок розвитку дії. Як правило, автори-початківці перші фрази роблять оповідними. Але дуже зручно починати з короткого твердження, доповненого гострим провокаційним коментарем, або з епатажного кадру.

Так само режисеру треба ретельно продумати останні кадри, щоб у глядача не виникало непотрібних думок чи почуттів, викликаних його незадоволенням. У відомому серіалі Штирліц каже: “Запам'ятовуються останні слова”. Це стосується і фіналу екранного твору. Часто автори пропонують глядачеві спокійні фрази, що підсумовують побачене, а в “картинці” показують пейзажі чи героїв, які “філософські”сидять і спостерігають щось або йдуть від камери у “нові пригоди”.

 

Над режисерським сценарієм режисер працює сам, долучаючи конкретних творчих співучасників проекту для вирішення питань щодо зображення чи звуку.

У підготовчому періоді режисер вирішує сам чи спільно з членами знімальної групи, які саме виконавці і об'єкти будуть в кадрі, хто буде відповідальний за звук, створює творчу групу з фахівців і однодумців, розробляє послідовність майбутніх зйомок і вирішує інші необхідні технологічні проблеми.

Найголовніше в цьому етапі - режисерське “бачення” майбутнього твору. Прочитавши (написавши) літературний сценарій, режисер у своїй уяві вже бачить бодай у загальних рисах свій фільм. Це є запорукою успішної роботи над його здійсненням.

 

“Режисерський сценарій - це життя ідеї в образах, своєрідне вміння знайти зоровий еквівалент літературному викладу, відбір прийомів та засобів вираження, характеристик персонажів, деталізації дії, образності та стильової манери розповіді.” (В.Ілляшенко “Книга режисури”.)

Режисер має розчленувати сценарій на окремі фрагменти для зйомки, а потім під час монтажу знову зібрати його в цілісний твір.

Працюючи над рішенням майбутнього фільму режисер весь час має пам'ятати про враження, емоції й думки, які повинні з'явитися у глядача. Але водночас не повинен забувати про тих, хто разом із ним буде втілювати проект в екранне життя. Режисер має знати відповідь на всі питання, що можуть з'явитися у оператора чи композитора, актора чи документального героя.

Разом із тим, що режисерський сценарій є творчим документом, він також основний матеріально-фінансовий документ, на основі якого планується вся виробнича діяльність режисера. Таким чином, режисерський сценарій - творчий і виробничий план постановки одночасно. До його створення слід підходити з почуттям максимальної відповідальності.

Після затвердження режисерського сценарію в багатьох випадках, особливо, якщо це робота над рекламним роликом або ігровим сюжетом, настає етап розкадровки.

На телебаченні до режисерського сценарію ставлення дещо інше: якщо планується одна з циклових програм, то деякі подробиці стають неважливими через те, що вже відомі прийоми зйомки, розкриття теми і монтажу майбутньої передачі. Але якщо це перший випуск, то тоді треба більш детально проробляти сценарій, в який вводити необхідну інформацію і робити його схожим на кінозразок.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ОСНОВИ РЕЖИСУРИ

КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ТЕХНОЛОГІЙ І ДИЗАЙНУ ФАКУЛЬТЕТ ДИЗАЙНУ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Режисерський сценарій.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК
    Частина 1     Київ 2007р. УДК 778.582 (075.8) К72 Костилєва В.А. Основи режисури та мон

Передмова
  Сьогоднішній ринок вибору фаху є надзвичайно широким, а дизайн став мистецтвом комунікативним. В сучасному сприйнятті дизайнер - людина, яка створює функціональні речі. Але перш, ні

ПРИНЦИПИ І ЗАВДАННЯ ВИВЧЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ
Методичний посібник з дисципліни “Основи режисури і монтажу” пропонується для студентів спеціальності “Дизайн” спеціалізація “Фотовідеодизайн” 2 курсу (2,5 модулі). Знання, набуті протягом цих семе

ТЕОРІЇ РЕЖИСУРИ
  Серед величезної кількості професій, якими займаються люди в різних країнах, режисерська професія одна з найскладніших. Її складність полягає в тому гігантському обсязі знань, що ск

Практичне завдання.
Передивитися декілька телевізійних програм і на основі власних вражень написати реферат, в якому проаналізувати успіхи і недоліки програм. Мета: Навчити студентів

СЦЕНАРІЙ – ОСНОВА ЕКРАННОГО ТВОРУ
  В перші роки свого існування кінематограф висунув як драматургічну основу - новелу, маленьке оповідання. Але немає підстав твердити, що фільми знімалися за сценаріями. Скоріше то бу

Драматургія як компонент видовища.
Отже початок усього- драматургія. Вона організовує взаємодію компонентів видовища та їх розподіл у часі. Основою драматургії є конфлікт, тобто зіткнення характерів, ідей, характеру

Глядач і виконавець як компоненти видовища.
Необхідно ретельно продумати всі компоненти фільму. Ми вже розглянули драматургію і її місце у творенні видовища. Не менш важливим є визначення аудиторії, для якої готується твір. Глядач

Експлікація як документ режисерського задуму.
Режисер після аналізу сценарію пише експлікацію. В цьому документі він умотивовує власне авторське бачення майбутнього твору. Пояснює тлумачення всього сценарію та окремих компонен

Розкадровка.
Розкадровка- це малюнок кожного кадру у відповідності з режисерським сценарієм. Зрозуміло, що малюнок є статичною картинкою, в той час, як кадр передбачає рухливе зображення. В роз

ЗЙОМКА - ГОЛОВНИЙ ЕТАП У СТВОРЕННІ ЕКРАННОГО ПРОЕКТУ
  Для того, щоб задуманий проект хтось побачив, його треба зафіксувати на довговічному носії, чи простіше сказати - зняти. Режисер кіно чи ТБ не створює в реальному життєвому просторі

Мізансцена.
Композиційна гармонія усіх компонентів забезпечує єдність кадру. Зміст кадру диктує його композицію. Кадр проходить по екрану стрімко. Треба дбати про його ідейно-смислове наповнення і худож

Прийоми зйомки.
При всій різноманітності технічних засобів і режисерських способів, є три прийоми зйомки сцен однією камерою. Перший, традиційний, бо з'явився у часи перших фільмів

Робота з виконавцем.
При підготовці у вузі режисерів для кіно й телебачення є обов'язкова дисципліна - акторська майстерність. Студенти самі грають як актори і беруть участь у постановці як режисери. Але в умовах викла

Сюжет і фабула.
Фабула фільму - це події, викладені в хронологічному порядку. А сюжет - це вже скомпонований виклад подій, в порядку, який найбільш повноцінно передасть розвиток конфлікту. В творах д

Конструктивні елементи композиції.
Експозиція, зав'язка, розвиток дії, кульмінація, розв'язка - ці вузлові моменти в різних творах приймають різні форми вираження. В одних експозиції присвячується багато епізодів, в інших екс

ДРАМАТУРГІЧНІ ПРИНЦИПИ МОНТАЖУ
  Кінематографічний монтаж - не просто один із засобів вираження. Це спосіб мислення, мета якого - відображення життя у його розвитку. З визначенням принципів і законів монтажу у 20-т

Монтаж - це не просто один із засобів вираження, це - спосіб мислення.
    Питання для самоконтролю: 1. Назвати драматургічні види монтажу. 2. Назвати відмінності монтажу - розповіді та монтажу - вираження

Практична робота.
· Запропонувати кілька прикладів монтажних з'єднань окремих кадрів, щоб отримати приклади паралельного монтажу, асоціативного, з деформацією часу. Мета: · Навчити

Розділ 9.
КОМФОРТНИЙ МОНТАЖ   Непомітним або комфортним монтажем називається таке з’єднання двох планів, коли глядач не помічає склейки. При створенні ілюзії безпе

Практична робота.
· Змонтувати відзнятий матеріал на тему “Моя вулиця” за принципами комфортного монтажу, використовуючи інші (драматургічні), закладені в сценарії за допомогою комп'ютерної програми Adobе Premier .

ЗВУКОВА ПАРТИТУРА ФІЛЬМУ
  Використання музики в кіно почалося ще за часів німого кінематографу. Всім відомі так звані тапери, виконавці, які німий фільм супроводжували грою на музичному інст

Музика в екранному творі.
Намітилися два шляхи використання музики в кіно: самостійна, спеціально написана музика і музика, що була створена без відношення до кіно, але за задумом ре

Роль шумів і мови на екрані.
Роль шумів не може бути переоцінена. Шуми, як і музика, беруть участь у створенні звуко-зорового образу і разом з музикою створюють звукову партитуру фільму. Документальний фільм,

Практична робота.
· Озвучити власну практичну роботу, виходячи із режисерського рішення, закладеного в сценарії.   Мета: · Навчити студентів створювати звуко-зоровий

СПЕЦИФІКА ВІДЕОРЕКЛАМИ
Аудіовізуальна реклама вигідно відрізняється від інших насамперед комплексністю впливу, завдяки сполученню зображення, кольору і звуку. Тому запам’ятати інформацію, отрим

Quot;Жанри" телереклами
Умовно телерекламу можна поділити на наступні жанри: *прямий продаж; *звертання від імені фірми; *рекомендації чи знаменитостей фахівця; *інтерв'ю з покупцем;

Навчити студента правильному підходу до типової дизайнерської роботи в рекламній галузі.
Методичні рекомендації щодо виконання практичної роботи: На вибрану тему написати спочатку анотацію, в якій передбачити сценарні ходи. Написати літературний сцена

Розділ 12.
ЗАКОН УКРАЇНИ ПРО АВТОРСЬКІ ПРАВА   В Україні прийнято Закон про авторське право, який захищає особисті майнові і немайнові права авт

Практична робота.
· Скласти тези доповіді про права автора стосовно фото та відео робіт. Методичні рекомендації щодо виконання практичної роботи. · Вивчити в Законі Укра

ЛІТЕРАТУРА ДЛЯ ВИВЧЕННЯ КУРСУ.
  1. Н.Крючечников, Композиция кинофильма, М, Искусство, 1960, 203ст. 2. Б.Коноплев, Производство кинофильмов, М, Искусство, 1998, 395ст. 3. В.Кісін, Режисура як мис

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги