КАДРОВА ПОЛІТИКА В СУДІ

КАДРОВА ПОЛІТИКА В СУДІ

практичний досвід сьогодення

 

Київ – 2012 р.


Цей посібник був підготовлений на основі матеріалів навчального курсу Кадрова політика в суді. Робота з персоналом суду, розробленого у співпраці з експертами міжнародного проекту (USAID) «Україна: верховенство права». У посібнику наведені приклади сучасного управління відповідно до впровадження нового закону «Про судоустрій та статус суддів». Ми висловлюємо подяку керівникам та працівникам судів, які надавали практичні приклади і цінні поради щодо висвітлення стану справ в українських судах, зокрема: Надії Степанівні Стефанів, Голові апеляційного суду Івано-Франківської області та Оксані Максимчук, керівнику апарату апеляційного суду Івано-Франківської області, Василю Миколайовичу Ряднині, Голові Машівського районного суду Полтавської області та Наталії Миколаївні Бражник, керівнику апарату Машівського районного суду Полтавської області, Наталії Іванівні Охріменко, Голові Чорнобаївського районного суду Черкаської області та Сергію Володимировичу Міняйло, заступнику керівника апарату Чорнобаївського районного суду Черкаської області, Сергію Олександровичу Клименко, Голові Первомайського міськрайонного суду Харківської області та Тетяні Олексіївні Яреско, керівнику апарату Первомайського міськрайонного суду Харківської області. Особливу подяку висловлюємо Голові Української асоціації сприяння розвитку судового адміністрування – Ользі Вікторівні Какауліній та усім активним учасникам цієї організації, які відгукнулись на наші запити.

 

Добір інформації, упорядкування та редагування: Валерія Сергієнко, експерт з навчання.


ЗМІСТ

1. Вступ 5

2. Управлінські функції 6

3. Відбір та призначення на посаду 9

3.1. Посадова інструкція 9

3.2. Аналіз посад у суді 11

3.3. Конкурсний відбір 13

3.3.1. Публікація оголошення про проведення конкурсу 14

3.3.2. Прийом документів 18

3.3.3. Проведення іспиту (тестування) 19

3.3.4. Проведення співбесіди 21

4. Співбесіда як основний вид відбору працівника 22

4.1. Співбесіда: етапи і структура 22

4.2. Підготовка до співбесіди. Профіль посади 23

4.3 Типи питань на співбесіді 26

4.3.1. Питання по резюме 26

4.3.2. Проективні питання 29

4.3.3. Ситуаційно-поведінкова співбесіда 31

4.3.4. Методика кейс-співбесіди 33

5. Орієнтація та адаптація новопризначених працівників 35

5.1. Процес орієнтації новопризначених працівників 35

5.2. Роль керівника в адаптації новопризначених працівників 38

6. Навчання та професійний розвиток 41

6.1. Створення системи навчання у суді 41

6.2. Форми навчання працівників суду 42

6.3. Дистанційне навчання як один з методів професійного розвитку 47

7. Етичні норми в суді 53

7.1. Загальний огляд 53

7.2. Практичні приклади реалізації професійної етики в судах 54

8. Побудова ефективної команди 63

8.1. Лідерство та розподіл повноважень між Головою та
керівником апарату суду 63

8.1.1. Ситуаційне лідерство 63

8.1.2. Розподіл повноважень між Головою суду та керівником
апарату суду 67

8.2. Етапи утворення команди та правила командної співпраці 70

8.3. Делегування повноважень та організація роботи 76

8.3.1. Методи делегування та постановка завдання 76

8.3.2. Проведення ефективних нарад 80

8.4. Прозора та ефективна комунікація 83

8.5. Конструктивні конфлікти 90

8.5.1 Об’єктивні та суб’єктивні причини конфліктів у діяльності суду 90

8.5.2. Профілактика конфліктів у спілкуванні з громадянами 94

8.5.3. Поняття про конфліктогени та вислови – пом’якшувачі негативних емоцій 98

8.6. Мотивація 106

8.6.1. Мотиви та мотиватори 106

8.6.2. «Вигоряння» працівників 113

9. Оцінка якості роботи 117

9.1. Щорічна оцінка в суді 118

9.2. Оцінка якості роботи як спосіб мотивації працівника 119

10. Дисциплінарні стягнення та звільнення 122

11. Післямова 127

Додаток 1 – Типова посадова інструкція керівника апарату суду 128

Додаток 2 – Посадові інструкції працівників апарату
Апеляційного суду Івано-Франківської області 132

Додаток 3 – Посадова інструкція адміністратора справ 168

Додаток 4 – Перелік питань на іспит Машівського районного суду
Полтавської області 171

Додаток 5 – Психологічне тестування в Апеляційному суді
Івано-Франківської області 181

Додаток 6 – Програми орієнтації та адаптації 184

Додаток 7 – План навчальної роботи у Машівському районному суді
Полтавської області 207

Додаток 8 – Конспект тренінгу на тему: Мотивація 210

Додаток 9 – Проведення щорічної оцінки у
Машівському районному суді Полтавської області 226

12. Список джерел 233

13. Словник 234


1. Вступ

Кадри є важливим фактором успішного функціонування будь-якої організації, а судова система особливо зацікавлена у професійному зростанні її працівників.

Важливу роль в кадровій політиці суду відіграє роль керівника – лідера колективу, оскільки з впровадженням європейських стандартів в кадровій політиці від керівника нової генерації вимагається вміння вести за собою трудовий колектив в складних умовах, створювати творчу атмосферу в колективі, яка б сприяла широкому розвитку ініціативи підлеглих, активно знаходити найбільш цілеспрямовані шляхи підвищення ефективності організації роботи суду, що в свою чергу сприятиме швидкому та ефективному вирішенню поставлених завдань.

З прийняттям Закону України «Про судоустрій і статус суддів», який передбачає розмежування повноважень голови суду та керівника апарату, відбулось посилення статусу керівника апарату щодо вирішення кадрових питань: надано право своїми наказами призначати, звільняти та заохочувати працівників апарату. Раніше ці повноваження належали голові суду.

Щодо адміністративних повноважень голови суду, то він, як і раніше, представляє суд, як орган державної влади, у зносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами. Ця норма закону, вказує на те, що в суді голова суду був і залишається головним адміністратором, хоч обсяг його суто адміністративних повноважень за нині чинним законом суттєво зменшений.

Але від взаємодії голови суду та керівника апарату і їх конструктивної роботи залежить результат формування дієвої судової команди.

Тому нагальним на даний час постало питання видання посібника, який би в сучасних реаліях дав можливість судам проводити ефективну кадрову політику з визначенням в ній ролі голови суду та керівника апарату.

Для виконання завдань суду, які полягають в організаційному забезпеченні здійснення правосуддя в кримінальних, цивільних, адміністративних та інших судових справах, а також розгляд і вирішення звернень громадян на умовах і в порядку, передбаченому законодавством України, необхідним є формування колективу професіоналів-однодумців, які були б об’єднані однією ціллю та метою.

Даний посібник покликаний ознайомити голів судів та керівників апаратів з основними положеннями та принципами побудови ефективної кадрової політики в суді, розглянути сучасну практику управління персоналом суду на прикладах міжнародного досвіду, досвіду деяких модельних судів України та пропозицій робочої групи по вдосконаленню кадрової політики та адмініструванню суду, запровадити передові підходи управління людськими ресурсами суду.

Я вважаю, що даний посібник є практичним інструментом, за допомогою якого можна покращити кадрову політику суду.

 

 

Наталія Іванівна Охріменко

Голова Чорнобаївського районного суду Черкаської області

2. Управлінські функції

Управління можна розглядати як досягнення результату шляхом систематичної організації роботи підлеглих. Управління, можна розглядати й в іншій площині, як налаштування людей на працю. Який із цих поглядів ближчий вам? Який більше відповідає вашим уявленням? Що є управління в площині керування апаратом суду, керування судом як організацією?

Насправді, у кожного керівника своє бачення управління, проте варто пам’ятати, що це процес. В управлінні ми працюємо над досягненням цілей за допомогою інших людей, і це – не одноразова дія, а серія кроків, які пов’язані між собою. Кожна з цих дій сама по собі є процес, і від неї залежить кінцевий успіх організації. Це і є управлінські функції:

· Планування

· Організація

· Мотивація

· Контроль

Процес управління – це сума всіх цих функцій.

Почнімо з планування. Цю функцію пов’язано з визначенням цілей організації, апарату й того, що мають робити її члени для досягнення їх. Згідно з Месконом, Альбертом і Медоурі, авторами «Основ менеджменту», треба дати відповідь на три фундаментальні питання. Питання перше: де ми знаходимося зараз? Це аналіз сильних і слабких сторін ситуації, а також наявних фізичних, матеріальних і людських ресурсів. Питання друге: в якому напрямі ми хочемо рухатися? На цьому етапі ми ставимо цілі за технологією SMART,[1] про яку працівникам судів розповідали під час тренінгів «Кадрова політика в суді». Питання третє: як ми збираємося це робити? Ми розбиваємо SMART (технологію постановки цілей) на окремі частини відповідно до того, що конкретно має робити кожен член організації, щоб досягти поставлених цілей. До планування, так само як і до управління в цілому, треба підходити як до процесу. Адже майбутнє завжди невизначене. Змінюються внутрішні та зовнішні фактори, тому постійно виникає потреба в нових планах і цілях.

Перейдемо до організації. Організувати означає створити певну структуру. Для того щоб досягти цілей, треба перетворити на систему велику кількість елементів. Наприклад, роботу – на конкретні завдання для організації та завдання для підлеглих. Лише замисліться: промислова революція почалася саме з усвідомлення того, що організація роботи певним чином дає групі робітників змогу досягати набагато вищих результатів, аніж результати, яких вони досягнуть без неї! Найефективніші стратегії зазнавали краху там, де бракувало організації.

На черзі – мотивація. Для того, щоб стратегії та плани знаходили своє втілення, треба не тільки організовувати, але ще й мотивувати людей на їх досягнення. Найкращі стратегії та плани не діятимуть, якщо хтось не «ворушитиметься». Хтось має виконати роботу. Американці вигадали такий термін, як «скидати бакс». Це те саме, що «переводити стрілки». А на додачу ще один – «Бакс зупиняється тут». Аналогів цим висловам в українській та російській мові наразі не існує. А означає та фраза таке: “Я беру відповідальність на себе. Тобто далі бакс не скидатиму – на мені він зупиняється». Ми як нація ще вчимося бути відповідальними. Але разом із відповідальністю людина потребує й мотивації. Не так давно вважалося, що людина добре працюватиме, якщо матиме змогу більше заробляти. Ця теорія виявилася помилковою. За мотивацією стоять потреби людини, й треба уміти їх знаходити.

Остання функція колеса управління, яке ви вже могли бачити вище – контроль. Зі словом «контроль» у нас часто виникають прикрі асоціації, й навіть фізично, на рівні тіла, ми відчуваємо певний дискомфорт. Мабуть, ми всі мали неприємний або навіть гіркий досвід контролю – можливо, тому, що його було застосовано неефективно.

 

 

 


У цьому посібнику ми розглянемо усі функції колеса управління, стосовно питань, які є найбільш актуальними для роботи суду. Для ілюстрації управлінських теорій, які діють у будь-якій організації, ми зібрали найкращий досвід українських судів. І ви матимете можливість не тільки ознайомитись з наведеними практиками судів, а й успішно використати їх у власному суді.

Іще раз погляньте на колесо управління. Наскільки ефективно, на ваш погляд, ви користуєтесь інструментами, зазначеними на цьому колесі? Якби вам треба було оцінити себе за десятибальною шкалою (де 10 – найвищий бал), скільки балів ви собі поставили б?

 

Чи добре колесо ви маєте на малюнку? Чи комфортно вам їхати із його допомогою? Уявіть собі, як котиться управлінське колесо. Що ви бачите?

Якщо, проаналізувавши функції колеса управління, вам вдалося визначити вади, рекомендуємо ознайомитись з відповідними розділами цього посібника і спробувати запровадити вже випробувані інструменти для покращення колеса управління.


3. Відбір та призначення на посаду

Стратегічне планування та сформоване бачення майбутнього суду є важливою передумовою формування політики управління людськими ресурсами та всіх без виключення її складових. Бачення стратегічних пріоритетів та планування розвитку суду, передбачення динаміки розвитку суспільства та пов’язаних з цим процесів та потреб в змінах, передбачення ризиків, визначення шляхів вирішення завдань дають суду розуміння та можливість побудови стратегії залучення відповідних кадрів, які б відповідали швидкоплинним змінам та потребам суду. Такі приклади, як автоматизація судів, поступове вдосконалення організаційних процесів та структурної будови суду впливають на функціональні завдання працівників та вимагають опанування ними нових систем, набуття певних навичок та здатність швидко навчатись та бути гнучкими в запровадженні удосконалених процесів та процедур для дотримання високих стандартів якості надання судових послуг громаді у відповідності до реалій та потреб сучасного суспільства.

Кого з кандидатів шукати? Де шукати, як привабити? Як переконатись у наявності відповідних навичок та особистісних характеристик? На що спрямувати в майбутньому?

Як забезпечити швидке опанування посади та влиття в корпоративну культуру судової установи? Як забезпечити перспективний професійний розвиток та чому навчати?

Аналіз посад, профілів та складу працівників, чітко визначені стратегічні цілі та завдання суду та ретельне планування є інструментами для визначення кадрових потреб та тенденцій, а також дороговказом для пошуку відповідей на питання перспективного розвитку установи.

Відповідно до закону «Про судоустрій та статус суддів» від 07 липня 2010 року, Стаття 149 «Апарат суду» - керівник апарату суду призначає на посаду та звільняє з посади працівників апарату суду, застосовує до них заохочення та накладає дисциплінарні стягнення.

Відповідно, адміністративні функції Голови суду було зменшено на вищеозначений перелік обов’язків. Разом з тим, Голова суду залишається головним керівником суду, здійснюючи загальну координацію адміністративною роботою суду.

Правовий статус працівників апарату суду визначається Законом України «Про державну службу». Умови оплати праці, матеріально-побутового, медичного, санаторно-курортного і транспортного забезпечення працівників апарату суду визначаються на засадах, що встановлені для відповідної категорії працівників апарату.

Добір працівників апарату суду здійснюється на конкурсній основі. Отже, пропонуємо ретельно розглянути процес відбору та призначення працівників суду.

3.1. Посадова інструкція

Апарат суду зазвичай включає керівника апарату суду та його заступника, помічників голови суду, помічників суддів, консультантів, секретарів суду, секретарів судових засідань та судових розпорядників, які є державними службовцями. В суді також працюють інші робітники, наприклад, прибиральниці, які забезпечують підтримання приміщень і технічних служб суду в належному стані.

Державні службовці – працівники суду – мають певні функціональні обов’язки, які зафіксовані у посадових інструкціях. Посадова інструкція визначає зміст роботи, мету посади, обов’язки та сфери відповідальності, та містить опис завдань до виконання, причин їх виконання, місця виконання та короткий опис способів виконання.

Посадові інструкції повинні бути розроблені та затверджені перед прийомом працівників на роботу до суду.

Типові посадові інструкції працівників українських судів надані на офіційному веб-порталі судової влади України (www.court.gov.ua). Одна з них наведена у Додатку 1 до цього посібника.

Слід зауважити, що правильний розподіл повноважень серед працівників суду сприятиме підвищенню ефективності роботи як кожного окремого працівника, так і суду як організації та судової системи в цілому. При цьому, створені в суді структурні підрозділи, затверджена їх організаційна структура, внесе більшу ясність у визначення обов’язків кожного співробітника суду та надасть можливість керівникам вибудувати ефективну систему делегування. Голова суду матиме можливість делегувати частину своїх повноважень заступникам, керівник апарату – начальникам структурних підрозділів, що у свою чергу дасть можливість рівномірно розподілити навантаження між працівниками.

У Додатку 2 наведений перелік детальний опис функціональних обов’язків посад Апеляційного суду Івано-Франківської області, який має великий досвід у впровадженні міжнародних моделей відбору персоналу, адаптованих до українських реалій. Це дозволило суду підвищити якість послуг та вибудувати більш ефективну систему співпраці в суді.

Для порівняння, визначення повноважень у деяких країнах Європи, в Україні та у Сполучених Штатах Америки є дійсно різним, іноді навіть полярним.

В деяких європейських країнах перелік функціональних обов’язків адміністратора суду[2], наприклад, обмежується кількома рядками у законі, які визначають відповідальність за персонал суду та засоби суду, та контрактом, який визначає загальні межі відповідальності.

Посадова інструкція федеральних судів Сполучених Штатів Америки дає більш детальний опис обов’язків адміністратора справ та має наступні складові:

· Ідентифікатор (назва посади, професійна група)

· Загальний огляд

· Основні функції та обов’язки

· Кваліфікаційні вимоги (необхідні компетенції, знання-навички-вміння, основний фокус та опис роботи, складність та процедура прийняття рішень, взаємодія з судовими органами та зовнішні контакти, робоче середовище та фізичні вимоги)

· Погоджувальний підпис.

У додатку 3 ви можете ознайомитись з посадовою інструкцією адміністратора справ більш детально.

В посадовій інструкції федеральних судів Сполучених Штатів Америки окремо і більш чітко, ніж в українських зразках посадових інструкцій, прописані знання, навички та вміння, які є ключовими при проведенні аналізу посад.


3.2. Аналіз посад у суді

Аналіз посади – це систематичний збір та аналіз інформації про обов’язки, умови роботи та вимоги до певної посади.

Практика показує, що проведення всебічного аналізу посад не є частим й звичайним явищем в українських судах. Беручи до уваги українські реалії та середовище, що постійно змінюється, перегляд посадових інструкцій потрібно здійснювати регулярно.

Аналіз посади є основою проведення класифікації персоналу, що створює організований, структурований та раціональний підхід до багатьох аспектів управління людськими ресурсами, Він має враховувати динамічні зміни суспільства, робочого середовища, технологічний прогрес, зростаючі вимоги до знань, навичок, здібностей та особистісних якостей працівників суду.

Юридичний захист процедури пошуку та відбору працівника, проведення програм орієнтації та адаптації нових працівників, система оцінювання ефективності та якості роботи, система дисциплінарних заходів, навчання та підвищення кваліфікації, трудові відносини, вдосконалення технічного та програмного забезпечення, а також практики оплати праці та кадрового планування мають певною мірою базуватися на аналізі посад. Саме за результатами аналізу посад складаються та постійно оновлюються посадові інструкції. Крім того, аналіз посад пов’язаний також з іншими сферами діяльності:

· пошуком та відбором кадрів (знання-навички-вміння, тестування та проведення співбесід);

· навчанням, підвищенням кваліфікації та професійним розвитком (постійні тренінги та коучинг[3], вдосконалення знань-навичок-вмінь);

· управлінням досягненнями (оцінка роботи, мотивація, дисциплінарні заходи);

· плануванням та організацією роботи (обладнання, програмне забезпечення, плинність кадрів);

· рівнем фінансової винагороди;

· трудовими відносинами.

Існує 4 методи аналізу посад:

· Анкетування

· Співбесіди

· Спостереження (фотографія робочого дня)

· Журнали/Щоденники.

 

Джерелами отримання даних можуть бути працівники, безпосередні керівники, начальники підрозділів.

Виконавцями проведення аналізу можуть виступати консультанти з кадрової роботи або кадрові служби, які відповідають за відповідність посадових інструкцій сучасним реаліям роботи. Також у цій якості можуть виступати незалежні консультанти, які аналізують ефективність роботи суду.

Доцільно зауважити, що за практикою деяких судів найкращим методом проведення аналізу посад є спостереження, з наступним проведенням уточнюючих співбесід зі співробітниками та начальниками структурних підрозділів.

Під час спостереження та співбесід необхідно звернути увагу на наступні питання:

Обов’язки та відсоток часу, що витрачається на виконання кожного з них

Регулярні обов’язки

Спеціальні обов’язки, виконувані рідше

Контроль

Контроль з боку керівника Рішення, що ухвалюються Підготовлені протоколи та звіти

Вул. Грюнвальдська, 11

(3 поверх, відділ кадрів, кодифікації та статзвітності)

Тел. 8 (0342) 75-02-38

Варіант оголошення 2

Питання 1

Будь-ласка, опишіть випадок, коли ви зробили внесок в успішне виконання колективного (командного) завдання.

Яке саме завдання стояло перед вашим колективом?

Що саме мали робити ви?

Як саме ваші слова та дії включалися до командної роботи?

Як колеги оцінили ваші дії?

Питання 2

Наведіть будь-ласка приклад, коли ви були частиною команди, що досягла важливої та складної цілі.

Яким був ваш вклад в роботу цієї команди?

Чому ваша задача була важкою та складною?

Що зробили саме ви для успіху команди?

Чому ваші дії слід оцінити саме як дії частини команди?

Питання 3

Чому рівень співробітництва був невисоким? Що саме ви робили та говорили? Що наступного разу ви зробите інакше?

Продовжуйте навчання.

· Укажіть, до кого він повинен звернутися, якщо буде потрібна допомога. · Заохочуйте питання і часто перевіряйте спочатку, можливо, кожні кілька… Значення критичних зауважень та похвали при оцінці результатів

ПРОГРАМА КУРСУ

Усі питання обговорюються у ЗАГАЛЬНОМУ ФОРУМІ, де відбувається в основному все… Коли завдання вже виконано, учасники завантажують його на основній сторінці курсу.

Кадрова робота

· впровадження в колективі заходів орієнтації та адаптації працівників; · заохочення та дисциплінарні стягнення щодо працівників; · видача наказів з діяльності апарату суду, щодо особового складу, відпусток, адміністративно-господарських питань…

Кадрова робота

· видає накази з основної діяльності роботи суду відповідно до своєї компетенції (зміни в штатному розписі, утворення експертної комісії, пожежна… · повідомляє Вищу кваліфікаційну комісію про вакансії суддів. У Липовецькому районному суді, наприклад, керівника апарату та його заступника наділено наступним переліком…

Прагнення до переваги

2. Прояви агресивності

3. Прояви егоїзму

Порушення правил

Поглянемо детальніше, які конфліктогени належать до кожного з цих типів. ПРАГНЕННЯ ДО ПЕРЕВАГИ · Прямі прояви переваги: наказ, погрози, зауваження або будь-яка інша негативна оцінка, критика, звинувачення,…

Тест 1

Опитувальник “Що мотивує людей добре працювати?»

  Я сам Мої співробітники
Добрі умови роботи    
Відчуття причетності до діяльності організації    
Стабільність роботи    
Розвиток кар’єри    
Оплата праці    
Лояльність керівників компанії до працівників    
Конструктивний зворотний зв'язок щодо результатів роботи    
Співчуття та допомога в особистих питаннях    
Цікава робота/проекти    
Похвала за результати роботи    

А тепер час порівняти результати: ваше бачення, бачення американських менеджерів і справжня картина – відповіді підлеглих.

  Ваша відповідь Американські керівники Їхні працівники
Добрі умови роботи  
Відчуття причетності до діяльності організації  
Стабільність роботи  
Розвиток кар’єри  
Оплата праці  
Лояльність керівників компанії до працівників  
Конструктивний зворотний зв'язок щодо результатів роботи  
Співчуття та допомога в особистих питаннях  
Цікава робота/проекти  
Похвала за результати роботи  

 

ЩО СПОНУКАЄ МОГО ПІДЛЕГЛОГО ПРАЦЮВАТИ КРАЩЕ

· Грошове заохочення, висока (гідна) зарплата

· Дружній колектив, командний дух

· Стосунки, мікроклімат

· Надійність компанії, безпека, стабільність

· Схвалення, позитивна оцінка, похвала

· Визнання досягнень

· Слава

· Повага

· Стосунки на рівних, демократичний стиль

· Справедливість

· Довіра

· Хороший керівник, приваблива особистість керівника

· Добрі стосунки з керівником

· Уникнення прикрощів

· Тиск

· Комфортні умови роботи

· Розміщення організації

· Гнучкий графік, вільний час

· Кар’єрне зростання, перспектива

· Статус

· Професійний розвиток, можливість навчатися

· Цікава робота

· Можливість використання творчого підходу, творча робота

· Свобода дій, можливість виявляти ініціативу, самостійність

· Відповідальність

· Результат, досягнення

· Налагоджені процеси та механізми діяльності

· Змагання, азарт

· Самореалізація, прагнення до самовдосконалення

· Чітка постановка завдань, розуміння мети

· Ідея

Що нам дає знання мотивів підлеглих? Це спосіб регулювати ефективність їхньої роботи в бік підвищення.

Розрізнимо поняття «мотив» і «мотиватор». Мотив – це глибинне поривання, прагнення зробити або одержати щось суб’єктивно цінне для певної людини. Мотиватор – це те, за допомогою чого можна допомогти людині швидше просунутися до реалізації мотиву. Іншими словами, мотиви – психологічні потреби людини. Мотиватори – інструменти, за допомогою яких керівник може зробити приємним життя підлеглого шляхом задоволення його мотивів. Наприклад, у ситуації «Я хочу мати цікаву роботу» (мотив) делегування нового та відповідального проекту виступатиме мотиватором.

Існують різні мотиви й кожна окрема людина обирає свій шлях реалізації їх. Часто керівник неправильно судить про фактори, які мотивують його підлеглих на певні досягнення. Тому буде логічно дізнатися, як саме визначати справжні мотиви співробітників.

Шлях до визначення мотиваторів та інструменти, що можуть у цьому допомогти – одночасно прості та складні J Чому такий парадокс? Тому що шлях – один, це – комунікація, а інструменти – питання та вміння слухати. І обов’язково – тренування, тренування та іще раз тренування в набутті цієї навички.

Вам допоможуть особливі питання. Їх так і називають – «чарівні питання мотивації». Окрім цього, вам треба лише створити комфортну невимушену атмосферу, під час якої ви зможете психологічно розслабити людину й поставити себе на її карту світу, поговорити відверто.

Кілька «чарівних питань»

1. Що стимулює вас працювати ефективніше?

2. Що вам подобається у вашій роботі?

3. Що для вас важливо у вашій роботі?

4. Чому ви обрали цю професію?

5. Що вам подобається робити найбільше? Чому?

6. Уявіть таку ситуацію: співробітник відпрацював у компанії випробувальний термін. Він цілком задовольняє керівництво, але при цьому подає заяву про звільнення. На вашу думку, з чим це може бути пов’язано?

7. Ситуація така: керівник перебуває у відпустці або у тривалому відрядженні, а люди за його відсутності працюють, як завжди. Із чим, на вашу думку, це може бути пов’язано?

Зрозуміло, це далеко не повний перелік питань, які допоможуть вам розібратися в тому, яка перед вами людина, чим вона керується у виборі дій, завдяки яким досягає цілей, та що спонукає її до праці Список таких питань, звичайно може бути розширеним та доповненим, і трошки пізніше ми з вами це зробимо.

Слухайте уважно – у відповідях ви знайдете ключі до мотивації людини. Коментуючи певну запропоновану ситуацію, вона проектує на неї власний досвід. Описуючи гіпотетичну ситуацію, людина буде говорити про те, що важливо саме для неї, це – рівень її цінностей і переконань. Спробуйте поставити ці питання, і ви побачите, які різні відповіді ви отримаєте.

Уже на першій співбесіді при прийомі на роботу ви зможете скласти портрет майбутнього підлеглого. Таку розмову ви можете провести і в процесі поточної роботи та спілкуванні, під час атестації та оцінки. Використовуйте ці питання й тоді, коли бачите, що співробітник демотивований і стандарти його роботи помітно знизилися. Як керівник, ви маєте отримати психологічний портрет кожного свого підлеглого та весь час «тримати руку на пульсі». З огляду на цілий ряд причин мотивація може в будь-який момент знизитися або навіть зникнути. Це життя. Будьте озброєні!

Тепер, коли ми з’ясували мотивацію підлеглого, визначаємося щодо заохочення.

Кожен керівник може створити свою Мотиваційну скриньку.

Наприклад, в процесі комунікації ми з’ясували, що серед факторів, які мотивують співробітника є професійний розвиток, атмосфера в колективі та результат, досягнення.

Що ж керівник може покласти в свою Мотиваційну скриньку.

Мотиваційна скринька

Професійний розвиток

Заохочення:

· Можливість проходити навчання

· Делегування завдань та повноважень

· Можливість навчати інших

· Давайте змогу привнести в роботу щось нове, виявити ініціативу, творчість

· Давайте змогу підвищувати кваліфікацію

· Давайте змогу побачити нові грані в роботі

 

Результат, досягнення

Заохочення:

· Визнайте та оцініть результати

· Ставте завищену планку цілей

· Чітка постановка цілей та вимірність результату

· Надавайте самостійність

· Змагання

Порівняння результатів співробітника з його попередніми результатами або з результатами інших співробітників

Що ж стосується атмосфери в колективі, то ж тут ми будемо чекати ваших пропозицій під час виконання практичного завдання, з приводу того, які заохочення керівник може покласти в свою Мотиваційну скриньку.

Мотивація «живе» поруч із грамотною постановкою завдань (функція – організація) та ефективним зворотним зв’язком (функція – контроль). Обидва «сусіди» мотивації – організація й зворотний зв'язок – мають бути мотивувальними.

Постановка завдання

 

Існують три вектори ефективності.

Вектор 1: якість зусиль – те, з якою якістю людина докладає зусиль чи витрачає їх.

Вектор 2: кількість зусиль – це кількість зусиль, яких докладає людина для виконання того чи іншого завдання. Може статися, що співробітник демонструє достатній рівень якості, але докладає далеко не ВСІХ зусиль.

Вектор 3: напрям зусиль – підлеглий може метушитися, щось робити, але якщо точка докладання зусиль не та, ми результату не отримуємо. Або отримуємо, але не той, що нам потрібен. Завдання керівника – впливати на всі три вектори. Яким чином? Впливайте на напрям зусиль ефективним плануванням і постановкою завдань, яка передбачає й забезпеченість ресурсами. Здійснюйте вплив на вектори «Якість зусиль» і «Кількість зусиль» через ефективний контроль та зворотний зв'язок. Головне – пам’ятайте, що, плануючи, організовуючи чи контролюючи (за колесом менеджменту), ви маєте добре «змащувати» комунікацію мотивацією своїх підлеглих.

Мотиваційне керівництво: зворотний зв’язок

Ми вже з’ясували, як керівник може створювати сприятливе та мотивуюче середовище, використовуючи різні стилі керівництва, в залежності від потреб підлеглого. В арсеналі керівника є ще один ефективний інструмент – зворотний зв'язок.

Зворотний зв'язок (англ. feedback)- це данні, що надходять в систему у відповідь на виконані дії та служать для корекції діяльності системи. Термін використовується в фізіології, електроніці, психології, менеджменті. Отже в нашій управлінській площині зворотній зв'язок – це реакція керівника на дії співробітників.

Цей інструмент можна розглядати як в площині комунікації, так і в площині управлінського контролю. Зворотний зв'язок – дуже дієвий інструмент, якщо ним уміло користуватися, керівник може мотивувати та розвивати підлеглих, якщо ним користуються невдало або він взагалі відсутній, це призводить до де мотивації, байдужості та пригніченого стану в колективі.

Ваш співробітник здійснив черговий промах… Що робити?

1.Порахуйте до 10

2.Зробіть глибокий вдих

3.Добре подумайте (чи запишіть) – що Ви хочете зараз сказати

4.Сформулюйте, чого Ви хочете домогтися за допомогою цих слів, для чого Ви збираєтесь їх сказати

5.Подивіться на своє формулювання – якщо воно починається словами «хочу сказати, тому що» (тому що злий на нього; тому що не можна так робити; тому що це не перший раз і т.д.), то Ваш зворотний зв'язок реактивний – він виникає як реакція на дії співробітника. Якщо формулювання починається словами «хочу сказати для того, щоб» (для того, щоб уникнути повторення ситуації; для того, щоб показати, що мене засмучує його неуспіх; для того, щоб він зміг виправити ситуацію), то Ваш зворотний зв'язок проактивний – він формується відповідно до Вашої цілі, професійної та особистої.

Так чого ж Ви насправді хочете, використовуючи зворотний зв'язок? Виразити свої почуття, допомогти людині змінитися, розрадити роздратування, що накопичилось, покарати, заохотити… Якщо Вам самому незрозуміло для чого ви даєте зворотний зв'язок – може краще взагалі цього не робити.

Наслідком реактивності менеджера буде також створення «порочного кола», так як реактивний зворотний зв'язок автоматично вбудовується в шаблон взаємодії та закріплює його. Уявіть собі таку ситуацію: Співробітник не виконує дорученого йому завдання вчасно та сильно Вас підводить. Припустімо, він не справився, так як йому не вистачило повноважень, які він не вимагав, бо боявся взяти на себе зайву відповідальність. Від менеджера (звичайно, засмученого, злого) йде реактивний зворотний зв'язок, що виражається в словах «вічно з тобою проблеми», «дарма я на тебе сподівався». Наслідком цього буде ще більше небажання співробітника брати на себе відповідальність, що понесе за собою ще більші труднощі. Так формується порочне коло. Тому, якщо ваша ціль – рухати людину вперед, виховувати його – запам’ятайте – завжди краще діяти, ніж реагувати.

Типові помилки при наданні зворотного зв’язку співробітникам

Помилка
1. Критичні зауваження висловлюються публічно
2. Критика зводиться до пошуку винних
3. Критика направлена виключно на «минуле» - обговорення помилок
4. Співробітнику не надається можливість висловити свою думку та дати пояснення випадку
5. Критика направлена на якості особистості та особливості характеру співробітника
6. Критика носить узагальнюючий характер («Як завжди…», «Ви ніколи не встигаєте…»)
7. Між фактом, що належить критичній розробці, і реакції на нього проходить значний проміжок часу
8. Критична бесіда починається та закінчується негативом
9. Похвала співробітника носить надто загальний характер «Молодець!»

Правила надання зворотного зв’язку співробітнику

1. Впевніться, що вибрали вірний момент та проведіть бесіду 1х1.

2. Важливий Ваш позитивний настрой на розмову: допомогти, а не втопити.

3. Використовуйте «я» повідомлення.Скажіть своєму співробітнику про те, що саме ви побачили, почули чи дізнались та опишіть поведінку Вашого співробітника в даній конкретній ситуації.

4. Відмітьте, що ви незадоволені поведінкою співробітника, але не самим співробітником (особистістю). Скажіть йому, що Ви дійсно цінуєте його особисто, але не його поведінку в даній конкретній ситуації. Оцінюйте поведінку, а не особистісні характеристики.

5. Виділіть, яке значення для організації, і як вплинула поведінка співробітника. на відділ, організацію.

6. Зробіть спільні висновки.

Як же керівник може побудувати бесіду із співробітником? Ми наводимо вам декілька прикладів структури надання зворотного зв’язку.

Перший приклад структури добре підходить для підведення підсумків випробувального терміну співробітника, аналізу роботи підлеглого протягом певного звітного періоду або після виконання комплексного завдання.

Приклад структури зворотного зв'язку №1

1. Підтримати співробітника (висловити подяку, похвалити).

2. Розпитати: які цілі та задачі були поставлені; наскільки вони були досягнуті та чому; що було зроблено вдало, а що не дуже.

3. Доповнити те, що не сказав сам співробітник (констатувати факти чи розпитати).

4. Підвести підсумки, запитати: що співробітник наступного разу зробить по-іншому, що буде закріплювати в своїх навичках.

5. План дій: як саме будуть досягнуті зміни та коли.

Наступний приклад структури надання зворотного зв’язку також може бути використаний у повсякденній діяльності. Цей підхід полягає у порівнянні поточного рівня виконання з очікуваним, описується різниця між ними та пропонуються певні кроки для поліпшення ситуації.

Приклад структури зворотного зв'язку №2

Метод «Дельта плюс»

 

 

Приклад структури зворотного зв'язку №3

Ця структура може стати нам у нагоді кожного дня, коли ми спілкуємося з нашими підлеглими.

Алгоритм висловлення конструктивної критики

1.Наводимо конкретні факти за результатами спостереження за принципом «+», «-».

2.Пояснюємо наслідки, починаючи з «-» (у деяких випадках, коли помилка несерйозна, і стоїть завдання трішки підкорегувати поведінку, можна не згущувати фарби, а одразу перейти до п.3).

3.Робимо паузу. Важливо почути від співробітника причину «-».

4.Формулюємо конкретну пропозицію.

8.6.2. «Вигоряння» працівників

Термін «емоційне вигоряння»(burnout) був введений американським психіатром Х. Дж. Фрейденберегром в 1974 р. для характеристики психологічного стану здорових людей, що знаходяться в інтенсивному і тісному спілкуванні з клієнтами в емоційно навантаженій атмосфері при наданні професійної допомоги.

Згідно з сучасними даними, під «вигорянням» розуміється стан фізичного, емоційного і розумового виснаження, що виявляється в професіях соціальної сфери.

Синдром емоційного вигоряння включає в себе :

· відчуття емоційної спустошеності і втоми, викликане власною роботою;

· цинічне відношення до праці і об'єктів своєї праці;

· виникнення у працівників відчуття некомпетентності в своїй професійній сфері, усвідомлення відсутності успіху в ній.

Проявлення синдрому вигоряння

Причини «емоційного вигоряння» 1. Особистісні характеристики самого працівника. Кожна людина по-своєму… 2. Другий рівень виникнення синдрому емоційного вигоряння – рольовий. Вигоряння швидко розвивається в тих випадках,…

Наймайте самовмотивованих людей

Скористайтеся ними і ваші відносини з підлеглими перейдуть на якісно новий рівень, де можливо зовсім не буде потреби у використанні дисциплінарних…   11. Післямова

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказом начальника територіального управління ДСА в Чернігівській області

від 17.09.201035

ТИПОВА ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ

керівника апарату місцевого суду Чернігівської області

1. Загальні положення

1.1. Посадова інструкція керівника апарату місцевого суду встановлює єдині засади діяльності, обсяг функціональних обов'язків та основні вимоги щодо їх виконання, права та відповідальність особи, яка займає посаду керівника апарату місцевого суду (далі - керівник апарату).

1.2. Керівник апарату очолює апарат місцевого суду (далі - суд) та здійснює безпосереднє керівництво його діяльністю. Правовий статус керівника апарату визначається Законами України «Про судоустрій і статус суддів» та «Про державну службу».

1.3. Керівник апарату призначається на посаду та звільняється з посади наказом начальника територіального управління Державної судової адміністрації за поданням голови місцевого суду з дотриманням вимог трудового законодавства та законодавства про державну службу України.

1.4. На посаду керівника апарату призначається особа, яка має повну вищу освіту за спеціальністю «Правознавство» або «Правоохоронна діяльність» з освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста або магістра, стаж роботи за фахом на державній службі в органах судової влади чи стаж роботи на державній службі на керівних посадах в інших сферах управління, як правило, не менше 5 років або стаж роботи за фахом в інших сферах управління не менше 7 років.

1.5. Керівникові апарату безпосередньо підпорядковані працівники апарату суду відповідно до підпорядкованості за посадами штатного розпису суду.

1.6. У своїй роботі керується Конституцією України, Кодексом законів про працю України, Цивільним процесуальним, Кримінально-процесуальним та іншими кодексами України, Законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу», «Про боротьбу з корупцією» та іншими законами України, актами Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, актами законодавства та нормативними документами, що регламентують діяльність судових органів та державної служби, Положенням про Державну судову адміністрацію України, Положенням про територіальні управління Державної судової адміністрації, постановами колегії, наказами, інструкціями та рекомендаціями Державної судової адміністрації України та відповідного територіального управління Державної судової адміністрації, іншими нормативно-правовими актами та цією посадовою інструкцією. У питаннях організації і застосування методики проведення кадрової роботи та державної служби керівник апарату керується рекомендаціями Головного управління державної служби України, Мінпраці та соціальної політики та Пенсійного фонду України.

 


2. Завдання та обов'язки

2.1. Здійснює належне організаційне забезпечення суду, суддів та судового процесу, забезпечує організованість та злагодженість у роботі підрозділів суду, працівників апарату суду, їх взаємодію у виконанні покладених на апарат суду завдань.

2.2. Взаємодіє з територіальним управлінням Державної судової адміністрації відповідної області, правоохоронними та іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами суддівського самоврядування, спеціальним підрозділом судової міліції «Грифон», іншими установами й організаціями, засобами масової інформації з питань забезпечення діяльності суду.

2.3. Організовує ведення діловодства в суді відповідно до Інструкції з діловодства.

2.4. Здійснює контроль за функціонуванням автоматизованої системи документообігу.

2.5. Складає плани роботи суду та контролює їх виконання.

2.6. Здійснює організаційні заходи щодо підготовки оперативних нарад, проводить оперативні наради.

2.7. Організовує спільну роботу працівників апарату суду в ході підготовки необхідних матеріалів у разі віднесення питань до компетенції декількох підрозділів, працівників апарату суду.

2.8. За погодженням з головою суду розробляє штатний розпис, визначає штатну чисельність та структуру підпорядкованого йому апарату суду, направляє на затвердження до територіального управління.

2.9. Створює управління та відділи, розробляє та затверджує положення про структурні підрозділи, посадові інструкції заступника керівника апарату та працівників апарату суду.

2.10. За погодженням з головою суду вносить пропозиції щодо запровадження в апараті суду нових посад та скорочення існуючих, здійснює вивільнення працівників.

2.11. Здійснює безпосереднє керівництво діяльністю кадрової служби, забезпечує реалізацію державної політики з питань кадрової роботи та державної служби в апараті суду.

2.12. Організовує роботу з кадрами апарату суду, контролює стан цієї роботи та ведення кадрового діловодства в суді, узагальнює практику роботи з кадрами.

2.13. В межах повноважень видає накази з кадрових питань щодо працівників апарату суду (державних службовців, службовців та робітників), у тому числі помічників суддів (за поданням судді), а саме: про призначення на посади та звільнення з посад, просування по службі, встановлення рангів державного службовця, надання відпусток, преміювання, застосування до них заохочення та накладення дисциплінарних стягнень, проведення щорічної оцінки та проходження атестації, а також з адміністративно-господарських питань (відрядження, направлення на підвищення кваліфікації), тощо.

2.14. Видає накази та розпорядження з питань функціонування суду та організаційного забезпечення його діяльності.

2.15. У разі своєї відпустки копію наказу направляє до територіального управління в день його винесення.

2.16. Утворює та затверджує склад конкурсної та атестаційної комісій для добору та прийому на державну службу працівників апарату суду.

2.17. Організовує роботу з навчання та підвищення кваліфікації працівників апарату суду, внесення замовлення щодо потреб та підготовки спеціалістів для апарату суду до відповідних органів.

2.18. Здійснює організаційне забезпечення ведення судової статистики, діловодства, обліку та зберігання судових справ, належного ведення архіву, кодифікації та роботи бібліотеки суду, а також планово-фінансової та бухгалтерської роботи, обслуговування рахунків в установах банку.

2.19. Контролює повноту та якість звернення судових рішень до виконання.

2.20. Забезпечує організацію роботи помічників суддів в частині проходження державної служби.

2.21. Організовує та контролює роботу служби судових розпорядників.

2.22. Здійснює контроль за роботою канцелярії суду.

2.23. Уживає заходів організаційного характеру для підтримання приміщення суду у стані придатному для належного його функціонування, проведення капітального та поточного ремонтів, технічного оснащення приміщень, створення безпечних та комфортних умов для працівників та осіб, які перебувають у суді, забезпечує наявність необхідних ресурсів та оргтехніки, безперебійне її функціонування.

2.24. Здійснює заходи щодо забезпечення належного матеріального та соціального забезпечення суддів та працівників апарату суду, медичного обслуговування та санаторно-курортного лікування, забезпечення благоустроєним житлом.

2.25. Здійснює заходи щодо забезпечення належних умов діяльності суддів та працівників апарату суду, умов оплати їх праці, належного фінансування суду, інформаційно-нормативного забезпечення судової діяльності.

2.26. Забезпечує зберігання та використання штампів і печаток суду, товарно-матеріальних цінностей та документації суду. Призначає матеріально-відповідальних осіб.

2.27. Забезпечує виконання та необхідне дотримання правил охорони праці та протипожежної безпеки, дотримання працівниками суду правил внутрішнього трудового розпорядку.

2.28. Контролює ведення журналу обліку робочого часу суддів та працівників апарату суду.

2.29. Вживає заходів щодо удосконалення організації діяльності суду.

2.30. Інформує збори суддів суду про свою діяльність.

2.31. Здійснює інші повноваження з організації роботи апарату суду щодо організаційного забезпечення діяльності суду.

Права

3.1. Користуватися правами і свободами, передбаченими Конституцією України, Законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу» та іншими актами законодавства.

3.2. На соціальний та правовий захист відповідно до свого статусу.

3.3. Представляти суд в інших управлінських структурах з питань, що належать до його компетенції та наданих повноважень.

3.4. Вести ділове листування з органами системи Державної судової адміністрації, органами та установами судової системи, іншими державними органами, установами і організаціями у межах своєї компетенції.

3.5. У встановленому порядку готувати запити, клопотання, звернення тощо з питань, що стосуються діяльності апарату суду і належать до його повноважень.

3.6. Удосконалювати діяльність суду з питань кадрової роботи, із забезпечення діяльності працівників апарату суду.

3.7. Проводити службові наради з питань, що належать до його повноважень.

3.8. Здійснювати контрольні перевірки роботи працівників апарату суду.

3.9. Брати участь у засіданнях колегії територіального управління Державної судової адміністрації, бути призначеним до складу колегії цього управління, а також брати участь у нарадах, засіданнях робочих груп тощо з питань організації діяльності апарату судів, що проводяться територіальним управлінням Державної судової адміністрації.

 

4. Відповідальність

4.1. Керівник апарату несе персональну відповідальність за виконання покладених законом на апарат суду завдань, належне організаційне забезпечення суду, суддів та судового процесу, функціонування автоматизованої системи документообігу.

4.2. Відповідно до законодавства України несе відповідальність за невиконання або неналежне виконання своїх функціональних обов'язків, бездіяльність або невикористання наданих йому прав, перевищення своїх повноважень, за вчинок, який порочить його як державного службовця або дискредитує місцевий суд, порушення трудової дисципліни, порушення норм етики поведінки державного службовця та обмежень, пов'язаних із прийняттям на державну службу та її проходженням.

ДЕРЖАВНА СУДОВА АДМІНІСТРАЦІЯ УКРАЇНИ

ТЕРИТОРІАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ В ЧЕРНІГІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Пр-т Миру, 49-а, м. Чернігів, 14005, тел./факс 67-89-04, e-mail: inbox@cn.court.gov.ua,

код ЄДПРПОУ 26295412

НАКАЗ

17 вересня 2010 року№ 35

Про затвердження Типової посадової
інструкції керівника апарату місцевого
суду Чернігівської області

 

Відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в новій редакції, на підставі Типової посадової інструкції керівника апарату місцевого загального суду, затвердженої наказом ДСА України від 20.07.2005 № 86, з урахуванням рекомендацій ДСА України, викладених в листі від 19.08.2010 № 13-5617/10, та з метою забезпечення керівниками апаратів завдань з організаційного забезпечення діяльності місцевих судів області, –

 

НАКАЗУЮ:

 

1. Затвердити нову Типову посадову інструкцію керівника апарату місцевого суду Чернігівської області.

2. Довести текст Інструкції до відома керівників апаратів.

3. Керівникам апаратів місцевих судів області:

- вивчити положення Інструкції;

- розробити посадову інструкцію керівника апарату відповідного суду;

- погодити посадову інструкцію керівника апарату з головою суду та в строк до 10 жовтня ц.р.направити два примірники до територіального управління на затвердження.

4. Контроль за виконанням даного наказу покласти на заступника начальника управління Целуйко М.Ф.

 

Начальник управління(підпис)В.І. Вовченко


Додаток 2 – Посадові інструкції працівників
апарату Апеляційного суду Івано-Франківської області

ЗАТВЕРДЖЕНО:

Наказом голови

Апеляційного суду

Івано-Франківської області

від 29.03.2012 р.03-03/29

ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ

помічника судді Апеляційного суду Івано-Франківської області

1. Загальні положення

1.1. Посадова інструкція помічника судді Апеляційного суду Івано-Франківської області (далі – суд) встановлює єдині засади діяльності, обсяг посадових обов’язків та основні вимоги щодо їх виконання, права та відповідальність особи, яка займає посаду помічника судді.

1.2. Помічником судді може бути громадянин, який має вищу юридичну освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавра, спеціаліста або магістра, вільно володіє державною мовою.

1.3. Помічник судді призначається на посаду та звільняється з посади наказом керівника апарату суду за поданням судді з дотриманням вимог трудового законодавства та законодавства про державну службу України. Призначення на посаду помічника судді здійснюється без конкурсного відбору.

1.4. Помічник судді є державним службовцем, прикріпленим для кадрового та фінансового обслуговування до апарату суду, правовий статус і умови діяльності якого визначаються Законом України «Про судоустрій і статус суддів» та Положенням про помічника судді суду загальної юрисдикції, затвердженого Радою суддів України. На нього поширюється дія Закону України «Про державну службу».

1.5. Для осіб, які претендують на посаду помічника судді, може проводитися стажування з метою набуття ними практичного досвіду, перевірки професійного рівня і ділових якостей цих осіб, а також за поданням судді може встановлюватись випробування в порядку, визначеному Законом України «Про державну службу».

1.6. Помічник судді з питань підготовки справ до розгляду підзвітний лише судді помічником якого він є.

1.7. Помічник судді безпосередньо підпорядкованих працівників апарату суду не має.

1.8. Помічник судді у своїй роботі керується Конституцією України, Законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу», «Про засади запобігання і протидії корупції», іншими законами та нормативно-правовими актами України, Правилами поведінки працівника суду, затвердженими рішенням Ради суддів України від 6 лютого2009 року № 33, рішеннями зборів Суду, Інструкцією з діловодства в апеляційному загальному суді, Правилами внутрішнього трудового розпорядку Суду, Положенням про помічника судді суду загальної юрисдикції, а також цією інструкцією.

2. Завдання та обов’язки помічника судді

2.1. Забезпечує виконання суддею відповідних повноважень та сприяє здійсненню правосуддя.

2.2. Здійснює підбір актів законодавства та матеріалів судової практики, які необхідні для розгляду судової справи.

2.3. Бере участь у попередній підготовці судових справ до розгляду, за дорученням судді готує проекти запитів, листів, інших матеріалів, пов’язаних із розглядом конкретної справи, проекти судових рішень, інших процесуальних документів, які приймаються суддею або під головуванням судді, виконавчих документів.

2.4. Здійснює оформлення копій судових рішень для направлення сторонам у справі та іншим особам, які беруть участь у справі відповідно до вимог процесуального законодавства, контролює своєчасність надсилання копій судових рішень.

2.5. Здійснює контроль за своєчасним проведенням експертними установами призначених у справах експертних досліджень, за своєчасним виконанням органами внутрішніх справ постанов судді про примусовий привід, а в разі невиконання таких постанов - готує проекти відповідних нагадувань тощо.

2.6. За дорученням судді контролює надходження та приєднання до судової справи відповідних матеріалів, а також приєднання в електронному вигляді процесуальних документів до комп’ютерної програми «Документообіг загальних судів» та комп’ютерної програми «Lotus Notes».

2.7. За дорученням судді координує роботу секретаря судового засідання та надає йому методичну та практичну допомогу, в тому числі із забезпечення фіксування судового процесу технічними засобами.

2.8. За дорученням судді здійснює перевірку своєчасності оформлення протоколів судових засідань у справах, що знаходяться в провадженні судді.

2.9. За дорученням судді здійснює контроль за своєчасною здачею секретарем судового засідання судових справ, розглянутих під головуванням судді.

2.10. За дорученням судді здійснює підготовку та оформлення статистичних даних, звітів, узагальнень, інформації про кількість і стан розгляду суддею справ усіх категорій тощо.

2.11. За дорученням судді вивчає та узагальнює практику розгляду справ і застосування законодавства.

2.12. За дорученням судді підписує непроцесуальні документи інформаційного та організаційного характеру.

2.13. Виконує інші доручення судді, що стосуються організації розгляду судових справ.

2.14. У випадку тривалої відсутності судді (тривале відрядження, відсторонення судді від посади, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною тощо) помічник судді тимчасово виконує обов’язки помічника іншого судді, про що на підставі особистої заяви помічника судді та подання відповідного судді видається наказ керівника апарату суду.

2.15. У випадку тривалої відсутності судді (тривале відрядження, відсторонення судді від посади, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною тощо) на помічника судді за його згодою наказом керівника апарату суду покладається тимчасове виконання обов’язків працівника апарату суду.

2.16. У разі відсутності згоди помічника виконувати обов’язки помічника іншого судді або працівника апарату апеляційного суду Івано-Франківської області його може бути звільнено з посади на підставі пункту 6 статті 36 Кодексу законів про працю України.

2.17. У разі відсутності помічника судді з причини хвороби, відпустки, відрядження виконання його обов’язків може бути покладено керівником апарату на іншого працівника апарату апеляційного суду за погодженням із суддею.

2.18. Помічник судді зобов’язаний своєчасно та якісно виконувати надані йому доручення; дотримуватися строків підготовки документів та виконання доручень; постійно підвищувати свій професійний рівень та кваліфікацію; дбайливо ставитись до майна суду; при виконанні своїх службових обов’язків не допускати порушень прав і свобод людини і громадянина.

3. Права помічника судді

3.1. Користуватися правами і свободами, які гарантуються громадянам Конституцією і законами України.

3.2. Отримувати від працівників апарату суду, до якого він прикріплений, документи та інформацію, необхідну для виконання своїх обов’язків.

3.3. За погодженням із суддею брати участь у конференціях, семінарах, круглих столах, форумах, інших науково-практичних заходах, а за поданням судді – проходити стажування у відповідних підрозділах державних органів.

3.4. Брати участь у нарадах, зборах трудового колективу та інших подібних заходах відповідного суду.

3.5. Підвищувати свій професійний рівень у системі підготовки та підвищення кваліфікації працівників апарату суду;

3.6. На соціально-правовий захист відповідно до свого статусу.

3.7. На повагу особистої гідності, справедливе і шанобливе ставлення до себе з боку керівників, співробітників і громадян.

3.8. На оплату праці залежно від посади, яку він займає, рангу, який йому присвоюється, якості, досвіду та стажу роботи.

3.9. Вносити пропозиції щодо вдосконалення роботи із забезпечення діяльності помічників суддів та роботи суду.

4. Відповідальність помічника судді

4.1. Помічник судді в залежності від виду і характеру порушення несе дисциплінарну, цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність за неналежне і несвоєчасне виконання покладених на нього обов’язків, за перевищення своїх повноважень, за бездіяльність або недобросовісне використання наданих йому прав, за порушення Загальних правил поведінки державного службовця, за недотримання обмежень, пов’язаних із прийняттям на державну службу та її проходженням, за порушення Правил поведінки працівника суду, за порушення правил внутрішнього трудового розпорядку суду та трудової дисципліни, за порушення інших вимого чинного законодавства.

4.2. Помічнику судді забороняється вчиняти дії процесуального характеру, а також дії, що можуть потягнути за собою виникнення, зміну або припинення права та обов’язків учасників судового процесу; розголошувати відомості, які становлять державну або іншу охоронювану законом таємницю, а також відомості, які стали йому відомими у зв’язку з виконанням посадових обов’язків, зокрема, які стосуються приватного життя та здоров’я громадян або зачіпають їх честь та гідність; прилюдно висловлювати свою думку щодо справи, яка розглядається, або надавати довідки, консультації тощо з обставин, які можуть бути предметом розгляду в судовому засіданні.

4.3. Застосування заходів заохочення та накладення дисциплінарних стягнень до помічника судді здійснюється керівником апарату суду за поданням судді, відповідно до вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу», інших законів та нормативно-правових актів України.

 


ЗАТВЕРДЖЕНО:

Наказом керівника апарату

Апеляційного суду

Івано-Франківської області

від ___________№________

ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ

начальника відділу кадрової роботи та державної служби
Апеляційного суду Івано-Франківської області

1. Загальні положення

1.1 Посадова інструкція начальника відділу кадрової роботи та державної служби (далі - відділу) Апеляційного суду Івано-Франківської області (далі - суд) встановлює єдині засади діяльності, обсяг посадових обов'язків та основні вимоги щодо їх виконання, права та обсяг відповідальності особи, яка займає посаду начальника відділу.

1.2 Правовий статус начальника відділу визначається Законом України «Про державну службу».

1.3. Начальник відділу призначається на посаду та звільняється з посади наказом керівника апарату суду з дотриманням вимог трудового законодавства та законодавства про державну службу України.

1.4. На посаду начальника відділу призначається особа, яка має вищу освіту за спеціальністю «Правознавство» або «Правоохоронна діяльність» з освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста або магістра, стаж роботи за фахом на державній службі в органах судової влади не менше 3 років, або стаж роботи за фахом на державній службі не менше 5 років, чи стаж роботи за фахом в інших сферах не менше 7 років.

1.5. Начальник відділу безпосередньо підпорядковується керівнику апарату суду та голові суду.

1.6. Начальнику відділу безпосередньо підпорядковані працівники цього відділу.

1.7. У своїй роботі керується Конституцією України, Законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу», «Про засади запобігання і протидії корупції», іншими законами України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, що регламентують діяльність судових органів та регулюють питання, які відносяться до компетенції відділу, наказами, інструкціями та рекомендаціями Державної судової адміністрації України, рішеннями органів суддівського самоврядування, правилами та нормами охорони праці та протипожежного захисту, наказами, вказівками, розпорядженнями голови суду та керівника апарату суду, положенням про відділ та цією посадовою інструкцією. У питаннях організації і застосування методики проведення кадрової роботи та державної служби керується рекомендаціями Національного агентства України з питань державної служби, Мінпраці та соціальної політики та Пенсійного фонду України.

2. Завдання та обов'язки

2.1. Надає достовірну, об’єктивну, оперативну інформацію, а також проводить заходи щодо забезпечення стабільності та цілісності інформації з питань, що належать до компетенції відділу.

2.2. Здійснює керівництво роботою відділу, координує його діяльність, забезпечує організованість і злагодженість у роботі відділу, надає консультативну допомогу працівникам відділу в їх роботі.

2.3. Аналізує практику застосування законодавчих і нормативних актів
з питань проведення державної кадрової політики в суді, готує пропозиції щодо її поліпшення.

2.4. Готує проект Положення про відділ та проекти посадових інструкцій працівників відділу.

2.5. Організовує та забезпечує підготовку відділом інструкцій та положень, а також інших документів з питань, що належать до компетенції відділу.

2.6. Розподіляє обов’язки між працівниками відділу, очолює та контролює їх роботу.

2.7. Забезпечує реалізацію державної політики з питань кадрової роботи та державної служби в суді.

2.8. В межах своїх повноважень здійснює контроль за дотриманням трудового законодавства, законодавства про державну службу, антикорупційного законодавства та інших нормативно-правових актів з питань кадрової роботи та державної служби, а також дотримання працівниками відділу Правил внутрішнього трудового розпорядку, Правил поведінки працівника суду, виконання ними посадових обов’язків.

2.9. Розробляє план роботи відділу та вносить пропозиції голові суду та керівнику апарату щодо плану роботи суду. Організовує та забезпечує виконання запланованих заходів.

2.10. Координує діяльність відділу, забезпечує його взаємодію з іншими структурними підрозділами суду і співпрацю з відповідними службами інших судів, міністерств та відомств.

2.11. Забезпечує вивчення та опрацювання вхідних документів, що надходить у відділ, належне виконання роботи з такою документацією, надання відповідей на запити. Підписує документацію відділу в межах своєї компетенції.

2.12. Організовує та контролює своєчасне присвоєння рангів державним службовцям, встановлення надбавок за вислугу років працівникам суду та забезпечує підготовку подань та інших матеріалів для преміювання та заохочення працівників.

2.13. Забезпечує та контролює формування кадрового резерву та роботу з ним.

2.14. Організовує та контролює роботу по веденню, обліку та зберігання особових справ та трудових книжок суддів і працівників апарату суду, підготовку графіків відпусток, документів, необхідних для розгляду призначення пенсійного забезпечення, видачу службових посвідчень, довідок з місця роботи, біографічних довідок, завірених копій документів, характеристик.

2.15. Здійснює організаційне забезпечення роботи конкурсної комісії, атестаційної комісії та комісії із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.

2.16. Організовує та контролює оформлення листків тимчасової непрацездатності.

2.17. Організовує належне проведення конкурсного відбору на вакантні посади державних службовців апарату суду, проведення орієнтації та адаптації для новопризначених працівників, атестації та щорічної оцінки виконання державними службовцями апарату суду покладених на них завдань.

2.18. Готує доповідні записки, довідки, проекти запитів, листів та інформаційно-аналітичні матеріали, пов’язані з роботою відділу.

2.19. Організовує своєчасну та якісну підготовку розпорядчих документів голови суду, керівника апарату суду їх погодження з відповідними працівниками суду та реєстрацію у відповідних журналах реєстрації.

2.20. Організовує та контролює своєчасність щорічного подання суддями і працівниками апарату суду декларацій. Забезпечує проведення навчань для працівників апарату суду щодо правильного заповнення декларацій.

2.21. Веде комп’ютерний облік суддів апеляційного суду в Єдиній інформаційній системі обліку суддівських кадрів.

2.22. Організовує та контролює ведення табелю обліку використання робочого часу працівниками суду.

2.23. Контролює складання і забезпечує достовірність, об’єктивність, оперативність, стабільність та цілісність інформації з питань кадрової роботи.

2.24. Забезпечує організацію та контролює своєчасне упорядкування і подання за належністю встановлених форм звітності та довідок про роботу суду з питань, віднесених до компетенції відділу.

2.25. Проводить постійну роботу з пошуку шляхів вдосконалення діяльності суду, організації його роботи з питань, що належать до компетенції відділу.

2.26. Організовує узагальнення практики роботи з кадрами і вносить голові суду та керівникові апарату суду пропозиції щодо її вдосконалення.

2.27. Контролює виконання планів підвищення кваліфікації суддів та працівників апарату суду.

2.28. Здійснює за дорученням голови суду, керівника апарату суду особистий прийом громадян, представників органів державної влади, юридичних осіб з питань, що належать до компетенції відділу, забезпечує розгляд їх звернень.

2.29. Організовує роботу по належному веденню номенклатурних справ відділу, складанню номенклатури справ відділу на наступний календарний рік та передачу справ за номенклатурою справ суду в архів суду.

2.30. Забезпечує дотримання працівниками відділу правил внутрішнього трудового розпорядку, раціонального розподілу обов’язків між ними, вживає заходи щодо систематичного підвищення кваліфікації працівників відділу, контролює стан трудової та виконавської дисципліни у відділі.

2.31. Координує роботу відділу з іншими структурними підрозділами апарату суду.

2.32. Вносить обґрунтовані пропозиції керівнику апарату суду, щодо покращення умов, удосконалення форм і методів роботи відділу.

2.33. Дотримується встановлених правил користування комп’ютерною технікою та програмним забезпеченням.

2.34. Виконує інші доручення голови суду та керівника апарату.

Права

3.1. Користуватися правами і свободами, передбаченими Конституцією України, Законами України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів» та іншими актами законодавства.

3.2. На соціальний та правовий захист відповідно до свого статусу.

3.3. Отримувати матеріально-технічне забезпечення для виконання покладених на нього обов'язків та завдань.

3.4. В установленому порядку отримувати від працівників суду інформацію, необхідну для виконання посадових обов’язків.

3.5. За погодженням з керівником апарату суду залучати інших працівників апарату суду або структурних підрозділів з метою виконання покладених на відділ завдань.

3.6. Вносити в межах своєї компетенції пропозиції щодо вдосконалення роботи відділу та апарату суду в цілому.

3.7. Брати участь у нарадах та зборах трудового колективу суду.


4. Відповідальність

4.1. Начальник відділу відповідно до Кодексу законів про працю України, Законів України «Про державну службу» та «Про засади запобігання і протидії корупції» несе відповідальність за:

4.1.1. Розповсюдження чи розголошення інформації, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням службових обов’язків.

4.1.2. Порушення цілісності баз даних комп'ютерних програм та автоматизованих систем суду.

4.1.3. Недостовірність службової інформації, що надається голові суду та безпосередньо керівнику апарату суду.

4.1.4. Порушення трудової дисципліни, невиконання або неналежне виконання (несвоєчасне, неякісне тощо) посадових обов'язків і завдань, бездіяльність або недобросовісне використання наданих йому прав, порушення норм етики поведінки державного службовця, Правил поведінки працівника суду та обмежень, пов'язаних з прийняттям на державну службу та її проходженням.

4.1.5. Неналежну організацію діяльності відділу з виконання завдань і функцій, покладених на відділ.

4.1.6. Порушення працівниками відділу трудової дисципліни.

4.1.7. Невиконання покладених на відділ завдань.

5. Взаємовідносини за посадою

5.1. Начальник відділу отримує доручення безпосередньо від керівника апарату суду або голови суду.

5.2. Документи на опрацювання начальнику відділу передаються за резолюцією керівника апарату суду або голови суду.

5.3. Начальник відділу під час виконання своїх обов'язків та завдань взаємодіє з структурними підрозділами апарату суду, іншими працівниками апарату суду та за погодженням з керівником апарату з іншими підприємствами, установами та організаціями.


ЗАТВЕРДЖЕНО:

Наказом керівника апарату

Апеляційного суду

Івано-Франківської області

від 09 грудня 2011р.03-04/91

ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ

секретаря судового засідання відділу організаційного забезпечення розгляду цивільних справ Апеляційного суду Івано-Франківської області

1. Загальні положення

1.1. Посадова інструкція секретаря судового засідання відділу організаційного забезпечення розгляду цивільних справ (далі – секретар судового засідання) Апеляційного суду Івано-Франківської області (далі – суд) встановлює єдині засади діяльності, обсяг посадових обов’язків та основні вимоги щодо їх виконання, права та обсяг відповідальності особи, яка займає посаду секретаря судового засідання відділу.

1.2. Правовий статус секретаря судового засідання визначається Законом України «Про державну службу».

1.3. Секретар судового засідання призначається на посаду та звільняється з посади наказом керівника апарату суду з дотриманням вимог трудового законодавства та законодавства про державну службу України.

1.4. На посаду секретаря судового засідання призначається особа, яка має вищу освіту відповідного професійного рівня з освітньо-кваліфікаційним рівнем не нижче молодшого спеціаліста, стаж роботи за фахом на державній службі в органах судової влади не менше 1 року або стаж роботи за фахом в інших сферах не менше 2 років у випадку навчання у вищому закладі.

1.5. Секретар судового засідання безпосередньо підпорядковується начальнику відділу та керівнику апарату суду.

1.6. Секретар судового засідання безпосередньо підпорядкованих працівників апарату суду не має.

1.7. У своїй роботі керується Конституцією України, Законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу», «Про засади запобігання і протидії корупції», іншими законами України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, що регламентують діяльність судових органів та регулюють питання, які відносяться до компетенції відділу, наказами, інструкціями та рекомендаціями Державної судової адміністрації України, рішеннями органів суддівського самоврядування, правилами та нормами охорони праці та протипожежного захисту, наказами, вказівками, розпорядженнями голови суду та керівника апарату суду, положенням про відділ та цією посадовою інструкцією.

2. Завдання та обов'язки

2.1. Здійснює судові виклики та повідомлення у справах всіх категорій, які знаходяться у провадженні судді.

2.2. Надсилає копії апеляційних скарг та доданих до них матеріалів особам, які беруть участь у справі.

2.3. Перед початком розгляду судових справ здійснює перевірку осіб, яких викликано у судове засідання,зазначає на судових повістках чи повідомленнях час перебування у суді.

2.4. Приймає участь у судових засіданнях при розгляді судових справ.

2.5. Координує свою роботу з судовими розпорядниками суду з питань отримання від учасників судового розгляду розписок про перенесення справ слуханням.

2.6. Перед початком розгляду судових справ перевіряє наявність осіб, яких викликано у судове засідання, з’ясовує причини їх відсутності, та доповідає про це головуючому судді.

2.7. Здійснює фіксування судового процесу технічними засобами відповідно до вимог Інструкції «Про порядок фіксування судового процесу технічними засобами».

2.8. Після закінчення судового засідання створює робочу та архівну копії фонограми, архівну копію передає начальнику відділу.

2.9. За заявами осіб, які беруть участь у розгляді справи, створює копії фонограми.

2.10. Веде журнал судового засідання.

2.11. Отримує в сторін розписки, після відкладення справи на інший час.

2.12. Після розгляду справи на повістках осіб, викликаних до суду відмічає час їх явки та час залишення суду.

2.13. Після кожної відкладеної справи надає інформацію начальнику відділу для ведення відповідного обліку справ, призначених до розгляду.

2.14. Виписує та направляє виконавчі листи у справах, за якими передбачено негайне виконання.

2.15. Здійснює оформлення та направлення копії судових рішень сторонам та іншим особам, які брали участь у справі, відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України.

2.16. Своєчасно долучає документи по судовій справі до електронної справи.

2.17. Здійснює оформлення судових справ і матеріалів, їх передачу у відділ.

2.18. Вносить записи в Журнал обліку розгляду судових справ і матеріалів суддею.

2.19. Дотримується встановлених правил користування комп’ютерною технікою та програмним забезпеченням.

2.20. Виконує інші доручення голови суду, керівника апарату суду та начальника відділу.

Права

3.1. Користуватися правами і свободами, передбаченими Конституцією України, Законами України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів» та іншими актами законодавства.

3.2. На соціальний та правовий захист відповідно до свого статусу.

3.3. Отримувати матеріально-технічне забезпечення для виконання покладених на нього обов'язків та завдань.

3.4. В установленому порядку отримувати від працівників суду інформацію, необхідну для виконання посадових обов'язків

3.5. Вносити в межах своєї компетенції пропозиції щодо вдосконалення роботи відділу та апарату суду в цілому.

3.6. Брати участь у нарадах та зборах трудового колективу суду.

4. Відповідальність

4.1. Секретар судового засідання відповідно до Кодексу законів про працю України, Законів України «Про державну службу» та «Про засади запобігання і протидії корупції» несе відповідальність за розповсюдження чи розголошення інформації, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням службових обов’язків, за збереження та захист баз даних комп'ютерних програм та автоматизованих систем суду, за достовірність службової інформації, що надається голові суду та безпосередньо керівнику апарату суду або начальнику відділу, за порушення трудової дисципліни, невиконання або неналежне виконання (несвоєчасне, неякісне тощо) посадових обов'язків і завдань, бездіяльність або недобросовісне використання наданих йому прав, порушення норм етики поведінки державного службовця та обмежень, пов'язаних з прийняттям на державну службу та її проходженням.

 

5. Взаємовідносини за посадою

5.1. Секретар судового засідання отримує доручення безпосередньо від начальника відділу або керівника апарату суду.

5.2. Документи на опрацювання секретарю судового засідання передаються за резолюцією керівника апарату або суду начальника відділу.

5.3. Подання секретарем судового засідання документів на підпис голові суду, секретареві судової палати з розгляду цивільних справ суду та керівнику апарату суду здійснюється після погодження з начальником відділу.

5.4. Секретар судового засідання під час виконання своїх обов'язків та завдань взаємодіє з структурними підрозділами апарату суду, суддями судової палати з розгляду цивільних справ, помічниками суддів та іншими працівниками апарату суду та за погодженням з керівником апарату суду з іншими підприємствами, установами та організаціями.


ЗАТВЕРДЖЕНО:

Наказом керівника апарату
Апеляційного суду

Івано-Франківської області

від 09 грудня 2011р.03-04/91

ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ

старшого секретаря суду відділу організаційного забезпечення розгляду

кримінальних справ Апеляційного суду Івано-Франківської області

1. Загальні положення

1.1. Посадова інструкція старшого секретаря суду відділу організаційного забезпечення розгляду кримінальних справ (далі – старший секретар суду) Апеляційного суду Івано-Франківської області (далі-суд) встановлює єдині засади діяльності, обсяг посадових обов'язків та основні вимоги щодо їх виконання, права та відповідальність особи, яка займає посаду старшого секретаря відділу.

1.2. Правовий статус старшого секретаря суду визначається Законом України «Про державну службу».

1.3. Старший секретар суду призначається на посаду і звільняється з посади наказом керівника апарату суду з дотриманням вимог трудового законодавства та законодавства про державну службу України.

1.4. На посаду старшого секретаря суду призначається особа, яка має вищу освіту за спеціальністю «Правознавство» або «Правоохоронна діяльність» з освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста чи магістра, стаж роботи за фахом на державній службі не менше 2 років, чи стаж роботи за фахом в інших сферах не менше 3 років.

1.5. Старший секретар суду безпосередньо підпорядковується начальнику відділу та керівнику апарату суду.

1.6. Старший секретар суду безпосередньо підпорядкованих працівників апарату суду не має.

1.7. У своїй роботі керується Конституцією України, Законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу», «Про засади запобігання і протидії корупції», іншими законами України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, що регламентують діяльність судових органів та регулюють питання, які відносяться до компетенції відділу, наказами, інструкціями та рекомендаціями Державної судової адміністрації України, рішеннями органів суддівського самоврядування, правилами та нормами охорони праці та протипожежного захисту, наказами, вказівками, розпорядженнями голови суду та керівника апарату суду, положенням про відділ та цією посадовою інструкцією.

2. Завдання та обов’язки

2.1. Отримує судові справи та кореспонденцію, яка надійшла у відділ, проводить перевірку відповідності документів опису справи.

2.2. Опрацьовує кореспонденцію, що стосується розгляду судових справ і матеріалів, а також кримінальних справ за минулі роки, що зберігаються у відділі.

2.3. Здійснює первинний облік(реєстрацію) переданих у відділ судових справ і матеріалів розгляд яких передбачено законодавством, у системі електронного документообігу.

2.4. Надає начальнику відділу інформацію про неможливість суддів брати участь у розгляді судових справ і матеріалів та недопустимості їх повторної участі у розгляді судових справ.

2.5. Вносить у обліково-статистичні картки результати розгляду судових справ і матеріалів.

2.6. Готує супровідні листи про повернення судових справ і матеріалів після їх розгляду в апеляційному порядку у місцеві суди.

2.7. Здійснює ведення номенклатурних справ відділу (в письмовому і електронному вигляді), в частині заповнення обліково-статистичних карток та справ за номенклатурою відділу.

2.8. Веде контрольні переведення на невідшкодовані суми збитків по кримінальних справах, розглянутих по першій інстанції.

2.9. Складає номенклатуру справ відділу на наступний рік.

2.10. Здійснює підготовку, оформлення та передачу до архіву суду номенклатурних справ відділу за минулі роки.

2.11. Здійснює підготовку, оформлення та передачу до архіву суду кримінальних справ за минулі роки, які зберігаються у відділі.

2.12. Дотримується встановлених правил користування комп’ютерною технікою та програмним забезпеченням.

2.13. Виконує інші доручення голови суду, керівника апарату суду та начальника відділу.

Права

3.1. Користуватися правами і свободами, передбаченими Конституцією України, Законами України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів» й іншими актами законодавства.

3.2. На соціальний та правовий захист відповідно до свого статусу.

3.3. Отримувати матеріально-технічне забезпечення для виконання покладених на нього обов’язків та завдань.

3.4. В установленому порядку отримувати від працівників суду інформацію, необхідну для виконання посадових обов’язків.

3.5. Вносити в межах своєї компетенції пропозиції щодо вдосконалення роботи відділу та апарату суду в цілому.

3.6. Брати участь у нарадах та зборах трудового колективу суду.

4. Відповідальність

4.1. Старший секретар суду відповідно до Кодексу законів про працю України, Законів України «Про державну службу» та «Про засади запобігання і протидії корупції» несе відповідальність за розповсюдження чи розголошення інформації, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням службових обов’язків, за збереження та захист баз даних комп'ютерних програм та автоматизованих систем суду, за достовірність службової інформації, що надається голові суду та безпосередньо керівнику апарату суду або начальнику відділу, за порушення трудової дисципліни, невиконання або неналежне виконання (несвоєчасне, неякісне тощо) посадових обов'язків і завдань, бездіяльність або недобросовісне використання наданих йому прав, порушення норм етики поведінки державного службовця та обмежень, пов'язаних з прийняттям на державну службу та її проходженням.


5. Взаємовідносини за посадою

5.1. Старший секретар суду отримує доручення безпосередньо від начальника відділу або керівника апарату суду.

5.2. Документи на опрацювання старшому секретарю відділу передаються за резолюцією керівника апарату суду або начальника відділу.

5.3. Подання старшим секретарем відділу документів на підпис голові суду, секретареві судової палати з розгляду кримінальних справ суду, судді та керівникові апарату суду здійснюється після погодження з начальником відділу.

5.4. Старший секретар відділу під час виконання своїх обов’язків та завдань взаємодіє з структурними підрозділами апарату суду, суддями судової палати з розгляду кримінальних справ та іншими працівниками апарату суду та за погодженням з керівником апарату з іншими підприємствами, установами та організаціями.

 


ЗАТВЕРДЖЕНО:

Наказом керівника апарату
Апеляційного суду

Івано-Франківської області

від 07 вересня 2011р.03-04/57

ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ

старшого консультанта Апеляційного суду Івано-Франківської області

1. Загальні положення

1.1. Посадова інструкція старшого консультанта Апеляційного суду Івано-Франківської області (далі – старший консультант суду) встановлює єдині засади діяльності, обсяг посадових обов’язків та основні вимоги щодо їх виконання, права та обсяг відповідальності особи, яка займає посаду старшого консультанта суду.

1.2. Правовий статус старшого консультанта суду визначається Законом України “Про державну службу”.

1.3. Старший консультант суду призначається на посаду та звільняється з посади наказом керівника апарату суду з дотриманням вимог трудового законодавства та законодавства про державну службу України.

1.4. На посаду старшого консультанта суду призначається особа, яка має вищу освіту за спеціальністю «Правознавство» або «Правоохоронна діяльність» з освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста чи магістра, стаж роботи за фахом на державній службі в органах судової влади не менше 3 років, або стаж роботи за фахом в інших сферах не менше 5 років.

1.5. Старший консультант суду підпорядковується керівнику апарату суду.

1.6. Старший консультант суду безпосередньо підпорядкованих працівників апарату суду не має.

1.7. У своїй роботі керується Конституцією України, Законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу», «Про засади запобігання і протидії корупції», іншими законами України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, що регламентують діяльність судових органів та регулюють питання, які відносяться до компетенції апарату суду, наказами, інструкціями та рекомендаціями Державної судової адміністрації України, рішеннями органів суддівського самоврядування, правилами та нормами охорони праці та протипожежного захисту, наказами, вказівками, розпорядженнями голови суду та керівника апарату суду, Положенням про апарат суду та цією посадовою інструкцією.

2. Завдання та обов'язки

2.1. Забезпечує облік та узагальнення пропозицій і зауважень, висловлених на зборах суддів суду.

2.2. Забезпечує організацію та проведення зборів суддів, судових засідань, робочих нарад, міжнародних зустрічей, прес-конференцій та інших заходів.

2.3. Забезпечує ведення протоколів зборів суду, нарад тощо.

2.4. Бере участь у підготовці проектів перспективних і поточних планів роботи суду, забезпеченні їх виконання, готує аналітичні матеріали щодо їх реалізації.

2.5. Забезпечує контроль за додержанням установлених правил роботи з документами.

2.6. Забезпечує розроблення проектів відповідних актів стосовно організації внутрішньої діяльності суду.

2.7. Організовує та забезпечує належне здійснення прийому громадян працівниками суду.

2.8. Здійснює постійний контроль за веденням діловодства у суді.

2.9. Веде аналітичну роботу з різних напрямів діяльності суду.

2.10. Вивчає питання організаційного забезпечення діяльності суду та готує пропозиції щодо його поліпшення.

2.11. За дорученням керівника апарату суду вивчає та розглядає листи та запити Державної судової адміністрації України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, Верховного суду України та інших установ та готує проекти відповідей на них.

2.12. Дотримується встановлених правил користування комп’ютерною технікою та програмним забезпеченням.

2.13. Забезпечує планування та проведення мобілізаційної підготовки в суді в умовах воєнного стану.

2.14. Виконує інші доручення голови суду, керівника апарату суду.

Права

3.1. Користуватися правами і свободами, передбаченими Конституцією України, Законами України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів» та іншими актами законодавства.

3.2. На соціальний та правовий захист відповідно до свого статусу.

3.3. Отримувати матеріально-технічне забезпечення для виконання покладених на нього обов'язків та завдань.

3.4. В установленому порядку отримувати від працівників суду інформацію, необхідну для виконання посадових обов'язків.

3.5. Вносити в межах своєї компетенції пропозиції щодо вдосконалення роботи апарату суду в цілому.

3.6. Брати участь у нарадах та зборах трудового колективу суду.

4. Відповідальність

4.1. Старший консультант суду відповідно до Кодексу законів про працю України, Законів України «Про державну службу» та «Про засади запобігання і протидії корупції» несе відповідальність за розповсюдження чи розголошення інформації, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням службових обов’язків, за збереження та захист баз даних комп'ютерних програм та автоматизованих систем суду, за достовірність службової інформації, що надається голові суду та безпосередньо керівнику апарату суду, за порушення трудової дисципліни, невиконання або неналежне виконання (несвоєчасне, неякісне тощо) посадових обов'язків і завдань, бездіяльність або недобросовісне використання наданих йому прав, порушення норм етики поведінки державного службовця та обмежень, пов'язаних з прийняттям на державну службу та її проходженням.

5. Взаємовідносини за посадою

5.1. Старший консультант суду отримує доручення від голови суду або безпосередньо від керівника апарату суду.

5.2. Документи на опрацювання старшому консультанту суду передаються за резолюцією керівника апарату суду.

5.3. Старший консультант відділу під час виконання своїх обов'язків та завдань взаємодіє з структурними підрозділами апарату суду та іншими працівниками апарату суду, та за погодженням з керівником апарату з іншими підприємствами, установами та організаціями.


ЗАТВЕРДЖЕНО:

Наказом керівника апарату

Апеляційного суду

Івано-Франківської області

від 07 вересня 2011р.03-04/57

ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ

судового розпорядника Апеляційного суду Івано-Франківської області

1. Загальні положення

1.1. Посадова інструкція судового розпорядника Апеляційного суду Івано-Франківської області (далі – судовий розпорядник) встановлює єдині засади діяльності, обсяг посадових обов’язків та основні вимоги щодо їх виконання, права та обсяг відповідальності особи, яка займає посаду судового розпорядника.

1.2. Правовий статус судового розпорядника визначається Законом України «Про державну службу».

1.3. Судовий розпорядник призначається на посаду та звільняється з посади наказом керівника апарату суду з дотриманням вимог трудового законодавства та законодавства про державну службу України.

1.4. На посаду судового розпорядника призначається особа, яка має вищу освіту за спеціальністю «Правознавство» або «Правоохоронна діяльність» з освітньо-кваліфікаційним рівнем не нижче бакалавра.

1.5. Судовий розпорядник підпорядковується голові суду та безпосередньо старшому судовому розпоряднику та керівнику апарату суду.

1.6. Судовий розпорядник безпосередньо підпорядкованих працівників апарату суду не має.

1.7. У своїй роботі старший судовий розпорядник керується Конституцією України, Цивільним процесуальним кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, Кримінально-процесуальним кодексом України, Законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу», «Про засади запобігання і протидії корупції», іншими законами України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, що регламентують діяльність судових органів та регулюють питання, які відносяться до компетенції старших судових розпорядників і судових розпорядників, наказами, інструкціями та рекомендаціями Державної судової адміністрації України, рішеннями органів суддівського самоврядування, правилами та нормами охорони праці та протипожежного захисту, наказами, вказівками розпорядженнями головуючого судді в судовому засіданні, голови суду та керівника апарату суду, Положенням про службу судових розпорядників та організацію її діяльності, затвердженого рішенням Ради суддів України від 24 червня 2011 року № 32та цією посадовою інструкцією.

2. Завдання та обов'язки

2.1. Забезпечує виконання покладених на нього завдань та обов’язків, вносить пропозиції голові суду, керівнику апарату суду щодо поліпшення умов, удосконалення форм і методів роботи своєї роботи забезпечення належної взаємодії з правоохоронними органами та працівниками апарату суду.

2.2. Забезпечує додержання особами, які перебувають у суді, встановлених правил, виконання учасниками судового процесу та особами, які присутні в залі судового засідання, розпоряджень судді або головуючого судді, а в разі необхідності - взаємодію зі спеціальними підрозділами органів Міністерства внутрішніх справ України, іншими правоохоронними органами.

2.3. Забезпечує належний стан зали судового засідання чи приміщення, в якому планується проведення виїзного засідання, підготовку його до слухання справи і доповідає про готовність головуючому.

2.4. Визначає з урахуванням кількості місць конкретні місця розміщення та можливу кількість осіб, які можуть бути присутні в залі судового засідання.

2.5. Оголошує про вхід суду до зали судового засідання і вихід з нього та пропонує всім присутнім встати.

2.6. Запрошує за розпорядженням головуючого до зали судового засідання свідків, експертів, перекладачів та інших учасників судового процесу, приводить їх до присяги.

2.7. За розпорядженням головуючого приймає від учасників судового процесу документи, докази та інші матеріали, що стосуються розгляду справи, і передає їх.

2.8. Забезпечує дотримання вимог процесуального законодавства з метою обмеження спілкування свідків, які вже були допитані судом, із тими свідками, яких суд ще не допитав.

2.9. Забезпечує виконання вимог процесуального законодавства щодо проведення закритого судового засідання та вживає заходи до обмеження входу до зали судового засідання сторонніх осіб.

2.10. Забезпечує координацію діяльності щодо доставки в судове засідання підсудних, які тримаються під вартою.

2.11. Забезпечує дотримання Правил внутрішнього трудового розпорядку, Правил поведінки працівника суду, виконання ними посадових обов’язків.

2.12. Веде журнал обліку інформації щодо забезпечення проведення судового засідання, виконання розпоряджень суддів та керівників суду та журнал обліку протоколів про адміністративні правопорушення.

2.13. Приймає приміщення Івано-Франківського слідчого ізолятора, в якому знаходиться система відеоконференцзв’язку та здає приміщення під охорону черговому помічнику начальника Івано-Франківського слідчого ізолятора або особі, яка його заміщає після закінчення судового процесу.

2.14. Виконує інші розпорядження головуючого щодо забезпечення належних умов для проведення судового засідання.

2.15. Носить формений одяг, зразки якого затверджуються Головою Державної судової адміністрації України за погодженням з Радою суддів України.

2.16. Для забезпечення невідкладного розгляду справи з питань, що виникли в процесі її слухання, за розпорядженням головуючого судді здійснює термінову доставку в установи та організації, а також фізичним особам листів, викликів, інших документів.

2.17. Виконує інші доручення голови суду та керівника апарату суду.

Права

3.1.Користуватися правами і свободами, передбаченими Конституцією України, Законами України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів» та іншими актами законодавства.

3.2. На соціальний та правовий захист відповідно до свого статусу.

3.3. За дорученням головуючого робити зауваження учасникам судового процесу та іншим особам, присутнім у залі судового засідання, в разі порушення ними встановлених правил або невиконання розпоряджень головуючого в судовому засіданні, вимагати від таких осіб додержання порядку та вживати відповідних заходів щодо усунення порушень.

3.4. Звертатися до працівників правоохоронних органів у випадках порушень громадського порядку у приміщенні суду та з метою затримання осіб, які чинять протиправні дії.

3.5. Видаляти з приміщення суду та зали судового засідання за розпорядженням голови суду або головуючого судді осіб, які відмовляються виконувати їх законні вимоги, проявляють неповагу до суду, порушують громадський порядок у приміщенні суду та процесуальний порядок здійснення судочинства тощо.

3.6. Складати протоколи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 1853 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

3.7. Отримувати матеріально-технічне забезпечення для виконання покладених на нього обов'язків та завдань.

3.8. В установленому порядку отримувати від працівників суду інформацію, необхідну для виконання посадових обов'язків.

3.9. Вносити пропозиції щодо поліпшення умов, удосконалення форм і методів його роботи та апарату суду в цілому.

3.10. Брати участь у нарадах та зборах трудового колективу суду.

4. Відповідальність

4.1. Судовий розпорядник відповідно до Кодексу законів про працю України, Законів України «Про державну службу» та «Про засади запобігання і протидії корупції» несе відповідальність за розповсюдження чи розголошення інформації, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням службових обов’язків, за збереження та захист баз даних комп'ютерних програм та автоматизованих систем суду, за достовірність службової інформації, що надається голові суду, головуючому судді по справі та безпосередньо керівнику апарату суду, за порушення трудової дисципліни, невиконання або неналежне виконання (несвоєчасне, неякісне тощо) посадових обов'язків і завдань, бездіяльність або недобросовісне використання наданих йому прав, порушення норм етики поведінки державного службовця та обмежень, пов'язаних з прийняттям на державну службу та її проходженням.

5. Взаємовідносини за посадою

5.1. Для виконання завдань і функцій та реалізації прав, передбачених даною посадовою інструкцією, судовий розпорядник взаємодіє з суддями та працівниками інших структурних підрозділів суду.

5.2. У разі виявлення недоліків у своїй роботі, які можуть перешкодити належному її виконанню, координує роботу та звітує про її виконання перед головою суду та відповідним структурним підрозділом Державної судової адміністрації України.

5.3. Судовий розпорядник отримує доручення безпосередньо від старшого судового розпорядника, головуючого судді по справі, голови суду та керівника апарату суду.

5.4. Документи на опрацювання судовому розпоряднику передаються за резолюцією керівника апарату суду або голови суду.

5.5. Подання судовим розпорядником документів на підпис голові суду, керівникові апарату суду здійснюється після погодження з старшим судовим розпорядником.

5.6. Судовий розпорядник під час виконання своїх обов'язків та завдань взаємодіє з правоохоронними органами, з структурними підрозділами апарату суду, іншими працівниками апарату суду, відповідним структурним підрозділом Державної судової адміністрації України та Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області.

 


ЗАТВЕРДЖЕНО:

Наказом керівника апарату

Апеляційного суду

Івано-Франківської області

від 07 вересня 2011р.03-04/57

ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ

головного спеціаліста (прес-секретаря)
Апеляційного суду Івано-Франківської області

1. Загальні положення

1.1. Посадова інструкція головного спеціаліста (прес-секретаря) (далі – головний спеціаліст) Апеляційного суду Івано-Франківської області (далі – суд) встановлює єдині засади діяльності, обсяг посадових обов’язків та основні вимоги щодо їх виконання, права та обсяг відповідальності особи, яка займає посаду головного спеціаліста суду.

1.2. Правовий статус головного спеціаліста суду визначається Законом України «Про державну службу».

1.3. Головний спеціаліст суду призначається на посаду та звільняється з посади наказом керівника апарату суду з дотриманням вимог трудового законодавства та законодавства про державну службу України.

1.4. На посаду головного спеціаліста суду призначається особа, яка має вищу фахову освіту з освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста чи магістра, стаж роботи за фахом на державній службі або в засобах масової інформації не менше 2 років.

1.5. Головний спеціаліст суду підпорядковується голові суду та безпосередньо керівнику апарату суду.

1.6. Головний спеціаліст суду безпосередньо підпорядкованих працівників апарату суду не має.

1.7. У випадку тимчасової відсутності головного спеціаліста, його посадові обов’язки виконує інша особа, визначена керівником апарату суду.

1.8. У своїй роботі керується Конституцією України, Законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу», «Про засади запобігання і протидії корупції», іншими законами України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, що регламентують діяльність судових органів та регулюють питання, які відносяться до компетенції апарату суду, наказами, інструкціями та рекомендаціями Державної судової адміністрації України, рішеннями органів суддівського самоврядування, правилами та нормами охорони праці та протипожежного захисту, наказами, вказівками, розпорядженнями голови суду та керівника апарату суду, Положенням про апарат та цією посадовою інструкцією.

2. Завдання та обов'язки

2.1. Аналізує цільові аудиторії суду, громадську думку з метою постановки комунікаційних задач, розробки програм та оцінки ефективності діяльності суду у сфері зв’язків з громадськістю.

2.2. Розробляє комунікаційну стратегію суду та план дій з метою побудови ефективних взаємовідносин з цільовими аудиторіями суду, підвищення обізнаності про діяльність, програми та заходи, які здійснює суд.

2.3. Забезпечує розвиток інформаційних зв’язків між судом та відвідувачами суду, місцевим населенням, органами державної влади, підприємствами, об’єднаннями громадян, науковими та експертними установами, засобами масової інформації тощо.

2.4. Розбудовує взаємовідносини з різними цільовими групами через робочі контакти, організацію та участь у програмах і заходах.

2.5. Планує та запроваджує заходи з інформування працівників апарату суду, суддів, адвокатів, громадські організації, місцеве населення, засобів масової інформації (далі – ЗМІ), навчальні установи, державні установи, громадські, професійні організації та інші цільові групи про функціонування, діяльність та задачі суду.

2.6. Сприяє формуванню об’єктивного уявлення про діяльність суду у громадськості, державних структур, а також інших цільових груп.

2.7. Здійснює робочі контакти з відповідними органами, установами, підрозділами, експертами державних органів влади та органів місцевого самоврядування.

2.8. Виконує функції контактної особи суду у відносинах зі ЗМІ, розуміє важливість висвітлення у пресі діяльності суду, поводиться з представниками медіа з повагою з огляду на їх місію інформувати суспільство.

2.9. Формує і веде актуальну базу даних ЗМІ та журналістів, розбудовує ефективні взаємовідносини з засобами масової інформації шляхом надання інформації та матеріалів про діяльність та програми суду представникам ЗМІ.

2.10. Координує підготовку звітів, прес-релізів, буклетів, брошур, матеріалів для прес-конференцій, брифінгів, аудіовізуальних презентацій з використанням комп’ютерних технологій, періодичних вісників та інших публікацій для внутрішнього і зовнішнього розповсюдження.

2.11. Бере участь у розробці технічного завдання на розробку веб-сайту суду, відповідає за наповнення веб-сайту і аналіз ефективності його роботи.

2.12. Готує відповіді на запити ЗМІ.

2.13. Досліджує матеріали та готує зміст для новин і статей в національних, регіональних та місцевих друкованих ЗМІ, а також інтернет-ресурсах.

2.14. Проводить моніторинг матеріалів преси, радіо та телебачення, які стосуються діяльності суду, забезпечує збереження цієї інформації, організовує оперативне реагування на виступи, повідомлення про суд, якщо це доречно.

2.15. Координує проведення інтерв’ю з суддями та працівниками апарату суду.

2.16. Готує і надає голові суду добірки інформаційних матеріалів про судову діяльність, експрес-аналізів (дайджестів) матеріалів ЗМІ.

2.17. Після узгодження з головою суду направляє в ЗМІ прес-релізи та інші офіційні документи; анонсує події і заходи, програми і плани суду.

2.18. Бере участь у підготовці і проведенні прес-конференцій, брифінгів, організації тематичних зустрічей з журналістами з питань судової діяльності, візуальних матеріалів, в здійсненні інших організаційних заходів.

2.19. Спільно з головою суду розробляє план дій поводження з пресою в умовах резонансних судових процесів і завчасно доводить його зміст до уваги ЗМІ.

2.20. Координує присутність ЗМІ на судових процесах, забезпечуючи доступ різних медіа на не дискримінаційній основі.

2.21. Відвідує слухання резонансних справ.

2.22. Відповідає за підготовку прес-релізів з метою спростування/уточнення поширеної ЗМІ інформації з повагою до презумпції невинуватості особи і права суспільства бути своєчасно поінформованим.

2.23. Забезпечує ведення діловодства у сфері взаємодії з громадськістю і ЗМІ.

2.24. Аналізує і узагальнює досвід взаємодії суду з громадськістю та засобами масової інформації.

2.25. Аналізує діяльність суду із зв’язків з громадськістю та враховує результати при наступному плануванні роботи.

2.26. Організовує методичну допомогу суддям та працівникам апарату суду з питань інформаційного законодавства та політики.

2.27. Здійснює інші обов’язки, пов’язані зі зв’язками з громадськістю.

2.28. Виконує інші доручення голови суду та керівника апарату суду.

Права

3.1. Користуватися правами і свободами, передбаченими Конституцією України, Законами України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів» та іншими актами законодавства.

3.2. На соціальний та правовий захист відповідно до свого статусу.

3.3. Отримувати матеріально-технічне забезпечення для виконання покладених на нього обов'язків та завдань.

3.4. Брати участь у плануванні роботи суду в межах своєї компетенції.

3.5. В установленому порядку отримувати від працівників суду інформацію, необхідну для виконання посадових обов'язків.

3.6. Вносити пропозиції щодо вдосконалення роботи суду у сфері зв’язків з громад кістю.

3.7. Брати участь у нарадах та зборах трудового колективу суду.

3.8. За згодою голови суду залучати суддів, керівників структурних підрозділів суду, відповідних спеціалістів для підготовки документів, а також розробки заходів, що здійснюються головним спеціалістом.

3.9. Брати участь у зборах і нарадах суддів судових палат у межах своєї компетенції, робочих зустрічах колективу суду, зустрічах з іноземними делегаціями, інших заходах суду.

4. Відповідальність

4.1. Головний спеціаліст суду відповідно до Кодексу законів про працю України, Законів України «Про державну службу» та «Про засади запобігання і протидії корупції» несе відповідальність за розповсюдження чи розголошення інформації, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням службових обов’язків, за збереження та захист баз даних комп'ютерних програм та автоматизованих систем суду, за достовірність службової інформації, що надається голові суду та безпосередньо керівнику апарату суду, за порушення трудової дисципліни, невиконання або неналежне виконання (несвоєчасне, неякісне тощо) посадових обов'язків і завдань, бездіяльність або недобросовісне використання наданих йому прав, порушення норм етики поведінки державного службовця та обмежень, пов'язаних з прийняттям на державну службу та її проходженням.

5. Взаємовідносини за посадою

5.1. Головний спеціаліст суду отримує доручення безпосередньо від голови суду або керівника апарату суду.

5.2. Документи на опрацювання головному спеціалісту суду передаються за резолюцією голови суду або керівника апарату суду.

5.3. Головний спеціаліст суду під час виконання своїх обов’язків та завдань взаємодіє із структурними підрозділами апарату суду та іншими працівниками апарату суду, а також з відповідним структурним підрозділом Державної судової адміністрації України та за погодженням з керівником апарату з іншими підприємствами, установами та організаціями.

 


ЗАТВЕРДЖЕНО:

Наказом керівника апарату
Апеляційного суду

Івано-Франківської області

від 07.09.2011 р.03-04/57

ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ

провідного спеціаліста з інформаційних технологій відділу інформаційно-аналітичного забезпечення та судової статистики
Апеляційного суду Івано-Франківської області

1. Загальні положення

1.1. Посадова інструкція провідного спеціаліста з інформаційних технологій (далі–провідного спеціаліста) відділу інформаційно-аналітичного забезпечення та судової статистики (далі – відділ) Апеляційного суду Івано-Франківської області (далі – суд) встановлює єдині засади діяльності, обсяг посадових обов’язків та основні вимоги щодо їх виконання, права та обсяг відповідальності особи, яка займає посаду провідного спеціаліста відділу.

1.2. Правовий статус провідного спеціаліста відділу визначається Законом України «Про державну службу».

1.3. Провідний спеціаліст відділу призначається на посаду та звільняється з посади наказом керівника апарату суду з дотриманням вимог трудового законодавства та законодавства про державну службу України.

1.4. На посаду провідного спеціаліста відділу призначається особа, яка має вищу освіту відповідного професійного спрямування з освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста чи магістра, стаж роботи за фахом на державній службі не менше 2 років, чи стаж роботи за фахом в інших сферах не менше 3 років.

1.5. Провідний спеціаліст відділу безпосередньо підпорядковується начальнику відділу та керівнику апарату суду.

1.6. Провідний спеціаліст відділу безпосередньо підпорядкованих працівників апарату суду не має.

1.7. У своїй роботі керується Конституцією України, Законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу», «Про засади запобігання і протидії корупції», іншими законами України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, що регламентують діяльність судових органів та регулюють питання, які відносяться до компетенції відділу, наказами, інструкціями та рекомендаціями Державної судової адміністрації України, рішеннями органів суддівського самоврядування, правилами та нормами охорони праці та протипожежного захисту, наказами, вказівками, розпорядженнями голови суду, керівника апарату суду, положенням про відділ та цією посадовою інструкцією.

2. Завдання та обов'язки

2.1. Із урахуванням визначеного порядку організації роботи суду, бере участь у встановленні комп'ютерного обладнання на робочих місцях суддів та працівників апарату суду, а також комплексів технічної фіксації судового процесу у залах судових засідань суду.

2.2. Надає консультативну допомогу суддям і працівникам апарату суду з питань роботи та використання комп'ютерного обладнання і програмного забезпечення.

2.3. Проводить моніторинг дотримання технології експлуатації програмного забезпечення та використання антивірусного захисту локальної комп'ютерної мережі.

2.4. Забезпечує виявлення і попередження недоліків у роботі працівників суду під час використання комп'ютерної та оргтехніки, системного та прикладного програмного забезпечення.

2.5. У встановленому порядку здійснює розміщення інформації на Веб-сторінках та інформаційних кіосках суду.

2.6. Здійснює підготовку та направлення документів, необхідних для виготовлення працівникам суду електронних цифрових підписів.

2.7. Контролює закінчення термінів дії ключів електронних цифрових підписів працівників суду та вживає заходів, спрямованих на своєчасне їх оновлення.

2.8. Проводить моніторинг стану направлення судових рішень до Єдиного державного реєстру судових рішень.

2.9. Налаштовує на оптимальний режим роботи комп’ютерне обладнання та програмне забезпечення, що використовуються працівниками суду.

2.10. Забезпечує обслуговування та ремонт периферійного обладнання та оргтехніки суду.

2.11. Веде облік встановлених в суді комп’ютерних програм.

2.12. За погодженням з начальником відділу бере участь у здійсненні адміністрування мережного обладнання локальної комп'ютерної мережі, контролера домену та серверів комп'ютерної мережі, встановлює (видаляє) відповідне програмне забезпечення.

2.13. Здійснює адміністрування автоматизованих робочих місць суддів та працівників апарату суду.

2.14. Бере участь у встановленні в суді спеціального комп'ютерного обладнання та забезпечує його роботу.

2.15. За погодженням з начальником відділу здійснює встановлення (видалення) програмного забезпечення на їх автоматизованих робочих місцях, а також забезпечує їх доступ до локальних ресурсів комп’ютерної мережі суду та мережі Інтернет.

2.16. Забезпечує відповідність законодавству підготовлених ним за дорученням начальника відділу проектів документів, своєчасність їх друкування або виготовлення із застосуванням комп’ютерної техніки, а також своєчасність передачі документів для розсилання та дотримання встановлених у суді правил діловодства.

2.17. Бере участь у здійсненні заходів з підвищення кваліфікації працівників апарату суду з питань використання ними комп’ютерного обладнання для виконання своїх завдань та обов’язків.

2.18. У встановленому порядку, координує роботу з питань встановлення, налаштування та використання комп'ютерного обладнання і програмного забезпечення з відповідним підрозділом Державної судової адміністрації України, Територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області, а також підприємствами, установами, організаціями.

2.19. Веде справи з питань використання інформаційних технологій та направлення судових рішень до Єдиного державного реєстру судових рішень (згідно з номенклатурою справ суду).

2.20. Дотримується встановлених правил користування комп’ютерною технікою та програмним забезпеченням.

2.21. Виконує інші доручення голови суду, керівника апарату суду та начальника відділу.


Права

3.1. Користуватися правами і свободами, передбаченими Конституцією України, Законами України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів» та іншими актами законодавства.

3.2. На соціальний та правовий захист відповідно до свого статусу.

3.3. Отримувати матеріально-технічне забезпечення для виконання покладених на нього обов'язків та завдань. Має право безперешкодного доступу до комп'ютерної та оргтехніки суду, для проведення оновлення програмного забезпечення та моніторингу стану комп'ютерної та оргтехніки суду.

3.4. В установленому порядку отримувати від працівників суду інформацію, необхідну для виконання посадових обов'язків

3.5. Вносити в межах своєї компетенції пропозиції щодо вдосконалення роботи відділу та апарату суду в цілому.

3.6. Брати участь у нарадах та зборах трудового колективу суду.

3.7. Ознайомлюватися із скаргами та іншими документами, що містять оцінку робіт та надавати по ним пояснення.

3.8. Вимагати від працівників суду, що користуються в повсякденній роботі програмними комплексами та електронними інформаційно-правовими системами, дотримання відповідних інструкцій по користуванню програмним забезпеченням.

4. Відповідальність

4.1. Провідний спеціаліст відділу відповідно до Кодексу законів про працю України, Законів України« Про державну службу» та «Про засади запобігання і протидії корупції» несе відповідальність за розповсюдження чи розголошення інформації, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням службових обов’язків, за збереження та захист баз даних комп'ютерних програм та автоматизованих систем суду, за достовірність службової інформації, що надається голові суду та безпосередньо керівнику апарату суду або начальнику відділу, за порушення трудової дисципліни, невиконання або неналежне виконання (несвоєчасне, неякісне тощо) посадових обов'язків і завдань, бездіяльність або недобросовісне використання наданих йому прав, порушення норм етики поведінки державного службовця та обмежень, пов'язаних з прийняттям на державну службу та її проходженням.

5. Взаємовідносини за посадою

5.1. У разі виникнення технічних недоліків у роботі суду в сфері інформаційно-технічного забезпечення суду (спеціалізованого програмного забезпечення, засобів фіксації судових засідань, серверних комплексів та іншого комп'ютерного устаткування, яке знаходиться на балансі суду) координує та звітує про виконану роботу перед головою суду та керівником апарату, структурного підрозділу з інформаційних технологій Державної судової адміністрації України та інформаційно-технічним адміністратором Єдиного державного реєстру судових рішень.

5.2. Провідний спеціаліст відділу отримує доручення безпосередньо від начальника відділу або керівника апарату суду.

5.3. Документи на опрацювання провідному спеціалісту відділу передаються за резолюцією керівника апарату суду або начальника відділу.

5.4. Подання провідним спеціалістом відділу документів на підпис голові суду, керівнику апарату суду здійснюється після погодження з начальником відділу.

5.5. Провідний спеціаліст відділу під час виконання своїх обов'язків та завдань взаємодіє з структурними підрозділами апарату суду та іншими працівниками апарату суду, структурним підрозділом з інформаційних технологій Державної судової адміністрації України та Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області, інформаційно-технічним адміністратором Єдиного державного реєстру судових рішень та за погодженням з керівником апарату з іншими підприємствами, установами та організаціями.

 


ЗАТВЕРДЖЕНО:

Наказом керівника апарату Апеляційного суду

Івано-Франківської області

від 07.09.2011 р.03-04/57

ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ

головного спеціаліста відділу інформаційно-аналітичного забезпечення та судової статистики Апеляційного суду Івано-Франківської області

1. Загальні положення

1.1. Посадова інструкція головного спеціаліста відділу інформаційно-аналітичного забезпечення та судової статистики (далі – відділ) Апеляційного суду Івано-Франківської області (далі – суд) встановлює єдині засади діяльності, обсяг посадових обов’язків та основні вимоги щодо їх виконання, права та обсяг відповідальності особи, яка займає посаду головного спеціаліста відділу.

1.2. Правовий статус головного спеціаліста відділу визначається Законом України «Про державну службу».

1.3. Головний спеціаліст відділу призначається на посаду та звільняється з посади наказом керівника апарату суду з дотриманням вимог трудового законодавства та законодавства про державну службу України.

1.4. На посаду головного спеціаліста відділу призначається особа, яка має вищу освіту за спеціальністю «Правознавство» або «Правоохоронна діяльність» з освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста чи магістра, стаж роботи за фахом на державній службі в органах судової влади не менше 3 років, або стаж роботи за фахом в інших сферах не менше 5 років.

1.5. Головний спеціаліст відділу безпосередньо підпорядковується начальнику відділу та керівнику апарату суду.

1.6. Головний спеціаліст відділу безпосередньо підпорядкованих працівників апарату суду не має.

1.7. У своїй роботі керується Конституцією України, Законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу», «Про засади запобігання і протидії корупції», іншими законами України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, що регламентують діяльність судових органів та регулюють питання, які відносяться до компетенції відділу, наказами, інструкціями та рекомендаціями Державної судової адміністрації України, рішеннями органів суддівського самоврядування, правилами та нормами охорони праці та протипожежного захисту, наказами, вказівками, розпорядженнями голови суду, керівника апарату суду, положенням про відділ та цією посадовою інструкцією.

2. Завдання та обов'язки

2.1. Забезпечує ведення обліку, опрацювання і збереження статистичних даних про діяльність суду.

2.2. За дорученням начальника відділу проводить аналіз, узагальнення судової практики самостійно або разом з іншими працівниками відділу, суддями.

2.3. За дорученням начальника відділу здійснює облік надходження, зберігання та повернення в місцеві загальні суди відповідного регіону, на які поширюється компетенція апеляційного суду, справ, що були витребувані для проведення аналізів і узагальнень.

2.4. Забезпечує відповідність законодавству підготовлених ним за дорученням начальника відділу проектів документів, своєчасність їх друкування або виготовлення із застосуванням комп’ютерної техніки, а також своєчасність передачі документів для розсилання та дотримання встановлених у суді правил діловодства.

2.5. Забезпечує виготовлення довідок, аналітичних матеріалів за результатами аналізів і узагальнень переглянутих в апеляційному порядку справ.

2.6. Забезпечує підготовку документів (довідок, інформацій тощо) за результатами аналізів та узагальнень матеріалів судової практики для надання відповідним судовим органам.

2.7. Забезпечує ведення діловодства за матеріалами аналізів і узагальнень судової практики відповідно до встановленої номенклатури справ відділу та за вказівкою начальника відділу.

2.8. Згідно з планом роботи суду або за розпорядженням начальника відділу у зазначені строки готує проекти відповідних матеріалів для передачі їх головному спеціалісту (прес-секретарю) суду з метою розповсюдження у засобах масової інформації.

2.9. Забезпечує достовірність, об’єктивність, оперативність, стабільність та цілісність статистичної інформації про роботу суду.

2.10. Організовує облік і опрацювання первинних даних судової статистики суду.

2.11. На підставі відомостей, внесених працівниками апарату суду в документи первинного обліку розгляду судових справ та матеріалів, здійснює внесення інформації у відповідні форми звітності суду.

2.12. З метою забезпечення належного автоматичного формування звітності суду, здійснює логічний контроль відомостей, внесених відповідальними працівниками апарату суду в картки обліку розгляду судових справ та матеріалів, а також вживає заходів, спрямованих на усунення виявлених недоліків.

2.13. Забезпечує введення до автоматизованої системи та опрацювання у встановленому порядку карток на осіб, стосовно яких судом розглянуто кримінальну справу та карток обліку сум шкоди, завданої злочином.

2.14. Забезпечує своєчасне і точне виконання доручень начальника відділу, повноту і достовірність підготовлених звітів про діяльність суду, своєчасність їх виготовлення та передачі за належністю, а також дотримання встановлених у суді правил діловодства.

2.15. Забезпечує складання та обробку звітів про роботу суду за допомогою техніко-технологічних засобів.

2.16. Забезпечує накопичення і збереження інформації про діяльність суду на магнітних та інших носіях.

2.17. Бере участь в упорядкуванні звітів про діяльність суду.

2.18. Кожен звітний період бере участь у проведенні аналізів роботи суду, пов’язаних із формуванням звітності про розгляд судових справ і матеріалів.

2.19. Здійснює підготовку статистичних таблиць, довідок, інформацій для використання в діяльності суду та на оперативних нарадах.

2.20. Розробляє пропозиції щодо підвищення рівня ведення діловодства та судової статистики в суді.

2.21. Бере участь у здійсненні заходів з підвищення кваліфікації працівників апарату суду, які займаються первинним обліком.

2.22. Координує роботу з питань ведення судової статистики з відповідним підрозділом Державної судової адміністрації України та Територіального управління Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області.

2.23. Проводить вивчення та аналіз розгляду судових справ у випадках неможливості їх належного відображення в документах первинного обліку, а також формах звітності та вживає заходи, спрямовані на забезпечення подання відносно них необхідної інформації.

2.24. Веде справи із звітами та справи з питань обліково-статистичної роботи (згідно з номенклатурою справ суду).

2.25. Дотримується встановлених правил користування комп’ютерною технікою та програмним забезпеченням.

2.26. Виконує інші доручення голови суду, керівника апарату суду та начальника відділу.

Права

3.1. Користуватися правами і свободами, передбаченими Конституцією України, Законами України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів» та іншими актами законодавства.

3.2. На соціальний та правовий захист відповідно до свого статусу.

3.3. Отримувати матеріально-технічне забезпечення для виконання покладених на нього обов'язків та завдань.

3.4. В установленому порядку отримувати від працівників суду інформацію, необхідну для виконання посадових обов'язків.

3.5. Вносити в межах своєї компетенції пропозиції щодо вдосконалення роботи відділу та апарату суду в цілому.

3.6. Брати участь у нарадах та зборах трудового колективу суду.

4. Відповідальність

4.1. Головний спеціаліст відділу відповідно до Кодексу законів про працю України, Законів України «Про державну службу» та «Про засади запобігання і протидії корупції» несе відповідальність за розповсюдження чи розголошення інформації, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням службових обов’язків, за збереження та захист баз даних комп'ютерних програм та автоматизованих систем суду, за достовірність службової інформації, що надається голові суду та безпосередньо керівнику апарату суду або начальнику відділу, за порушення трудової дисципліни, невиконання або неналежне виконання (несвоєчасне, неякісне тощо) посадових обов'язків і завдань, бездіяльність або недобросовісне використання наданих йому прав, порушення норм етики поведінки державного службовця та обмежень, пов'язаних з прийняттям на державну службу та її проходженням.

5. Взаємовідносини за посадою

5.1. Головний спеціаліст відділу отримує доручення безпосередньо від начальника відділу або керівника апарату суду.

5.2. Документи на опрацювання головному спеціалісту відділу передаються за резолюцією керівника апарату суду або начальника відділу.

5.3. Подання головним спеціалістом відділу документів на підпис голові суду, керівникові апарату суду здійснюється після погодження з начальником відділу.

5.4. Головний спеціаліст відділу під час виконання своїх обов'язків та завдань взаємодіє з структурними підрозділами апарату суду та іншими працівниками апарату суду, відповідним структурним підрозділом Державної судової адміністрації України та Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Івано-Франківській області та за погодженням з керівником апарату з іншими підприємствами, установами та організаціями.


ЗАТВЕРДЖЕНО:

Наказом керівника апарату

Апеляційного суду

Івано-Франківської області

від ___________№________

ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ

бібліотекаря Апеляційного суду Івано-Франківської області

1. Загальні положення

1.1. Посадова інструкція бібліотекаря Апеляційного суду Івано-Франківської області (далі – суд) встановлює єдині засади діяльності, обсяг посадових обов'язків та основні вимоги щодо їх виконання, права та обсяг відповідальності особи, яка займає посаду бібліотекаря суду.

1.2. Бібліотекар є службовцем апарату суду, посада якого відноситься до відділу кодифікаційно-довідкової роботи та обліку звернень громадян суду.

1.3. Бібліотекар призначається на посаду та звільняється з посади наказом керівника апарату суду з дотриманням вимог трудового законодавства України.

1.4. На посаду бібліотекаря призначається особа, яка має вищу освіту, без вимог до стажу роботи.

1.5. Бібліотекар підпорядковується безпосередньо начальнику відділу та керівнику апарату суду.

1.6. Бібліотекар безпосередньо підпорядкованих працівників апарату суду немає.

1.7. У своїй роботі керується Конституцією України, Законом України «Про судоустрій та статус суддів», та іншими законами України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами, що регламентують діяльність судових органів та регулюють питання, які відносяться до компетенції відділу, наказами, інструкціями та рекомендаціями Державної судової адміністрації України, рішеннями органів суддівського самоврядування, правилами та нормами охорони праці та протипожежного захисту, наказами, вказівками, розпорядженнями голови суду та керівника апарату суду, положенням про відділ кодифікаційно-довідкової роботи та обліку звернень громадян, положенням про бібліотеку суду, та цією посадовою інструкцією.

2. Завдання та обов'язки

Бібліотекар:

2.1. Здійснює формування бібліотечного фонду суду, до якого входять нормативно-правові акти, наукова спеціальна література, матеріали судової практики.

2.2. Веде облік документів, які надходять до бібліотечного фонду або вибувають з нього, та облік і систематизацію законодавчих та інших нормативно-правових актів України, а також підтримання їх текстів у контрольному стані.

2.3. Несе повну матеріальну відповідальність за облік, стан, цілісність і належне зберігання бібліотечних фондів.

2.4. Оформлює щорічну підписку на офіційні друковані видання, збірники актів законодавства, кодекси та довідкові матеріали правової тематики.

2.5. Забезпечує довготривале зберігання бібліотечного фонду відповідно до санітарно-гігієнічних вимог та нормативів розміщення документів.

2.6. Здійснює опрацювання надходжень до бібліотечного фонду.

2.7. Здійснює довідково-інформаційне та бібліотечне обслуговування працівників суду.

2.8. Систематично аналізує використання бібліотечного фонду.

2.9. Вивчає інформаційні потреби працівників суду – користувачів бібліотеки.

2.10. Виконує інші доручення голови суду, керівника апарату та начальника відділу, пов'язані з організацією роботи бібліотеки.

Права

3.1. Користуватися правами і свободами, передбаченими Конституцією України, Законом України «Про судоустрій та статус суддів» та іншими актами законодавства.

3.2. На соціальний та правовий захист відповідно до свого статусу.

3.3. Отримувати матеріально-технічне забезпечення для виконання покладених на нього обов'язків та завдань.

3.4. В установленому порядку отримувати від працівників суду інформацію, необхідну для виконання посадових обов'язків.

3.5. Вносити в межах своєї компетенції пропозиції щодо удосконалення роботи бібліотеки та апарату суду в цілому.

3.6. Брати участь у нарадах та зборах трудового колективу суду.

4. Відповідальність

4.1. Бібліотекар відповідно до Кодексу законів про працю України, Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» несе відповідальність за розповсюдження чи розголошення інформації, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків, за збереження баз даних комп'ютерних програм та автоматизованих систем суду, за недостовірність службової інформації, що надається голові суду та безпосередньо керівнику апарату або начальнику відділу, за порушення трудової дисципліни, невиконання або неналежне виконання (несвоєчасне, неякісне тощо) посадових обов'язків і завдань, бездіяльність або недобросовісне використання наданих йому прав, порушення норм етики поведінки.

5. Взаємовідносини за посадою

5.1. Бібліотекар отримує доручення безпосередньо від начальника відділу, керівника апарату суду та голови суду.

5.2. Бібліотекар під час виконання своїх обов'язків та завдань взаємодіє зі структурними підрозділами апарату суду та іншими працівниками апарату суду, та за погодженням з керівником апарату з іншими підприємствами, установами та організаціями.


ЗАТВЕРДЖЕНО:

Наказом керівника апарату
Апеляційного суду

Івано-Франківської області

від 07.09.2011 р.03-04/57

ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ

завідувача господарства відділу господарського та
матеріально-технічного забезпечення

Апеляційного суду Івано-Франківської області

1. Загальні положення

1.1 Посадова інструкція завідувача господарства відділу господарського та матеріально-технічного забезпечення (далі - відділ) Апеляційного суду Івано-Франківської області (далі – суд) встановлює єдині засади діяльності, обсяг посадових обов’язків та основні вимоги щодо їх виконання, права та обсяг відповідальності особи, яка займає посаду завідувача господарства відділу.

1.2 Завідувач господарства є службовцем апарату суду.

1.3 Завідувач господарства призначається на посаду та звільняється з посади наказом керівника апарату суду з дотриманням вимог трудового законодавства України.

1.4 На посаду завідувача господарства призначається особа, яка має повну загальну середню освіту, без вимог до стажу роботи.

1.5 Завідувач господарства безпосередньо підпорядковується начальнику відділу та керівнику апарату суду.

1.6 Завідувачу господарства безпосередньо підпорядковані прибиральники службових приміщень, прибиральник території та підсобний робітник.

1.7 У своїй роботі керується Конституцією України, Законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про засади запобігання і протидії корупції», іншими законами України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, що регламентують діяльність судових органів та регулюють питання, які відносяться до компетенції відділу, наказами, інструкціями та рекомендаціями Державної судової адміністрації України, рішеннями органів суддівського самоврядування, правилами та нормами охорони праці та протипожежного захисту, наказами, вказівками, розпорядженнями голови суду та керівника апарату суду, положенням про відділ та цією посадовою інструкцією.

2. Завдання та обов’язки

2.1. Організовує роботу із господарського обслуговування приміщення суду, його території.

2.2. Здійснює контроль за належним збереженням та використанням матеріальних цінностей суду, веде їх облік.

2.3. Несе повну матеріальну відповідальність за облік, стан, цілісність і належне зберігання матеріальних цінностей.

2.4. Забезпечує збереження складських товарно-матеріальних цінностей, додержується режиму зберігання, веде облік складських операцій.

2.5. Приймає участь у проведенні щорічної інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей та інших засобів.

2.6. Відображає інвентарні номери на основних засобах, малоцінних та швидкозношуваних предметах.

2.7. Подає відомості до відділу бухгалтерського обліку та звітності суду про списання товарно-матеріальних цінностей.

2.8. Забезпечує правильність оформлення накладних, актів виконаних робіт.

2.9. Підписує акти прийняття-передачі товарно-матеріальних цінностей.

2.10. Приймає участь у забезпеченні суду предметами господарського вжитку, бланками встановленої форми, канцелярським приладдям.

2.11. Забезпечує ремонт і збереження приміщень суду, меблів, інвентарю та інших матеріальних цінностей.

2.12. Слідкує за належним утриманням державних символів у службових приміщеннях суду.

2.13. Здійснює господарське забезпечення засідань, нарад та інших заходів, які проводяться в суді.

2.14. Здійснює контроль за використанням світла, газу, води, своєчасне подання відомостей про їх використання до відповідних організацій.

2.15. Забезпечує робочий стан систем каналізації, вентиляції, електромережі, водо-, теплопостачання тощо.

2.16. Вживає заходів по усуненню несправностей, аварій.

2.17. Забезпечує та контролює своєчасне прибирання приміщень суду відповідно до санітарних норм та правил, прибирання прилеглих територій.

2.18. Організовує та контролює виконання робіт з благоустрою і догляду за зеленими насадженнями.

2.19. Організовує архітектурно-художнє оформлення фасадів будівель, приміщень та територій суду.

2.20. Забезпечує зберігання технічних засобів та господарського інвентарю, його відновлення, поповнення та раціональне використання.

2.21. Керує роботою прибиральників службових приміщень, прибиральника території та підсобного робітника.

2.22. Виконує інші доручення голови суду, керівника апарату та начальника відділу.

Права

3.1. Користуватися правами і свободами, передбаченими Конституцією України, Законом України «Про судоустрій і статус суддів», Кодексом законів про працю України та іншими актами законодавства.

3.2. На соціальний та правовий захист відповідно до свого статусу.

3.3. Отримувати матеріально-технічне забезпечення для виконання покладених на нього завдань та обов'язків.

3.4. В установленому порядку отримувати від працівників суду інформацію, необхідну для виконання посадових обов'язків.

3.5. Вносити в межах своєї компетенції пропозиції щодо вдосконалення роботи відділу та апарату суду в цілому.

3.6. Брати участь у нарадах та зборах трудового колективу суду.

4. Відповідальність

4.1. Завідувач господарства відділу відповідно до Кодексу законів про працю України, Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» несе відповідальність за розповсюдження чи розголошення інформації, яка стала йому відома у зв’язку з виконанням службових обов’язків, за достовірність службової інформації, що надається голові суду та безпосередньо керівнику апарату суду або начальнику відділу, за порушення трудової дисципліни, невиконання або неналежне виконання (несвоєчасне, неякісне тощо) посадових обов'язків і завдань, бездіяльність або недобросовісне використання наданих йому прав, порушення норм етики поведінки працівника суду.

5. Взаємовідносини за посадою

5.1. Для виконання завдань і функцій та реалізації прав, передбачених даною посадовою інструкцією, завідувач господарства взаємодіє з працівниками інших структурних підрозділів суду.

5.2. Завідувач господарства отримує доручення безпосередньо від начальника відділу, керівника апарату суду або голови суду.

 


ЗАТВЕРДЖЕНО:

Наказом керівника апарату

Апеляційного суду

Івано-Франківської області

від 07.09.2011 р. 03-04/57

ПОСАДОВА ІНСТРУКЦІЯ

головного спеціаліста відділу кодифікаційно-довідкової роботи та обліку звернень громадян Апеляційного суду Івано-Франківської області

1. Загальні положення

1.1. Посадова інструкція головного спеціаліста відділу кодифікаційно-довідкової роботи та обліку звернень громадян (далі – відділ) Апеляційного суду Івано-Франківської області (далі – суд) встановлює єдині засади діяльності, обсяг посадових обов'язків та основні вимоги щодо їх виконання, права та обсяг відповідальності особи, яка займає посаду головного спеціаліста відділу.

1.2. Правовий статус головного спеціаліста відділу визначається Законом України «Про державну службу».

1.3. Головний спеціаліст відділу призначається на посаду та звільняється з посади наказом керівника апарату суду з дотриманням вимог трудового законодавства та законодавства про державну службу України.

1.4. На посаду головного спеціаліста відділу призначається особа, яка має вищу освіту за спеціальністю «Правознавство» або «Правоохоронна діяльність» з освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста чи магістра, стаж роботи за фахом на державній службі в органах судової влади не менше 3 років, або стаж роботи за фахом в інших сферах не менше 5 років.

1.5. Головний спеціаліст відділу безпосередньо підпорядковується начальнику відділу та керівнику апарату суду.

1.6. Головний спеціаліст відділу безпосередньо підпорядкованих працівників апарату суду немає.

1.7. У своїй роботі керується Конституцією України, Законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу», «Про засади запобігання і протидії корупції», іншими законами України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, що регламентують діяльність судових органів та регулюють питання, які відносяться до компетенції відділу, наказами, інструкціями та рекомендаціями Державної судової адміністрації України, рішеннями органів суддівського самоврядування, правилами та нормами охорони праці та протипожежного захисту, наказами, вказівками, розпорядженнями голови суду та керівника апарату суду, положенням про відділ та цією посадовою інструкцією.

2. Завдання та обов'язки

2.1. Готує проекти відповідей на звернення громадян та запити на отримання публічної інформації, в межах строків, передбачених законодавством та відповідає за їх якість і достовірність.

2.2. Готує аналізи розгляду звернень громадян, а також висновки, довідкові та аналітичні матеріали з питань, що належать до компетенції відділу.

2.3. Ознайомлює суддів та працівників апарату суду про зміни в чинному законодавстві України та судовій практиці судів вищого рівня.

2.4. Готує проекти пропозицій і звернень до Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо положень законів та інших нормативно-правових актів у разі виникнення питань з цього приводу при здійсненні судом судочинства.

2.5. Організовує прийом громадян, у тому числі особистий прийом керівництвом суду з питань організаційної діяльності, розгляд їх звернень, заяв і скарг, що надходять до суду,

2.6. Вивчає та узагальнює питання, які порушуються громадянами та іншими особами у своїх зверненнях.

2.7. Дотримується встановлених правил користування комп'ютерною технікою та програмним забезпеченням.

2.8. Виконує інші доручення голови суду, керівника апарату суду та начальника відділу.

Права

3.1. Користуватися правами і свободами, передбаченими Конституцією України, Законами України «Про державну службу», «Про судоустрій та статус суддів» та іншими актами законодавства.

3.2. На соціальний та правовий захист відповідно до свого статусу.

3.3. Отримувати матеріально-технічне забезпечення для виконання покладених на нього обов'язків та завдань.

3.4. В установленому порядку отримувати від працівників суду інформацію, необхідну для виконання посадових обов'язків.

3.5. Вносити в межах своєї компетенції пропозиції щодо вдосконалення роботи відділу та апарату суду в цілому.

3.6. Брати участь у нарадах та зборах трудового колективу суду.

4. Відповідальність

4.1. Головний спеціаліст відділу відповідно до Кодексу законів про працю України, Законів України «Про державну службу» та «Про засади запобігання і протидії корупції» несе відповідальність за розповсюдження чи розголошення інформації, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків, за збереження та захист баз даних комп'ютерних програм та автоматизованих систем суду, за недостовірність службової інформації, що надається голові суду та безпосередньо керівнику апарату або начальнику відділу, за порушення трудової дисципліни, невиконання або неналежне виконання (несвоєчасне, неякісне тощо) посадових обов'язків і завдань, бездіяльність або недобросовісне використання наданих йому прав, порушення норм етики поведінки державного службовця та обмежень, пов'язаних з прийняттям на державну службу та її проходженням.

5. Взаємовідносини за посадою

5.1. Головний спеціаліст відділу отримує доручення безпосередньо від начальника відділу або керівника апарату суду.

5.2. Документи на опрацювання головному спеціалісту відділу передаються за резолюцією керівника апарату суду або начальника відділу.

5.3. Подання головним спеціалістом відділу документів на підпис голові суду, керівнику апарату суду здійснюється після погодження з начальником відділу.

5.4. Головний спеціаліст відділу під час виконання своїх обов'язків та завдань взаємодіє зі структурними підрозділами апарату суду та іншими працівниками апарату суду та за погодженням з керівником апарату з іншими підприємствами, установами та організаціями.


Додаток 3 – Посадова інструкція адміністратора справ

 

Назва посадиАдміністратор справ CL-25

Професійна категорія*Підтримка судової діяльності

Резюме посади

Типові обов’язки · Якнайефективніше здійснювати управління проходженням цивільних/кримінальних… · Готувати та аналізувати необхідні звіти. Перевіряти дані, наведені у звітах, з тим щоб було дотримано критеріїв…

Додаток 2

від 07.09.2011 року   ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ

Додаток 1

до Положення про психологічне тестування

кандидатів, що претендують на заміщення

вакантних посад державних службовців

Апеляційного суду Івано-Франківської області

Анкета кандидата

2. Дата і місце народження _____________________________________________________ 3. Місце проживання… 4. Телефон: дом._________________, контакт._____________________________________

НАКАЗ

11 листопада2009 року м. Івано-Франківськ № 03-4/50

Про затвердження контрольного переліку

заходів для проведення орієнтації та

адаптації новопризначених працівників

Апеляційного суду Івано-Франківської області

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про судоустрій України» від 07.02.2002 року № 3018 – ІІІ, використовуючи досвід набутий в ході роботи Робочої Групи з вдосконалення кадрової політики та судового адміністрування, а саме підкомітету з питань орієнтації та адаптації новопризначених працівників, з метою: ознайомлення працівників з організацією роботи Апеляційного суду Івано-Франківської області Івано-франківської області (далі-Апеляційний суд) та його структурою, їхніми посадовими обов’язками, колегами, специфікою роботи, цілями, філософією, стилем управління, внутрішньою культурою колективу, особливістю судових послуг для громадян; доведення до свідомості нових працівників того, яку якість роботи та поведінку від них очікують і чому це важливо; сприяння виробленню у новопризначених працівників позитивного ставлення до своїх посад та до суду;досягнення єдиного результату в колективі; зниження психологічної напруги і подолання великої кількості проблем у нового працівника на початку його роботи у суді, активізації його творчого потенціалу, одержання необхідної для виконання посадових обов’язків інформації, влиття новопризначеного працівника в колектив як рівноправного його члена, пристосування його до характеру та умов праці, до соціального оточення, до традицій і неписаних норм колективу, до особливостей міжособистісних відносин, у зв’язку із необхідністю консультування новопризначених працівників по питаннях пов’язаних з виконанням ними посадових обов’язків, надання їм допомоги у розвитку і вдосконаленні власних навичок і досвіду, координації їх на робочому місці,

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити контрольний перелік заходів для проведення орієнтації та адаптації новопризначених працівників Апеляційного суду (Додаток № 1).

2. Затвердити бланк програми наставництва новопризначеного працівника Апеляційного суду (Додаток № 2).

3. Затвердити форму зворотного зв’язку новопризначеного працівника Апеляційного суду для перевірки успішності проведення орієнтації та адаптації.

4. По закінченню адаптації новопризначеного працівника Апеляційного суду заповнені програму наставництва, звіт за результатами виконання наставництва та форму зворотного зв’язку передавати у відділ кадрової роботи та судової статистики Апеляційного суду для проведення аналізу та опрацювання.

5. Відділу кадрової роботи та судової статистики Апеляційного суду організувати роботу по заходах орієнтації та адаптації новопризначених працівників.

6. Зміст даного наказу довести до відома працівників Апеляційного суду.

7. Контроль за виконанням наказу покласти на керівника апарату Апеляційного суду.

Голова суду П.О. Гвоздик


Додаток № 1

(ведеться в трьох примірниках: 1 - відділ кадрової роботи та судової статистики; 2 - новопризначений працівник; 3 - наставник) Ім’я… Прізвище_____________________________________________________________________

Додаток № 2

ПОГРАМА НАСТАВНИЦТВА

(посада) ___________________________________________ (Прізвище, ім’я, по батькові)

Додаток № 3

для перевірки успішності проведення орієнтації та адаптації (заповнюється після закінчення періоду адаптації)

НАКАЗ

09 листопада2009 року м. Івано-Франківськ № 03-4/49а

Про затвердження переліку заходів для
належного проведення орієнтації новопризначених працівників
Апеляційного суду Івано-Франківської області

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про судоустрій України» від 07.02.2002 року № 3018 – ІІІ, використовуючи досвід набутий в ході роботи Робочої Групи з вдосконалення кадрової політики та судового адміністрування, а саме підкомітету з питань орієнтації та адаптації новопризначених працівників, з метою покращення організації діяльності та ефективності Апеляційного суду Івано-Франківської області (далі-Апеляційний суд) з питань належного проведення заходів при призначенні на посади працівників Апеляційного суду, НАКАЗУЮ:

1.Затвердити перелік заходів для належного проведення орієнтації новопризначених працівників Апеляційного суду (додається).

2. Зміст даного наказу довести до відома керівника апарату Апеляційного суду та начальників структурних підрозділів Апеляційного суду.

3. Контроль за виконанням наказу покласти на керівника апарату Апеляційного суду.

 

 

Голова суду П.О.Гвоздик

 

 

Додаток

Перелік заходів для належного проведення орієнтації новопризначених працівників Апеляційного суду № з/п Перелік заходів Виконавець 1. …

НАКАЗ

14 лютого2012 року смт. Машівка № 17.1-05

Про проведення щорічної оцінки

Виконання державними службовцями

Машівського районного суду

Полтавської області покладених на них

обов’язків і завдань у 2011 році

Відповідно до Положення про проведення атестації державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2000 року № 1922 та Загального порядку проведення щорічної оцінки виконання державними службовцями покладених на них обов’язків і завдань, затвердженого наказом Головного управління державної служби України від 31 жовтня 2003 року № 122 із змінами та доповненнями, -

НАКАЗУЮ:

1. Затвердити порядок проведення щорічної оцінки виконання державними службовцями Машівського районного суду Полтавської області покладених на них обов’язків і завдань (додаток № 1).

2. Провести до 27 лютого 2012 року щорічну оцінку виконання державними службовцями Машівського районного суду Полтавської області (далі державні службовці) покладених на них обов’язків і завдань за підсумками роботи у 2011 році (додаток № 2).

3. Безпосереднім керівникам державних службовців надати до 24 лютого 2012 року керівнику апарату Машівського районного суду Полтавської області Бражник Н.М. заповнені форми бланка щорічної оцінки виконання державними службовцями посадових обов’язків і завдань.

4. Консультанту з кадрової роботи Машівського районного суду Полтавської області Клименко Т.А.:

4.1. довести до відома державних службовців цей наказ;

4.2. здійснити заходи щодо організаційного забезпечення проведення щорічної оцінки виконання державними службовцями покладених на них обов’язків і завдань за підсумками роботи у 2011 році;

4.3. забезпечити долучення заповнених форм бланка щорічної оцінки для зберігання до особових справ державних службовців.

5. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.

 

 

Керівник апарату


Додаток № 1до наказу від

Лютого 2012 року № 17.1-05

ПОРЯДОК

Цей Порядок визначає правові та організаційні засади проведення оцінки виконання державними службовцями своїх обов'язків і завдань під час щорічного…   1. Загальні положення