рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Сприймання дітьми художніх образів та їх причини

Сприймання дітьми художніх образів та їх причини - раздел Философия, ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ФОРМУВАННЯ ХУДОЖНЬО - ОБРАЗНОГО МИСЛЕННЯ ДІТЕЙ Уроки Музики З Використанням Фольклорного Матеріалу Традиційно Проводяться В ...

Уроки музики з використанням фольклорного матеріалу традиційно проводяться в школі за відомою стандартною схемою: подається необхідна інформація про певні звичаї чи свято, підбираються пісні, хороводи, загадки і т.д. Завдяки тому, що фольклор сам по собі включає багато різних видів діяльності, використовувалося все, що відповідало тій чи іншій темі. Але виникало питання: чи саме так потрібно подавати фольклорний матеріал на уроці музики? Адже інформацію про обряди діти можуть отримати і на уроці читання, народознавства, народні пісні можуть час від часу вивчати на уроках музики, а хороводи водити на позакласних заходах. Уроки музики, які доводилося проводити в третіх класах, свідчили, що є велика кількість дітей, які мають до українського фольклору або повністю індиферентне, або упереджене ставлення. Для того, щоб зацікавити дітей фольклором, щоб відкрити їм його красу і в доступній формі - інформаційно-філософську цінність, потрібно було зрозуміти причини цього нігілізму.

Перше, що нас цікавило: наскільки адекватно діти сприймають художні образи мистецтва.

Дітям було запропоновано ряд спеціально продуманих завдань. Наприклад, прослухавши в інструментальному звучанні фрагмент пісні “Зозуля” в обробці М.Колеси (без слів), діти повинні були розповісти, про що могла їм розказати ця музика, і дати їй назву. В музиці виразно чулося зозулине “ку-ку” і, незважаючи на легкість завдання, тільки у 15% дітей відповіді були повністю адекватні прослуханому образу. Трудно було передбачити, що деякі діти можуть дати назву “іде сніг”, або “їде поїзд”.

Поступово ми прийшли до думки про доцільність більш цілеспрямованого спостереження у дітей проявів адекватності (чи неадекватності) сприймання художніх образів на уроках, основаних на фольклорному матеріалі. Одночасно йшов пошук тих проявів, за якими можна було судити про рівень сформованості художньо-образного мислення. Зверталася увага на міміку, жести дітей при пластичному інтонуванні, на чуттєвість сприймання, наявність співпереживання, на словесні характеристики сприйнятих художніх образів. Дітям давалися різного роду творчі завдання: прослухавши музичні фрагменти, створити свою розповідь; на заданий віршик придумати ритмічну характеристику, придумати мелодію. Різноманітні завдання на уроці підбиралися таким чином, щоб спонукати дітей до проявів художньо-образного сприймання певного фольклорного матеріалу. Наприклад: в процесі уроку, пов‘язаного із жнивами, в контексті розповіді була виконана пісня “Хліб всьому голова”, діти мали відповісти на питання: чому в пісні говориться, що хліб-це голова? Прослухавши легенду про рослинку “Мати і мачуха”, слід показати її дітям і дати порухати листочки. Після цього діти повинні пояснити, чому у рослинки така назва. Крім цього дітям запропоновано послухати два твори: один в характері ласкавої колискової пісні, другий - контрастний. Діти повинні були мотивувати, який музичний образ підходить матері, а який - мачусі.

До високого рівнями віднесли дітей, які впізнавали народно-календарні свята, вміли складати про них невеликі цікаві розповіді, змістовно описували родинні традиції. В цих розповідях була відчутна щирість переживань, безпосередність, захопленість, вміння підшукати потрібні слова і вдалі порівняння. Швидко і безпомилково діти впізнавали і відтворювали знайомий фольклорний матеріал. Відчувалася потреба дитини брати активну участь в різних святах, проявляти елементи творчості.

Досереднього рівня ми віднесли дітей, які впізнавали основні народно-календарні свята, але розповідали про них кількома словами. Поставлені вчителем завдання виконували лише за допомогою підказки вчителя. Розповіді були байдужими, беземоційними, без захоплення.

Донизького рівня були віднесені діти, які не могли самостійно впізнати календарно-обрядові свята, розказати про своє розуміння сюжету казки, міфу, легенди. Не бажали брати участь у святах, не проявляли ніякого інтересу. Ставлення було індиферентне або негативне.

Аналіз результатів спостережень довів, що при сприйманні художніх образів окремі діти прагнули висловлювати свої роздуми з приводу прослуханого художнього матеріалу, іноді їхні відповіді були настільки яскравими, що вражали глибиною своїх порівнянь, умовиводів, узагальнень. У інших – таких бажань не виникало зовсім, або їх висловлювання свідчили про відсутність будь-яких змістовних переживань, про хаотичність сприйнятих образів самого життя, які ще не створили відповідної бази для порівнянь, узагальнень, асоціацій. Це діти, які ще не відчули, не осягнули взаємопов’язаності явищ самого життя і не можуть впізнавати їх у художніх образах мистецтва.

Спостереження засвідчили, що кількість дітей, яких можна було б характеризувати як яскраві, невелика. Це приблизно 6-10% (результати підсумовують тривалі спостереження, тому числова характеристика подається певним діапазоном, приблизно).

Нас здивував низький процент (9-17 %) дітей, яких можна було б умовно віднести до середнього рівня, тобто недостатньо яскравих і оригінальних у своїх висловлюваннях, але досить активних і спроможних при певній маленькій підказці правильно виконувати завдання вчителя. Дуже великий процент дітей (60 – 70 %), в яких спостерігається неадекватність сприйняття художніх образів. Серед них є діти, яких умовно можна було б характеризувати як “закриті”, вони психологічно (інтуїтивно) відчувають свою невпевненість, і не бажають її проявляти. Такі діти пасивні, ігнорують завдання вчителя. Інші діти - “відкриті”, контактні. Вони люблять спілкуватися, самовиражатися, але їхні фантазії повністю відірвані від реальних художніх образів, запропонованих вчителем. Слід зауважити, що в перших і других класах серед дітей, в яких спостерігається неадекватність сприйняття художніх образів, більше “відкритих”, контактних для спілкування, в третіх та четвертих класах - більше “закритих”. Тут, напевно, відіграє роль той фактор, що діти цих класів спроможні більш критично давати самооцінку своїй діяльності, їх значно важче (без наявності попереднього досвіду) спонукати на будь-які прояви творчості.

Проведене дослідження допомогло знайти відповідь, чому у більшості дітей спостерігається дуже стримане, а то і негативне відношення до фольклору.

Перша причина - фольклорний матеріал не може повноцінно сприйматися дітьми, якщо він подається окремими частинами, коли роз’єднується музика, поетичний текст, драматургія обряду і т.д. Це рівнозначно, тому як у вишивці дивитися окремо візерунок чорної нитки, окремо візерунок червоної, зеленої чи жовтої, так ніколи і не побачивши красу вишивки в цілому. Саме таке образне порівняння дає можливість зрозуміти, що сприймання художніх образів фольклору обов’язково повинно бути цілісним, а це передбачає органічну єдність не тільки мелодії і поетичного тексту, але й поєднання їх з відповідною драматургією обрядового дійства.

Друга причина - діти не розуміють образної мови народних пісень. В українській мові і особливо в народнопоетичній творчості є дуже багато образності: безліч метафор, алегорій, різноманітних співставлень, порівнянь, паралелізмів, образів-символів. Діти не розуміють цієї образної мови фольклору, тому що не вміють мислити образними асоціаціями, не здатні шукати і знаходити в цих образах спільне, порівнювати їх. Стало очевидним, що асоціативно-образна мова фольклору не тільки незвична дітям, вона - занадто містка та складна. Але, з іншого боку, саме через осягнення образів фольклору можна впливати на формування асоціативно-образного мислення.

Сказане свідчить, що такі чинники як - увага дітей під час уроку, розуміння фольклорного матеріалу, їх творча ініціатива, повнота і осмисленість відповідей - залежить від рівня сформованості у них художньо-образного мислення як генералізованої здібності

Сам той факт, що в кількісно-пропорційному відношенні між дітьми високого, середнього та низького рівнів у перших, других та третіх класах істотної різниці не було, наводить на думку, що художньо-образне мислення дитини,на основі якого відбувається становлення світовідчуття, світогляду майбутньої особистості,потрібно формувати не менш цілеспрямовано і систематично, ніж мислення понятійне.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ТЕОРЕТИЧНІ ЗАСАДИ ФОРМУВАННЯ ХУДОЖНЬО - ОБРАЗНОГО МИСЛЕННЯ ДІТЕЙ

ББК... Рекомендовано до друку Вченою радою Одеського обласного інституту удосконалення вчителів Протокол від...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Сприймання дітьми художніх образів та їх причини

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Батюк Наталія Орестівна
Особливості формування художньо-образного мислення дітей засобами фольклору: Методичні рекомендації до уроків музичного мистецтва в початковій школі. - Одеса: 2007.- с.   ISB

Т Е З А У Р У С
  образне мислення     - здібність комбінувати факти новими способами. Різновидності О.М.: предметно-наочне, варіативно-образне,

ХУДОЖНЬО-ОБРАЗНОГО МИСЛЕННЯ
Здатність людини мислити в образах створила таке унікальне явище, яке ми називаємо мистецтвом. Створення художніх образів вимагає від митця максимальної активізації художньо-образного мислення. В с

Художньо-образного мислення
  На різних етапах онтогенезу види мислення співіснують, взаємовпливаючи та взаємозбагачуючись. Розумовий розвиток людини характеризується своєрідністю, де має місце еволюція і інволю

Різних шкільних предметах.
У педагогічних дослідженнях, які прямо чи опосередковано мали відношення до формування художньо-образного мислення накопичено певний обсяг наукового матеріалу . Аналіз цих досліджень показує як змі

Мислення на уроках музики
  Ми розглянули деякі загальні методи і прийоми “педагогіки творчості” з метою розвитку художнього образного мислення, використання яких має необмежені можливості. Урок музики є дуже

Урок-образ, та основні педагогічні умови його реалізації
Одним з найбільш вдалих прикладів активізації художньо-образного мислення є інтеграція життєвопов’язаної інформації та різних видів діяльності. Під час проведення уроків з елементами інтеграції вчи

Сукупність відповідних прийомів
Для того, щоб цілеспрямовано формувати художньо-образне мислення дітей, необхідно було певний період спостерігати доцільність вибору тих чи інших методичних прийомів. Спостереження за діть

Поетапність впровадження методів та прийомів формування художньо-образного мислення
  Формуючу методику доцільно впроваджувати поетапно, у відповідності з віком школярів. Ø перший етап. На першому етапі

Розділ 3. РОЗРОБКИ УРОКІВ - ОБРАЗІВ
3.1 Тематика “уроків-образів” 1 клас: “Ой на горі та женці жнуть”; “Мисливські оповідання”; “Народні усмішки. Небилиці та побре

Хід уроку
З глибини віків, відколи люди навчилися спостерігати Природу, вони задумувалися: що відбувається в Природі? Чому починає танути сніг, чому з під снігу прокльовуються маленькі білі квіти? -

Хід уроку
Поступово починає танути сніг і царівна Весна бере землю в свої обійми. Зима, натомість, збирається в далеку подорож на північ. Але перед тим як піти, вона зустрічається з Весною. - Хто зн

Слухання: “Баба Яга”, “Богатирські ворота“ Мусорський.
Діалог з дітьми: які засоби музичної виразності відтворюють образ Білобога? (Які тембри рисують цей образ? Світлі чи темні? А про що нам говорить темп? ) Стали Велетні скликати своїх небес

Яке ж коріння дає людям силу? - думав Чорнобог. І зрозумів – це пам’ять! Пам’ять твого РОДУ!
Якщо людина береже своїх рідних і близьких та пам’ятає про тих, кого вже нема, вона стає сильною духом. А якщо забуває, хто її діди-прадіди, з якого вона роду і народу, - вона стає цинічною, жорсто

Хід уроку.
Сьогодні на уроці ми з вами будемо слухати багато різної музики, для того що б розвивався ваш слух. - Для чого людині потрібний хороший слух? (- Щоб слухати.)

Слухають пісню " Там над річкою ".
1) Там над річкою, 2) А як уплела, 3) Плинь, віночку, плинь Дівча стояло; В річку пустила. В тую сторону, З зелених квіточок По личку дрібненька Де було мило

Хід уроку.
“Добрий день, діти” (музичне привітання) На початку уроку ми проспіваємо з вами музичні вправи. Ось подивіться на цей рисунок, скільки всього сходинок має наша драбинка? / малюнок /

РОЗУЧУВАННЯ З ДІТЬМИ ПІСНІ-МАРШУ “Гей там на горі січ іде”.
Молодці, ви старалися. Сподобався Вам цей марш? На наступному уроці ми його вивчимо і виконаємо так, щоб всім хотілося марширувати. То якою повинна бути музика, щоб хотілося марширувати?

СЛУХАННЯ ТА РОЗУЧУВАННЯ З ДІТЬМИ ПІСНІ “Ой Морозе, Морозенку”.
Зрозуміла все бідна мати. Мовчки, тихо пішла вона до річки і більше ніхто її вже не бачив. Люди, які пішли за нею, кажуть, що побачили на березі ріки дерево, якого раніше не було. То була верба, пл

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги