рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

СОЦІАЛЬНО-ПОЛІТИЧНІ АСПЕКТИ.

СОЦІАЛЬНО-ПОЛІТИЧНІ АСПЕКТИ. - раздел Социология,   Національний Технічний Університет України...

 

НАЦІОНАЛЬНИЙ ТЕХНІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ УКРАЇНИ

«КИЇВСЬКИЙ ПОЛІТЕХНІЧНИЙ ІНСТИТУТ»

ФАКУЛЬТЕТ СОЦІОЛОГІЇ

КАФЕДРА ІСТОРІЇ

 

Програма затверджена кафедрою історії

Протокол № 7 від 6 березня 2002 р.

Зав. кафедрою Ковальський Б.П.

 

 

ПРОГРАМА КУРСУ “ІСТОРІЯ УКРАЇНИ”

СОЦІАЛЬНО-ПОЛІТИЧНІ АСПЕКТИ.

Для студентів бакалаврського циклу «НТУУ «КПІ»

На 2006-2007 н.р.

 

 

Програма розроблена

У відповідності з наказом

№ 1/9-18 «Про розробку освітньо-професійних програм вищої освіти за

Вступ.

Сторія та історіографія в еволюції, їх місце і роль в гуманізації діяльності людини. Історіософські концепції щодо формування та розвитку українського етносу.

Предмет, завдання, методологічні принципи, джерела вивчення історії України як науки, що досліджує генезис і закономірності становлення та розвитку українського народу, його боротьбу за національно-державну незалежність, діяльність в соціально-політичній, інших сферах життя з давніх часів до сьогодення. Еволюція концепцій та історіографії основних проблем курсу, його наукова періодизація. Значення вивчення історії України для підготовки майбутніх спеціалістів, її місце і роль в гуманізації діяльності людини. Оволодіння курсом дозволить молодому професіоналу спиратись на загальнолюдські цінності, творчо опрацьовувати і критично переосмислювати багатство світового історичного досвіду та засвоювати його уроки, виробити на цій основі власні переконання, громадянську позицію, здобути навички і вміння, необхідні для практичної діяльності.

Історіографія проблеми генезису українського народу, становлення української нації. Початок людської цивілізації на території України. Пращури сучасних українців. Поняття народність, народ, нація, етногенез. Наша передісторія: трипільська доба, післятрипільська доба, скіфо-сарматська доба, слов’янська доба.

Теорії походження слов’ян та історіографія проблеми генезису українського народу. Проблема “прабатьківщини” слов’ян в історичній науці. Український народ – автохтон на своїй землі. Основні концепції, підходи щодо формування та розвитку українського етносу.

Основні періоди формування українського народу. Перша згадка назви “Україна”. Становлення української нації. Нація – вища форма розвитку етносу. Співвідношення народу і нації. Труднощі “відродження” і становлення української нації.

 

Модуль І. Етнополітичний контекст української історії.

Формування та розвиток історико-етнографічних регіонів України.

Регіони як об’єкти вивчення: Буковина, Волинь, Галичина, Закарпаття, Слобожанщина. Особливості формування етнонаціональної структури… Обумовленість та форми проявів етнокультурних особливостей українців в…  

Етнополітика та її особливості в різні періоди життя українського

Народу. Історичні аспекти, найбільш характерні риси спілкування

Між собою, в рамках держави чисельних етносів в Україні.

Особливості литовської експансії на українські землі: етнополітичні виміри. Міжетнічні процеси в контексті польсько-литовських уній. Етнополітика… Етнополітика козацько-гетьманської держави. Посилення “російського фактору”.… Етнополітичний фактор в умовах інкорпорації українських земель до складу Російської імперії. Український національне…

Етнополітичні аспекти української історії новітнього періоду.

Етнополітичні аспекти внутрішньої політики у часи гетьманату П.Скоропадського, Директорії. Міжетнічні конфлікти у національно-визвольному русі на… Національно-державне будівництво в Україні. Входження УСРР до СРСР. Проблеми… Етнополітичні проблеми в Україні періоду Другої світової та Великої Вітчизняної воєн. Боротьба українського народу за…

Модуль ІІ. Історичний поступ української держави.

Основні закономірності, суть і наслідки початкових етапів процесу українського державотворення. Слов’янська держава Київська Русь. Козацько-гетьманська держава.

Концепції державності в українській історико-політичній науці. Історико-психологічні особливості формування української державності і права. Становлення і розвиток суспільних зв’язків в Україні в додержавний період: родини, роду, племені, полісів, союзів полісів і племен. Полісна організація суспільства представників Трипільської, Середньостогівської та інших культур. Виникнення першопочатків держави в Україні в ІV-І тисячоліттях до н.е.: характерні закономірності і особливості. Військова демократія як особлива форма організації суспільства.

Скіфо-сарматська держава: суспільний і державний лад, політико-адміністративний устрій. Характерні риси і особливості народів скіфської держави. Грецькі і римські впливи на розвиток української державності в скіфський період. Міграційні процеси на території України в першій половині І тисячоліття н. е.

Слов’янський період розвитку української державності. Держави антів, дулібів, полян та ін. Особливості їх суспільного і державного ладу. Відродження військової демократії як переддержавного типу організації суспільства. Утворення держави русів і етапи її розвитку. Суспільна і державна організація Київської Русі. Становлення феодальних відносин. Феодальна і політична роздробленість держави русів. Утворення нових держав: Галицько-Волинського, Київського, Переяславського, Чернігівського та інших князівств. Завоювання українських земель татаро-монголами та їх вплив на державний лад українських князівств у другій половині XIIIст.

Литовсько-польський період в українській історії державотворення. Спільна боротьба українського і литовського народів проти татаро-монголів. Включення земель Південно-Західної Русі до складу Великого князівства Литовського і Речі Посполитої Польської. Соціально-політична організація українського суспільства в XIV-XVIст. Політико-адміністративна залежність етнічних українських територій від ряду інших європейських держав.

Боротьба українського народу проти поневолювачів. Виникнення козацтва. Запорозька Січ: суспільно-політичний лад. Утворення української держави – Війська Запорозького під проводом Б.Хмельницького, її державно-політична і соціально-економічна організація. Занепад і ліквідація козацько-гетьманської держави в другій половині XVIIIст. Причини і наслідки для українського народу.

 

Сторичні особливості пошуку оптимальних моделей будівництва незалежної України. Еволюція українського державотворення

В 1917-1920рр.

Українська Народна Республіка. Жовтневі події в Україні. Проголошення УНР, діяльність її урядів (листопад 1917-квітень 1918рр.). Політика… Українська Держава на чолі з Павлом Скоропадським (квітень-грудень 1918р.)… Боротьба за владу в Україні наприкінці 1918 – в 1919 році. Утворення і прихід до влади Директорії. Відновлення УНР, її…

Еволюція, закономірність, ефективність розвитку державності

Основні проблеми національно-державного відродження суверенної України на початку 90-х років ХХ ст. Події серпня-вересня 1991р. Прийняття Верховною… Подальші кроки в державному будівництві України. Завершення формування трьох… Затвердження ВР України Гімну, Прапора і малого Герба держави в січні-лютому 1992р. Прийняття закону “Про місцеве…

Поєднання історичного і сучасного.

Соціальні структури і соціальні відносини в українському суспільстві в історичному контексті, їх роль в створенні оригінальної форми державності (до… Суспільство кіммерійців, скіфів, сарматів, його соціальне розшарування та… Київська Русь – ранньофеодальна держава, її соціальна структура та соціальні відносини. Суспільна організація…

Сторія формування та діяльності громадських, культурологічних та політичних організацій в українському суспільстві.

Початок українського національного відродження. І.Котляревський. Кирило-Мефодіївське братство. Т.Шевченко. “Руська трійця”. Український… Активізація національного руху в Україні. Діяльність загальноукраїнських…  

Лекція І. Історичні аспекти виникнення і функціонування освітних систем, становлення вищої освіти в Україні

1. Виникнення та розвиток освітніх систем на українських етнічних землях в епоху Середньовіччя. 2. Систематизація освіти у ХІХ – на початку ХХ ст. 3. Національна освіта в 1917-1919 рр. Діяльність української діаспори в галузі освіти.

Лекція ІІ. Розвиток науки і техніки в Україні у ХVІІ-ХХ ст.

1. Наука України у ХVІІ-ХІХ ст. 2. Формування системи наукових установ і розвиток науки у першій половині ХХ… 3. Особливості української науки в умовах науково-технічної революції.

Курс “Історія України (Соціально-політичні аспекти)”……………………….… 3

Модуль ІV. Історія формування та визначальні тенденції в розвитку освіти, науки, техніки як фундаментальних основ життя українського народу

Лекція І. Історичні аспекти виникнення і функціонування освітних систем, становлення вищої освіти в Україні…………………....…………………………23

Лекція ІІ. Розвиток науки і техніки в Україні у ХVІІ-ХХ ст..……………….….53

Лекція ІІІ. Пріоритетні напрямки освітньої, наукової і техніко-промислової політики сучасної України……………………………...………………….……...78

– Конец работы –

Используемые теги: соціально-політичні, аспекти0.056

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: СОЦІАЛЬНО-ПОЛІТИЧНІ АСПЕКТИ.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

Дальневосточный аспект российско-американских отношений
Особое внимание также уделено выделению роли и места нетрадиционных акторов в современных международных отношениях. Во второй главе исследуются и… Третья глава данной дипломной работы посвящена историческому аспекту… В четвертой главе рассматриваются основные формы и виды сотрудничества Востока России и США, дается анализ…

Некоторые аспекты реализации гарантий прав иностранных инвесторов в Беларуси
Известно, что Федеративная Республика Германия является одним из ведущих экономических партнеров РБ. Это распространяется и на сферу инвестиционной… Хотелось бы назвать несколько примеров успешного сотрудничества. В РБ… Немецкие фирмы положительно восприняли объявленный в стране курс на либерализацию экономики.

Некоторые аспекты взаимоотношений России и Европейского Союза
Растущее значение имеют внешние обстоятельства и предпосылки. В числе таких внешних факторов — участие России в многосторонней дипломатии, в… Но и само развитие России в политико-экономической плоскости трудно… Рассмотрим каждый из блоков в отдельности.

Мотивационные аспекты стратегии управления персоналом на микроуровне
Исходящий продукт уже не может быть усовершенствован как на количественном, так и на качественном уровне. Совершенствование технологий и повышение… Учитывая нынешнюю ситуацию в Украине, рассматривая особенности экономического… Поэтому актуальность темы в современных условиях определяется необходимостью изучения широкого спектра знаний и умений…

Культурные аспекты общения государственных служащих
Философия права. С. 344). Собственно, когда речь идет о государственной службе, всякий раз говорится о государстве, его надежности и… Государственные служащие разных категорий, рангов и должностей благодаря… Государственное (социальное) управление, будучи важнейшей функцией государственной службы, имея в качестве своей…

Условия компенсации морального вреда (некоторые аспекты)
Суду необходимо также выяснить, чем подтверждается факт причинения потерпевшему нравственных или физических страданий, при каких обстоятельствах и… Говоря о противоправности, нужно иметь в виду то, что моральный вред… К тому же должен быть доказан сам факт наличия подобных действий.

Философские аспекты дискуссии «западников» и «славянофилов»
Он видел в этом сближении не механическое заимствование западноевропейского опыта, а объединение на общей христианской основе, требующей реформации,… Это обновление Чаадаев видел не в подчинении православия католицизму, а именно… Такое одностороннее толкование славянофильства нередко приводило к тому, что это направление трактовалось как…

Биологические аспекты наркомании
Необходимость соблюдения правового критерия в оценке понятия "наркотическое вещество" можно продемонстрировать на примере - этанола. Этиловый спирт… Однако оценка социальных последствий запрещения его немедицинского потребления… Но реально бороться с этим явлением можно только ликвидировав социальные причины, обуславливающие его широкое…

Гигиенические аспекты безопасности труда пользователей персональных ЭВМ
Анализ полученных результатов, данных других авторов позволяет составить определенное представление о факторах риска здоровью пользователей ПЭВМ.… По мере накопления новых данных по рассматриваемой проблеме становятся все… Часто на рабочих местах отсутствует специализированная мебель и с эргономических позиций организация рабочих мест…

Роль психологических аспектов педагогического процесса в формировании будущего специалиста
Это обусловлено действием следующих факторов: недостатком профессиональных знаний, умений и навыков; необходимостью предоставления молодым людям… Все это создает молодым людям (будущим специалистам) значительные трудности. Борьба за выживание украинских предприятий привела к тому, что повысились, причем значительно, профессиональные…

0.038
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам
  • Гендерный аспект в образовании Ведь педагогический штат любого учебного заведения включает в себя как мужчин, так и женщин.А значит, мужчины и женщины обучают по-разному, и… Лучше всего женщинам удается формировать познавательный интерес студентов к… По результатам исследований для юношей профессии по уровню их престижности следующим образом распределились по степени…
  • Морально-правовые аспекты клинической реаниматологии Врач как личность в социальном и психологическом плане не ограничивается "узкой" лечебно-профилактической деятельностью, а участвует в решении… Термин "деонтология" введен в обиход сравнительно недавно - в начале прошлого… Отсюда и следует, что гуманизм, человечность - понятия, не имеющие места в человеческом обществе.С развитием медицины…
  • Актуальные аспекты альтернативного лечения эндометриоза От первых шагов и по сегодняшний день эндометриоз остается неразгаданным ребусом, одним из наиболее интригующих, недостаточно изученных и непонятных… Наиболее изученными среди основных стимуляторов неконтролируемого роста… Это гормонозависимое заболевание, которое возникает вследствие нарушений в гипоталамо-гипофизарно-яичниковой системе,…
  • Исследование феномена двойничества в культуре серебряного века в аспекте изучения творчества Сергея Александровича Есенина Заключение. Список используемой литературы. ВВЕДЕНИЕ Феномен двойничества, свойственный ментальности русской культуры изначально, проявляющийся в ее… На современном этапе культурно-исторического развития проблема двойничества… Цель работы заключается в общей характеристике культурного сознания рубежа XIX-XX веков, в анализе феномена…
  • Этико-деонтологические аспекты фармации Сам термин «деонтология» был введен в обиход в начале XIX века английским философом Иеремией Бентамом для обозначения науки о профессиональном… Уже в индийском своде законов Ману «Веды» перечислены правила поведения врача.… Они заложили новые традиции в отношениях с больными, составившие славу русской медицины.