рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

бизнес-план

бизнес-план - раздел Экономика, Вступ Не Дивлячись На Всі Труднощі І Проблеми В Україні У Сфері Приватного П...

ВСТУП Не дивлячись на всі труднощі і проблеми в Україні у сфері приватного підприємництва зайняті вже мільйони людей. Проте бізнес - це абсолютно особлива манера життя, що припускає готовність робити самостійні рішення і ризикувати.Як всім добре відомо, гарантії успіху не може дати ніхто. Рівень смертності підприємств дуже високий - близько 50 всіх нових підприємств перестають існувати протягом першого року функціонування Феномен падіння підприємств широко досліджувався і вивчався, але вдається виявити і усунути вплив лише деяких чинників, що приводять до цього.

Типовими причинами краху підприємств є загальний економічний спад, випуск товарів, що не задовольняють потреби ринку, неправильне управління і маркетинг і, звичайно ж, неадекватне фінансування.Цей перелік можна доповнити великою кількістю інших чинників, більшість з яких в тому або іншому ступені є похідними від названих основних причин. Сучасна економічна ситуація, пов язана з переходом до ринкових відносин, диктує підприємствам новий підхід до внутрішньо фірмового планування.

Планування необхідне будь-якій організації, яка має намір робити якусь дію в майбутньому.Підприємства вимушені шукати такі форми і моделі планування, які забезпечували б максимальну ефективність схвалюваних рішень. Кожен підприємець, починаючи свою діяльність, повинен ясно представляти потребу на перспективу у фінансових, матеріальних, трудових і інтелектуальних ресурсах, джерела їх отримання, а також уміти чітко розрахувати ефективність використання ресурсів в процесі роботи фірми. У ринковій економіці підприємці не зможуть добитися стабільного успіху, якщо не будуть чітко і ефективно планувати свою діяльність, постійно збирати і акумулювати інформацію як про стан цільових ринків, положенні на них конкурентів, так і про власні перспективи і можливості. При всьому різноманітті форм підприємництва існують ключові положення, застосовні практично у всіх областях комерційної діяльності і для різних фірм, але необхідні для того, щоб своєчасно підготуватися і обійти потенційні труднощі і небезпеки, тим самим зменшити ризик в досягненні поставлених цілей 6, с. 31 . Важливим завданням є проблема залучення інвестицій, у тому числі і зарубіжних, в підприємства, що діють і розвиваються.

Для цього необхідно аргументувати і обґрунтувати оформлення проектів пропозицій , що вимагають інвестицій. Для цих і деяких інших цілей застосовується бізнес-план. У ринковій економіці бізнес-план є робочим інструментом, використовуваним у всіх сферах підприємництва.

Бізнес-план описує процес функціонування фірми, показує, яким чином її керівники збираються досягти свої цілі і завдання, в першу чергу підвищення прибутковості роботи.

Добре розроблений бізнес-план допомагає фірмі рости, завойовувати нові позиції на ринку, де вона функціонує, складати перспективні плани свого розвитку.Бізнес-план є постійним документом він систематично оновлюється, до нього вносяться зміни, пов язані як із змінами, що відбуваються усередині фірми, так і на ринку, де діє фірма. Бізнес-план є одним з основних документів, що визначають стратегію розвитку фірми. Разом з тим він базується на загальній концепції розвитку фірми, детальніше розробляє економічний і фінансовий аспект стратегії, дає техніко-економічне обґрунтування конкретним заходам.

Бізнес-план охоплює одну з частин інвестиційної програми, термін реалізації якої зазвичай обмежений одним або декількома роками що часто кореспондують з термінами середньо - і довгострокових кредитів , що дозволяє дати достатньо чітку економічну оцінку наміченим заходам 6, с. 40 . Крім того, бізнес-план - це важливий документ про наміри, завдяки якому банки, якщо вони діють мудро, можуть підсилити контроль над ефективністю використання їх інвестиційних засобів і визначити ознаки виникнення проблем ще до того, як вони стануть очевидними.

Це особливо актуально в Україні останнім часом, у зв язку з недавнім відкриттям фінансування окремих проектів українських підприємців з боку зарубіжних інвесторів, таких як Європейський Банк Реконструкції і Розвитку, Німецько-український Фонд, Фонд Україна , Фонд Євразія і Фонд Малих Приватних Підприємств та ін. Обов язковим документом для участі в цих програмах, є бізнес-план організацій, зацікавлених в таких програмах. Інвестори повинні бути уверенны в доскональному опрацьовуванні проекту і обізнані про його ефективність. Правильно складений бізнес-план повинен відповідати на питання Чи варто вкладати гроші в цю справу і чи принесе воно доходи, які окуплять всі витрати сил і засобів Бізнес-план це документ, який описує всі основні аспекти комерційного підприємства, аналізує всі проблеми, з якими воно може зіткнутися, а також визначає способи вирішення цих проблем.

Оволодіння мистецтва складання бізнес-планів сьогодні стає актуальним з кількох причин - у економіку йде нове покоління підприємців, багато хто з них ніколи не керував якою-небудь комерційною структурою, і тому дуже погано представляють весь круг чекаючих їх проблем, особливо в ринковій економіці - господарські проблеми міняються і ставлять досвідчених керівників перед необхідністю по-новому розглядати свої майбутні заходи, і готуватися до незвичної справи - боротьби з конкурентами, в якій не буває дрібниць - для отримання інвестицій і підйому економіки необхідно уміти обґрунтовувати свої заявки і доводити інвесторам життєздатність і реальність своїх планів. Призначення бізнес-плану полягає в тому, щоб допомогти керівництву підприємства вирішити цілий ряд задач - визначити конкретні напрями діяльності фірми, цільові ринки і місце фірми на цих ринках - сформулювати довготривалі і короткострокові цілі фірми, стратегію і тактику їх досягнення.

Визначити осіб, відповідальних за реалізацію стратегії - вибрати склад і визначити показники товарів і послуг, які будуть запропоновані фірмою споживачам. Оцінити виробничі і торгові витрати по їх створенню і реалізації - виявити відповідність наявних кадрів фірми, умов мотивації їх праці вимогам, що пред являються, для досягнення поставлених цілей - визначити склад маркетингових заходів фірми по вивченню ринку, рекламі, стимулюванню продажів, ціноутворенню, каналам збуту і др оцінити фінансове положення фірми і відповідність наявних фінансових і матеріальних ресурсів можливостям досягнення поставлених цілей - передбачити труднощі, підводні камені , які можуть перешкодити практичному виконанню бізнес-плану 5, с. 48 . Кожне завдання може бути вирішена тільки у взаємозв язку з іншими.

Основний центр бізнес-плану - концентрація фінансових ресурсів. Саме бізнес-план - важливий засіб для збільшення капіталу компанії. Процес складання бізнес-плану дозволяє ретельно проаналізувати почату справу у всіх деталях.

Бізнес-план служить основою бізнес - пропозиція при переговорах з майбутніми партнерами він грає важливу роль при запрошенні на роботу основного персоналу фірми 14. с.107 . Виходячи з цього, необхідний аналіз методики розробки бізнес-плану і виробітку підходів до проблеми в умовах ринкової економіки. Вищевикладене визначає актуальність даної теми. Метою даної дипломної роботи є розробка бізнес-плану нового підприємства Енергоресурс що займатиметься переробкою твердих органічних відходів і утилізацією продуктів їх переробки.

Предметом дослідження являється бізнес - планування.

Метод дослідження - системний підхід. РОЗДІЛ 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ БІЗНЕС - ПЛАНУВАННЯ 1.1. Роль бізнес-плану в сучасних умовах, суть, завдання та функції Бізнес-план з явився у нас на початку 90-х років і був принципово відмінним від документів, що діяли. Віднеслися до нього з прохладцей, багато хто спочатку не звернув на нього увагу, інші, обернувши, не надали належного значення.

Дотримувалися звичних техніко-економічних обґрунтувань.

Незабаром, проте, з ясувалося, що бізнес-план, якщо до нього віднестися серйозно, вимагає знань вітчизняного бізнесу, його глибин.Не все і не відразу почали розробляти, пред являти і вимагати бізнес-план. Раніше авторитетні фінансові інститути, такі як Усесвітній банк, Європейський банк реконструкції і розвитку, і провідні консультаційні фірми часто заявляли, що однією з проблем низької інвестиційної активності інвесторів є те, що пред являються українською стороною документи не тільки не дозволяють ухвалити рішення про фінансування, але і не дають можливості навіть приблизно оцінити ефективність отриманих пропозицій 16, с. 54 . В даний час існують розроблені декілька років тому Міністерством економіки України методичні рекомендації по підготовці інвестиційних проектів так само проводяться семінари для підприємців по розробці бізнес-планів в рамках програми Європейського союзу ТАСИС. Зараз вже багато підприємств розробляють бізнес-плани по власних методиках і рекомендаціях, розробляють докладні переліки питань, на які слід відповісти в даному документі. У наш час бізнес-план ставати для підприємця все більш важливим документом.

Жодна компанія не зможе виразити мети свого існування або отримати фінансування без грамотно розробленого бізнес-плану.

Якщо ви не представите грамотний бізнес-план, ніхто серйозно не розглядатиме вашу ідею. Бізнес-план є робочим інструментом, використовуваним у всіх сферах підприємництва. Він описує процес функціонування підприємства, показує, яким чином його керівники збираються досягти своїх цілей і завдань.

Добре розроблений бізнес-план допомагає підприємству рости, завойовувати нові позиції на ринку, де воно функціонує, складати перспективні плани свого розвитку, концепції виробництва нових товарів і послуг і вибирати раціональні способи їх реалізації. Тобто в нім описуються основні аспекти майбутнього підприємства, з достатньою повнотою аналізуються проблеми, з якими воно зіткнеться або не виключено, що зіткнеться і найсучаснішими методами визначаються способи вирішення цих проблем.

Таким чином, основна мета бізнес-плану - досягнення розумного і здійснимого компромісу тим часом, чого фірма хоче і чого може досягти.

План покликаний показати працівникам і потенційним інвесторам цілісність пропонованого курсу, продемонструвати, як одне витікає з іншого 7, с. 105 . Будь-який бізнес-план повинен давати переконливі відповіді для самого підприємця і його можливих партнерів принаймні на п ять основних питань схема 1.1 Схема 1.1. Призначення бізнес-плану і його основні елементи Бізнес-план не є постійним документом, він систематично оновлюється, до нього вносяться зміни, пов язані як із змінами, що відбуваються усередині підприємства, так і змінами на ринку, де діє підприємство, і в економіці в цілому. Бізнес-план пов язує внутрішньофірмовий і макроекономічний аналіз. У зв язку з тим, що бізнес-планом є результат досліджень і організаційної роботи, що має на меті вивчення конкретного напряму діяльності підприємства продукту або послуги на певному ринку в організаційно-економічних умовах, що склалися, він спирається на - конкретний проект виробництва певного товару послуг - створення нового типу виробів або надання нових послуг особливості задоволення потреб і так далі - всесторонній аналіз виробничо-господарської і комерційної діяльності, метою якого є виділення його слабких і сильних сторін, специфіки і відмінностей від інших аналогічних підприємств - вивчення конкретних фінансових, техніко-економічних і організаційних механізмів, використовуваних в економіці для реалізації конкретних завдань 8, с. 416 . Не буде великим перебільшенням назвати бізнес-план основою управління, як комерційним проектом, так і самим підприємством, що здійснює цей проект.

Адже завдяки бізнес-плану у керівництва з являється рідкісна можливість поглянути на власне підприємство як би з боку, можливо, навіть очима прискіпливого експерта. Та і сам процес розробки бізнес-плану, що включає детальний аналіз економічних і організаційних питань, примушує зібратися , мобілізуватися, зосередитися.

Бізнес-план може бути підготовлений менеджером, підприємцем, фірмою, групою фірм або консалтинговою організацією. Якщо у менеджера виникла ідея освоїти виготовлення нового продукту, надати нову послугу або просто новий метод організації і управління виробництвом, він пропонує свою ідею для бізнес-плану.

Якщо він збирається реалізувати свою концепцію самостійно як самостійний підприємець , він створює свій бізнес-план. Для розробки стратегії розвитку крупної фірми створюється розгорнений бізнес-план. При його підготовці необхідно, перш за все вирішити, яка мета або цілі переслідується. Необхідно сформулювати цю мету письмово.

Цілі бізнес-плану можуть бути різними, наприклад, отримання кредиту, або залучення інвестицій в рамках вже існуючого підприємства, або визначення напрямів і орієнтирів самого підприємства в світі бізнесу і так далі. Підприємства, що працюють в стабільній ситуації і продукти, що проводять, для достатньо стійкого ринку при зростанні об ємів виробництва, розробляють бізнес-план, направлений на вдосконалення виробництва і пошук шляхів зниження його витрат.

Проте всі ці підприємства постійно передбачають заходи щодо модернізації вироблюваної ними продукції послуг і формують їх у вигляді локальних бізнес-планів 8, с. 423 . Підприємства, що випускають продукцію при постійному ризику, перш за все систематично працюють над бізнес-планами по освоєнню нових видів продукції, по переходу на нові покоління виробів і так далі Якщо підприємство, намітивши значне зростання виробництва знов освоюваних або традиційних продуктів, не має достатньо власних потужностей для їх виробництва, то воно може піти або шляхом залучення капітальних вкладень для створення нових потужностей, або шляхом пошуку партнерів, яким підприємство дасть виготовлення певних вузлів, деталей, виконання технологічних процесів, воно також розробляє відповідний бізнес-план. Другий шлях, як правило, забезпечує прискорене вирішення завдань і вимагає менше засобів. В цьому випадку вже на стадії розробки бізнес-плану визначають вимоги до майбутнього виробництва.

Бізнес-план оцінює перспективну ситуацію як усередині фірми, так і поза нею. Бізнес-аналіз зовнішнього середовища і поточного стану підприємства є необхідною передумовою розробки ефективного плану.

Він націлений на отримання і узагальнення об єктивної інформації про стан підприємства, його відповідності вимогам зовнішнього середовища і внутрішньої організації. Структура бізнес аналізу представлена в таблиці 1.1. Таблиця 1.1. Структура бізнес - аналізу Зовнішнє середовище Внутрішнє середовище 1. Перспективи розвитку галузі і продукції Маркетинг 2. Стан конкуренції Фінанси 3. Споживачі продукції Виробнича діяльність 4. Збутова діяльність Людські ресурси 5. Тенденції розвитку макросередовища Адміністративна діяльність Аналізом зовнішнього середовища є процес, за допомогою якого, підприємець або менеджер оцінює зовнішні небезпеки і можливості, які можуть утруднити або допомогти досягненню поставлених цілей. Самоаналіз є методичною оцінкою всіх сфер діяльності підприємства.

Він направлений на виявлення сильних і слабких сторін підприємства, покликаний допомогти виявити ті сфери, які вимагають детальнішого розгляду або вдосконалення, а заразом подивитися, які завдання ставилися в попередній період часу і чи були вони виконані, які були причини невдач.

Аналіз необхідний не тільки при складанні бізнес-плану, він корисний і в поточній діяльності. Багато західних фірм регулярно 1-2 рази на рік проводять аналіз своїх позицій на ринку на певну дату моментальний знімок фірми . Існує вісім різних причин, які визначають характер бізнес-плану залежно від того, для кого він призначений Бізнес-план для себе. Це свого роду самоконтроль що необхідне для відкриття справи? Чи достатньо реалістична ідея? Бізнес-план для отримання кредиту.

До недавнього часу український підприємець для отримання кредиту в банці міг представити лише двохсторінкове техніко-економічне обґрунтування, яке, втім, не було вирішальним для ухвалення банком або іншою фінансовою організацією вирішення про надання кредиту.

Вирішальними ж були особисті зв язки, рекомендації, а також обізнаність банкірів про стан справ кредитополучателя як правило, підприємці брали кредити в банках, клієнтами яких вони були . Останнім часом все більше і більше українських банків вимагають від підприємців бізнес-план для ухвалення остаточного рішення про видачу або не видачі кредиту. Бізнес-план для залучення засобів сторонніх інвесторів. Інвесторами виступають венчурні інвестиційні фонди, приватні інвестори або публічна емісія акцій. Якщо ви привертаєте засоби за рахунок публічної емісії акцій вашої компанії, бізнес-план, що містить відомості про фірму, про стратегію маркетингу, продажів, виробництва і про фінансові перспективи, допоможе вам успішніше продати компанію інвесторам.

У міру того, як український фондовий ринок розвивається і стабілізується, бізнес-плани набуватимуть всього більшого значення для здійснення публічної емісії цінних паперів і у всій видимості, стануть основою проспекту емісії . Бізнес-план для спільного підприємства або стратегічного альянсу з іноземним партнером. Іноземні компанії, переживши ейфорію перших років перебудови, тепер з більшою обережністю підходять до оцінки потенційного партнера по спільному підприємству. І грамотний бізнес-план дає упевненість іноземному партнерові в серйозності вашої справи.

Бізнес-план для укладення крупного контракту.

Бізнес-план для залучення нових співробітників. У наші роки важко переманити професіоналів з інших фірм, навіть пообіцявши їм вищі заробітки. Опис майбутньої діяльності фірми дає потенційному співробітникові інформацію про перспективність і стабільність пропонованої роботи.

Бізнес-план для об єднання з іншою компанією. Він допоможе побачити вигідність операції позитивні і негативні сторони спільної діяльності. Бізнес-план для реорганізації справи і оптимізації операцій. У міру того, як невеликі компанії ростуть, з являється необхідність створення стратегічної або тактичною - залежно від ситуації концепції розвитку. Бізнес-план передбачає вирішення наступних стратегічних і тактичних завдань, що стоять перед підприємством, незалежно від його функціональної орієнтації - організаційно-управлінська і фінансово-економічна оцінка сьогоднішнього стану підприємства - виявлення потенційних можливостей підприємницької діяльності підприємства, акцентуючи увагу на сильних сторонах і не приховуючи слабких - формування інвестиційно-проектних цілей цієї діяльності на планований період. 12, с.87 . У бізнес-плані обґрунтовуються - загальні і специфічні деталі функціонування підприємства в умовах конкретного ринку - вибір стратегії і тактики методів конкуренції - оцінка фінансових, матеріальних, трудових ресурсів, необхідних для досягнення цілей підприємства.

У стратегічній роботі простежується наступний порядок 1-й етап. Розробка концепції розвитку. 2-й етап. Інвестиційна програма. 3-й етап. Бізнес-план на середньостроковий період. 4-й етап. Заходи щодо реалізації бізнес-плану.

Щоб бізнес-план був прийнятий, він повинен бути забезпечений необхідними фінансовими ресурсами.

Це значною мірою визначає характер проектів концепцій , які вивчаються при розробці бізнес-плану.Ці проекти повинні бути не тільки інноваційними, тобто відрізнятися науково-технічною новизною, але і що достатньо повно пропрацювали, показувати які витрати необхідні на їх реалізацію і що це економічно дасть який дохід принесе . Ступінь інноваційності і ризикованості проекту визначає способи залучення капіталу. Бізнес-план дає об єктивне уявлення про стратегію і тактику розвитку виробництва і організації виробничої діяльності, способи просування товару на ринок, прогнозує ціни, майбутній прибуток, основні фінансово-економічні результати діяльності підприємства і разом з тим визначає так звані зони риски, пропонує шляхи зниження цих рисок або принаймні їх вплив на майбутній прибуток.

Особливістю бізнес-плану як стратегічного документа є його збалансованість по постановці завдань з урахуванням реальних фінансових можливостей підприємства.

Щоб бізнес-план був прийнятий, він повинен бути забезпечений необхідними фінансовими ресурсами. Це значною мірою визначає характер проектів концепцій , які вивчаються при розробці бізнес-плану. Включення самого проекту в бізнес-план стає можливим лише в тому випадку, якщо визначені джерела його фінансування.Багато інвесторів віддають перевагу короткому змісту бізнес-плану, що дозволяє їм побачити важливі особливості і переваги проекту.

Такий документ носить назва бізнес-пропозиція. Воно використовується при переговорах з можливими інвесторами і майбутніми партнерами, запрошенні ключових співробітників, підписанні контрактів з персоналом підприємства.Бізнес-пропозиція є не тільки внутрішнім документом підприємства, але і використовується при встановленні контрактів. Це пред являє певні вимоги до його оформлення, форми і структури.

Бізнес-план повинен бути представлений у формі, що дозволяє зацікавленій особі отримати чітке уявлення про істоту справи, ступінь своєї участі в нім. Об єм і ступінь конкретизації розділів бізнес-плану визначаються специфікою і областю діяльності. 3, с.54 . Таким чином, бізнес-план використовується незалежно від сфери діяльності, масштабів, власності і організаційно-правової форми підприємства.У будь-якому випадку вирішуються як внутрішні, пов язані з управлінням підприємством, так і зовнішні питання, обумовлені встановленням контактів і взаємин з іншими підприємствами і організаціями. 1.2. Основні елементи бізнес планування Модель бізнес-плану визначається приналежністю плану до того або іншому типу, а також особливостями підприємства, для якого він розроблявся.

У загальному виді, згідно з існуючими рекомендаціями, бізнес-план повинен складатися з наступних розділів 1. Можливості фірми резюме 2. Види товарів послуг 3. Ринки збуту товарів послуг 4. Конкуренція на ринках збуту 5. План маркетингу 6. План проведення 7. Організаційний план 8. Правове забезпечення діяльності 9. Оцінка ризику й страхування 10. Фінансовий план. 5, стор. 21 . Даний перелік є узагальнюючим, а взагалі доцільно замість 10 розділів передбачати 7 розділів - для бізнесу, що починається, і 5 розділів - для діючого. Такий підхід до планування бізнесу відповідає рекомендаціям фахівців-практиків Д. Дойла, А. Вайсмана , які також припускають розробляти бізнес-плани з невеликого числа розділів. Основними елементами бізнес-плану є титульний аркуш, вступна частина резюме проекту , аналітичний розділ, змістовний розділ сутність проекту і розділи внутрішнфірмового планування.

Ключові моменти бізнес - планування - це оцінка ініціаторами проекту - можливості, необхідності й обсягу випуску продукції надання послуг - потенційних споживачів - конкурентоспроможності продукту на внутрішньому й зовнішньому ринках - свого сегмента якості - показників ефективності різних видів комерційна, регіональна, бюджетна - достатності капіталу в ініціаторів бізнес-ідеї й можливих джерел фінансування.

Бізнес-план - це - виклад системи доказів, що переконують інвестора у вигідності проекту - визначення ступеня життєздатності й стабільності майбутнього підприємства - передбачення ризиків підприємницької діяльності - конкретизація перспективи бізнесу у вигляді системи кількісних і якісних показників розвитку - формування перспективного стратегічного погляду на фірму і її робітниче середовище на базі коштовного досвіду планування.

Процес бізнес - планування від виникнення економічного задуму до одержання й розподілу прибутку між його учасниками представлений на рис. 1.1. 7 Рис. 1.1. Процес бізнес - планування.

Перед складанням бізнес-плану необхідно переконатися в перспективності бізнесов-ідеї. Розробка навіть самого маленького локального бізнес-плану, збір необхідних документів, оформлення вимагає близько двох тижнів досить напруженої роботи, а середнього й великого бізнес-плану - місяць і більш. Набір дій, які повинен зробити розроблювач бізнес-плану 1. Збір і аналіз інформації про продукцію. Опис продукції. 2. Збір і аналіз інформації з ринку збуту.

Маркетинг і збут продукції. 3. Аналіз стану й можливості фірми й перспективності галузі. Опис фірми. 4. Визначення потреби й шляхів забезпечення площами, устаткуванням, кадрами й іншими ресурсами. Виробничий план. 5. Розрахунки потрібного капіталу й джерел фінансування.Фінансовий план. 6. Визначення спрямованості й масштабності проекту, розрахунки ефективності. Спрямованість і ефективність проекту. 7. Розробка організаційної структури, правового забезпечення й графіка реалізації проекту.

Організаційний план. 8. Розв язок питання ризиків і гарантій. Ризики й гарантії. 9. Добір матеріалів і складання додатків 10. Складання короткого втримування проекту.Резюме. 11. Складання анотації на проект. 12. Оформлення титульного аркуша. 6,стор. 12-15 Процес бізнес-планування поряд із творчими моментами, про яких уже багато говорилося, містить і часто повторювані трудомісткі розрахункові операції. Такі дії можуть знадобитися при визначенні створенні картини бізнес-процесів підприємства, відбитої у зведеній фінансовій моделі підприємства.

Відповідно, при організаці процес виробленн управлінськ розв язок й плануванн необхідно завжди пам ята про так ресурсе, що невосполняемом, как Очевидно, що більш глибоке пророблення проблеми більш широке охоплення альтернатив можлива саме при автоматизації найбільш трудомістких операцій у частині формалізованих розрахунків. Побудова моделі допомагає привести складні й часом невизначені фактори, пов язані із проблемою ухвалення рішення, у логічно струнку систему, доступну для детального аналізу. Така модель дозволяє виявити альтернативиу рішення завдання й оцінити результати, а також визначити, які дані необхідні для оцінки наявних альтернатив.

У підсумку це дозволяє зробити обґрунтовані висновки.Таким чином, модель є засобом формування чіткого уявлення про дійсність. Існує досить велика кількість програмних засобів, які дають можливість визначати економічну ефективність проекту й створювати фінансову модель.

Найбільш зручної для фінансового імітаційного моделювання, на наш погляд, є програма Project Expert, оскільки вона забезпечує - повноту уявлення даних - безпеку розрахунків, виключення впливу факторів ззовні на розрахунки - гнучкість - можливість роботи без спеціальних знань - можливість підвищення зниження рівня деталізації, що вводиться інформації - сумісність із наявними базами даних - можливість розгляду й порівняння різних варіантів реалізації проекту, проведення аналізу чутливості, сценарного аналізу, аналізу в умовах нечітких множин - можливість накладення нового проекту на існуючу фінансову модель підприємства для визначення одержуваного сумарного ефекту - можливість передачі даних як відразу на принтер, так і для подальшого редагування - зручний інтерфейс.

Разом з тим Project Expert не є програмн, що заміняє розроблювача бізнес-планів і тим більше ЛПР. Project Expert - це своєрідний калькулятор для кваліфікованого користувача, що підвищує ефективність його роботи в десятки раз. 7, стор. 144 1.3. Структура бізнес - плану та його розроблення Бізнес-план підприємства складається з таких основних розділів - резюме - характеристика підприємства - характеристика продукції послуг , що виробляється підприємством - дослідження та аналіз ринків збуту продукції послуг - характеристика конкурентного середовища та конкурентні переваги - план маркетингової діяльності - план виробничої діяльності підприємства - організаційний план - план охорони навколишнього середовища - фінансовий план та програма інвестицій - аналіз потенційних ризиків - бюджетна та економічна ефективність інвестиційного бізнес-плану - соціально-економічні наслідки реалізації інвестиційного бізнес-плану. 15 . Резюме - це розділ документа, що містить основні положення всього бізнес-плану, який складається обсягом із декількох сторінок. На підставі резюме можна зробити висновок про весь проект бізнес-плану підприємства, тому дуже необхідно зазначити в резюме коротку, ясну і важливу інформацію про проект.

Резюме має містити мінімум спеціальних термінів, повинно відповідати на основні питання мета інвестиційного проекту, загальна характеристика фірми, необхідні інвестиції та ресурси, вигоди для підприємства та держави від реалізації проекту, співінвестори, гарантії та засоби контролю за реалізацією проекту, а також коротко обсяг продаж, витрати, прибуток, термін окупності вкладень, ризики.

Усі наступні пункти бізнес-плану розшифровують інформацію з резюме і доводять правильність розрахунків. У розділі характеристика підприємства наводяться повна і скорочена назви підприємства, його юридична адреса, код за загальним класифікатором підприємств і організацій ЄДРПОУ , номер і дата державної реєстрації перереєстрації , повна назва та юридична адреса об єднання асоціації, концерну тощо , до складу якого входить підприємство, форма власності та правовий статус, перелік засновників та розміру їх часток у статутному капіталі. Надається інформація про дані щодо основних подій, які можуть мати значення для проекту розвитку підприємства зміна власників підприємства, зміна видів діяльності, поглинання інших організацій установ та ін Зазначається схема та опис організаційної структури управління підприємством та дані про зв язки між його окремими підрозділами. Надається інформація про - сферу діяльності, сектор ринку, в якому працює підприємство, його спеціалізацію, перелік основних видів продукції та послуг, зазначаються обсяги виробництва, наводиться опис земельної ділянки та виробничих площ, а також загальні висновки щодо стану підприємства - майновий стан підприємства, відомості про незавершене будівництво, оцінку рівня використання виробничих потужностей, площ та інших споруд, а також можливості їх розширення - організацію виробничого процесу на підприємстві, наявність та стан необхідного обладнання, відповідність. технологій, що використовуються, сучасним вимогам, а також загальні висновки щодо стану підприємства цілі та стратегію розвитку підприємства, конкурентні переваги та недоліки у сферах управління, маркетингу, виробництва, науково-дослідної діяльності, фінансів, кадрів тощо . Характеристика продукції послуг , що виробляється підприємством та дослідження та аналіз ринків збуту продукції послуг . У розділі наводиться спеціалізація підприємства, прогнозне і фактичне виробництво та реалізація підприємством товарів, робіт, послуг у натуральних та вартісних показниках за звітний рік, структура існуючих витрат підприємства та собівартість щодо кожного виду продукції, система закупівлі сировини, енергопостачання, забезпеченість матеріальними ресурсами, диверсифікація виробництва тощо. У розділі зазначається сучасне становище підприємства на ринках збуту та пропозиції щодо його поліпшення, пропозиції щодо сервісного обслуговування реалізованої продукції. Надається характеристика основних і допоміжних ринків та їхніх сегментів, на яких працює підприємство, їхні розміри, найважливіші тенденції та прогнозні зміни. Крім того, відображаються засоби комунікації, орієнтири для цін і валового прибутку, цикл покупок.

Характеристика ринків та їх сегментів повинна містити інформацію про найменування ринку і його сегментів, відомості про підприємства-виробники, що працюють на даному ринку, про кількість споживачів, про обсяги, що приходяться на окремих споживачів, про географічну концентрацію споживачів, про попит на продукцію й зміни на нього.

Надається характеристика розміру ринку збуту продукції. Якщо сфера збуту охоплює територію області, району, міста, то це місцевий товарний ринок, якщо всю національну територію, то це ринок країни . При описі цін і валового прибутку підприємство вказує як ціни, що існують на ринку даної продукції послуг , так і прогнозовану ціну на свою продукцію. При цьому враховується, що ціна товару значно впливає на обсяг продаж та грошовий дохід. У розділі фінансового оздоровлення в бізнес-плані варто проводити аналіз ціноутворення товару, використовуючи при цьому планований обсяг продаж таким чином, щоб можна було визначити дохід від продажу.

Даний аналіз повинен ураховувати різні альтернативні варіанти. Якщо по оцінках виробничі витрати в перші періоди місяці, роки виробництва або навіть протягом більш тривалого періоду будуть непомірно високими та повне перенесення цих витрат на ціну товару вплине на обсяг продаж, то необхідно ретельно вивчити ймовірні наслідки. Для нового товару ринки доводиться іноді завойовувати шляхом установлення на першому етапі більш низьких цін через наявність на ринку товару - замінника, що має низьку ціну, або через конкуренцію для такого ж товару.

Планування ціни товару необхідно також розглядати в рамках установлення монополії або олігополії. Для цих випадків необхідно оцінити наслідки встановлення надмірно високих цін. Незважаючи на той факт, що існує різний контроль над виробничою діяльністю, нові проекти неминуче тягнуться до виробничих секторів, що приносять високі прибутки, за винятком таких виробництв, для яких неможливо придбати технологію. У тих випадках, коли над виробничою діяльністю здійснюється контроль, утворення монополій або олігополій не допускається або ж вони швидко припиняють своє існування.

Опис циклу збуту продукції потенційним споживачам містить у собі інформацію про інтервал між реалізацією, а також про періоди максимального й мінімального обсягів продажу.

Дається висновок про тип ринку даної продукції. Виділяють 4типи ринків - ринок чистої конкуренції - ринок монополістичної конкуренції - олігополістичний ринок - ринок чистої монополії. Ринок чистої конкуренції складається з безлічі продавців і покупців схожої товарної групи.

При цьому жоден окремий покупець або продавець не робить великого впливу на рівень поточних ринкових цін товару.

Ринок монополістичної конкуренції складається з безлічі покупців і продавців, що укладають угоди не по єдиній ринковій ціні, а в широкому діапазоні цін. Наявність діапазону цін пояснюється здатністю продавців запропонувати покупцям різні варіанти товару, що відрізняються один від одного якістю, властивостями, зовнішнім оформленням. Олігополістичний ринок складається з невеликого числа продавців, досить чутливих до політики ціноутворення й маркетингових стратегій один одного.

Невелика кількість продавців пояснюється тим, що новим претендентам важко проникнути на цей ринок.

При чистій монополії на ринку всього один продавець.

Це може бути державна організація, приватна регульована монополія або приватна нерегульована монополія. Наводиться також інформація про законодавчі обмеження по проникненню на ринок податкові, митні заборони необхідність наявності ліцензії і т. п установленню ціни на продукцію державне регулювання ціноутворення . У розділі характеристика конкурентного середовища та конкурентні переваги надається інформація про ситуацію у сфері економічної діяльності, в якій планується реалізувати проект щодо основних аспектів стану сфери, що пов язана з проектом розвитку підприємства економічний стан та перспективи розвитку, ситуація з енергоресурсами, існуючий стан з сировиною та матеріалами, а також джерелами їх постачання, стан та тенденції розвитку технології, розвиток ринку капіталу, соціальний розвиток та зміни ситуації щодо зайнятості, екологія, ситуація у сфері законодавства та інше . Характеризується конкурентне середовище, наявність компаній-монополістів або таких, що займають домінуючу позицію в сфері, сегментація розподіл ринку між конкурентами підприємства.

Наводиться інформація щодо підприємств, які виробляють аналогічну продукцію послуги та здійснюють її збут на тих же самих ринках, що й підприємство, надається загальна характеристика якісних і кількісних показників виробленої продукції, особливості продукції послуг підприємства та пропозиції щодо підвищення її конкурентоспроможності. Після визначення головних конкурентів підприємство аналізує їхні та свої сильні і слабкі сторони, як правило, з використанням даних SWOT -аналізу. При здійсненні порівняльного аналізу сильних і слабких сторін необхідно приділити увагу тим характеристикам, показникам, які найбільш важливі з точки зору покупців. Серед таких критеріїв, що необхідно враховувати при оцінці сильних і слабких сторін підприємства і його конкурентів, слід визначити такі як монополія на певну технологію виробництва, рівень якості та цін, можливості сервісного обслуговування, гнучкість при виконанні спеціальних побажань покупців, швидкість поставки товару і виконання замовлення, надійність поставки визначеного обсягу товару і у потрібні терміни, кваліфікація співробітників, що працюють безпосередньо з покупцями тощо. Результати такого аналізу можуть бути представлені в додатку А, таблиці А.1. Важливим підсумком цього розділу бізнес-плану являється визначення найбільш конкурентоспроможного товару на даному ринку, який можливо вибрати в якості зразка для порівняння при оцінці конкурентоспроможності продукції послуг підприємства.

Конкурентоспроможність товару може бути оцінена наступним співвідношенням 1.1. де K- коефіцієнт конкурентоспроможності товару P- корисний ефект товару C- затрати на придбання та використання товару.

У розділі план маркетингової діяльності наводяться відомості про наявні на підприємстві маркетингові служби, подаються схема та характеристика існуючих каналів збуту продукції, засобів реклами, ціноутворення.

Представляються відомості про діяльність підприємства щодо просування виробленої продукції на ринки збуту наприклад, безкоштовні зразки тощо , використання торговельних знаків, організації продажу продукції транспортного обслуговування покупців, механізму розрахунків за придбану продукцію , експортної діяльності підприємства з визначенням існуючих і запланованих контрактів та грошових надходжень.

Описується стратегія маркетингу, що полягає в приведенні можливостей підприємства у відповідність із ситуацією на ринку.

Відповідно до цього підприємство докладно характеризує наступні положення стратегія проникнення на ринок, стратегія розвитку підприємства, канали розподілу продукції, комунікації. У стратегії проникнення на ринок підприємство описує послідовність своїх дій по проникненню на новий ринок, введенню нового товару на старий ринок, проникненню з товаром ринкової новизни на нові сегменти ринку додаток А, табл.А.2 У плані фінансового оздоровлення підприємство повідомляє, хто виконує перераховані вище функції із вказівкою їхніх реквізитів і збутової мережі склади, магазини, їхнє місцезнаходження і ємність , а також приводить схеми каналів розподілу на зразок нижченаведених виробник- споживач виробник- роздрібний торговець- споживач виробник- оптовий торговець- роздрібний торговець- споживач виробник- оптовий торговець- дрібно-оптовий торгбвець- роздрібний торговець- споживач.

Наводяться характеристики постачальників сировини на підприємство із зазначенням її якості, кількості, ритмічності надходження за регіонами та пропозиції покупця щодо вдосконалення існуючої системи постачання сировини на підприємство, можливостей заміни сировини низька якість, висока монопольна ціна . Подаються пропозиції щодо вдосконалення каналів збуту і розширення кола споживачів товарів послуг , засобів реклами, ціноутворення, обґрунтування потреби в таких товарах послугах та їх конкурентоспроможність. Здійснюється аналіз основних факторів, що впливають на маркетингове середовище. Представляється програма продаж надання продукції послуг по кварталах та роках.

Дані надаються у вигляді опису та таблиці додаток А, табл. А.3 В плані виробничої діяльності підприємства наводяться відомості щодо виробничого процесу на підприємстві, відповідності діючих технологій сучасним вимогам, машини та обладнання з зазначенням кількості і терміну роботи.

Подаються схеми виробничих потоків. Також даються пропозиції щодо оновлення машин та обладнання, вдосконалення виробничого процесу на підприємстві на основі прогресивної техніки та технології. Виробнича програма підприємства розраховується на основі наявних його виробничих потужностей в розрізі номенклатури виробів та послуг, для яких визначений режим найбільшого сприяння на ринку даного виду продукції і послуг, а також визначений обсяг продукції, який спроможний поглинути відповідний сегмент ринку додаток А, табл. А.4 Виробнича програма, що розрахована згідно наявних потужностей, порівнюється з обсягом потреби ринку відповідного виду продукції і визначається необхідний та достатній приріст обсягів продукції. Виходячи із потреб ринку в обсягах продукції, визначаються необхідні виробничі потужності та їх приріст додаток А, табл. А.5 Обсяг реалізації продукції на визначену потребу ринку визначається шляхом маркетингових досліджень з метою прогнозування ціни продукції, попит на яку забезпечується збільшенням потужностей підприємства додаток А, табл.А.6 Розрахунок обсягу реалізації здійснюється виходячи із кількості продукції, що випускатиметься, та ціни, яка визначається попитом на цю продукцію. Розрахунок потреби в матеріальних ресурсах та виробничих запасах здійснюється виходячи із обсягу виробництва продукції та послуг, а також нормативів потреби в матеріальних ресурсах на одиницю продукції та послуг, що склалася в базовому періоді додаток А, табл. А.7 Потреба в матеріальних ресурсах здійснюється методом прямого обрахунку в натуральному і вартісному виразі по видах ресурсів з урахуванням індексу цін. Розмір виробничих запасів розраховується виходячи із середнього його значення протягом року, що визначається в днях як середньодобове споживання і розраховується як перехідний запас на кінець року. Розмір перехідного запасу по n-му матеріалу в днях визначається за формулою 1.2. де Q- потреба в n-му матеріалі M- норма перехідного запасу n-го матеріалу, дні D- число днів за рік Норма перехідного запасу є сумою середнього, поточного і страхового запасів. Надаються детальні відомості щодо прогнозної потреби в кадрах.

Окремо вказується потреба в іноземних спеціалістах. Викладаються основні напрями кадрової політики, спрямованої на підвищення кваліфікації робітників основних спеціальностей та продуктивності їх праці. Чисельність працюючих розраховується, як загальна кількість персоналу основної діяльності працюючі основного виробництва , так і неосновної діяльності працюючі, що обслуговують основне виробництво додаток А, табл. А.8 Чисельність працюючих основного виробництва розраховується виходячи із рівня продуктивності праці та виробничої програми.

При розрахунку чисельності проводяться спочатку орієнтовні розрахунки з урахуванням фонду робочого часу й виконання норм продуктивності. Окремо розраховується чисельність допоміжних робочих і підсобних робочих й інших категорій працюючих.

Чисельність інженерно-технічних працівників, службовців та ін. визначається за штатним розкладом. Фонд заробітної плати визначається як добуток доходів по всіх видах діяльності підприємства на прийнятий норматив витрат заробітної плати на 1гривню доходів з урахуванням нормативів, установлених державою, по фонду заробітної плати.

Заробітна плата розподіляється по тих ж групах працівників, по яких установлюється розрахунок чисельності персоналу.

Кошторис витрат на випуск продукції являє собою розрахунок витрат по калькуляційних статтях окремо по видах продукції, робіт, послуг на кінцевий продукт . Калькуляція витрат може здійснюватися укрупнено виходячи із прийнятих на підприємстві норм витрат на одиницю виробленої продукції, або шляхом прямої калькуляції розрахунків виходячи з норм ресурсів додаток А, табл. А.9 На етапі розроблення виробничої програми розраховується потреба в первісних інвестиціях з урахуванням виробничої програми проекту в цілому, визначаються напрямки, по яким потрібні вкладення коштів і величина потреби в додаткових інвестиціях додаток А, табл. А.10 У розділі організаційний план наводиться інформація щодо існуючої виробничо-технологічної структури підприємства, пропозиції щодо її вдосконалення та управління окремими інвестиційними проектами, функції ключових підрозділів, організація координації і взаємодії служб і підрозділів підприємства, оцінка відповідності організаційної структури управління цілям і стратегії розвитку підприємства, забезпеченості підприємства робочою силою, структури кадрів, кваліфікації робітників. Подаються відомості про діючу систему заробітної плати, механізм її нарахування різним категоріям працівників підприємства систему преміювання, розмір середньої заробітної плати і надбавок за категоріями працівників, пропозиції щодо зміни системи оплати праці. Визначається перелік заходів щодо реалізації інвестиційного бізнес-плану, з визначенням виконавців та термінів виконання.

У плані охорони навколишнього середовища наводиться інформація про стан навколишнього середовища, існуючі проблеми, першочерговість їх вирішення, джерела фінансування проведення природоохоронних заходів з визначенням термінів виконання.

Вказується на відповідність бізнес-плану вимогам законодавчих актів та інших нормативних документів щодо допустимого негативного впливу на оточуюче середовище. При перевищенні допустимих норм такого впливу визначаються шляхи його зменшення.

Вказуються наявні очисні споруди, їх стан та потреба в додаткових заходах щодо охорони навколишнього середовища, окремих його складових повітря, води, лісових та інших ресурсів , утилізації відходів виробництва, пакувальних матеріалів очистки промислових стоків і скидів рекультивації земель тощо. Аналізуються можливі екологічні наслідки проекту та визначаються витрати, пов язані з виконанням природоохоронних заходів. У фінансовому плані та програмі інвестицій наводиться обґрунтування інвестиційних вкладень у підприємство та джерела їх отримання залучення кредитів, акціонерний чи пайовий капітал тощо , прогнозні показники балансу підприємства, прогноз прибутку та збитку на три роки , додаються баланс підприємства, звіт про фінансові результати та їх використання, звіт про фінансово-майновий стан підприємства за останній звітний рік. Вихідні дані для розрахунку фінансового плану формуються на основі таких розділів - Дослідження та аналіз ринків збуту продукції послуг - Характеристика конкурентного середовища та конкурентні переваги - План маркетингової діяльності - План виробничої діяльності підприємства. На основі зазначених розділів у фінансовому плані здійснюється прогнозування фінансових результатів додаток А, табл. А.11 Виручка від реалізації продукції визначається на основі прогнозних обсягів продажів по роках і прогнозних цінах на одиницю продукції. Прогнозування обсягів реалізації враховує результати маркетингових досліджень - розглядається очікуваний щорічний приріст виробництва продукції, а також можливості підприємства, тобто виробничі потужності. Оцінка приросту виробництва продукції повинна виходити з аналізу перспектив розвитку галузі й ретроспективних тенденцій розвитку підприємства.

Оцінка щорічного росту цін на продукцію підприємства ґрунтується на макроекономічних і галузевих дослідженнях, а також на даних про ріст цін у макроекономічних та галузевих дослідженнях, а також на даних про ріст цін за минулі роки для прогнозних розрахунків використаються дані Держкомстату . Шляхом зіставлення розрахованої на проект потреби в додаткових інвестиціях і джерел фінансування покриття цієї потреби визначається розмір необхідних додаткових фінансових ресурсів додаток А, табл.А.12 На основі виробничої програми, розрахованої в складі прогнозу фінансових результатів діяльності, формується модель дисконтованих грошових потоків. При цьому загальний результат від інвестицій розраховується як сума дисконтованних грошових потоків кожного року реалізації даного проекту розвитку підприємства й поточної дисконтованої вартості залишкової вартості за межами планованого періоду n років . Зіставлення розміру вкладених коштів і прогнозованих від даного вкладення результатів здійснюється за допомогою спеціальних методів й інструментів, що включають дисконтування й нарахування складних відсотків, розрахунок показників чистої приведеної вартості проекту й внутрішньої норми доходу внутрішнього граничного рівня доходності , динамічного дисконтного строку окупності проекту.

Побудова моделі грошових потоків базується на застосуванні техніки дисконтованих грошових потоків додаток А, табл.А.13 При оцінці ефективності вкладень у функціонуюче підприємство варто враховувати, що одержувані грошові потоки є результатом функціонування усіх раніше вкладених інвестиційних ресурсів, величина яких визначається по балансу підприємства на останню звітну дату. Грошовий потік від поточної господарської інвестиційної, фінансової діяльності являє собою суму надлишку нестатку коштів, отриманих у результаті зіставлення надходжень і відрахувань коштів у процесі операційної інвестиційної, фінансової діяльності. У спрощеному варіанті розрахунку потоку грошових надходжень економічні вигоди відображаються у звітності про фінансові результати діяльності підприємства і складаються із прибутку, зменшеного на суму податку, плюс амортизаційні відрахування і крім того потрібні корегування на зміни деяких рахунків дебіторської заборгованості, кредиторської заборгованості, запасів, основних коштів . Коефіцієнти поточної вартості грошових потоків планованого періоду розраховуються для середини року по формулі 1.3. де n- число років r- обрана ставка дисконту.

Ставка дисконту- це норма прибутку, що інвестори звичайно одержують від інвестицій аналогічного змісту й ступеня ризику.

Це необхідний інвесторам рівень прибутковості інвестицій. Чиста поточна приведена вартість NPV - це різниця сальдо між інвестиційними витратами й майбутніми надходженнями, приведеними в еквівалентні умови, тобто це різниця між приведеними вартостями надходжень і витратами коштів. NPV показує, чи досягнуть інвестиції бажаного рівня віддачі позитивне значення NPV показує, що грошові надходження перевищують суму вкладених коштів, забезпечують одержання прибутку вище необхідного рівня доходності Внутрішня норма доходності внутрішній граничний рівень доходності- IRR - спеціальна ставка дисконту, при якій суми надходжень і витрат коштів дають нульову чисту поточну приведену вартість, тобто приведена вартість грошових надходжень дорівнює приведеній вартості витрат коштів. Розрахунки до моделі дисконтованих грошових потоків здійснюються в наступній послідовності 1 Величина чистого прибутку переноситься з табл. А.11.рядок 8у табл. А.13. 2 Чистий грошовий потік рядок 2табл. А.13. розраховується в такий спосіб величина чистого прибутку коректується на суму нарахованого зносу рядок 2.1 рядок 2.2 , табл. А.13. Оцінка зносу, що нараховується, ґрунтується на - аналізі активів - даних про величину активів за останній звітний рік включаючи інфляцію - величині чистого приросту основних коштів відповідно до моделі наприклад, якщо відповідно до моделі капіталовкладення перевищили знос, він повинен відповідним чином зрости . Необхідний оборотний капітал у процентному вирахуванні розраховується виходячи з величини тієї частини виручки від реалізації розраховуючи на 1гривню , що направляється на інвестування в оборотний капітал товарно-матеріальні запаси, дебіторська заборгованість і т. д Він ґрунтується на аналізі потреби підприємства в оборотному капіталі за минулі роки, а також на аналізі типової величини оборотного капіталу на аналогічних підприємствах.

Необхідний оборотний капітал являє собою оборотні кошти, які повинно мати підприємство на початок періоду. Його величина розраховується як добуток виручки від реалізації і необхідного оборотного капіталу у процентному вирахуванні на планований рік. Поточний оборотний капітал можна знайти в останньому доступному на дату оцінки балансовому звіті. Величина поточного оборотного капіталу розраховується як різниця між поточними активами й поточними зобов язаннями.

Величину надлишку дефіциту оборотного капіталу можна розрахувати, зіставивши необхідний оборотний капітал і наявні оборотні кошти.

У випадку дефіциту оборотного капіталу його варто додати до величини потреби у фінансуванні, оскільки ця величина являє собою кошти, які повинні бути вкладені в підприємство з метою забезпечення його безперебійного функціонування в майбутньому. 3 Залишок коштів на початок періоду рядок 3, табл. А.13. показує розмір готівки підприємства на початок поточного періоду. 4 Накопичена готівка рядок 4, табл. А.13. визначається сумою рядків 2, 3, табл. А.13. Накопичена готівка на кінець періоду розраховується як сума залишку коштів на початок періоду й чистого грошового потоку, сформованого протягом періоду. 5 Коефіцієнт поточної дисконтованої вартості розраховується на основі обраної ставки дисконту рядок 5, табл. А.13 6 Поточна вартість грошових потоків по роках визначається шляхом множення величин чистого грошового потоку кожного року на розрахований коефіцієнт поточної вартості для середини року рядок 2х рядок 5, табл. А.13 Для діючого підприємства величина раніше інвестованих коштів приймаються рівної підсумку активу балансу на останню звітну дату, тобто на кінець нульового доку, що відображається в моделі дисконтованих грошових потоків по рядку капіталовкладення зі знаком мінус. 7 Сума поточних вартостей грошових потоків планованого періоду розраховується шляхом підсумовування поточних вартостей грошових потоків за весь планований період, включаючи звітний нульовий рік рядки 6, 7, табл. А.13 . 8 Залишкова вартість рядок 8, табл.А.13. розраховується двома способами для підприємства, що продовжує виробничу діяльність за межами планованого періоду- як вартість всіх грошових потоків за межами планованого періоду n років та визначається наступним чином а передбачається, що темпи приросту грошового потоку стабілізуються за межами планового періоду q б грошовий потік першого року після прогнозного періоду n 1 -го року - CF - розраховується як добуток n 1грошового потоку останнього року прогнозного періоду CF на темп росту 1 q в залишкова вартість грошових потоків за межами планованого періоду розраховується як частка від поділу грошових потоків у залишковий період CF на різницю між n 1ставкою дисконту і темпом приросту грошових потоків q 1.4. На основі припущення про продаж підприємства по закінченні планованого періоду залишкова вартість приймається рівною ліквідаційній. Залишкова ліквідаційна вартість повинна бути дисконтована з коефіцієнтом дисконтування коефіцієнтом поточної вартості , розрахованим для кінця року у відмінності від грошових потоків планованого періоду, які дисконтуються з коефіцієнтом дисконтування для середини року. Поточна дисконтована вартість залишкової вартості за межами планованого періоду n років рядок 9, табл. А.13. визначається шляхом множення величини залишкової вартості за межами планованого періоду рядок 8, табл. А.13. на коефіцієнт поточної вартості рядок 5, табл. А.13. n-го року. Чиста поточна дисконтована вартість NPV визначається як сума поточних вартостей грошових потоків планованого періоду і поточної дисконтованої вартості залишкової ліквідаційної вартості за межами планованого періоду рядок 10, табл. А.13 При ненегативному значенні чистої поточної дисконтованої вартості приймається рішення щодо корегування проекту.

Внутрішня.норма доходу внутрішній граничний рівень доходності- IRR - спеціальна ставка дисконту, при якій суми надходжень і витрат коштів дають нульову чисту поточну приведену вартість, тобто приведена вартість грошових надходжень дорівнює приведеній вартості витрат коштів. Коефіцієнт внутрішньої норми доходу IRR також характеризує доцільність вкладення коштів у даний проект підприємства якщо IRR перевищує або дорівнює необхідному рівню доходності ставці дисконту- r , проект може бути прийнятий до розгляду.

Розрахунок коефіцієнта внутрішньої норми доходу здійснюється або методом підбору при різних ставках дисконту, спрямовуючи величину чистої приведеної вартості до нуля, або на фінансовому калькуляторі при використанні моделі cash flow. Дисконтний динамічний період окупності проекту визначається як період часу, після закінчення якого сума поточних дисконтованих вартостей грошових потоків табл. А.13 рядок 6 , представлена наростаючим підсумком, стає ненегативною величиною, тобто дисконтовані грошові потоки доходів рівняються дисконтованим грошовим потокам витрат. Графік погашення кредиторської заборгованості складається відповідно до умов конкретних кредитних договорів з урахуванням установлених строків погашення.

Крапка беззбитковості поріг рентабельності , як така виручка від реалізації, при якій підприємство вже не має збитків, але ще не має й прибутків, тобто результату від реалізації після відшкодування змінних витрат у точності вистачає на покриття постійних витрат, і прибуток дорівнює нулю, визначається в такий спосіб 1.5. постійні витрати постійні витрати у відносному виразі поріг рентабельності . виручка від реалізації після відшкодування змінних витрат у відносному виразі змінні витрати в 1- 100 Змінними витратами є витрати, пов язані безпосередньо з виробництвом сировина, матеріали, заробітна плата робітників . Постійні включають витрати на організацію виробництва і управління менеджмент , амортизацію. На базі даних виробничої програми і фінансового плану заповнюється агрегована форма прогнозного балансу додаток А, табл. А.14. по роках планованого періоду, за даними якого розраховуються коефіцієнти поточної ліквідності та забезпеченості власними коштами додаток А, табл. А.15 На основі отриманих результатів формується табл. А.16 додаток А Коефіцієнти аналізуються з метою встановлення відповідності їхнім нормативним значенням.

Дана таблиця використається з метою контролю за змінами показників за період, що відповідає строку реалізації бізнес-плану.

Зазначається мета інвестування та його обсяги з визначенням джерел видатки державного бюджету, амортизаційні відрахування, кошти на податкові пільги, цільові надбавки до тарифів з метою будівництва окремих об єктів, кредити банків, фінансовий лізинг, власні кошти підприємств, залучені інвестиції та інше . Вказуються напрями інвестування капітальне будівництво, придбання основних засобів, придбання інших необоротних активів, придбання нематеріальних активів, модернізація, модифікація добудова, реконструкція основних засобів . Представляються інвестиційні проекти, що реалізуватимуться у прогнозному періоді, здійснюється прогноз грошових потоків по них. Аналіз потенційних ризиків дозволяє прийняти рішення щодо реалізації бізнес-плану підприємства з урахуванням багатьох факторів політичних, соціальних, технологічних, економічних, ринкових. При прийнятті рішення про доцільність бізнес-плану всі ці фактори необхідно врахувати у формі передбачуваного ризику.

Одна з основних цілей підготовки бізнес-плану до реалізації полягає у розподілі ризиків між тими учасниками бізнес-плану, що знаходяться у найкращій позиції, щоб узяти на себе той чи інший ризик, або спромогтися його максимально знизити.

Основними факторами ризику, які зустрічаються найчастіше і можуть впливати на кінцеві результати бізнес-плану показані в таблиці Після проведення аналізу ризиків та їх виявлення потрібно розробити конкретні заходи, які дозволять або зовсім позбутись, або значно зменшити негативний вплив кожного фактору ризику на кінцеві наслідки впровадження проекту розвитку підприємства.

Даний розділ повинен містити в собі аналіз ступеню всіх можливих для проекту ризиків. У цьому аналізі слід пояснити, чому цей ризик є важливим для проекту, показати ступінь можливого підвищення цього ризику та міри, за допомогою яких вдасться його зменшити.

Таблиця 1.2. Основні фактори ризику Ризики, що відносяться до загальної соціально-економічної ситуації - політична нестабільність - існуюча та майбутня правова база для інвестицій - перспективи економічного розвитку в цілому - фінансова нестабільність можливі зміни в оподаткуванні, інфляція тощо - неконвертованість національної валюти. Виробничі ризики - підвищення поточних витрат - зрив графіка поставок сировини, матеріалів, технологічного устаткування, паливно-енергетичних ресурсів - нові вимоги по екології - нестача трудових ресурсів - зміна умов транспортування.

Ринкові ризики - зміна попиту на продукцію - втрата позицій на ринку - зміна якісних ознак продукції - поява конкуруючої продукції - несвоєчасність виходу на ринок.

У розділі Бюджетна та суспільна економічна ефективність бізнес-плану та соціально-економічні наслідки реалізації бізнес-плану , визначаються їх показники, зокрема, валовий дохід, прибуток до оподаткування, податки, збори та інші платежі, чистий прибуток, індекс прибутковості, звичайний та дисконтований термін окупності витрат.

Основним показником оцінки ефективності бізнес-планів проектів , які передбачають державну або регіональну фінансову підтримку, є бюджетний ефект Бt . Для року t здійснення проекту він визначається як перевищення доходів відповідного бюджету Дt над витратами Вt внаслідок реалізації бізнес-плану проекту 1.6. Бt Дt- Вt. Показник інтегрального бюджетного ефекту Бінт розраховується як сума дисконтованих річних бюджетних ефектів або як перевищення інтегральних доходів бюджету над аналогічними бюджетними потоками 1.7. де r- ставка дисконтування T- період часу, за який обраховується інтегральний бюджетний ефект, років. На основі показників річних бюджетних ефектів визначаються додаткові показники ефективності бізнес-плану проектів - внутрішня норма бюджетної ефективності - термін окупності бюджетних витрат - частка фінансової участі Фу держави регіону у реалізації бізнес-плану проектів 1.8 де Вінт.б інтегральні бюджетні витрати Вінт.п інтегральні проектні витрати.

Показники суспільної економічної ефективності враховують наслідки реалізації бізнес-плану підприємства для суспільства в цілому, в тому числі як показники безпосередніх результатів і витрат проекту розвитку підприємства, так і витрати і результати в суміжних галузях, секторах економіки, екологічні, соціальні та інші позаекономічні ефекти.

При розрахунку показників суспільної економічної ефективності в грошових потоках відображається вартісна оцінка наслідків реалізації даного бізнес-плану підприємства в інших галузях економіки, соціальній та екологічних сферах.

При цьому в складі витрат обігового капіталу враховуються тільки виробничі запаси і резерви грошових ресурсів, виключаються із грошових потоків кошти, що пов язані з отриманням кредитів, виплатою процентів по ним та їх погашенням, за рахунок субсидій, дотацій, податків та інших трансфертних платежів, коли фінансові ресурси передаються від одного учасника іншому, а вироблена продукція роботи, послуги і витрати виробничих ресурсів повинні оцінюватися в спеціальних економічних цінах. Економічні ціни- ціни, в яких вимірюється суспільна значимість продукції, послуг, ресурсів та іноземної валюти.

Визначення економічних цін передбачає виключення із складу ринкових всіх викривлень вільного ринку зокрема, вплив монополістів, трансфертних платежів- податків, субсидій, мита тощо і додавання неврахованих зовнішніх ефектів та суспільних благ. Щодо соціально-економічного наслідку реалізації бізнес-плану, розраховуються результативні показники реалізації бізнес-плану збільшення обсягів реалізації продукції, кількість збережених або новостворених робочих місць, покращання умов роботи працюючих, впровадження інновацій тощо . У бізнес-плані повинні міститися достатньо відомостей щодо екологічних аспектів проекту, щоб можна було оцінити його екологічні наслідки, в т.ч місцезнаходження об єктів проекту - використання землі відведеною під об єкт у минулому і в даний час - опис будівельних робіт або фізичних змін, пов язаних з проектом - пропоновані заходи по пом якшенню дії на навколишнє середовище або її поліпшенню - заява про розподіл обов язків при будь-якому забрудненні і або відповідальності за нього - розміри штрафів за забруднення навколишнього середовища - будь-які заяви підприємства про його екологічну політику. Слід дати опис тих, що розповсюджуються на проект загальнодержавних, регіональних і місцевих вимог, пов язаних із захистом навколишнього середовища, охороною здоров я персоналу і забезпеченням техніки безпеки. Інвестор повинен оцінити нормативну базу реалізації пропонованого проекту.

Необхідно освітити наступні аспекти - які урядові ліцензії або дозволи буде потрібно для виконання проекту яким чином підприємство має намір їх отримати і скільки на це буде потрібно часу - який характер ввізних тарифів і квот - наявність обмежень на імпорт на ринках збуту за кордоном - структура тарифів на комунальні послуги - специфічні аспекти ціноутворення визначення правового режиму об єкту бізнес-плану, юридично грамотне формулювання мети і об єму документів, що встановлюють право - проведення аналізу документів, необхідних для створення бізнес-плану і реалізації поставленої в нім мети - формулювання визначення питань для правової експертизи і включення в бізнес-план необхідних висновків юриста-експерта.

З юридичної точки зору процес підготовки і реалізації бизнес-проектов регламентується системою правових актів, які включають перш за все Конституцію України, закони України, укази Президента Украхни, акти Уряду України і інших органів виконавчої влади, а також вирішення представницьких і старанних органів державної влади суб єктів країни. Розробникові бізнес-плану майбутньому власникові або орендареві формованого майнового комплексу корисно знати, як почати справу, зареєструвати підприємство і діяти в умовах ринкового середовища.

Тут допомагають закони про статус підприємців різних видів діяльності - виробничих підприємств, банків, товарних бірж і ін. У них регулюються права, обов язки, взаємини господарюючих суб єктів. Знов проголошується відомий правовий принцип дозволено все, що прямо не заборонене законом . Реалізації цього принципу відповідають повноваження власника в частині володіння, користування і розпорядження майном, грошовими коштами, акціями і нематеріальними активами, землею умовами отримання і повернення кредитів і тому подібне Використання законів, регулюючих економічні відносини найважливіший, але зовсім не єдиний канал правового забезпечення роботи при розробці бізнес-плану.

Якщо в минулі роки учасники господарського життя спиралися в своїй роботі в основному на підзаконні акти, забуваючи деколи про їх основу - закони, то тепер часто буває навпаки, тобто недооцінюється роль підзаконних актів, що розвивають і конкретизують закони, що забезпечують їх дію. Велике значення для регулювання роботи по бизнес-проектам підприємств в конкретних регіонах мають також правові вирішення органів місцевого самоврядування місцевих адміністрацій. Такими актами можуть, наприклад, вводитися місцеві податки і збори, визначатися порядок їх числення і сплати, вирішуватися питання ліцензування окремих видів господарської діяльності і тому подібне 3 . Розділ 2. Розробка бізнес-плану нового підприємства ХВ Ват свемон-волинь 2.1. Організаційно-правова форма і місія ХФ ВАТ Свемон-Волинь Підприємство - це самостійна господарська одиниця, що здійснює свою діяльність на території України та підкоряється її законам.

Адміністративна та економічна самостійність підприємства обумовлена законодавством та означає, що підприємство самостійно приймає рішення, скільки продукції їй виробляти та як її реалізовувати, як розподіляти отриманий прибуток.

Основними характерними рисами підприємства являється виробничо-технічна одиниця, що виражається в спільних процесах виробництва організаційна одиниця - наявність єдиного керівника, плану економічна єдність, що проявляється в єдності матеріальних, фінансових ресурсі, а також економічних результатах роботи. Після проходження державної реєстрації підприємство призначається юридичною особою.

Юридична особа - це організація, яка володіє чотирма характерними особливостями - має обособлене майно - відповідає за зобовязаннями свого майна.

Ця ознака забезпечує мінімальну гарантію прав його кредиторів. Підприємство відповідає за зобовязаннями всього майна, що йому належить - має право укладати договори на всі види діяльності займи, оренду, купівлю-продаж. Перевагами Товариства з обмеженою відповідальністю є можливість акумулювати значні засоби у відносно короткі терміни створене одною особою в діяльності може брати участь як фізична так і юридична особа, при чому як комерційна так і не комерційна члени товариства несуть обмежену відповідальність за обовязками товариства.

Недоліками Товариства з обмеженою відповідальністю є те, що статутний капітал не може бути вищим за встановлені норми державою число учасників не повинно перевищувати пятдесяти осіб товариство не дуже привабливе для інвесторів, так як його члени несуть обмежену відповідальність. Відкрите акціонерне товариство Свемон-Волинь було засновано в 1982 році як державне підприємство. м. Хмельницький, вул. Комунарів 4 1 . В 1992 році підприємство перетворилося у закрите акціонерне товариство Свемон-Волинь далі - ВАТ Свемон-Волинь згідно Указу Президента України Про корпоратизацію підприємств від 15.06.1993р. Пізніше в 1999 році після виходу з числа співробітників багатьох акціонерів підприємство було реорганізоване в відкрите акціонерне товариство.

Згідно статуту, основними цілями та напрямками діяльності підприємства є генеральний підряд по організації та освоєнню інвестицій, будівництво, монтаж та експлуатація засобів телекомунікацій, радіо та телебачення.

Підрядна діяльність- проведення будівельно-монтажних робіт будівництво житлових, суспільних і промислових будинків і споруджень і ремонтно-відновлювальних робіт. Виробництво бетонних, залізобетонних і арматурних виробів, товарного бетону,будівельного розчину, металоконструкцій. Виконання конструкторських розробок, виготовлення засобів механізації будівельного оснащення, дослідних зразків і серії виробів. Розробка технологічної документації проектів провадження робіт, технологічних карт на будівельне виробництво й виробничих процесів заводів будіндустрії, технологічних умов на будівельні матеріали й виробу , впровадження прогресивних технологій у будівельне виробництво.

Розробка проектно-кошторисної документації на будівництво, реконструкцію, і капітальний ремонт об єктів лад індустрії й житлово- комунального призначення. Контроль якості будівельно-монтажних робіт, продукції промпідприємств, випробування будівельних матеріалів і виробів на відповідність їх вимогам ДЕРЖСТАНДАРТ, ТУ й іншим нормативним документам Створення, тиражування й передача інформаційної й методичної продукції підприємствам і організаціям. Видання збірників, брошур, каталогів і інших видів друкованої продукуції, участь у роботі НТО будівельників. Послуги інжинірингу інженерно-консультативні послуги.

У товарів, нерухомості, у т.ч. на конкурсній і аукціонній основі. Проведення торговельно-закупівельних операцій для задоволення потреб будівельних організацій, підприємств і населення.

Фінансова й виробнича діяльність Товариства здійснюється на підставі поточних і перспективних планів, самостійно розроблювальних і затверджуваних Товариством.

Реалізація продукції, виконання робіт і надання послуг здійснюються за цінами й тарифам, установленим Товариством самостійно, крім випадків, передбачених чинним законодавством.

Продукція підприємства використовується для будівництва житлових будинків, промислових підприємств, індивідуальних будинків, шкіл тощо. Основна продукція - це плити, фундаменти, перемички, плити огорожі, балконів, опорні подушки, прогони, підвіконники, тротуарна плитка, бруківка. Крім основної діяльності, ВАТ Свемон-Волинь надає такі послуги - зберігання автотранспорту автостоянка - різного роду авто послуги - Виконання проектно-вишукувальних робіт - послуги по оренді майна - послуги з громадського харчування їдальня . Місцезнаходження підприємства є географічно та економічно вигідним, оскільки знаходиться воно на перетині торгових шляхів, які історично склалися в м. Хмельницькому.

До підприємства ведуть асфальтована дорога та залізнична гілка. Частка ВАТ Свемон-Волинь в структурі аналогічних підприємств в Україні складає близько 8 . Територіальні межі ринку виконання робіт із засобами телекомунікацій - це Хмельницька та Чернівецька області. Середньооблікова чисельність працюючих за 2009 рік склала 57 осіб, в т.ч. штатних працівників - 53 осіб, сумісників - 2 особи, по договорах - 2 особи.

Середньомісячна заробітна плата по будівельно-монтажним роботам та підсобному виробництву з заохочувальними виплатами склала 655,1 тис. грн Оплата праці в Хмельницькій філії проводиться згідно з Положенням про формування і використання фондів на оплату праці . За 2009 рік виконано обєм будівельно-монтажних робіт по договірній вартості в сумі 1829,2 тис. грн, в т.ч. власними силами 1453,1 тис. грн, надано послуг механіками - 20,8 тис. грн Виготовлено ЗБ виробів на 73,5 тис.грн. Реалізовано залізобетонних виробів на 52,6 тис. грн. Разом виручка по договірних цінах складає 1526,5 тис.грн Крім того поступили й інші надходження на суму 9,2 тис. грн. Від одержаного загального доходу в сумі 915,8 тис.грн фактично нараховано зарплати 448,1 тис. грн, економія по зарплаті складає 9,8 тис. грн. Із фонду матеріального заохочення виплачено 2,4 тис. грн. Фонд матеріального заохочення працівників, витрачається на підприємстві на організацію корпоративних святкувань, закупівля та вручення новорічних подарунків, так звана, тринадцята заробітня плата, а особливо цінним та відзначеним працівникам - чотирнадцята.

Крім фонду матеріального заохочення на підприємстві створені наступні фонди - Фонд утримання дирекції - Фонд економічного стимулювання - Фонд виплати дивідендів - Фонд поповнення обігових коштів - Фонд розвитку виробництва.

Амортизація на підприємстві нараховується за податковим методом. Запси списуються на виробництво методом FIFO, МШП - методом 100 вартості в перший місяць експлуатації. Резерв сумнівних боргів на створюється. Заробітна плата нараховується методом бригадного підряду.

Нарахування на фонду оплати праці для фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань становить 2,9 . Основні техніко-економічні показники підприємства характеризують його діяльність вилому за 2 роки. Таблиця 2.1. Аналіз основних техніко-економічних показників діяльності підприємства ХФ ВАТ Свемон-Волинь Показник 2008 р. 2009 р. Абсолютне відхилення Темп зростання, Вартість виготовленої продукції, тис. грн 2193,80 1847,60 -346,20 84,22 Виручка від реалізації продукції, тис. грн 2197,30 1837,90 -359,40 83,64 Собівартість реалізованої продукції, тис. грн 1401,00 991,80 -409,20 70,79 Чистий прибуток, тис. грн 124,60 216,30 91,70 173,60 Власний капітал, тис. грн 398,50 479,50 81,00 120,33 Активи, тис. грн 859,80 1110,60 250,80 129,17 Дебіторська заборгованість, тис. грн 285,10 483,80 198,70 169,69 Поточні зобов язання, тис. грн 461,30 631,10 169,80 136,81 Середньооблікова чисельність працюючих, чол. 63,0 53,00 -10,00 84,13 Середньомісячна заробітна плата 1-го працюючого, грн 567,60 704,60 137,00 124,14 Проведені розрахунки свідчать, ряд показників, таких як обсяг виготовленої продукції, виручка від реалізації та собівартість продукції знизились. Інші показники, в тому числі і прибуток, продемонстрували зростання.

Даний факт можна було б віднести до позитивного, але основною причиною зростання прибутку стало значне зниження собівартості ніж зниження виручки від реалізації. Тому як видно, однією із причин скорочення витрат стало саме згортання діяльності підприємства. Також необхідно відмітити, що більше ніж на чверть збільшились актви, дебіторська та кредиторська заборгованості. Збільшилась середньомісячна заробітна плата, проте, як ми бачимо до основних причин такого збільшення стало скорочення кількості працівників. 2.2. Аналіз фінансового стану ХВ ВАТ Свемон-Волинь Аналіз фінансового стану ХФ ВАТ Свемон-Волинь включає аналіз його майнового стану, ліквідності, фінансової стійкості, ділової активності та рентабельності. Для проведення аналізу використаємо фінансову звітність ХФ ВАТ Свемон-Волинь див. додатки А, Б, В, Г, Д . Для аналізу майнового стану підприємства використовуються також наступні коефіцієнти, що наведені у таблиці 2.2. Таблиця 2.2. Аналіз майнового стану підприємства Показник Порядок розрахунку за рядками звітності 2008р. 2009 р. Зміни в абсолютній величині 1 Коефіцієнт зносу основних засобів 0,62 0,66 0,04 2 Коефіцієнт придатності 0,38 0,34 -0,04 3 Коефіцієнт оновлення основних засобів 0,11 0,03 0,08 4 Коефіцієнт вибуття 0,0 0,0 0,0 Коефіцієнт зносу основних засобів показує частку зношених основних засобів у загальній їх вартості, а аналізуючи отримані показники слід зазначити, що коефіцієнт зносу основних засобів у 2008 р. складає 0,62 і у 2009 р. цей показник зріс на 0,04, що свідчить про ріст зносу основних засобів. Коефіцієнт придатності показує на скільки ще обладнання придатне до використання. І чим значення цього показника вище, тим фонди придатніші до використання.

Відповідно в 2007 р. основні фонди придатні до використання на 38 , а в 2009 р на 34 . В 2009 р. частка введених в дію основних засобів зменшилась до 0,03, тоді як в 2008 р. становила 0,11. Частка основних засобів, що вибули, у вартості основних засобів на початок періоду суттьєво не змінились через те, що вибували основні засоби на дуже незначні суми Таким чином інтенсивність руху основних засобів в 2009 році зменшилась.

Підприємству потрібно обновити більшу частину основних засобів або купувати більш досконале обладнання.

Наступним етапом є оцінка ліквідності підприємства.

Аналіз ліквідності підприємства здійснюється за даними балансу та дозволяє визначити спроможність підприємства сплачувати свої поточні зобов язання та наскільки обсяги наявних фінансових ресурсів можуть забезпечити відповідні по строкам погашення зобовязання.

Для оцінки ліквідності підприємства було розрахуємо відносні показники, які представимо у таблиці 2.3. Таблиця 2.3. Аналіз показників ліквідності підприємства Показник Порядок розрахунку за рядками звітності 2008р. 2009 р. Абсолютне відхилення 1 Коефіцієнт покриття 0,85 1,07 0,22 2 Коефіцієнт швидкої ліквідності 0,65 0,83 0,18 3 Коефіцієнт абсолютноїліквідності 0,03 0,05 0,02 4 Коефіцієнт співвідношення кредиторської та дебіторської заборгованості 1,57 1,25 -0,32 5 Коефіцієнт мобільності активів 0,45 0,61 0,16 6 Коефіцієнт співвідношення активів 0,83 1,56 0,73 7 Чистий оборотний капітал, тис. грн -70,2 45,2 115,4 Коефіцієнт покриття розраховується як відношення оборотних активів до поточних зобов язань підприємства та показує достатність ресурсів підприємства, які можуть бути використані для погашення його поточних зобов язань.

Для нормального функціонування підприємства цей показник має бути більшим за 2. Коефіцієнт покриття в 2009 році підвищився з 0,85 до 1,07. Це було спричинено тим, що ХФ ВАТ Свемон-Волинь покращило свою фінансову політику і стабілізувало розрахунки з кредиторами.

Не дивлячись на це значення коефіцієнта не відповідає нормативному значенню.

Коефіцієнт швидкої ліквідності відображає платіжні можливості підприємства щодо сплати поточних зобов язань за умови своєчасного проведення розрахунків з дебіторами.

Нормативне значення показника встановлено на рівні 0,7-0,8. Падіння коефіцієнта швидкої ліквідності свідчить про ріст низьколіквідних елементів запасів у структурі поточних активів та про ріст ризикованості діяльності підприємства з погляду неповернення боргів і зниження реального рівня платоспроможності. Крім того, даний коефіцієнт менший за нормативне значення, що свідчить про неспроможність грошових засобів, розрахунків та інших активів забезпечити покриття поточних зобовязань.

Коефіцієнт абсолютної ліквідності є найбільш жорстким критерієм ліквідності підприємства. Значення коефіцієнта повинно знаходитись в межах 0,2 - 0,35. За даними підприємства показник на кінець 2009 р. набуває значення 0,05. Це означає, що у підприємства є ризик неспроможності покриття своїх невідкладних зобов язань.

Коефіцієнт співвідношення кредиторської та дебіторської заборгованості розраховується як відношення кредиторської заборгованості до дебіторської заборгованості. Значення коефіцієнта повинно бути менше 1. Як видно з розрахунків значення коефіцієнта в обох випадках не відповідає нормативному.

Коефіцієнт мобільності активів показує, яку частку в активах підприємства займають оборотні активи.

Значення коефіцієнта повинно бути більше 0,5. На підприємстві частка оборотних активів за 2008-2009 р.р. зросла до значення 0,61. Коефіцієнт співвідношення активів показує рівень співвідношення між оборотними та необоротними активами підприємства.

Нормативне значення має бути більше 1. З даних розрахунків видно, що значення цього коефіцієнта в 2008 році повністю відповідає нормативному.

Чистий оборотний капітал різко зріс за 2008-2009 р.р. на 115,4 тис. грн, це позитивнана тенденція, так як зменшились кошти, що забезпечують процес виробництва, реалізації продукції та отримання прибутку.

Під фінансовою стійкістю розуміють такий стан фінансових ресурсів підприємства і такий ступінь їх використання, за яким підприємство, вільно маневруючи грошовими коштами, здатне через ефективне їх використання забезпечити безперебійний процес виробництва та реалізації продукції, робіт, послуг, а також здійснювати витрати для його розширення й оновлення.

Фінансова стійкість показує ступінь незалежності підприємства.

Аналіз фінансової стійкості повинний показати наявність чи відсутність у підприємства можливостей по залученню додаткових позикових засобів, здатність погасити поточні зобов язання за рахунок активів різного ступеня ліквідності. Аналіз фінансової стійкості ХФ ВАТ Свемон-Волинь представлено у таблицю 2.4. Таблиця 2.4. Аналіз платоспроможності фінансової стійкості підприємства Показник Порядок розрахунку за рядками звітності 2008р. 2009 р. Абсолютне відхилення 1 Коефіцієнт платоспроможності автономії 0,46 0,43 -0,03 2 Коефіцієнт фінансування 1,16 1,32 0,16 3 Коефіцієнт фінансової стійкості 0,86 0,76 0,1 4 Коефіцієнт концентрації залученого капіталу 0,54 0,57 0,03 5 Коефіцієнт фінансового левериджу 0 0 0 6 Коефіцієнт маневреності власного капіталу -0,18 0,09 0,27 7 Коефіцієнт інвестування 0,85 1,10 0,25 8 Коефіцієнт забезпеченості власними оборотними засобами -0,15 0,07 0,22 Усі показники фінансової стійкості знаходяться в межах нормативних значень, але по деяких з них спостерігаються негативні зміни. З розрахунків видно, що за 2008 - 2009 р.р. коефіцієнт платоспроможності автономії підприємства зменшився на 0,03, у 2008р. він становив 0,46, а в 2009 р 0,43. Крім того, частина власного капіталу в загальній сумі фінансових ресурсів становить менше 50 . Це означає, що підприємство є залежним від позикових джерел. Коефіцієнт фінансування означає скільки позичкових коштів припадає на одну гривню власних коштів, вкладених в активи підприємства.

Збільшення показника на кінець 2009 р. свідчить про зростання залежності підприємства від кредиторів. Але разом з тим значення коефіцієнта є більшим 1, іншими словами не відповідає нормативному значенню.

Коефіцієнт концентрації залученого капіталу характеризує частку позикових коштів у загальній сумі коштів, вкладених у майно підприємства.

Значення коефіцієнта має бути менше 0,5. На підприємстві частка позикового капіталу становить у 2009 р 0,57. Позитивним моментом є відсутність залежності підприємства від довгострокових зобовязань, про що свідчить значення коефіцієнта фінансового левериджу до 0. Це означає, що підприємство погасило частину свого кредиту.

Коефіцієнт маневреності власного капіталувизначає, яка частка власного капіталу дозволяє вільно маневрувати - збільшувати обсяги закупівлі сировини, матеріалів, змінювати номенклатуру поставок, купувати додаткове устаткування.

Не дивлячись на його різке збільшення, для підприємства характерна наявність досить низького значення цього коефіцієнта -0,18 в 2008 р. та 0,09 в 2009 р Коефіцієнт забезпеченості власними оборотними засобами збільшиввся порівняно з -0,15 в 2008 р. до 0,07 в 2009 р не зважаючи на це його значення є більшим за нормативне, що рівне одиниці. Таким чином, підприємство в достатній мірі наділене власним капіталом.

Його вистачає як для інвестування необоротних активів, так і для здійснення поточної діяльності, про що свідчать значення показників інвестування та забезпеченості власними оборотними коштами.

Підприємство може вільно маневрувати своїм власним оборотним капіталом. Але мобільність власних коштів знизилась на кінець 2009 року. Аналіз ділової активності дозволяє проаналізувати ефективність основної діяльності підприємства, що характеризується швидкістю обертання фінансових ресурсів підприємства.

Аналіз здійснюється за допомогою коефіцієнтів оборотності наведених у таблиці 2.5. За даними таблиці знайдемо ряд показників, які характеризують швидкість обороту, запасів, дебіторської заборгованості, кредиторської заборгованості, матеріальних запасів, основних фондів та власного капіталу. На основі одержаних показників розрахуємо строки погашення дебіторської заборгованості та кредиторської заборгованості, що дасть нам уявлення про рівень фінансової дисципліни на досліджуваному підприємстві. Таблиця 2.5. Аналіз ділової активності підприємства Показник Порядок розрахунку за рядками звітності 2008р. 2009 р. Зміни в абсолютній величині 1 Коефіцієнт оборотності активів 2,0 1,5 -0,5 2 Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості 6,44 3,17 -3,27 3 Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості 4,09 2,53 -1,56 4 Строк погашення дебіторської заборгованості, днів тривалість періоду коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості 56 113 57 5 Строк погашення кредиторської заборгованості, днів тривалість періоду коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості 88 142 54 6 Коефіцієнт оборотності матеріальних запасів 15,39 6,44 8,95 7 Коефіцієнт оборотності основних засобів фондовіддача 1,58 1,23 -0,35 8 Коефіцієнт оборотності власного капіталу 4,91 3,49 -1,42 Коефіцієнт оборотності активів характеризує ефективність використання підприємством усіх наявних ресурсів, незалежно від джерел їхнього залучення.

З розрахунків видно, що за 2009 р. оборотні активи здійснили 1,5 обороти, тобто кількість оборотів змінилась на 0,5. Враховуючи специфіку виробництва підприємства можна стверджувати, що оборотні кошти використовувались не в повній мірі. Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості показує швидкість обертання дебіторської заборгованості підприємства за період, що аналізується, розширення або зниження комерційного кредиту, що надається підприємством.

Значення коефіцієнта на підприємстві свідчить про те, що дебітори в середньому 6-7 раз в рік повертають свої борги.

Строк погашення дебіторської заборгованості збільшився в 2009 р що є негативною тенденцією, що свідчить про не стабільні розрахунки з клієнтами.

Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості показує швидкість обертання кредиторської заборгованості підприємства за період, що аналізується. Оборотність кредиторської заборгованості на підприємстві низька, особливо в 2009 р. Ще одним негативним моментом є зменшення тривалості погашення кредиторської заборгованості порівняно з 2008 роком.

З огляду на значення коефіцієнтів оборотності можна зробити висновок про те, що рівень ділової активності на підприємстві не досить високий.

Але у 2009 р. оборотність активів скоротилась порівняно з 2008 р. Зменшення рівня коефіцієнтів оборотності активів повязано із зростанням дебіторської заборгованості та запасів. Знизилась також ефективність використання основних фондів з 1 грн використаних основних фондів на підприємстві в 2009 р. отримували продукції на суму 1,23 грн. Також знизилась ефективність використання власного капіталу. Аналіз рентабельності підприємства дозволяє визначити ефективність вкладення коштів у підприємство та раціональність їхнього використання.

Показники даної групи дають уявлення про те, наскільки ефективно підприємство здійснює свою діяльність, контролює витрати на виробництво і реалізацію продукції, і який чистий прибуток при цьому отримує. Перед проведенням аналізу показників рентабельності слід навести порівняльну характеристику показників обсягу реалізації товарів, робіт та послуг, собівартості реалізованої продукції, валового прибутку та чистого прибутку за два роки. Ілюстрація даних показників потрібна нам для того, щоб ефективніше та якісніше розглянути аналіз показників рентабельності, адже вони є лише відносними показниками прибутковості підприємства і не надають повної інформації по зміні абсолютних показників, що впливають на розмір прибутку.

Всі розрахунки представимо у таблиці 2.6. Таблиця 2.6. Динаміка показників обсягу реалізації товарів, робіт та послуг, собівартості продукції, валового та чистого прибутку Показник 2008 р. 2009 р. Абсолютне відхилення 1 Обсяг реалізації продукції, тис. грн 2197,3 1837,9 -359,4 2 Собівартість реалізованої продукції, тис. грн 1401,0 991,8 -409,2 3 Валовий прибуток, тис. грн 430,1 539,8 109,7 4 Чистий прибуток, тис. грн 124,6 216,3 91,7 Як видно із вищенаведеної таблиці чистий прибуток зріс більше ніж на 91 тис. грн, причина цього безперечно криється в значному зменшенні собівартості над зменшення обсягу реалізації продукції. Для аналізу рентабельності підприємства є доцільним використання даних таблиці 2.7. Підприємство є рентабельним, якщо суми виручки від реалізації продукції досить не тільки для покриття витрат на виробництво та на реалізації, а й на утворення прибутку.

Таблиця 2.7. Аналіз рентабельності підприємства Показник Порядок розрахунку за рядками звітності 2008р. 2009 р. Зміни в абсолютній величині 1 Коефіцієнт рентабельності активів 0,136 0,221 0,085 2 Коефіцієнт рентабельності власного капіталу 0,333 0,493 0,160 3 Коефіцієнт рентабельності діяльності 0,068 0,141 0,073 4 Коефіцієнт рентабельності продукції 0,089 0,218 0,129 Коефіцієнт рентабельності активів характеризує ефективність використання активів підприємства.

У підприємства даний коефіцієнт становить на 2008р 0,136, на 2009р 0,221. Нормативне значення даного коефіцієнту має бути більше нуля, окрім того, повинне збільшуватись.

Значення даного коефіцієнту свідчить, що підприємство ефективно використовує свої активи, так як рентабельність активів є на доволі високому рівні. Коефіцієнт рентабельності власного капіталу характеризує ефективність вкладення засобів в дане підприємство.

Рентабельність власного капіталу складає 33,3 як в 2008 р в 2009 р - 49,3 , що також можна відмітити як позитивну тенденцію. Коефіцієнт рентабельності діяльності характеризує ефективність господарської діяльності підприємства.

Коефіцієнт рентабельності діяльності становить в 2008р 0,068, в 2009р 0,141. Нормативне значення цього показника також має бути більше нуля та має збільшуватися. Показники даного коефіцієнту говорять про те, що господарська діяльність підприємства є ефективною.

Коефіцієнт рентабельності продукції характеризує прибутковість господарської діяльності підприємства від основної діяльності. На основі проведеного аналізу рентабельності ХФ ВАТ Свемон-Волинь можна зробити висновок про те, що господарська діяльність підприємства не є досить прибутковою.

Порівняно з витратами на виробництво продукції, прибуток, який підприємство отримує в результаті реалізації є незначним рентабельність продукції у 2009 році склала 21,8 . Крім аналізу фінансового стану потрібно здійснити аналіз ймовірності банкрутства.

Для цього скористаємось пятифакторною моделлю Альтмана, моделю Таффлера та універсальною дискримінантною моделлю.

Використовуючи фінансову звітність ХФ ВАТ Свемон-Волинь , виведемо середні значення всіх необхідних нам для аналізу показників. Для цього сформуємо наступну таблицю.

Отже, за результатами проведеного аналізу фінансових показників діяльності можна зробити наступні висновки - на підприємстві спостерігається тенденція до зменшення частки основних засобів і стрімкого зростання частки оборотних активів. Негативним моментом є зростання низьколіквідних елементів запасів у структурі поточних активів - враховуючи результати, отримані в процесі дослідження, є необхідним оновлення частини основних засобів. Для цього стає доцільним залучення банківських коштів у вигляді кредиту для розширення діяльності підприємства, що й було здійснено на підприємстві - закріпилася негативна тенденція до збільшення частки дебіторської заборгованості, що свідчить про нестабільні розрахунки з клієнтами - не висока оборотність кредиторської заборгованості означає, що підприємство не вчасно розраховується з виставленими йому рахунками - рівень власного капіталу коефіцієнт автономії свідчить про низький запас міцності. Тобто підприємство має можливості по залученню додаткових позикових засобів з ризиком втрати фінансової стійкості. Загалом можна говорити, що рівень виробничої та комерційної діяльності підприємства є досить високим, хоч в 2008 році й спостерігались деякі негативні тенденції. 2.3. Розробка бізнес-плану підприємства Резюме Підприємство утворене на основі особистих внесків громадян, Підрядна діяльність- проведення будівельно-монтажних робіт будівництво житлових, суспільних і промислових будинків і споруджень і ремонтно-відновлювальних робіт. Виробництво бетонних, залізобетонних і арматурних виробів, товарного бетону,будівельного розчину, металоконструкцій. Виконання конструкторських розробок, виготовлення засобів механізації будівельного оснащення, дослідних зразків і серії виробів. Розробка технологічної документації проектів провадження робіт, технологічних карт на будівельне виробництво й виробничих процесів заводів будіндустрії, технологічних розумів на будівельні матеріали й виробу , впровадження прогресивних технологій у будівельне виробництво.

Продукція підприємства - бляшані вироби для населення м. Ростову-на -Дону й сільських районів Ростовської області цебра, обв язка казанів, ритуальні вироби, елементи покрівельного покриття, водозливи й т.п Метою бізнес-плану є 1. Обґрунтування рентабельності другої черги розвитку ВАТ Свемон-Волинь шляхом організації цеху виготовлення елементів покрівельного покриття й водозливної системи за новою технологією покриття виробів полімерним матеріалом 2. Задоволення попиту населення Волиньской області в названих будівельних матеріалах і забезпечення оптових поставок покрівельних елементів будівельним і торгуючим організаціям Волинськой області й ближ регіонам, що перебувають, що відповідає пріоритетним напрямкам соціально-економічного розвитку області. 3. Одержання прибутку фірми, достатньої для погашення позикових коштів і нагромадження чистому прибутку для подальшого збільшення фондів споживання працівників фірми й розвитку проведення, своєчасне й повне повернення кредитних коштів. Ринок - регіональний, цільові ринки розділені на 3 сегмента відповідно до рівня прибутковості населення й цінами на готову продукцію в асортиментах.

Конкурентне середовище піддається аналізу рівень конкуренції -середній і нижче середнього.

Частка ринку в м. Хмельницькому -30-40 , попит - циклічний, має тенденцію до зростання. Інвестиційний задум - закупити в рахунок кредитних коштів основне технологічне обладнання для організації нового виробничого цеху по виготовленню й полімерному покриттю елементів водозливної системи й покрівельних елементів будівель котеджного типу. Проведені попередні переговори по розширенню обсягів закупівель матеріалів і по збуту готових виробів, оформлені договори-наміри. Персонал навчений і підготовлений, виконані зразки нової продукції, реалізовані пробні партії товарів. Уведення в лад виробничих потужностей нового цеху буде здійснено відповідно до організаційного плану через три-чотири тижні після закупівлі обладнання.

На повну потужність цех виходить у другому кварталі 2009 р. Результати реалізації інвестиційного проекту.

При повному завантаженні виробничих потужностей нового цеху обсяг обороту складе - 2145,0 тис. грн. у квартал витрати підприємства на основні матеріали - 990,0 тис. грн. у квартал накопичений чистий прибуток у перший квартал після розрахунків з банком - 633,6 тис. грн. рентабельність - 38,8 . Факторами ризику в проекті є зміна податкового й банківського законодавства або різкий спад прибутковості населення падіння попиту , форс-мажорні обставини, пов язані зі зміною економічної ситуації в країні в цілому. Потреба річного фінансування - 717,2 тис. грн. на умовах банківської ставки - 60 річних, термін кредитування -12 місяців. Необхідна підтримка - погашення відсотків по кредиту й заставні гарантії з боку регіональних фондів. Підприємство, продукція, інвестиційні наміри В 1992 році підприємство перетворилося в закриті акціонерне товариство Свемон-Волинь далі - ВАТ Свемон-Волинь згідно Указу Президента України Про корпоратизацію підприємств від 15.06.1993р. Пізніше в 1999 році після виходу з числа співробітників багатьох акціонерів підприємство було реорганізоване у відкрите акціонерне товариство.

Згідно статуту, основними цілями та напрямками діяльності підприємства є генеральний підряд по організації та освоєнню інвестицій, будівництво, монтаж та експлуатація засобів телекомунікацій, радіо та телебачення.

Підрядна діяльність- проведення будівельно-монтажних робіт будівництво житлових, суспільних і промислових будинків і споруджень і ремонтно-відновлювальних робіт. Виробництво бетонних, залізобетонних і арматурних виробів, товарного бетону,будівельного розчину, металоконструкцій. Виконання конструкторських розробок, виготовлення засобів механізації будівельного оснащення, дослідних зразків і серії виробів. Розробка технологічної документації проектів провадження робіт, технологічних карт на будівельне виробництво й виробничих процесів заводів будіндустрії, технологічних розумів на будівельні матеріали й виробу , впровадження прогресивних технологій у будівельне виробництво. Розробка проектно-кошторисної документації на будівництво, реконструкцію, і капітальний ремонт об єктів лад індустрії й житлово- комунального призначення.

Основні фонди підприємства розміщені на двох виробничих ділянках верстати, що включають у себе, доячи оброблення листового металу, для холодного штампування, фальцепрокатный верстат, устаткування й пристосування для монтажу готових виробів. Рентабельність бізнесу в секторі товарів широкого вжитку й будівельних елементів залучила на ринок збуту потік імпортних виробів і, одночасно, організацію подібного роду фірм. Дана обставина зажадала від керівництва ВАТ Свемон-Волинь ухвалення рішення про зміну асортиментів продукції, що випускається, і підвищення її споживчої й естетичної якості. Відповідно до інвестиційного задуму ВАТ Свемон-Волинь , що спираються на вивчення ринкової кон юнктури по елементах покрівельного покриття й водозливів у регіоні, розроблений новий асортименти прогресивних видів виробів. Він включає 1. Жолоб 2. Лійка 3. Коліно 4. Кронштейн жолоба 5. Кронштейн водостоку 6. Ковзан простій 7. Ковзан фігурний 8. Перехід у жолоб 9. Фронтове покриття 10. Віконний відлив 11. Відвід від стіни Кожна асортиментна одиниця товару виготовляється з відповідного виду вихідного матеріалу, що відрізняється якістю металу, його покриття й прогнозованим рівнем ціни реалізації за одиницю див. табл. 3.2 . Для реалізації комерційної стратегії фірми буде потрібно відповідна зміна виробничої структури підприємства.

У відповідності із другою чергою розвитку підприємства, у технологічну схему проведення включено чотири нові ділянки згідне з технологічними переділами в процесі виготовлення нових видів продукції. Для комплектації ділянок цеху технологічним обладнанням необхідне виконання замовлень на виготовлення унікальних верстатів і апаратів і, частково, закупівля типового обладнання.

В об єкти інвестування див. табл. 2.8. включені також видатки на монтаж-налагодження обладнання й на первісну потребу в матеріалах для здійснення першого кроку товарообігу. Таблиця 2.8. Об єкти інвестування Найменування обладнання Тип Вартість тис. грн 1.Гільйотина СП. 2500 132,0 2. Прес гідравлічний на замовлення 110,0 3. Сушильна камера на замовлення 22,0 4. Апарат напилювання полімеру на замовлення 35,2 Разом на обладнання 299,2 5. Установка, монтаж, налагодження обладнання підряд 264,0 6. Початковий запас матеріалів в асортиментах 154,0 Разом 717,2 Виготовлення пробних партій виробів нового асортиментів дозволило вивчити й освоїти особливості технологічних операцій, придбати навички роботи, здійснити пробні продажі малих серій товарів з метою вивчення купівельного попиту.

План-Графік реалізації інвестиційного задуму по розділах робіт заходів і тимчасовим періодам представлено в таблиці 5.1. Аналіз ринку. вибір керованого сектору Продукція цеху в асортиментах орієнтована на задоволення попиту в покрівельних елементах і елементах водозливу практично по всіх номенклатурних одиницях, необхідних для будови. Типові й індивідуальні будівлі житлові частки, дачі і т.д. можна згрупувати за ознакою поверховості 1-3 эт. і загальної площі будівлі в плані 80-250 кв. м . Залежно від цих ознак виведена середня потреба в покрівельних і водозливних елементах на одну умовну одиницю будівлі. Нормативні дані середньої потреби в елементах на одиницю умовної будівлі представлено в таблиці 2.9. графа 2 . Ознаки сегментації ринку.

Ринок збуту продукції цеху по виготовленню елементів покрівельного покриття й водозливної системи сегментований по наступних ознаках 1. Вид споживача - будівельні організації - 55 - індивідуальні забудовники новобудови - 30 - індивідуальні споживачі ремонт старого житлового фонду -15 . Б. Рівень прибутковості клієнтів і претензій на престижність по виду матеріалу покриття - високозабезпечені фінський матеріал -10 - середньозабеспечені метал оцинкований з полімерним покриттям - 40-50 - відносно низькозабеспечені метал чорний з полімерним покриттям - 35-40 . 2. Географічний ареал ринку - Волинь - 55 , з них - по договорах -1 5 - роздрібна торгівля - 4 5 - Волиньська область - 35 , з них - по договорах - 3 4 - оптова торгівля -1 4 Південно-Український регіон -10 опт. торг Г. Рівень цін на готову продукцію в асортиментах.

За ознакою ціна ринок розділений на три групи 1,2,3 відповідно до рівня прибутковості потенційних споживачів і, відповідно, матеріалом покриття елементів. Таблиця 2.9. Потреба елементів покрівельного покриття на одну умовна будова й на керований сектор ринку в рік Найменування елемента Середня норма видатку мед-будови Кіл-У споживачів у рік Річна потреба в елементах ед. Усього по групах споживачів 1 2 3 1. Жолоб м.п. 40 80 3200 800 1280 1120 2. Лійка шт. 5 54 270 54 134 81 3. Коліно шт. 15 541 810 120 440 240 4. Кронштейн жолоба шт. 80 75 6000 1200 3000 1800 5. Кронштейн водостоку шт. 25 112 2800 560 1120 1200 6. Ковзан простий мол. 20 160 3200 640 1280 1280 7. Ковзан фігурний мол. 25 64 1600 160 800 640 8. Перехід у жолоб тт. 13 82 1066 213 426 427 9. Розжолобках шт- 21 51 1071 214 428 429 10. Фронтонне покриття м.п. 30 71 2130 426 1065 639 11. Віконний відлив м.п. 120 40 4800 480 2880 1440 12. Відвід від стіни шт. 40 80 3200 320 1280 1600 13. Металева черепиця шт. 75 267 20025 4000 8000 8000 14. Ринва м.п. 0.88м 25 240 6000 600 3600 1800 Ціни на елементи покрівельного покриття й водозливної системи представлено в таблиці 2.10. Таблиця 2.10. Прогноз цін на елементи покрівельного покриття й водозливної системи Ціни грн. Фінський матеріал Метал оцинк покритий полімером Метал чорний покритий полімером 1. Жолоб м.п. 110 88 66 2. Лійка HIT. 220 176 132 3. Копево тт. 154 110 88 4. Кронштейн жолоба шт. 44 44 44 5. Кронштейн водостоку шт. 77 77 66 6. Ковзан простий мол. 88 66 55 7. Ковзан фігурний мол. 193,6 121 99 8. Перехід у жолоб шт. 55 44 33 9. Розжолобках шт. 88 66 44 10. Фронтонне покриття м.п. 88 66 55 11. Віконний кресал м.п. 5,5 44 33 12. Опок від стіни шт. 55 44 33 13. Металева черепиця шт. 484 330 198 14. Ринва мол. 154 110 88 Примітка вартість монтажу покрівлі становить 30-50 від вартості матеріалів. Сегменти керованого ринку річного споживання продукції цеху в номенклатурі й за рівнем цін по групах споживачів - 1,2,3 представлено в таблиці 2.9. графи 5-7 . Прогноз продажів готової продукції . Комерційна стратегія бізнесу враховує сезонні коливання попиту на готову продукцію, однак кадрова політика фірми припускає однієї із цілей успішної роботи - збереження й зміцнення висококваліфікованих фахівців протягом усього календарного періоду. У чинність цього фірмою зарезервовані складські приміщення для запасів готової продукції й заготовок для того, щоб у весен-не-літній і осінній періоди періоди піка попиту на продукцію цеху компенсувати спад рівня попиту в зимовий період часу. Одночасно, для обраної тактики проведення й реалізації продукції будуть потрібні резерви фінансових ресурсів для первісної закупівлі металу й полімерів в осінньо-не-зимовий період 2009-2010 рр що враховане у виробничому й фінансовому планах фірми див. нижче . Для надання розрахунків прогнозу продажів готової продукції цеху доцільно прийняти сезонні періоди попиту на продукцію по кварталах див. таблицю 2.11 Прийнята на фірмі практика змінного графіка відпусток дозволяє здійснювати проведення протягом усіх 12 календарних місяців року. Виходячи із цього, а також даних таблиці 2.11 одержуємо прогнозований обсяг продажів обсяг обороту у рік при умові повного освоєння виробничої потужності цеху 2145066х4 кв. 8580264 грн Таблиця 2.11. Прогноз продажів готової продукції у кварталі, грн. Найменування продукції Обсяг випуску у квартал по елементу по виду матеріалу Вид матеріалу Усього по елементу Фінський Оцинкований Чорний Ціна од. Кіл. у квадр Обсяг випуск у квадр.

Ціна од. Кіл. у квадр Обсяг випуск у квадр.

Ціна од. Кіл. У квадр Обсяг випуск у квадр.

Кіл. У квадр Обсяг випуск у квадр. 1. Жолоб м.п. 110 200 10000 88 320 12800 66 280 8500 800 31200 2. Лійка шт. 220 13 1300 176 33 2640 132 20 1200 67 5140 3. коліно шт. 154 300 2100 110 110 5500 88 60 2400 200 10000 4. Кронштейн жолоба шт. 44 140 6000 44 750 15000 44 450 9000 1500 30000 5. Кронштейн водостоку шт. 77 4900 77 280 9800 66 280 6300 700 21000 6. Ковзан простій 88 160 6400 66 320 9600 55 320 8000 800 24000 7. Ковзан фігурний м.п. 187 40 3400 121 200 11000 99 160 720 400 21600 8. Перехід у жолоб шт. 55 53 1325 44 107 2140 33 107 1605 267 5070 9. Ендовая шт. 88 53 2120 66 107 3210 44 107 2140 267 7470 10. Фронтонне покриття м.п. 88 106 4240 66 267 8010 55 160 4000 533 16250 11. Віконний відлив м.п. 55 120 3000 44 720 14400 33 360 5400 1200 22800 12. Відвід від стіни шт. 55 40 1000 44 160 3200 33 200 3000 400 7000 13. Металева черепиця шт. 484 1000 220000 330 2000 30 198 2000 180000 5000 70 14. Ринва мол. 154 150 10500 110 900 45000 88 450 18000 1500 73500 Разом по цехові 975030 Тактика освоєння повної виробничої потужності цеху й виходу на ринок збуту представлена в Маркетинг-Плані. Конкурентний аналіз. На ринку збуту жестяних виробів Волинської області фірма ВАТ Свемон-Волинь займає досить стійке положення, судячи вже хоча б тому, що в попередні роки роботи на цих ринках підприємство не мало проблем зі збутом готової продукції. Проте, поява на регіональному ринку всі зростаючих обсягів конкуруючої продукції з інших регіонів змушує фірму вести своєчасний і точний облік мінливих обставин з метою забезпечення гарантій для збуту своєї продукції в необхідні запланованих обсягах і по доцільній з погляду рентабельності ціні. Протидія конкурентам з інших регіонів, що поставляють в ін. регіони України родинну продукцію, ВАТ Свемон-Волинь здійснює методом цінової дискримінації , установивши роздрібні ціни на свою продукцію нижче, чим у конкурентів. Такий захід істотний насамперед для сектору ринку з відносно малозабезпеченими споживачами, де велика еластичність попиту від ціни. Значимої для інвестиційного задуму й комерційної стратегії підприємства є діяльність на місцевому ринку Києва фірми Метал , фірми CONSUL LTD м. Київ і фірми Аліна м. Луцьк . Порівняльний аналіз цін на продукцію конкурентів наведено в таблиці 2.12. Відносно високі ціни в конкурентів на елементи покрівельного покриття й водозливної системи визначаються, зокрема, додатковими витратами на транспортні видатки в іногородніх фірм і перевагою у фірми Аліна виробів з дорогим покриттям див. табл. 2.12 Таблиця 2.12. Аналіз цін конкурентів Найменування товару Ціна одиниці товару, US S Фірма Метал Фірма CONSUL Фірма Алина 1. Покрівельне покриття аркуш 1.04х2.47 25,0 17,77 2. Ковзан 2.10 8.3 15.05 17.98 2а.Набір 8.3 3. Метало-черепиця КВ.М 13.0-21.0 4. Лійка 26.3 10,77 5. Коліно 7.15 17.25 6. Кронштейн жолоба 3.77 4.0 7. Кронштейн водостоку 3.66 7.25 8. Труба водостоку 1,0 10,81 16.76 9. Жолоб 2.0 10,38 Конкурент, фірма Алина , судячи з даних таблиці 2.12. орієнтований на один з керованих сегментів ринку ВАТ Свемон-Волинь , а саме на 1-й сегмент див. прогноз цін ВАТ Свемон-Волинь - табл. 2.12 де рівень прибутковості споживача найбільший.

У даному секторі має місце нееластичний попит від ціни й, отже, фірмі ВАТ Свемон-Волинь недоцільно використовувати тут метод цінової дискримінації . Не йдучи із цього сектору повністю див. табл. 2.13 фірма ВАТ Свемон-Волинь так будує свою комерційну стратегію, щоб мати найбільшу частку продажів в 2-м і 3-м секторах ринку, де відносно високий рівень еластичності попиту від ціни й при відносно низьких ієнах можна добитися задовольняючих фірму фінансових результатів див. табл. 2.11. і 2.12 Виробничий план, розрахунки обєма обороту, собівартості, прибутки й рентабельності. Виробничий план цеху елементів покрівельного покриття й водозливу формується виходячи з 1. квартального попиту на продукцію цеху й прогнозу продажів елементів у розрізі номенклатурних одиниць і обраних секторів ринку див. табл. 2.12. 2. ціни за одиницю виробу залежно від вихідного матеріалу і його покриття див. табл. 2.11. 3. ціни на одиницю вихідного матеріалу див. табл. 4.2 . За результатами аналізу місцевого й регіонального ринків збуту товарів підприємства зведені дані по обсягах виробництва представимо у вигляді таблиці 2.13. Таблиця 2.13. Обсяги выпускa елементів покрівельного покритті й водозлив у системи в натуральнім вираженні у квартал Найменування елемента Kол-В у квадр.

Обсяги випуску продукції по асортиментних групах і по вихідному матеріалу Фінський матеріал Метал, оцинк покритий полімером Метал чорний, покритий 1. Жолоб мол. 800 200 320 280 2. Лійка шт. 67 13 33 20 3. Коліно Coir 200 30 110 60 4. Кронштейн жолоба шт. 1500 300 750 450 5. Кронштейн водостоку Ліг. 700 140 280 210 6. Ковзан простий мол. 800 160 320 320 7. Ковзан фігурний мол. 400 40 200 160 8. Перехід у жолоб шт. 267 53 107 107 9. Розжолобках шт. 267 53 107 107 10. Фронтонне покритий. м.п. 533 106 267 160 11. Віконний відлив мол. 1200 120 720 360 12. Відвід від стіни шт. 400 40 160 200 13. Металева черепиця шт. 5000 1000 2000 2000 14. Ринва M.n.U0.88M 1500 150 900 450 Таблиця 2.14. Ціни на матеріали покрівельного покриття Найменування матеріалу од. вим. Ціна од грн. Примітка 1. Метал чорний, т 5500 2. Метал оцинкований, т 9460 3. Фінський матеріал, 1 лист тонна 125 20385,2 Розмір 125х250х0.5 4. Полімер порошок , за 1 кг за 1 тонну 7-10 18700 Ціна полімеру - cередня Таблиця 2.15. Норми видатку матеріалу за елемент покрівельного покриття. водозливної системи Нaименование элементa Видаток матеріалу на одиницю виробу, кг Метал чирв. Полімер для покриття 1. Жолоб 1,4 0.08 2. Лійка 1.5 0.6 3. Коліно 0.8 0.3 4. Кронштейн жолоба 0.55 0.011 5. Кронштейн водостоку 0.55 0.011 6. Ковзан простій 2.5 0.15 7. Ковзан фігурний 3.0 0.16 8. Перехід у жолоб 2.5 0.3 9.Ендовая 5,0 0.6 10. Фронтонне покриття 5.0 0.6 11. Віконний відлив 1.4 0,3 12. Відвід від стіни 4.0 0.08 13. Металева черепиця 15.0 0.6 14. Водостік 1.3 0.015 Виходячи із плану проведення в натуральнім вираженні табл. 2.13 норм видатку вихідних матеріалів на один елемент табл. 2.15 , цін на одиницю вихідних матеріалів, розрахована потреба в матеріалах у натуральнім і вартіснім вираженні на квартальну виробничу програму цеху. Результати розрахунків наведено в таблиці 2.16. Таблиця 2.16. Потреба й вартість матеріалів на квартальну виробничу програму цеху, грн. Найменування Разом Фінський матеріал Полімер Оцинков. метал Полімер Чорн. метал Полімер Кіл-В, кг Ст ь Кіл-В, кг Ст ь Кіл-В, кг Ст ь 1 2 3 4 5 6 7 8 1.Жолоб 880 5709 5709 448 256 4237,2 479,6 4716,8 392 22,4 2456 418 2574 12999,8 2. Лійка 20 407 407 50 19.8 468,6 369,6 838,2 30 12 165 224,4 389,4 1634,6 3. Коліно 24 488,4 488,4 88 26.4 831,6 492,8 1324,4 48 18 264 336,6 600,6 2413,4 4. Кронштейн жолоба 165 3363,8 3363,8 413 8.25 499,4 44 653,4 248 5 1364 92,4 1456,4 12041,92 5. Кронштейн водостоку 77 1570,8 1570,8 154 3.08 1456,4 57,2 1513,6 116 2.31 635,8 44 679,8 3764,2 6. Ковзан простій 400 8153,2 8153,2 800 48 7568 897,6 8465,6 800 48 4400 897,6 5297,6 21916,4 7. Ковзан фігурний 120 2446,4 2446,4 600 32 12232 488,4 12830,4 480 25.6 2640 466,4 3117,4 18394,2 8. Перехід у жолоб 133 2699,4 2699,4 268 32.1 2530 490,6 3130,6 268 32.1 1471,8 486,2 2072,4 7902,4 9. Ендовая 265 5403,2 5403,2 535 64,2 5062,2 1201,2 6263,4 535 64.2 2943,6 1201,2 4144,8 15811,4 10.Фронтонне покриття 530 10804,2 10804,2 1335 160.2 12630,2 2996,4 15626,6 800 96 4400 1795,2 6195,2 32626 11. Віконний відлив 168 3425,4 3425,4 1008 216 20548 4039,2 24587,2 504 108 2772 2019,6 4791,6 32804,2 12. Відвід від стіни 168 3262,6 3262,6 640 12.8 6054,4 239,8 6294,2 800 16 4400 299,2 4699,2 14256 13. Металева черепиця 15000 305778 305778 30000 1200 283800 22440 306240 30000 1200 165000 22440 187440 7994756 14. Ринва 195 3975,4 3975,4 1170 13.5 11068,2 253 11321,2 585 6.75 3218,6 125,4 3344 18640,6 IИтого потреба металу 17537 37509 35606 Разом вартість металу 357486,8 368986,2 195830,8 922303,8 II. Разом потреба полімеру 1836.33 1656.36 Разом вартість полімеру 34777,6 30971,6 65749,2 III. Разом вартість вихідних матеріалів металу 357387,8 403763,8 226802,4 988053 У структурі витрат цеху вартість матеріалів на квартальну виробничу програму займає найбільшу питому вагу. Тому розрахунки витрат по цій статті собівартості зроблений докладно. Інші елементи витрат у структурі собівартості продукції цехи розраховані по стандартних нормативних вимогах і розраховуючи на місячну виробничу програму цеху виглядають у такий спосіб табл. 2.17 Таблиця 2.17. Витрати цеху по елементах витрат на місяць, тис. грн. Види витрат тис. грн. 1.Вартість матеріалів усього 329,34 2.Видатки на заробітну плату Основних робітників 7 чіл. 15,4 Допоміжних робітників 1 чіл. 26,4 Адміністрації 8 чіл. 6,6 3. Оренда приміщень 2,2 4. Електроенергія 0,44 5. Комунальні послуги 0,44 6. Реклама, видатки по забезпеченню збуту 12,1 7. Амортизація встаткування прискорена - 20 у рік 5 Разом собівартість продукції по місячній виробничій програмі цеху 367,75 Виходячи із прогнозу цін на продукцію табл. і обсягів продажів готової продукції у кв ухвалюємо обсяг обороту цеху на місяць у сумі 715,0 тис. грн. Звідси, розрахунки чистому прибутку цеху на місяць і розрахунки рентабельності проведення представляється в такий спосіб табл. 2.18 Таблиця 2.18. Розрахунки чистої пребули o рентабельності Показники Вартість, тис. грн. 1. Обсяг обороту на місяць 715,0 2. Матеріальні витрати 329,34 3. ПДВ 20 77,22 4. Дохід з обороту без ПДВ 308,44 5. Внутрівиробничі витрати, включаючи і місцеві податки 43,30 6. Амортизація 5 7. Плата по за кредит з умови 60 річних 35,86 8. Балансовий прибуток 224,29 9. Податок на прибуток 0,35 78,54 10. Чистий прибуток 145,79 11.Заробітна плата із прибутку 8,6 12. Прибуток цеху до розподілу 137,19 13. Рентабельність внутрішня 0,62 Розрахунки зроблений з умови повного освоєння виробничої потужності цеху. Отримані розрахункові дані по витратах проведення й збуту продукції лягають в основу формування фінансового плану цеху. Маркетинговий і організаційний план. Організаційний план фірми складається з п яти етапів, перший передпвиробничий включає 1. проведення переговорів з підрядниками й постачальниками й висновок договорів на виготовлення, поставку й монтаж основного обладнання виконане 2. вивчення кон юнктури ринку вихідних матеріалів, заключення договорів-намірів на закупівлю металу й полімерів виконане 3. вивчення ринку збуту, рекламу, проведення переговорів зі споживачами на поставку готової продукції малими серіями виконане 4. апробацію технології виготовлення дослідних зразків елементів покрівельного покриття й водозливу з полімерним по-крытием виконане . Передвиробнича стадія до теперішнього часу практично здійснена за рахунок власних коштів фірми. Прийнятий проект освоєння повної потужності складається із чотирьох виробничих етапів 1-1 V по одному кварталу в кожному див. табл. 2.19 2.20 . Як видне з організаційного графіка табл. 2.19 приступити реально до виробничого процесу фірма зможе толь- до через 4 тижні після кредитування, що враховане у фінансовому плані фірми й графіці повернення кредитних коштів. Перший виробничий етап I припускає освоєння потужності цеху тільки на 75 , що пов язане із імовірними зривами в технології виготовлення нових видів продукції, складностями, пов язаними з виведенням товару на ринок, у чому керівництво фірми усвідомлює й намічає реальні плани виробництва й збуту.

Другий виробничий етап II попадає на зимовий період часу. Керівництво фірми в цей період планує відпрацювати свої комерційні контакти по регулярних закупівлях результатних матеріалів і, одночасно, укласти договори на поставку своєї продукції у весняно-літній період на регіональний ринок.

Таблиця 2.19. Графік виробничих заходів, освоєння потужностей і збуту продукції Заходу 1 нед 2 нед 3 нед 4 нед 5 нед 6 нед 7 нед 8 нед 9 нед 10 нед 11-22 нед 23-34 нед 35-46 нед 47-58 нед 1. Переговори з підрядниками й постачальниками обладнання 2. Кредитування 3. Розрахунки по обладнанню 4. Виготовлення, поставка, монтаж, налагодження обладнання 5. Розрахунки по налагодженню обладнання 6. Висновок договорів по поставці металу й полімеру 7. Поставка матеріалів на склад фірми 8. Розрахунки за матеріалами 9. Висновок договорів на реалізацію готової продукції 10. Виготовлення й збут малих серій готової продукції 75 -не освоєння потужності 11. 100 -не освоєння потужності 12. 100 -не освоєння потужності 13.100 -не освоєння потужності Примітка - момент кредитування.

Третій і четвертий виробничі етапи III-IV - освоєння потужності цеху до 100 планується реалізувати в років-не-осінній період, тобто в період пікового попиту на елементи покрівельного покриття й системи водозливу.

За прогнозами фірми до цього часу вже вдасться укласти довго-тимчасові договори на поставку готової продукції з оптовими споживачами, що дозволить цеху працювати стабільно з 100 -ний завантаженням потужностей протягом усього року. У якості стахового заходу для періодів сезонного спаду попиту на продукцію фірмою передбачене резервування складських приміщень для запасу готової продукції. Відповідно до обраної стратегії проведення й збуту продукції комерційний план цеху на перший рік виглядає наступним образом, що дме табл. 2.20 Таблиця 2.20. Графік проведення й збуту продукції по періодах освоєння потужності Показник Вартісне вираження показника, тис. грн. Разом у рік 1. Плановий період, квартали I II III IV 2. Рівень освоєння потужності 75 100 100 100 3. Обсяг обороту 1609,08 2145 2145 2145 8044,08 4. Витрати на основні матеріали 742,5 990 990 990 3712,5 5. Дохід з обороту без обліку ПДВ 866,58 1155 1155 1155 4329,6 6. Рентабельність обороту 116,7 Примітки 1. Розрахунки виконаний з умови обсягу обороту цеху - 715,0 тис. грн. місяць згідно із прогнозом продажів див. табл. 2.20 . 2. Планові періоди освоєння потужності квартали не прив язані до конкретних календарних періодів. Таким чином, розрахункова рентабельність обороту становить близько 1,2 120 і дозволяє фірмі мати великий запас платоспроможності у випадку непередбачених змін умов ринку збуту готової продукції. Фінансовий план. Графік погашення кредитних коштів. Інвестиційний ризик.

Фінансовий план цеху складений з обліком обраної тактики просування товарів на ринок у міру поквартального освоєння виробничої потужності до 100 . Сума інвестування в розмірі 717,2 тис. грн. кредитується під 60 річних на період не більш одного року з поквартальним погашенням витрат фінансування.

Кредитні кошти й витрати по них погашаються за рахунок власних коштів, що залишаються в підприємства після розрахунків з постачальниками й державними й місцевими органами.

Рух грошових потоків платежів і вступів презентовано в таблиці 2.21. Показники наведені без дисконтування вартості через короткий термін кредитування з більшим запасом надійності. На позитивне сальдо фірма виходить уже ІІІ кварталі 2009 року, що може компенсувати непередбачені перегони цін на матеріали, енергію, послуги.

Таблиця 2.21. Фінансовий план рух грошових потоків на період освоєння потужності й повернення кредиту , тис. грн. Найменування показника 2009 р. Грудень 2010 р. 2011 р. I KB. II KB. III KB. IV кв. I KB. 1. Надходження виручки від реалізації 1609,08 2145 2145 2145 2145 2. Надходження кредитних коштів 717,2 3. Разом надходження 717,2 1609,08 2145 2145 2145 2145 4. Платежі на сторону, усього в тому числі 326 609.5 783.8 878.1 1004.6 741.4 4.1. Оплата рахунків постачальників 154 742,5 990,0 990,0 990,0 990,0 4.2. Зарплата за винятком утримань 73,92 88,0 88,0 88,0 88,0 4.3. Розрахунки c підрядниками 263,2 4.4. Реклама 36,3 36,3 22,0 22,0 12,1 4.5. Орендна плата 6,6 11,0 11,0 15,4 15,4 4.6. Амортизація 14,96 14,96 14,96 14,96 14,96 4.7. Інші видатки 2,64 2,64 4,4 4,4 7,04 4.8. Відсотки по кредиту 77,88 77,88 77,88 74,58 4.9. Податки, усього 386,76 503,58 503,58 503,58 503,58 4.10. Повернення кредиту 220 497,2 5. БАЛАНС платежів і надходжень -717,2 268,18 420,64 213,18 -65,12 513,92 6. ТЕ Ж наростаючим підсумком -717,2 -449,02 -28,38 184,8 119,68 633,6 Згідно з Фінансовим планом повернення частини кредитних коштів в обсязі 220 тис. грн. доцільно здійснити в ІІІ кварталі 2009 р. для того, щоб зменшити плату по відсотках за кредит і зробити запас коштів перед закінченням фінансового року в I кв. 2010 р Величина покриття П товару при 100 -ому освоєнні виробничих потужностей цеху в IV кв. 2009 р. і відповідаюючої виторгу від реалізації складе П ВР - ЗМІННІ ВИТРАТИ 2145,0 - 990 88 4,4 1062,6 тис. грн. Звідси, коефіцієнт покриття КП товару рівний 0,5. Крапку беззбиткового обороту БО фірма досягає при обсязі обороту, рівному БО ПОСТ. ИЗД. КП 126,94 0,5 253,88 тис. грн. Тоді запас надійності ЗН складе ЗН - ВР - БО ВР 2145,0 - 253,88 2145 0,88. Для оцінки інвестиційного ризику припустимо, що фірма буде змушено погашати всю суму позикових кредитних коштів у момент закінчення строку кредитування, а не вроздріб, як це передбачене фінансовим планом.

Тоді маємо БО 126,94 717,2 0,5 1688,28 тис. грн. ЗН- 2145,0 - 1688,28 2145 0,21. Запас надійності 21 означає, що навіть за умови одноразової виплати суми кредитних коштів фірма може дозволити собі зниження валового виторгу ще на 21 до настання безприбуткового обороту.

Така ситуація гіпотетично може скластисяя при вкрай несприятливій ситуації на ринку збуту товарів фірми, що можна зрівняти лише з форс-мажорними обставинами.

Звідси, імовірність інвестиційного ризику рівна Р інв. 1 -0,21 0,79. Високий рівень ризику інвестування означає, що перед-прийняття повинне працювати із забезпеченням стабільності по всіх своїх ланках і не допускати значних зривів у графіку проведення, збуту й забезпечення вихідних матеріалів. Запас накопичених коштів у перший рік роботи цеху період освоєння потужностей з одночасною виплатою заємних коштів складе 119,68 тис. грн. При цьому за чотири кварталу фірма понесе витрати в сумі 7207,2 тис. грн. Звідси рентабельність діяльності цеху за підсумками першого року складе 119,68 7207,2 ж100 1,7 . Низький рівень рентабельності пояснюється необхідністю виплати кредитних коштів і відсотків по них у звітному періоді. Рентабельність проведення в перший квартал після розрахунків з банком складе 633,6 749,8 х 100 39 . Це вище середньогалузевого рівня рентабельності. При такій рентабельності строк окупності позикових коштів рівний 717,2 308,22 513,92 3 6 міс. після виплати кредиту.

РОЗДІЛ 3. УДОСКОНАЛЕННЯ СИСТЕМИ БІЗНЕС-ПЛАНУВАННЯ НА ХФ ВАТ СВЕМОН-ВОЛИНЬ 3.1. Шляхи удосконалення фінансового планування Фінансова служба - це єдине ціле, бізнес-процеси, що відбуваються на підприємстві, повинні перебувати в руках однієї людини.

У зв язку з особливостями в практиці роботи, законодавстві, системі утвору, традиціями і т.д. на сьогоднішній момент - це фінансовий директор - головний бухгалтер, одна особа, одна посада. Тому що в цей час немає єдиної концепції побудови організаційної структури фінансової служби, то керівництву ХВ ВАТ Свемон-Волинь ми пропонуємо, як найбільш підходящий вихід із ситуації, що створився, створити фінансову службу, яка повинна складатися із двох підрозділів бухгалтерської служби й фінансового відділу, можливе виділення з бухгалтерської служби відділу внутрішнього фінансового аудита й методології бухгалтерського обліку. Пропоновану структуру фінансової служби представимо у вигляді рис. 3.1. Рис. 3.1 Пропонована структура фінансовий служби У зв язку з тим, що аналіз і складання бюджетів планів носить не постійний, а разовий характер, то аналізом, на мою думку, повинні займатися начальники відділів бухгалтерської служби.

Що ж стосується планування, то теорією й практикою підготовкою бюджетів планів повинні займатися менеджери. Допомога їм повинні виявляти співробітники бухгалтерської служби.

Посібником зі складання бюджетів повинен займатися бухгалтер.

Тому що співробітники бухгалтерської служби не визначають утримування планів, то вони повинні виявляти консультаційні й технічні послуги менеджерам.

Планово-фінансова комісія повинна бути створена лише на час для складання й затвердження планів кошторисів на період. Менеджери, відповідальні за виконання кошторисних показників, повинні становити кошториси для тих областей діяльності, за які вони несуть відповідальність. Тобто плануванням може займатися тільки та людина, яку сам потім буде втілювати план. Кваліфікація наших менеджерів не дозволяє їм виконувати таку роботу.

Тому начальники відділів бухгалтерської служби повинні допомагати менеджерам своїх напрямків у складанні планів бюджетів . Прогнозний звіт про прибутки й збитки й прогнозний баланс - це обов язок тільки начальника відділу бухгалтерської й консолідованої звітності. Завдяки участі в складанні бюджетів бухгалтерів завжди буде відомо, які факти господарської діяльності має бути відображати.

Завданнями фінансового відділу повинні бути пошук коштів при їхній нестачі й знайти куди вкласти тимчасово вільні кошти при їхній наявності. Каса й розрахункові рахунки - це бухгалтерська служба. Завданнями бухгалтерської служби повинне бути ведення бухгалтерського обліку і як результат надання фінансової звітності, аналіз і допомога в складанні планів бюджетів . Розглянемо організацію бухгалтерської служби більш докладно, тому що при даному способі організації фінансової служби їй приділяється основна роль. Організація бухгалтерської служби являє яскравий приклад бюрократичної системи керування лінійно-функціональною системою , тому що тут найбільше яскраво проявляється принцип побудови й спеціалізація управлінського персоналу по функціональних підсистемах організації оподатковування, розрахунки з персоналом і т.д Апарату керування доводиться виконувати безліч рутинн процедур, що часто повторюються, і операцій при порівняльній стабільності управлінських завдань і функцій за допомогою твердої системи зв язків забезпечується чітка робота кожної підсистеми й організації в цілому, що є яскравою характеристикою лінійно-функціональної системи.

Начальники відділів бухгалтерії представляють середню ланку, тому що саме вони займаються постановкою завдань і цілей на рівні відділу організацією роботи відділу створення структури, розподіл обов язків, урегулювання конфліктів керуванням діяльністю по виконанню плану, стимулюванню якісної роботи співробітників відділу координацією виробничого процесу в рамках відділу забезпеченням належного зв язку. Структура бухгалтерської служби залежить від виду діяльності, розмірів підприємства і т.д. Найбільш важливі й більші ділянки обліку виділяються в окремі підрозділи відділи, бюро . На рис. 3.2. запропонована структура бухгалтерської служби для ХВ ВАТ Свемон-Волинь . У даній структурі розглянемо більш докладно наступні підрозділи відділ обліку витрат і калькуляції собівартості, відділ готової продукції й відділ внутрішнього фінансового аудита й методології бухгалтерського обліку. Облік витрат і калькуляція собівартості - один з найважливіших ділянок обліку. Для оптимальної організації системи обліку витрат у кожному цеху повинні бути створені цехові бухгалтерії, які повинні бути об єднані в бюро згідно з виробничою ознакою наприклад, бюро обліку витрат електротехнічного проведення, бюро обліку витрат допоміжного проведення і т.д Дані бюро входять до складу відділу обліку витрат і калькуляції собівартості. Завдяки тому що цехові бухгалтерії виведені з підпорядкування начальника цехи й безпосередньо наближені до свого об єкта обліку, дані обліку про витрати, незавершенім проведення, готовій продукцію й напівфабрикатах власного проведення виключені з під впливи зовнішніх факторів. На відділ обліку витрат покладає ведення рахунку 43 Готова продукція і виписка документів на реалізацію. При автоматизації обліку функція виписки документів може бути передана ближче до виконавця - у відділ збуту, бухгалтери будуть відображати реалізацію в обліку й контролювати правильність і своєчасність документального оформлення реалізації. Необхідно ввести відділ фінансового аудита й методології бухгалтерського обліку. Тому що бухгалтерський облік являє собою впорядковану систему збору, реєстрації й узагальнення інформації в грошовім вираженні про майно, зобов язання організацій і їх русі шляхом суцільного, безперервного й документального обліку всіх господарських операцій. Таким чином, бухгалтерський облік - це інформаційна система, що відображає факти господарської діяльності властивими їй методами документування, рахунки бухгалтерського обліку, подвійний запис і т.д Один з інструментів, який повинен допомогти фінансовому директорові - головному бухгалтерові - це облікова політика. Під обліковою політикою організації розуміється прийнята нею сукупність способів ведення бухгалтерського обліку - первинного спостереження, вартісного виміру угруповання, що тече, і підсумкового узагальнення фактів господарської діяльності. До способів ведення бухгалтерського обліку ставляться способи угруповання й оцінки фактів господарської діяльності, погашення вартості активів, організації документообігу, інвентаризації, способи застосування рахунків бухгалтерського обліку, системи регістрів бухгалтерського обліку, обробки інформації й інші відповідні способи й приймання.

Рис. 3.2 Структура бухгалтерської служби Облікова політика звичайно містить загальні положення.

Тому на її підставі повинні бути написані детально розроблені положення по відбиттю фактів господарської діяльності в обліку для конкретних ділянок обліку. Ми пропонуємо створити відділ внутрішнього фінансового аудита й методології бухгалтерського обліку, який, і буде займатися веденням облікової політики на підприємстві, очолювати його може заступник головного бухгалтера.

Сам процес становлення системи бухгалтерського обліку буде досить тривалий - півтора-два роки, тому що зажадає не тільки розробки методологічного аспекту, але й контролю над його виконанням. Закріпленням розробленої методології обліку повинна послужити автоматизована інформаційна система, яка жорстко закріпить рамки й границі обліку. У зв язку з тим, що бухгалтерський облік торкається всіх фактів господарської діяльності - роботу всіх підрозділів підприємства, то побудова нормальної системи обліку неможливо без потужного адміністративного ресурсу, на рівні топ-менеджменту.

Тому пропонуємо керівництву ХФ ВТА Свемон-Волинь увести на підприємство дану посаду. 3.1. Впровадження системи бюджетування на підприємство Бюджетування в загальному виді можна представити як інформаційну систему внутрішнфірмового, корпоративного керування за допомогою певних фінансових інструментів, називаних бюджетами.

Термін бюджетування має безліч різних трактувань. По визначенню Інституту дипломованих бухгалтерів і фахівців з управлінського обліку США , бюджет - це кількісний план у грошовому вираженні, підготовлений і прийнятий для певного періоду, що звичайно показує плановану величину доходу, яка повинна бути досягнута, і або видатків, які повинні бути знижені протягом цього періоду, а також капітал, який необхідно залучити для досягнення даної мети. Такий діапазон думок щодо сутності бюджетування найчастіше продиктований або не знанням загальної методології створення даного процесу, його завдань, і результатів, які можна одержати в процесі впровадження цих технологій, або спробою впровадити закордонні методики без адаптації їх до українських умов господарювання.

Серед визначень, що зустрічаються, випливає формулювання поняття бюджетування є найбільш точної й повної, це пов язане з тим, що в ній зазначене його дійсне призначення на підприємстві Бюджетування - це процес складання й прийняття бюджетів, з одного боку, а з іншого - управлінська технологія, призначена для вироблення й підвищення фінансової обґрунтованості прийнятих управлінських розв язків . У нашій країні під бюджетуванням часто розуміють так зване казначейське бюджетування, тобто регламент керування коштами, використовуваними в операційній основний діяльності комерційної організації. У світовій практиці бюджетування - це елемент менеджменту, орієнтований на керування комерційною організацією у грошових показниках , що представляє собою методологію планування, обліку й контролю коштів і фінансових результатів. Таким чином, стосовно нього казначейська функція є вторинною.

У самому загальному виді призначення бюджетування в компанії укладається в тому, що це основа планування й прийняття управлінських рішень у компанії оцінки всіх аспектів фінансової спроможності компанії зміцнення фінансової дисципліни й підпорядкування інтересів окремих структурних підрозділів інтересам компанії в цілому й власникам її капіталу. При цьому в кожній компанії може бути своє призначення бюджетування в залежності, як від об єкта фінансового планування, так і від системи фінансових і нефінансових цілей. Тому, говорячи про призначення бюджетування, необхідно пам ятати, що в кожній компанії в якості управлінської технології воно може переслідувати свої власні цілі й використовувати свої власні кошти, свій власний інструментарій. Бюджетування - складна система, що включає сукупність взаємозалежних планових документів, у яких з обґрунтованим ступенем деталізації показників відбита планована діяльність, як окремих центрів фінансової відповідальності ЦФВ , так і всього підприємства управлінські впливи на центр фінансової звітності ЦФВ , орієнтовані на мінімізацію відхилень від бюджету з урахуванням змін зовнішнього середовища звітність ЦФВ, що дозволяє оперативно, з певним тимчасовим інтервалом, аналізувати й контролювати виконання бюджетів окремими ЦФВ й досягнення запланованих фінансових результатів підприємством у цілому. Бюджетування як система має досить глибоке історичне коріння. Його походження зв язують із виникненням камеральної бухгалтерії метою, що має, схематичне, легко контрольоване визначення ходу проведення і його результатів на основі попередньо складеної кошторису й бюджету . Уже в той час камеральна бухгалтерія з явилася в пізньому середньовіччі уважалося, що обліку доходів і видатків повинен передувати попередній розрахунки їх очікуваної величини й фахівці з камерального обліку в закордонних країнах приділяли цьому велику увагу.

Методика бюджетування в загальному виді наведена в більшості джерел економічної літератури й містить стандартні процедури формування як генерального, так і операційного бюджетів. У той же час методики бюджетування, пропоновані переважною більшістю вчених, орієнтовані на виробничі підприємства й носять до деякої міри спрощений характер, оскільки не враховують галузевих особливостей промислових організацій. Александров О.А. розробив методику бюджетування на основі аналізу численних учбово-практичних і наукових розробок в області планування, управлінського обліку, бюджетування, адаптовану для торговельних організацій незалежно від масштабу їх діяльності й сфери торгівлі оптова, роздрібна торгівля, посередницькі організації 14, С. 11 . Бюджетування торговельних організацій слід розділити на три етапи 1 формування операційного бюджету шляхом складання різних бюджетів у строгій послідовності 2 побудова генерального бюджету торговельної організації на основі збору й узагальнення укрупнених фінансово-економічних показників 3 здійснення бюджетного аналізу з метою виявлення відхилень фактично досягнутих показників від заданих параметрів і розробки практичних рекомендацій з удосконалювання бюджетування.

У рамках першого етапу формується операційний бюджет торговельної організації на основі розробки бюджету продажів. Такий підхід пояснюється залежністю більшості показників обсяг товарних запасів, величина витрат обігу, прибуток, рентабельність і ін. від величини товарообігу або продажів. Цієї стадії передує підготовча робота, що включає дослідження товарного ринку, визначення динаміки попиту та пропозиції, вибір і аналіз потенційних покупців, відбір каналів збуту й багато інші заходи в області маркетингу.

Тому очевидна необхідність співробітництва бухгалтера-аналітика, менеджерів і маркетологів, фахівців зі збуту товарів. Бюджет продажів, як відзначають В.Є. Керимов, В.Б. Ивашкевич, Е.В. Іванова й інші економісти, формується як зверху вниз на базі стратегічного планування наприклад, виходячи з місткості ринку, частки на ринку , так і знизу нагору з урахуванням обсягу потреб на види товарів. При цьому основним джерелом інформації є дані про обсяги потреб покупців у натуральних і вартісних показниках відділу маркетингу відділу збуту . Нижче наведена пропонована форма бюджету продажів роздрібного товарообігу , з метою спрощення розглянута на прикладі реалізації декількох видів товарів таблиця 3.1 Таблиця 3.1. Бюджет продажів ХФ ВАТ Свемон-Волинь на червень 2010 р. Найменування товару Собівартість, грн. Обсяг обороту послуг Кількість, т. Вартість, тис.грн. Будывельно-монтажны роботи 4850,21 241 1168,9 Залызобетонны вироби 559,57 94 52,599 Послуги 78,79 198 15600,42 Виконання функцій ЖКГ 5800 1 5800 У наведеній формі бюджету відбиті фактичні показники, не порівнювані із планованими прогнозними , тому такий бюджет може бути використаний як статичний варіант надання інформації про продажі товарів. Потім визначається бюджет товарних запасів, який служить інформаційною базою бюджетів закупівель, трудових витрат і умовно-змінних витрат обігу. Відзначимо, що бюджет товарних запасів повинен будуватися з урахуванням нормування ресурсів і лімітів залишків товарів у кожнім конкретнім підприємстві. Традиційно у вітчизняній практиці керування оборотними запасами товарний запас ділиться на три частини поточна, підготовча й страхова частини.

Разом з тим, як пише видний практик в області нормування обігових коштів Р.А. Радионов, сьогодні пропагуються закордонні логістичні методи керування запасами, абсолютно не адаптовані під сложившуюся практику нормування товарних запасів у російських підприємствах. Вертаючись до процесу формування бюджету товарних запасів, відзначимо, що даний бюджет відображає розрахунки потреби торговельної організації в товарах на певний період, скоректований на відхилення.

Нижче представлений взаємозв язок товарообігу й товарних запасів у вигляді балансової формули Тзн П ВІД Т зк, 7 де Тзн, Тзк - обсяг товарних запасів на початок і кінець звітного періоду місяця, кварталу і т.д. П - обсяг закупівель товарів ВІД - величина оптового товарообігу. Розрахунки показників товарного балансу в ТОВ Волга-Тэк показано в таблиці 3.2. Таблиця 3.2. Комплексне вв язування показників обороту ХФ ВАТ Свемон-Волинь за 2007 - 2009 рр. тис. грн. Показники Роки Темп зміни, 2007 2008 2009 2006 р. до 2005 р. 2007 р. до 2006 р. Залишки товарів на початок 501 394 684 78,6 173,6 Зробило товарів 67749 76912 87759 113,5 114,1 Разом 68250 77306 88443 113,3 114,4 Реалізоване товарів 67856 76622 89463 112,9 116,7 Залишки товарів на кінець 394 684 1980 173,6 в 2, 9 рази Разом 68250 77306 88443 113,3 114,4 Дані таблиці 18 свідчать про те, що в ХФ ВАТ Свемон-Волинь в 2009 р. надходження товарів збільшився на 14,1 . Перевищення темпів росту вступу над реалізацією товарів та послуг згубно відбилося на формуванні запасів товарів на кінець 2009 р. Залишки товарів на кінець звітного року зросли в 2, 9 рази, що пов язане із залученням додаткових обігових коштів. У цьому зв язку в планованому році перед підприємством встає завдання оптимізації вступу й нарощування обсягів продажу товарів. Товарні запаси, розраховані на задоволення попиту покупців, у певних випадках повинні перевищувати обсяг оптового товарообігу наприклад, якщо попит на товари перевищує пропозиція у середніх, і особливо у великих, торговельних організаціях. Спланована величина товарних запасів дозволить, з одного боку, організувати безперебійну торгівлю, а з іншого - не викличе заморожування товарної маси й падіння попиту.

Фахівці виділяють фактори, що впливають на величину товарних запасів обсяг і структура товарообігу баланс попиту та пропозиції на товарному ринку порядок організації постачальницької діяльності рівень цін і їх динаміка фізико-хімічні властивості товарів, що впливають на тривалість зберігання стан матеріально-технічної бази торговельної організації й ін. Дамо докладну характеристику структурі обороту торгівлі та послуг ХФ ВАТ Свемон-Волинь табл. 3.3 З табл. 3.3. видне, що до складу обороту підприємства включаються пально- мастильні матеріали бензин, дизельне паливо, бітум дорожній. Таблиця 3.3. Асортиментна структура обороту ХФ ВАТ Свемон-Волинь за 2007-2009 рр.Показники 2007 р. 2008 р. 2009 р. сума, тис.грн. уд. вага, сума, тис.грн. уд. вага, сума, тис.грн. уд. вага, Оборот оптової торгівлі - усього, у т.ч. по товарах -бордюри -тротуарна плитка -бблоки 67856 16547 36406 14903 100,00 24,38 53,65 21,97 76622 19230 40126 17266 100,00 25,09 52,37 22,54 89463 28665 43390 17408 100,00 32,04 48,50 19,46 В 2010 р. асортименти реалізованих будівельних матеріалів розширився - бордюри.

В 2009 р. оборот оптової торгівлі ХФ ВАТ Свемон-Волинь у порівнянні з 2008 р. збільшився на 16,7 , або 12841 тис.грн. У структурі обороту найбільша питома вага припадає на дизельне паливо.

Його питома вага в 2009 р. склав 48,5 у загальному обороті торгівлі. Обсяг продажів даного виду палива в 2009 р. збільшився на 3264 тис. грн. або 8,13 . У теорії й практиці керування товарними запасами використовуються різні способи їх планування, які розділяються на статистичні, техніко-економічні й економіко-математичні. Найбільш простими способами планування, що не вимагають математичної підготовки й більших трудових витрат, є статистичні способи, у тому числі абсолютні й відносні показники.

Абсолютними показниками виступають обсяг оптового товарообігу, загальна вартість товарних запасів і т.д. До відносних показників ставиться рівень товарних запасів у днях обороту, що розраховується у вигляді співвідношення обсягу товарних запасів на встановлену дату й одноденного товарообігу. Даний коефіцієнт свідчить про забезпеченість товарними запасами процесу торгівлі в організації й характеризує число днів, на яке розрахований планований обсяг товарних запасів. На величину товарних запасів впливає товарооборотність, що відображає інтенсивність їх використання в сфері обігу. Аналіз ефективності використання товарних запасів ХФ ВАТ Свемон-Волинь за 2007-2009 рр. проведемо на основі даних таблиць 3.4. Таблиця 3.4.Показники товарних запасів ХФ ВАТ Свемон-Волинь за 2008-2009 рр. Товарні групи Середні товарні запаси, тис.грн. Одноденний оборот оптової торгівлі, тис.грн. Товарообіг, Дні Зміна товарообігу, , дні 2008 2009 2008 2009 2008 2009 Бордюри 124,0 401,0 53,4 79,6 5,0 10,0 5,0 Тротуарна плитка 148,0 653,0 111,4 120,5 2,8 5,4 2,6 Блоки 77,0 278,0 47,9 48,3 1,6 5,7 4,1 Усього товарів 349,0 1332,0 212,8 248,5 1,6 5,4 3,8 З даних таблиці 20 можна зробити висновок про те, що в 2009 р. у порівнянні з 2008 р. зросла забезпеченість підприємства товарними ресурсами.

У звітному році підприємство мало у своєму розпорядженні товари в середньому на суму 1332 тис. грн що в 3, 5 рази більше чому в 2008 р. Оборотність коштів, вкладених у товарні запаси в цілому по підприємству за досліджуваний період сповільнилася на 2,4 дня й склала 5,4 дня. Внаслідок збільшення періоду реалізації товарів підприємство було змушено залучити додатково обігові кошти в розмірі 596,4 тис.грн. Даний показник свідчить про те, що керівництво підприємства допустило деякі помилки у формуванні цінової й товарної політики, а так само не врахувало зміну попиту покупців. Уповільнення відбулося по всіх будівельних матеріалів, особливо по тротуарній плиткі на 4 дня й блоків - 4 дня. Як відзначалося раніше, до складу операційного бюджету включаються бюджет закупівель і бюджет товарних запасів. Їхній поділ доцільний у бюджетуванні господарської діяльності великих торговельних організацій, де є потреба в розрахунках більших обсягів товарних запасів, визначенні бюджетів закупівель по центрах відповідальності по магазинах, лотках та ін У середніх торговельних організаціях ці бюджети слід об єднати у зведений бюджет закупівель товарів товарної продукції . Приклад зведеного бюджету закупівель і товарних запасів ХФ ВАТ Свемон-Волинь наведений у табл. 3.5. Наступним етапом бюджетування в торговельних організаціях є визначення бюджетів умовно-постійних і умовно-змінних витрат обігу. Найбільші труднощі при формуванні названих бюджетів викликає, економічно обґрунтоване поділ сукупності витрат обігу на умовно-постійні й умовно-змінні витрати.

Таблиця 3.5. Зведений бюджет закупівель і товарних запасів ТОВ Волга-Тэк на червень 2008 р. п п Показник Найменування товарних груп Підсумкова сума, тис.грн. Бордюр Тротуарна плитка длок 1 Обсяг товарних запасів на кінець звітного періоду року 1 500 560 240 2 300 2 Обсяг товарообігу 18 000 400 000 44 000 462 000 3 Інше вибуття товарів - 3 000 - 3 000 4 Величина потреби в товарах 19 500 403 560 44 240 467 300 5 Обсяг товарних запасів на кінець звітного періоду року 1 040 230 195 965 6 Величина закупівлі товарів 18 460 403 330 44 045 465 835 Аналіз практики обліку витрат обігу в досліджених торговельних організаціях, їх аналізу й планування дозволив виділити із сукупності витрат обігу наступний види умовно-постійних витрат обігу, розташовані по ступеню їх значимості 1 видатки на оплату праці 2 відрахування на соціальні потреби 3 амортизація основних коштів і нематеріальних активів 4 видатки на зберігання, підробіток, упакування товарів 5 втрати товарів і технологічні відходи 6 видатки по експлуатації реманенту й господарських приналежностей.

Для цілей керування пропонується наступна форма умовно-постійних витрат таблиця 3.6 Наведений формат бюджету умовно-постійних витрат обігу дає можливість підрахунку їх суми як по кожному товару, так і їх суми по певній статті витрат обігу по всіх товарах.

Розглянутий бюджет має статичний характер, тому з метою економічного аналізу його необхідно розширити на рахунок включення граф Величини відхилень фактичних витрат від нормативних планових , Причини відхилень , Винуватці відхилень , Заходу щодо усунення відхилень . Крім того, витрати рекомендується прив язати до їхніх місць виникнення.

Це дозволить підвищити персональну відповідальність за планування, облік і контроль витрат у всіх центрах відповідальності й буде сприяти оптимізації ціноутворення торговельної організації. Таблиця 3.6. Зразкова форма бюджету умовно-постійних витрат ХФ ВАТ Свемон-Волинь на квітень 2010 р. п п Найменування статей витрат обігу Бордюр Тротуарна плитка блок Разом 1 Видатки на оплату праці 250 300 150 700 2 Відрахування на соціальні потреби 65 78 39 182 3 Амортизація основних коштів 30 87 54 171 4 Видатки на зберігання, підробіток, сортування товарів 12 10 23 45 5 Втрати товарів і технологічні відходи - 21 11 32 6 Видатки по експлуатації й утримуванню реманенту 17 23 55 95 Разом 59 141 133 343 На основі сформованих операційних бюджетів бюджет закупівель і товарних запасів, бюджети умовно-постійних і умовно-змінних витрат обігу, бюджет продажів генерується бюджет прибутків і збитків доходів і видатків . Формат бюджету, що відображає основні показники звіту про прибутки й збитки, запропонувала Е.В. Іванова.

Вона включає в даний бюджет наступні показники обсяг продажів товарообіг , собівартість продажів, валовий дохід, змінні витрати обігу, маржинальний дохід, постійні витрати, операційний прибуток, податок на прибуток, чистий прибуток.

Ці показники прив язані до товарних груп і виражені як у умарному, так і у відсотковому відношенні. У цілому структура такого бюджету базується на маржинальному підході управлінського обліку, що представляється економічно обґрунтованим з позиції керування непрямими витратами обігу й прибутком торговельної організації. Разом з тим застосування такого бюджету не дозволяє одержати інформацію про інші доходи й видатках організації, необхідну для наступного бюджетного аналізу й аудита.

Крім того, відсутність джерел інформації в структурі бюджету робить цей фінансовий документ незрозумілим для інших фахівців, не знайомих з методикою складання бухгалтерської фінансової звітності. Александров О.А. пропонує вдосконалений формат бюджету прибутків і збитків, максимально наближений до однойменного звіту, що входить до складу фінансової звітності 14, С. 17 . Для спрощення розрахунків усі показники бюджету прибутків і збитків відображають дані по одній групі товарів, наприклад, бензину. Формат бюджету прибутків і збитків стосовно до діяльності ХФ ВАТ Свемон-Волинь на основі методики, розробленої Александровим О.А. наведений у табл. 23. Характеризуючи джерела формування прибутку ХФ ВАТ Свемон-Волинь звернемось до додатку Ю. Таблиця 3.7. Аналіз джерел прибутку ХФ ВАТ Свемон-Волинь , тис. грн Джерело прибутку 2007 рік 2008 рік Відхилення Темп зростання 1 Підрядна діяльність 217,2 287,3 70,1 32,27 2 Послуги механізмів 3,2 5,2 2 62,50 3 Реалізація матеріалів, ОЗ, підсоб виртва 1,6 1,1 -0,5 -31,25 4 Штрафи, пені -30,1 -3,0 27,1 -90,03 5 по депозиту 0,3 0,4 0,1 33,33 6 Надання ОЗ в оренду 0,6 1,3 0,7 116,67 7 Кредиторська заборгованість між підприємствами недержавної форми власності 8,4 0,8 -7,6 -90,48 8 Дохід від повернення коштів за навчання 2,3 - -2,3 -100,00 9 Збитки від ЖКГ -1 -0,4 0,6 -60,00 10 за користування кредитом -14,5 14,5 -100,00 11 Збитки від списання непридатних матеріалів -5,9 -0,1 5,8 -98,31 12 Амортизація невиробничих ОЗ -0,1 - 0,1 -100,00 13 Пільгова пенсія -0,4 - 0,4 -100,00 14 Дохід від переробки металопродукції - 0,2 0,2 - Разом 181,6 292,8 111,2 61,23 Як видно з проведених розрахунків основною причиною збільшення прибутку до оподаткування на 111,2 тис. грн стало зростання прибутку від підрядної діяльності на 32,27 або на 70,1 тис. грн Крім того інші види доходів також показили динаміку на збільшення послуги механізмів - 62,50 , відсотки по депозиту - 33,33 , доходи від оренди - 116,67 . Великий вплив також справило скорочення витрат. Так, підприємство взагалі ліквідувало такі статті витрат як амортизація невиробничих фондів та пільгова пенсія були ліквідовані взагалі. Ґрунтовно були зменшені збитки від списання непридатних матеріалів - 98,31 , витрати на штрафи - 90,03 . Це свідчить про покращення роботи підприємства.

Дані табл. 3.8. свідчать про велику питому вагу як маржинального доходу, так і чистого прибутку в долі виторгу від реалізації товарів товарної продукції , що відображає ефективну збутову й цінову політику ТОВ Волга-Тэк . Відзначимо, що представлений зразковий формат бюджету прибутків і збитків може бути видозмінений залежно від багатьох факторів, у тому числі від цілей керування, галузевої приналежності організації, у розрізі товарних груп і т.д. Таблиця 3.8. Бюджет прибутків і збитків ХФ ВАТ Свемон-Волинь на 2010 р тис. грн. N п п Показник Бензин Джерела інформації Сума до товарообігу 1 Виторг від продажу продукції 400 000 100 Дані по рах. 41, 62 і 90-1 2 Собівартість продукції 170 000 42,5 Дані по рах. 90-2 3 Валовий прибуток 230 000 57,5 Довідка-Розрахунки валовому прибутку 4 Змінний-змінні-перемінні-мінливі-умовно- змінні витрати обігу 20 500 5,1 Дані по рах. 44, відповідним до субрахунків 5 Маржинальний дохід прибуток від продажів 209 500 52,3 Довідка-Розрахунки маржинального доходу 6 Постійний-постійні-умовно-постійні витрати обігу 74 350 18,5 Дані по по рах. 44, відповідним до субрахунків 7 Операційний прибуток п. 5 - п. 6 135 150 33,8 Довідка-Розрахунки операційному прибутку 8 Інші доходи 3 400 0,9 Дані по рах. 91-1 9 Інші видатки 2 140 0,53 Дані по рах. 91-2 10 Прибуток до оподатковування 136 650 34,2 Довідка-Розрахунки 11 Податок на прибуток 32 796 8,1 Довідка-Розрахунки, декларація по податкові на прибуток, дані по рах. 68 12 Чистий прибуток 103 854 26 Довідка-Розрахунки, звіт про прибутки й збитки Використання подібної структури бюджету прибутків і збитків у ХФ ВАТ Свемон-Волинь дозволить забезпечити спадкоємність фінансового, управлінського й податкового обліку, що веде до гармонізації названих облікових підсистем в інформаційнім полі керування, скорочує обсяг обліково-аналітичної роботи й робить підсистему управлінського обліку більш гнучкої, адекватної завданням керування.

Розглядаючи структуру бюджету прибутків і збитків, слід зазначити доцільність складання операційних бюджетів не тільки по умовно-постійних і перемінних-мінливих-умовно-змінних витратах обігу, але й по прочім доходам і видаткам для посилення аналітичності, деталізації управлінського обліку, виявлення резервів мінімізації собівартості по її елементах видам витрат , яке нівелює неминуче збільшення обсягу обліково-аналітичної роботи.

ВИСНОВКИ 1 Бізнес-план з явився у нас на початку 90-х років і був принципово відмінним від документів, що діяли. Віднеслися до нього з прохладцей, багато хто спочатку не звернув на нього увагу, інші, обернувши, не надали належного значення.

Дотримувалися звичних техніко-економічних обґрунтувань.

Призначення бізнес-плану полягає в тому, щоб допомогти керівництву підприємства вирішити цілий ряд задач - визначити конкретні напрями діяльності фірми, цільові ринки і місце фірми на цих ринках - сформулювати довготривалі і короткострокові цілі фірми, стратегію і тактику їх досягнення. Визначити осіб, відповідальних за реалізацію стратегії - вибрати склад і визначити показники товарів і послуг, які будуть запропоновані фірмою споживачам.

Оцінити виробничі і торгові витрати по їх створенню і реалізації - виявити відповідність наявних кадрів фірми, умов мотивації їх праці вимогам, що пред являються, для досягнення поставлених цілей - визначити склад маркетингових заходів фірми по вивченню ринку, рекламі, стимулюванню продажів, ціноутворенню, каналам збуту і др оцінити фінансове положення фірми і відповідність наявних фінансових і матеріальних ресурсів можливостям досягнення поставлених цілей. 2 основна мета бізнес-плану - досягнення розумного і здійснимого компромісу тим часом, чого фірма хоче і чого може досягти.

План покликаний показати працівникам і потенційним інвесторам цілісність пропонованого курсу, продемонструвати, як одне витікає з іншого.

Бізнес-план оцінює перспективну ситуацію як усередині фірми, так і поза нею. Бізнес-аналіз зовнішнього середовища і поточного стану підприємства є необхідною передумовою розробки ефективного плану. Він націлений на отримання і узагальнення об єктивної інформації про стан підприємства, його відповідності вимогам зовнішнього середовища і внутрішньої організації. 3 Метою бізнес-плану є 4. Обґрунтування рентабельності другої черги розвитку ВАТ Свемон-Волинь шляхом організації цеху виготовлення елементів покрівельного покриття й водозливної системи за новою технологією покриття виробів полімерним матеріалом 5. Задоволення попиту населення Волиньской області в названих будівельних матеріалах і забезпечення оптових поставок покрівельних елементів будівельним і торгуючим організаціям Волинськой області й ближ регіонам, що перебувають, що відповідає пріоритетним напрямкам соціально-економічного розвитку області. 6. Одержання прибутку фірми, достатньої для погашення позикових коштів і нагромадження чистому прибутку для подальшого збільшення фондів споживання працівників фірми й розвитку проведення, своєчасне й повне повернення кредитних коштів. 4 Під фінансовою стійкістю розуміють такий стан фінансових ресурсів підприємства і такий ступінь їх використання, за яким підприємство, вільно маневруючи грошовими коштами, здатне через ефективне їх використання забезпечити безперебійний процес виробництва та реалізації продукції, робіт, послуг, а також здійснювати витрати для його розширення й оновлення.

Фінансова стійкість показує ступінь незалежності підприємства.

Аналіз фінансової стійкості повинний показати наявність чи відсутність у підприємства можливостей по залученню додаткових позикових засобів, здатність погасити поточні зобов язання за рахунок активів різного ступеня ліквідності. 5 Аналіз ділової активності дозволяє проаналізувати ефективність основної діяльності підприємства, що характеризується швидкістю обертання фінансових ресурсів підприємства.

Аналіз здійснюється за допомогою коефіцієнтів оборотності наведених у таблиці 2.5. За даними таблиці знайдемо ряд показників, які характеризують швидкість обороту, запасів, дебіторської заборгованості, кредиторської заборгованості, матеріальних запасів, основних фондів та власного капіталу. На основі одержаних показників розрахуємо строки погашення дебіторської заборгованості та кредиторської заборгованості, що дасть нам уявлення про рівень фінансової дисципліни на досліджуваному підприємстві. 6 Отже, за результатами проведеного аналізу фінансових показників діяльності можна зробити наступні висновки - на підприємстві спостерігається тенденція до зменшення частки основних засобів і стрімкого зростання частки оборотних активів. Негативним моментом є зростання низьколіквідних елементів запасів у структурі поточних активів - враховуючи результати, отримані в процесі дослідження, є необхідним оновлення частини основних засобів. Для цього стає доцільним залучення банківських коштів у вигляді кредиту для розширення діяльності підприємства, що й було здійснено на підприємстві - закріпилася негативна тенденція до збільшення частки дебіторської заборгованості, що свідчить про нестабільні розрахунки з клієнтами - не висока оборотність кредиторської заборгованості означає, що підприємство не вчасно розраховується з виставленими йому рахунками - рівень власного капіталу коефіцієнт автономії свідчить про низький запас міцності. Тобто підприємство має можливості по залученню додаткових позикових засобів з ризиком втрати фінансової стійкості. Загалом можна говорити, що рівень виробничої та комерційної діяльності підприємства є досить високим, хоч в 2008 році й спостерігались деякі негативні тенденції. 6 Фінансова служба - це єдине ціле, бізнес-процеси, що відбуваються на підприємстві, повинні перебувати в руках однієї людини.

У зв язку з особливостями в практиці роботи, законодавстві, системі утвору, традиціями і т.д. на сьогоднішній момент - це фінансовий директор - головний бухгалтер, одна особа, одна посада.

Тому що в цей час немає єдиної концепції побудови організаційної структури фінансової служби, то керівництву ХВ ВАТ Свемон-Волинь ми пропонуємо, як найбільш підходящий вихід із ситуації, що створився, створити фінансову службу, яка повинна складатися із двох підрозділів бухгалтерської служби й фінансового відділу, можливе виділення з бухгалтерської служби відділу внутрішнього фінансового аудита й методології бухгалтерського обліку. 7 Закріпленням розробленої методології обліку повинна послужити автоматизована інформаційна система, яка жорстко закріпить рамки й границі обліку. У зв язку з тим, що бухгалтерський облік торкається всіх фактів господарської діяльності - роботу всіх підрозділів підприємства, то побудова нормальної системи обліку неможливо без потужного адміністративного ресурсу, на рівні топ-менеджменту.

Тому пропонуємо керівництву ХФ ВТА Свемон-Волинь увести на підприємство дану посаду. 8 Методика бюджетування в загальному виді наведена в більшості джерел економічної літератури й містить стандартні процедури формування як генерального, так і операційного бюджетів. 9 Бюджетування торговельних організацій слід розділити на три етапи 1 формування операційного бюджету шляхом складання різних бюджетів у строгій послідовності 2 побудова генерального бюджету торговельної організації на основі збору й узагальнення укрупнених фінансово-економічних показників 3 здійснення бюджетного аналізу з метою виявлення відхилень фактично досягнутих показників від заданих параметрів і розробки практичних рекомендацій з удосконалювання бюджетування.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ 1 Про господарські товариства Електронний ресурс закон 1576-XII прийнято Верховною Радою 19 вересня 1991 р. за станом на 16 квітня 2009 р режим доступу http zakon.rada.gov.ua cgi-bin laws main.cgi?nreg 1576-12 2 Про державний бюджет України на 2009 рік Електронний ресурс закон України 835-VI прийнято 26 грудня 2008 р. за станом на 04 червня 2009 р режим доступу http zakon.rada.gov.ua cgi-bin laws main.cgi?nreg 835-17 3 Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України у бухгалтерському обліку Електронний ресурс наказ Міністерства фінансів України 460 прийнято 10 червня 2005 р. за станом на 19 грудня 2006 р режим доступу http zakon.rada.gov.ua cgi-bin laws main.cgi?nreg z0670-05 4 Звіт про фінансові результати Електронний ресурс положення стандарт бухгалтерського обліку 3 затверджений наказом Міністерства фінансів України 31 березня 1999 р. за станом на 14 жовтня 2008 р. Законодавство України режим доступу http zakon.rada.gov.ua cgi-bin laws main.cgi?nreg z0397-99 5 Звіт про власний капітал Електронний ресурс положення стандарт бухгалтерського обліку 5 затверджений наказом Міністерства фінансів України 31 березня 1999 р. за станом на 23 травня 2003 р. Законодавство України режим доступу http zakon.rada.gov.ua cgi-bin laws main.cgi?nreg z0399-99 6 Дохід Електронний ресурс положення стандарт бухгалтерського обліку 15 затверджений наказом Міністерства фінансів України 29 листопада 1999 р. за станом на 11 грудня 2006 р. Законодавство України режим доступу http zakon.rada.gov.ua cgi-bin laws main.cgi?nreg z0860-99 7 Витрати Електронний ресурс положення стандарт бухгалтерського обліку 16 затверджений наказом Міністерства фінансів України 31 грудня 1999 р. за станом на 11 грудня 2006 р. Законодавство України - режим доступу http zakon.rada.gov.ua cgi-bin laws main.cgi?nreg z0027-00 8 Податок на прибуток Електронний ресурс положення стандарт бухгалтерського обліку 17 затверджений наказом Міністерства фінансів України 28 грудня 2000 р. за станом на 31 травня 2008 р. Законодавство України - режим доступу http zakon.rada.gov.ua cgi-bin laws main.cgi?nreg z0161-00 9 Інструкція із застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобовязань і господарських операцій підприємств та організацій затверджена наказом Міністерства фінансів України 30 листопада 1999 р. за станом на 14 жовтня 2008 р. Законодавство України - режим доступу http zakon.rada.gov.ua cgi-bin laws main.cgi?nreg z0893-99 10 Базилевич В. Д. Економічна теорія політекономія підручник за ред В. Д. Базидевича К. Знання, 2006 631 с. 11 Бутинець Ф. Ф. Бухгалтерський фінансовий облік підручник для студентів спеціальності Облік і аудит вищих навчальних закладів під ред. проф. Ф. Ф. Бутинця 4-те вид доп. і перероб Ж. ПП Рута , 2002 688 с. 12 Бауэр, Коллар Э Тан В. Управление инвестиционным проектом.

Опыт IBM М. Инфра18. Басовский Л.Е. Прогнозирование и планирование в условиях рынка.

Учебное пособие М. ИНФРА - М, 1999 260с. 13 Беренс В Хавренск П. Руководство по оценке эффективности инвестиций. -М. Интерэксперт, Инфра-М, 1995 14 Берл Г Киршнер П. Мгновенный бизнес-план. Двенадцать быстрых шагов к успеху.

Пер. с англ М. Дело, 1995. 15 Буров В.П. и др. Бизнес-план. Методика составления М. ЦИПККАП 1995. 16 Буров В.П Ломакин а.Л Морошкин в.А. Бізнес-план фірми Теорія і практика М. Асоціація авторів і видавців Тандем . Видавництво Екмос , 2000 210 с. 17 Бізнес-план. Методичні матеріали 3-е видавництво, доп. Під ред. Н.А. Колесникової, А.Д. Міронова М. Фінанси і статистика, 2001 256 с. 18 Бизнес-план рекомендации по составлению М. книга сервиса , 2003 320с 19 Бутинець Ф. Ф. Економічний аналіз навч. посібник Ф. Ф. Бутинець, Є. В. Міних, О. В. Олійник - Житомир ФІТІ, 2000 243 с. 20 Ватамнанюк З. Економічна теорія макро- і мікроекономіка навчальний посібник для студентів економічних спеціальностей З. Ватаманюк, С. Панчишин К. ВД Альтернатива , 2001 607 с. 21 Верескун Г. В. Інтерпретація обліку фондів розвитку підприємництва Г. В. Верескун, А. В. Хмелевська Облік, аудит і економічний аналіз історія становлення, проблеми та перспективи збірник наукових праць студентів та молодих вчених 2008 Т. 1 - С. 52-55. 22 Голов С. Ф. Управлінський облік Підручник С. Ф. Голов К Лібра, 2003 703 с. 23 Головко Т. В. Стратегічний аналіз навч метод. посібник для самост. вивч. дисц. за ред. д-ра екон. наук, проф. М. В. Кужельного, Т. В. Головко, С. В. Сагова К. КНЕУ, 2002 198 с. 24 Гончаренко О. О. Облік використання нерозподіленого прибутку державного комерційного підприємства О. О. Гончаренко, Я. В. Марштупа Вісник ХНУ 2008 1 Т. 2 - С. 35-38. 25 Іваненко В. М. Курс економічного аналізу навч. посібник В. М. Іваненко К. Алерта, 2004 189 с. 26 Івахненко В. М. Курс економічного аналізу конспект лекцій В. М. Івахненко К. КНЕУ, 2000 347 с. 27 Зазимко А. З. Політична економія структурно-логічний навчальний посібник 2-ге вид. без змін А. З. Зазимко К. КНЕУ, 2006 358 с. 28 Кім Г. Бухгалтерський облік первинні документи та порядок їх заповнення навч. посібник Г. Кім, В. В. Сопко, С. Г. Кім К. ЦНЛ, 2004 440 с. 29 Ковальов В. В. Фінансовий аналіз В. В. Ковальов К. Знання, 2000 215 с. 30 Коробов М. Я. Фінансово-економічний аналіз М. Я. Коробов К. Знання, 2000 321 с. 31 Мочерний С. В. Політична економія навчальний посібник С. В. Мочерний К. Знання-Прес, 2002 687 с. 32 Пичугин П. 1С Бухгалтерия доступно для бухгалтера.

Полное практическое пособие для современного бухгалтера П. Пічугін К. Фактор 2007 452 с. 33 Плахотнікова А. С. Удосконалення механізму управління прибутком А. С. Плохотнікова Держава та регіони 2006 3 С. 417-419. 34 Поддерьогін А. М. Фінанси підприємств підручник Електронний ресурс - режим доступу http books.efaculty.kiev.ua finpd 2 r4 1.htm 35 Пономаренко Є. Д. Фінансовий аналіз конспект лекцій Електронний ресурс - режим доступу http inpos.com.ua 144 дата звернення 14.04.2009 . 36 Пушкар М. С. Фінансовий облік навчальний посібник М. С. Пушкар Тернопіль Карт-Бланш, 2002 628 с. 37 Рибалкін В. О. Політична економія навчальний посібник за ред. В. О. В. Рибалкіна, В. Г. Бодрова К. Акедемвидав, 2007 672 с. 38 Рязанцева В. В. Аналіз формування та використання прибутку підприємства В.В. Рязанцева Статистика України 2007 1 С. 40-43. 39 Сірош М. Управлінський облік і його застосування в корпоративному управлінні АТ М. Сірош, І. Десяткіна Державний інформаційний бюлетень про приватизацію К 2006 11 С. 12-15. 40 Сірош М. В. Удосконалення механізму розподілу прибутку в акціонерному товаристві М. В. Сірощ, В. О. Щербак Державний інформаційний бюлетень про приватизацію К 2004 8 С. 15-12. 41 Склабінська А. І. Факторний аналіз ліквідності підприємства з використанням математичних методів А. І. Склабінська, П. М. Наконечний Вісник Технологічного університету Поділля. Економічні науки 2003 1,Ч. 2 С. 235-238. 42 Сопко В. В. Організація і методика проведення аудиту навчально-практичний посібник. 2-ге вид перероб. та доповн К. ВД Професіонал , 2006 р 576 с. 43 Степура О. С. Політична економія навчальний посібник О. С. Степура, О. С. Єремєєв, Т. Ю. Пономарьова, М. О. Степура К. Кондор, 2006 408 с. 44 Ткаченко Н. М. Бухгалтерський фінансовий облік оподаткування і звітсність Н. Ткаченко К. Алерта, 2007 954 с. 45 Усач Б. Ф. Організація і методика аудиту підручник Б. Ф. Усач, З. О. Душко К. Знання , 2006 848 с. 46 Хомяк Р. Л. Бухгалтерський облік та оподаткування навч. посібник за ред. Р. Л. Хомяка, В. І. Лемішовського Л. Бухгалтерський центр Ажур , 2008 1112 с. 47 Хорнгрен Ч. Управленческий учёт Ч. Хорнгрен, Дж. Фостер, Ш. Датар М. Фокстер, 2008 879 с. 48 Хрущ Н. А. Інвестиційна діяльність сучасні стратегії та технології Н.А. Хрущ Хмельницький ХНУ, 2004 309 с. 49 Чабанова Н. В. Бухгалтерський фінансовий облік Посібник Н. В. Чабанова, Ю. А. Василенко К. Академія , 2002 672 с. ДОДАТОК А Таблиця А.1.1. Аналіз конкурентного середовища Критерій Підприємство Конкурент 1 Конкурент 2 Конкурент 3 і т. д. переваги недоліки переваги недоліки переваги недоліки переваги недоліки Таблиця А.1.2. Стратегія розвитку підприємства Інтенсивне зростання Інтеграційний ріст вертикальна інтеграція Диверсифікований ріст Можливості підприємства при існуючих масштабах діяльності можливості інтеграції з іншими елементами маркетингової системи галузі можливості, що відкриваються за межами галузі Глибоке проникнення на ринок регресивна інтеграція отримати у володіння або поставити під жорсткий контроль постачальників концентрична диверсифікованість поповнення асортименту виробами, схожими на товари підприємства Розширення меж ринку прогресивна інтеграція отримати у володіння або поставити під жорсткий контроль системи розподілу горизонтальна диверсифікованість поповнення асортиментів виробами, не схожими на товари підприємства, але цікавими для існуючих споживачів Удосконалення товару горизонтальна інтеграція отримати у володіння або поставити під жорсткий контроль підприємства-конкуренти конгломератна диверсифікованість об єднання в рамках однієї управлінської структури підприємство, корпорація виробництв, що належать до різних галузей господарства Таблиця А.1.3. Програма продаж надання продукції послуг N з п Види продукції робіт, послуг Дані по роках Разом 1 n У натуральному вигляді У грошовому вигляді У натуральному вигляді У грошовому вигляді У натуральному вигляді У грошовому вигляді 1 n Усього Таблиця А.1.4. Виробнича програма підприємства Обсяг випуску продукції, у натуральних одиницях.

Рік 0 1 2 n Продукція-1 Продукція-i Інша Реалізація ТаблицяА.1.5. Потреба в основних виробничих фондах N з п Основні фонди, тис. гривень.

Рік 0 1 2 n Діючі, тис. гривень Загальна потреба, тис. гривень Приріст основних фондів, тис. гривень 1 Будівлі, споруди виробничого призначення 2 Робочі машини та устаткування 3 Транспортні засоби 4 Інші 5 Разом Таблиця А.1.6. Планований обсяг реалізації продукції Назва продукції Рік 0 1 n обсяг випуску, у натуральних одиницях ціна одиниці продукції, тис. гривень обсяг продажів, тис. гривень Продукція- 1 Продукція- 2 Продукція- i Інша Реалізація Разом x x Таблиця 1.7. Розрахунок потреби в ресурсах на виробничу програму N з п Найменування ресурсів Рік 0 1 n кількість у натуральних одиницях ціна одиниці ресурсів, тис. гривень Вартість, тис. гривень вартість перехідного запасу, тис. гривень 1 Сировина та матеріали 2 Покупні та комплектуючі вироби 3 Паливо 4 Енергія 5 Разом Таблиця А.1.8. Розрахунок потреби в персоналі та заробітній платі N з п Найменування категорій Рік 0 1 n потреба, чоловік середня заробітна плата, гривень витрати на заробітну плату, гривень нарахування на заробітну плату, гривень 1 Робітники основного виробництва 2 Робітники допоміжного виробництва 3 Спеціалісти і службовці 4 Разом Таблиця А.1.9. Кошторис витрат і калькуляція собівартості зведена N з п Найменування показників Рік 0 1 n на одиницю продукції, гривня усього тис. гривень 1. Обсяг реалізації, усього 2. Собівартість, усього, у тому числі 2.1 сировина. 2.2 матеріали 2.3 покупні та комплектуючі вироби 2.4 паливо 2.5 електрична та теплова енергія 2.6 фонд заробітної плати робітників 2.7 фонд заробітної плати спеціалістів і службовців 2.8 нарахування на фонд заробітної плати 2.9 амортизація основних виробничих фондів 2.10 витрати на навчання 2.11 податок з власників транспортних засобів 2.12 інші витрати 3. Позареалізаційні операції сальдо 3.1 дохід від цінних паперів 3.2 дохід від оренди 3.3 податок на землю 3.4 податок на рекламу 3.5 інші доходи або витрати 4. Валовий прибуток 5. Податки і платежі з прибутку 5.1 податок на прибуток 5.2 інші податки 6. Чистий прибуток Таблиця А.1.10. Потреба в додаткових інвестиціях N з п Категорія інвестицій Рік Потреба у додаткових інвестиціях, тис. гривень Загальна потреба в інвестиціях, тис. гривень 0 1 n приріст, тис. гривень усього, тис. гривень 1. Основний капітал 1.1 будівлі, споруди виробничого призначення 1.2 робочі машини та устаткування 1.3 транспортні засоби 2. Оборотний капітал 2.1 запаси та витрати 2.2 грошові кошти 3. Разом потреба в інвестиціях Таблиця А.1.11. Прогноз фінансових результатів N з п Показники Рік Усього 1 2 3 n квартал квартал 1 2 3 4 1 2 3 4 1. Виручка від реалізації 1.1 обсяг реалізації у натуральному виразі 1.2 ціна одиниці продукції 2. Витрати на виробництво реалізованої продукції 3. Результат від реалізації 4. Результат під іншої реалізації 5. Доходи та витрати від позареалізаційних операцій 6. Валовий прибуток 7. Платежі в бюджет від прибутку 8. Чистий прибуток рядок 6- ряк. 7 Таблиця А.1.12 Потреба в додаткових інвестиціях і формування джерел фінансування N з п Потреба в додаткових інвестиціях, тис. гривень Рік Усього N з п Джерела фінансування, тис. гривень.

Рік Усього 1 n 1 n 1. Основний капітал 1. Акціонерний капітал 1.1 будинки, споруди виробничого призначення 2. Залучений капітал 2.1 довгострокові кредити 2.2 довгострокові позики 1.2 робочі машини та обладнання 2.3 короткострокові кредити 2.4 короткострокові позики 1.3 транспортні засоби 3. Інші джерела фінансування 1.4 інші 2. Оборотний капітал 2.1 запаси і витрати 2.2 кошти 3. Разом потреба в додаткових інвестиціях 4. Разом джерела фінансування Таблиця А.1.13. Модель дисконтованих грошових потоків N з п Показники Рік 0 1 2 n квартал квартал 1 2 3 4 1 2 3 4 1. Чистий прибуток п.8 табл.11 2. Чистий грошовий потік, усього ряд. 2.1 ряд. 2.2 - ряд. 2.3 - ряд. 2.4- ряд. 2.5 ряд. 2.6- ряд. 2.7- ряд. 2.8 2.1 чистий прибуток 2.2 знос 2.3 ріст погашення кредиторської заборгованості 2.4 ріст погашення дебіторської заборгованості 2.5 виплата відсотків по кредитам, позикам 2.6 кошти від продажу основних засобів 2.7 капіталовкладення 2.8 приріст оборотного капіталу 3. Залишок коштів на початок періоду 4. Накопичена готівка на кінець періоду ряд. 2 ряд. 3 5. Коефіцієнт поточної дисконтованої вартості при обраній ставці дисконту 6. Поточна дисконтована вартість грошових потоків ряд. 2х ряд. 5 7. Сума поточних дисконтованих вартостей грошових потоків 8. Залишкова ліквідаційна вартість за межами планового періоду n років 9. Поточна дисконтована вартість залишкової вартості за межами планового періоду при коефіцієнті дисконтування для кінця року 10. Чиста поточна дисконтована вартість NPV ряд. 7 ряд. 9 Таблиця А.1.14. Агрегована форма прогнозного балансу Актив код рядка Рік Пасив код рядка Рік 0 1 n 0 1 n Необоротні активи 080 Власний капітал 380 Оборотні активи в тому числі 260 в тому числі нерозподілений прибуток непокритий збиток запаси дебіторська заборгованість Забезпечення наступних витрат і платежів 430 Витрати майбутніх періодів активи 270 Довгострокові зобов язання 480 Поточні зобов язання 620 Доходи майбутніх періодів 630 Баланс сума рядків 080, 260, 270 280 Баланс сума рядків 380, 430, 620, 630 640 Таблиця А.1.15. Розрахунок коефіцієнтів поточної ліквідності й забезпеченості власними коштами на основі агрегованої форми прогнозного балансу Найменування коефіцієнтів Рік 0 1 2 n Коефіцієнт поточної ліквідності сума оборотних активів, витрати майбутніх періодів поточні зобов язання Коефіцієнт забезпеченості власними коштами сума власного капіталу, забезпечення наступних виплат і платежів, доходи майбутніх періодів мінус необоротні активи оборотні активи Таблиця А.1.16. Зведена таблиця фінансових показників N з п Коефіцієнт 0 рік 1 рік 2 рік 3 Нормативне значення показника 1. Коефіцієнти ліквідності 1.1 коефіцієнт поточної ліквідності сума оборотних активів, витрати майбутній періодів поточні зобов язання 1,5 1.2 коефіцієнт абсолютної ліквідності сума грошових коштів, поточні фінансові інвестиції поточні зобов язання 0,2- 0,35 1.3 коефіцієнт покриття оборотні активи позиковий капітал 1 2. Коефіцієнти фінансової стійкості 2.1 коефіцієнт концентрації власного капіталу власний капітал баланс 0,5 2.2 коефіцієнт фінансової залежності баланс сума власного капіталу, забезпечення наступних виплат і платежів, доходи майбутніх періодів 2 2.3 коефіцієнт маневреності власного капіталу власний капітал мінус необоротні активи власний капітал 0,1 2.4 коефіцієнт концентрації позикового капіталу позиковий капітал баланс 0,5 2.5 коефіцієнт довгострокового залучення позикових коштів довгострокові пасиви сума довгострокових пасивів плюс власний капітал зростання показника в динаміці- негативна тенденція 2.6 коефіцієнт співвідношення позикових та власних коштів позикові кошти власний капітал збільшення показника- зниження фінансової стійкості 3. Коефіцієнти ділової активності 3.1 коефіцієнт загальної оборотності капіталу виручка від реалізації робіт, послуг баланс зростання показника- сприятлива тенденція 3.2 коефіцієнт оборотності готової продукції виручка від реалізації робіт, послуг середня за період величина готової продукції зростання показника- сприятлива тенденція 3.3 коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості виручка від реалізації продукції середньорічна вартість чистої дебіторської заборгованості зменшення показника- сприятлива тенденція 3.4 середній строк обороту дебіторської заборгованості тривалість періоду на коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості зменшення показника- сприятлива тенденція 3.5 коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості собівартість реалізованої продукції середньорічна вартість кредиторської заборгованості зниження показника- сприятлива тенденція 3.6 середній строк обороту кредиторської заборгованості тривалість періоду коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості зниження показника- сприятлива тенденція 3.7 коефіцієнт оборотності власних коштів виручка від реалізації продукції середньорічна вартість власних засобів зростання показника- сприятлива тенденція 4. Коефіцієнти прибутковості 4.1 чиста норма прибутку прибуток після сплати податків чистий обсяг продаж зростання показника- сприятлива тенденція 4.2 загальний доход на активи прибуток після сплати податків підсумок балансу по активах зростання показника- сприятлива тенденція.

– Конец работы –

Используемые теги: Бизнес-план0.044

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: бизнес-план

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Еще рефераты, курсовые, дипломные работы на эту тему:

ДИПЛОМНЫЙ ПРОЕКТ Создание бизнес-плана для собственного предприятия Методика разработки бизнес-плана
Государственное бюджетное образовательное учреждение высшего профессионального образования... УДМУРТСКИЙ ГОСУДАРСТВЕННЫЙ УНИВЕРСИТЕТ... в г Кудымкаре Кафедра экономики и управления ДИПЛОМНЫЙ ПРОЕКТ...

Зачем нужен бизнес-план? Что входит в бизнес-план?
Бизнес-план - это документ, который описывает все основные аспекты будущего предприятия, анализирует все проблемы, с которыми оно может столкнуться,… Включаясь в работу лично, он как бы моделирует свою будущую деятельность,… Чтобы представить дело в наиболее выгодном свете людям извне, например, инвесторам. 2. Для внутреннего пользования.…

Бизнес-план "АвтоСити"
Результатом нашего проекта является получение прибыли и развитие новых видов продукции в автосервисе. Уставной капитал=185103,58 Срок окупаемости проекта: 2 года. Ожидаемая средне… Фирма будет предоставлять рассрочку оптовым покупателям, заключившим контракт длительный срок от года. Оптовые продажи…

Бизнес-план как основной инструмент планирования
Итак, производство нового товара начинается с разработки предварительной идеи самого товара. Замысел товара - проработанный вариант идеи, выраженный… Представление товара в качестве марочного может повысить его ценностную… Разработка эффективной упаковки для нового продукта требует большого числа решений: определить, какой в принципе…

Бизнес-план кафе для собак
Важной задачей является проблема привлечения инвестиций, в том числе и зарубежных, в действующие и развивающиеся предприятия. Для этого необходимо… Бизнес-план описывает процесс функционирования фирмы, показывает, каким… В связи с тем, что бизнес-план предоставляет собой результат исследований и организационной работы, имеющей целью…

Бизнес-план организации производственного комплекса
Руководители предприятий вынуждены искать формы и модели планирования, которые обеспечивали бы максимальную эффективность принимаемых решении.… Бизнес-план позволяет решить проблемы бизнеса. Он включает разработку целей и задач, которые ставятся перед предприятием на перспективу, оценку текущего состояния и…

Бизнес-план парикмахерской
Окупаемость вложенных средств, предположительно – 1 год. Совокупная стоимость проекта: 1 000 000 рублей 2. РЕЗЮМЕ Салон-парикмахерская «Локон», во… К ним относятся разрешение на открытие парикмахерской жильцов дома, разрешение… Здание сооружено из кирпича, имеет бетонный пол, покрытый линолеумом, есть система кондиционирования и отопления.

Бизнес-план: поставка коровьих рогов и копыт в Ханты-Мансийский автономный округ
IV. Риски. 1. Ухудшение общей экономической ситуации в стране, 2. Со стороны поставщиков - падеж стада в Костромской области 3. Со стороны… Индексация предусмотрена только в соответствии с инфляцией. 3. Спрос: Риски,… VI. Ресурсное обеспечение: Поставки будут осуществлятся раз в месяц.

Бизнес-план по строительству крематория в городе Хабаровске
Причиной для написания бизнес - плана послужила давно назревшая необходи- мость создания крематория в г. Хабаровске с желанием людей ( акционеров )… Крематорий будет являться закрытым акционерным общест- вом ( ЗАО ). В число… II. Описание проекта Крематорий ( от латинского cremo - сжигать ) представляет собой особо оборудованное здание,…

Бизнес-план ООО Коптильня
Офис и склад будут орендоватся,также наша фирма арендует грузовой микро автобус 3 раза в неделю. 2. Анализ рынка, конкуренты, конкурентное поведение… Но очень высокая цена препятствует широкому распространению товара.Продукция… Фирма выбирает методику ценообразования основанную на том, что размер торговой наценки возмещает затраты фирмы на её…

0.036
Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • По категориям
  • По работам
  • Бизнес-план производства зеркал ООО "Зазеркалье" Материал для производства будет закупаться и транспортироваться из городов Польши работниками самой фирмы: г. Ольштын, предприятие "LAWAPOL" г.… Сильные стороны конкурентов: - дешевизна товара - налаженная структура сбыта… Калининград - западная точка России. Информация о моде, европейском стиле приходит к нам в первую очередь и влияет на…
  • Бизнес-план производства хлебобулочных и кондитерских изделий ЗАО "ЗЭиМ-Пек" Нашу продукцию всегда отличали такие потребительские качества как свежесть, наличие упаковки и низкая цена. Главная задача, стоящая перед ЗАО «ЗЭиМ… Производство хлеба и хлебобулочных изделий в расчете на 1 человека – 300-330… Созданные мощности обеспечивают потребность населения на 80-90%. В период, когда один из хлебозаводов останавливается…
  • Бизнес-план услуг Она имеет главное отличие от конкурентов в расположении и комфортности. Годовая загрузка сауны будет составлять 1800 часов в год, что соответствует… Annotation. This work counts a business plan of a limited liability company… Its capacity is 1800 hours per year. It is 5 hours per day. The full calculations show clearly that the arrangement of…
  • Бизнес-план фабрики обувной Формованная подошва из термоэластопластов (ТЭП ) не скользит по мокрому грунту, не оставляет черных полос на полу в помещении, износостойкая и… Для того чтобы цены на продукцию были невысокими сырье, материалы и… На фабрике численностью 450 человек предполагается выпускать 504 тыс. пар обуви в год. На территории фабрики размещено…
  • Составление бизнес-плана Таким образом, бизнес-план – краткое, точное, доступное и понятное описание предполагаемого бизнеса.В зарубежных странах с развитой рыночной… Россия только накапливает опыт разработки этих планов, так необходимых и для… Бизнес-план – это общепринятая в мировой хозяйственной практике форма представления деловых предложений и проектов,…