рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Тема 8 Кровотеча і крововтрата. Методи тимчасової і кінцевої зупинки кровотечі

Тема 8 Кровотеча і крововтрата. Методи тимчасової і кінцевої зупинки кровотечі - раздел Образование, Тема 2-3 Десмургія. Організація роботи в перев’язочній. Догляд за оперованими хворими Кровотечею Називається Витікання Крові З Кров'яного Русла. Відповідно До Прич...

Кровотечею називається витікання крові з кров'яного русла. Відповідно до причини розрізняють кровотечі реr rrhexium (шляхом розриву судинної стінки), реr diabrosium (шляхом руйнування судинної стінки включно з її роз'їданнням - арозією), реr diapedesum (при підвищенні проникливості судинної стінки). Анатомічна класифікація кровотеч передбачає їх роз­поділ на артеріальні (яскраво-червона кров витікає пульсуючою струминою), венозні (повільне витікання крові темного кольору), капілярні (кровоточить уся ранова поверхня – «кров'яна роса»), паренхіматозні (кровотеча з печінки, селезінки, нирок; важко спиняється, бо судини фіксовані до строми органа і не спадаються) і змі­шані. Зовнішні кровотечі виникають при порушенні цілості шкіри і слизових оболонок, при внутрішніх кровотечах кров надходить у замкнуті середовища людського організму або безпосередньо в тканини. Приховані - це кровотечі, які візуально не визначаються, без видимих клінічних про­явів; для їх діагностики потрібні спеціальні додаткові і лабораторні методи дослідження. Залежно від термінів виникнення кровотечі бувають пер­винні і вторинні (ранні та пізні).

Серед причин кровотечі розрізнять пошкодження судин і геморагічні діатези. Останні бувають природжені та набуті - зумовлені патологією тромбоцитів (тромбоцитопенія, тромбоцитопатія), недостатністю плазмових факторів зсідання крові (гіповітаміноз К, коагулопатія споживання, автоімунні захворю­вання, гемофілія), судиною патологією (синдром Рандю-Ослера, хвороба Шенляйн-Геноха), гіперфібринолітичним синдро­мом, синдромом дисемінованого внутрішньосудинного зсідання крові.

Доцільно згадати також про протилежні до геморагії пору­шення системи гемостазу – тромбози; їх етіологія сформульо­вана у тріаді Вірхова: зміни внутрішньої поверхні судинної стінки, сповільнення кровоплину, зміни хімізму крові, тобто підвищення її зсідальної активності. Наведені явища відіграють провідну роль серед захисних механізмів при кровотечі.

Клінічна картина кровотеч визначається місцевими (наяв­ність кровотечі чи крововилива) і загальними (погіршення за­гального стану, загальна слабкість, запаморочення, блідість шкі­ри і слизових оболонок, холодний липкий піт, падіння артері­ального тиску, тахікардія, тахіпное, шум в вухах, мигтіння і потемніння в очах, нудота, спрага та ін.) ознаками. Розрізня­ють три ступені крововтрати: помірна - до 25 % ОЦК; велика - в середньому 30-34 % ОЦК; масивна - понад 40 % ОЦК. Останню слід трактувати як геморагічний шок. У його розвит­ку має значення не лише згадана кількість крововтрати, а й швидкість кровотечі. Геморагічний шок протікає у трьох стаді­ях: компенсований зворотній шок; декомпенсований зворотній шок; незворотній шок. Власне перша стадія геморагічного шо­ку характеризується включенням компенсаторних і адаптацій­них механізмів, спрямованих на підтримування артеріального тиску і газообміну: тахікардія, тахіпное, мобілізація крові з печінки, селезінки, кишечника, судинний спазм, перехід тканин­ної рідини в судинне русло, олігоурія, підвищення активності кісткового мозку, централізація кровообігу. До захисних реакцій організму під час кровотечі слід віднести самоспинення кровотечі - ре­флекторний спазм стінки ураженої судини та активація зсідальної системи крові з утворенням згустка, що перекриває просвіт судини.

Патогенез гострої крововтрати включає наступні ланки: гіповолемія (зменшення об'єму циркулюючої крові), синдром малого серцевого викиду (зниження хвилинного об'єму серця), погіршення реології крові, ішемія органів і тканин. При тривалій централізації кровообігу виникають патологічні реакції: децентралізація кровообігу (патологічна секвестрація циркулюючої крові в мікроциркуляторне русло внаслідок ацидозу і ішемії в тканинах зі зниженою перфузією), зниження об'єму циркулюючої крові (вихід рідкої частини крові з судинного русла у тканини), поліорганна недостатність.

Важкість стану пацієнта і оцінку дефіциту ОЦК обчислюють за шоковим індексом Альговера– відношення частоти пульсу до систолічного тиску:

- без крововтрати індекс в нормі становить 0,54;

- дефіцит 10 - 20 % ОЦК – індекс становить 0,78;

- дефіцит 21 - 30 % ОЦК – індекс становить 0,99;

- дефіцит 31 – 40 % ОЦК – індекс становить 1,11;

- дефіцит 41 – 50 % ОЦК – індекс становить 1,38.

Однак усі наведені компенсаторні, адаптаційні і захисні механізми є недостатніми і хворий з кровотечею потребує невідкладної допомоги. Принципи ліку­вання - зупинка кровотечі, компенсація ОЦК. У рамках пер­шої допомоги проводиться тимчасова зупинка кровотечі: туга тампонада рани, тиснуча пов'язка, підвищене положення кін­цівки, максимальне згинання кінцівки в суглобі, накладення джгута, пальцеве притискання, накладення затискача на судину, що кровоточить. При капілярній кровотечі достатньою є асептична пов'язка.

Правила накладення джгута. Джгут накладають при артеріальній кровотечі вище місця ушкодження, підклавши під джгут матерію. Перед накладення проводять пальцеве притиснення, кінцівці надають підвищене положення. Джгут можна тримати 1,5 – 2 год (влітку 2 год, зимою і пацієнтам в шоку 1 год),під джгут кладуть записку з вказаним точним часу накладення. Джгут не можна накладати в с/3 плеча, щоб не пошкодити променевий нерв. Не слід накривати джгут одягом або пов’язкою. Кінцівку з джгутом обов’язково іммобілізують. Критерії правильно накладеного джгута: зупинка кровотечі, блідість кінцівки, відсутність пульсу на периферії, спорожнення вен. Неправильно накладений або невчасно знятий джгут може спричинити некроз шкіри, парези паралічі, турнікетний шок, ішемічну контрактуру кінцівки, гангрену кінцівки.

Правила пальцевого притискання артерій. Пальцеве притискання артерій виконується при артеріальній кровотечі в ділянках, де артерії близько прилягають до кістки, коли складно накласти джгут. A.temporalis притискають до скроневої кістки на 2 см вище і вперед від отвору зовнішнього слухового проходу. A.facialis притискають до нижньої щелепи на 2 см вперед від кута нижньої щелепи. A.carotis притискають до «сонного» горбика поперечного відростка шостого шийного хребця посередині внутрішнього краю кивального м’яза (сонний трикутник, трикутник Пірогова). A.subclavia притискають до першого ребра за ключицею (досередини) в середній третині останньої. A.axillaris притискають до головки плечової кістки посередині переднього краю росту волосся в пахвовій западині. A.brachialis притискають до внутрішньої поверхні плечової кістки в середній третині медіального краю двоголового м’яза. A.femoralis притискають до горизонтальної гілки лобкової кістки посередині пахвинної зв’язки. A.poplitea притискають до задньої поверхні великогомілкової кістки у підколінній ямці при зігнутому коліні. Aorta abdominalis притискають кулаком до поперекового відділу хребта зліва від пупка.

Максимальне згинання (спосіб Адельмана) в кульшовому суглобі спиняє кровотечу з судин стегна, відповідно в колінному суглобі – з судин гомілки і стопи, в ліктьовому суглобі – з судин кисті і передпліччя. Пере розгинання суглобів застосовують в кульшовому і плечовому суглобах.

Кінцевого спинення кровотечі досягають механічними, фізичними, хімічними і біологічними методами.

До механічних методів зупинки кровотечі належать: перев’язка або прошивання судини в рані, прошивання судини за її ходом, закручування або роздавлювання дрібних судин, накладення судинного шва, протезування або шунтування судин, тампонада рани тривалістю до 5-6 діб, стискаюча пов’язка тривалістю до 2-3 діб, ендоваскулярна емболізація судин, видалення або резекція органа.

Фізичні методи зупинки кровотечі наступні: гіпотермія (міхур з льодом, промивання шлунка холодною водою), локальне заморожування рідким азотом, дія високих температур (серветки, змочені гарячим фізіологічним розчином) електрокоагуляція, лазерна коагуляція.

Хімічні методи зупинки кровотечі бувають місцевої дії (перекис водню, судино звужуючі препарати – адреналін, норадреналін, інгібітори фібринолізу – ε-амінокапронова кислота) та системного впливу (інгібітори фібринолізу – ε-амінокапронова кислота, хлорид кальцію, дицинон, етамзилат, вікасол, аскорбінова кислота, рутин.

Біологічні методи зупинки кровотечі поділяють на місцевої дії (тампонування рани пасмом сальника або м’язом на судинній ніжці, препарати плазми – тромбін, фібриноген, гемо статична губка) та системного впливу (інгібітори фібринолізу – контрикал, трасилол, фібриноген, кріопреципітат, свіжозаморожена плазма, антигемофільна плазма, тромбоцитарна маса.

Компенсація крововтрати включає переливання крові та її препаратів, а також відновлення втраченого об'єму тканинної рідини кровозамінниками.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Тема 2-3 Десмургія. Організація роботи в перев’язочній. Догляд за оперованими хворими

ступінь ризику практично здорові пацієнти... ступінь ризику легкі захворювання без порушення функції... ступінь ризику важкі захворювання з порушенням функції...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Тема 8 Кровотеча і крововтрата. Методи тимчасової і кінцевої зупинки кровотечі

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Тема 2-3 Десмургія. Організація роботи в перев’язочній. Догляд за оперованими хворими.
Десмургія - наука про пов'язки, їх правильне накладання і застосування. Пов'язка - засіб тривалого лікувального впливу на рану, ор­гани тіла з використанням різноманітних матеріалів та реч

Тема 4 Антисептика
Антисептика– комплекс засобів та заходів, спрямованих на знищення потенційних збудників у рані (або в тканинах / порожнинах, що її оточують), в патологічному вогнищі

Тема 5-6 Асептика
Інфекція – процес взаємодії макроорганізму та мікроорганізмів, при якому відбувається проникнення і розмноження патогенного збудника в організмі господаря з ураженням його тканин в

Тема 7 Хірургічна операція. Підготовка хворих до операції. Догляд за хворими в післяопераційному періоді
  Хірургічна операція або операційне втручання – це механічна дія на тканини та органи з метою лікування та діагностики захворювання. Передопераційний період – час від момент

Ургентна операція
6 ступінь ризику – хворі 1-2 категорії щодо планової операції, яких оперують за невідкладними показаннями 7 ступінь ризику – хворі 3-5 категорії щодо планової операції, яких оперують за не

Термінологічний словник
Petechia - невеликий обмежений (точковий) крововилив в шкіру Purpura - невеликий обмежений крововилив в слизову

Схеми зупинки кровотечі.
Методи тимчасової зупинки кровотечі Тимчасова зупинка кровотечі пальцевим перетиском сонної (а), підщеле

Тема 9-10 Вчення про кров. Проби при переливанні крові. Переливання крові, препаратів крові, кровозамінників. Ускладнення при гемотрансфузії
Трансфузіологія – наука, що вивчає процеси, що відбуваються під час зміни складу і фізіологічних властивостей крові і позаклітинної рідини внаслідок введення в організм трансфузійних середовищ (ком

Визначення групи крові за допомогою стандартних сироваток.
Групу крові визначають за допомогою стандартних гемаглютинуючих сироваток, аглютиніни яких відомі, при доброму освітленні та температурі 20-25°С. Для визначеня групи крові необхідні станда

Визначення груп крові за допомогою моноклональних антитіл.
Моноклональні анти-А і анти-В антитіла продукуються дво­ма відмінними гібридомами. Цоліклони анти-А і анти-В - це розведена рідина мишей-носіїв відповідної гібридоми, в якій містяться специфічні ім

Експрес-метод визначення резус-приналежності за допомогою стандартного реагенту анти-резус Rho(D) у пробірці без підігріву.
На дно пробірки вносять одну краплю стандартного реагенту анти-резус, додають краплю досліджуваної крові і перемішують струшуванням. Аглютинація настає впродовж 1 хв, але для стійкого результату ко

Тема 12 Інгаляційний наркоз. Неінгаляційний наркоз.
Анестезі́я (грец. αν — не та грец. αισθησις — відчуття) — повна втрата чутливості в зв'язку з втратою провідності чутливих нервів. Ан

Тема 11 Місцева анестезія
Анестезі́я (грец. αν — не та грец. αισθησις — відчуття) — повна втрата чутливості в зв'язку з втратою провідності чутливих нервів. Ан

Тема 12 Реанімаційні заходи у хірургічних хворих
Реанімація ( віл лат. re- знову; animare- оживляти) – комплекс лікувальних заходів із відновлення життєво важливих функцій, який застосовують при зупинці кр

Стадія тривалої підтримки життя.
Завданням цього етапу є легенево-серцево-мозкова реанімація, тобто реституція життєво важливих функцій організму (лат. restitucio– повернення).  

Тема 14-15 Рани і рановий процес. Профілактика розвитку інфекції в рані. Лікування чистих ран. Інфіковані рани.
Історія лікування ран та ранової інфекції бере початок з глибини минулого. Так, з папіруса Еберса, знайденого в XIX ві­ці, стало відомо, що ще за 3000 років до н. є. Египтяни вико­ристовували для л

Тема 1-2 Гострі гнійні захворювання м’яких тканин
Загальні етіологічні та патогенетичні механізми розвитку місцевих гнійних захворювань Під хірургічною інфекцією розуміють захворювання, які спричиняються живими збудниками, характеризуютьс

Тема 1-2 Гострі гнійні захворювання м’яких тканин
Загальні етіологічні та патогенетичні механізми розвитку місцевих гнійних захворювань Під хірургічною інфекцією розуміють захворювання, які спричиняються живими збудниками, характеризуютьс

Тема 16 Закриті пошкодження м’яких тканин, черепа, грудної клітки, органів черевної порожнини.
Травма (гостра) – одномомента раптова дія на організм травмую чого зовнішнього чинника (механічного, фізичного, хімічного, психічного),що викликає у тканинах або органах анатомічні чи функціональні

Діагностично-лікувальний алгоритм при закритій черепномозковій травмі
встановлення факту черепномозкової травми, анамнез (при можливості), рани та забій м’яких тканин голови, очевидне порушення вітальних функцій та неврологічна симптоматика,

Алгоритм при травмі грудної клітки
відновлення та збереження прохідності дихальних шляхів     протишокові заходи / усунення болю

Алгоритм при напруженому пневмотораксі
Оцінити дихання     забезпечити інгаляцію кисневої суміші  

Алгоритм дренування плевральної порожнини
5-6 міжребер’я дещо допереду від серединнопахвової лінії     дезінфекція шкіри

Тема 17-18 Переломи. Механізм виникнення. Перша допомога при переломах. Лікування переломів в стаціонарі. Вивихи.
Вивих (luxatio) – стійке зміщення суглобових поверхонь кісток за межі фізіологічної норми з розривом суглобової капсули. Часткове роз’єднання суглобових кінців кісток, коли надривається суглобова к

Тема 19-20 Опіки. Опікова хвороба. Відмоорроження. Електротравма
Опік (combustio) – ураження тканин, яке виникає внаслідок дії екзогенної енергії, залежно від характеру джерела останньої розрізняють термічні, хімічні, електричні та променеві опікові ураження.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги