рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Героїчне минуле українського народу в ранній творчості Т.Г. Шевченка

Героїчне минуле українського народу в ранній творчості Т.Г. Шевченка - Реферат, раздел Литература, Реферат На Тему: Героїчне Минуле Українського Народу В Ранній Творчості Т.г....

Реферат на тему: Героїчне минуле українського народу в ранній творчості Т.Г.Шевченка У ранній період творчості (1838-1843 р.) Т.Г.Шевченко багато уваги приділяв історичній тематиці. Однією з головних його тем є боротьба українського народу проти поневолення польською шляхтою. Уже в “Кобзарі” 1840 р. була надрукована поема “Тарасова ніч” (1838). В основу твору покладено події травня 1630 р коли відбувся бій козаків проти військ польського гетьмана С. Конецпольського під Переяславом.На чолі боротьби стояв Тарас Трясило.

Обізвався Тарас Трясило Віру рятувати, Обізвався орел сизий Та й дав ляхам знати! Повстання проти армії польського гетьмана Конецпольського очолював Тарас Трясило (Тарас Федорович). Вирішальний бій стався під Переяславом 22 травня 1630 р після трьох тижнів запеклої боротьби козаки розбили армію Конецпольського.Наливайко Северин - ватажок народного повстання проти шляхетської Польщі в кінці 16 ст. (1594-1596); був захоплений у полон і страчений у Варшаві 1597 р. З ім’ям Наливайка пов’язано багато пісень та легенд.

Приваблювала Т.Г.Шевченка і тема боротьби українського народу проти турецько-татарських загарбників. Вперше вона порушена у поемі “Іван Підкова” (1838), також опублікованій у “Кобзарі” 1840 р. Іван Підкова - козацький ватажок другої половини 16 ст. відомий в народі походами проти турків. Про його морський похід відомостей немає. Поема композиційно складається з двох частин.У першій розповідається про минулі часи, які протиставляються сучасному Шевченкові становищу України. Туга за минулим, помітна деяка ідеалізація минулого.

Було колись - в Україні Ревіли гармати; Було колись - запорожці Вміли панувати. Панували, добували І славу, і волю Було колись добре жити На тій Україні У другій частині безпосередньо відтворюється морський похід. Яскраво виділяється образ сміливого отамана - керівника походу. Він наділений надприродною силою: А попереду отаман Веде, куди знає. Походжає вздовж байдака.Підняв шапку - човни стали. “Нехай ворог гине у Царг рад, до султана Подемо в гості Надів шапку і знову закипіло море. Ця гіперболізація бере свій початок з фольклору.

Так малював народ героїв у легендах, піснях, думах, таким бачив своїх героїв-предків (образ Данила Нечая у пісні “Ой з-за гори високої”). А в думі “Отаман Матяш старий” герой “на доброго коня сідає, шість тисяч турок-яничар побіждає”. Гіперболізований і образ Івана Підкови у Шевченка.Поема підносить гордість народу за героїчну боротьбу в минулому, будить патріотичні почуття.

Якщо у поемі “Іван Підкова” дано лише картину початку походу, то вже у поемі “Гамалія” відтворено весь похід, бій у Царгороді, повернення козаків з перемогою на Батьківщину.Поема написана у 1842 р. і починається вона піснею невільників, створеною під впливом народних дум (про Самійла Кішку, Олексія Поповича, Марусю Богуславську, Івана Богуславця та ін.) Гамалія не історична особа, але в 17-18 ст. серед козацької старшини було кілька Гамалій. Згадуються вони й у “Истории руссов”. Це узагальнений образ козацького ватажка.

Ватажок Гамалія у поемі зображений у тісних зв’язках з козацтвом.Запорожці пливуть у Туреччину і “попереду Гамалія байдаком керує”. У Скутарі - передмісті Стамбула - він у самому пеклі бою. Гамалія по Скутарі - по Пеклу гуляє, Сам хурдигу розбиває, Кайдани ламає. Під час повернення на Україну пливе останнім: пливе Позад завзятий Гамалія: Орел орлят мов стереже Гамалія здобуває славу “На весь світ великий, на всю Україну”. Запорожці в поемі вималювані яскравіше, ніж у поемі “Іван Підкова”. Тут дано зримі картини бою, показано їх відвагу.

Чернець - гетьман Петро Конашевич Сагайдачний. Під його проводом козаки здійснили ряд успішних походів на татарські й турецькі міста-фортеці, які були водночас і невільницькими ринками.Насправді Сагайдачний ченцем не був, він помер 1622 р від рани, яку дістав у бою під Хотином (1621 р.) Шевченко, як і деякі історики, вважав, що Сагайдачний помер у монастирі. Візантія “боїться, щоб чернець Не засвітив Галату знову” (передмістя Стамбула, яке спалив Сагайдачний в одному з боїв” Широко використана в поемі персоніфікація. Лиман передав Дніпрові журбу-мову, Дніпро зареготався, Босфор схаменувся.

Звертається Т.Г.Шевченко і до другого свого визначного попередника - Г.Квітки-Основ’яненка (1839). Ця поезія теж ввійшла до першого “Кобзаря” 1840 р. Г.Основ’яненка поет називає “отаманом”, “батьком”, “орлом сизокрилим”. Поезія-послання починається романтичною картиною природи. Тут же згадка про минуле України, яке протиставляється сучасному.

Коли на Україні “кров ляха, татарина морем червоніла”, тепер же його країна Обідрана, сиротою Понад Дніпром плаче; Тяжко-важко сиротині, А ніхто не бачить У цій поезії Т.Г.Шевченко, оспівуючи минуле, прагне розв’язати важливі проблеми сучасності, з’ясувати Чия правда, чия кривда І чиї ми діти. Минуле повинно давати відповідь на проблеми сучасності. Саме тому поет і закликає Квітку-Основ’яненка співати про славне минуле України, про боротьбу проти поневолювачів. Митець висловлює віру і впевненість, що їй належить велике майбутнє: Наша дума, наша пісня Не вмре, не загине От де, люде, наша слава, Слава України! Т.Г.Шевченко відтворює героїчне минуле нашого народу стилістичними засобами мови: і фонетичними, і лексичними, і морфологічними, і синтаксичними.

Адже, за словами П.Воронька, клітиною мислі та артерією сили духу є саме слово.Влучно сказане, образно складене швидше переконує. У творчості раннього періоду Т.Г.Шевченко оспівав героїчне минуле українського народу.

Увагу поета привернули ті моменти минулого, у яких виявилась боротьба народу проти загарбників та пригноблювачів за свою волю й незалежність. Мотив визвольної боротьби є основним у поезіях “Іван Підкова”, “Тарасова ніч”, “Гамалія”, “До Основ’яненка”. У ліричному творчі “Тарасова ніч” відтворено моменти визвольної боротьби українського народу проти польської шляхти.Ліричні твори “Іван Підкова” й “Гамалія” змальовують героїчні морські походи запорізького козацтва проти турецьких загарбників. Ці твори є, як зазначив І.Я.Франко, “немов дзвінким погуком козацького геройства та відваги й енергії”. У поезії-посланні “До Основ’яненка” поет, оспівуючи героїчне минуле нашого народу, звертаючись до великого митця слова, прагне з’ясувати багато проблем, те, що його найбільше хвилює: “чия правда, чия кривда і чиї ми діти” Образи своїх героїв автор замальовує в піднесеному героїчному плані, гіперболічними рисами. твори мають виразно романтичний характер, використано в них ряд народних пісень, в дусі народних дум зображено козаків, що перебувають в турецькій тюрмі.

– Конец работы –

Используемые теги: Героїчне, минуле, українського, народу, ранній, творчості, Шевченка0.089

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Героїчне минуле українського народу в ранній творчості Т.Г. Шевченка

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Значення творчості Т. Г. Шевченка (Значение творчества Тараса Григорьевича Шевченко)
Попередники великого поета в укранськй лтератур в свох творах критикували окрем явища тогочасного життя, як-от знущання помщикв з селян, хабарництво… Творчсть великого народного поета внесла в нашу лтературу незнане багатство… Використовували в свох творах живу народну укранську мову, а також скарби усно народно творчост, але це використання…

Тема: Визвольна війна українського народу середини XVII ст. Утворення козацької держави
Міні модуль Хронологічна таблиця quot Визвольна війна р р І ий етап quot...

Освобожден народ, но счастлив ли народ? по поэме Некрасова "Кому на Руси жить хорошо?"
А народ- это и есть те самые только чтоосвобожденные крестьяне. Крестьяне- самый бедный и бесправный класс, и искатьсреди них счастливого более чем… Но тем не менее назватькрестьян счастливыми, даже чуть-чуть, сложно. Поскольку… Само счастье свалилосьдостаточно неожиданно, многие были к нему не готовы и, оказавшись на воле, былиптичками,…

Становлення української національної держави та формування органів державного й місцевого управління в період визвольної війни українського народу під проводом Б. Хмельницького
Становлення української національної держави та формування органів державного й місцевого управління в період визвольної війни українського народу... Починаючи весною р війну проти польської шляхти Богдан Хмельницький не ставив собі за мету створення...

Значення творчості Т. Г. Шевченка (Значение творчества Тараса Григорьевича Шевченко)
Попередники великого поета в укранськй лтератур в свох творах критикували окрем явища тогочасного життя, як-от знущання помщикв з селян, хабарництво… Творчсть великого народного поета внесла в нашу лтературу незнане багатство… Використовували в свох творах живу народну укранську мову, а також скарби усно народно творчост, але це використання…

Вступ до курсу Історія України. Витоки українського народу
Історія України втілює в собі віхи історичного шляху українського народу який вносив значний вклад у розвиток світової цивілізації Історичний... Запропонований опорний конспект лекцій з курсу Історія України укладений з... При підготовці конспекту лекції ми враховували й те що в сучасних умовах вдосконалення науково методичного...

Маленькие народы России
Говорят на чувашском языке тюркской группы алтайской семьи. Диалекты - низовой ("укающий") и верховой ("окающий"). Субэтнические группы - верховые… Распространён также русский язык. Верующие Чуваши в основном православные.… В 1917 Чуваши получили автономию: АО с 1920, АССР с 1925, Чувашская ССР с 1990, Чувашская республика с 1992. Основное…

Лексико-стилістичні особливості творчості Еріка Еммануеля Шміта на прикладі роману "Оскар та Рожева пані"
Ми маємо можливість вибирати серед романів, поезії, театральних пєс і серед багатьох інших жанрів. Один із найбільш популярних у світі сучасних… Це винятковий автор, який пише театральні пєси, романи, розповіді, ессе та… За десять останніх років Ерік Еммануель Шміт став оним із найпопулярніших франкомовних авторів і одним із найбільш…

Особливості образу ліричного героя у творчості Байрона
Робота складається із вступу, двох розділів, висновків та списку використаних джерел. У роботі містяться десять першоджерел російських дослідників… Поетом великим і знаменитим називав Байрона Т. Шевченко.Українську перекладну… Його слава в першій третині XIX ст. була незвичайна й поступалася хіба що славі Наполеона.

Українська жіноча проза кінця ХХ століття: світоглядні моделі й особливості художнього стилю
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор Турган Ольга Дмитрівна, Запорізький державний медичний університет, завідувач кафедри… Рецепція новітніх теорій гендерного аналізу, наративу, психоаналізу розширює… Сучасна ситуація відзначається актуалізацією „жіночого” дискурсу в українській літературі пострадянського простору,…

0.029
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам
  • Значення творчості Івана Котляревського для української літератури Близько 200 років минуло з часу появи поеми Котляревського Енеїда і понад 150 -з дня першої вистави його п єси-опери Наталка Полтавка , але й… Будинок Котляревських стояв в одному з наймальовничіших куточків Полтави, яка… Тут у товаристві босоногих ровесників промайнуло дитинство майбутнього письменника.
  • Українська писанка Прославляючи вічний закон пробудження природи на землі, возвеличували і вшановували водночас один із головних символів цієї пори – яйце, з якого, як… Раніше розписувати писанки можна було лише у чітко визначений час, з певними… Подібний образ жінки-праматері був широко відомий і в наших народів. Її образ персоніфікується: в єгиптян – в Ізіду, у…
  • Біографія Тараса Григоровича Шевченка Вся творчість великого Кобзаря зігріта гарячою любов’ю до Батьківщини, пройнята священною ненавистю до ворогів і гнобителів народу. Його думи, його… А решту - 13 "вільних" років перебував під невсипущим наглядом жандармів.… Царський уряд не впереше розправлявся так з небажаними йому передовими людьми.Полум’яний співець свободи, Тарас…
  • Українська національна кухня Народна кухня - це така ж культурна спадщина, як мова, література, мистецтво, це неоціненний здобуток, яким можна пишатися, який не слід забувати.… Більшість страв української кухні, на відміну від страв інших кухонь,… Наприклад, при варінні українського борщу використовується до 20 різних продуктів, що створює приємний смаковий букет…
  • Языковые взаимодействия тюркских и славянских народов Есть ли необходимость вникать в идеи старика Вольта о гальванизации, чтобы включить зажигание в автомобиле? Яростное отрицание классической истории… Даже влюбленный в историю Марк Блок вынужден был, говоря о влиянии историков… Против этого решительно выступила советская историческая наука На совещании хорошо думается. Как на концерте…